Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak Çalıştayı (18 Temmuz 2007)Üniversite - sanayi işbirliği çerçevesinde Kalesinterflex ile Anadolu Üniversitesi İleri Teknolojiler Araştırma Birimi (İTAB) koordinatörlüğünde Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile Mimarlık bölümlerinden öğretim elemanları ve 43 öğrenci ile birlikte yürütülen “Kalesinterflex ile Yeni Açılımlar” konulu proje çalıştayı sonuçlandı.
Düfa Tarihi İnönü Stadyumu’nu Boyuyor (20 Temmuz 2007)Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan Kayalar Kimya ve Alman Meffert grubunun ortaklığı ile kurulan Düfa, ülke ekonomisine yaptığı yatırımın yanı sıra sporu da destekliyor. Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile yaptığı anlaşma ile tarihi İnönü Stadyumu’nu boyamak için harekete geçen Düfa, yeni sezonda taraftarı yenilenmiş stadyumla buluşturacak.
“Ulaşım Alt Yapıları ve Zamanın Yeniden İnşası” Üzerine Düşünmek: Urban Lab 2007 (2)-Lüksemburg (20 Temmuz 2007)Lüksemburg Urban Lab deneyimini aktarmaya, Ayça’nın bıraktığı yerden 2007 Haziran ayında katıldığım Urban Lab 2 atölyesi üzerinden devam edeceğim. Luksemburg bu sene Avrupa Kültür Başkentliliği ile birlikte 3 ayrı başkent ünvanına sahip, global bir kent olmaya çalışan, bunun yanısıra küçük ve neredeyse 80.000 yerleşik nüfuslu bir kent. Farklı bir kent üzerine düşünmenin, üretmenin çekiciliğinin yanısıra; atölye, bir Avrupa Kültür Başkenti (AKB) ön deneyimini ve önümüzdeki 10. İstanbul Benali’nin kuratörü Hou Hanru’nun yaklaşımını birebir deneyimlemeyi sağladı.
Kılıçoğlu Sineması’nda Son Perde (20 Temmuz 2007)Eskişehir Kılıçoğlu Sineması’nın yaklaşık 48 yıldır sürdürdüğü kültür hizmeti, önümüzdeki günlerde son bulacak. Yarım yüzyıldır hizmet veren Kılıçoğlu Sineması artık bilinmeyen bir geleceği barındırıyor. Kılıçoğlu Sineması yıllarca; buluşmalara, görüşmelere, tanışmalara ev sahipliği yapmış, yeme - içme mekânlarıyla gelenlerini kaynaştırmış, gözlükçüleriyle adres olmuş.
En Azından Cephesi Güzel (20 Temmuz 2007)Viyanalı mimar Coop Himmelb(l)au tarafından tasarlanan Akron Sanat Müzesi’nin yeni ek binası, cesur mimari ve sanatsal görünüm arasındaki dengeyi kurmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Binanın şelaleyi andıran cam tabakalardan oluşan şeffaf dış cephesi ve lobisi bu şeffaflığı ile iç mekandaki canlılığı da yansıtıyor.
Parti Programlarında İklim Değişikliği Meselesi (20 Temmuz 2007)Epey süreden beri partilerin ve kimi zaman da bağımsız adayların programlarında, seçim beyannamelerinde belli konulara nasıl yer verildiğini inceliyoruz. Artık seçim için son haftaya girilmişken, sizinle belki yine çevre konusuna, iklim değişikliği meselesine nasıl yaklaşıldığına bakabilir miyiz?
10 bin yıl öncesine ait kalıntılar (20 Temmuz 2007)Kıbrıs Rum kesimi açıklarında 10 bin yıl öncesinden daha eski dönemlere ait kalıntılar bulundu. Deniz altında kazı çalışması yapan arkeologlar, neolitik dönem öncesi kalıntılara ulaştı. En önemli parçaların kıyıdan 100 metre açıkta 10 metre derinde bulunduğu belirtiliyor. Arkeologlara göre, ilk kez bu bölgede tespit edilen erken çağlara ait tarihi kalıntılar, adanın ve Akdeniz’deki denizciliğin erken dönemine ışık tutacak.
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Yaz Yangınlarına Dikkat… (20 Temmuz 2007)Yaz aylarında yangın sayısında büyük artış gözleniyor. Kış aylarında günde ortalama 10 civarında yangın yaşanırken, sıcak hava koşullarında alev almaya uygun kuru ot, saman, çöp ve ekin alanlarında meydana gelen yangınlarla bu sayı günde 50’ye kadar ulaşabiliyor.
Meclis''te mimari katliam var! (20 Temmuz 2007)Türkiye Büyük Millet Meclisi kampusunda, mimari yapıya uygun andezit kaldırım taşlarının sökülüp, yerlerine bina ve bahçeyle hiç uyumlu olmayan yeni kaldırım taşlarının döşeniyor olması tepkiyle karşılandı.
Allianoi''de ''kanalsız baraj'' oyunu (20 Temmuz 2007)Seçimler öncesinde, Allianoi Antik Kenti''ni tehdit eden Yortanlı Barajı''nın ağustos ayında su tutacağı iddialarının ortaya atılması ve siyasetçilerin mitinglerde köylülere bu tür vaatlerde bulunmaları çevrecilerin tepkisini çekiyor.
