Haberler

Haberler

Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Evi edebi anıt oldu (18 Mart 2010)Amerikalı yazar Ernest Hemingway''in ABD''nin Florida eyaletinin Key West bölgesindeki evi edebi anıt kapsamına alındı.
Dünya''nın En Güzel Havaalanları (18 Mart 2010)Yaklaşık 3 km uzunluğunda ve ejderha şeklinde görkemli bir mekan hayal edin. Kırmızı ve sarı renklerin fırtınası şeklinde baş döndürücü tel örgülü tavan, güneşin arkadan aydınlattığı ve altından her yıl 50 milyon insanın geçtiği bir mekan... Bu yapı, dünyanın en büyük yapılarından bir tanesi. Saray ya da müze değil, Pekin Uluslararası Havaalanı''nın Terminal 3. Havaalanları tabii ki her zaman ihtişamlı olmaz. Genellikle onlar, yolcular için çıkarcı giriş ve çıkış noktalarıdırlar.
İstanbul kıyılarında tsunami riski... (18 Mart 2010)Aktüel dergisindeki tsunami haritasına göre İstanbul''da tüm kıyılar tsunami tehdidi altında. Deprem Mastır Planı''na göre tsunamiden 25 bin kişinin etkileneceği öngörülüyor.
Cami derneği kilise onaracak (18 Mart 2010)Malatya''da 250 yıllık Ermeni Kilisesi''nin restorasyon masrafını karşılamak isteyen Çarmuzu Tepebaşı Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği bürokrasiye takıldı. Derneğin dilekçesi üzerine Kültür Bakanlığı kiliseyi 2009 restorasyon programına aldı. Ancak kilisenin bir bölümünün Malatya Belediyesi, bir bölümünün Hazine arazisinde olduğu ortaya çıktı. Dernek Başkanı Latif Yıldırım "Hazine ve Belediye araziyi Kültür Bakanlığı''na devredecek. Sonra Kültür Varlıkları Koruma Kurulu''ndan restorasyon onayı alınacak. Sözde Ermeni soykırımı tasarılarına rağmen restorasyondan vazgeçmeyeceğiz" dedi.
Tarih: 18 Mart 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Tahir Özçelik
Tarihi kilise ve tekkeye restorasyon (18 Mart 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak hazırladığı restorasyon programı kapsamına Eyüp Vezir Tekkesi ile Bulgar Kilisesi''ni aldı. Restorasyon projesi İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan Eyüp Sofular mahallesindeki Vezir Tekkesi, geçirdiği son yangında kısmen yıkılmış, kısmen de harap olmuştu. Fatih''te bulunan ve Demir Kilise olarak da bilinen Bulgar Kilisesi Sveti Stefan da Ayastefanos Antlaşması ile Balkanlar''da oluşturulan özerk Bulgar Prensliği''nin isteği ve Bulgar hükümetinin finansıyla 1898 yılında inşa edilmiş ve ibadete açılmıştı. Eyüp Vezir Tekkesi ve Haliç''teki Bulgar Kilisesi''nin restorasyon bütçesinin yüzde 60''ı İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak.
Tarih: 18 Mart 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Kerpiçe ‘kültür yoksunu'' haksızlık (18 Mart 2010)Çağdaşlık, deprem bahanesiyle geleneksel yapı kültürümüzü terk etmek değil.
Sahibinden satılık hamamlar (18 Mart 2010)Dünyanın her yerinde Türk adıyla anılan hamamlar tarih sahnesinden çekiliyor. Ata yadigarı bu tarihî yapılar çoğu zaman son kuşak temsilcilerinin hamam kültürünü bilmemeleri nedeniyle ya da çok hissedarlı ortaklıklarda çıkan anlaşmazlıklardan ötürü elden çıkarılıyor.
