Haberler

11 Temmuz 2006, Salı

Londra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali; Londra mimarlığının sokaklara aktığı, izleyici ile buluştuğu andı. 16-25 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bienal ya da bir diğer adıyla mimarlık haftası, Londralı mimarların nesillerden beri üretmiş oldukları mimarinin yer aldığı bu başkentte mimari yeteneğin ilerlemesinin kutlandığı, kent için üretilen yeni projelerin tanıtıldığı, ve Renzo Piano, Jean Nouvel, Rem Koolhaas gibi farklı ulusların mimarlarının, kentin kültürüne tartışmaları ile eklemlendikleri bir platformdu. Haberin Devamı
2. tuvaletiniz 1 günde saunaya dönüşebilir2. tuvaletiniz 1 günde saunaya dönüşebilirZaman ilerledikçe evler için de yeni ihtiyaçlar ve lüksler gündeme gelmeye başladı. Eskiden konutlarda çok ender rastlanan saunalar, şimdi bin Euro''su olan herkesin elde edebileceği bir zevke dönüştü.
Başkan Kocaoğlu Hafta Sonu MesaisindeBaşkan Kocaoğlu Hafta Sonu Mesaisindeİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 08 Temmuz 2006 Cumartesi günü Memen’in Seyrek, Maltape, Eski Foça ve bağlı beldeleri Yeni Foça, Gerenkey, Bağarası’nı gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Ev ödevlerini yaptıklarını, stratejik plan çalışmalarını tamamladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, sorunlara yerinde çözüm bulmaya önem verdiğini söyledi.
178 milyon 702 bin metrekare yabancıda178 milyon 702 bin metrekare yabancıdaMaliye Bakanlığı, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü temsilcilerinden kurulan özel komisyon, yabancılara 56 bin 953 adet taşınmaz satıldığını ortaya koydu.
UNESCO İstanbul’u tartışıyorUNESCO İstanbul’u tartışıyor8-16 Temmuz tarihlerinde Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek olan toplantıda UNESCO Dünya Mirası Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Türkiye, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve STK temsilcilerinden oluşan bir heyetle toplantıya katılacak. Bu toplantıda UNESCO ve ICOMOS uzmanlarından oluşan bir heyetin Nisan ayında yaptıkları İstanbul ziyareti sonrasında hazırladıkları rapor sunulacak.
90 günde biten maliyet katili evlere talep patladı90 günde biten maliyet katili evlere talep patladıDolardaki dalgalanmadan çekinen tüketici, Eston Yapı''nın 90 günde teslim garantisi verilen villalarına yoğun talep gösterdi. Dolardaki yükselişin, TOKİ dahil pek çok inşaat firmasının mevcut inşaat projelerinin bitirme riskini ortaya çıkarması, Eston Yapı''nın Türkiye''de ilk kez başlattığı ve 90 günde teslim edileceği garanti edilen ''Eston Villa'' satışlarına hız verdi.
Rhodiapolis''te kazılar başladıRhodiapolis''te kazılar başladıAntalya''nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis antik kentinde kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülecek.
Başkan Kocaoğlu Yatırımları İnceledi, İlçelere Jeotermal ve Salon MüjdesiBaşkan Kocaoğlu Yatırımları İnceledi, İlçelere Jeotermal ve Salon Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent genelinde devam eden yatırımları yerinde inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener ve İZBETON Genel Müdürü İsmet Halim Gürsoy ile birlikte çalışmaların yapıldığı yerleri gezen Başkan Kocaoğlu, yatırımların son durumları hakkında bilgi aldı.
UNESCO uyarısı ''surlara''UNESCO uyarısı ''surlara''UNESCO heyetinin nisan 2006''da yaptığı incelemelerin ardından hazırlanan raporda birçok uyarı yer alıyor. En önemlisi ise surlardaki yanlış restorasyon uygulamaları. Raporun ardından, Anemas zindanlarındaki çalışmalar durduruldu.
