Haberler

30 Haziran 2010, Çarşamba

Geçmişin Modern Mimarlığı - 2: BakırköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 2: BakırköyBakırköy'ün tarihine, İstanbul'un tarihi denilir. Belki bunun en büyük nedeni de, bu ilçenin Türkiye'nin her dönemine tanıklık etmiş olması ve bunun izlerinin hala günlük hayatımızda sürmesi... Türkiye'de ilk Bauhaus akımının temsilcisi uydu kent projesi Ataköy Siteleri, Türkiye'de ilk disiplinli at yarışlarıın yapıldığı Veliefendi Hipodromu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Atatürk'e itafen yapılan Florya Deniz Köşkü, Türkiye'nin ilk alışveriş merkezi olmasıyla birlikte Türkiye'de modern hayatın simgesi haline gelen Galleria, Cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından Sedad Hakkı Eldem'in tasarladığı Türkiye'deki ilk modern tekstil kuruluşu Sümerbank, Türkiye'nin ilk uluslararası havalimanı Atatürk Havalimanı'nın bu bölgede konuşlanmasıi bölgeye aynı anda pek çok anlam yükledi. Haberin Devamı
Tuna Nehri'nin incisi: BudapeşteTuna Nehri'nin incisi: BudapeşteOsmanlı hakimiyetinde yaklaşık 160 yıl kalan Macaristan'ın başkenti Budapeşte, tarihi binaları, kaleleri, romantik atmosferiyle turistlerin ilgi odağı.
İstanbul'un tarihi mekanına darbeİstanbul'un tarihi mekanına darbeEmek Sinema ve Alkazar hala kapalı, tarihi Rejans restoranına ise mahkemede boşaltma kararı çıktı.
10 sokağımız, Avrupa kentlerine benzeyecek10 sokağımız, Avrupa kentlerine benzeyecekKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, bölgede, bariyer sisteminden modern ışıklandırmaya kadar her türlü konforun yer alacağını söyledi.
48 müzenin gişesi modernize edilecek48 müzenin gişesi modernize edilecekBakanlık 48 müze ve tören yerinde modern gişeler yaptırılacağını açıkladı.
Gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık MardinGündüzü seyranlık gecesi gerdanlık MardinMardinliler, Mezopotamya ovasını deniz olarak kabul ediyor. Sanki İzmir'den Karşıyaka'ya bakıyorsunuz. Bu yüzden Mardin'in gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık gibi...
İpek yolu hızlı tren projesiİpek yolu hızlı tren projesiProjenin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas hızlı tren demiryolu hattında yer alan Yerköy-Sorgun arasındaki 6 viyadüğün yapım çalışmaları ağustosta tamamlanacak. Yozgat ve Sivas valileri, demir yolu altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.
İdealist GYO, perşembe günü borsadaİdealist GYO, perşembe günü borsadaİstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), İdealist GYO A.Ş. hisselerinin 1 Temmuz Perşembe gününden itibaren İMKB Kurumsal Ürünler Pazarı'nda işlem görmeye başlayacağını bildirdi.
Hasankeyf'te 'mağara' savaşıHasankeyf'te 'mağara' savaşıHasankeyf'teki kazıları yürüten Prof. Dr. Uluçam, halka TOKİ konutlarına taşınmalarını önerdi.
4 bakandan temiz 'Boğaz' açılımı4 bakandan temiz 'Boğaz' açılımıBoğazları Meksika Körfezi'nde yaşanan BP tipi bir felaketten korumak için bir araya gelen Bakanların toplantısından tek sonuç çıktı: Boğazlar'da bir çevre skandalı yaşanmaması için her türlü tedbir alınacak, Türkiye'nin çıkarları gözetilerek enerji akışı güvenli hale getirilecek.
5 yıldır bitti bitecek diye bekleniyor!5 yıldır bitti bitecek diye bekleniyor!Zonguldak'ta ihalesi 1995'te yapılan 1500 kişilik spor salonu projesi, hayata geçirilmeyi bekliyor.
Türkiye'den umduğunu bulamayan Corio gidiyorTürkiye'den umduğunu bulamayan Corio gidiyorCorio, Akmerkez'in yüzde 46.9'unu satın alarak girdiği Türkiye pazarından kademeli olarak çekiliyor. İki projeden çıkan şirket, geliştirdiği AVM projelerini tek tek veya toplu olarak satacak.
