Haberler

21 Temmuz 2006, Cuma

Doğu’nun İncisiDoğu’nun İncisiDurmaksızın kendini yenilemek zorunda kalan Beyrut hem Akdeniz hem de Arap kültürünün sentezi olan zengin bir şehir. Hem kozmopolit hem milliyetçi, hem laik ve hem dindar, liberal ve muhafazakar, politik ve hedonist, hem umursamaz hem de samimi... Tezatların şehri. Kendi kimliğini arayan, karma bir kültürün eseri. Tüm o dökülmüş sokaklarına rağmen yaşamaya devam eden bu melez kent bugünlerde tekrar korkunç bir katliama sahne oluyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak en kısa zamanda tekrar eski canlı günlerine kavuşmasını dileyerek, güzel günlerindeki kimlik arayışının gönüllülerinden olan Elie Haddad’la yapılmış bir söyleşiyi yayınlıyoruz. Haberin Devamı
Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de Büyükşehir tarafından yapılan ve toplam maliyeti 10 milyon YTL’yi bulan 4 ayrı tesisin açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştirdi.
Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer AltgeçidindeAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer Altgeçidindeİzmir’in kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmasını sağlayacak olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Sümela’da restorasyon tartışmasıSümela’da restorasyon tartışmasıTrabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda yapılan restorasyon tartışma yarattı.
Osmangazi ve Çanakkale Caddesi Kışa HazırOsmangazi ve Çanakkale Caddesi Kışa Hazırİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da Osmangazi ve Yavuz Caddesi ile Pınarbaşı’ndaki Çanakkale ve Kazım Özalp Caddeleri’nde yağmur suyu kanalı inşaatlarını sürdürüyor.
Kamu Eliyle MutenalaştırmaKamu Eliyle MutenalaştırmaBelediyeler bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarını iyileştirecek sosyal amaçlı programlar geliştirmek zorunda. Yoksa bizim adımıza ve bizim paramızla yaptıkları işler yalnızca kaynakların boşa tüketilmesine yol açacak. Buna en iyi örnek surların restorasyonu diye başlattıkları inşaat işleri için harcanan para. Yaklaşık metro inşaatı kadar para harcandı ama verdiği zarar çok daha büyük oldu. Restorasyon yapılan yerlerde sur diye bir şey kalmadı. Bu hatanın hesabını kim verecek? Bugün Sulukule''de yaşayan insanların sorunlarının temelinde bugüne kadar uygulanan ayrımcılık var. Yönetimler bu insanların hayatlarında gelişme sağlayacak katılımcı yöntemler uygulamak yerine tepeden inme kararlar aldılar.
Kusursuz GelecekKusursuz GelecekKonut tasarımı için öncü fikirler, 26 Ağustos’tan 2 Aralık’a kadar Almanya, Essen kentinde, Zollverein Dünya Mirası Bölgesi’nde yer alan eski bir kömür temizleme yapısında görülebilir. Sergi Mart''ta Pasadena’da bulunan Art Center College of Design’a taşınacak.
Okul Tasarımı ÜzerineOkul Tasarımı Üzerine2005 yılının 6 ve 8 Ekim tarihleri arasında Amerika Eğitim Vakfı ve KnowledgeWorks Vakfı tarafından Washington D.C.’de düzenlenen Okul Tasarımı Ulusal Zirve Toplantısı’nda 200 kadar katılımcı bir araya gelmiş, okul tasarımı ve okul tasarımı ile ilgili, mimarların da içinde olduğu, kişiler, çalışma yöntemlerine dair bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. Konferansta okul tasarımının eğitim üzerine olan etkisi kapsamlıca konuşulurken, son zamanlardaki okul tasarım eğilimlerinin bilgileri de paylaşılmıştı.
Gökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı KarşıyaGökhan Avcıoğlu’nun Tasarımı Kadıköy Park Tuvaleti Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıyaİstanbul’un Asya şeridinde yoğun trafiğin olduğu Kadıköy sahiliyle pazar meydanının arasında kamusal bir tuvalet ve park işlevliğini gösteren 1998 TMMOB yapı ödüllü ve Ağahan Ödülü aday listesine alınan “Kadıköy Park Tuvaleti”, Anadolu Ray Hattı Konsorsiyum güzergahında mühendislerin yapıyı şaft yeri olarak kullanmakta ısrar etmeleri yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Dakka’da Philadelphia’lı Bir MimarDakka’da Philadelphia’lı Bir MimarÜnlü Mimar Louis Kahn’ın hayatını ele alan “Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu” filminin yapımcısı ve Louis Kahn’ın New York’lu oğlu Nathaniel Kahn ve Kazi Asraf arasında geçen söyleşiden alıntıları Arkitera.com’da yayınlıyoruz.
