Haberler

6 Mayıs 2010, Perşembe

Prost ve İstanbul DönüşümleriProst ve İstanbul DönüşümleriProf.Dr. Pierre Pinon, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde, "Henri Prost ve İstanbul''da Kentsel Dönüşümler" başlığı altında bir konferans verdi. Konferansta, Osmanlı''dan beri İstanbul''a hayran olan Fransız mimar Prost''un, daha sonra davetle İstanbul''a gelmesinden ve burada yaptığı planlama çalışmalarından bahsetti. Paris''te mimarlık ve kent planlamasını büyük ölçüde değiştiren Haussmann''ın etkisinde kalan ve İstanbul''a gelerek tamamen kendine has yöntemlerle şehre müdahale eden Fransız mimarın öyküsü... Haberin Devamı
Yapının profesyonelleri 33. kez ''Uluslararası Yapı Fuarı''nda...Yapının profesyonelleri 33. kez ''Uluslararası Yapı Fuarı''nda...Yapı sektörünün buluşma noktası Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul Fuarı''nın 33''üncüsü dün kapılarını açtı. 9 Mayıs''a kadar açık kalacak fuarınbu yıl 110 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Fuara 26 ülkeden alım ofisi de katılacak.
Sejima Venedik Bienali için "Star"ları SıralıyorSejima Venedik Bienali için "Star"ları Sıralıyor29 Ağustos-21 Kasım tarihleri arasında Arsenal ve Giardini''de işleri yer alacak olan 43 mimar, mühendis ve sanatçının yanı sıra Herzog & de Meuron, OMA, Toyo Ito ve Arup''tan Cecil Balmond da Venedik Bienali''nde işlerini sergilemek için kuratör Kazuyo Sejima tarafından davet edilen "star"lar arasında yer alıyor.
Ümit Ünal 5 tarihi yapıyı mantoladıÜmit Ünal 5 tarihi yapıyı mantoladıTüm dünyada gittikçe önem kazanan enerji tasarrufu ile küresel ısınmaya karşı önlem alınması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Mavi Kale, Türkiyenin farklı bölgelerinden seçtiği 5 tarihi yapıyı sembolik olarak mantoladı.
Sulukule''de inşaat başladıSulukule''de inşaat başladıFatih''te kentsel yenileme alanı ilan edilen ve yıkımı tamamlanan "Sulukule" diye bilinen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde TOKİ tarafından yapılan ihale ile 620 konut ve 45 iş yerinin yapımına başlandı.
Isı Yalıtım Sektörü Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım Konferansı ile Bir Araya GeldiIsı Yalıtım Sektörü Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım Konferansı ile Bir Araya Geldi2007 yılından itibaren Türkiye''de Avrupa standartları çerçevesinde boya, kaplama ve ısı yalıtım sistemlerinin performans ve dayanımı araştırma, geliştirme ve test faaliyetleri gerçekleştiren Dr. Robert Murjahn Enstitüsü (RMI), 6 Mayıs 2010 tarihinde "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinde Kalite ve Dayanım" başlıklı konferansı İstanbul Ritz Carlton''da gerçekleştirdi.
Divriği Ulu Cami''nin çatı yalıtımı tamamDivriği Ulu Cami''nin çatı yalıtımı tamamSu ve ısı yalıtım sektöründe geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren BTM, Kız Kulesi''nin ardından tarihi bir yapıya daha hayat verdi. Unesco tarafından dünya mirası koruması altına alınan ve restorasyonu devam eden, Selçuklu dönemi taş işçiliğinin en önemli yapıtlarından birisi olarak kabul edilen Sivas Divriği Ulu Camii''nin çatı yalıtımında BTM Elastobit örtüleri kullanıldı.
