Haberler

20 Temmuz 2006, Perşembe

Kamu Eliyle MutenalaştırmaKamu Eliyle MutenalaştırmaBelediyeler bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarını iyileştirecek sosyal amaçlı programlar geliştirmek zorunda. Yoksa bizim adımıza ve bizim paramızla yaptıkları işler yalnızca kaynakların boşa tüketilmesine yol açacak. Buna en iyi örnek surların restorasyonu diye başlattıkları inşaat işleri için harcanan para. Yaklaşık metro inşaatı kadar para harcandı ama verdiği zarar çok daha büyük oldu. Restorasyon yapılan yerlerde sur diye bir şey kalmadı. Bu hatanın hesabını kim verecek? Bugün Sulukule''de yaşayan insanların sorunlarının temelinde bugüne kadar uygulanan ayrımcılık var. Yönetimler bu insanların hayatlarında gelişme sağlayacak katılımcı yöntemler uygulamak yerine tepeden inme kararlar aldılar. Haberin Devamı
Sümela’da restorasyon tartışmasıSümela’da restorasyon tartışmasıTrabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda yapılan restorasyon tartışma yarattı.
Osmangazi ve Çanakkale Caddesi Kışa HazırOsmangazi ve Çanakkale Caddesi Kışa Hazırİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da Osmangazi ve Yavuz Caddesi ile Pınarbaşı’ndaki Çanakkale ve Kazım Özalp Caddeleri’nde yağmur suyu kanalı inşaatlarını sürdürüyor.
Kusursuz GelecekKusursuz GelecekKonut tasarımı için öncü fikirler, 26 Ağustos’tan 2 Aralık’a kadar Almanya, Essen kentinde, Zollverein Dünya Mirası Bölgesi’nde yer alan eski bir kömür temizleme yapısında görülebilir. Sergi Mart''ta Pasadena’da bulunan Art Center College of Design’a taşınacak.
Topkapı Şehir Parkı'' şimdiden göz kamaştırdıTopkapı Şehir Parkı'' şimdiden göz kamaştırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir zamanlar seyyar satıcıdan, kargaşadan ve kirlilikten adım atılamayan, eskiciler ve hurdacıların, seyyar satıcıların, trafik düzensizliğinin boy gösterdiği Topkapı''yı uzun süren çalışmaların ve büyük emeklerin sonucu modern bir açık hava müzesi haline getiriyor.
Okul Tasarımı ÜzerineOkul Tasarımı Üzerine2005 yılının 6 ve 8 Ekim tarihleri arasında Amerika Eğitim Vakfı ve KnowledgeWorks Vakfı tarafından Washington D.C.’de düzenlenen Okul Tasarımı Ulusal Zirve Toplantısı’nda 200 kadar katılımcı bir araya gelmiş, okul tasarımı ve okul tasarımı ile ilgili, mimarların da içinde olduğu, kişiler, çalışma yöntemlerine dair bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. Konferansta okul tasarımının eğitim üzerine olan etkisi kapsamlıca konuşulurken, son zamanlardaki okul tasarım eğilimlerinin bilgileri de paylaşılmıştı.
Akdamar Kilisesi''nde son rötuşlarAkdamar Kilisesi''nde son rötuşlarVan''daki Akdamar Adası''nda bulunan bin 84 yıllık tarihi Akdamar Kilisesi''ndeki restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi. Çalışmaların ay sonunda tamamlanması bekleniyor.
Gökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı KarşıyaGökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıyaİstanbul’un Asya şeridinde yoğun trafiğin olduğu Kadıköy sahiliyle pazar meydanının arasında kamusal bir tuvalet ve park işlevliğini gösteren 1998 TMMOB yapı ödüllü ve Ağahan Ödülü aday listesine alınan “Kadıköy Park Tuvaleti”, Anadolu Ray Hattı Konsorsiyum güzergahında mühendislerin yapıyı şaft yeri olarak kullanmakta ısrar etmeleri yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Dakka’da Philadelphia’lı Bir MimarDakka’da Philadelphia’lı Bir MimarÜnlü Mimar Louis Kahn’ın hayatını ele alan “Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu” filminin yapımcısı ve Louis Kahn’ın New York’lu oğlu Nathaniel Kahn ve Kazi Asraf arasında geçen söyleşiden alıntıları Arkitera.com’da yayınlıyoruz.
