Haberler

16 Mart 2011, Çarşamba

ARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik LisesiARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi15 Mart 2011 Salı günü Bursa''da yer alan ve M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nde ARKİV Buluşmaları''nın 12.si gerçekleşti. Buluşmaya M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer Kılıç, Metin Kılıç, Damla Duru ve Ece Uyar, Deniz Güner, yarışmanın jüri üyelerinden Murat Taş, Nilüfer Taş, Salih Pançalı, Yusuf Özdamar, Hasan Varhan, Kalebodur''dan Pelin Özgen, Cem Köker ve Bahadır Arıkan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Pınar Koyuncu katıldı. Bugüne kadar kapalı oturumlar halinde gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nda bir ilk yaşandı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri de yapıyı mimarlarıyla bilikte gezme şansını yakaladılar. Haberin Devamı
Taraf yazdı, yalı işgali kalktıTaraf yazdı, yalı işgali kalktıKuzguncuk''ta Çarşı Caddesi üzerinde 578 ada 1 parsel ile 689 ada 7 parsel üzerinde kurulu iki yalı arasındaki kamuya ait 60-70 metrekarelik arsa üzerindeki işgal son buldu.
Almanya''daki "Çılgın Ev" ziyaretçilerini bekliyorAlmanya''daki "Çılgın Ev" ziyaretçilerini bekliyorAlmanya''da yapımı tamamlanan ve "Çılgın Ev" olarak isim verilen bir bina, 26 Mart''ta ziyaretçilerini ağırlayacak.
ABD, Libya''da da aslan payı peşindeABD, Libya''da da aslan payı peşindeAnkara Sohbetlerinin konuğu Şükrü Koçoğlu Ortadoğu''daki olayları BOP''un parçası olarak niteledi.
Radyasyon seviyesini kabul etmedilerRadyasyon seviyesini kabul etmedilerJapon Nükleer Güvenlik Ajansı, Fukuşima santralindeki kazadan sonra Fransızların, radyasyon seviyesinin arttığı açıklamasını teyit etmedi.
Nükleerin alternatifi var mı?Nükleerin alternatifi var mı?Japonya''daki felaketle birlikte pek çok ülke "nükleer enerji"den vazgeçmenin yollarını aramaya başladı... Peki nükleer enerjiden vazgeçerken yeni enerji kaynakları yaratmak mümkün mü? Sürdürülebilir Enerji Uzmanı Haluk Sayar yanıtlıyor...
Avrupa, nükleer santrallerini ''stres testinden'' geçirecekAvrupa, nükleer santrallerini ''stres testinden'' geçirecekJaponya''daki felaketin ardından nükleer santrallerin güvenliği yeniden sorgulanmaya başlandı. Almanya, 7 santralini inceleme için geçici olarak kapatma kararı aldı.
Kıyamet bile ders olmadıKıyamet bile ders olmadıÇernobil''den sonra Japonya''da da yaşanan nükleer santral facialarına karşın hükümet yetkilileri, bu ‘ölüm teknolojisi''ne dört elle sarılma inadını devam ettiriyor.
Beylikdüzü-Kadıköy arası 82 dakikaBeylikdüzü-Kadıköy arası 82 dakikaİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 10 kilometrelik Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı hizmete alındığında Beylikdüzü''nden Kadıköy''e 82 dakikada ulaşılacağını belirterek, ''Günde bir milyon yolcunun taşınacağı bu hattın bize maliyeti 79 milyon TL'' dedi.
Mesudiye’yi susuz bırakacaklarMesudiye’yi susuz bırakacaklarOrdu''da yapılmak istenen hidroelektrik santrallerinin ilk uygulandığı bölge olan Mesudiye ilçesinde derelerin kuruduğu tespiti yapan Ordu Temiz Enerji Platformu üyeleri, tehlikenin boyutunu Mesudiye muhtarlarına anlatmak ve son gelişmeleri yerinde görmek için Mesudiye''ye gitti.
