Haberler

18 Temmuz 2006, Salı

Gökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı KarşıyaGökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıyaİstanbul’un Asya şeridinde yoğun trafiğin olduğu Kadıköy sahiliyle pazar meydanının arasında kamusal bir tuvalet ve park işlevliğini gösteren 1998 TMMOB yapı ödüllü ve Ağahan Ödülü aday listesine alınan “Kadıköy Park Tuvaleti”, Anadolu Ray Hattı Konsorsiyum güzergahında mühendislerin yapıyı şaft yeri olarak kullanmakta ısrar etmeleri yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Haberin Devamı
Büyükşehir 5 Yıllık İstanbul Vizyonunu ÇizdiBüyükşehir 5 Yıllık İstanbul Vizyonunu ÇizdiBüyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un 5 yılına yönelik amaç ve hedefleri belirlemek amacıyla hazırlanan “Stratejik Plan”, Belediye Meclisi’nde onaylandı.
Dakka’da Philadelphia’lı Bir MimarDakka’da Philadelphia’lı Bir MimarÜnlü Mimar Louis Kahn’ın hayatını ele alan “Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu” filminin yapımcısı ve Louis Kahn’ın New York’lu oğlu Nathaniel Kahn ve Kazi Asraf arasında geçen söyleşiden alıntıları Arkitera.com’da yayınlıyoruz.
İstanbullular, Fethi Topkapı Parkı’nda Yaşayacakİstanbullular, Fethi Topkapı Parkı’nda Yaşayacakİstanbullar, fethi Topkapı Parkı’nda sinema gibi yaşayacak.Topkapı Şehir Parkı’nda yapımı süren 120 metre boyunda, 40 metre çapında ve 12 metre yüksekliğindeki üç boyutlu panoramik resimden oluşacak müzeyle, İstanbullular fethi yeniden yaşama imkanı bulacak.
Beyaz Yıkımlar Devam EdiyorBeyaz Yıkımlar Devam Ediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik Şeyhli''de tasfiye kararı alınan ve daha önce boşalttırılan 89 gecekondunun yıkımını gerçekleştirildi.
Metropol''ün gelecek 17 yılı planlandıMetropol''ün gelecek 17 yılı planlandıİstanbul''un planlı imarını ve yapılaşmasını sağlayacak İstanbul Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oybirliği ile kabul edildi.
Emin Onat’ın 45. Ölüm YıldönümüEmin Onat’ın 45. Ölüm YıldönümüMimarlar Odası’nın ilk üyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kurucusu ve ilk dekanı Emin Onat’ı, ölümünün 45. yıldönümü olan bugün, yani 17 Temmuz 2006’da saygıyla anıyoruz. Bugüne kadar Anıtkabir, İstanbul Adliyesi, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi gibi yapıların tasarımlarında görev almış, bir çok yarışmada jüri üyeliği yapmış ve ödül almış olan usta mimar hakkında daha fazla bilgiye AMV’deki sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Kabil’de Bir MimarKabil’de Bir MimarAmerika’nın 2001’de Taliban rejimini devirmesiyle birçok grup Afganistan’ın yeniden kurulması üzerine ülkeye, uluslararası organizasyonlarla yardımlarda bulundu. New York tabanlı İsviçreli mimar Frederic Levrat ve eşi Zolayka Sherzad Afganistan’a akan bu yardım grupları arasındalardı.
İstanbul Çevre Düzeni Planı Meclis’te Onaylandıİstanbul Çevre Düzeni Planı Meclis’te OnaylandıBüyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/100.000''lik Çevre Düzeni Planı, Avrupa Yakasını 4 ve Anadolu Yakası 2 alt bölgeye ayırarak 2023 yılına kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirliyor.
Hizmette İzmir Büyükşehir Belediyesi FarkıHizmette İzmir Büyükşehir Belediyesi Farkıİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2006-2017 dönemini kapsayan Stratejik Plan’ndan sonra ESHOT ve İZSU’nun da stratejik planlarını kabul etti.
Arkitera Pano Yeni Adresinde!Arkitera.com’un ilan panosu Arkitera Pano’ya artık Arkitera Forum üzerinden, http://forum.arkitera.com/forumdisplay.php?f=115 adresinden ulaşılabilecek.
Rumların Türk KiniGüney Kıbrıs’ta bulunan ve Türk izleri taşıyan tarihi ve kültürel varlıklar bir bir yok ediliyor.