Sakla samanı, evin olsun!Sakla samanı, evin olsun!Betonlaşma ve yüksek maliyetler şehir hayatımıza damgasını vururken, ekolojik mimari çağımız insanına yeni alternatifler sunuyor. Doğal kaynakların en verimli şekilde mimaride kullanımını amaçlayan ekolojik mimari bizler için saman balyasından ya da kâğıttan ev gibi doğaya saygılı ve düşük maliyetli mekânlar yaratıyor.
Dolmabahçe 150 yaşındaDolmabahçe 150 yaşındaTBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı''nca, Dolmabahçe Sarayı''nın 150. yılı nedeniyle Has Bahçe''de kutlama gecesi düzenlendi. TBMM Başkanı Bülent Arınç''ın ev sahipliği yaptığı geceye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bine yakın davetli katıldı. Gecede içki servisi de yapıldı.
Beyoğlu''nda sanat merkezi tartışmasıBeyoğlu''nda sanat merkezi tartışmasıAkbank Sanat Merkezi''nin girişini ve birinci katını kapsayan, toplam 450 metrekarelik bir alana kurulu sergi salonunun Teknosa''ya dönüştürüleceği haberi, sanatçıların tepki göstermesine yol açtı.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaBeton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaKaradeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
Evin geleceğini eylül talebi belirleyecekMalzeme maliyeti arttı, inşaatçılar hesabı tutturamıyor. Ancak talep de durdu, satış olmayınca fiyat ayarlaması yapmanın anlamı yok. Şimdilik yüzde 3-5 fiyat zamla yetinen inşaatçılar, tatil dönüşünü bekliyor.
Genç Tasarımcılar ‘El’i AnlatıyorMarmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin diploma projelerini bir araya getiren ‘EL/LE'' sergisi, 14 Temmuz’da Pera Müzesi''nde açılacak. Sergide, 82 öğrencinin, sanat üretiminin tarih içerisinde temeli niteliğindeki ‘el'' kavramı etrafında meydana getirdikleri eserleri sergilenecek. Sergi, 1 Ekim’e kadar devam edecek.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman
Altı ayda konutta malzeme zammı yüzde 50’ye yaklaştıİstanbul Ticaret Odası''nda (İTO) geçtiğimiz pazartesi düzenlenen İnşaat Sektörü Paneli''nde TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu''nun arasındaki fiyat tartışması ile demir-çelik fiyatlarına itiraz diğer malzemelerde yaşanan gelişmeleri gölgede bıraktı.
Antalyalı Müteahhitler İnşaatları DurdurduDöviz fiyatlarındaki artış, Antalya''da inşaat sektörünü vurdu. Demirciler fiyatlardaki oynaklıktan ötürü mal satmamaya başlayınca, 2 bin 500 müteahhit de inşaatları durdurma kararı aldı.
Yanlış klima, elektrik faturanızı kabartabilirHava sıcaklıkları arttıkça klima sektörü coşuyor. Ev ve ofislerde sıcaklardan kurtulmak için çözüm aranıyor. Çözüm her klima satan mağazada bulunamıyor.
İnşaatçı Özel TEFE Uygulaması İstiyorİnşaatta kullanılan ana malzemelere art arda gelen zamlardan sonra sıkıntılı günler yaşayan sektör, özel bir Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) oranı uygulaması istiyor.
Ucube Binalar Yerine Çok Amaçlı Camiler YapılmalıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, son yıllarda yapılan camilerin estetik ve fonksiyonel bakımdan hiçbir özelliği bulunmayan ucube yapılar olduğunu söyledi.
Tasarım Günleri’ne Büyük İlgiZaman’ın organize ettiği ‘5N1K1T Tasarım Günleri’ etkinliklerinin ilki başladı. Gazeteciliğe 5N1K’nın yanısıra 1T (tasarım) ilkesini de kazandırmayı hedefleyen projeye Mimar Sinan, İstanbul, Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi, Dokuz Eylül, İTÜ, Beykent Yeditepe, Galatasaray, Hacettepe, Dokuz Eylül, Kültür, Süleyman Demirel ve Van Yüzüncü Yıl üniversitelerinden öğrenci ve mezunları katıldı.