TOKİ''den Çimentocuya ''Fiyat Artışı Sürerse Fabrika Kurarız'' UyarısıToplu Konut İdaresi (TOKİ) uzun süredir fiyat artışları nedeniyle uyardığı çimento sektörüne, "Piyasa böyle giderse biz de fabrika kurarız" resti çekti.
Greenpeace: Barışla KalınGreenpeace bayrak gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) "Akdeniz''i Koruyoruz" adlı deniz yolculuğuna devam etmek üzere dün İstanbul''dan ayrıldı.
Zeugma, "Arkeopark" OlacakGaziantep''in Nizip ilçesinde Birecik Barajı gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Emlak Değerleri Gözden GeçiriliyorEmlak vergisinde 2006-2009 dönemi için belirlenen metrekare birim değerlerin Ağustos 2006 tarihine kadar incelenecek.
Geleceğe yolculukMimarlık 21. yüzyılın önemli mesleklerinden biri. Mimarlığı seçenleri iyi bir gelecek bekliyor. Bu meslekte başarılı olmak için gerekli olan en önemli özellik, tasarım becerilerine sahip olmak.
TOKİ yabancılarla masadaBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yeni projeler ve açılımlar için yabancılarla masaya oturduklarını söyledi.
Şeyh kule dikecek ama vatandaşına toprak yokTürkiye, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un İstanbul''da "Dubai Kuleleri" kurmasına izin verirken, Birleşik Arap Emirliği vatandaşlarının toprak almasının yasak olduğu ortaya çıktı.
Zincirlikuyu''da ''satış'' büyüyor!İstanbul Zincirlikuyu''da 96 bin 505 metrekarelik kısmı Bakanlar Kurulu kararıyla satışa çıkarılan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''ne ait arazinin diğer üç parselinin de Maliye Bakanlığı tarafından satılacağı öğrenildi.
Zeugma arkeoloji parkına dönüşecekNizip''te Birecik Barajı Gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Atlas Okyanusu''nda ''rüya'' satacakAvusturya''da kurduğu turizm şirketi ''''Magic Life'''' ı kısa sürede uluslararası bir marka haline getirdikten sonra satan Cem Kınay , bu kez de dünyada bir ilki gerçekleştirmeye çalışıyor.
Eski Turizmci Cem Kınay Adalarda Müteahhit OlduThe O Property Collection (OPC), Atlas Okyanusu’ndaki Turks and Caicos takım adaları içinde satın aldığı Dellis Cay Adası’nda ultra lüks villa, konut, residans ve otel inşa edecek. OPC CEO’su Cem Kınay, 5-7 yıl arasında üç ayrı etapta tamamlanacak projeden 1 milyar dolar ciro elde edeceklerini açıkladı.
Mimarlık Akreditasyon Kurulu OluşturulduMimarlık eğitiminde akreditasyon; eğitim, eğitimde kalite, eğitim sonrası pratik, yeterlilik için değerlendirme, kayıt ve meslek içi sürekli eğitim sistemi içinde bir adım olarak üniversitelerdeki meslek eğitimine kalite güvencesi verilmesini tanımlıyor.
Tarih Vakfı İstanbul Dergisi Kültür Başkentini AnlattıTarih Vakfı tarafından 3 ayda bir yayımlanan “İstanbul” dergisinin yeni sayısında İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti Projesi masaya yatırıldı. 56''ncı sayıda Emine Çaykara, Korhan Gümüş, Görgün Taner, Nilgün Mirze, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin nedenlerini anlattı.
Etnografya Müzesi Sanat Merkezi OluyorKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi''ne (ÇOMÜ) devredilen Çanakkale''deki Etnografya Müzesi, restore edilerek kültürel ve sanatsal etkinliklerin yürütüleceği bir sanat merkezine dönüştürülecek.
Pamukkale''nin Suyuna Dev ProjeDenizli''nin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi''ne alınan, tarihi ve doğal güzelliğiyle önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale ile kırmızı suyu ve travertenleriyle ünlü Karahayıt beldesinin su kaynakları konusunda yaşanabilecek tehlikeyi önlemek için Valilik kolları sıvadı.
RetSermayenin gözünü kentsel ranta diktiği bir dönemde İstanbul gibi sermayenin gözbebeği bir kente plan yapmaya kalkışmak cesaret işi.
İstanbul''da Çevre Düzeni Planı YapmakBugünlerde sıkça tartıştığımız konulardan biri yine İstanbul oldu. Geçtiğimiz hafta 14 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nce onaylanan 1/100.000 İstanbul İl Çevre Düzeni Planı İstanbul''un ve dolayısıyla Türkiye''nin gündemine oturdu.
Çimentoda cezaya Danıştay''dan iptalGöltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi, Rekabet Kurulu''nun dört çimento şirketine yönelik olarak başlattığı ve 2005 yılında tamamladığı soruşturmada kendilerine verilen 2.1 milyon YTL tutarında cezanın Danıştay tarafından iptal edildiğini açıkladı.
