Haberler

21 Haziran 2010, Pazartesi

Floyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonFloyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonNew York''taki pek çok park, kamusal alanın iki büyük atasının izlerini taşır: Frederick Law Olmsted ve Robert Moses. Teorisyen Galen Cranz''a göre onların büyük ölçüdeki etkisi sayesinde, kent parkları ya bir "eğlence yeri" ya da bir "rekreasyon tesisi" olmaya eğimlidir. Floyd Bennett Field ikisi de değil. Kentin kenarında bataklığın üzerine kurulmuş eski bir uçak pistine yapılmış olan Floyd Bennett Field, tipik bir parktan çok TS Eliot''un Wasteland''ına benziyor. Haberin Devamı
Yıkımla yasal suç işlendiYıkımla yasal suç işlendidenizli20.net olayla iligili şok bilgiye ulaştı. Proje mimarının Kız Meslek Lisesi''nin tümünün yıkılması için onayı yok. Bu yüzden suç. Bu gelişmeyle yıkıma yargı yolu açıldı.
Nilüfer Deresi''nin temiz suyu sanayiciye tasarruf ettirdiNilüfer Deresi''nin temiz suyu sanayiciye tasarruf ettirdiBursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), hem atık su deresi haline gelen Nilüfer Deresi''ne hem de sanayiciye can suyu oldu. BOSB, kurduğu tesis ile suyu arıtarak sanayinin kullanımına sunuyor, su kullanıldıktan sonra tekrar arıtılarak yatağına bırakılıyor.
Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Referans Yazan: Enis Tayman
Almanya''nın kültür başkenti sanayiden kültüre terfi etmiş Almanya''nın kültür başkenti sanayiden kültüre terfi etmiş Gittik, gördük, gezdik... Ağır sanayi şehrinden 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine uzanan Almanya''nın Ruhr bölgesi kimliğini değiştiriyor.
Rami Kışlası, müze ve kütüphane oluyorRami Kışlası, müze ve kütüphane oluyorSultan 3. Mustafa döneminde yaptırılan tarihi Rami Kışlası''nda yenileme...
Disneyland gibi Harry Potter parkıDisneyland gibi Harry Potter parkıHarry Potter hayranlarına müjdeli haber. ABD''nin Florida eyaletinde inşa edilen "Harry Potter''ın Büyülü Dünyası" eğlence parkı önceki gün görkemli bir törenle açıldı.
Sevil: Park Tower beş yıldızlı otel olacakSevil: Park Tower beş yıldızlı otel olacakİmar plan değişikliği mahkemece iptal edildiği için inşaatı durduran Sevkon Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yetkilisi Sevil, "Dünyanın en büyük otel zinciriyle anlaştık" dedi.
Ormanları güneş enerjisi kurtaracakOrmanları güneş enerjisi kurtaracakÇevre ve Orman Bakanlığı Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğünün (ORKÖY) orman köylülerine yönelik ''Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi Projesi'' ile bugüne kadar 10 bin 610 hektar ormanlık alanın kesilmekten kurtarıldığı belirtildi.
Bir mucize gerçekleşti Bir mucize gerçekleşti Bir mucize gerçekleşti Afyonkarahisar''da bir kazıda bulunup yağmalanan Tatarlı Tümülüsü Mezar Odası restorasyondan sonra nihayet yurda döndü, bakalım bu sefer ne kadar dayanacak.
Metruk Evleri, yaşam alanına dönüştürdülerMetruk Evleri, yaşam alanına dönüştürdülerEskişehir''de uzun yıllar kaderine terk edilen ve pek çoğu metruk hale gelen tarihi evlerin bulunduğu merkez Odunpazarı ilçesi, son yıllarda yapılan çalışmalarla yeniden hayat buldu, turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri oldu.
"Bayındır''ı Küçük Menderes zehirliyor""Bayındır''ı Küçük Menderes zehirliyor"Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, kirlilik oranı sanayi ve evsel atıklarla her geçen gün artan nehrin, ilçede çiçekçilik başta olmak üzere tüm tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini söyledi.
