Haberler

1 Temmuz 2010, Perşembe

Kaleydoskop Etkili BinaKaleydoskop Etkili Bina2010 senesinin ilk aylarında açılan Vakko Moda Merkezi hem Türkiye hem de dünyada ses getirdi, yerli ve yabancı kaynaklarda yayınlandı. Yayınlardan takip etme şansı bulduğumuz binayı gezmek, hikayesini mimarlarından Joshua Prince-Ramus''un ağzından dinlemek için Vakko''nun davetlisi olarak, binada bir araya geldik. Yaklaşık 200 kişinin bulunduğu toplantıda ilk olarak sözü Cem Hakko aldı. Kadir Topbaş''ın Kartal-Pendik ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm yarışmalarının kolokyumunda kırdığı pottan ders almış olacak ki "Bu binayı yabancı bir mimara tasarlattığım için kusura bakmayın, bir dahaki sefere Türk bir mimar ile çalışacağım. Bu binada zamanımız oldukça kısıtlıydı düşünmek için çok fazla zamanımız yoktu," diyerek sözü mimara verdi. Haberin Devamı
Renzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıRenzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıPiano''nun yakın zamanda tamamladığı Londra''nın merkezi için yaptığı gelişim projesi kentin geleceği için çelişen görüşleri ortaya koyuyor. Belediye başkanı Ken Livingstone''nun Londra Planı''nı ilan etmesinin üzerinden 6 yıl geçmişti ki sonunda 1986''da Büyük Londra Meclisi''nin dağılmasıyla sermayenin ihtiyaç duyduğu stratejik planlama politikası belirlendi. Planın yayınlanmasından itibaren izleyen 15 sene içinde sermayenin yerleştireceği pek çok yeni semt sakini Leeds''in tüm nüfusunu oluşturuyor.
Yüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini BulduYüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini Buldu2010 Avrupa kültür başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesinin ödül töreni 30 Haziran 2010 tarihinde Haliç Tersanesi''nde gerçekleşti.
OMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA tarafından tasarlanan, Çin''in yeni yuvası olarak adlandırılan ve NASDAQ''a eş değer olan Shenzhen Borsası binası, geçtiğimiz cumartesi 246 metreyle en yüksek noktasına ulaştı. Bina sadece yüksekliğiyle değil, kamusal alan üzerinde 36 metre yükseltilmiş platformu ve kule tabanından 54 metre uzayan çıkmasıyla göz dolduruyor.
Temiz Enerjili Tasarım Ödüle Layık Görüldü Temiz Enerjili Tasarım Ödüle Layık Görüldü Kevin McCloud''ın İngiltere''de yayın yapan Channel 4''da düzenlediği Grand Design Programı''nın ödülleri sahiplerini buldu.
Denizli Sahipsiz DeğildirDenizli Sahipsiz DeğildirTMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Denizli Kız Meslek Lisesi''ni yıkanlar hakkında suç duyurusu ile ilgili basına ve kamuoyuna bir açıklama metni gönderdi.
Büyükşehir Çamlıca''nın tapu sorununu çözecekBüyükşehir Çamlıca''nın tapu sorununu çözecekBelediye Başkanı Recep Altepe, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile birlikte Çamlıca Mahallesi''nin sorunlarını dinledi. Başkan Altepe, mahalle sakinlerinin önemli sorunlarından olan tapu konusunda ilçe belediyesiyle işbirliği yapacaklarını söyledi.
İstanbul, yabancılar için en pahalı 44. şehirİstanbul, yabancılar için en pahalı 44. şehirUluslararası yönetim danışmanlığı firması Mercer, 2010 Yaşam Maliyet Araştırması kapsamında yabancılar için en pahalı kentleri sıraladı. Angola''nın başkenti Luanda''nın birinci sıraya yerleştiği listede İstanbul 44. oldu. En ucuz yer ise Pakistan''ın Karaçi şehri olarak belirlendi.
Alpler''e nefes kesecek bir gözlem kulesiAlpler''e nefes kesecek bir gözlem kulesiAlmanya’nın güneyinde bulunan Garmisch-Partenkirchen bölgesinde 4 Temmuz’da açılması planlanan 1000 metre yükseklikteki AlpspiX isimli gözlem kulesi sunduğu manzarayla nefes kesiyor. 1000 metre yükseklikte çarpı şeklinde birbirinin üzerine kurulan iki farklı platformla Alpler’in panaromik görüntüsünü sunan AlpspiX gözlem kulesinde işçiler şu sıralar son dokunuşları yapıyor. Alpspitze Dağı’na kurulu platformun her kolu 24 metre uzunluğunda, üç metre genişliğinde. 11’inci metrede kesişen platformların her biri 13 metre boyunca tek başına uzanıyor. Her platformun ucunun camdan olması manzaranın etkisini arttırıyor.
