Haberler

13 Temmuz 2006, Perşembe

Saklı DakkaSaklı DakkaDakka, Büyük Ganj Nehri üzerindeki son kalan büyük kentsel duraklardan biri. Bengal deltası üzerine yerleşmiş olan Dakka şaşılacak derecede karmaşık hatları olan nehir ve kanallar arasında bulunuyor. Bangladeş’in de başkenti olan şehir 1999 nüfus sayımlarına göre 9,4 milyon popülasyona sahipliğiyle dünyanın en yoğun kentleri arasında. Dakka, ticari stratejik konumunun önceden dünyanın en büyük elyaf üretimi günümüzde de Bangladeş’in siyasi, eğitimsel, ticari ve endüstriyel merkezüssü olan Bengal Bölgesi’nin nehir örgüsünün tam ortasında olması ile bölgenin en önemli şehridir. Haberin Devamı
TOKİ, 130 bin konutluk projeyi rafa kaldırdıTOKİ, 130 bin konutluk projeyi rafa kaldırdıKredi faizlerinin iki ayda hızla yükselmesi ve konut sektöründe meydana gelen daralma inşaat sektörünü yeni tedbirler almaya itti. Müteahhitler satışı artırmak için fiyatları düşürürken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) de inşaat miktarını azaltıyor.
Mimar Sinan''ın imzası yenidenMimar Sinan''ın imzası yenidenMimar Sinan’ın sadece İstanbul’daki Büyükçekmece Köprüsü’nde bulunan ve 1980’li yıllarda çalınan imzası, büyük ustanın doğduğu yer olan Kayseri Ağırnas''ta yaşatılacak.
Artam''dan Ayasofya''ya madalya bağışıArtam''dan Ayasofya''ya madalya bağışı25 senedir düzenlediği müzayedeler ile antika piyasasına yön veren Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, Sultan Abdülmecid''in Ayasofya’nın onarımına katkıda bulunanlara verdiği nadir gümüş madalyayı Ayasofya Müzesi''ne bağışladı.
İstanbul “Dünya Kültür Mirası” Listesinde Kaldıİstanbul “Dünya Kültür Mirası” Listesinde Kaldıİstanbul, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi’ne verilen olumlu rapor doğrultusunda “Dünya Kültür Mirası” listesinde kaldı.
Geleceğin Mimarları Eskigediz’de Okul İnşa EdiyorGeleceğin Mimarları Eskigediz’de Okul İnşa EdiyorBu sene birincisi gerçekleştirilen “Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Uygulama Atölyesi”, lisans programında öğrencilerinin eğitimlerinde edindikleri, mimari tasarım ve uygulama sürecine ilişkin teorik bilgileri, pratiğe dönüştürmelerini amaçlıyor.
Türkiye’de Tasarım Tartışıldı!Türkiye’de Tasarım Tartışıldı!İlki İTÜ’de 1982’de gerçekleştirilen kongrenin, ikincisi 1996’da ''Tasarımın Evrenselleşmesi'' başlığı altında AB ile Gümrük Birliği’nin yeni sağlandığı koşullarda ülke ekonomisi açısından tasarımın yerinin ve öneminin irdelenmesi amacıyla düzenlendi.
Santralistanbul’a Kale Grubu DesteğiSantralistanbul’a Kale Grubu DesteğiOsmanlı İmparatorluğu’nun ilk elektrik santrali olan Silahtarağa’nın korunarak, “Santralistanbul” adıyla, uluslararası bir çağdaş sanat müzesi, kültür ve eğitim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor.
Mississippi Üzerinden Endüstrinin Geçmişine BakışMississippi Üzerinden Endüstrinin Geçmişine BakışMineapolis’de yapmış olduğu Yeni Guthrie Tiyatrosu, 1980’lerin Nouvel’ini özleyenler için bir avunma sunuyor. Mississippi’nin kıyısından yukarıya doğru bir tepeye çıktığınızda güçlü Amerikan endüstrisinin güvenilir köklerini ve teknoloji meraklılarını yeteri kadarıyla tatmin edecek strüktürel gösterişini rahatlıkla görebilirsiniz.