Emin Onat’ın 45. Ölüm YıldönümüEmin Onat’ın 45. Ölüm YıldönümüMimarlar Odası’nın ilk üyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kurucusu ve ilk dekanı Emin Onat’ı, ölümünün 45. yıldönümü olan bugün, yani 17 Temmuz 2006’da saygıyla anıyoruz. Bugüne kadar Anıtkabir, İstanbul Adliyesi, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi gibi yapıların tasarımlarında görev almış, bir çok yarışmada jüri üyeliği yapmış ve ödül almış olan usta mimar hakkında daha fazla bilgiye AMV’deki sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Kabil’de Bir MimarKabil’de Bir MimarAmerika’nın 2001’de Taliban rejimini devirmesiyle birçok grup Afganistan’ın yeniden kurulması üzerine ülkeye, uluslararası organizasyonlarla yardımlarda bulundu. New York tabanlı İsviçreli mimar Frederic Levrat ve eşi Zolayka Sherzad Afganistan’a akan bu yardım grupları arasındalardı.
Mimarlık Akreditasyon Kurulu OluşturulduMimarlık eğitiminde akreditasyon; eğitim, eğitimde kalite, eğitim sonrası pratik, yeterlilik için değerlendirme, kayıt ve meslek içi sürekli eğitim sistemi içinde bir adım olarak üniversitelerdeki meslek eğitimine kalite güvencesi verilmesini tanımlıyor.
Tarih Vakfı İstanbul Dergisi Kültür Başkentini AnlattıTarih Vakfı tarafından 3 ayda bir yayımlanan “İstanbul” dergisinin yeni sayısında İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti Projesi masaya yatırıldı. 56''ncı sayıda Emine Çaykara, Korhan Gümüş, Görgün Taner, Nilgün Mirze, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin nedenlerini anlattı.
Etnografya Müzesi Sanat Merkezi OluyorKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi''ne (ÇOMÜ) devredilen Çanakkale''deki Etnografya Müzesi, restore edilerek kültürel ve sanatsal etkinliklerin yürütüleceği bir sanat merkezine dönüştürülecek.
Pamukkale''nin Suyuna Dev ProjeDenizli''nin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi''ne alınan, tarihi ve doğal güzelliğiyle önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale ile kırmızı suyu ve travertenleriyle ünlü Karahayıt beldesinin su kaynakları konusunda yaşanabilecek tehlikeyi önlemek için Valilik kolları sıvadı.
RetSermayenin gözünü kentsel ranta diktiği bir dönemde İstanbul gibi sermayenin gözbebeği bir kente plan yapmaya kalkışmak cesaret işi.
İstanbul''da Çevre Düzeni Planı YapmakBugünlerde sıkça tartıştığımız konulardan biri yine İstanbul oldu. Geçtiğimiz hafta 14 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nce onaylanan 1/100.000 İstanbul İl Çevre Düzeni Planı İstanbul''un ve dolayısıyla Türkiye''nin gündemine oturdu.
Çimentoda cezaya Danıştay''dan iptalGöltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi, Rekabet Kurulu''nun dört çimento şirketine yönelik olarak başlattığı ve 2005 yılında tamamladığı soruşturmada kendilerine verilen 2.1 milyon YTL tutarında cezanın Danıştay tarafından iptal edildiğini açıkladı.
Tarih Vakfı''nın Dergisi İstanbul''a Geri DöndüTarih Vakfı tarafından mevsimlik olarak yayımlanan İstanbul dergisi, 5Ö.sayısıyla okura yine merhaba dedi. Dergi, yeni sayısını ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' İstanbul''a ayırıyor. Dergide bu konunun yanı sıra tarihçi Murat Belge ve aktör, yönetmen Uğur Yücel''in İstanbul''un Kuzguncuk ilçesinde çıktıkları gezintinin söyleşi dökümlerine de özel fotoğraflarla yer veriliyor. Yayımda dikkat çeken bir diğer dosya ise, 19 farklı tasarımcının ''İstanbul 2010'' dosya konusu üzerine ürettikleri özgün grafik tasarım işleri olarak öne çıkmış
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TOKİ, 55 taşınmazı yeniden satacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Paşaköy''deki 55 taşınmazın satış işlemini, satış sonrası yaratılan spekülasyonları dikkate alarak iptal etti. TOKİ''den yapılan açıklamada, idareye ait İstanbul Kartal Paşaköy Mahallesi''ndeki 55 taşınmazın, 27 Haziran''da, Eskidji Müzayedecilik''in gerçekleştirdiği, 200 civarında kişi ve firmanın katıldığı müzayedede, Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.''nin en yüksek teklifi verdiği hatırlatıldı. Açıklamada, firmaya satışın yapıldığı, ancak sonraki aşamalarda gelen tepkiler, satışın iptaliyle ilgili TOKİ''ye yapılan başvurular ve kamuoyundaki spekülasyonlar dikkate alınarak, kamu çıkarı doğrultusunda işlemin iptal edilerek yenilenmesine karar verildiği bildirildi.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Gecekondu yıkımında Kadıköy savaş alanına döndüKadıköy''de 156 gecekondu ve barakanın yıkımı sırasında çıkan arbedede biri kadın beş kişi gözaltına alındı.