İzmir Limanı''na devlet yatırım elini uzatıyorİzmir Limanı''na devlet yatırım elini uzatıyorÖzelleştirme süreci başarısızlıkla sonuçlanan İzmir Limanı''nın geliştirilmesi için devlet kesenin ağzını açıyor. 5 yıl için 300 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor.
''Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülmeli''''Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülmeli''ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı, konut sektörünün sorunlarını gün ışığına çıkardı.
1 Temmuz''dan itibaren zorunlu!1 Temmuz''dan itibaren zorunlu!''''Enerji Kimlik Belgesi'''', binanın görünür yerine asılacak.
İstanbul''da trafik çıldırtacakİstanbul''da trafik çıldırtacakGeçen yıl taşarak 30 kişinin ölümüne yol açan Ayamama Deresi genişletiliyor. 40 gün sürecek olan çalışmalar sırasında E-5 ile TEM bağlantı yolunun bir şeridi trafiğe kapanacak.
Buca''daki kaçak yapılar yıkılıyorBuca''daki kaçak yapılar yıkılıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi''nin ortaklaşa yaptığı çalışma dahilinde orman alanlarındaki kaçak yapıların yıkımına başlandı. 2 belediyenin katkısıyla oluşturulan yıkım ekipleri, İzmir-Aydın Otobanı''nın üst tarafından Gaziemir Kavşağı ile Kaynaklar Kavşağı arasında kalan ormanlık alanda bulunan 200''e yakın ev, ahır, baraka ve dağ evini ortadan kaldırmak için çalışma başlattı. Farklı büyüklükte toplam 51 yapının ilk etapta yıkımına başlanırken, geriye kalanların ise program dahilinde en kısa zamanda yıkımının gerçekleştirileceği ifade edildi. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, alanın büyükşehir beledediyesi katkılarıyla dev rekreasyon alanı olarak planlanacağını, kısa zamanda bunun için çalışmalara başlanacağını ifade etti.
Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Hoşap''ta görüntü kirliliğine sonHoşap''ta görüntü kirliliğine sonTarihi Hoşap Kalesi''nin sit alanı içerisinde bulunan ve kötü bir görüntü arz eden yaklaşık 40 civarındaki evin başka bir yere nakledileceği belirtildi. Vali Kraloğlu, "Biz muhtarımızla, vatandaşlarımız ile oturup insanlarımızı kesinlikle mağdur etmeden çözüm üretmemiz lazım" dedi.
Hasankeyf''e TOKİ şantiyesiHasankeyf''e TOKİ şantiyesiHasankeyf''e TOKİ şantiyesi 1978 yılında 1.derece sit alanı ilan edilen Batman''a bağlı Hasankeyf antik kentinin SİT alanının etkileşim çevresine inşa edilecek konutlar için şantiye çalışmasına başlanıldı.
"Denizkondu" My Fantasy yeniden marinaya çekildi"Denizkondu" My Fantasy yeniden marinaya çekildiArmatör Sadıkoğlu''nun 800 metrekarelik yatı, bir ay Bozburun kıyılarında gezdikten sonra Marmaris''in Orhaniye köyündeki marinaya çekildi. Dev teknede liman başkanlığı inceleme yapacak.
Çevreyolu 8 km uzuyorÇevreyolu 8 km uzuyor51 kilometre olan çevreyolu Menemen girişindeki Koyundere''ye kadar devam edecek. Çalışmalar ise Temmuz ayında başlayacak.
Artık burada kalı‘caz''Artık burada kalı‘caz''Geçtiğimiz günlerde Nişantaşı''nda açılan Jazz Hotel tamamen caz temasına uygun tasarlanmış. Bu butik otelin dekorasyonundan kurabiyelerine kadar her yerde caz var. Hatta personel bile notalı kravat takıyor.