İstanbul Kültür Mirası listesinden çıkmıyorİstanbul Kültür Mirası listesinden çıkmıyorKomite, eksikliklerini gidermesi için İstanbul''a 2008''e dek süre verdi. İstanbul''un, Dünya Kültür Mirası listesinden çıkartılması tehlikesi şimdilik ortadan kalktı.
Işıklar Klinker Tuğla Grubu Bartın''da Öğrencilerle BuluştuIşıklar Klinker Tuğla Grubu Bartın''da Öğrencilerle BuluştuIşıklar Klinker Tuğla Grubu, 2005 - 2006 eğitim ve öğretim döneminde, 25 üniversitenin mimarlık ve mühendislik fakültelerinde ve Yapı Meslek Liseleri''nde, seminer ve workshoplardan oluşan bir etkinlikler serisi düzenledi.
Lukoil, rafinerisini Filyos Vadisi''ne kurmak istiyorLukoil, rafinerisini Filyos Vadisi''ne kurmak istiyorZonguldak Valisi, Lukoil''in Zonguldak''ta kuracağı rafineri için Filyos Vadisi''ni seçtiğini açıkladı. Halk, 2.5 milyar dolarlık yatırımla Filyos''un dillere destan yeşili arasında kaldı.
Londra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali; Londra mimarlığının sokaklara aktığı, izleyici ile buluştuğu andı. 16-25 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bienal ya da bir diğer adıyla mimarlık haftası, Londralı mimarların nesillerden beri üretmiş oldukları mimarinin yer aldığı bu başkentte mimari yeteneğin ilerlemesinin kutlandığı, kent için üretilen yeni projelerin tanıtıldığı, ve Renzo Piano, Jean Nouvel, Rem Koolhaas gibi farklı ulusların mimarlarının, kentin kültürüne tartışmaları ile eklemlendikleri bir platformdu.
Gezegenin Gecekondu Bölgesine Dönüşümü ÜzerineGezegenin Gecekondu Bölgesine Dönüşümü ÜzerineMike Davis, Los Angeles üzerine yazdığı “City of Quartz” (Kuvars Şehri) kitabı ile çok okunanlar listesinde parlamasının ardından, artık en yenilikçi kent düşünürü olarak anılıyor. Yakın zamanda “Planet of Slums” (Gecekondu Gezegeni) kitabı yayınlanan Davis, kitapta küresel kent üzerine araştırma ve yazılarına yer vermiş. Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü’nde Kentsel Teori dersi veren yazar Mike Davis ile TomDispatch’in kent üzerine gerçekleştirdikleri söyleşiyi Arkitera.com’da yayınlıyoruz.
UNESCO İstanbul’u tartışıyorUNESCO İstanbul’u tartışıyor8-16 Temmuz tarihlerinde Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek olan toplantıda UNESCO Dünya Mirası Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Türkiye, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve STK temsilcilerinden oluşan bir heyetle toplantıya katılacak. Bu toplantıda UNESCO ve ICOMOS uzmanlarından oluşan bir heyetin Nisan ayında yaptıkları İstanbul ziyareti sonrasında hazırladıkları rapor sunulacak.
TOKİ: Kar marjı artınca sorun çıkıyorTOKİ Başkan Vekili Bayraktar, “Düşük kar marjı ile çalışan müteahhitlerde sorun yok, işlerini zamanında bitiriyorlar. Kar marjı yüksek olunca sorun çıkıyor” dedi.
İstanbul’ da İmara Aykırı Yapıların Yıkımları Hız Kesmeden Devam EdiyorKartal (Samandıra) –Kadıköy-Kağıthane ve Ümraniye''de 11-12.07.2006 tarihlerinde toplam 25 Adet imara aykırı yapının yıkım işlemi, İBB İmar Uygulama Şube ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi.
İstanbul''a UNESCO''dan 2 yıl dahaLitvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan toplantıda, geçtiğimiz nisan ayında İstanbul’u ziyaret eden UNESCO heyetinin hazırladığı rapor değerlendirildi ve yapılan oylama sonunda, İstanbul’a iki yıl daha süre tanındı.
''ZDS, tabana yayılmalı''Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, topraklarının büyük bir bölümü deprem riski altında olan Türkiye için Zorunlu Deprem Sigortası''nın (ZDS) öncelikli bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Fırat, bu nedenle ZDS''nin yaygınlaştırılması gerektiğini açıkladı.
