Haberler

22 Mart 2011, Salı

RAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular BaşladıRAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular Başladı2008 ve 2010 yıllarında verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü 2010 yılında da Türkiye’de satış ağı bulunan yapı malzemelerinin başvurularını bekliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilecek olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekiyor. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekiyor. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabiliyor. Haberin Devamı
"Tünelbüs""Tünelbüs"Büyük kentlerimizde toplu taşımı sonuna kadar destekliyorum.
Tüketecek miyiz? Tükenecek miyiz?Tüketecek miyiz? Tükenecek miyiz?Toplumlar biriktirdikleri ve oluşturduklarıyla vardır.Ortak mirasa ne kattığı ya da ne eksilttiğiyle bilinen toplumlar vardır.Dünyanın en büyük kütüphanesini yapmak ve dünyanın en büyük kütüphanesini bir istila sonucunda ateşe vermek gibi. Zaman değişti ve o zamanı yine toplumlar değiştirdi.
Son çare betona gömmekSon çare betona gömmekFukuşima''da soğutma sistemleri devreye sokulamazsa uzmanların başvurabileceği son çare ‘Çernobil yöntemi''. UAEK: Santralda durum istikrara kavuşuyor olabilir.
Sanat hava atmak için midir...Sanat hava atmak için midir...Abu Dabi''deki 800 milyon dolarlık Guggenheim Müzesi''nin inşaatında çalışan işçilerin parası ödenmiyor. Ortadoğulu sanatçılar, meslektaşlarını müzeye iş satmamaya çağırıyor.
"Nükleer santral, Türkiye''nin en sağlam yapısı olacak""Nükleer santral, Türkiye''nin en sağlam yapısı olacak"Bakan Yıldız, nükleer santral tartışmalarında son noktayı koydu!
Nükleer için referandum yapılmalı Nükleer için referandum yapılmalı Türkiye''de kurulması planlanan nükleer santral için referandum yapılması gerektiğini söyleyen Bülent Eczacıbaşı, "Nükleer enerji çok önemli ama riskleri de büyük" dedi.
80 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor80 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyorMARBLE''ın açılış törenine Türkmenistan İnşaat Bakanı Bayramov ile Kırgızistan Bayındırlık Bakan Yardımcısı Yzatbek de katılacak.
Japonya''nın inşası beş yıl sürerJaponya''nın inşası beş yıl sürerDünya Bankası, Japonya''da yaşanacak ekonomik yavaşlamanın bölgeyi kısa vadeli etkileceği ve 235 milyar dolar hasara yol açan felaket sonrası ülkenin inşasının beş yıl süreceği tahmininde bulundu.
Türk inşaatçılardan sambacı çalımıTürk inşaatçılardan sambacı çalımıTürk inşaat sektörü, 2014''te Brezilya''da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası''nın altyapı yatırımı için harcanacak 2,5 milyar dolardan pay kapmanın planlarını yapıyor.
Mimar için dik durma kitabıMimar için dik durma kitabıDoğan Hasol, yeni kitabı ‘Mimarlar Dik Durur!'' ile okuyucuları, mimarlık dünyasının bilinmeyen yollarında kah keyifli, kah düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor.
Fukuşima''dan yine duman çıkıyorFukuşima''dan yine duman çıkıyorTokyo''da yaşanan deprem sonucu zarar gören Fukuşima nükleer santralindeki sorunlar bitmiyor. İki reaktörden çıkan gri dumanlar yüzünden soğutma çalışmaları durduruldu.
Enerjisa, rüzgar yatırımlarına devam ediyorEnerjisa, rüzgar yatırımlarına devam ediyorMersin''de kurulacak Dağpazarı RES''in türbin ve elektrik ekipmanlarının temini için Siemens ile sözleşme imzalandı.
Ege Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik, 2-6 Mart tarihlerinde İstanbul Tüyap''ta gerçekleştirilen Unicera Fuarı''ndaki başarılı çalışmaların geri dönüşlerini almaya devam ediyor.
Kentsel dönüşüm rantsal dönüşümün ta kendisidirKentsel dönüşüm rantsal dönüşümün ta kendisidirİstanbul''da kent politikası haline getirilen Kentsel Dönüşüm çalışmaların hedef ilçeleri arasında bulunan Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçelerinde tartışmalar devam ediyor.