Uzunçarşı tarihi kimliğini geri kazanacakUzunçarşı tarihi kimliğini geri kazanacakUzunçarşı esnafını ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Uzunçarşı''nın tarihi kimliğini geri kazandıracak bir çalışma yapmayı planladıklarını söyledi.
Kent ulaşımında sancılı dönem yarın başlıyorKent ulaşımında sancılı dönem yarın başlıyorİzmir''in şehir içi ulaşımda iki önemli arteri olan İnönü Caddesi ve Gazi Bulvarı yarın gece saat 24.00''ten itibaren araç trafiğine kapatılacak.
İzmir''in "büyük çevre yatırımı" sürüyor : Elde var 9 İzmir''in "büyük çevre yatırımı" sürüyor : Elde var 9 İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon liralık Kemalpaşa ile 7 milyon liralık Aliağa arıtmalarını da tamamlayarak deneme işletimine aldı. Böylelikle Büyükşehir tarafından yapılan 9. arıtma da hizmete girmiş oldu. 622 bin 500 kişinin evsel atığını arıtma kapasitesine sahip bu tesisler için tam 48 milyon 218 bin liralık yatırım yapıldı.
Ali Sami Yen ihalesinde son karar!Ali Sami Yen ihalesinde son karar!Aşçıoğlu Grubu''nun kazandığı ihaleyle ilgili sonucu TOKİ Başkanı açıkladı.
Bilişim Vadisi''nde ibre Kocaeli''ye döndüBilişim Vadisi''nde ibre Kocaeli''ye döndüSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Bilişim Vadisi için Kocaeli ön planda. İnşaallah projeyi burada kuracağız" dedi.
Kentsel dönüşüm teklifi TBMM''de kabul edildiKentsel dönüşüm teklifi TBMM''de kabul edildiBüyükşehir Belediye Başkanları''na "süper yetkiler" verilmesi tartışmasıyla gündeme oturan Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişleten kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Milletvekillerinin, uzayan görüşmeler sırasında bulmaca çözmeleri dikkat çekti.
Sirkeci''nin eski hanları otel oluyorSirkeci''nin eski hanları otel oluyorSirkeci - Hocapaşa yayalaştırma projesi bir zamanlar ticaretin kalbi olan Sirkeci Hanlarını otele dönüştürecek.
Geleceğin şehirleri belli olduGeleceğin şehirleri belli olduİstanbul, Kayseri ve Trabzon IWA''nın geleceğin şehirleri projesi kapsamında baştan yaratacaklar.
Nişantaşı''nda dolanırken Riyad''dan saray teklifi aldıNişantaşı''nda dolanırken Riyad''dan saray teklifi aldıİç mimar Koray Yavuzer, bir haftasonu Nişantaşı''nda dolaşırken bir telefon aldı: Riyad''da saray yaptırmak isteyen bir müşteri var. Yavuzer şimdi Suudi Arabistan''ın emlak zenginlerinden Gadhir ailesinin evini altın varaklar kristaller ve Kapalıçarşı''dan halılarla 2 milyona döşüyor.
Büyükşehir plazaya mı taşınıyor?Büyükşehir plazaya mı taşınıyor?İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Merter Ek Hizmet Binası''nın satılması ve burada çalışanların Mecidiyeköy''de kiralanan iki plazaya taşınacağı iddia ediliyor.
"Kuzey Marmara Otoyolu Projesi" İstanbul''un planlarına işlendi"Kuzey Marmara Otoyolu Projesi" İstanbul''un planlarına işlendiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ‘3. Çevreyolu ve Bağlantı Yolları''nı da içeren ‘Kuzey Marmara Otoyolu Projesi''nin 1/25.000 ölçekli planlara işlenmesini onayladı. 3. Köprünün ormanlara ve su havzalarına zarar vermeyeceğini vurgulayan AK Parti Gurup Başkan Vekili Ergün Turan, "Havzaların imara açılmasına karşıyız, ancak İstanbul''da 3. Köprü bir ihtiyaç olarak ortadadır" dedi.