Hasankeyf AİHM''deHasankeyf Gönüllüleri Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, Ilısu Barajı’nın inşasını ve Hasankeyf’in taşınmasını durdurmak amacıyla, Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Hasankeyf kazısını yıllarca yürüten Prof. Dr. Oluş Arık, Hasankeyf’te araştırmalara katılan Mimar Zeynep Ahunbay ve Mimar- Arkeolog Metin Ahunbay ile Kültürel Miras Hukuku Uzmanı Avukat Murat Cano’nun bir süre önce AİHM’e yaptığı başvurunun kabul edildiği belirtildi. Hasankeyf Gönüllüleri Derneği’nin yaptığı açıklamada, “Tüm kamuoyunu Hasankeyf’in doğal şekli ile yaşatılması için duyarlı olmaya davet ediyoruz’’ denildi.
Tarih: 18 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Yabancılara mal edinme kolaylığıTürkiye’de mülk edinmesi sınırlandırılan 14 ülke vatandaşına uygulanan ambargo, geçen ay İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun imzasıyla yayınlanan "gizli genelge" ile kaldırıldı.
İstanbul’u Tanıyarak Sevinİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürlüğünün kentin kültürel değerlerini İstanbullulara tanıtmak, sevdirmek ve bu yolla kentlilik bilinci oluşturmak amacıyla başlattığı “İstanbul kültür gezileri” büyük ilgi görüyor.
Çimentoda çevre vergisi tartışmasıŞahinoğlu, TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar''ın, ''''Üretim sırasında karbondioksit bizim havamızı kirletiyor. Bu kirlilik nedeniyle ihracat sırasında ayrı çevre vergisi uygulanmalı'''' sözünün kabul edilir bir tarafı bulunmadığını söyledi. Yüzde 12 olan çimento zammının, sektöre yüzde 22 olarak yansıdığı yönündeki açıklamaların da gerçeği yansıtmadığını ifade eden Şahinoğlu, "Çimentonun inşaattaki payı yüzde 4''tür. Fiyat artışı yüzde 12''dir. Bunu da kabul ettiler. Fiyat artışı yüzde 12 olursa, sektöre bunun yansıması yüzde 22 nasıl olur?'''' dedi. Lafarge Aslan Çimento A.Ş. Genel Müdürü Sinan Urhan da Türkiye''de en ucuz malzemenin çimento olduğunu savunurken vergi konusunda da ''''Çevreyle ilgili sorunlara sadece çimento sektörü yol açmıyor'''' dedi.
Tarih: 18 Temmuz 2006 Kaynak: Akşam
Ilısu''da Temel Hasankeyf Tartışmalarıyla AtılıyorGöl hacmi bakımından Türkiye''nin ikinci, enerji üretimi açısından ise döndüncü büyük hidroelektrik santralı (HES) olacak Ilısu Barajı ve HES''nin temeli, Hasankeyf tartışmalarının gölgesinde 5 Ağustos''ta atılacak.
Mavi Tünel Nihayet İhaleye ÇıkıyorKonya ovasını sulu tarıma kavuşturacak önemli projeler arasında yer alan ve yıllardır beklenen Bağbaşı barajı ile Mavi Tünel için 15 Ağustosta ön yeterlik ihalesine çıkıhyor.Proje Konya ovasının yüzde 70''ini sulanabilir hale getirecek. Sulanmayan birçok alanın sulamaya açılmasıyla Konya''da-ki bitki deseni değişecek ve üretim çeşitliliği sağ-lanacak.Mavi tünel on yedi kilometre uzunluğuyla Türkiye''nin Şanlıurfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olcak. Projenin tamamlanması ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 470 milyon YTL katla sağlanacağı öngörülüyor
Tarih: 18 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Konut kredisinde faiz yüzde 2.5''e çıktıSon iki aydır piyasalarda yaşanan dalgalanmadan etkilenen konut kredilerindeki artış sürüyor. Faizlerin yükseliş eğilimine girdiği son günlerde, konut kredilerine uygulanan en yüksek faiz oranı aylık yüzde 2.5''e yükseldi. Bu arada bazı bankalar vade sürelerini azaltma yoluna giderken, daha önce vade süresini düşüren bazı bankalar da eski vade sürelerine geri dönüyor.  Son olarak İş Bankası daha önce 240 ay olan en uzun vade süresine 60 aya indirdi. Fortis ise son dalgalanma ile birlikte 60 aya kadar düşürdüğü en uzun vadeyi 120 aya çıkardı. Vakıfbank ise 120 ay olan en uzun vadeyi tekrar 240 aya çıkardı.
Tarih: 18 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
Çimentoya ''çevre vergisi'' tepkisiNuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, "Çimento ihracatından çevre vergisi almak, Türkiye çimentosunun altına dinamik koymaktır" dedi.