Dalga Sıkıştırdı, 130 bin Toplu Konut Askıya AlındıTOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, ekonomideki dalgalanmanın ardından 130 bin konutu içeren ihalelerle ilgili hazırlıkların askıya alındığını açıkladı. Bayraktar, "Düşük kár marjı ile çalışan dürüst iş yapan müteahhitlerde sorun yok. İşlerini zamanında teslim ediyorlar" dedi.
Başka Lara yok...Antalya''nın Lara sahilleri ikinci kez tahsise çıkmaya hazırlanıyor. Metrekaresi 3 lira gibi komik bir rakamla verildiği için iptal edilen tahsis ihalesinin yeniden yapılacağı bizzat Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından açıklandı.
UNESCO: ''Restorasyonları durdurun''!Bir yandan tarihi mirası yaşatma projelerinde artış gözlenirken öte yandan da ''''özgünlüğe duyarsız'''' restorasyonlarla koruma adına ''''kültür kıyımı'''' yaşanıyor. O kadar ki bu kıyım, UNESCO''nun da gündeminde.
Şengül Hamamı''na ''bilimsel'' ziyaret AB 6. çerçeve programı altındaki ''Hamam Projesi'' kapsamına alınan Ankara''daki Şengül Hamamı, yerli ve yabancı bilim insanlarını ağırladı. Ülkelerin başkentlerindeki birer hamam, bulunduğu bölgenin 42 bilim insanı tarafından incelendi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi''nden Yrd. Doç. Dr. Kerstin Tomenendal, hamamların Anadolu''da önemli yeri olduğunu, bu yapıların geleceğe ulaştırılması gerektiğini söyledi. Proje, hamamların korunması için yapılan restorasyon işlerinin, tarihi dokuya uygun olarak gerçekleştirilmesini ve yerel yönetimlerle işbirliği yapılmasını öngörüyor.
Tarih: 13 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Allianoi''de perilerin çığlığıBir grup arkeolog, İzmir''in Bergama ilçesinde, dünyanın ayakta kalabilmiş en eski Roma çağı (Paşa) Ilıcası''nı da barındıran Allianoi ören yerini Yortanlı Barajı''nın sularından kurtarabilmek için 1998 yılından bu yana yoğun bir mücadele veriyor.
İstanbul''un beş yıllık planıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 5 yıl içinde kentin varması hedeflenen nokta için ''''yol haritası'''' niteliğini taşıyan ''''2007-2011 Stratejik Planı'''' hazırladı. İBB, İstanbul''da 5 yıl içinde yapmayı taahhüt ettiği hizmetleri ''''2007-2011 Stratejik Planı'''' nda bir araya getirdi.
Bizdeki kadar yüksek konut maliyeti hiçbir ülkede yokEkinciler Holding Başkanı Ekinci, inşaatta metrekare maliyetleri yüksek. 600-1400 dolar olması gerekirken bin dolardan 4 bin dolara çıkıyor" dedi.
Ana plana göre izin verdikBeylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı ise ilk kademe belediyesi olarak planlama açısından İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) bağlı olduklarını anımsatarak 1/5000''lik imar planlarının 2005 yılında İBB tarafından onaylandığını, 1/1000''lik planların da onay aşamasında olduğunu söyledi. Bu süreçte ana plana aykırı olmayan durumlarda imar izni verdiklerini anlatan Orakçı, kavşağın bir yaprağı için söz konusu firmaya imar izni verildiğini, oradaki çalışmalar devam ederken kendilerine İBB''nin burada kavşak yapacağı bilgisi geldiğini ifade ederek bunun üzerine bu inşaatı plana işlediklerini ve bu durumun da İBB Meclisi''nde onaylandığını dile getirdi.