Önce İnsan, Önce İş GüvenliğiTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada, TMMOB ve bağlı odaların, meslek alanlarına giren tüm konularda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da insan odaklı yasal düzenlemelerin yapılması için ilgili kurumlara raporlar sunduğunu belirtti. Buna rağmen uyarıları dikkate almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nın bilimin ve tekniğin gereklerini yerine getirmeden, çalışanları mağdur eden düzenlemeler yaptığını belirten Soğancı, "Çalışılan ortamın ve üretim süreçlerinin yetersiz ve olumsuz koşulları, çalışanların en temel hakkı olan sağlıklı yaşama ve çalışma hakkını tehdit etmektedir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılması ve güvenlik önlemlerinin arttırılmasıyla sağlanabilir" dedi.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Çanakkale''de radyasyon alanları genişliyorGeyikli-Hantepe''de geçtiğimiz haftalarda yaşanan radyasyon tedirginliğinden sonra, Çanakkale bölgesinde farklı alanlarda da benzer sorunların yaşandığı ortaya çıktı.
Bedava Arsa Bile Verseniz Türkiye’ye Otel YapmamTuristik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin otel yatırımına doyduğunu belirterek, “Bana bedava arsa da verseniz Antalya’ya bir tek çivi çakmam’’ dedi.
Türkiye’de Konut YapacakABD’li finans devi Morgan Stanley, son dönemde yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek için, uygun ülke kabul ettiği Türkiye’de ikinci yatırım atağı kararı aldı.
156 Gecekondu Yıkıldı, 5 Gözaltıİstanbul''da Kadıköy Belediyesi zabıta I ekipleri, Küçükbakkalköy Tevfik Fikret Caddesi Merdivenköy Yolu''ndaki İl Özel İdaresi Eğitim Kültür Spor ve Sosyal Tesisleri çevresinde kaçak yapılan 220 gecekondudan 156''sını yıktı. Yıkıma panzerler eşliğindeki çok sayıda çevik kuvvet ekibi de katıldı. Ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı semtteki bazı gecekondu sahiplerinin yıkıma direniş göstermesi üzerine polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. Kadıköy Belediyesi İmar Müdürü Sadık Kayhan, Milli Em-lak''a ait parseller üzerinde 220 kaçak inşaat ve gecekondu bulunduğunu, bunlardan sadece 64''nün tapu tahsis belgesine sahip olduğunu belirtti.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Osman Koçer Yazan: Ozan Akgün
Tapu Kadastro: Arazilerin çoğunu vatandaşlıktan çıkan Türkler alıyorTapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yabancılara mülk satışı ile ilgili hazırladığı rapor tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.
Çimento İhracatına Kısıtlama Sektörün de Sonunu HazırlarMal bulunamadığı gerekçesiyle fiyatı düşmeyen çimentoda ihracatı, karbondioksit vergisi tehdidi ile kesmeye çalışan hükümet, şimdi de yakın takibe aldı. Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, ihracatın zorlaştırılmasının sanayiinin sonunu getireceğini öne sürdü.
14 Milyon Dolarlık Evini Lüks Konutlar Yapan Delta''ya SattıZorlu Grubu''nun patronu Ahmet Nazif Zorlu, Yeşilköy''de yıllardır oturduğu villasını sattı. 14 milyon dolar değer biçilen havuzlu villanın yeni sahibi ise inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Delta Proje İnşaat oldu. Son dönemde hayata geçirilen Ataköy Konakları projesini hayata geçiren Delta Proje İnşaat''ın Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Delibalta, Zorlu''nun evinin yerinde yeni bir lüks konut projesine start vereceklerini açıkladı.