Tarih Vakfı''nın Dergisi İstanbul''a Geri DöndüTarih Vakfı tarafından mevsimlik olarak yayımlanan İstanbul dergisi, 5Ö.sayısıyla okura yine merhaba dedi. Dergi, yeni sayısını ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' İstanbul''a ayırıyor. Dergide bu konunun yanı sıra tarihçi Murat Belge ve aktör, yönetmen Uğur Yücel''in İstanbul''un Kuzguncuk ilçesinde çıktıkları gezintinin söyleşi dökümlerine de özel fotoğraflarla yer veriliyor. Yayımda dikkat çeken bir diğer dosya ise, 19 farklı tasarımcının ''İstanbul 2010'' dosya konusu üzerine ürettikleri özgün grafik tasarım işleri olarak öne çıkmış
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TOKİ, 55 taşınmazı yeniden satacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Paşaköy''deki 55 taşınmazın satış işlemini, satış sonrası yaratılan spekülasyonları dikkate alarak iptal etti. TOKİ''den yapılan açıklamada, idareye ait İstanbul Kartal Paşaköy Mahallesi''ndeki 55 taşınmazın, 27 Haziran''da, Eskidji Müzayedecilik''in gerçekleştirdiği, 200 civarında kişi ve firmanın katıldığı müzayedede, Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.''nin en yüksek teklifi verdiği hatırlatıldı. Açıklamada, firmaya satışın yapıldığı, ancak sonraki aşamalarda gelen tepkiler, satışın iptaliyle ilgili TOKİ''ye yapılan başvurular ve kamuoyundaki spekülasyonlar dikkate alınarak, kamu çıkarı doğrultusunda işlemin iptal edilerek yenilenmesine karar verildiği bildirildi.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Gecekondu yıkımında Kadıköy savaş alanına döndüKadıköy''de 156 gecekondu ve barakanın yıkımı sırasında çıkan arbedede biri kadın beş kişi gözaltına alındı.
Önce İnsan, Önce İş GüvenliğiTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada, TMMOB ve bağlı odaların, meslek alanlarına giren tüm konularda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da insan odaklı yasal düzenlemelerin yapılması için ilgili kurumlara raporlar sunduğunu belirtti. Buna rağmen uyarıları dikkate almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nın bilimin ve tekniğin gereklerini yerine getirmeden, çalışanları mağdur eden düzenlemeler yaptığını belirten Soğancı, "Çalışılan ortamın ve üretim süreçlerinin yetersiz ve olumsuz koşulları, çalışanların en temel hakkı olan sağlıklı yaşama ve çalışma hakkını tehdit etmektedir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılması ve güvenlik önlemlerinin arttırılmasıyla sağlanabilir" dedi.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Çanakkale''de radyasyon alanları genişliyorGeyikli-Hantepe''de geçtiğimiz haftalarda yaşanan radyasyon tedirginliğinden sonra, Çanakkale bölgesinde farklı alanlarda da benzer sorunların yaşandığı ortaya çıktı.
Bedava Arsa Bile Verseniz Türkiye’ye Otel YapmamTuristik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin otel yatırımına doyduğunu belirterek, “Bana bedava arsa da verseniz Antalya’ya bir tek çivi çakmam’’ dedi.
Türkiye’de Konut YapacakABD’li finans devi Morgan Stanley, son dönemde yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek için, uygun ülke kabul ettiği Türkiye’de ikinci yatırım atağı kararı aldı.
156 Gecekondu Yıkıldı, 5 Gözaltıİstanbul''da Kadıköy Belediyesi zabıta I ekipleri, Küçükbakkalköy Tevfik Fikret Caddesi Merdivenköy Yolu''ndaki İl Özel İdaresi Eğitim Kültür Spor ve Sosyal Tesisleri çevresinde kaçak yapılan 220 gecekondudan 156''sını yıktı. Yıkıma panzerler eşliğindeki çok sayıda çevik kuvvet ekibi de katıldı. Ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı semtteki bazı gecekondu sahiplerinin yıkıma direniş göstermesi üzerine polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. Kadıköy Belediyesi İmar Müdürü Sadık Kayhan, Milli Em-lak''a ait parseller üzerinde 220 kaçak inşaat ve gecekondu bulunduğunu, bunlardan sadece 64''nün tapu tahsis belgesine sahip olduğunu belirtti.
Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Osman Koçer Yazan: Ozan Akgün
Dünya plancıları İstanbul''daGünümüz mimarisinde ''mimarlığın payı'' neredeyse ''yok'' denecek kadar azalan Türkiye, bu ''tarihsel sanat'' ını geçen yılki Dünya Mimarlar Kongresi''yle yeniden anımsamıştı...
Tapu Kadastro: Arazilerin çoğunu vatandaşlıktan çıkan Türkler alıyorTapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yabancılara mülk satışı ile ilgili hazırladığı rapor tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.