Haberler

Haberler

Toplam 64 haber 4 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yıldırım’ın bir kalem darbesi F1’i “Sert kaya”ya toslatmış (23 Ekim 2006)İstanbul Park’ın zemininde İTÜ’ye göre çok sert kaya yoktu. İddiaya göre İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım kendi el yazısıyla inşaat alanına % 20’lik çok sert kaya ekledi.
En değerli arazinin satışı ‘kavgaya’ takıldı (24 Ekim 2006)Dubai Holding, Oger, Zorlu ve Global gibi devlerin talip olduğu ve en az 300 milyon $ değer biçilen Karayolları arazisi, belediye ile ÖİB’in anlaşmazlığı yüzünden satılamıyor.
Demiri, çimentosu olan Oyak’tan 12 bin konut (24 Ekim 2006)Oyak İstanbul’da Türkiye’nin en iddialı konut projelerinden biri için düğmeye bastı. 12 bin konutluk projede fiyatlar TOKİ’den bile ucuz. Önceliğin Oyak üyelerine verildiği konutlar tüketiciye de satılacak. Ev alana Oyak Bank yüzde 1.25 faizli kredi verecek.
Fatih''te tarihsel doku canlanıyor (24 Ekim 2006)Fatih''te harabeye dönmüş haldeki tarihi binalar, titiz bir çalışmayla yeniden hayata kavuşturuluyor. Şu ana kadar ilçedeki 62 binanın restorasyonu tamamlandı.
Şirketlerin yüzde 54''ü üç kentte kuruldu (24 Ekim 2006)İlk dokuz ayda İstanbul, Ankara ve İzmir''de 22 bin 227 şirket kuruldu. Bu şirketlerin çoğunluğu perakende ticaret, motorlu taşıt ve ve motosiklet faaliyet alanında.
''10 yılda 60 otel yapacak, Anadolu''daki otelcinin fiyat sorununu çözeceğiz'' (24 Ekim 2006)Akfen''in dünya otelcilik devlerinden Accor''la işbirliği büyüyor. İstanbul''da 18 ayda üç oteli açmaya hazırlanan Akfen''in başarısı Fransız grubun dikkatini çekti. Grup, Rusya''da otel açılması için Akfen''i yetkilendirdi.
İzmir, EXPO 2015’in tek adayı (28 Ekim 2006)Dünyanın en büyük organizasyonu olarak bilinen EXPO 2015 ev sahipliği adaylığı için başvuru süresi 3 Kasım’da doluyor. Başvurusu 3 Nisan’da yapan İzmir, dünya fuarı için şimdilik tek aday.EXPO, 150 yılı aşkın bir süredir düzenlenen ve altı ay boyunca farklı ülkelerin ürünlerinin sergilendiği en önemli dünya fuarı. Fuarın 2015 yılında nerede düzenleneceğinin belirlenmesine çok az bir zaman kaldı ve adaylık için tek başvuru yapan kent ise İzmir. Başvuru süresinin sona ereceği 3 Kasım’a kadar başka aday çıkmazsa İzmir, EXPO 2015’i garantileyecek. Hükümetlerinden finansal destek sağlayamayan Toronto ve Moskova EXPO 2015 için adaylığını koymadı. Ancak Milano ve Dubai’nin adaylık için hazırlandığı belirtiliyor.
Tarih: 28 Ekim 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Bomonti ihalesini aldı, Arap yatırımcılar peşinde (23 Ekim 2006)Bomonti''deki Tekel fabrikasını ihaleyle alan IC Holding''in patronu İbrahim Çeçen, birçok Körfez ülkesinden ortaklık teklifi aldıklarını, buraya kongre ve alışveriş merkezi yapacaklarını söyledi.
Bafa Çölü! (24 Ekim 2006)Dünyaya yılanbalığı, kefal ve sazan balığı ihraç ettiğimiz Bafa Gölü, Menderes Nehri''nin taşıdığı kirlilik ve fabrika atıkları nedeniyle önce rengini, sonra balıklarını kaybetti. Çevreciler, "Can çekişiyor diyemeyiz, göl öldü demek daha doğru" diyor.
KKTC''nin betonla intiharı (23 Ekim 2006)Annan Planı kabul edilmese de KKTC''de hayatı derinden etkiledi. Planın, üzerine inşa edilen yapıların değerinin, arsa değerini aşması halinde mülkiyet hakkında imar sahibine öncelik tanıması, inşaat patlamasına yol açtı.
72 milyon dolarcık talep (27 Ekim 2006)Torunlar Gıda, geçen yıl aldığı Esentepe’deki TELSİM arazisinin inşaat alanını 26 bin m2’den 45 bin m2’ye çıkarmak için belediyeye başvurdu.
Bir cennet yeniden doğuyor (23 Ekim 2006)Tuzla''da tersaneler arasında sıkışıp çöle dönen bir kuş cenneti canlandırılıyor. 2001''de tamamen kuruyan, 27 kuş ve onlarca balık türünün de beraberinde yok olduğu Tuzla (Kamil Abdüş) Gölü, 17 milyon YTL''lik projeyle suya kavuşuyor.