İstanbul depreme böyle hazırlanıyorİstanbul depreme böyle hazırlanıyorİBB''nin hazırladığı ''''Bilgi Kartları'''' kitabında, belediyenin son 7 yılda gerçekleştirdiği hizmetlerin yanı sıra İstanbul''da olası bir depreme karşı yapılan hazırlıklar da anlatılıyor. İşte şimdiye kadar yapılanlar...
Cumhuriyet Caddesi Bursa''nın prestiji olacakCumhuriyet Caddesi Bursa''nın prestiji olacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Caddesi''nin nostaljik tramvay ve cephe düzenleme projesiyle Bursa''nın prestiji haline geleceğini söyledi.
Uzadıkça uzuyorUzadıkça uzuyorÇin''in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde yapılan araştırmada, Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldı. Şinhua ajansının haberine göre, uzmanlar iki yıllık saha çalışmasının ardından setin 480 metrelik yeni bir duvarına ulaştı ve 51 fener kulesi ile 158 geçiş kulesi buldu. Çinghay Arkeoloji Enstitüsü''nden Rın Şiaoyen, seddin kalıntılarının 2200 yıl öncesine dayandığını hatırlattı. Çin Seddi''nin bazı kalıntıların zor bulunmasının nedeni olarak ''Geçmişte tabiat şartlarının bazı bölümlere zarar vermesi'' gösteriliyor. Ülkede 2009 yılında başlayan Çin Seddi''nin kalıntılarını bulma çalışmalarından bu yana Çinghay eyaletinde Ming Hanedanlığı döneminden kalan 360 kilometrelik duvar bulunmuştu.
Tarih: 22 Mart 2011 Kaynak: Yeni Şafak
''İnsanlık Anıtı''ndan yargı eleştirisi çıktı!''İnsanlık Anıtı''ndan yargı eleştirisi çıktı!Türkiye Barolar Birliği: Başbakan Erdoğan''ın ''ucube'' olarak nitelediği heykel için ''yıkılmasın'' kararı veren hakimin görevden alınması yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesine aykırı.
Altınoluk''a 200 milyon dolarlık termal yatırımAltınoluk''a 200 milyon dolarlık termal yatırımDeniz kenarında yaptırılan termal tatil köyü, bölge turizmine hareketlilik getirecek. 180 dönüm arazi üzerine kurulu tatil köyü; 39 blok, 700 daire ve 16 bin 800 devreden oluşuyor.
Endonezya''da volkanik hareketEndonezya''da volkanik hareketKarangetang yanardağı lav püskürtmeye başladı. Bölgedeki evler ve kilisede hasar var.
Van Gölü''nde Çernobil izi!Van Gölü''nde Çernobil izi!Almanya''nın Bonn Üniversitesi, İstanbul Teknik ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin Van Gölü''nde yürüttüğü ''''Paleo-Van'''' araştırması kapsamında, gölün derinliklerinden alınan numunelerin analizlerinde, 1986 yılında Ukrayna''daki Çernobil nükleer kazası sonucu ortaya çıkan radyoaktif serpintiler tespit edildi.
Tokyo''nun gerçeklikten uzak bir boyuta geçtiği an...Tokyo''nun gerçeklikten uzak bir boyuta geçtiği an...Bir saha çalışması için Tokyo''da bulunan Esra Gökçe Şahin, 9 Mart''ta gerçekleşen 7.3 şiddetindeki ilk sarsıntıya meddah ustasının evinde, 11 Mart''taki büyük depremeyse kendi evinde yakalandı.
Tarihi konaklar ücretsiz yenileniyorTarihi konaklar ücretsiz yenileniyorÜsküdar''ın tarihi konakları ücretsiz olarak yenileniyor. Son olarak Cemil Meriç Sokağı''nda iki tarihi ev restore edilerek sahiplerine teslim edildi.
Suudiler TOKİ''den çöl evi istediSuudiler TOKİ''den çöl evi istediVenezuela ve Kolombiya''nın ardından, Suudi Arabistan''dan da TOKİ''ye teklif geldi. Suudi Arabistan Konut İdaresi, TOKİ''den ''çöl şartlarına uygun'' konut istedi.