Pasifik Okyanusu'na bugüne kadar çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikten 10 bin metrekarelik ada yapılacakPasifik Okyanusu'na bugüne kadar çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikten 10 bin metrekarelik ada yapılacakPasifik Okyanusu'nda plastikten Hawaii büyüklüğünde yüzen bir ada yapılacağı belirtildi. Hollandalı bilim insanlarının şu an Pasifik Okyanusu'nda çöp olarak atılmış 44 milyon kilo plastikle yapacakları projenin adı ise "Recycled Iceland/Geridönüşüm Adası" olacağı kaydedildi.
İlküvez'de enerji hatları yer altına alınıyorİlküvez'de enerji hatları yer altına alınıyorOrdu'nun İlküvez Beldesi'nin elektrik hatları yer altına alınarak görüntü kirliliğine sebep olan kablolar ortadan kaldırılıyor. Enerji hatlarıyla ilgili yapılan çalışmalarda geç bile kalındığını ifade eden Belediye Başkanı İsmet Yanık, 'Bir çok yerleşim yerinde üç beş sene önce gerçekleştirilen projeleri biz beldemizde yeni yeni hayata geçirmeye başladık.1.6 Milyon TL bedeli olan bu proje beldemizin enerji hatlarının yer altına indirilmesi ve merkezden Asak Camii'ne kadar olan bölümdeki hatların değiştirilmesi çalışmalarını kapsıyor.İnşallah dört beş ay sonra beldemizde havada elektrik kablosu görmeyeceğiz.Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı beldemizde bu tip sıkıntılarla artık karşılaşmayacağız.İnşallah bu ve buna benzer çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek' dedi.Başkan Yanık konuşmaısnın sonunda, 'Projemize başından bu yana destek veren AK Parti Genel Sekreteri İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin'e,yine her çalışmamızda bizim yanımızda olduğu gibi bu projemizde de başından sonuna kadar desteklerini bizden esirgemeyen Ordu Milletvekilimiz Mustafa Hamarat'a,Enerji Bakanlığı bürokratlarından ARGE Daire Başkanı Sami Kovancı'ya belde ve bölge halkımız adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum' dedi.
Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Kemal Yeni
Dizayn Grup stressiz serayı satışa çıkardıDizayn Grup stressiz serayı satışa çıkardıDizayn Grup, topraksız ve ilaçsız Miracle-Hyponica Ekolojik Sera Sistemi'ni satışa çıkarıyor. Müzik dinletilerek, stresten uzak yetiştirilen domateslerin yatırımcısına kazandıracağı bilgisi verildi.
Silikon Vadisi'nde geri sayımSilikon Vadisi'nde geri sayımBilişim, telekomünikasyon, teknoloji alanında araştırma ve faaliyet gösteren şirketlerin buluşacağı Silikon Vadisi, bu yıl içinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazisinde kurulacak.
Siirt Ulu Camii restore edilecekSiirt Ulu Camii restore edilecekSiirt tarihi Ulu Camii'nde, restorasyon çalışmalarına başlanıyor. Anadolu'nun en eski camilerinden biri olan ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Ulu Camii'nde restorasyon çalışmalarına başlanıyor.
Uyanamayanlar için 'Rodeo yatak'Uyanamayanlar için 'Rodeo yatak'Bir mobilya firması sahibinin, uyanmakta zorlanan oğlu için ürettiği yatak, yurt içi ve dışından yoğun talep alıyor.
Mimari modaMimari modaHer ikisi de birbirini besliyor, yeri gelince birbirine ilham kaynağı oluyor.
İki Şehrin Hikayesiİki Şehrin HikayesiOresund Bölgesi, Kuzey Avrupa'da St Petersburg'tan sonraki ikinci en büyük metropoliten alan. Kopenhag ve Malmö'yü de kapsayan bu alan aynı zamanda İskandinavya'daki en yüksek yoğunluğa sahip yer. Yoğunluğun artmasında 2000 yılında yapılan Oresund Köprüsü'nün katkısı büyük. Dissing+Weitling tarafından tasarlanan bu köprü ile 1 saatten az bir süre iki ülke arasında seyahat etmek mümkün oluyor. Öyle ki Malmö'nün bulunduğu Scania bölgesinde konut fiyatlarının düşük olması sebebiyle 2000-2007 yılları arasında 22.500 Danimarkalı karşı yakaya taşınmış.