Baydemir’den ‘metropol kent’ önerisiDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kalkması için, metropol kentler oluşturulması gerektiğini söyledi.
Birleşik Sanat Emirlikleri!Guggenheim Müzeleri Vakfı, yeni tabelasını Birleşik Arap Emirlikleri''nin (BAE) Abu Dabi kentine konduracak. BAE''nin devlet adamları, önceki gün Kanada doğumlu mimar Frank Gehry''nin de katılımıyla, bu konuda bir basın toplantısı düzenleyerek planlarını açıkladı. 200 milyon dolarlık Müze, Guggenheim''ın Berlin, New York ve Bilbao gibi mekânlarından sonra Doğu''ya açacağı ilk şubesi olacak. Anlaşmada BAE''nin yedi kraliyet üyesinin ve Guggenheim Vakfı müdürü Thomas Krens''in imzaları yer alıyor. Müzenin tasarımı Kasım''da halka açıklanacak.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Bakan Uyuyor, Aspendos Onarım BekliyorDünyanın ilk akustik özelliğe sahip antik tiyatrosu, 23 yüzyıllık Aspen-dos''da son yıllarda ortaya çıkan yapısal sorunlar; Kültür Bakanlığının bütçesi "elverirse" ve hazırlanan projeler bürokrasiden yakasını kurtarırsa, onarımla giderilmeye çalışılacak.
İnşaatta yeni projeler erteleniyorBir süre önce büyük bir atılım dönemi yaşayan inşaat sektörü, maliyetlerdeki sürekli artış nedeniyle zor günler geçiriyor. TOKİ, çözüm olarak birçok ihaleyi iptal ederken, sektör temsilcileri de kaygılı.
Dünyanın İlk Toplu Konut Projesi, Çatalhöyük''teydi!Konya''nın Çumra ilçesi yakınlarında geçmişi 9 bin yıla dayanan Çatalhöyük''te süren kazılarda bugüne kadar 130 binaya ulaşıldı.
GAP''ta toprak satışı zorRahşan Ecevit ''in ''''Yahudiler bütün toprakları kapattı'''' diyerek gündeme getirdiği GAP bölgesinde İsrail bağlantısı ciddi verilere dayanmıyor. Bölgede bazı sulama projeleriyle tekstil işleri üstlenen Yahudi kökenlileri Urfa''dan uzak tutan gerekçeler bulunuyor.
Bitmiş okul açılmıyor yeni bir okul yapılıyorÜmraniye Alemdar beldesinde kara mizaha doğru giden bir süreç yaşanıyor. Yerel bir dernek tarafından bağışçılarca başlatılan ve Ek-İl İnşaat''ın olanaklarıyla tamamlanan 32 derslikli okul, ''''mevzuat gereği'''' İstanbul Valiliği İl özel İdaresi''nce açılmazken aynı yerde yaklaşık 2.5 trilyon liraya ihale edilen yeni okulun inşaatına başlandı.
Yer gök alışveriş merkeziİstanbul''da birbiri ardına açılan ve halen inşaaü büyük bir hızla devam eden alışveriş merkezleri, kapasite fazlası tartışmalarını ortaya çıkartırken; uluslararası gayrimenkul zinciri Colliers International Türkiye Ofisi, İstanbul''da inşa edilen alışveriş merkezlerinin kapasite fazlası yaratmayacağı görüşünde.
Kıbrıslı Mimar Salıverilecek mi?Kıbrıslı Türk Mimar Osman Sarper''in Rumlara ait olduğu öne sürülen bazı arazilerde inşaat projeleri bulundurmakla suçlandığı dava yarın Rum tarafında görülecek
Şengül Hamamı''nda AB''den Bilim AdamlarıAB''nin hamam projesi kapsamında 42 bilim adamı Ankara''daki Şengül Hamamı''nda inceleme yaptı.
Denizli''ye jeotermal santrali kuruluyorDenizli''de bir süre önce kurulan Bereket Jeotermal Enerji Üretim A.Ş., jeotermal enerji santrali kurmak için harekete geçti. Bölgeye 8 milyon dolarlık yatırım planlayan kuruluşun, devletin 22 yıldır yapamadığını yaparak, bir özlemi son erdireceği dile getirildi.