Tarih: 1 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Yayalaşan Laleli turizm ve ticaretten daha çok pay alacakYayalaşan Laleli turizm ve ticaretten daha çok pay alacakLaleliyi yayalaştırarak geçmişte kaçırdığı fırsatı tekrar kazandıracaklarını açıklayan Başkan Topbaş, "Buradaki sanayici ve işadamlarıyla birlikte Laleli''yi yeniden nasıl fırsatlar noktası haline getirebileceğimizi düşünüp geliştireceğiz" dedi.
Çöpten ilham aldıÇöpten ilham aldıÜnlü mimar Frank Gehry, çöplüklerden ilham alarak yaptığı binaları tamamladı. Kanadalı mimar Frank Gehry’nin, çöplerden ilham alarak tasarladığı binaların sonuncusu da tamamlandı. ABD’nin Las Vegas kentinde bulunan Senfoni Parkı’nın içinde 61 dönümlük bir araziye inşa edilen “Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi” 100 milyon dolara mal oldu. Merkez aynı zamanda Las Vegas Alzheimer Derneği ve Las Vegas Parkinson Hastalığı Derneği tarafından da kullanılacak.
Tarih: 1 Temmuz 2010
''05-23'', 210 milyon liraya mal oldu''05-23'', 210 milyon liraya mal olduOnarım ve pist uzatma çalışmaları tamamlanan, Atatürk Havalimanı''ndaki 06-24 olarak bilinen ve dünyanın manyetik ekseninde kuzeye doğru meydana gelen kayma nedeniyle bugünden itibaren 05-23 diye adlandırılacak olan pist, hava trafiğine yeniden açıldı.
Myndos, Bodrum rüyasını 175 bin euroya gerçekleştirecekMyndos, Bodrum rüyasını 175 bin euroya gerçekleştirecekAdını Halikarnas''ın tarihine tanıklık eden Bodrum''un ünlü Myndos, Kapısı''ndan alan Myndos Bodrum Evleri projesi Bodrum''u kapısını yeni yazlıkçılara açacak. 29 dairenin bulunduğu projedeki fiyatlar 175 bin ile 400 bin euro arasında değişiyor.
Bu projeler yaz sıcağında serinletiyorBu projeler yaz sıcağında serinletiyorYaz geldi, serinleten projeler yeniden gündeme oturdu. Yeşil alan kullanımı kadar gölet ve su alanı kullanımına da özen gösteren şirketler projeler içine 26 bin metrekarelere varan göletler inşa edince emlak serinletici etki yaptı.
"Abant''taki tahribat 100 yıl geçse bile onarılamayacak""Abant''taki tahribat 100 yıl geçse bile onarılamayacak"Abant Tabiat Parkı''nda Bolu Valiliği''nce yapılan çalışmalara Çevre ve Orman Bakanlığı''nca onay verildi, valilik çalışmaların Uzun Devreli Gelişme Planı (UDGP) çerçevesinde yapıldığını belirtti.
Marmaris''in simgesi ağaçlar kesilecekMarmaris''in simgesi ağaçlar kesilecekGökova-Marmaris duble yolu inşaatı tekrar başladı, kıyamet koptu. Duble yol için Marmaris''in simgesi olan ağaçlar kesilecek.
Ezan ve çan sesi birbirini selamlıyorEzan ve çan sesi birbirini selamlıyorZengin bir mimari doku içinden yükselen çan kuleleri ve cami minareleri farklılıkların birlikteliğini çağrıştırıyor.
Dalga kıvrımları hareketlendirecekDalga kıvrımları hareketlendirecekStocholm''de yapılan ve dalgadan ilham alan bu konut projesi her katta kullanılan açık alan ve teraslarla sosyal hale getirildi.
Köyler Keyfi YakıldıKöyler Keyfi YakıldıBatman Hasankeyf''e bağlı 3 köyün askerler tarafından yakıldığı iddiasını yerinde inceleyen insan hakları heyeti, yangının keyfi ve kasıtlı olarak çıkarıldığının kuvvetle muhtemel olduğu kanaatine vardı.