İstanbul''da Çevre Düzeni Planı YapmakBugünlerde sıkça tartıştığımız konulardan biri yine İstanbul oldu. Geçtiğimiz hafta 14 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nce onaylanan 1/100.000 İstanbul İl Çevre Düzeni Planı İstanbul''un ve dolayısıyla Türkiye''nin gündemine oturdu. Şehir planlama meslek ve akademi çevrelerinde uzun yıllardır dillendirilen İstanbul''un üst ölçekli planlama ihtiyacı, yapılan plan ile giderilmeye çalışılırken kaçınılmaz olarak plan üzerine yapılan tartışmalar da arttı.
Çanakkale''de Radyasyon Alanları GenişliyorHantepe''de geçtiğimiz haftalarda yaşanan radyasyon tedirginliğinden sonra, Çanakkale bölgesinde farklı alanlarda da benzer sorunların yaşandığı ortaya çıktı.
''Tsunami''ye Türk kalkanıEndonezya''yı sarsan deprem ve ardından gelen tsunami tehdidi, tsunami uzmanı ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner''in geçen ay kurarak hayata geçirdiği Malezya Tsunami Uyarı Merkezi''nin ilk ciddi sınavı oldu. Türk bilim adamı, sınavı başarıyla verdi. Java adası açıklarında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, merkezi anında alarma geçirdi.
İstanbullulara Nefes Aldıracak ‘Topkapı Şehir Parkı’ Bitmek Üzereİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yarımada''nın hemen bitişiğinde, şehrin tam kalbinde, 350 dönümlük bir alanda içinde ‘yok’ yok denecek kadar muhteşem ve yeşilin hâkim olduğu modern bir park yapıyor.
Sobessos kazısı ödenek engeline takıldıKapadokya bölgesinin erken Hıristiyanlık döneminin en önemli kalıntılarının bulunduğu Sobessos antik kentinin kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın gerekli ödeneği sağlayamaması nedeniyle başlatılamadı.
Patara kazısı sürüyor...Anadolu Üniversitesi tarafından 2003 yılından bu yana yürütülen Antalya''daki ''Patara Tiyatrosu'' kazısının bu yılki bölümü başladı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabri Alanyalı ''nın bilimsel başkanlığında gerçekleştirilen ve üniversitenin Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenen Patara tiyatro kazısı 4 Eylül''e kadar sürecek. Arkeoloji bölümü öğrencilerinin de katıldığı kazı hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Alanyalı, 2006 yılı kazılarında tiyatro binasının mimarisini tanımaya yönelik çalışmalara ağırlık verildiğini belirterek ''''Tiyatronun sahne binasının iç kısmında yer alan mimari blokların belgelenmesinin ardından, vinç yardımıyla kaldırılmasına başlanacak. Likya taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan tiyatro, diğer Roma dönemi Anadolu tiyatrolarından ayrılmaktadır. Kendi dinamiği içinde farklı oluşumları birleştiren tiyatro Doğu-Batı sentezinde yeni bir oluşum olarak ortaya çıkacaktır. Mimarisiyle Helen özelliği gösteren tiyatro, tapınak oluşumuyla Roma etkileşimini yansıtmaktadır'''' diye konuştu.
Tarih: 19 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Allianoi için ne yapıyorsunuz?Anavatan Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Zübeyir Amber , İzmir''in Bergama ilçesinde Paşa Ilıcası mevkiinde bulunan ve Yortanlı Baraj Göleti altında kalacak olan Allianoi kalıntılarıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nı soru yağmuruna tuttu.Amber, Enerji Bakanı Hilmi Güler ''in yanıtlaması istemiyle Meclis''e verdiği soru önergesinde ''''45 yıl hizmet verecek bir baraj projesi için, eski Roma çağından günümüze kadar gelen ve bundan sonra da yıllarca ülke turizmimize hizmet verecek bu kalıntıların sular altında kalmaması için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nün projesi nedir?'''' diye sordu. Hatay Milletvekili Amber, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''un da yanıtlaması için beş maddelik bir önerge verdi. Allianoi''nin kurtarılması için Kültür Bakanlığı''nın çalışmalarını soran Amber, şöyle devam etti: ''''Bergama yöresinde bu konu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla ne gibi görüşme ve yazışmalar yapılmış, bu sivil toplum örgütlerinin bakanlığınızdan hangi talepleri olmuş ve bunların hangileri karşılanmıştır? Allianoi tarihi kalıntılarının Yortanlı Barajı sularınının altında kalmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''na hangi teklifiniz olmuş ve cevabı ne olmuştur? Daha önce kurtaramadığınız Samsat, Halfeti ve Hasankeyf''de bulunan tarihi kalıntılarla aynı akibete uğramaması için, yalnızca Anadolumuzda değil, dünya arkeolojisi içinde de önemli bir yeri olan Allianoi tarihi kalıntıları için bundan sonra kalan kısıtlı zamanda neler yapılacaktır?''''
