Haberler

Haberler

Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çaldıkları çeşmeyi camiye bıraktılar (22 Ekim 2006)Mimar Sinan''ın çağdaşı Sai Çelebi tarafından 500 yıl önce Kağıthane''de inşa edilen, bir süre önce yağmalanıp çalınan İmrahor Çeşmesi''nin kırık kitabesi ile tarihi nişangah, Hürriyet''in haberi üzerine kimliği belirsiz kişilerce Sadabad Camii''nin avlusuna bırakıldı.
İstanbul''a dikilecek (22 Ekim 2006)İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Moğolistan''daki Göktürkler''den kalma Orhun Abideleri''nin kopyalarını İstanbul''un çeşitli yerlerine yerleştireceklerini açıkladı.
LED teknolojisiyle neşeli dekorasyon (21 Ekim 2006)Aydınlatma, dekorasyonda çok önemli bir role sahip. Çok iyi dekore edilmiş bir mekan bile, aydınlatma yanlış ise kendini gösteremez. Geçtiğimiz yüzyılda, yaşadığımız mekanları aydınlatmak için gaz lambası, ampul ve floresanlar kullandık.
Yeşil İnşaat, sonunda Donald Trump''a imzayı attırdı (21 Ekim 2006)Dünyanın sayılı zenginlerinden ABD''li emlak devi Donald Trump, bir süredir görüştüğü Yeşil İnşaat ile anlaştı. İmzalanan sözleşmeye göre Yeşil İnşaat "Donald Trump" isminin Türkiye genelinde tek kullanıcısı olacak. Gerçekleştirilmesi planlanan ilk poje ise dünyaca ünlü Trump Plaza''nın bir benzerini İstanbul''a yapmak.
Yataş yatağı çağrıştıran ismini mobilyada değiştirecek (21 Ekim 2006)Kökleri 1970''lere kadar giden ve ilk sünger fabrikasıyla yatak işine giren Yataş, ismi çok fazla yatağı çağrıştırdığı için mobilya ve oturma gruplarını başka bir markayla piyasaya sunacak. Mobilya grubu için isim arayışını sürdüren Yataş, Aralık ayında yeni ismiyle tüketiciyle buluşacak.
Doğan-Deutsche Bank mortgage''de ortak oldu (21 Ekim 2006)Doğan Grubu ile Alman Deutsche Bank, mortgage alanında hizmet vermek üzere ortaklık anlaşması imzaladılar. Anlaşmayla, Deutsche Bank ve Doğan Grubu, Gayrimenkul Geliştirme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş.''de ortak oldular. Anlaşma ile, Gayrimenkul Geliştirme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş''de Deutsche Bank yüzde 49, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. yüzde 24.5, Doğan Yayın Holding A.Ş. yüzde 24.5 hisse aldı.
İstanbul''u ''emlak ateşi'' sardı (21 Ekim 2006)İstanbul''daki gayrimenkul fiyatlarında yaşanan patlama, Fransa''nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro''nun dikkatini çekti. Le Figaro, "İstanbul''u emlak ateşi sardı" ifadesini kullandı.
Dilovası''nda havayı koklayıp ''temiz'' dediler (22 Ekim 2006)Kocaeli''nin Hereke İlçesi''ne bağlı Dilovası Beldesi''nde önceki gün genizleri yakan ağır bir kokunun yayılması üzerine bölgeye gelen Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü''nü ekipleri, ölçüm cihazları olmadığı için havayı koklayarak ''kirlilik yok'' teşhisi koydu.
Yakın Plan Binalar (20 Ekim 2006)Lorenza Lucchi Basili’nin Arka Gallery, Vilnius ve Meno Parkas, Kaunas’daki paralel sergilerde görücüye çıkarttığı fotoğrafik dizi, Montreal, Vancouver, Berlin, Los Angeles, Chicago and Vilnius’de gerçekleştirdiği çekimler arasından seçtiği eserlerden oluşuyor.
“İMP Toplantıları” Başlıyor (20 Ekim 2006)İstanbul üzerine geliştirilen tüm kent planlama projelerinin masaya yatırılacağı paneller dizisi “İMP Toplantıları”, 9 Kasım’da başlıyor. Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin birlikte düzenleyeceği “IMP Toplantıları”, İstanbul için yürütülen kentsel planlama projelerinin ve bölgesel açılım çalışmalarının geniş çevrelerde tartışılmasını sağlayarak daha kaliteli bir fiziksel çevrede yaşamamıza katkıda bulunmayı amaçlıyor.
AMV Sergileri (20 Ekim 2006)Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı dijital mimarlık arşivi AMV’yi hayata geçiren Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye’deki mimari üretimin seçkin örneklerinin bir araya geldiği sergilerle, AMV’yi kullanıcılar için daha verimli hale getirmeyi ve yeni bir tartışma platformu oluşturmayı hedefliyor. Arkitera Mimarlık Veritabanı Sergileri’nin en önemli özelliği, yine okuyucuların katılımıyla oluşacak olması.