"Beşi bir yerde"ler yolda (20 Temmuz 2007)Bayrampaşa Belediyesi, otopark, sabit pazar yeri, kurban merkezi, afet yönetim merkezi, spor, gezi ve yeşil alanları içerisinde barındıracak beş fonksiyonlu tesisleri hizmete sokuyor.
Trilyonluk arazide skandal (20 Temmuz 2007)Geçen aylarda büyük bir orman yangınına ev sahipliği yapan Milas''ta, Orman Genel Müdürlüğü''nün, yakılan bazı orman arazilerinin, orman vasıflarının kaybolduğuna ilişkin mahkeme kararını temyiz etmemesi yüzünden 5 milyon metrekarelik orman arazisinin imara açıldığı belirtildi.
Statik denge su için bozulmamalı (20 Temmuz 2007)İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş, büyük şehirlerde önümüzdeki günlerde başlayacak su kesintilerine karşı vatandaşların evlerine bir ve yarım tonluk depolar almaya başladığını belirterek, "Bu durumu teknik açıdan son derece sakıncalı buluyoruz. Büyük depolar binaların statik dengesini bozar ve önemli tehlikeler yaratabilir. Çünkü örneğin bir apartmanda sadece bir dairede değil, onlarca dairede depoların yaptırılması söz konusu" dedi. Toptaş, evdeki su depolarının 50-60 litreden büyük olmaması gerektiğini vurguladı, "Büyük depoların bina için yarattığı sakıncalar yanında sağlık yönünden sakıncaları da var. Uzun süre depoda bekleyen suların temiz kalması mümkün değildir" diye konuştu. Bu arada, Ankara Büyükşehir Belediyesi, su tasarrufu konusunda vatandaşlara çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Betül Kansu
Karadeniz’in Efes’i gün görecek (20 Temmuz 2007)Zonguldak, Karadeniz''in gün ışığına çıkacak ilk antik kenti ve mağaralarıyla tarih ve doğal güzellikler cenneti Zonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion kentinde, ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak.
Cehennemi yakından yaşamak... (20 Temmuz 2007)Bodrum''da art arda başlayan ve büyük zararlara neden olan orman yangınları, felaket filmlerine benziyor. Yangını söndürmek için canını dişine takarak çalışan fedakâr orman emekçilerine teşekkür borçluyuz.
Bu cinayetin failleriyiz (20 Temmuz 2007)Küresel Eylem Grubu üyeleri küresel ısınma, iklim değişikliği, su sorunu, nükleer enerji politikaları ve seçimlerle ilgili görüşlerini açıkladıkları bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Küresel Eylem Grubundan Önder Algedik, "Dünyadaki iklim değişikliği ciddi bir şekilde hayatımızı tehdit ediyor. Son bin yılın en sıcak yılını yaşıyoruz. Buna karşı ise ülkemiz hiçbir önlem almıyor. Dünyaya karşı işlenen cinayetin failleriyiz" dedi. Panelde Küresel Eylem Grubu''ndan Onur Öztürk ise, Türkiye''de enerji krizinin nükleer enerji ile çözülmesi gerektiği dayatmasının olduğunu ifade ederek, "Nükleer enerji için kurulacak santraller çok fazla olumsuz özelliklere sahiptir, bir yerde nükleer santralin kurulması demek hayatın risk altında olması anlamına gelir. Bu nedenle biz Küresel Eylem Grubu olarak nükleer enerjiyi savunan hiçbir partiye oy vermeyeceğiz" dedi. Küresel Eylem Grubunun seçim sürecindeki tavrını dile getiren Ulaş Akbaş da şunları söyledi: "Biz Küresel eylemini, savaşlara, insan hayatını tehdit edecek durumlara karşı örgütledik. Seçim sürecinde de çalışmalarımız devam ediyor."
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
Seyrantepe''ye beş talip çıktı (20 Temmuz 2007)Seyrantepe''ye yapımı planlanan Galatasaray stadı için 28 firma şartname almasına karşın beş yatırımcı teklif verdi. Katılımcılar içinde en iyi teklif AKP''nin 2004 Çankaya belediye başkan adayı Mesut Bozoğlu''ndan geldi.
İstanbul’un yeni konser mekánı Sveti Stefan (20 Temmuz 2007)İstanbul’un en güzel yapılarından biri olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, kapılarını sanat ve kültür etkinliklerine açtı. Müzik Festivali kapsamında, 17 Haziran’da Alman üflemeli çalgılar topluluğu German Brass’ı ağırlayan kilisedeki konser, olağanüstü bir ilgiyle karşılaştı.
Bodrum''u kim yakıyor? (20 Temmuz 2007)Turizm sezonunu alevler, is ve duman arasında geçiren Bodrum''da günün sorusu belli: Ormanları kim yakıyor? Ortada delil yok, ama yarımadanın adım adım betona dönüşünü kendi gözleriyle gören sivil toplum örgütlerinin, ormancıların, emlakçıların gözünde iki ''şüpheli'' var...
Maliye önce açıkladı sonra geri çekti (20 Temmuz 2007)Maliye Bakanlığı''nın dün akşam önce "Hazine arazilerini işgal edenlere af getirilmesinin söz konusu olmadığını" belirten bir açıklama yapması, kısa bir süre sonra ikinci bir duyuruyla söz konusu açıklamanın sehven yayınlandığını bildirmesi kafaları karıştırdı.
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.