Haberler

Haberler

Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çin''de İngiliz kasabası kuruldu (9 Kasım 2006)İngiliz tarzı barlar, Winston Churchill''in heykeli, tipik İngiliz mimarisi. Thames Town''un her köşesinde İngiliz dokusunu görmek ve yaşamak mümkün. Ancak kasaba ile ilgili önemli bir sorun var. Thames Town İngiltere''de değil Çin''in Songjiang kentinde bulunuyor.
Fuji Yanardağı''nı gölgede bırakacak (9 Kasım 2006)Japon mühendisler, denizin üzerine Fuji Dağı''ndan daha yüksek 800 katlı bir gökdelen inşa etmeyi planlıyor. Japon Taisei firması, binayı 3.8 kilometre yüksekliğindeki Fuji Dağı''ndan daha yüksek olacak şekilde tasarladı.
Topbaş: Biz üstümüze düşeni yaptık sıra vatandaşta (9 Kasım 2006)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş, kentte büyük bir dönüşüm projesi başlattıklarını söyledi. Başkan, "Vatandaşın kendi geleceklerini düşünüp bizimle işbirliği yapması lazım" diyor.
Çeşme''den dava aktı! (9 Kasım 2006)Çevre örgütleri ve çevreciler, İzmir - Çeşme''de kamuya ait arazileri 75 yıllığına yerli ve yabancılara tahsis eden Kültür ve Turizm Bakanlığı''na, "12 Eylül mirası Turizm Teşvik Kanunu''na dayalı olarak planlanan tahsis ihaleleri ile Çeşme Yarımadası''nın kültürel ve doğal zenginlikleri mahvolacaktır" gerekçesiyle iki ayrı dava açtı.
Kooperatif diyarında residence (9 Kasım 2006)1990''lı yılların başında, kooperatifler için pilot bölge olarak belirlenen Kurtköy''de artık alışveriş merkezi ve residence tarzı konutları bir arada barındıdan projeler de yapılıyor.
Güney Asya’nın En Büyük Havaalanı (9 Kasım 2006)Güney Asya’nın en büyük havaalanı, Eylül 2006 sonu itibariyle Bangkok’ta açıldı. 2005 yılı sonlarına doğru açılması hedeflenen Tayland’ın yeni havaalanı, ekonomik ve politik sıkıntılar, yapım sürecinde yaşanan aksaklıklardan ötürü uzun bir gecikme dönemi geçirdikten sonra Eylül ayı sonunda hizmete girdi. Yeni havaalanı, Bangkok’un 24 km doğusundaki Samut Prakarn bölgesinde, 3.200 hektarlık bataklık bir alan üzerine inşa edildi.
Şehirde veya Şehir Dışında? Whitney Müzesi’nin Kimlik Krizi (8 Kasım 2006)Whitney ne zaman dersini alacak? Müze, son 20 yıldır Madison Bulvarı 75. Cadde’deki araziye bir eklenti projesi için Michael Graves, Rem Koolhaas ve Renzo Piano’dan mimari öneriler alarak aynı şeyleri tekrarlıyor. Tasarımlar en basitinden cüretkar olanına kadar değişirken, hepsi saldırgan bir çevre ve kararsız vekiller tarafından ufak bir törenle reddedildi.
Alejandro Zaera Polo Desenlerle Bezediği Projelerini İstanbullu Mimarlarla Paylaştı (8 Kasım 2006)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKİMEET konferanslarının 16. sının konuğu Foreign Office Architects (FOA)’in kurucularından Alejandro Zaera Polo, 07 Kasım 2006 akşamı Harbiye Askeri Müzesi’nde Türkiye’deki mimarlar ve mimarlık öğrencileriyle buluştu. Philips sponsorluğunda gerçekleşen toplantıya katılım oldukça yoğundu.
''Dilovası kanser açısından tıbbi afet bölgesi ilan edilebilir'' (8 Kasım 2006)Kocaeli''nin Dilovası beldesindeki kirlilikle ilgili araştırma komisyonu, raporunu TBMM Başkanlığına sundu. AKP''li komisyon başkanı Eyüp Ayar, "TÜBİTAK''ın incelemesi sonucu, havada kanserojen madde yüksek çıkarsa, Sağlık Bakanlığı, bölgeyi, kanser açısından tıbbi afet bölgesi ilan edebilir...
Yapı-Endüstri Merkezi''nin Acı Günü (8 Kasım 2006)Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Meriç Göktekin, 06 Kasım 2006 Pazartesi günü evinde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.
"Mortgage Bilişimi Nasıl Şekillenecek?" Sorusu, Konut Finansmanı Konferansı’nda Yanıtlanacak (8 Kasım 2006)Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Konut Finansmanı ve Türkiye’ Konferansı, 15 Kasım 2006’da, İstanbul’da gerçekleştirilecek.
İzmir’de metro ihalesi iptal edildi (8 Kasım 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatında yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmanın sözleşmesini feshetti. Belediye, yargı yoluyla tespit yaptırdıktan sonra yolun tamamlanması için yeni bir ihale açacak.
‘İstanbul büyük bir depreme hazır’ (8 Kasım 2006)İstanbul’da 5 ilçede düzenlenen deprem tatbikatlarına ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, İstanbul’un büyük bir depreme hazır olduğunu ancak tüm hazırlıkların yeterli olduğunu söylemenin iddialı olacağını belirtti.