Dünya Kupası''nda Dört Stadyumda KONE Asansörleri KullanılıyorDünya Kupası''nda Dört Stadyumda KONE Asansörleri KullanılıyorGüney Afrika''da Dünya Kupası''nın oynandığı sekiz stadyumdan dördünde KONE asansörleri kullanılıyor. Nelspruit''teki Mbombela stadyumu, Port Elizabeth''teki Nelson Mandela Stadyumu''nun yanısıra Johannesburg''daki Ellis Park Stadyumu ve Soccer City Stadyumuna toplam 33 KONE asansörü monte edildi.
KONE''den Asansör Yenileme KampanyasıKONE''den Asansör Yenileme Kampanyası1910 yılında kurulan ve bu yıl 100. Yılını kutlayan KONE, konvansiyonel asansörlerin yenilenmesiyle ilgili bir program başlattı. Yeni asansör pazarında olduğu gibi hizmet verdiği 7.000 ünite ile servis konusunda da Türkiye''de lider olan KONE, asansörlere sürdürülebilir bakım hizmeti verilebilmesi amacıyla geliştirdi.
İdealist GYO, perşembe günü borsadaİdealist GYO, perşembe günü borsadaİstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), İdealist GYO A.Ş. hisselerinin 1 Temmuz Perşembe gününden itibaren İMKB Kurumsal Ürünler Pazarı''nda işlem görmeye başlayacağını bildirdi.
Tuna Nehri''nin incisi: BudapeşteTuna Nehri''nin incisi: BudapeşteOsmanlı hakimiyetinde yaklaşık 160 yıl kalan Macaristan''ın başkenti Budapeşte, tarihi binaları, kaleleri, romantik atmosferiyle turistlerin ilgi odağı.
Türkiye''den umduğunu bulamayan Corio gidiyorTürkiye''den umduğunu bulamayan Corio gidiyorCorio, Akmerkez''in yüzde 46.9''unu satın alarak girdiği Türkiye pazarından kademeli olarak çekiliyor. İki projeden çıkan şirket, geliştirdiği AVM projelerini tek tek veya toplu olarak satacak.
5 yıldır bitti bitecek diye bekleniyor!5 yıldır bitti bitecek diye bekleniyor!Zonguldak''ta ihalesi 1995''te yapılan 1500 kişilik spor salonu projesi, hayata geçirilmeyi bekliyor.
4 bakandan temiz ''Boğaz'' açılımı4 bakandan temiz ''Boğaz'' açılımıBoğazları Meksika Körfezi''nde yaşanan BP tipi bir felaketten korumak için bir araya gelen Bakanların toplantısından tek sonuç çıktı: Boğazlar''da bir çevre skandalı yaşanmaması için her türlü tedbir alınacak, Türkiye''nin çıkarları gözetilerek enerji akışı güvenli hale getirilecek.
Hasankeyf''te ''mağara'' savaşıHasankeyf''te ''mağara'' savaşıHasankeyf''teki kazıları yürüten Prof. Dr. Uluçam, halka TOKİ konutlarına taşınmalarını önerdi.
İpek yolu hızlı tren projesiİpek yolu hızlı tren projesiProjenin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas hızlı tren demiryolu hattında yer alan Yerköy-Sorgun arasındaki 6 viyadüğün yapım çalışmaları ağustosta tamamlanacak. Yozgat ve Sivas valileri, demir yolu altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.
Gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık MardinGündüzü seyranlık gecesi gerdanlık MardinMardinliler, Mezopotamya ovasını deniz olarak kabul ediyor. Sanki İzmir''den Karşıyaka''ya bakıyorsunuz. Bu yüzden Mardin''in gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık gibi...
48 müzenin gişesi modernize edilecek48 müzenin gişesi modernize edilecekBakanlık 48 müze ve tören yerinde modern gişeler yaptırılacağını açıkladı.
10 sokağımız, Avrupa kentlerine benzeyecek10 sokağımız, Avrupa kentlerine benzeyecekKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, bölgede, bariyer sisteminden modern ışıklandırmaya kadar her türlü konforun yer alacağını söyledi.
İstanbul''un tarihi mekanına darbeİstanbul''un tarihi mekanına darbeEmek Sinema ve Alkazar hala kapalı, tarihi Rejans restoranına ise mahkemede boşaltma kararı çıktı.
