Haberler

8 Temmuz 2006, Cumartesi

Bağımsız Editörler Belirlendi!Bağımsız Editörler Belirlendi!Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden ve yurt dışından bağımsız olarak çalışacak editörlerini belirledi. “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini her sene düzenlemeyi hedefleyen Arkitera Mimarlık Merkezi, bu çalışma ile mimarlık yayıncılığına ilgi duyan kişilerin bir araya gelmesini ve iletişim kurmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Haberin Devamı
Barselona''da Yeni Bir Odak NoktasıBarselona''da Yeni Bir Odak NoktasıEnric Miralles ve Benedetta Tagliabue tarafından Gas Company şirketi için tasarlanan yapı Barselona’da yeni bir odak noktası oluşturuyor.Gas Company gökdeleni sadece tek bir perspektif ile algılanabilcek bir yapı değil. Yapının etrafında gezdiğinizde gökyüzü ile nasıl ahenk içerisinde olduğunu keşfedebilirsiniz.
Marmaray''a dava açılıyorMarmaray''a dava açılıyorMarmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi''ndeki Makas Tüneli çalışmalarında çökme tehlikesi geçiren 2 apartmanda yaşayan vatandaşlar, ihaleyle tüneli kazan TAİSEİ şirketinin kendilerini mağdur ettiğini öne sürerek yargıya gitme kararı aldı.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaBeton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaKaradeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
Sonradan Yetişmenin PsikolojisiSonradan Yetişmenin PsikolojisiMimarlık söylemleri içinde 80’ler dünyada, postmodernizmin söndüğü ve eleştirilerinin başladığı bir süreçti. Ancak bu dönem, toplumlar için bir çok patlamaları da beraberinde getirdi. Dünya güçlerinin çift merkezden teke inmesi, serbest piyasanın hararetlenmesi, erişimin, açılmaların ve yayılımın büyümesi toplumlar üzerinde bir takım kırılmalar meydana getirdi. Modernizmin üretken ve “taraf” olan insanlarının hayat tarzlarında meydana gelen odak kaymaları, üzerlerinde geçici, değişken, zemini kaygan ve ayrışmaya yatkın profiller çizdi.
Mimardan turizm dersiPritzker Ödülü''nü alan Paulo Mendes da Rocha''nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.
Yeni felaketler kapıdaTEMA Vakfı, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin nedeninin yeşil örtünün tahribi olduğunu belirterek Türkiye''nin doğal bitki örtüsünü korumaya yönelik her türlü yasal önlemi almasını, ulusal bir tarım ve orman politikası oluşturmasını istedi.
Zehirli varillere gece operasyonuGebze Şekerpınar''da toprağa gömülü 10 zehirli varil olduğu ihbarıyla başlayan olaylar, esrarengiz bir hâl aldı. Önceki gece 23.00 sularında, varillerin gömülü olduğu iddia edilen bölgede "şüpheli" bir kazı çalışması yapıldı.
Arapların Talip Olduğu Cevahir Alışveriş Merkezi Eylül''e Kadar SatılacakCevahir Holding ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortak yatırımı olan Cevahir Alışveriş Merkezi''nin satış süreci hızlandırıldı. İbrahim Cevahir, ''Eylül ayında satış tamamlanır'' dedi.
Gökçek usulü dönüşümTürkiye Cumhuriyeti''nin kurulduğu yer olan Ulus''un kentsel dönüşüm süreci, Anakent Belediyesi''nce TMMOB Mimarlar Odası''na kayıtlı olmasına karşın, 12 yıldır odadan projesi geçmeyen, en fazla 500 metrakarelik alanda çalışmış, yaptığı cami restorasyonlarıyla tanınan Hassa Mimarlık ve Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd''ye emanet edildi.