Tarih: 13 Temmuz 2006
Yonca''ya bina dikiyorlarBüyükşehir belediyesince hazırlanan ''''yonca kavşak'''' projenin göz ardı edildiğine dikkat çeken Akpınar, ''''Burayı da usulsüz bir şekilde peşkeş çekiyorlar. Büyükşehirin projelerini hiçe sayıyorlar. Yonca kavşağın bir bölümünün üzerine Ekinciler İnşaat''a ruhsat verip vermedikleri konusu da muğlak, ki yasal açıdan ruhsat vermeleri mümkün değil. Uzun süre var olup olmadığı bile belli olmayan, ancak 6 Temmuz''da oylamaya sunulduğunda varlığı ortaya çıkan ve şerh koyduğumuz 1/1000''lik planlarda buraya benzin istasyonu izni de vermişler. Yaklaşık bir hafta önce de inşaatın yola taşması sonucu halk tepki gösterdi ve mühürlediler. Ancak bunun geçici ve yatıştırmaya yönelik olduğu biliyoruz" dedi.
Tarih: 13 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Beylikdüzü''nde yağma iddiasıİstanbul''un toplu konut alanlarından Beylikdüzü''nde kesinleşmeyen imar planlarına karşın başlatılan inşaatlar ''''Belediyeden kimler rant sağlıyor'''' sorusunu akıllara getiriyor. AKP''li belediyenin henüz kesinleşmeyen planlarda yandaşlarına ait arazilerin emsal değerlerini yükseltmesi de dikkat çekiyor.
İstanbul''da elektrik kesintisiİstanbul''da bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 14-19 temmuz tarihleri arasında Beyoğlu, Zeytinburnu, Sefaköy, Çağlayan ve Sarıyer''de elektrik kesintisi uygulanacak.
Müteahhit zil takıp oynuyor sektör patladı, bizi vurdularToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, müteahhitleri eleştirerek, "Ağlamasını, çalmadan oynamasını iyi biliyor. Şimdi çalgı bulunca zil takıp oynuyorlar. Kaide bulunca iyi ajite ediyorlar" dedi.
Yabancıya ''toprak'' satmak!TAPU Kadastro Genel Müdürlüğü''nün resmi rakamları, hukuken geçerli olan tek veridir. Çünkü, taşınmaz işlemleri sadece resmi tapu kaydı ile yapılır. Onun dışındaki ''gizli'' senetler, ''gizli'' anlaşmalar hukuken yok hükmündedir.
İlk Sonuçlar Alındı: Dereler Temizİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Arap Deresi ve Meles ağzında Haziran ayında suda görülen ‘kızıl-pembe’ renk oluşumuna ilişkin yaptırdığı ilk laboratuar testlerinin sonuçları alındı.
Başkan Kocaoğlu: Hem Belediyeyi Yeniden Kurduk Hem de Tarihinde Görülmemiş Yatırımları Yapıyoruzİzmir Büyükşehir Belediyesi, Narlıdere İtfaiye ve Batı Bölgesi AKS 110 Birimi Binası’nı günün koşullarına cevap verecek şekilde kısa sürede yenileyerek törenle hizmete aldı.
İzmir, 33 Yıl Sonra Plana KavuşuyorBüyükşehir Belediyesi, 33 yıldır Nazım İmar Planı’ndan yoksun olan İzmir’i plana kavuşturuyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, Nazım İmar Planlarının, kentlerin ‘anayasası’ olduğunu belirterek, “İzmir’i yıllar sonra bu anayasaya kavuşturacağız.
İstanbul “Dünya Kültür Mirası” Listesinde Kaldıİstanbul, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi’ne verilen olumlu rapor doğrultusunda “Dünya Kültür Mirası” listesinde kaldı.
2005’te 1.4 Milyon Gayrimenkul SatıldıYapılan araştırmada Türkiye’de yılda ortalama 900 bin adet gayrimenkulün el değiştiridiği ortaya çıktı.
‘Konutta artık o eski fiyat yükselişleri olmaz’Ekonomik dalgalanma ve faizlerde meydana gelen yükseliş, konut piyasasında daralmaya yol açtı. Sektör temsilcileri, bu durumun geçici olduğunu ve ve sonbaharda piyasanın eski canlılığına kavuşacağını belirtiyor.