Bardakoğlu Yeni Camileri Eleştirdi: Postmodern Mimari UcubelerCami Projeleri İstişare Toplantısı''nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı, kendilerinin kadro istendiğinde yapılan camileri öğrendiklerini söyledi
Unutulan İmza!Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Karadeniz Sahil Yolu için geçen hafta, ''Güzellikleri azar azar tüketiyoruz. Bunu yapanların eli kolu kırılsın'' demişti. Yolu ÇED Yönetmeliği kapsamından kendi bakanlığının çıkardığı anlaşıldı.
Hazine Arazilerine Son Başvuru 19 Temmuz''daMaliye Bakanlığı, mülkiyeti Hazine''ye ait tarım arazilerinin satışından yararlanmak isteyenlerin başvuru süresinin 19 Temmuz''da sona ereceğini duyurdu. 4070 sayılı Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı hakkındaki kanunun, mülkiyeti Hazine''ye ait tarım arazilerinin kanunda belirtilen şartları taşıyan şahıslara satışını düzenlemek amacıyla çıkarıldığı hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi: "4070 sayılı kanuna göre, Hazine''ye ait tarım arazileri, 31 Aralık 2002 tarihinden önce beş yıl süre ile tarımsal amaçla kullananlara, topraksız ve yeterli toprağı olmaması nedeniyle kendilerine tarım arazisi kiraya verilen ve bu tarih itibariyle kiracı olanlar ile Hazine''ye ait tarım arazilerine hissedar bulunan kişilere doğrudan, doğrudan satış hakkından faydalanamayanlara ise öncelikli alım hakkı verilmek suretiyle ihale ile satılmaktadır." Açıklamada, vatandaşların 19 Temmuz''a kadar ilgili Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüklerine veya Malmüdürlüklerine dilekçe ile başvurabilecekleri kaydedildi.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Ayasofya konusuAyasofya bütün insanlık mirasının önemli bir parçası olduğu için, bugünün dünyasında bir müze olarak var olması bence en iyi durum. Ama birileri bunu bütünüyle camiye dönüştürme projesinin peşinde.
Türkiye, deprem problemini ‘altyapısız ev’ ile aşabilirKullanılan elektriği, suyu ve diğer ihtiyaçları kendisinin karşıladığı ‘Altyapısız Ev’ projesini duydunuz mu? Üstelik birkaç gün değil isterseniz dışardan hiçbir enerji almadan bir yıl boyunca normal hayatınızı sürdürebileceğiniz bir ev bu.
Şantiyesinde çalışanların emekli olduğu barajın inşaatına 50 yıldır başlanmadıAnkara''nın Kırbaşı beldesinde 1956 yılında fizibilite ve sondaj çalışmaları yapılan Gürsöğüt-Kargı Barajı ve Hidro Elektrik santrali şantiyesinde çalışan işçiler ve şantiye bekçisi emekli olmasına rağmen halen baraj inşaatına başlanamadı.
Müteahhitler, stokları eritmeden yenisini yapmayacakİnşaat malzemeleri fiyatlarındaki artış, kamuya iş yapan müteahhitleri yeni tedbirler almaya yöneltti. Müteahhitler, ellerindeki konutları satmadan yeni inşaat yapmama kararı aldı. Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı ve Adana Müteahhitler Birliği Başkanı İsmail Babacan, inşaat demirinin tonunun bin 80-bin 100 YTL’ye satıldığına dikkat çekti. Yükselişe çözüm olarak gösterilen ithalatın hemen sonuç vermeyeceğini ifade eden Babacan, "Kamuda teslim sürelerini iki üç ay uzatıyoruz. Yeni projeleri birkaç ay askıya alıyoruz." dedi. Babacan, inşaattaki daralmanın kısa vadede istihdamı olumsuz etkilemeyeceğini kaydetti. Müteahhit Mehmet Coşkun, konut fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığı görüşünde. İşçilik ve inşaat malzemelerindeki artışın ardından, bu şartlarda başlamış konutlarda fiyat indiriminin zarara yol açacağına işaret eden Coşkun, "Bu durumda konut fiyatlarını düşürme yerine yeni konut yapmamayı tercih edeceğiz. Artık müteahhitler başladığı işi bitirmeyi ve bir süre yeni konut yapmamayı düşünüyor." şeklinde konuştu.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Akçoban
Adalet, bodrum kattan saraya taşınıyorKiralık iş hanlarında, hükümet konaklarının bodrum katlarında adalet dağıtmaya çalışan mahkemeler saraylara taşınıyor. Yıllardır ihmal edilen adliye binalarını yenileyen Adalet Bakanlığı, 3 yıl içinde 33 il ve ilçede eski adliyelerin yerine adalet sarayı yaptı.