Kanuni'nin 'muhteşem' sikkeleriKanuni'nin 'muhteşem' sikkeleriNilüfer Damalı Eğitim Vakfı'nın tüm Osmanlı sikkelerini bir araya getireceği projesi Osmanlı Sikkeleri Tarihi'nin 2. Cildi yayınlandı. Osmanlı padişahları arasında en fazla para bastıran Kanuni Sultan Süleyman'ın sikkelerine yer verilen eserde, para sistemindeki tüm değişiklikler de gözler önüne seriliyor. Eserin ilk cildinde Osmanlı Devleti'nin sırasıyla ilk dokuz padişahının sikkelerine yer verilmişti
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Hoşap Kalesi turizme kazandırıldıHoşap Kalesi turizme kazandırıldıVan'ın Gürpınar İlçesi'nde bulunan ve yıkılma tehlikesi nedeniyle 2005 yılında ziyarete kapatılan Hoşap Kalesi'ndeki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Muhtar Sadrettin Çekici, köy halkının kalenin kapatılmasından sonra ekonomik açıdan büyük kayıp yaşadığını ifade etti.
Göcek tehlikedeGöcek tehlikedeHer yıl binlerce tekneyi ağırlayan Göcek'te kirlilik büyük bir tehlike haline geldi...
Sel Gider Rant KalırSel Gider Rant KalırSon yağışların ardından büyük bir sel felaketinin yaşandığı ve 2 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Tuzla ve Gebze'de yurttaşlar yaralarını sarmaya uğraşırken; bölgedeki derelerin büyük inşaat firmaları tarafından rant uğruna doldudurulduğu ya da yataklarının değiştirildiği belirlendi. Derelerin pek çoğunun da belediyenin gözü önünde hafriyat alanı olarak kullanıldığı da ortaya çıktı.
"Fener Balat Projesi"nde 126 bina restore edildi "Fener Balat Projesi"nde 126 bina restore edildi 'Fatih Belediyesi ve Avrupa Birliği (AB) Fener Balat Rehabilitasyon Projesi' kapsamında restore edilen ve geçen yıl açılışı yapılan Dimitri Kantemir Müzesi'nin ön kısmında yer alan ve içinde İstanbul Gravürleri Baskı Atölyesi ve Balat Sanat Cafe bulunan 'Balat Sanat Meydanı' açıldı.
Tuna Nehri 'yıkarım' diyorTuna Nehri 'yıkarım' diyorUkrayna'nın güneyindeki Odesa Bölgesi'nden geçen Tuna Nehri üzerindeki barajın dolması ve yıkılma tehlikesi, büyük endişeye yol açtı. Nehrin su seviyesi yükselirse kenarındaki koruma duvarını yıkabilir. Bu durumda ise Ukrayna topraklarında 13 yerleşim alanı su altında kalır. Tuna Nehri'nin sadece bu deltasında yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor.
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
ARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaKalebodur sponsorluğunda gerçekleşen ARKİV Buluşmaları'nın sekizincisi 26 Haziran 2010 tarihinde Bodrum'da yer alan Kuum Hotel Spa'da yapıldı. Projenin mimarı Gökhan Avcıoğlu'nun önderliğindeki toplantıya Tabanlıoğlu Mimarlık'tan Murat Cengiz, Salih Yılgörür, M artı D Mimarlık'tan Dürrin Süer, Metin Kılıç, Alexis Şanal, Alişan Çırakoğlu, Zehra Uçar, TAGO Mimarlık'tan Müge Eker Eryarar, Erkut Eryarar, HomeArt'tan Yasemin Savcı, Deniz Güner, Çanakkale Seramik&Kalebodur'dan Ayşen Uz, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Ömer Kanıpak katıldı.
10. ICPMA Uluslararası Kongresi Gerçekleşti10. ICPMA Uluslararası Kongresi GerçekleştiICPMA Uluslararası Proje Yönetimi Birliğinin Onuncu Genel Kurulu ve Yıllık Konferansı İstanbul'da yapıldı. Ulusal ve uluslararası proje yönetimi yapan Pro-GE tarafından düzenlenen toplantılarda Pro-GE Yönetim Kurulu Üyesi ve Eş-Başkanı Selçuk Alten ICPMA Yönetim Kuruluna seçildi.
Müteahhit depreme karşı model geliştirecek, vali destekleyecek İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kendini ziyaret eden İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu'ndan kentsel dönüşümle ilgili yeni bir model sunmalarını istedi. Depremlerde en çok can kaybının yaşandığı evlere önceliğin verilmesini isteyen Vali Mutlu, "Dönüşümde herkesin kazanacağı bir model geliştirip sunarsanız ben de arkasında duracağım." dedi.