Tarih: 19 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Simav’a Kültür EviKütahya’nın Simav İlçesi’nde, Osmanlı mimari tarzında yapılmış eski bir evin restore edilerek kültür evine dönüştürüleceği bildirildi. Kültür evi için Cuma Mahallesi’nde Mehmet Veral’a ait Osmanlı mimari tarzında yapılmış eski bir evin seçildiğini belirten Pazarlar Kaymakamı ve Simav Kaymakam Vekili Mehmet Gök, “Turizm Bakanlığımız’dan kültür evi için gönderilen 200 bin YTL tutarındaki ödenekle hem evi satın almak hem de restorasyonunu tamamlamak istiyoruz. Anlaşma sağlandığı takdirde Cuma Mahallesi’ndeki Mehmet Veral’e ait Osmanlı mimari tarzının tüm ö zelliklerini günümüze kadar yansıtmış tarihi evi restore edeceğiz.” dedi. Yapılacak olan kültür evi, hem Simavlılar için hem de ilçeye gelen turistler için ziyeret edilebilecek tarihi değereri simgeleyen bir mekan olacak.
Tarih: 19 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Bodrum''da İmar Operasyonuİmar yolsuzlukları gerekçesiyle Bodrum ''daki bazı belediyelerde başlatılan ''''operasyon'''' lar artık yargı sürecinde... İlk tutuklamaların gerçekleştiği 13 Temmuz 2006''dan bu yana basına yansıyan haberlere bakılırsa, Bodrum ilçe merkeziyle birlikte Konacık ve Yalıkavak beldelerinde, imar kurallarına aykırı işlem ve izinler için ''''yasadışı ilişkiler'''' in kurulduğu; yetkilerin ve uzmanlıkların haksız çıkar elde etmeye yönelik, kurallara ''''aykırı'''' kullanıldığı savları var...
Susuzluk artık bir gerçekKüresel ısınma ve yanlış sulama teknikleri özellikle Akdeniz bölgesindeki kuraklığın şiddetini daha da arttırıyor. Bu yıl İç Anadolu, Güneydoğu ve kısmen de Doğu Anadolu''da kuraklık nedeniyle hasat dönemi verimsiz geçti. Yapılan tüm öngörüler, 2025''te özellikle Türkiye, Mısır ve Suriye''de küresel ısınmayla beraber yağış miktarının yüzde 25 düşeceğini ve çölleşmenin en üst boyutlara ulaşacağını gösteriyor.
Konut yatırım aracı olmalı mı?Doğuş Grubu''nda Yücel Çelik, "Oturmadığın ev senin değildir" derdi. "Konut bireysel yatırımcılar açısından bir yatırım aracı olmalı mı?" sorusunun cevabını tartışmaya çalışacağım.
Stadyum PlajıFransa’nın en büyük stadyumu Stade de France yaz aylarında Parisliler için plaja dönüştürüldü. Sıcak hava dalgasının ülke genelinde etkili olduğu bu günlerde, Parisliler serinlemek ve çocuklarıyla hoşça vakit geçirebilmek için stadyuma akın ediyor.
Google’a Göre İstanbul’un Merkezi Seyrantepe’deGoogle Earth’e göre İstanbul’un merkezi Seyrantepe’de NATO Caddesi 36 numaradaki bu bina.... İnternetin en yaygın kullanılan arama motoru Google’ın en çok kullanılan hizmetlerinden biri, neredeyse dünyadaki tüm cadde, sokak ve binaları uydudan çekilen fotoğraflarla görüntüleyen Google Earth...
Arkitera Pano Yeni Adresinde!Arkitera.com’un ilan panosu Arkitera Pano’ya artık Arkitera Forum üzerinden, http://forum.arkitera.com/forumdisplay.php?f=115 adresinden ulaşılabilecek.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.