Türkiye, Kültürel Miras Listesi hazırlıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ortak bir çalışmayla “Türkiye Kültürel Miras Listesi Protokolü”nü hazırladı. Her iki kurum arasında imzalanacak olan protokol anlaşmasından sonra, Türkiye’de koruma altına alınacak tarihî eserlerin listesi oluşturulacak.
Herkes krizde cebine bakıyor, bize talep artıyorIKEA Genel Müdürü Bartroff, kriz ve dalgalanma dönemlerinde, tüketici ''en uygun ürünü en ucuz fiyata'' almaya odaklandığını belirterek ''Bu nedenle krizde satışlarımız artar'' dedi.
"Zorunlu Göç"te Çözüm ÖnerileriTESEV''in "Ülke İçinde Yeriden Edilme Sorunu: Sorunlar ve Çözüm Önerileri" çalışmasında, eldeki verilerin, ülkede yerinden edilmiş kişilerin sayısının belirlenmesi için yeterli olmadığı belirtildi. Raporda, 1985 ile 2000 nüfus sayımlarından, Köye Dönüş Projesi''ne dahil olan illerinin nüfusunun toplam 1.5 milyon arttığı ifade edildi.
Ayasofya''ya itirazlarYazı İşleri''nde sorgulu ve yoğun tartışmalar sonucunda manşetten 4 Temmuz Salı günü verilen İbadete Açık Ayasofya haberi hayli sert tepkilere yol açtı. Önemli bir kısmı habere eleştiri değil, "Ayasofya''yı tabii ki cami yapacağız" tarzında, kanaate dayalı, iddiacı ifadelerdi.
Şile’de ‘kirli’ serinlikDoğal Hayatı KorumaDerneği Proje Müdürü Sema Atay, Şile’nin, İstanbul ve çevresinde denize girilebilecek son birkaç yerden biri olduğunu, bu nedenle de her yaz Şile nüfusunun arttığını anlattı.
6 ilde daha kongre merkezi ve otel yapımı için tahsisler yoldaTürkiye''de turizmin 12 aya yayılması için çalışmalar sürdürülüyor. Kongre merkezi ve otel yapımı için 6 ilde daha yeni tahsisler verilecek. Turizm Bakanı Atilla Koç, Antalya''nın Serik ilçesine bağlı Kadriye Belde Belediyesinin günübirlik tesislerini ziyaret etti.
Yeni Yasalara, Oda ve Sendikalardan İtirazCumhutbaşkanı Ahmet Necdet Sezer''in peyzaj mimarlarının mesleki yetkilerini orman mühendislerine devreden, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerini Ankara Büyük-şehir Belediyesi''ne tahsisini öngören ve hakimlerle savcılara maaş artışını düzenleyen yasaları onaylaması sendika ve oda yöneticilerini isyan ettirdi. İlgili sendikalar ve meslek odaları Sezer tarafından onaylandıktan sonra dün Resmi Gazete''de yayınlanan yasaları önümüzdeki günlerde yapacakları eylemlerle protesto edecekler
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Paylaşılamayan köşk 12 FransızınmışKandilli''de, Osmanlı Bankası''nın kurucularından İngiliz David Glavany''nin yaptırdığı 113 yıllık tarihi köşkü de içine alan 5 dönümlük arsa, 36 yıldır paylaşılamıyor.