Hayalleri gerçeğe dönüştüren evlerHayalleri gerçeğe dönüştüren evlerMaviye ya da yeşile komşu bir evde dalgaların sesiyle uyanıp, uçsuz bucaksız bir denize bakmak ya da geceleri cam tavandan yıldızları seyretmek... Kulağa nasıl geliyor!
Kamulaştı!Kamulaştı!1993''te yaşanan ve hafızalarda "Sivas Katliamı" olarak kalan Madımak Oteli''nin kundaklanması 33 insanımızın yanarak ve dumandan boğularak hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştı.
Sivas''tan Kars''a 5 saatte gidilecekSivas''tan Kars''a 5 saatte gidilecekDevlet Demiryolları (TCDD), Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin yapım çalışmalarına başlanması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı''na başvuracak. Projeyle Sivas''tan yola çıkan vatandaş 5 satte Kars''ta olabilecek.
Şirketler totem yapıyor, bereketli olsun diye kuzeye bakan ofis arıyorŞirketler totem yapıyor, bereketli olsun diye kuzeye bakan ofis arıyorHint yapı felsefesine göre girişi kuzey cephesine bakan ofislerde çalışan şirketler başarılı oluyor. Son dönemde Türkiye''de de yayılmaya başlayan bu felsefe emlak ofislerine kuzey cephesine bakan ofis taleplerini artırıyor.
Mimarlığın "Baba"larıMimarlığın "Baba"larıHer yıl Haziran ayının 3. haftası Babalar Günü olarak kutlanıyor. Mimarlığın "baba"ları bazen gerçekten mimarların babaları da olabiliyor. Dünya çapında tanınan mimarlardan Albert Speer ve oğlu Albert Speer Jr., Jørn ve oğlu Jan Utzon, Frank Lloyd Wright ve oğlu Lloyd Wright, Bernard Tschumi ve babası Jean Tschumi, Álvaro Siza Vieira ve oğlu Álvaro Leite Siza Vieira, ülkemizden Neşet ve oğlu Emre Arolat, Behruz ve oğlu Can Çinici, Ahmet Can ve oğlu Orçun Ersan, Şandor ve kızı Tülin Hadi, Doğan Hasol ve kızı Ayşe Hasol Erktin, Aytaç ve oğlu Ali Manço, Hayati ve oğlu Murat Tabanlıoğlu, Atilla ve oğlu Cem Yücel ilk akla gelenlerden. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm babaların Babalar Günü''nü kutlarken "baba mesleği"ni seçenleri araştırdık.
Arterium, toplu konuttan ayrışmak için karma binalar tasarladıArterium, toplu konuttan ayrışmak için karma binalar tasarladıBaşakşehir''deki Arterium projesinde birbirinden bağımsız binalar ile karma bir mimari tarzı benimsendi. Yatırımcı Mahmut Alper Tuğsuz "Bölge aynı tipte konutların olduğu bir toplu konut bölgesiydi. Bu görüntüden uzaklaşmak istedik" dedi.
Yüzen mezarlıkYüzen mezarlıkMezar yeri fiyatları kontrolden çıkınca tuhaf bir alternatif geliştirildi. Hong Kong''da yaşayan Tin Shun, tasarladığı yüzen mezarlıkla bir ilke imza attı. Yüzen mezarlık fikrinin nasıl doğduğuna gelince... Shun "Mezar yerlerinin pahalılığından dolayı şehir halkının yüzde 90''ının öldükten sonra yakılmayı istemesinden etkilendim" diyor. İçerisinde bir krematoryum barındıracak ve insan küllerinin koyulduğu çok katlı bölmelerden oluşacak mezarlığın 2030 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.