''Halkalı''da konutların ihaleleri iptal edilmediİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği konusunda hak sahiplerini uyardı. TOKİ''nin "özellikle İstanbul Halkalı 5. bölgede yapılacak bin 108 konutun adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı işini iptal ettiği" yönündeki haberin basında yer alması üzerine, TOKİ yetkilileri, satışı ilan edilip, hak sahipleri belirlenen konutlara ilişkin herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı. Yetkililer, mutlaka randevu tarihinde sözleşme imzalanması gerektiğini söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Erdoğan''dan müteahhitlere sitemKaradeniz sahil yolunu inşa eden müteahhitlerle görüşen Erdoğan, ''2005''te biteceği sözünü vermiştim. Olmadı. Bu yıl tamamlayın'' dedi.
Re/MAX: Gayrimenkul satışları eylülden sonra hareketlenirRe/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, gayrimenkul fiyatlarında yüzde 10 civarında düşüş olduğunu belirterek, "Eylülden sonra sektör biraz daha hareketli olacak, fiyatlarda belki düşüş yavaşlayacak, gayrimenkul satış sayısı artacak" dedi.
Kanyon''da neyi sevdim?Alışveriş merkezleri karşısında duygularım karışık. Ne yalan söyleyeyim, biraz canım sıkılsa, oyalanmak istesem veya eş dostla buluşmak istesem hemen alışveriş merkezleri aklıma geliyor.
Ankara''nın Kimliksizleşme SüreciAnkara''nın kent gündemini, son birkaç aydır, iki konunun oluşturduğunu söylemek mümkün. Atatürk Orman Çiftliği''ne ilişkin yeni yasal düzenleme ve tarihi Havagazı Fabrikası''nın yıkımı.
''Emlakta yatırıma uygun zaman''Goldştayn, uzun vadeli düşünenlere konut yerine ticari mesken ve arsaya yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. Re-Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn: ''Konut fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandı. Satışlar yavaşladı. Şu an gayrimenkul alımı için uygun zaman. Eylülde piyasa ve fiyatlar tekrar hareketlenecek''
İstanbul Kültür Listesi''nde kalacakDünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkarılmakla karşı karşıya kalan İstanbul, BM''nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) uzmanlarının olumlu raporu sonucu ''''şimdilik'''' kurtuldu.
Müzelerin gözü aydın''''Bir musibet bin nasihatten iyidir'''' sözü bir kez daha doğrulanıyor. Uşak Müzesi''nde değiştirilen ''''Kanatlı Denizatı'''' ile Türkiye müzelerinin içler açısı durumu sergilenir olmuş, uzman eksikliğinin yarattığı sorunlar nihayet algılanabilmişti. 350 müzecinin bulunduğu müzelere yeni 400 kadro sağlandı.
Geleceğin tasarımcılarıMarmara Üniversitesi (MÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi 2005-2006 yılı mezunlarının 100''den fazla yapıtı 14 Temmuz-1 Ekim tarihleri arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi sergi salonlarında sanatseverlerle buluşacak. ''''El/le'''' adı altındaki sergi, ülkemizdeki sanat ve tasarım eğitiminin boyutlarına ilişkin ipucu vermeyi, izleyiciyi geleceğin sanatçı ve tasarımcılarıyla buluşturmayı hedefliyor. Sergiyle ilgili bilgi veren Suna ve İnan Kıraç , geçen yıl Pera Müzesi''nde ''''Günümüzde Türk Sanatında Genç Açılım'''' başlığını taşıyan ve genç sanatçıların yapıtlarından oluşan karma bir serginin yapıldığını anımsatarak ''''Bu yıl yine aynı salonlarda düzenlenen sergide ''el'' kavramının geniş çağrışım yelpazesi üstüne kurulan bu sergi, bizi bir kez daha gençlerin uçarı, değişken ve umut dolu dünyasını götürüyor'''' diye açıklama yaptılar. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol , sergide yer alan sanatçıların gelecekte ülkenin sanat yaşamına önemli katkılar koyacaklarına inandığını söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
TOKİ''den uyarıİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), "halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği" konusunda hak sahiplerini uyardı.
Faruk Çelik''e ÖnerilerBursa''nın AKP''li milletvekillerinden Faruk Çelik, özellikle ''''imar'''' konularına meraklı bir siyasetçi... Başta ''''Uludağ'''' Oteller Bölgesi olmak üzere Bursa ''nın doğal ve tarihsel alanlarındaki ''''sit kararlar'''' ını da yakından takip ediyor...