Buraya Bodrum''un ''prestij projesi'' yapılacakBuraya Bodrum''un ''prestij projesi'' yapılacakBodrum''un Ortakent-Yahşi beldesinde 754 bin metrekarelik doğal ve arkeolojik sit alanının Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''na (TOKİ) tahsis edilmek istenmesi, belediyeden sonra 40''a yakın sivil toplum örgütünü çatısı altında toplayan çevreci Mavi Yol Girişimi''nin tepkisine neden oldu. Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz''ı Mavi Yol Girişimi sözcü Filiz Dizdar ile birlikte ziyaret eden sivil toplum örgütü üyeleri, Çakmaklı Mevkii''ndeki arazinin ‘Uluslararası Botanik Bahçesi'' yapılması için acil proje hazırlanmasını istedi.
 İzmir, yeni bir öğrenci yurdu daha kazanıyor İzmir, yeni bir öğrenci yurdu daha kazanıyor Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (BALEV) tarafından yaptırılan BALEVİ Öğrenci Konukevi''nin inşaatının temeli, düzenlenen törenle atıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Bornova Anadolu Lisesi eğitimcileri ve BALEV yöneticileri katıldı
TOKİ, Doğu''ya Böyle AçıldıTOKİ, Doğu''ya Böyle AçıldıYurt genelinde yaptığı lüks konutlarla ''göz doldururken'', dar gelirliler için yaptığı projelerdeki skandallarla adından söz ettiren Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi, Doğu''da yaptığı konutlarla yurttaşları mağdur etmeye devam ediyor.
''Sulukule tarihi'' zarar görüyor''Sulukule tarihi'' zarar görüyorKentsel yenileme kapsamında boşaltılan Sulukule bu kez arkeolojik kazıya evsahipliği yapacak. Kazılar sona erene kadar da bölgede yapılaşma olmayacak. Ancak bir sorun var...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı''ndan "kentsel dönüşüm" uyarısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı''ndan "kentsel dönüşüm" uyarısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; planlı, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanın, insanların en temel haklarından birisi olduğunu ve göreve geldikleri günden itibaren temel stratejilerini bu ana tema üzerine oturttuklarını söyledi. Bu çerçevede ilk olarak, İzmir''i tamamen planlı bir şekilde projelendirdiklerini ve yatırımlarını buna göre gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Sağlıksız gelişmiş kentsel alanları daha çağdaş, daha sağlıklı ve daha güvenli bir görünüme kavuşturma konusundaki çalışmalarımız kapsamında, kentin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkaracak projeleri de hayata geçiriyoruz" diye konuştu.
İklimde ikinci turİklimde ikinci tur45 ülkenin Çevre Bakanları ve iklim uzmanları Bonn''da ikinci kez bir araya geldi.
Arkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında dördüncü kez verilecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" ile genç mimarların projelerinin ve isimlerinin duyurulması, amaçlanıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle gerçekleştirilen "Genç Mimar Ödülü" için son başvuru tarihi gelen yoğun istek üzerine 21 Mayıs 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı.
Garipçe halkı 3. köprü yapılmadan sıkıldıGaripçe halkı 3. köprü yapılmadan sıkıldı3. köprünün bir ayağı yemyeşil bir balıkçı köyünden geçecek, Garipçe''den. Kimse bilmiyordu, duymamıştı ama bir anda herkesin merak ettiği bir yer oldu.
Bursa''da belediyelere kaçak yapıyla mücadele eleştirisiBursa''da belediyelere kaçak yapıyla mücadele eleştirisiBursa''da meslek odalarının başkanları; ilçe ve büyükşehir belediyesinin kaçak yapılaşmayla göstermelik mücadele ettiğini, belediyelerin kaçak yapılaşmanın önlenmesi ve afet riskiyle ilgili proje üretmediğini öne sürdüler.
Binalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekBinalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekIsınma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmanın yolu ısı yalıtımı olmasına rağmen, bina sakinlerinin bazıları yalıtım yaptırmaya karşı çıktığı için yaz kış kabarık faturalar ödenmeye devam ediyor. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu''ndaki (KMK) değişikliğe göre, artık yalıtım kararı almak kolaylaştı.
