Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2861. haberden 2880. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkitera Platformda Gayrimenkul Sektörü Tartışıldı (2 Kasım 2006)Bu yıl “Mimarlıkta Yol Ayrımları” temasıyla düzenlenen Arkitera Platform Toplantıları’nın üçüncüsü 01 Kasım 2006 Çarşamba günü Avrupa Kültür Başkenti Ofisi’nde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Gülfidan Cansızoğlu’nun yaptığı “Gayrimenkul Sektöründe Mimar Olmak” konulu toplantıya, Yasemin Gün Altay, Rezzan Gülsun Kurt, Birhan Yıldız ve Aydın Yurdum konuşmacı olarak katıldılar.
Esenboğa Dış ve İç Hatlar Havalimanı Açılışında “Devlet Erkanı Çok” “Mimarın Adı Yok” (3 Kasım 2006)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun hazırlamış olduğu basın bildirisinde, 13 Ekim 2006’da, Ankara’nın Başkent oluşunun 83.yılında, Esenboğa Dış ve İç Hatlar Havalimanı ile geleceğin kültürel mirası olacak bu eserin açılışında, mimarların adının anılmamasını kınıyor ve bu konudaki eleştirilerini de açıkça ifade ediyor.
Gayrimenkul''de Tasarımla Değer Yaratma (2 Kasım 2006)Urban Land Institute (ULI) tarafından düzenlen "Gayrimenkul''de Tasarımla Değer Yaratma" konulu toplantıda, gayrimenkulde tasarım ile ekonomik başarı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve eşsiz bir tasarımın gayrimenkulün ticari başarısındaki önemini vurgulamak amaçlanıyor.
Cleveland Çağdaş Sanatlar Müzesi Tasarımı FOA Tarafından Yapılacak (2 Kasım 2006)İngiliz Foreign Office Architects (FOA) Cleveland’daki müzeye ek bir çağdaş sanatlar müzesi tasarlamak için seçildi. Müze projesini kazanan Temmuz ayında finale kalanlar arasından Perşembe günü açıkladı. İranlı Farshid Moussavi ve İspanyol Alejandro Zaera-Polo’nun Amerika’daki bu ilk önemli planlamasının seçilmesini sağlayan özellikler, tasarımda sıradışı formaların ve malzemelerin kullanılması.
Paolo Soleri Cooper- Hewitt ödülünü kazandı (2 Kasım 2006)1919 yılında İtalya’da doğan Paolo Soleri Cooper- Hewitt yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü. Arizona’ya yerleşip 1956 yılında Cosanti Derneği’ni kuran Soleri 5.000 kişilik nüfusuyla Arkoloji ( mimarlık ve ekoloji) kavramı üzerine kurulmuş bir kent olan Arcosanti’de çalışıyor.
Kubbem Tatlı Kubbem (2 Kasım 2006)Britanya’nın camileri doğudaki büyük ibadethanelerle karşılaştırılabilir mi? Jonathan Glancey bu düşü gerçekleştirmeye karar veren iki mimarla görüştü...
Tasarım Dergisi 166. Sayısı''nda İstanbul Tasarım Haftası ve F.O.A Projelerine geniş bir şekilde yer veriyor (2 Kasım 2006)Tasarım Haftası süresince İstanbul Kenti tek başına bir tasarım objesine dönüşürken, Tasarım Dergisi de bu dönüşümde İstanbul’a eşlik ediyor. Aslında yoruma açık olan bu keşfe dair izlenimlerini okuyucularına aktarıyor. Gördüklerini ve bildiklerini yorumlayan tasarımcı ve bu yorumları değerlendirecek olan izleyicileri sayfalarına taşıyan dergi; hem üreticinin hem de tasarımcının işine yarayan karşılıklı alış - verişi, tasarım platformunda işlemeye özen gösteriyor.