Radyasyon yasağı bittiYüksek dozda radyasyon ölçülen Çanakkale''nin Ezine''ye bağlı Hantepe sahilinde tatil izni çıktı. Plajda toplantı düzenleyen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Dr. Okay Çakıroğlu, radyasyon düzeyinin normal seviyeye indiğini açıklayınca AKP''li Mehmet Daniş, de vatandaşların içinin rahat olması için denize ilk girenlerden oldu.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
TOKİ konut alanları uyardıİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ''''halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği'''' konusunda hak sahiplerini uyardı. TOKİ yetkilileri, satışı ilan edilip, hak sahipleri belirlenen konutlara ilişkin herhangi bir değişiklik olmadığını belirtirken, hak sahiplerinin hak kaybına uğramaması için, mutlaka randevu verilen zamanda sözleşme imzalaması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan TOKİ''nin, inşaat maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla, inşaat demiri ve çimento ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı''na (DTM) resmen başvurduğu belirtiliyor. Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan ise şunları söyledi: ''''Gümrük vergisi düşürülürse, sadece Rusya ve Ukrayna''dan kalitesiz demir gelebilir. Günü kurtarmaya yönelik bir yaklaşımla (ucuz olsun da nasıl olursa olsun) denemez. Türkiye''de inşaat demiri üretiminde bir fazlalık var ve kalite çok yüksek. 17 milyon ton üretimin 9.5 milyon tonu iç piyasaya veriliyor. Gümrük vergisi indirimi yapılmamalı.''''
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Sonbahar umuduRe/Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn , gayrimenkul fiyatlarında yüzde 10 civarında düşüş olduğunu belirterek ''''Eylülden sonra sektör biraz daha hareketli olacak, fiyatlarda belki düşüş yavaşlayacak, gayrimenkul satış sayısı artacak'''' dedi. Bu yıl 900 binin üzerinde gayrimenkul satışı olacağı tahmininde bulunan Goldştayn sektörün kriz yıllarında bile yıllık 900 bin adedin altına düşmeyen istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu kaydetti. Goldştayn, şu anda hemen hemen hiç konut kredisi verilmediğine işaret ederek ''''Şu anda konut kredisiyle bir şey yapılmıyor. İnsanlar başvurmak istemiyor, bankalar da kararsız, uzatıyor. Var olan konutlar el değiştirmeye devam ediyor'''' diye konuştu.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Müteahhitlerle Toplantı YaptıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu müteahhitleriyle Başbakanlık Merkez Bina’da bir toplantı yaptı. Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan ve basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 50 dakika sürdü. Kabulde müteahhitlerin Başbakandan ek ödenek istedikleri, Erdoğan’ın Karadeniz Otoyolu’nun tamamlanması için ek ödenek sözü verdiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, bu görüşmenin ardından KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu’nu da kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina’da basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık yarım saat sürdü.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Pepe: Yapanların Eli KırılsınÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, "Bunu yapanın eli kolu kırılsın" diyerek eleştirdiği Karadeniz Sahil Yolu''na izin veren kararnamede, imzası olduğu ortaya çıktı.
TOKİ’de Sözleşmesi Olan Konutlara Devamİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik sebebiyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), “halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği” konusunda hak sahiplerini uyardı.
Bölge şantiyeye döndüEyüp Muhcu, özellikle İSKİ''nin çıkardığı ve odanın dava açarak iptal ettirdiği 3 yönetmelik sayesinde havzalarda birçok villa ve konut kompleksinin yükseldiğini vurguladı.
Ömerli havzası yok oluyorİstanbul''un su havzalarında yıllardır süregelen çok başlı yönetim, yapılaşmanın artmasında çok önemli bir rol oynuyor. Su havzaları üzerindeki yetki ve rant savaşları sonucu artan inşaatlar nedeniyle kendi ihtiyacını karşılayamayan İstanbul''a artık Dalaman ve Istranca Dağları''ndan su getiriliyor.
Ranta mafya hâkimMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Ömerli''nin yakında içme suyu havzası özelliğini kaybedeceğine dikkat çekerek, şimdiden kentin ihtiyacını karşılayabilmek için doğuda Dalaman''dan, batıda ise Kırklareli''nden su getirilmeye başlandığını kaydetti.