Polat ortak olunca, 20 yıllık imar yasağı kalktı (29 Ekim 2006)Fenerbahçeli yöneticilerin, Seyrantepe Projesi ile ilgili yaptığı sert açıklamalara karşılılık "Beni konuşturmasınlar, onların birçok açıklarını biliyoruz" diyen Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat''a İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden "imar" kıyağı yapıldığı ortaya çıktı.
Başkan Kadir Topbaş; “Dönemimiz ulaşım sorununun çözüldüğü dönem olarak anılacak…” (26 Ekim 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım programında planladığı ulaşım çalışmalarını değerlendiren Başkan Kadir Topbaş, “Dönemimiz ulaşım sorununun çözüldüğü dönem olarak anılacak” dedi.
124 yıl sonra bitiyor (27 Ekim 2006)Yapımı 124 yıl önce başlayan İnebolu Limanı inşaatı, ''bir aksilik çıkmazsa'' yıl sonunda bitiriliyor. Sırrı Paşa''nın başlattığı inşaat üç padişah, 59 hükümet gördü. Hedef 60. hükümete bırakmamak!
Bomontiye kültür merkezi yapılmalı (23 Ekim 2006)Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bir süre önce özel sektöre satılan tarihi Bomonti Tekel Bira Fabrikası binasında, kent kimliğine aykırı olabilecek bir projenin uygulanmasına karşı olduğunu söyledi. Bomonti’deki bira fabrikası binasının önünde bir basın toplantısı düzenleyen Sarıgül, dört yıl önce tarihi binanın kültür ve sanat merkezi haline dönüştürülmesi için bir proje hazırlattığını, ancak bu projenin uygulanması için imkan bulamadıklarını kaydetti. Proje fotoğraflarını basın mensuplarına gösteren Sarıgül, bir süre önce Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılan binanın yeni sahiplerince tarihi dokusuna uygun olarak değerlendirilmesini istedi. Binanın içerisinde mutlaka kültür sanat etkinliklerinin yapılabileceği mekanların olması gerekti ğine dikkati çeken Sarıgül, “İstanbul bir tarih ve kültür kentidir. İstanbul için tarihi ve kültürel değeri olan her yapı yeni, çağdaş değerler ilave edilerek korunmalıdır. Bu binanın hangi amaçla satın alındığını bilmiyoruz. Ama binanın kendi üslubuna ve kent kimliğine aykırı olabilecek bir projenin burada uygulanmasına karşı olduğumun bilinmesini istiyorum. Daha önce hazırladığımız projeleri önümüzdeki günlerde Kültür Bakanımıza ve binanın mülk saliplerine de sunacağım” şeklinde konuştu.
Tarih: 23 Ekim 2006 Kaynak: Türkiye
Millet Kütüphanesi’nin onarımı artık bitiyor (23 Ekim 2006)Fatih Millet Kütüphanesinin, İstanbul İl Özel İdaresinin desteğiyle yapılan onarımında son aşamaya gelindiği bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, projesi İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan kütüphane, bahçe düzenleme çalışmalarının ardından hizmete girecek. İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan payla onarımı yapılan Millet Kütüphanesinde 2000 yılından bu yana, 17 Ağustos 1999 depreminden sora zemin ve yapının güçlendirilmesi, cephe restorasyonu, kalem işi ve altın varak süslemeleri gibi çalışmalar yapıldı. Toplam 1638 metrekarelik alanda, 1916 yılında kurulan kütüphanede 30 bini aşkın el yazması, kıymetli eski harfli matbu eser, padişah fermanları, tıp kitapları, minyatürlü tek nüsha eserler bulunuyor.
Tarih: 23 Ekim 2006 Kaynak: Türkiye
TOKİ’nin hedefi 81 ilde 400 bin konut (24 Ekim 2006)TOKİ, konut hamlesine hız verdi. Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde 1984 yılında ‘ Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi’ adıyla kurulan, o dönemde bireysel krediler ve Emlak Bankası aracılığıyla konut yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) son 3 yıldır gösterdiği performansla parmak ısırtıyor.
Topkapı Sarayı Müzesi dijital ortama aktarılıyor (24 Ekim 2006)Türkiye’nin birbirinden emsalsiz kültür varlıkları, görüntüleriyle birlikte dijital ortama aktarılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı proje için Topkapı Sarayı Müzesi ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi pilot müze seçildi.
Yeşildağ evleri korumaya alındı (26 Ekim 2006)Konya''nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ beldesinin simgesi haline gelen tarihi evleri koruma altına alındı. Yeşildağ evlerinin hem Anadolu kimliğinin eski izlerini taşıması, hem de Türk milletinin mimari anlayışını ortaya koyması bakımından önemli olduğunu kaydeden Yeşildağ Belediye Başkanı Yüksel Ergun, "Beldemizde bu tür evlerin sayısı 50''ye yaklaşıyor. 15''i belediye olarak yaptığımız girişimler sonucu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına aldı. Diğerlerinin de tescillenerek koruma altına alınması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.
Tarih: 26 Ekim 2006 Kaynak: Milliyet
Toplam 64 haber 4 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.