Tarih: 18 Haziran 2010
Yenilenebilir enerjide ikinci taslak endişesiYenilenebilir enerjide ikinci taslak endişesiİş dünyasının uzun süredir yasalaşmasını beklediği ‘Yenilenebilir Enerji Yasa Taslağı''nda ek taslak endişesi yaşanıyor. Taslak, TBMM''de komisyondan geçerken Enerji Bakanlığı bürokratlarının ek bir taslak hazırladığı ve görüşmeler sırasında bunu araya sıkıştıracağı iddia edildi.
Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Referans Yazan: Enis Tayman
Her Derde Deva Bisiklet Her Derde Deva Bisiklet Kopenhag dünyadaki yaşam kalitesi ne yüksek şehirlerden bir tanesi. Her sene farklı kurumlar tarafından yapılan en yaşanabilir, en yeşil şehirler listesinde ilk onda yer alıyor. Şehrin bir başka özelliği de dünyadaki bisiklet dostu şehirlerden bir tanesi olması. Aynı zamanda dünyadaki en başarılı kamusal bisiklet programına sahip şehir. Bu özelliği geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından ilk bisiklet şehri ünvanı ile taçlandırıldı. Bu kapsamda 2008-2011 yılları arasında önemli etkinlikler düzenleniyor.
Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Akrotiri, Angkor, Babil, Kuelap, Machu Picchu, Petra, Pi-Ramses, Tikal, Truva ve Tucume... Hepsi eski dünyanın mega kentleri. Başka bir ortak özellikleri ise artık fiilen yaşamasalar da efsanelerinin yaşıyor olması. Filmlere, şiirlere konu olan bu kentlerden kalanlar yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. Ancak sanki hala çözülememiş binlerce sırlarıyla uykudan uyandırılmayı bekliyorlar...
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Çevreye en duyarlı havalimanı Adnan MenderesTAV İzmir, Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali''nde gerçekleştirdiği çevre dostu projeleri ve başarılı ekolojik uygulamaları ile Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından bu yıl ilk kez verilen "Eko-Yenilik Ödülü''ne" layık görüldü.
Basın Ekpres Yolu Ayamama Deresi yatağında imarsız yapılar yıkıldıBasın Ekpres yolu Ayamama deresi yatağında bulunan Evkur''un imarsız bölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.
TOKİ evlerine "gömme dolap" teklifi Çankaya Üniversitesi''nde öğrenim gören bir grup iç mimarlık öğrencisi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara-Mamak''ta yapımı tamamlanan konutlarda incelemelerde bulundu.
İstanbul Viyana ile çok yönlü işbirliğine gidiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Viyana Belediyesi arasında ulaşım, çevre, eğitim, sağlık, turizm, kültür, sanayi ve ticaret alanlarında işbirliği yapılmasını öngören protokol, Büyükşehir Belediye Meclisi''nde onaylandı.
"Işık Salı" projesi 23 Haziran''da Haliç''te Avusturyalı ışık sanatçısı Waltraut Cooper''ın ''Işık Salı'' isimli projesi, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ''nin (İDO) teknik desteğiyle 23 Haziran-1 Aralık tarihleri arasında Haliç Kültür ve Kongre Merkezi''nde sergilenecek.
Otel satışından gelen 208 milyon TL Başakşehir metrosuna aktarıldı Açılışı 1 yıl geciken Başakşehir metrosu inşaatındaki işler Başbakan''ın talimatıyla hızlandı. Malî sıkıntı yüzünden durma noktasına gelen metro çalışmalarında kaynak, Büyükşehir Belediyesi''nin geçen nisan ayında sattığı Hyatt Otel''den geldi. 208 milyon TL tutarındaki rakam, metro yapımına aktarıldı. Raylı sistemde 2011 yılı Mart-Nisan aylarında yolcu taşınmaya başlanılacak.
"Kentsel Dönüşüm Değil Kentsel Talan"TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, 1 yıldır gündemde olan 5393 sayılı Belediye Kanunu''nun yasalaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
İnşaatçıların Bakan Ergün''den bir ricası var!TMF Genel Başkanı, Başkan Vekili ve federasyon yönetim kurulu üyeleri, 10 maddelik sorun ve talep bildirgesini Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün''e sundu.