Türk Mimar Serbest BırakıldıKıbrıs Rum Kesimi''ne geçerken, arabasında eski Rum mallarıyla ilgili inşaat projesi bulunduğu gerekçesiyle Rum polisi tarafında tutuklanan Kıbrıslı Türk Mimar Osman Sarper, dün kefaletle serbest bırakıldı. Güney Lefkoşa''daki kaza mahkemesi daha önce, bugün yapılacağını açıkladığı duruşmayı dün yaparak, Sarper''i 1500 Kıbrıs Lirası (KL) kefaletle serbest bıraktı. Sarper''in avukatının verdiği bilgiye göre, mahkeme, Sarper''i 1500 KL kefaletle serbest bırakırken, duruşmayı 8 Aralık''a erteledi. Mimar Sarper, 27 Haziran''da, Lefkoşa''daki Mete-han Sınır Kapsısı''ndan Kıbrıs Rum Kesimi''ne geçerken tutuklanmıştı.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TMMOB''dan Eski Başkana VefaTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) 1973 -1980 yılları arasında başkanlığını yapan, mühendis mimar hareketinin toplumcu bir kimliğe sahip olmasında ön saflarda yer almış Teoman Öztürk ölümünün 12''nci yılında Karşıyaka Mezarlığı''nda ailesi, arkadaşları ve TMMOB çalışanları tarafından anıldı. Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Nâzım Hikmet''in ''Kesilmiş Bir kol Gibi'' şiirini Öztürk''ün anısına okudu. Öztürk''ün dönem arkadaşı Oğuz Türkyılmaz ise konuşmasını gözyaşları nedeniyle sürdüremedi. Diğer dönem arkadaşı Bülent Tanık ise "0 ölmedi. Sürekli anmazsak işte o zaman ölür," dedi. Tören, Teoman Öztürk''ün mezarına karanfil konulmasıyla sona erdi
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Rodin’i Görür, Kahvaltı Eder, Caz DinlersinizGeçen pazar sabahı Sakıp Sabancı Müzesi’ndeydim. Müze’de gerçekleştirilen Kahvaltıda Caz programına arkadaşlarım katılmış, bana da salık vermişlerdi. Teknosa’nın sponsorluğunda, Milliyet’in katkılarıyla, konsepti ve organizasyonu Hakan Erdoğan Productions’a ait olan, bir tatil günü alternatifiydi.
İnşaattaki İşbirliğimiz Diğer Sektörlere YayılmalıKazakistan Cumhuriyeti''nin Ankara Büyükelçisi Beybit İsabaev, Türkiye ile aralarındaki yaklaşık bir milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti. İsabaev, Kazaklarla Türkler arasında inşaattaki işbirliğinin diğer sektörlerde de hayata geçirilebileceğini söyledi.
TOKİ''de ihale iptali kafaları karıştırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), bir açıklama yaparak, ihalesi iptal edilen konut projeleriyle satışı devam eden projelerin karıştırılmaması gerektiği konusunda vatandaşı uyardı.
ENKA''dan Ukrayna''ya Elmas gibi Parlayan Beş Yıldızlı StatGeceleri ''elmas'' gibi parlayacak şekilde tasarlanan stat, 250 milyon dolara mal olacak. Stadın sahibi ise Lucescu''nun teknik direktörlüğünü yaptığı Shakhtar takımı
İnşaat Maliyetine TOKİ''nin Çözümü Vergi İndirimiTOKİ demir için yüzde 15 düzeyindeki Gümrük Vergisi oranlarının düşürülmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı''na başvurdu. TOKİ vergi oranlarında indirim sağlandığında ithalat için gümrüklerde bekleme süresinin de kısaltılmasını istedi.
Çimento Fiyatları İçin Tedbir AlınıyorSanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, çimento ve demir sektöründeki fahiş fiyat artışları ve TOKİ''nin bazı ihaleleri iptal etmesiyle ilgili olarak Rekabet Kurulu''nun incelemeler yaptığını ve sektörde serbest piyasa koşullarının geçerli olması için tedbirlerin alındığını söyledi.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.