Müze gibi köy!Müze gibi köy!UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Fransız Konsolosluğu kültür merkezi oluyorFransız Konsolosluğu kültür merkezi oluyorKordon''daki asırlık binanın restorasyonunu gerçekleştirecek olan işadamı Lucien Arkas, "Böyle bir projenin içinde yer almak beni çok mutlu ediyor" diye konuştu.
Kırklareli, turizm ve tarımda gelişecekKırklareli, turizm ve tarımda gelişecekKırklareli, artık İğneada''daki longoz ormanlarıyla eko turizmde öne çıkmak, Dupnisa Mağarası, Vize Antik Tiyatrosu gibi antik değerleriyle de kültür turizmine açılmak istiyor.
Türkiye''de kimliksiz bina kalmayacakTürkiye''de kimliksiz bina kalmayacakTTMD Başkanı Ünlü, inşaat ruhsatı alabilmek için projeyle birlikte bina enerji kimlik belgesinin de zorunlulu tutulmasına dikkat çekti.
KA inşaat''tan yeni bir ısıtma teknolojisiKA inşaat''tan yeni bir ısıtma teknolojisiKA İnşaat NOBO Isıtma Sistemleri yeni bir teknolojiyi sunuyor. KA İnşaat yetkilileri, "SmartRad, geleneksel radyatör sistemlerinden çok daha az miktarda ve çok daha düşük sıcaklıkta su kullanabilen, akıllı fanlı, normalde yerden ısıtma ile ilişkilendirilen düşük enerjili sıcaklıklarda, mükemmel ısıtma performansı sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir konvektör ısıtıcı. Geleneksel radyatörlerin aksine, ısının odaya yayılmasına yardımcı olmak için; daha kompakt, yüksek verimli ısıtıcı ve akıllı kontrollü fandan faydalanıyor" dediler.
İnönü Stadı İnşaatı Çıkmazda!İnönü Stadı İnşaatı Çıkmazda!Ertuğrul Günay`ın "İzin vermem" dediği Beşiktaş`ın yeni yapılacak stadı için Faruk Özak ılımlı konuştu. Beşiktaş ise mayısta verilecek karardan umutlu.
Tsunami değil; heyelan yıkar!Tsunami değil; heyelan yıkar!Uzmanlara göre depremde İstanbul''u tsunami değil, heyelan tehlikesi bekliyor. Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece heyelan riski altında...
Çevre Bakanlığı''na büyük tepki varÇevre Bakanlığı''na büyük tepki varRize İdare Mahkemesi''nin daha önce biri Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptali olmak üzere iki kez yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği Çayeli İlçesi Senoz Vadisi''ndeki Uzundere-2 HES projesi için yeniden ''ÇED Olumlu'' kararı vererek HES projesinin önünü açan Çevre ve Orman Bakanlığı, düzenlenen gösteri ile çevreciler tarafından protesto edildi.
İşte İstanbul''u bekleyen asıl tehlikeİşte İstanbul''u bekleyen asıl tehlikeDepremde İstanbul''da tsunami değil heyelanlar can alabilir! Uzmanlara göre depremde İstanbul''u tsunami değil, heyelan tehlikesi bekliyor. Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece heyelan riski altında...
"En tehlikeli nükleer yanıbaşımızda""En tehlikeli nükleer yanıbaşımızda"AB ve ABD''nin "En Tehlikeli Nükleer Santral" ilan ettiği Metsamor, Iğdır''a 16 km uzaklıkta... İstanbul''a denk bir deprem riskine sahip Metsamor''un nükleer yakıtını koruyacak bir koruma havzası yok... Tıpkı Çernobil''deki gibi...
Sokakta engeller kalkıyorSokakta engeller kalkıyor3 kurum protokol imzalıyor. 2012 Temmuz''a kadar belediye ve kamu binaları, kaldırımlar ve parklar, engellilerin rahat haraket etmelerine imkan sağlayacak şekilde tadil edilmezse, "dava" konusu olacak.
Depreme karşı bu detayın önemi büyük!Depreme karşı bu detayın önemi büyük!Marmara Depremi''nde yıkımın büyük nedeni buydu...
Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın...Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın...Depremin yaralarını sarmaya çalışan Japonya, bir taraftan da deprem sırasında hasar gören nükleer santrallarda arka arkaya meydana gelen hasar ve patlamalarla boğuşuyor.
''Ber-Rock'' ile yüzde 60 enerji tasarrufu ''Ber-Rock'' ile yüzde 60 enerji tasarrufu "Faydalı Model Belgesi" alan ve patent için gün sayan yalıtım malzemesi, binalarda yüzde 60''ın üzerinde enerji tasarrufu sağlayacak.
Suda Ararken Çamurda ÇıktıSuda Ararken Çamurda ÇıktıAmerikalı arkeologlar, ‘Kayıp Kıta Atlantis''i İspanya''nın güneyinde bir bataklığın dibinde bulduklarını öne sürüyor. Uzmanlara göre, tsunami kenti haritadan silmiş.
"Akkuyu için yapılan anlaşma iptal edilmeli""Akkuyu için yapılan anlaşma iptal edilmeli"Akdeniz İçin İklim Birliği Sözcüsü Hediye Gündüz, deprem ve tsunami sonrası Japonya''daki nükleer santralların felakete yol açacağını belirterek, Türkiye''de yapılması planlanan nükleer santraller konusunda doğru karar verilmesini istedi.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiÇağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Emre Arolat, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin ve Nevzat Sayın''ı "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine" konulu söyleşi ile bir araya getirdi. Uzun bir aradan sonra yaşanan bu buluşmaya ilgi yoğundu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin konferans salonu mimarlık mesleği ile ilişkili pek çok kişinin (1200 kişi) katılımı ile gerçekleşti.
Başkan Topbaş: "İstanbul küresel finans merkezi oluyor"Başkan Topbaş: "İstanbul küresel finans merkezi oluyor""Değişim Liderleri Zirvesi"nde konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2011''in yükselen yıldızının İstanbul olduğuna dikkat çekerek, "İstanbul bölgesel ve küresel finans merkezi olabilmenin bütün özelliklerini taşıyor" dedi.
Anadolu''da statlar yenilenecek 500 milyonluk pazar oluşacakAnadolu''da statlar yenilenecek 500 milyonluk pazar oluşacak2013''te Türkiye''de yapılacak 20 Yaş Altı Futbol Şampiyonası için 9 ilde stat yenileme ve renovasyon yatırımları yapılacak. Yatırımların sadece inşaat ayağının 500 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor.
BASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF, yayınladığı 2011 Raporu''nda çalışanları, hissedarları, müşterileri ve içinde bulunduğu toplum için yenilikçi ürün ve çözümleriyle ölçülebilir değerler yarattığını ortaya koydu. Şirket, sera gazı salınımını 2002 yılına oranla yüzde 29 oranında azaltarak 2020 yılı için belirlediği rakama şimdiden ulaşmayı başardı.
Avrupa''nın Gelecekteki Dünya Kentleri İstanbul ve Moskova mı?Avrupa''nın Gelecekteki Dünya Kentleri İstanbul ve Moskova mı?20. yüzyıl, Moskova ve İstanbul dinamizm ve nihai bozulmanın getirdiği bir dramaydı. 21. yüzyılın jeoekonomik ve jeopolitik ortamı her iki kültürel ve politik güç merkezi için kendilerini küresel kentsel sisteme adapte etme konusunda oldukça önemli fırsatlar sundu.
Kentleri Wifi ile BoyamakKentleri Wifi ile BoyamakKent, gündelik yaşamın bir parçası olan görünmeyen ağların manzarası ile dolduruldu. Wifi ağları ve gelişen cep telefonları kentsel çevrenin nasıl düzenleneceğine ve algılanacağına dair etkiler yaratmaya başladı. Peki wifi arazisinin neye benziyor ve kentle arasında nasıl bir bağ kuruyor? Bu proje Wifi ağları üzerindeki araştırmaları ve fikirleri içeriyor. Timo Amall, Jorn Knutsen, Einar Sneve Martinussen tarafından gerçekleştirilen proje, kentlerin ve yapımların her ikisinin nasıl deneyimleneceğinin çıkarım yapılmasını sağlayan manevi keşiflerimizin devamı niteliğinde.