TOKİ İnşaatlarında 700 Bin Kişi ÇalışıyorTOKİ 2002''ye kadar 43 bin 154 konut bitirdi. 2003''ten bugüne ise 196 bin rakamına ulaşıldı.
İmzası YaşatılacakMimar Sinan’ın sadece İstanbul’daki Büyükçekmece Köprüsü’nde bulunan ve 1980’li yıllarda çalınan imzası, büyük ustanın doğduğu yer olan Kayseri’nin Ağırnas beldesinde yaşatılacak. ÇEKÜL Vakfı’nın yürüttüğü ‘’Sinan’a Saygı’’ Projesi kapsamında, Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencisi Tolga Balcı tarafından Mimar Sinan’ın imzası küfi yazı tarzında yorumlanarak bir heykel çalışmasında yeniden canlandırılıyor.
Tarih: 17 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
3 milyon esere 1600 kişiMüzelerdeki personel sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, "Dolmabahçe Sarayı''nda 1200 kişi çalışıyor, bakanlığımıza bağlı müzelerin tamamında ise 1600 personel görev yapıyor" dedi.
Azeri Meclisi Çuhadaroğlu''na Emanet EdildiDış cephe giydirme sistemlerinin Türkiye’deki lideri Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş., başkent Bakü’de bulunan Azerbaycan Milli Meclisi’nin dış cephesini yeniliyor.
Defne''nin gözyaşlarıBir adı da "çağlayanlar" olan Antakya''nın sayfiyesi Harbiye''deyim. Roma dönemindeki adıyla Defne''de. Defne''yi bilirsiniz. Bir zamanlar su perilerinin en güzeli, en alımlısı, kuşkusuz en safıydı. Güneş tanrısı Apollon onu görüp de peşine düşmeseydi, babası Zeus''a özenip bu çekici kadına sahip olmak istemeseydi, Defne hep böyle beyaz, endamlı, suda açan bir nilüfer kadar temiz kalacaktı.
Boyadaki ''milli'' kavgaya yargıdan ''dur'' kararıDYO Boya Fabrikaları''nın sahibi İzmirli işadamı Selçuk Yaşar, Betek Boya ve Kimya Sanayii A.Ş.''nin, televizyon kanallarında ''Filli Boya - Milli Boya'' sloganıyla yayınlanan reklamının haksız rekabet oluşturduğunu belirtip İzmir 4''üncü Ticaret Mahkemesi''nde dört yıl önce dava açtı. Mahkeme heyeti, Yaşar''ın talebini yerinde görüp reklamın yayınlanmaması yönünde karar verdi.
Tekfen İnşaat Genel Müdürü Ümit Özdemir: BTC''nin gerçek maliyeti 11.5 milyar dolarTekfen İnşaat Genel Müdürü Ümit Özdemir, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi''nin Hazar Denizi''ndeki yatırımlarla birlikte gerçek maliyetinin tüm yatırımlar dahil edildiğinde 11.5 milyar dolara çıktığını söyledi.
Haydarpaşa''da hayaletHaydarpaşa''yı ''''rant tesisleri''''ne dönüştürmek için olmadık girişimlerde bulunan iktidar ve onların emrindeki siyasi bürokrasi, acaba hangi amaca hizmet ediyor? Bu sorunun yanıtı için gelişmelere baktığımızda, Haydarpaşa''da adeta bir ''''hayalet''''in dolaştığını söyleyebiliriz.
Sulama alarm veriyorTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu , Türk tarımının kırmızı çizgide olduğunu, acilen sulama yatırımlarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Sinop''un Nükleer İnadıElektrik kesintileri ile nükleer santral tartışması yeniden alevlenirken, hükümetin santral için ilk adres olarak gösterdiği Sinop, "Nükleersiz Yaşam Şenliği" ile nükleer santrale bir kez daha "hayır" demeye hazırlanıyor
''Kültür yok ediliyor''ÇEKÜL''ün Kaş ekibi olarak hareket eden ekibin üyesi Kadriye Hacımusaoğlu, yeni yerleşim alanlarında yapılan inşaatlarda, imar planında belirlenen hiçbir unsura uyulmadığına dikkat çekti.