Pasifik Okyanusu''na bugüne kadar çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikten 10 bin metrekarelik ada yapılacakPasifik Okyanusu''na bugüne kadar çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikten 10 bin metrekarelik ada yapılacakPasifik Okyanusu''nda plastikten Hawaii büyüklüğünde yüzen bir ada yapılacağı belirtildi. Hollandalı bilim insanlarının şu an Pasifik Okyanusu''nda çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikle yapacakları projenin adı ise "Recycled Iceland/Geridönüşüm Adası" olacağı kaydedildi.
İlküvez''de enerji hatları yer altına alınıyorİlküvez''de enerji hatları yer altına alınıyorOrdu''nun İlküvez Beldesi''nin elektrik hatları yer altına alınarak görüntü kirliliğine sebep olan kablolar ortadan kaldırılıyor. Enerji hatlarıyla ilgili yapılan çalışmalarda geç bile kalındığını ifade eden Belediye Başkanı İsmet Yanık, ''Bir çok yerleşim yerinde üç beş sene önce gerçekleştirilen projeleri biz beldemizde yeni yeni hayata geçirmeye başladık.1.6 Milyon TL bedeli olan bu proje beldemizin enerji hatlarının yer altına indirilmesi ve merkezden Asak Camii''ne kadar olan bölümdeki hatların değiştirilmesi çalışmalarını kapsıyor.İnşallah dört beş ay sonra beldemizde havada elektrik kablosu görmeyeceğiz.Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı beldemizde bu tip sıkıntılarla artık karşılaşmayacağız.İnşallah bu ve buna benzer çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek'' dedi.Başkan Yanık konuşmaısnın sonunda, ''Projemize başından bu yana destek veren AK Parti Genel Sekreteri İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin''e,yine her çalışmamızda bizim yanımızda olduğu gibi bu projemizde de başından sonuna kadar desteklerini bizden esirgemeyen Ordu Milletvekilimiz Mustafa Hamarat''a,Enerji Bakanlığı bürokratlarından ARGE Daire Başkanı Sami Kovancı''ya belde ve bölge halkımız adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum'' dedi.
Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Kemal Yeni
İki Şehrin Hikayesiİki Şehrin HikayesiOresund Bölgesi, Kuzey Avrupa''da St Petersburg''tan sonraki ikinci en büyük metropoliten alan. Kopenhag ve Malmö''yü de kapsayan bu alan aynı zamanda İskandinavya''daki en yüksek yoğunluğa sahip yer. Yoğunluğun artmasında 2000 yılında yapılan Oresund Köprüsü''nün katkısı büyük. Dissing+Weitling tarafından tasarlanan bu köprü ile 1 saatten az bir süre iki ülke arasında seyahat etmek mümkün oluyor. Öyle ki Malmö''nün bulunduğu Scania bölgesinde konut fiyatlarının düşük olması sebebiyle 2000-2007 yılları arasında 22.500 Danimarkalı karşı yakaya taşınmış.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 2: BakırköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 2: BakırköyBakırköy''ün tarihine, İstanbul''un tarihi denilir. Belki bunun en büyük nedeni de, bu ilçenin Türkiye''nin her dönemine tanıklık etmiş olması ve bunun izlerinin hala günlük hayatımızda sürmesi... Türkiye''de ilk Bauhaus akımının temsilcisi uydu kent projesi Ataköy Siteleri, Türkiye''de ilk disiplinli at yarışlarıın yapıldığı Veliefendi Hipodromu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Atatürk''e itafen yapılan Florya Deniz Köşkü, Türkiye''nin ilk alışveriş merkezi olmasıyla birlikte Türkiye''de modern hayatın simgesi haline gelen Galleria, Cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından Sedad Hakkı Eldem''in tasarladığı Türkiye''deki ilk modern tekstil kuruluşu Sümerbank, Türkiye''nin ilk uluslararası havalimanı Atatürk Havalimanı''nın bu bölgede konuşlanmasıi bölgeye aynı anda pek çok anlam yükledi.
Başkent Ankara''ya Selçuklu - Osmanlı mimarisinde villalar TOKİ''nin düzenlediği ihalede Kuzey Ankara Kent Girişi (protokol yolu) çevre düzenlemesi ve altyapı ihalesine katılan beş firmadan en düşük teklifi 42 milyon 511 bin TL ile Gestaş İnşaat-Ankara Beton iş ortaklığı verdi. İkinci en düşük teklif ise 45 milyon 501 bin 873 lirayla Kuzu Toplu Konut''tan geldi. 341 villa tarzı konutta Türk mimarisinin estetiğiyle günümüz konforunu bir araya getirecek. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan yeni evler iki, üç ve dört katlı, bahçeli tarzda yapılacak.