Nükleer santralde korkulan olduNükleer santralde korkulan olduFukuşima''daki nükleer santralde patlama meydana geldi, Japonya Başbakanı radyasyon sızıntısı olduğunu duyurdu. Nükleer santralin 30 km çevresi boşaltıldı, radyoaktif sızıntının Tokyo''ya 10 saat içinde ulaşması bekleniyor.
''Geleceğimiz için 60 dakika karanlık''''Geleceğimiz için 60 dakika karanlık''"Bir kişi tek başına çok şeyi değiştirebilir ama herkes birleşirse dünya değişir." Bu sözleri, dünyanın çöl ya da buzlarla kaplı olacağı yönündeki felaket senaryolarını durdurmak ve yaşayan dünya isteyen Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) gönüllüleri söylüyor.
Deprem dünyanın eksenini kaydırdıDeprem dünyanın eksenini kaydırdıJaponya''daki 9 büyüklüğündeki depremin kaya kütlelerini kaydırarak kütle dağılımını değiştirmesi sonucu Dünya ekseni üzerinde 10 santimetre kaydı.
Deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral mantıklı mı? Deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral mantıklı mı? İngiliz Guardian gazetesi de ''deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral kurmak mantıklı mı'' başlığıyla bir haber yayınladı.
Sokak lambalarının enerjisi rüzgardanSokak lambalarının enerjisi rüzgardanÇin genelinde aile başına 1 çocuk hakkı var. İkinci çocuk konusunda resmi bir engelleme olmamakla birlikte belli yaptırımlar devreye sokulabiliyor. Azınlıklarda ise çocuk sayısı konusunda kısıtlama yok.
Deniz çekildi "Kral Yolu" ortaya çıktıDeniz çekildi "Kral Yolu" ortaya çıktıBodrum Gümüşlük''te suların çekilmesiyle yürüyerek ulaşılabilen Tavşan Adası ile Gümüşlük sahili arasında, M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen dalgakıran ortaya çıktı.
Berlin''de ''nükleer santrallere hayır'' mitingiBerlin''de ''nükleer santrallere hayır'' mitingiAlmanya''nın başkenti Berlin''de başbakanlık önünde yüzlerce kişi, nükleer santrallerin kapatılmasını istedi.
BASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF, 2010 yılında küresel olarak 63,9 milyar Avro rekor ciro elde etti. BASF Türk de aynı dönemde Türkiye''deki satışlarını yüzde 42 arttırarak yaklaşık 650 milyon Avroluk rekor gelire ulaştı.
Jeoloji Mühendisleri Odası uyardı: Akkuyu''ya dikkat!Jeoloji Mühendisleri Odası uyardı: Akkuyu''ya dikkat!Japonya depreminde Fukushima Nükleer Santrali''nde yaşanan sızıntı "En güvenli enerji nükleer" söylemini tartışmaya açtı. Enerji Bakanı Taner Yıldız "Bu deprem bir nevi test oldu. Türkiye''de nükleer santral yapımı devam edecek" dedi ama uzmanlar aynı görüşte değil.
İzmir’in Afet Merkezi, son teknoloji ile donatıldı  İzmir’in Afet Merkezi, son teknoloji ile donatıldı İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Toros''ta kurduğu Afet Koordinasyon Merkezi''nde veriler, Türkiye''nin en büyük sivil fiber optik ağı ile taşınıyor.
"Yıldırım cazibe merkezi olacak""Yıldırım cazibe merkezi olacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yıldırım teşkilatıyla biraraya gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, Yıldırım''ı cazibe merkezine dönüştürmeye çalıştıklarını söyledi. 13 Mart 2011 Pazar 21:53 tarihinde eklendi.
Vasat tasarım, orantısız kütleVasat tasarım, orantısız kütleÇağlayan''daki yeni adliye binasının mimarisi için söylenebilecek çok az şey var: Çirkin kütlesinin farkında olan, etrafındaki hiçbir şeyle ilişkiye geçemeyen, boz renkli utangaç bir dev gibi Çağlayan''ın ortasına çöreklenmiş.