90210, Evimiz Hollywood''da!90210, Evimiz Hollywood''da!Robert E. Bacon, tarih kitaplarında gösterilen evlerin komisyonculuğunu yapmadan önce, Craig Ellwood''la çalışan bir mimardı. Bu çiftle daha şimdi tanıştım ve bana evlerini nasıl "avladıkları"nı anlatıyorlar. Satılık bir evin fotoğraflarını çekiyorlardı. Bu çift, beyaz çitlerle bezenmiş bir evin hayalini kurmuyordu, ilginç bir tasarımın parçası oldukları sürece, yeni bir mimari merakın peşindeydiler. Los Angeles''ta da böyle yeni bir pazar oluşmuş durumda. Mimari gayrimenkul... Bu piyasa, diğer ülke ve şehirlerde de revaçta, fakat okyanus ve tepeleriyle meşhur Los Angeles''da olduğu kadar değil.
Yenilmeyen kentYenilmeyen kentİnişli çıkışlı caddeleri, kayalıklara oyulmuş renkli suratlı evleri, karanlık yüzlü kemerleriyle nehri seyreden bir kent Porto. Şaraplarını da unutmamak lazım!
Bir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzBir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzİstanbul''da, yüzlerce kişi bir kez daha, Emek Sineması için bir araya geldi. Davullu, trompetli eylem, ''Yıktırmıyoruz'' mührü ile sona erdi.
Zincirlikuyu''daki Zorlu arazisi ile ilgili açıklama01.05.2010 ve 03.05.2010 tarihli Sözcü Gazetesi''nde yer alan Zincirlikuyu''daki Zorlu Holding''e ait arazi ile ilgili iddialar hakkında aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulması gereği doğmuştur.
AGİD Frankfurt Lighting+Building Fuarı''na KatıldıTürk aydınlatma sektörünü temsilen AGİD (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) bu yıl ilk kez Frankfurt Lighting+Building Fuarı''na katıldı. Turkish DeLIGHT konsepti ile 16 m² olarak tasarlanan standı yoğun bir geçiş bölgesi olan 4 nolu binanın birinci katında bulunan fuaye alanında yer aldı.
Mimar Kemalettin Kitaplarına 2010 Yunus Nadi Ödülü2010 Yunus Nadi "Sosyal Bilimler Araştırması" Ödülü, Mimarlar Odası Anma Programı kapsamında hazırlanan Mimar Kemalettin kitaplarına verildi.
Karayolları Arazisi ile İlgili ÇED RaporuTMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi Zincirlikuyu Karayolları Arazisi ile ilgili ÇED Raporu Hazırladı. Hazırlanan ÇED Raporu şu şekilde...
Sulukule ile İlgili Kurul Kararı: Arkeolojik Kazı Yapılmadan İnşaat YapılamazSulukule''deki yenileme projesinin inşaatına başlanıyor fakat Sulukule Platformu yayınladığı basın bülteni ile bölgede arkeolojik kazıların sürdüğünü, çıkacak sonuçların değerlendirilmeden inşaatın yapılamayacağı yönünde açıklamada bulundu.
Burası Arter, müze değil! İstanbul''un sanat haritasına yeni bir mekân eklendi. Vehbi Koç Vakfı bünyesinde kurulan ''Arter-Sanat İçin Alan'' adlı güncel sanat mekânı İstiklal Caddesi''nde sanatseverleri bekliyor. Arter, vakfın müze kompleksinin bir nevi laboratuvarı olacak.
Kale Tasarım BEDA''ya kabul edildiRadikal’le işbirliği içinde Tasarım Gazetesi’ni çıkaran Kale Tasarım Merkezi, Avrupa’nın tasarım birlikleri, enstitüleri ve tasarımı tanıtma amaçlı kurulan BEDA ’ya (The Bureau of European Design Associations), Türkiye’den kabul edilen ilk kuruluş oldu. Tasarım değerinin tanıtılması için faaliyet gösteren BEDA’nın üyeleri arasında; Politecnico di Milano, Finlandiya Tasarımcılar Birliği Ornamo, Norveç Tasarım Konseyi gibi saygın tasarım kuruluşları bulunuyor.