Başkentin gölleri suya doyduBaşkentin gölleri suya doyduHavaların ısınmasıyla birlikte erimeye başlayan kar, Başkentteki Mogan ve Eymir göllerinde su seviyesinin artmasına neden oldu. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle, Mogan Gölü kenarındaki kafeterya, banklar ve yürüyüş yolları sular altında kaldı.
Üçüncü santral için 60 kriterÜçüncü santral için 60 kriterJaponya''daki reaktör yangını ''nükleer endişeleri'' artırdı ama hükümet üçüncü santral projesinin yer seçimi kriterlerini belirledi bile.
Bir şehre kaç ''çılgınlık'' sığar?Bir şehre kaç ''çılgınlık'' sığar?Tayyip Erdoğan''ın ''çılgın proje''sinin arkasında başka tür bir psikolojik harp oyunu olabilir.
Fukuşima nükleer santrali kapatılıyor Fukuşima nükleer santrali kapatılıyor Japon hükümeti ülkede yaşanan deprem sonrasında büyük hasar gören ve devam eden soğutma işlemlerine rağmen radyoaktif sızıntı riski devam eden Fukuşima nükleer santralinin kapatılacağını açıkladı.
''Minareli Anıtkabir'' Sotheby''s müzayedesinde''Minareli Anıtkabir'' Sotheby''s müzayedesindeEser, geçen yıl Eylül ayında, Tophane''de yaşanan olaylı galeri açılışında yer alıyordu.
Sıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıSıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıTürkiye''nin Trablusgarp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği''nin Mart ayı başında açıklanan verilerine göre, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları 2009-2010 yıllarında arasında Libya''da 7 milyar 627,2 milyon Dolar tutarında proje yapım işini aldı. Son haftalarda Libya''da yaşanan şiddet olayları ve sosyal karmaşanın ardından, geçtiğimiz haftasonu Amerika önderliğindeki koalisyon güçlerinin Libya''ya karşı kara ve denizden operasyon başlattığı haberi geldi.
2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleşti2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleştiİstanbul Teknik Üniversitesi''nin ev sahipliği yaptığı 2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması 12 Mart 2011 Cumartesi günü yaklaşık 400 iç mimarlık öğrencisinin yanı sıra birçok akademisyen ve İç Mimarlar Odası''nın katılımıyla gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıYakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıKKTC''nin Lefkoşa bölgesinde Yakın Doğu Üniversitesi Yerleşkesi içinde inşa edilen 55.000m2 kapalı alana sahip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu ürünleri tercih edildi.
Emre Arolat''tan davet varEmre Arolat''tan davet varEmre Arolat Architects''in üzerinde çalıştığı projelere yer veren ''An/Moment'' başlıklı sergi, 31 Mart''a kadar uzatıldı.
Mimar ve mühendisler deprem için uyardıMimar ve mühendisler deprem için uyardıİstiklal Caddesi''nde önceki akşam meşalelerle yürüyen mimar ve mühendisler, "İstanbul için deprem uyarısı" yaparak acil önlem alınmasını istediler.
Faili meçhul alışveriş merkezi!Faili meçhul alışveriş merkezi!Mimari açıdan bir alay objesine dönüşen Demirören AVM''yi kimin tasarladığı bile belli değil. Bu işin esas sorumlusu, ''tarihi'' görünsün diye uğraşan belediyeler, kurullar, komisyonlar...
Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldıÇin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldıÇin''in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde yapılan araştırmada Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldı.
Yeni binaların yüzde 90''ı dayanıksızYeni binaların yüzde 90''ı dayanıksızJaponya''da meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından gözler yine Marmara''da beklenen depreme çevrildi.
"Beşiktaş''ın stadyumunun büyütülerek orada tutulması cinayettir""Beşiktaş''ın stadyumunun büyütülerek orada tutulması cinayettir"Şahsen Beşiktaş takımını tutarım, 100''üncü yılda kilometrelerce uzunluktaki bayrağı taşıyanlardanım. Ama mevcut stadyumun büyütülerek orada tutulması bu şehre, bu tarihe, bu çevreye karşı vahim bir saygısızlık hatta cinayettir.
Semahat Arsel''den Balçova''ya butik AVMSemahat Arsel''den Balçova''ya butik AVMKoç Holding''in Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, İzmir Balçova''da butik bir alışveriş merkezi yatırımı yapmaya karar verdi.
