Haberler

1 Mayıs 2010, Cumartesi

Taksim Yolcusu Kalmasın!Taksim Yolcusu Kalmasın!Taksim Meydanı, insanların buluşma ve dağılma noktası olmasının dışında politik ve sosyal konuların da odağı olmuş bir yer. Bu meydan geçmişten günümüze, sahip olduğu stratejik konumu ve sosyo-politik rolü gereği önemli günlerin (bayram kutlamalarının, yürüyüşlerin, mitinglerin) kutlandığı ve İstanbul kentinin bir güç sembolü olarak görüldüğü bir alan oldu. Peki Taksim Meydanı İstanbul''un nasıl bu kadar önemli bir odağı haline geldi? Geçmişte nasıldı, şimdi nasıl? Taksim Meydanı''nı tarihsel süreç içinde inceleyelim: Haberin Devamı
Zeytinlik Hemzemin Geçidi Trafiğe KapatılıyorZeytinlik Hemzemin Geçidi Trafiğe KapatılıyorAliağa-Menderes Projesi kapsamında, Zeytinlik''teki (Gürçeşme Ülkü Sineması Önü) hemzemin geçidi 2 Mayıs 2010 Pazar gününden itibaren trafiğe kapatılıyor.
Varyap Meridian''da atıklar ekonomiye dönüyorVaryap Meridian''da atıklar ekonomiye dönüyorVaryap Meridian''da, hafriyat sırasında çıkan kaya parçaları ile sanatçıların yapılacağı taş eserler blok lobilerinde sergilenecek. Hafriyatının yüzde 85''i ise projenin peyzajında kullanılacak.
Kentsel Yenileme Projesi’nde şok gelişmeKentsel Yenileme Projesi’nde şok gelişmeTarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi''nde şok gelişme. Mülk sahipleri, "acil" dernek kurarak kamulaştırmaların "acil" durdurulması için AİHM''ye başvurdu.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2009''da "Yılın Yatırımı Ödülü" Betek''inYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2009''da "Yılın Yatırımı Ödülü" Betek''inYalıtım dergisi tarafından bu sene 7.si gerçekleştirilen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2009''da "Yılın Yatırımı" kategorisinde ödüle, Betek layık görüldü.
4. Beton Tasarım Yarışması Büyük Bir İlgi ile Devam Ediyor4. Beton Tasarım Yarışması Büyük Bir İlgi ile Devam EdiyorBelçika, Almanya, İrlanda, Hollanda ve Türkiye''nin ortaklaşa düzenlediği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından organizasyonu gerçekleştirilen 4. Beton Tasarım Yarışması için başvurular devam ediyor. Son katılım süresinin 14 Mayıs 2010 olarak belirlendiği yarışmayı kazananlar İstanbul''da 6 günlük uluslararası bir master programına katılma hakkı elde edecekler.
İstanbul’un doğasına hançerİstanbul’un doğasına hançerUzmanlar, hem İstanbul Boğazı''na 3. köprü yapılmasına hem de köprünün güzergâhına karşı çıkarak, bunun İstanbul''un kuzeyindeki ormanlık alanların ve su havzalarının yok edilmesi anlamına geldiğini savundular. Uzmanlara göre, yapılacak 3. köprü kent ulaşımına da katkı sağlamayacak.
3. Köprü İstanbul Boğazı''nın en kuzeyinde...3. Köprü İstanbul Boğazı''nın en kuzeyinde...Bakan Binali Yıldırım ve Başkan Kadir Topbaş, 3. Boğaz Köprüsü''nün İstanbul''un en kuzey noktası olan Poyrazköy ile Garipçe arasında yapılacağını açıkladı. 6 milyar dolara mal olacak köprü ve çevreyolunun ilk etabının 3 yıl içinde tamamlanacağı belirtildi.
3. Köprü Poyrazköy - Garipçe arasında yapılacak3. Köprü Poyrazköy - Garipçe arasında yapılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda üçüncü köprünün Beykoz yakınlarındaki Poyrazköy ile Garipçe arasında yapılacağı belirtildi.
Hasankeyf için "komik" çalışma!Hasankeyf için "komik" çalışma!Batman Valisi Ahmet Turhan, Hasankeyf Bilimsel Çalışma Kurulu''nun antik kentte bulunan eserlerden aldıkları örnekleri inceleyerek eserlerin taşınıp taşınamayacağına karar vereceğini bildirdi.
İstanbul''un rengi erguvan İstanbul''un rengi erguvan Boğaz''ın tadını çıkarmak istiyorsanız şairlerin hiç vazgeçmediği erguvan çiçeğinin İstanbul''a rengini verdiği şu günleri tercih edin. Bizden söylemesi! Erguvan ağaçlarının pembeli morlu çiçekleri sadece 20 gün yaşıyor. Nerelerde gezeceğinize gelince... İstanbul''daki koru ve bahçeler bu renge doymak için gidilesi yerlerden.
Orta Asya''nın en büyüğüOrta Asya''nın en büyüğüKazakistan''ın yeni sembolü Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Orta Asya''nın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi Han Çadırı''nın 5 Temmuz "Astana Günü"nde yapılacak görkemli açılışına dünyadan çok sayıda devlet başkanı, sanatçı, siyaset ve işadamı katılacak.