Rant kaygısı kaybı artırdı (8 Kasım 2006)Dünya Şehircilik Günü Bildirgesi''nde, başta İstanbul olmak üzere özellikle büyük kentlerdeki kamu arazilerinin kentsel dönüşümler adı altında imar ve rant operasyonlarına kurban edildiği vurgulanarak ''''Son günlerde kentlerin hemen hepsinde yaşanan sel olaylarını yoğun yağışa bağlayıp geçiştirenler, rant projelerinin getirdiği altyapı yükünü başkalarının ödediği gerçeğini gizlemektedir'''' denildi.
7.2 sarsan deprem tatbikatı (8 Kasım 2006)İstanbul''u depreme hazırlamak için düzenlenen üç günlük "Arama Kurtarma Tatbikatı" dün başladı. 7.2 büyüklüğünde 45 saniye süren deprem senaryosuna uygun tatbikatta 5 bin 644 personel görev aldı. Enkaza, yanan gemiye, devrilen trene müdahale edildiği, okulların boşaltıldığı tatbikat genellikle olumlu geçti. Ancak acil yardım yolları boşaltılamadı.
Hazar Gölü''nden Bizans şehri çıktı (8 Kasım 2006)Bölgede sualtı arkeolojisi, jeofizik ve jeolojik olmak üzere 3 çalışma yapıldı. Çalışmalar hakkında bilgi veren İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Okan Tüysüz, Hazar Gölü''ne dönüşmeden önce antik kentin Doğu Anadolu Fayı üzerinde kurulduğunu belirterek, "Şehir son olarak 1784''teki depremle çöktü" dedi. Prof. Dr. Tüysüz, şunları söyledi: "10 bin yıl önce burada göl yoktu. Göl içinde hâlâ aktif faylar mevcuttur. 5 kez büyük depremle çökmüş olan bölgede hâlâ yerleşim birimleri mevcuttur." İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri öğretim görevlisi sualtı arkeoloğu Dr. Çiğdem Özkan Aygün de, antik kentin dünya çapında önemli bir yer olduğunu belirttti.
Tarih: 8 Kasım 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Önay Yılmaz
AFP: Dilovası Türkiye için utanç (8 Kasım 2006)Fabrikaların ve sanayi tesislerinin büyük kirlilik yarattığı Kocaeli''nin Dilovası beldesi, Fransız Haber Ajansı AFP tarafından "Türkiye için utanç" başlığıyla dünyaya duyuruldu. AFP''nin "Vahşi endüstrileşmenin sembolü, Türkiye için utanç" sözleriyle verdiği haberde Dilovası "Gürültülü kazanları, variller dolusu kimyasal atıkları ve pis kokulu buharıyla, İstanbul''un 100 kilometre doğusunda, Türkiye''deki kontrolsüz sanayileşmenin sembolü bir kasaba" olarak nitelendirildi. Haberde ayrıca şöyle denildi: "En az 170 sanayi tesisi ve fabrika, Türkiye''nin tüm toksik fabrikalarının tipik bir örneği olarak, 50 bin kişinin yaşadığı Dilovası''nın kalbine yerleşmiş durumda. Bu fabrikaların çevresindeki tepelerin eteklerinde oturan Dilovalılar ise kirlilikten kaçamıyor."
Tarih: 8 Kasım 2006 Kaynak: Milliyet
RAF Ürün Dergisi''nin Kapağını Tasarlamak İster misiniz? (7 Kasım 2006)Türkiye’nin yapı sektörüne yönelik ilk ve tek ürün dergisi olma özelliğine sahip RAF Ürün Dergisi’nin kapak tasarımlarını 2006 yılı içinde sırasıyla, Ömer Kanıpak, Han Tümertekin, Nevzat Sayın, Emre Arolat, Cem İlhan ve Murat Tabanlıoğlu yapmıştı. 7.000 aboneye ücretsiz olarak posta ile ulaştırılan dergi, Eylül 2006 sayısından itibaren de büyük şehirlerin Yay-Sat bayilerinde satışa sunuldu. Derginin kapak tasarımında genç tasarımcılara yer vererek isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kitleye tanıtabilmelerini sağlamak amacı ile Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından kapak tasarım yarışması düzenleniyor.
İstanbul''da Yaşam Kültürü Sempozyumu (7 Kasım 2006)İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbulluları çok yakından ilgilendiren bir projeyi üç gün sürecek bir sempozyumla gündeme taşıyor ve 09 - 11 Kasım 2006 tarihlerinde Nişantaşı The Sofa Hotel’de İstanbul’da Yaşam Kültürü başlıklı bir sempozyum düzenliyor. İzlemek isteyen herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek olan İstanbul’da Yaşam Kültürü Sempozyumu, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanını alacak olan İstanbul’u çok yakından ilgilendiren bir proje olacak.
İstanbul''un mimarlıkla imtihanı (7 Kasım 2006)Kentteki gösterişli alışveriş merkezleri, sosyal eşitsizlikleri ve planlama stratejilerindeki boşluğu maskeliyor. Levent Maslak hattındaki iş merkezleri, gökdelenler İstanbul''un küresel bir kent olduğunun göstergeleri.
Toplam 104 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.