Deniz, bir gün var bir gün yok (18 Mart 2010)Bir gün önce gittiğimiz ve binlerce insanın yüzdüğü, teknelerin ağır ağır sallandığı plajda bugün deniz falan yok. En az 1 kilometre çekilen deniz, giderken hemen hemen bütün canlıları da beraberinde götürmüş.
Şişli Belediyesi''yle Ziraat Bankası bu binayı paylaşamıyor (18 Mart 2010)Ziraat Bankası, tadilat yapması karşılığında Şişli Belediyesi''ne kiraya verdiği Şişli-Halaskargazi Caddesi''ndeki eski Hazine Müşteşarlığı binası yüzünden belediyeyle mahkemelik oldu. Banka, "Kirayı ödemiyor" diye Şişli Belediyesi''ni mahkemeye verdi.
Kalekim''den Türkmen Ustalara Eğitim (18 Mart 2010)Kalekim, Bulgaristan, Azerbaycan ve Gürcistan''dan sonra şimdi de Türkmenistan''da usta ve profesyonellere eğitim veriyor. Kalekim, sektöründe edinmiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübelerini ihracat yaptığı ülkelerin usta ve profesyonelleri ile paylaşmaya devam ediyor
Fabrika-i Hümayun resmen okul oldu (18 Mart 2010)Büyükşehir Belediyesi ve Modacı Faruk Saraç`ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşacak olan Fabrika-i Hümayun`da restorasyon çalışmaları hızla sürürken, Bakanlar Kurulu Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu`nun kuruluşunu onayladı.
TOKİ konut projelerinden 5 milyar dolar kazandı (18 Mart 2010)Büyükşehirlerde geliştirdikleri konut projelerinden kendilerinin 5 milyar dolar, özel sektörün ise daha fazla kazandığını belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, ``Bu paralarla fakirlere konut yapıyoruz`` dedi.
Uydudan görünen felaketin sırrı çözüldü (18 Mart 2010)Karasu sahillerinde birçok yazlığın yıkılmasına neden olan ve uydudan bile görünen erozyonun kum birikmesini engelleyen liman mendireğinden kaynaklandığı tespit edildi.
Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Dünya Mirası listesi (18 Mart 2010)Projenin mimarı Hakan Kıran''a göre etmemeli. Kıran, Haliç Metro Geçiş Köprüsü''nün şamar oğlanına döndürüldüğünü düşünüyor. Köprüsüne güveniyor, tarihi yarımadanın siluetini asla bozmayacağını iddia ediyor. Onu en çok da mimari projeye teknik bir eleştiri getirilmeden hayır denmesi rahatsız ediyor.
Galatasaray çatısı için yeni ihale gündemde (18 Mart 2010)Erdoğan Bayraktar''ın bir diğer açıklaması da Seyrantepe''de inşa edilen Türk Telekom Arena Stadyumu''na yönelik oldu.
TOKİ''den Ağrı''ya hastane (18 Mart 2010)Diyadin''e 50 yataklı hastane inşaatı için ihale açıldı.
Denizdelen (15 Mart 2010)Malezyalı bir mimar, geleceğin gökdeleni olarak tanımlanan "denizdelen"i tasarladı. Sıradan gökdelenlerin aksine denizdelen, gökyüzüne değil okyanusun derinliklerine doğru uzanıyor.
Boğaz''daki güzellik Bunte dergisinde (18 Mart 2010)Almanya''nın önde gelen dergilerinden Bunte, seyahat bölümünde "Boğaz''daki güzellik" başlığıyla İstanbul''u tanıttı.
Bodrum''da yapılaşma durma noktasında (18 Mart 2010)Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Mahmut Yıldırım, inşaat yasağının Muğla Valiliğinin genelgesi ile 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında uygulandığını ve bu dönemde inşaat yapımının engellendiğini söyledi.
Kaynak bulunursa müze olacak (18 Mart 2010)Atatürk''ün direktifleriyle, Ali Numan Kıraç tarafından kurulan Türkiye''nin ilk Tarımsal Araştırma Merkezi binasının restorasyonu için kaynak aranıyor.
Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.