İzmir Limanı''na 450 milyon liralık yatırımUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı''nın yıllardan beri özlenen gelişim programının hayata geçirileceğini bildirdi.
Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli oldu, 55 yılda 13.2 milyon kişiyi ağırladıTürkiye''de 55''inci yılını geride bırakan Hilton, 13 milyon ziyaretçi ağırladı. Hilton İstanbul, Conrad ve Hilton Parksa İstanbul Bölge Genel Müdürü Armin Zerunyan, "10 Haziran 1955''te açılarak, Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli olduk. 16 otelle Türkiye''de en fazla otele sahip yabancı zinciriz" dedi.
Teknoloji geliştiren MIT ‘1000 dolarlık ev''i gündeme aldı, 2-3 yıl sonra randevu verdiYıllar önce konuşulmaya başlayan ‘400 dolardan ucuz bilgisayar''lar bugün teknoloji marketlerin raflarında yerini alırken şimdi de ABD''nin dünyaca ünlü yükseköğrenim kurumlarından MIT, ‘1000 dolarlık ev'' için çalışıyor. MIT''nin Gayrimenkul Bölüm Başkanı Dr. Brian Anthony Ciochetti, 2-3 yıl sonra -arsa ve işçilik maliyeti hariç- bu fiyata evlerin ticarileşeceğini düşünüyor.
2 bin 800 kişiye ekmek kapısı olacakBolu Dağı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan, Bolu Dağı''nda 75 milyon dolara mal olacak yeni tesisin 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.
Büyükşehir''den 3. köprüye vizeİstanbul Boğazı''na yapılması planlanan 3. köprü, Büyükşehir Belediye Meclisi''nde görüşüldü. AKP''lilerin ''evet'', CHP ve SP''lilerin ''hayır'' oyu verdiği projenin, İstanbul''un 1/25 binlik planlarına işlenmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Kadir Topbaş''ın katılmadığı Meclis toplantısında konuşan CHP Sözcüsü Gökhan Zeybek, İstanbul''un akciğerleri olan orman ve su havzalarının ciddi risk altında olduğu ve her köprünün büyük nüfus hareketliliğine yol açtığını belirterek ''Hukuki haklarımızı kullanacağız'' dedi. AKP Grup Başkanvekili Ergün Turan, kendilerinin de İstanbul''un akciğeri orman ve su havzalarının baskı altına alınmasına karşı olduklarını ifade etti. Bu arada görüşmeleri izlemek isteyen bazı sivil toplum kuruluşları üyelerine izin verilmedi. Çıkan arbedeyi güvenlik güçleri engelledi.
Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Nebahat Koç
Ayamama deresi kesiti genişletilecekİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), geçen yıl eylül ayında taşan Ayamama Deresi kesitinin genişletileceğini bildirdi.
Tarihî Kentler Birliği Tokat Semineri başladı ''Avrupa Bir Ortak Miras'' kampanyası kapsamında kurulan Tarihî Kentler Birliği, yurt çapında başlattığı seminerlere devam ediyor.
Park yolu mu, rant yolu mu?İstanbul''da Edirnekapı ile Ayvansaray arasında kalan Molla Aşkı Kültür Parkı geçen yıl Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle açıldı. Uzun yıllar bakımsız kalan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Fatih Belediyesi tarafından elden geçirilerek daha kullanışlı hale getirilen park, senelerdir kamuya açık hizmet veriyordu. Parkın yine halkın kullanımına açık olması beklenirken, Fatih Belediyesi kimsenin tahmin edemediği bir karar aldı. Haliç''e bakan ve manzarası Pierlotti''nin manzarasından daha geniş olan parkı bir işletmeciye kiraladı. Yeni kiracı da park içinde halkın ve çocukların eğlenmesi için yapılan tesisleri kaldırdı ve yerlerine ticari amaçlı kapalı açık kafeteryalar, lokanta, iki otopark yaptırdı.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.