Sınırlı ve Sınırsız Prometheus (20 Ekim 2006)Keneth Frampton, Steven Holl’un son iki mimari çalışmasını inceledi. Brooklyn’deki Pratt Mimarlık Enstitüsü’nün yenilenmesi, genişlemesi ve sağlamlaştırılması projesi ve Lowa Kenti’ndeki Lowa Üniversitesi Sanat ve Sanat Tarihi Fakültesi projesi, Steven Holl mimarlık tarafından bizlere örnek teşkil edecek şekilde tasarlandı.
Binlerce Göztepe! (20 Ekim 2006)Bildiğiniz gibi Göztepe Parkı’na cami projesi mahkemeye takıldı. İstanbul 5. Bölge İdare Mahkemesi projeyi şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun bulmayarak durdurdu.
Antalya''ya Avrupa''nın en büyük akvaryumu (20 Ekim 2006)Turkmall şirketi tarafından Antalya''daki eski Dokuma Fabrikası arazisine kurulacak Forum Alışveriş Merkezi''nde Avrupa''nın en büyük deniz canlıları akvaryumu yer alacak.
''Doğru ortak bulduk İstanbul''a döndük'' (20 Ekim 2006)Ataköy''de bulunan Crowne Plaza ve Holiday Inn Otelleri''nin yerine açılmak üzere Dati Yatırım Holding kuruluşlarından Ataköy Otelcilik''le 10 yıllık anlaşma imzalayan Sheraton markasının sahibi Starwood Grubu, diğer otel markalarını getirmek için arayışlarını da hızlandırdı.
İstanbul’da Ramazan Bayramı boyunca ulaşım ücretsiz… (20 Ekim 2006)Büyükşehir Belediyesi İstanbulluların Ramazan Bayramı’nı rahat ve huzur içerisinde geçirebilmesi için bir dizi tedbir aldı. Bayram boyunca vatandaşlar İETT otobüsleri, raylı sistemler ve Şehir Hatları vapurlarından ücretsiz faydalanacak.
Gediz Havzası için Meclis araştırma komisyonu kurulsun (20 Ekim 2006)CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ve İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, Gediz Havzası''ndaki kirliliğe karşı yapılacak çalışmalarda TBMM bünyesinde kurulacak araştırma komisyonunun büyük fayda getireceğini bildirdi. Ören ve Ülkü, yaptıkları ortak basın açıklamasında, eski İzmir Çevre Müdürü Vildan Gündoğdu''nun araştırma komisyonu kurma çabalarının gereksiz olduğu yönündeki sözleriyle ilgili görüşlerini ifade ettiler. Gündoğdu''nun sözlerinin, "Bu konuda yol alınamamasına yönelik bir tepki olarak haklı görülebileceği" belirtilen açıklamada, kurulacak bir araştırma komisyonunun çözüme yönelik tedbirlerin alınmasında siyasi bir baskı oluşturacağı kaydedildi. Açıklamada, Gündoğdu''nun önerilerinin arkasında kararlı bir siyasi desteğin bulunması gerektiği ifade edilerek, bu konuda hazırlanan projelerin uygulama ve yatırım aşamasına gelince durduğu, her işlemin dönüp dolaşıp paraya dayandığı bildirildi. Açıklamada, Gediz Havzası''nda pilot bölge uygulamasına geçilmesi de son derece etkili bir çözüm yolu olacağı vurgulanırken, konuyla ilgili kurulacak araştırma komisyonunun da siyasi bir baskı oluşturabileceği belirtildi.
Tarih: 20 Ekim 2006 Kaynak: Birgün
1 milyon 200 bin konut güçlendirilecek (20 Ekim 2006)Bayındırlık Bakanlığı, olası depremlerde yıkılacağı öngörülen bir milyon 200 bin konutun güçlendirilmesi için dev bir projeyi yürürlüğe koyuyor.
Sheraton, 13 yıl aradan sonra tekrar İstanbul’da (20 Ekim 2006)Dati Yatırım Holding bünyesinde yer alan Ataköy Otelcilik A.Ş.’ye ait Holiday Inn ve Crowne Plaza Otelleri, ’Sheraton’ adıyla yeniden yapılandırılıyor. Ataköy Otelcilik, Starwood Hotels & Resorts yapılan 10 yıl süreli anlaşma ile Sheraton İstanbul Ataköy ve Four Points by Sheraton İstanbul otelleri yaklaşık 1 yıl sonra hizmete açmayı planlıyor. Bugün Crowne Plaza Otel, Sheraton İstanbul Ataköy ismi ile Holiday Inn ise, Four Points İstanbul Ataköy ismi ile 25 milyon dolarlık yenileme çalışmalarından sonra hizmete açılacak. Dati Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kalkavan, yaptığı açıklamada, "Uluslararası alanda yaptığımız yatırımlara, Sheraton gibi önemli bir markayı da ekledik. Starwood ile yaptığımız anlaşma neticesinde 13 yıl aradan sonra Sheraton Otellerini tekrar İstanbul turizminin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz" dedi.
Tarih: 20 Ekim 2006 Kaynak: Hürriyet
Göztepe Parkı’na cami projesi iptal (20 Ekim 2006)İstanbul 5. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı Göztepe Parkı’na cami yapılmasına olanak sağlayan plan değişikliğine ilişkin kararın iptali istemiyle açılan davada, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.
Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.