"Çarşının Öyküsü"nde buluştular Şehrin tarihî, kültürel ve sosyal dokusunu gelecek nesillere taşımak için yayınlarına devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu kez Osmanlı'daki çarşı kültürünü kitap çalışmasına konu yaptı. 'Çarşının Öyküsü' isimli çalışma, Fidan Han'da akademisyenleri ve çarşı esnafını bir araya getirdi.
İzmir yeni bir opera binasına kavuşuyor... Yaşam sorunları, maddi ve manevi çıkmazlar, iş yaşamının vücuda yüklediği stres nedeniyle kimi zaman çevremizde olup bitenin pek farkında olmuyoruz.
İzmir üvey evlat mı? Bu kentte yıllardır, 'İzmir cezalandırılıyor!' edebiyatı yapılır. Gazetelerde her yıl, 'İzmir hak ettiği payı alamıyor' haberleri çıkar. 'İzmir üvey evlat' yaygarası sürer gider. Peki, gerçekten böyle midir?
Metrolar yarım kalmayacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Endonezya Ulaştırma Bakanı Freddy Numberi ve heyetini makamında kabul etti. Kabülün ardından iki ülke arasında Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı imzalandı. Yıldırım kabulde yarım kalan metro ve hafif raylı sistem inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmasına imkan verecek yasal düzenlemeye yönelik tartışmalarla ilgili orulara da yanıt verdi. Yıldırım “Yapılan değişikliğe göre raylı sistemlerin şehirlerde yapımının uygun bulunması ve kriterleri sağlaması halinde hem proje onayı hem de yapımını yürütebilecek. Buna tamamen yeni yapılacak raylı sistemler ile halen devam eden raylı sistemler de dahil” dedi.
Tarih: 30 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Enerji kimliği belgesi beş ay daha ertelendiBayındırlık ve İskan Bakanlığı, konutlarda ‘enerji kimlik belgesi' uygulamasına bir gün kala, ertelemeye gittiğini açıkladı. AB'ye uyum süreci için yapılan çalışmalardan biri olan konutlar için ‘enerji kimlik belgesi' alma zorunluluğunu beş ay erteleyen Bakanlık, 1 Temmuz 2010'dan itibaren yürürlüğe girecek olan uygulamanın yeni başlangıç tarihi olarak 1 Ocak 2011'i gösterdi.
İstanbul'dan Sivas'a 5 saat 49 dakika''İpek Yolu Hızlı Tren Projesi''nin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Demiryolu Hattı'nda yer alan Yerköy-Sorgun arasındaki 6 viyadüğün yapım çalışmaları ağustos ayında tamamlanacak.
22 bin kişiye iş kapısı olacakZonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki binlerce dönüm kullanılabilir yatırıma uygun arazi bulunan Filyos Vadisi'nde, 5,5 milyon metre kare alan kamulaştırılacak.
Yangın merdiveni yerine yangın geçidiRize'de bir müteahhit, yan yana inşa ettiği 7 katlı iki binaya yangın merdiveni yapma yerine, iki bina arasına geçit yaparak binalardan birbirine geçişi sağladı.
'Uygulamalar Yarışıyor'da son gün yarınTurkcell tarafından düzenlenen ''Uygulamalar Yarışıyor'' mobil uygulama yarışmasına başvurular yarın sona erecek. Yarışmaya katılacaklar, uygulama platformu olarak Android, BlackBerry, iPhone, Java, Symbian ve Windows Mobile'dan herhangi birini seçebilecek. Yarışmacılar, başta finansal işlemler, mobil sağlık, uzaktan eğitim, lokasyon tabanlı uygulamalar ve sosyal paylaşım sitelerindeki iletişim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulama alanları gibi çeşitli kategorilerde yetenek ve becerilerini sergileyebilecek. Yarışmada, birinciye 20 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye de 5 bin TL para ödülü verilecek. Sağlık kategorisindeki en iyi 2 uygulamaya 5 bin TL, diğer kategorilerin ödülü ise cep telefonu.
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Akşam
Yaşama KültürüKıyısından köşesinden etmişsem bile en az on yıl olmuştur. Öyleyse de anımsatmakta yarar var. Çünkü benzeri olmayan bir topluluktan söz edeceğim:
Arkitera Mimarlık Merkezi ÇEDBİK, İMSAD'a Üye OlduArkitera Mimarlık Merkezi, 9 Ekim 2010'da 10. yaşını kutlamaya hazırlanırken dernek üyelikleri ile sektörel ilişkilerini sağlamlaştırıyor.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.