Nilüfer''e kamp ve karavan alanıNilüfer''e kamp ve karavan alanıNilüfer Belediyesi tarafından Gümüştepe Mahallesi''nde yaklaşık 11 dönüm alan üzerinde yapılacak Bursa''nın ilk kamp ve karavan alanı, karavan turizminde Bursa''ya önemli bir hareketlilik kazandıracak.
Ölçeği Kaçan YarışmaÖlçeği Kaçan YarışmaKadıköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması''nın sonuçlarının açıklanmasının ardından 11 Mart Cuma günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yoğun bir katılım ile kolokyum gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Deniz İncedayı açılış konuşmasını yaparak, katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra jüri üyeleri tek tek görüşlerini belirterek, yarışmaların öneminden bahsettiler.
Japonya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıJaponya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıThe New York Times, Japonya''nın çeşitli bölgelerinden 4 Nisan 2010 ve 12 Mart 2011 tarihlerinde alınmış uydu görüntülerini yayınladı. Görüntüler deprem ve tsunaminin kentlere yaptıklarını çarpıcı şekilde anlatıyor.
Erzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıErzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıProje müellifinin Yüksek Mimar Yakup Hazan olduğu Erzincan Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali 5 Mart 2011, Hatay Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali ise 8 Mart 2011 tarihinde açıldı.
Felaket Japonların cebini vuracakFelaket Japonların cebini vuracakJaponya''da son yüzyılın en büyük depremi ve ardından gelen dev tsunaminin verdiği hasar, uluslararası piyasaların kafasını karıştırıyor.
"Milletvekili olursam emekli gibi torunlarımla ilgilenirim""Milletvekili olursam emekli gibi torunlarımla ilgilenirim"İş dünyasının en renkli isimlerinden Erdoğan Bayrak''tar TOKİ''deki görevinden istifa ettikten sonra açıklamalarda bulundu.
Teknoloji devleri deprem mağduruAralarında Sony, Panasonic, Toshiba ve Canon''un da olduğu pek çok elektronik firmasının Japonya''daki fabrikaları depremden zarar gördü.
Bu yapılar için imar planı şart değil!AK Parti''li Bayraktar, İmar Kanunu ile Kültürel Varlıklara ilişkin değişiklik içeren kanunu TBMM''ye sundu. Buna göre; imar planı olmayan köylerde, okul, ibadet yeri, sağlık ve güvenlik tesisi gibi yapılar için imar planı şartı aranmayacak.
Köylüye imar cezası affı geliyorAK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar ve arkadaşlarınca verilen kanun teklifi ile mera, yaylak ve kışlaklar "yöresel" yapı yapılması şartıyla tahsise açılırken, köylüye de imar cezası affı geliyor. Teklifle Bayındırlık Bakanlığı''nın re''sen imar planı yetkisinin kapsamı genişletiliyor.
Olası İstanbul depreminde riskli 4 bölge!TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, olması beklenen Marmara depreminde Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Avcılar bölgesindeki heyelanların, depremle harekete geçme riskinin ciddi tehlike olduğunu belirtti.
Ormanlar golf sahası olacakAnayasa Mahkemesi''nden "ormanlar zarar görecek" diye daha önce yürürlüğünü durdurarak iptal ettiği "Turizmi Teşvik Kanunu"nun bazı maddelerine onay çıktı.
Çare ''ilave düşey imar hakkının tanınması'' değil mi?Gölcük Depremi''nin üzerinden 12 yıla yakın zaman geçmiş ama bu zaman zarfında İstanbul''daki depreme dayanıksız yapıların yenilenebilmesi için tek bir önlem alınmamış.
Beylikdüzü''nün metrobüs rüyası gerçek oluyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve vatandaşlara konforlu bir ulaşım imkânı sunan Söğütlüçeşme - Avcılar Metrobüs hattı, Beylikdüzü''ne kadar uzatılıyor.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.