Belediye, İstanbulluyu ''Kültür Başkenti''nin Tarihiyle Buluşturdu2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''da Büyükşehir Belediyesi kültür gezileri düzenliyor. Geziler, kentin tarihi kalbi kabul edilen Sultanahmet, Beyazıt ve Fatih bölgelerinde yapılıyor.
Ev almak isteyenler son fırsatı kaçırmadıKonut almak isteyenler, konut kredisinde yüzde 2''ye çıkan faiz öncesi son fırsatı kaçırmadı. Dalganın başından bu yana kullanılan konut kredisi 3 milyar YTL oldu.
Konya-Ankara hızlı tren hattının temeli atıldı/ Boğaz''da tüp geçit 2009''da hizmete girecekKonya-Ankara Hızlı Tren Projesi''nin temeli atıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Asya''yı Avrupa''ya demiryolu hattıyla bağlayacak olan Marmaray Tüp Geçiş Projesi''nin 2009 yılından itibaren hizmete başlayacağını söyledi.
TMSF, Göltaş Çimento''yu Sonbaharda Satmayı PlanlıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF), Italcementi''nin borsadaki alımlarla sermayesinin yüzde 27,43''ünü ele geçirdiği Göltaş''ın satışını ekim-kasım aylarında gerçekleştirmeyi planlıyor.
6 bin konutluk TOKİ ihalesi iptalİnşaat sektöründe artan maliyetler TOKİ''nin elini kolunu bağladı. 300 YTL olan metrekare fiyatlarının 400''e çıkması üzerine idare, 6 bin konutluk 16 ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı.
KKTC''de mülk savaşları başlıyorOrams davasının karar günü yaklaşırken, İngiliz basını KKTC''den ev alacaklara, "Biraz fazla ödeyip temiz ev alın" uyarısı yapıyor. Rumlar eski malları için tazminat davaları yağdırmaya hazırlanıyor.
Belediyeye İş Yapan Müteahhitten Yüzde 5 Vergi Kesintisi YapılacakYeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile tam mükellefiyete tabi olanlara uygulanacak vergi kesintileri için özel düzenleme yapıldı. 21 Haziran 2006''dan sonra yapılacak inşaat ve onarım işi ödemelerinden yüzde 5 kesinti yapılacak.
Liman İhalesine Fransız Yatırımcılar da İlgiliYönetimi Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu''nda (TMSF) olan ve satışa çıkarılan Hayyam Gariboğlu''na ait Antalya Limanı''na, Fransızların da ilgi gösterdiği bildirildi.
Kızılırmak Deltası''na Kuş Cenneti ProjesiTürkiye''nin önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası''nın tanıtılması ve yaban hayatın korunması amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi”yle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. Toplam 1 milyon YTL''ye mal olacak proje kapsamında yer alan ziyaretçi merkezi binasının ihalesi yapılırken, diğer yapıların ödeneğinin ise hazır olduğu öğrenildi. Bafra ilçesine bağlı Doğanca beldesi sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası Cernek Gölü çevresinde yürütülecek olan proje 4 aşamadan oluşuyor. Proje kapsamında ziyaretçi merkezi, kuş gözetleme kuleleri kurulacak.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Maliye''den Satılık TesisKamunun en gözde kampı olarak bilinen Maliye Bakanlığı''nın Marmaris-İçmeler''de bulunan sosyal tesisi, 33 milyon 987 bin YTL tahmini bedelle yeniden satışa çıkarıldı. Marmaris ve çevresi Turizm Merkezi içinde yer alan tesisin satışına ilişkin onay yazısı bakanlıktan çıktı. 2 Mart 2005 tarihinde de satışa sunulması kararlaştırılan Marmaris Kampı''nın ihalesi, imar planı sorunları nedeniyle iptal edilmişti. Sorunların giderilmesi ile birlikte yeniden satışa çıkarılan turizm alanı içinde 30 oda ve 98 yatak kapasiteli sosyal tesis bulunuyor.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Toplu konutta arsa KDV''si yüzde 1''e indiBelediyeler ve Toplu Konut İdaresi''nin toplu konut arsaları için KDV oranı yüzde 1''e indirildi. Karar ile yapılan değişiklikle, yüzde 1 oranında katma değer vergisi uygulanacak olan konut teslimlerini düzenleyen madde genişletildi. Söz konusu maddeye şu ibare eklendi:"Belediyeler, il özel idareleri, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve bunların yüzde 51 veya daha fazla hissesine ya da yönetiminde oy hakkına sahip oldukları işletmeler tarafından konut yapılmak üzere projelendirilmiş arsaların net alanı 150 metrekarenin altındaki konutlara isabet eden kısmı." Söz konusu arsaların KDV''si yüzde 18 düzeyinde bulunuyordu.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Marmaris Sarıgerme Projesi''ni DevrediyorMarmaris Martı Otel, Muğla''da bulunan Sarıgerme Turizm Projesi yatırımını, Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na devrediyor.