Toplu taşımada bisiklet dönemiToplu taşımada bisiklet dönemiTürkiye''de ilk kez Kayseri''de raylı sistem projesinin devamı olarak kent merkezinde bisikletlerle ulaşım sağlanacak.
Tek tek binalar yenilenerek kentsel dönüşüm başarılamazTek tek binalar yenilenerek kentsel dönüşüm başarılamazULI Türkiye Başkanı Haluk Sur, kentsel dönüşüm için için, merkezi otoriteyi özel sektörle yan yana getirmek gerektiğini belirterek, "Sektörün esnekliğinden, iş yapma kabiliyetinden ve pratikliğinden faydalanmak, devletinde kanun koyuş tarafından iradeyi belirleyen ve yönü çizim gücünden istifade etmek şart" diye konuştu.
TOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacakTOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacakTOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacak
Üçüncü köprü güzergahını bir tek o bildiÜçüncü köprü güzergahını bir tek o bildiPoyrazköy''de 10 yıl muhtarlık yapan ve geçen yıl emekli olan Ahmet Ersoy, dün açıklanan köprünün güzergâhını 2 yıl öncesinden bildi. Ersoy, "Belli yerlerle biraz yakınlığım vardı. Zaten Başbakan da hep kuzeyi işaret ederdi" diye konuştu.
Tarih: 30 Nisan 2010 Kaynak: Referans Yazan: Aram Ekin Duran
Tasarım, Mimarlık, İnovasyon ve Teknolojinin Yeni Buluşma Noktası: BuildistTasarım, Mimarlık, İnovasyon ve Teknolojinin Yeni Buluşma Noktası: BuildistYapı sektöründe uzman Arkitera Mimarlık Merkezi ile fuarcılık alanının önde gelen şirketlerinden Survey Fuarcılık güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi. Tasarım, mimarlık, inovasyon ve teknolojinin yeni buluşma noktası olarak konumlandırılan ve 3 yıl içinde Moskova Fuarı''ndan sonra bölgenin en büyük ikinci fuarı olması hedeflenen Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo''da gerçekleştirilecek.
İstanbul''un Yaratıcılığını Kim Ortaya Çıkartacak?İstanbul''un Yaratıcılığını Kim Ortaya Çıkartacak?İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri 2010 Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerinin 3.sü olan “Yaratıcı Kent Sanatı” konferansı, 28 Nisan 2010 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi''nden Doç.Dr. Zeynep Enlil''in moderatörlüğünde ve kültür politikaları konusunda önemli çalışmaları olan Charles Landry''nin katılımı ile İstanbul Modern Sanat Müzesi''nde gerçekleşti. Charles Landry, kentlerin hayal güçlerini ve düşüncelerini tetikleyerek, potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak çalışmalar yapıyor.
Karşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar SempozyumuKarşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar SempozyumuKarşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar Sempozyumu 26 Nisan 2010 tarihinde Ulusal Mimarlık Yapı Dalı/Koruma Yaşatma Ödüllü bir proje olan Gölcük Kazıklı Kervansarayı''nda düzenlendi. Konusu itibariyle İtalyan ve Türk akademisyenler ve profesyonellerin bir araya geldiği konferans, Kocaeli Universitesi ve Politecnico di Milano Universitesi''nin ortak çalışması ve Gölcük Belediyesi''nin desteği ile gerçekleşti.
3. Köprü''nün Güzergahı Açıklandı! Tahminler Doğru Çıktı3. Köprü''nün Güzergahı Açıklandı! Tahminler Doğru Çıktı29 Nisan 2010 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptıkları ortak basın toplantısında 3. Köprü''nün güzergahını açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre Boğaz geçiş noktalarının Garipçe ve Poyrazköy olduğu, daha önce yapılan eleştirilerin odak noktası olan orman alanlarının da korunacağı söylendi. Garipçe ve Poyrazköy ile ilgili yapılan açıklama geçiş noktası konusunda daha önce yapılan tahminlerin doğru olduğunu gösteriyor. Ormanların ne denli korunacağını zaman gösterecek. Herkes tarafından tahmin edilen bir şey var ki güzergahın üzerindeki pek çok arsanın çoktan paylaşıldığı, yapılan açıklama ile değerini kat be kat arttırdığı.
Ankaralı müteahhit gerçeğiALİ Sami Yen ihalesi iptal oldu. Habertürk''ün ve Habertürk yazarı Yiğit Bulut''un çabalarıyla.
İzmir''e "Basın Müzesi" kuruluyorEge Üniversitesi (EÜ) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından kurulacak Basın Müzesi ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.
ICOMOS: Emek Sineması’nın “taşınarak” korunması mümkün değil! Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye''ye göre Emek Sineması ve çevresinin korunması şart.
Emek Sineması''ndan meydanlara 1 MayısUluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında, "Emek Sineması''ndan Meydanlara-1 Mayıs''ın 30 yılı" adlı fotoğraf sergisi açılacak.
Marmaray Projesi için yeni ihaleSöğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici firma, mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.