Sazlık Kurudu, Ekolojik Denge BozulduKonya''nın Ereğli ilçesinde bulunan Akgöl Sazlıklarının kuruması nedeniyle ekolojik dengenin bozulduğu ilçede, son yıllarda görülmeye başlanan don olayları meyve ve sebzeye zarar veriyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sulak Alanlar Şubesi Müdürü Yusuf Ceran, şu anda aktif olarak Manyas ve Uluabat Gölleri, Gediz Deltası, Akşehir-Eber Gölleri, Kızılırmak Deltası, Burdur Gölü, Adıyaman Gölbaşı Gölleri sulak alan yönetim planı çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Yaklaşık 50 yıl önce 20 bin hektarın üzerinde bir alana sahip olan Akgöl''ün özellikle son yıllarda artan bilinçsiz tarımsal sulama ve su kaynakları üzerine kurulan barajlar nedeniyle giderek küçüldüğünü anlatan Ceran, kurumaya bağlı olarak bölgedeki yumuşak havanın da kaybolduğunu belirtti.
Tarih: 17 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Belediye Meclisi ‘İstanbul’un gelecek planını onayladıİstanbul’un planlı imarını ve yapılaşmasını sağlayacak olan İstanbul Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.
İETT Şoförlerinden, İstanbul’un Trafik Sorununa Çözüm Önerileriİstanbul’un ulaşım sorunu bu kez şoförler tarafından masaya yatırıldı. İstanbul trafiğinde direksiyon sallayan 7 bin 500 İETT ve Özel Halk Otobüsü şoförünü kapsayan ödüllü yarışmanın yıldızı ulaşım sorununa makro ve mikro ölçekli çözüm önerileri sunan İETT şoförleri oldu.
Bayraktar: Çimento Fiyatları 75 YTL OlsunToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, çimento ihracatının kayda alınmasının yeterli olmadığını, ihracatta, karbondioksit kirliliğinden dolayı çevre vergisi uygulanmasını istediklerini söyledi.
''Bodrum İmar'' İçerdeHalikarnas Operasyonu kapsamında Bodrum, Yalıkavak ve Konacık belediyelerinde rüşvetten gözaltına alınan 33 kişiden 13''ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında Bodrum Belediyesi İmar Müdürü, görevlileri, Fen İşleri Müdürü ile muhtar, müteahhit ve mühendisler de var.
Tatlıcı''nın kulelerine yabancılar talip olduYapımına 1988''de başlanan Tatlıcı''nın İstanbul Zincirlikuyu''daki ikiz kuleleri için yabancı taliplerle görüşülüyor.
İstanbul için rehber tadında bir belgeselİstanbul rehberi niteliğinde ‘Meraklısı için İstanbul’ isimli 35 dakikalık bir belgesel çekildi. WordSmith reklam ajansının çektiği belgeselin anlatım metinlerini İngiliz şair John Ash yazarken müziklerini İskender Paydaş besteledi. İstanbul turizmine hizmet etmesi düşünülen belgesel, İstanbul’un 20’ye yakın otelinin kapalı devre kanallarında 24 saat kesintisiz yayınlanmaya başlandı. Dört bölümden oluşan filmin ilk bölümünde Bizans sanatı ve mimarisi anlatılırken ikinci bölümde Osmanlı mimarisi ve camilere geniş yer ayrılmış. Üçüncü bölümde Taksim, Nişantaşı ve Levent gibi şehrin modernleşen semtleri ile alışveriş merkezleri tanıtılıyor. Son bölümde ise Boğaziçi manzaraları var.
Tarih: 16 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman
Çifte Minare taş izlerine göre restore edilecekSivas’ın sembolü olarak bilinen Çifte Minareli Medrese, yıkılan temelleri üzerinde yeniden ayağa kaldırılacak.
Bu sistemle konut alan yarı yolda kalmayacakDanimarkalı gayrimenkul geliştirme şirketi Keops, projeyi yarım bırakan müteahhide karşı yeni sistem hazırlıyor.
3''üncü Köprüye Vize YokBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın İstanbul''un kuzeyinde yapılmasını desteklediği üçüncü köprü projesine, İstanbul Metropolitan ve Kentsel Tasarım Merkezi uzmanlarınca hazırlanan "1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı''ndan destek çıkmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nde oybirliğiyle kabul edilen ve İstanbul''un 2023''e kadar yatırım ve yerleşim planlarını belirleyen Çevre Düzeni Planı''nın ulaşımla ilgili çözüm önerilerinde deniz ve demiryolu önceliği aldı. Boğaz''a üçüncü köprüye ise hiç yer verilmedi.
Tarih: 15 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet
Duvarını Kendin Desenleİnkılap Yayınları’ndan çıkan iki yeni kitap, "Mobilya Restorasyonu ve Yenilenmesi" ile "Stensil Baskı Teknikleri" iç mekan dekorasyonunda yaratıcılığınızı kullanarak evinizde yenilikler yapmanızın yolunu gösteriyor.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.