Toplu Konut Frene Bastı 16 İhaleyi İptal EttiToplu Konut projelerinde ortaya çıkan sıkıntı, 6 bin konut, yurt, hastane, okul gibi binaları içeren toplam 16 projenin ihalesinin iptaline yol açtı. TOKİ yetkilileri, "İhalelerde ortaya çıkan fiyatlar bizi tatmin etmedi. Kamu menfaatine uygun görmedik. Piyasayı gözleyeceğiz. Dengeler sağlanınca yeniden ihaleye çıkacağız" dedi.
Mortgage Yasası Ekime Kaldı Ülkenin En Mutsuzu BenimDevlet Bakanı Abdullatif Şener, Türkiye açısından önem verdikleri Mortgage yasasının meclis tatile girdiği için ekim ayına kaldığını söyleyerek “Bu nedenle Türkiye’nin en mutsuz insanı benim” şeklinde konuştu.
Kuşadası''nda betona vizeKuşadası Belediyesi Fransız Tatil Köyü''ne (Club Med) yüzde 53 oranında imar ve 12 kat çıkılabilme izni verdi. Belediye Başkanı Fuat Akdoğan başkanlığında dün toplanan belediye meclisinde, Ofer-Kutman grubunun Global Yatırımcılık olarak ortak olduğu Kuşadası Yatırımlar A.Ş.''nin imar izni talebi ele alındı. Meclisin CHP''li üyeleri, ormanlık arazi olduğu gerekçesiyle talebe karşı çıktı. AKP''li ve DYP''li üyelerin oylarıyla Fransız Tatil Köyü''ne imar ve kat izni verildi. Emekli Sandığı''nın malı olan tatil köyü arazisine 30 ve 15 katlı binalar yapılmasını öngören proje, çevrecilerle TÜRSAB''ın da aralarında olduğu turizm örgütlerinin "Kıyı beton yığınına dönüşecek" itirazıyla karşılaşmıştı. Tepkiler üzerine Ofer-Kutman ortaklığı, "Gökdelen projesini rafa kaldırdık, binalar ağaç boyunu geçmeyecek" demişti.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Guggenheim Vakfı''nın Abu Dabi''de kültür atağıGuggenheim Vakfı, Bilbao, New York, Venedik, Berlin ve Las Vegas''tan sonra, Guggenheim Modern Sanat Müzeleri zincirinin en sonuncusunu Abu Dabi''de açacak. Guggenheim Abu Dabi''nin mimarı Bilbao Guggenheim''in da yaratıcısı olan 77 yaşındaki Amerikalı mimar Frank Gehry olacak. Gehry, henüz tasarlayacağı binanın Arap motifleri içerip içermeyeceği bilgisini vermedi ancak müzenin körfezde bulunan çöl adasının ruhuna uygun olacağını söyledi. Abu Dabi''nin Saadiyat Adası sahilinde inşa edilecek olan müzenin alanı şu anda su altında. Müzenin inşa edileceği arazi doldurulduktan sonra çalışmalara başlanacak. Saadiyat Adası''nın 27 milyar dolarlık bir yatırımla emirliğin kültür merkezi olması planlanıyor.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
TOKİ, 16 ihalesini iptal ettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaat maliyetlerindeki artış ve belirsizlik nedeniyle, 16 ihaleyi iptal etti. Daha önceki sosyal konut ihalelerinde 300 YTL civarında gerçekleşen metrekare fiyatının, son ihalelerde 400 YTL''nin üzerine çıkıması üzerine bekleme kararı aldıklarını belirten TOKİ yetkilileri, projelerin değil ihalelerin iptal edildiğini söyledi.