Esenboğa Havalimanı’nın Mimarları (1 Kasım 2006)TAV Havalimanları Holding tarafından 2 yılda inşa edilen ve 15 yıl 8 ay süreyle işletilecek Esenboğa Havalimanı, Ankara’nın Başkent oluşunun 83. yıldönümü olan 13 Ekim 2006 tarihinde törenle açıldı. Taahhüt edilen tarihten 1 yıl önce tamamlanarak hizmete açılan ve 182 bin metrekare alan üzerinde hizmet verecek olan Esenboğa Havalimanı’nın projesi, DHMİ tarafından 1998 yılında açılan yarışmayla birinci gelen; Ercan Çoban, Ahmet Yertutan, Suzan Esirgen ve Süleyman Bayrak tarafından hazırlandı. Ancak açılış sırasında ve medyada projenin mimarlarının isimlerinin anılmaması tepki topladı.
Hüseyin Kaptan ile İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nin Çalışmaları Üzerine… (1 Kasım 2006)İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi Koordinatörü Hüseyin Kaptan, NTV’de Mirgün Cabas’ın sunduğu Haber Merkezi ve Murat Birsel’in sunduğu Basın Odası programlarına konuk oldu. Katıldığı programlarda İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi olarak hazırlanan planlardan bahsederek, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.
Arkitera Platform’da yeni başlık; ‘Gayrimenkul Sektöründe Mimar Olmak’ (31 Ekim 2006)''Gayrimenkul sektöründe çalışmak mimarlara neler sunar?’, ‘Bu sektörde çalışan mimarların rolü, beklentileri ve mücadeleri nelerdir?’ gibi daha birçok sorunun cevap bulacağı ‘Gayrimenkul Sektöründe Mimar Olmak’ başlıklı üçüncü Arkitera Platform 2006 toplantısı 1 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek. ‘Mimarlıkta Yol Ayrımları’ ana başlığı altında, mimarları mesleklerinin farklı uygulama alanlarıyla tanıştırmayı hedefleyen Arkitera Platform 2006, bu alanlarda tecrübe kazanmış birçok mimarı biraraya getiriyor.
Mimarlıkla Dolu Bir Yıl (31 Ekim 2006)Rotterdam 2007 yılında mimarlık kültürünü Rotterdam 2007 Mimarlık Kenti başlığı altında muhteşem bir şekilde kutlayacak. Bu kapsamlı festival dikkatleri şehrin gösterişli mimarisinde toplayacak. 2007 yılı boyunca Rotterdam, sergilerle, etkinliklerle, gezilerle ve mimarlığın 40 zirve noktası hakkındaki sesli turlarla mimari ilginin platformu olacak.
MIT Medya Labrotuvarı Projesi’ni Tekrar Yapılandırıyor (31 Ekim 2006)MIT (Massachusettes Teknoloji Üniversitesi) için Fumihiko Maki tarafından tasarlanan ve geçirdiği çöküntüden sonra boşaltılan MIT’in Medya Labrotuvarı yeniden yapılandırılıyor. 15.000 metrekarelik bir alanı kaplayan laboratuvarlar, stüdyolar, ofisler ve buluşma noktaları Maki’nin 1990’ların sonuna doğru yaptığı modernist tasarımının tekrar düzenlemesiyle oluşturuluyor. 120 milyon Dolar’a mal olan 6 katlı bina 2007’nin son baharında tekrar kullanıma açılacak.
İnanç, Kültür ve Mimarinin Sentezi "Budist Tapınakları" (31 Ekim 2006)İçinde, bağlı olduğu dinin yanı sıra üzerinde yaşadığı kültürün izlerini taşıyan ve bulunduğu kıtanın mimarisini yansıtan, eski ve yeni ancak her biri büyüleyici çok sayıda Budist Tapınakları süslüyor Bangkok sokaklarını. Aslında burada tapınak kavramı, bir dinin sembolü olmaktan çok daha fazla anlam taşıyor.
Ankara''nın Metamorfik İzleri Başkent Üniversitesi''nde (31 Ekim 2006)TMMOB Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mimarlık Haftası 2006 boyunca, çeşitli temalar çerçevesinde çalışmalar ve Ankara’nın yaşadığı dönüşüm süreçlerini konu alan atölyeler yapıldı.