İstanbul''un mavi zakkumu korunacakDünyada sadece Türkiye''nin kuzeybatısıyla Yunanistan''ın birkaç bölgesinde yetişen ''mavi yıldız'' için proje başlatıldı. Çiçeğe mavi zakkum veya doğurazyası da denildiğini belirten Doğal Hayatı Koruma Derneği Proje Müdürü Sema Atay, "Araştırmalarımız sonucu çiçeği, Ömerli Havzası''nda yalnızca 10-15 metrekarelik alanda bulduk. Bir de Halkalı''da olduğunu biliyorduk. Ama şimdi Halkalı''da o bitkiyi bulabilir misiniz? Çiçeği korumak için Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı ve Atatürk Arboretumu''yla koruma projesi başlattık" dedi. Atay, İstanbul''un 2 bin 500 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığını, bunun 300''e yakınının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
145 tarihi ev restore ediliyorAfyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek ''in öncülüğünde İl Özel İdare Müdürlüğü''nce Tarihi Millet Hamamı''ndan sonra 145 tarihi evin ön cepheleri de aslına uygun olarak restore ediliyor. Şanlıurfa Valiliği döneminde de birçok tarihi binayı aslına uygun olarak restore ettirerek kültürel etkinliklerin kullanımına açan Vali Dilek, benzer projelere Afyonkarahisar''da da imza atıyor. Tarihi evlerin yoğunlaştığı bölgelerde geçen yıl başlatılan ''''Sokak İyileştirme Projesi'''' kapsamındaki sivil mimarlık örneği 25 evin sokağa bakan cepheleri iyileştirildi, çatıları onarıldı. Bu yıl da çalışmalar ikiye bölündü. Kuyulu Camii Sokak, Tacıahmet Caddesi, Tacıahmet Millet Hamamı Caddesi ile Yukarıpazar Camii ile Ulu Camii arasındaki Camii Kebir Caddesi''ndeki 65 evin restorasyonu 388 bin YTL''ye, ikinci bölümdeki 51 ev de 253 bin YTL''ye ihale edildi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Çeşme ''ilan tahtasında''Çeşme''deki meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, projeyle ''mülkiyete konu olamayacak kamu varlıklarının özel kurum ve kişilere devredileceğini'', var olan planlara aykırı olarak orman ve tarım arazilerinin turizme açılacağını söylüyor.
Milas Güllük Limanı Hizmete AçıldıUlaştırma Bakanlığı''nca, Milas''ta yap-işlet-devret modeliyle inşa ettirilen Güllük Yükleme ve Boşaltma Limanı tamamlandı.
Konut inşaatı 100 bini aştıYılın ilk üç aylık döneminde 102 bin 359 dairenin inşaatına başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) inşaat ruhsatlarıyla ilgili istatistiksel verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre daire inşaatı sayısında yüzde 32.5 artış kaydedildi. Dairelerin brüt inşaat alanı olarak ortalama büyüklüğü 147 metrekare olarak belirlendi. Apartmanların metrekare başına ortalama birim maliyeti 407 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Avrupa''nın en kirlisi Napoliİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma Avrupa''da en kirli kentlerin İtalya''da olduğunu ortaya çıkardı. İtalyan çevre bilimciler, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli''yi ''en kirli kent'' seçti. Araştırmalara göre en temiz kentler ise şöyle: Helsinki, Berlin ve Barcelona.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Avrupa''nın en kirli kentleri İtalya''daİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli ile Milano''yu, en kirli kent listesinin ilk iki sırasında gösterdi.
Çöken bina ile ilgili dava yeniden görülecekYargıtay, Marmara Depremi sırasında Adapazarı''nda 44 kişinin öldüğü binayla ilgili davada sanıklara verilen cezayı az buldu. Yargıtay''a göre, 650''şer YTL para cezasına çevrilen 10''ar ay ağır hapis cezası, ‘adalet ve hakkaniyet kurallarına’ uymuyor.
Galata Köprüsü trafiğe kapatılıyorYeni Galata Köprüsü, periyodik bakım çalışmaları nedeniyle 11 temmuz salı günü 01.00-04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
‘Akdeniz Ülkeleri Kent Risk Yönetimi Toplantısı’ AKOM’da yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Akdeniz ülkeleri sivil savunma uzmanlarına ev sahipliği yaptı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği “Avrupa-Akdeniz Zarar Azaltma Önleme ve Doğal ve Yapay Afetlerin Yönetimi Sisteminin Geliştirilmesi” konulu toplantı AKOM’da yapıldı.
Alaçatı''da turizm yatırımcısına tahsisTurizm kentleri projesinin ilk tahsisi ''İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı'' bu ay ilana çıkıyor. Ağustos ayında tahsis edilmesi planlanan ''Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı'' turizm kenti projesi İzmir kent merkezine 80 kilometre, Urla''ya 40 kilometre ve Adnan Menderes Havaalanı''na yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tahsis edilecek yaklaşık 11 bin 700 hektarlık alanda golf sahaları, turizm konaklama tesisleri, termal köy, kür parkı, kür (tedavi) merkezi, sağlık-güzellik merkezi, gastronomi alanları, turizm konaklama tesisleri, butik tatil villaları, termal tatil merkezi, günübirlik kullanıma yönelik tesisler, ticaret alanları, sosyal merkez ve kongre merkezi bulunacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Kentleri Projesi''nde Çeşme''nin ardından Dalaman''ın tahsise açılacağını bildirdi. Tahsise yabancı yatırımıcıyı çekmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili olarak yurtdışında da tanıtım yapıyor.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.