Tarih: 6 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Nüfus yaşlandıkça evler küçülüyor Her yıl 600 binin üzerinde konut inşa edilen Türkiye''de, bina ve daire metrekareleri git gide küçülüyor. 2007 yılında yapılan bina ve dairelerde 133 metrekare olan ortalama büyüklük, geçen yıl 125 metrekareye geriledi.
Diyarbakır Cezaevi okul ve müze olacakCezaevinin yerine okul yapılacağının açıklanmasının ardından BDP''nin, "Geçmişin izlerini silmek" suçlamasına hedef olan hükümet, cezaevinin bir bölümünün müze yapılması kararını verdi. BDP, bir süre önce "İnsan Hakları ve Özgürlük Müzesi"ne dönüştürülmesi için Meclis Başkanlığı''na kanun teklifi vermiş, cezaevinin olduğu alana okul yapılacağı açıklamasına tepki göstermişti. 40 dönüm arsa üzerinde kurulu bulunan cezaevi, yapımı devam eden yeni cezaevinin tamamlanmasından sonra boşaltılacak.
Büyük Türk palavraları: Üçüncü köprüUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım Boğaziçi Köprüsü ve bağlantı yollarının bu yıl içinde 6 milyar dolara ihale edileceğini açıklamadı. Bu olmayacak.
Sinoma-Eren Holding çimento üretim hattı kuracakÇin Sinoma şirketiyle, Eren Holding 2 çimento üretim hattı için 780 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.
İnşaatta 30 yıl çok dinamik olacakING Bank, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) işbirliğiyle ikinci Mortgage Zirvesi''ni, Ankara''da Sheraton Otelinde düzenledi. Zirvenin açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, hükümetin mortgage (tut-sat) sistemine büyük önem verdiğini belirterek, 2007 yılında konuya ilişkin düzenlemelerin yapıldığını anımsattı.
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu''nun 3. Köprü ile İlgili Basın AçıklamasıMimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu yapılması planlanan 3. Köprü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Kadıköy... Geçmiş geçip gitmiş, ya gelecek?Bazı sabahlar... Hayatım durmuş, donmuş; içimde yaprak kıpırdamıyormuş gibi gelir bana! O zaman hep aynı şeyi yaparım: İşi gücü bir yana bırakıp Kadıköy''e giderim. Yeniden başlamak, duran hayatımı tekrar kurmak için... İlkokulu bitirdiğim güne...
Hıdırellez, UNESCO listesine girme yolundaSağlık, bereket, bolluk, şans, kısmet gibi dileklerin gerçekleşeceği, uğursuzlukların sona ereceği gün olduğuna inanılan Hıdırellez''in UNESCO''nun ''insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine'' alınması amacıyla Türkiye''nin önderliğinde, 12 ülkenin katılımıyla çalıştay düzenlenecek.
İlk akarsu santraline 6.6 milyon dolar52 adet akarsu santralinin özelleştirme ihaleleri bugün başladı. İznik-Dereköy, İnegöl-Cerrah, M. Kemalpaşa-Suuçtu hidroelektrik santrallerinin ihalesinde en yüksek teklifi 6.6 milyon dolarla Kent Solar Elektrik verdi.
Atatürk''ün İnönü''den istediği restorasyonu biz bitirdik Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti hükümetinin 7,5 yıl içinde yaptığı çalışmalarla Türkiye''nin tarihî eserlerinin yeniden hayata döndürüldüğünü söyledi.
Başkan Topbaş; "Ulaşım 3. Köprü ile ilgili daha rahat olacak"3. Köprü ile ilgili soruları cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, "Güzergah İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin takdirine sunulacak ve projenin uygulama planları yapılacak. O planlardaki hassasiyetlerle daha doğru bir sonuç ortaya çıkacak" dedi.
İstanbul Metrosu''nun yapımı için Bakanlığa talepte bulunulduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Metrosu''nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması için talepte bulunduklarını açıkladı.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.