Dalgalanma TOKİ''yi de SalladıToplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaat mali-yederindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle, 16 ihaleyi iptal etti. Edinilen bilgiye göre, daha önce yapılan sosyal konut ihalelerinde 300 YTL civarında gerçekleşen metrekare fiyatı, son zamanlarda gerçekleştirilen ihalelerde 400 YTL''nin üzerine çıktı. Ortaya çıkan fiyadarın "kamu menfaatine uygun olmaması" nedeniyle, TOKİ, ihaleleri iptal ederek, bekleme kararı aldı.
Mortgage ekimde yasalaşacakDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener , Mortgage sisteminin bu yasama yılında yasalaştırılamadığını, ancak ekimde yasanın çıkarılacağını söyledi.
Konutta Kalite DönemiHer gün bir yenisi başlayan konut projelerinin sayısı arttıkça ev alacaklar da konutlarda daha fazla özellik aramaya başladı. Bunun paralelinde ise sektörde kriter çıtası yükselince, yeni konut projelerinde kalite ve ucuzluğu bir arada sunabilenler ön plana çıktı
Türk Mimara Rum İşkencesiKKTC''de 1974 öncesinde Rumlara ait olan arsalara inşaat yapılmasını engellemek isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi''nin güneye geçen mimar Osman Sarper''i (solda) aracında inşaat projeleri bulundurduğu gerekçesiyle tutuklaması Kıbrıslı Türkleri ayaklandırdı.
Türk Tarihinin 150 Yıllık MekánıDolmabahçe Sarayı''nın yapılışının 150. yıldönümü törenle, konserle kutlandı, cuma akşamı.
Ağaoğlu GYO Kurup 2007’de Halka Açılıyorİnşaat sektörünün en büyük firmalarından Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2007 yılında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kuracak. Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, halka açılmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve kısa sürede bunu tamamlayacaklarını belirtti.
Mimardan turizm dersiPritzker Ödülü''nü alan Paulo Mendes da Rocha''nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.
Üstü Minare Ortası Ev Altı CamiSamsun Zafer Mahallesi Dr. Kamil Caddesi''nde bulunan apartman camii ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor. 1978 yılında Samsunlu işadamlarından İslam Varlı tarafından yaptırılan cami, özellikle Cuma günleri dolup taşıyor. 5 katlı binanın giriş katı namaz kılmak için kullanılıyor. Üst katlarda aileler oturuyor. Ancak caminin minaresi 5 katlı binanın tepesine konulunca ortaya ilginç bir görüntü çıktı. Kadrolu imamı da olan Saadet Camii 250 kişi alıyor. Cuma günleri ise mahalle ve esnafın akın etmesi ile cemaat dışarıya taşıyor. Mahalle esnafından Harun Uslu, "Ben 30 yıldır burada esnaflık yapıyorum. Rahmetli işadamı İslam Varlı tarafından burası yaptırıldı. O yıldan beri hem mahalleli hem de esnaf burada ibadet ediyor"
Tarih: 8 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet
Püskül, Hilal Gibi Sembollerin Kullanılması Bazen Eleştiriliyor Ama Bu Çok Doğru Bir Yolİnce belli çay bardağı, padişah koltuğu, sedir, kazan... Hepsi de Türk kültürünün en eski parçaları. Dikkatinizi çekmiştir, son yıllarda Türk tasarımında geleneksel parçalar yeniden yorumlanıyor. Semaver, Kunter Şekercioğlu’nun nargilesi ve Defne Koz’un modernize ettiği kahvehane tepsisi ilk akla gelen örnekler.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.