Bir antik kent doğuyorBir antik kent doğuyorGaziantep Karkamış Antik Kenti''nde yaklaşık 670 dönüm arazide 1200 mayın çıkarıldı ve imha edildi, kazı çalışmalarına bu yıl başlanması planlanıyor.
Adliye ya müze ya da arkeolojik park olacakAdliye ya müze ya da arkeolojik park olacakSultanahmet''teki İstanbul Adliyesi, 1955 yılından bu yana hizmet verdiği binadan, Çağlayan''da inşaatı tamamlanan İstanbul Adliye Sarayı''na taşınacak.
Başkan Topbaş; "Adalar''daki popülist uygulamayı vatandaşlarımız görüyor"Başkan Topbaş; "Adalar''daki popülist uygulamayı vatandaşlarımız görüyor"Başkan Topbaş, yasal sorumluluğun İBB''ye ait olduğu Büyükada Çınar Meydanı''nda düzenleme yapmak isteyen Büyükşehir ekiplerinin engellenmesinin seçime yönelik popülist bir yaklaşım olduğunu belirterek, "İstanbul''a ve Adalar''a 7 yılda neler yaptığımız vatandaşlarımız çok iyi biliyor. Konuyla ilgili hukuki süreç başlattık" dedi.
CHP ve AKP 2B''de ruh ikiziCHP ve AKP 2B''de ruh ikiziAKP''den sonra CHP de 2B atağında. CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi,"Şehirleşmiş yerlerdeki araziler sahiplerine satılacak" dedi.
Dünya atom enerjisinden kaçıyor! Türkiye atom ölümüne koşuyor!Japonya''da yaşananlar sadece doğa felaketi değil... Doğayı ve doğa olan insanı kapitalist normlara sıkıştırmış, doğa, tüm canlılar ve insan için en büyük tehlike olan atom enerjisini "emin ve temiz enerji" ilan etmiş dünyanın felaketi...
Bağcılar''a Osmanlı Konağı geliyorBağcılar Belediyesi, ilçeyi nostalji bahçeleri ve yöresel mimari yapılarla donatıyor.
Sinop''un "nükleer" endişesiJaponya''da yaşanan tsunami ve depremin ardından ortaya çıkan nükleer sızıntı, nükleer santral yapılması planlanan yerlerden biri olan Sinop''ta halkı endişelendirdi.
14 soruda nükleer santralNükleer santraller riskli midir? Türkiye''de neden yapılıyor? Zararları nelerdir? Japonya''da yaşanan nükleer santral patlamasının ardından TAEK''e onlarca soru geldi. İşte o sorular ve cevapları...
Şükrü Sürmen''i Kaybettikİstanbul Teknik Üniversitesi 1973 mezunu meslektaşımız, MİMARİST Dergisi Danışma Kurulu Üyesi ve Yazarı Şükrü Sürmen 20 Mart 2011 tarihinde kaybettik.
Arkeolojik kazılar artıyorTürkiye''de 2002 yılından bu yana yerli arkeolojik kazıların sayısı 57''den 111''e yükseldi. Kazılara ayrılan ödenek 16 kattan fazla arttı.
Bana sadece ''Salt'' deyin!Toplam 15 bin metrekare alanıyla Türkiye''nin en büyük kültür kurumu olan Salt''ın Beyoğlu binası 9 Nisan''da açılıyor. Garanti Bankası''nın kurduğu Salt, bildik müze ve kültür merkezlerinden farklı, yenilikçi bir yer olmayı hedefliyor.
İlk elektrikli makam otomobiliDünyanın seri üretime alınan ilk elektrikli otomobili Mitsubishi i-Miev, Türkiye''de makam aracı olarak kullanılan ilk elektrikli model oldu.
İnönü yıkılsın bir daha yapılmasınO koca kütlenin ortadan kalkması, yerine yeşil alanların ve makul yapıların gelmesi şart.
İstanbul''daki sosyal yardımlar dünya standartlarına taşınıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, savunmasız ve yardıma muhtaç kişilere kaliteli sosyal hizmet etmeyi ve yaşam kalitesini geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Sosyal Hizmet Ağı''na (ESN) üye oluyor.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp TüneliTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.