Arkitera Haber Bülteni 300 Haftadır Aralıksız Yayınlanıyor (30 Ekim 2006)Mimarlık ve yapı sektörü için özel olarak hazırlanan Arkitera Haber Bülteni bugün 300. sayısına ulaştı. Birincisi 5 Şubat 2001 tarihinde gönderilen Haber Bülteni, Arkitera’nın benzer projeleri gibi alanında bir ilk. Yayınlandığı ilk günden itibaren aksamadan her Pazartesi günü gönderilen bülten, geçtiğimiz yıllar içinde Türkiye’de yapı sektörü için önemli bir arşiv haline geldi. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin tüm etkinlik ve yayınlarında kullandığı haftalık takvim sistemin omurgasını da oluşturan bülten, Arkitera.com’un bir hafta boyunca yayınladığı her türlü bilginin bir süzgeçten geçirildikten sonra kullanıcılarına e-mail olarak ulaştırılmasını sağlıyor.
Yakın Plan Binalar (20 Ekim 2006)Lorenza Lucchi Basili’nin Arka Gallery, Vilnius ve Meno Parkas, Kaunas’daki paralel sergilerde görücüye çıkarttığı fotoğrafik dizi, Montreal, Vancouver, Berlin, Los Angeles, Chicago and Vilnius’de gerçekleştirdiği çekimler arasından seçtiği eserlerden oluşuyor.
“İMP Toplantıları” Başlıyor (20 Ekim 2006)İstanbul üzerine geliştirilen tüm kent planlama projelerinin masaya yatırılacağı paneller dizisi “İMP Toplantıları”, 9 Kasım’da başlıyor. Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin birlikte düzenleyeceği “IMP Toplantıları”, İstanbul için yürütülen kentsel planlama projelerinin ve bölgesel açılım çalışmalarının geniş çevrelerde tartışılmasını sağlayarak daha kaliteli bir fiziksel çevrede yaşamamıza katkıda bulunmayı amaçlıyor.
AMV Sergileri (20 Ekim 2006)Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı dijital mimarlık arşivi AMV’yi hayata geçiren Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye’deki mimari üretimin seçkin örneklerinin bir araya geldiği sergilerle, AMV’yi kullanıcılar için daha verimli hale getirmeyi ve yeni bir tartışma platformu oluşturmayı hedefliyor. Arkitera Mimarlık Veritabanı Sergileri’nin en önemli özelliği, yine okuyucuların katılımıyla oluşacak olması.
Sınırlı ve Sınırsız Prometheus (20 Ekim 2006)Keneth Frampton, Steven Holl’un son iki mimari çalışmasını inceledi. Brooklyn’deki Pratt Mimarlık Enstitüsü’nün yenilenmesi, genişlemesi ve sağlamlaştırılması projesi ve Lowa Kenti’ndeki Lowa Üniversitesi Sanat ve Sanat Tarihi Fakültesi projesi, Steven Holl mimarlık tarafından bizlere örnek teşkil edecek şekilde tasarlandı.
Genç Mimarlar ile ''Ofis Açmak'' Konusu Tartışıldı (19 Ekim 2006)2003 yılından itibaren farklı temalarla mimar ve mimar adayları ile buluşan platform toplantılarının bu seneki teması “Mimarlıkta Yol Ayrımları”. Bu tema çerçevesinde 18 Ekim 2006 tarihinde toplantıların ikincisinde “Ofis Açmak” konusu tartışıldı. Moderatörlüğünü Ertuğ Uçar’ın yaptığı toplantı, ofisleri olan genç mimarlar Evren Aysev, Emin Balkış, Boğaçhan Dündaralp, Ali Kural, Sinan Omacan ve katılımcıların katkıları ile gerçekleşti. Toplantıda genel olarak şu konuların üstünde duruldu: - Mesleki ve ticari açıdan zamanlama nasıl olmalı? - Ofis yönetmek bununla beraber insan ve proje yönetmenin ne gibi zorlukları vardır? - Ofisin bir hedefi olmalı mı?
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 2861. haberden 2880. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.