Tarih: 1 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet
Sanatta Radikal olmakAvrupa Sosyal Forumu kapsamında 1-4 Temmuz tarihleri arasında Depo’da ‘Radikal Estetik’ tartışılacak. Pelin Tan ve Önder Özengi’nin hazırladığı program siyasal ve sanatsal temsiliyetle ilişkili problemlere odaklanıyor. Seminerler, sanatçı sunumları ve film gösterimlerinden oluşan program kapsamında bugün 16.00-18.00 arası Burak Delier, Hale Tenger, Mürüvvet Türkyılmaz ve Ayşe Çavdar’ın katılacağı bir oturum gerçekleşecek. Sonraki günler Venezüella, Tuzla, Meksika konulu film gösterimleri yapılacak.
Tarih: 1 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Çevre direnişlerinde ‘birlik’ arayışı TMMOB Ankara İKK tarafından gerçekleştirilen "Çevre Direnişleri Buluşuyor" etkinliği sona erdi.
Denizli''de ‘bellek'' katliamıMimari yarışmayla da ‘korunması'' öngörülen lise binası ‘gece yarısı'' yıkıldı.
İzmir üvey evlat mı? Bu kentte yıllardır, ''İzmir cezalandırılıyor!'' edebiyatı yapılır. Gazetelerde her yıl, ''İzmir hak ettiği payı alamıyor'' haberleri çıkar. ''İzmir üvey evlat'' yaygarası sürer gider. Peki, gerçekten böyle midir?
Enerji kimliği belgesi beş ay daha ertelendiBayındırlık ve İskan Bakanlığı, konutlarda ‘enerji kimlik belgesi'' uygulamasına bir gün kala, ertelemeye gittiğini açıkladı. AB''ye uyum süreci için yapılan çalışmalardan biri olan konutlar için ‘enerji kimlik belgesi'' alma zorunluluğunu beş ay erteleyen Bakanlık, 1 Temmuz 2010''dan itibaren yürürlüğe girecek olan uygulamanın yeni başlangıç tarihi olarak 1 Ocak 2011''i gösterdi.
İzmir yeni bir opera binasına kavuşuyor... Yaşam sorunları, maddi ve manevi çıkmazlar, iş yaşamının vücuda yüklediği stres nedeniyle kimi zaman çevremizde olup bitenin pek farkında olmuyoruz.
"Çarşının Öyküsü"nde buluştular Şehrin tarihî, kültürel ve sosyal dokusunu gelecek nesillere taşımak için yayınlarına devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu kez Osmanlı''daki çarşı kültürünü kitap çalışmasına konu yaptı. ''Çarşının Öyküsü'' isimli çalışma, Fidan Han''da akademisyenleri ve çarşı esnafını bir araya getirdi.
Metrolar yarım kalmayacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Endonezya Ulaştırma Bakanı Freddy Numberi ve heyetini makamında kabul etti. Kabülün ardından iki ülke arasında Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı imzalandı. Yıldırım kabulde yarım kalan metro ve hafif raylı sistem inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmasına imkan verecek yasal düzenlemeye yönelik tartışmalarla ilgili orulara da yanıt verdi. Yıldırım “Yapılan değişikliğe göre raylı sistemlerin şehirlerde yapımının uygun bulunması ve kriterleri sağlaması halinde hem proje onayı hem de yapımını yürütebilecek. Buna tamamen yeni yapılacak raylı sistemler ile halen devam eden raylı sistemler de dahil” dedi.
Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Müteahhit depreme karşı model geliştirecek, vali destekleyecek İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kendini ziyaret eden İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu''ndan kentsel dönüşümle ilgili yeni bir model sunmalarını istedi. Depremlerde en çok can kaybının yaşandığı evlere önceliğin verilmesini isteyen Vali Mutlu, "Dönüşümde herkesin kazanacağı bir model geliştirip sunarsanız ben de arkasında duracağım." dedi.
İstanbul''dan Sivas''a 5 saat 49 dakika''''İpek Yolu Hızlı Tren Projesi''''nin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Demiryolu Hattı''nda yer alan Yerköy-Sorgun arasındaki 6 viyadüğün yapım çalışmaları ağustos ayında tamamlanacak.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.