Haberler

9 Haziran 2010, Çarşamba

Yağdı Yağmur Çaktı Şimşek...Yağdı Yağmur Çaktı Şimşek...Son günlerde İstanbul, yağmurdan şikayetçi... Yaz yağmurundan dolayı hayat neredeyse felç oldu, bir kişi öldü, okullar tatil oldu. Yağmur sebebiyle ortaya çıkan sel ve taşkınlara karşı alınan çözüm olarak kentte olağanüstü hal ilan edildi. İstanbul''un altyapısı, kanalizasyon sistemi, atık su sistemi, bu suların geri dönüşebilir ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesine imkan vermiyor. Sağanak yağmurda, birkaç saat sonra tüm sistem tıkanıyor ve şehir ortasında taşkınlar yaşıyoruz. Haberin Devamı
Uludağ yükseliyorUludağ yükseliyorJeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, Uludağ''ın 70 milyon yılda oluştuğunu söyledi.
Medeniyetler İttifakı 3. Forumu ve Rio de Janerio notlarıMedeniyetler İttifakı 3. Forumu ve Rio de Janerio notlarıİBB Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, Rio de Janerio''da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu''na katıldı. Başkan Topbaş, forumun ardından Brezilya''ya birlikte gittiği meclis üyeleri ile tarihi ve turistik alanları gezdi.
4. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu 4. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu 2002 yılından beri Avrupa Çimento Birliği''ne üye ülkelerle birlikte ortaklaşa olarak düzenlenen Uluslararası 4. Beton Tasarım Yarışmasını Kazanan Öğrenciler, Dünyaca ünlü İsviçreli mimar Valerio Olgiati''nin yürüteceği Uluslararası Master Class Programına Katılma şansı da elde ettiler.
2. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu2. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı günü etkinlikleri içerisinde yer alan "2.Ulusal Peyzaj Ödülleri" sahiplerini buldu.
Nilüfer Belediyesi`ne uygulama ödülüNilüfer Belediyesi`ne uygulama ödülüNilüfer Belediyesi Özlüce Kilisesi`nde yaptığı restorasyon çalışmasıyla Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması`nda "Uygulama Ödülü" aldı.
Ulucami''nin duvarları kuru buzla temizleniyor Ulucami''nin duvarları kuru buzla temizleniyor Bursa Ulucami''de devam eden çevre ve bahçe düzenlemeleri kapsamında duvarlar kuru buzla temizleniyor. Yıllar içinde rengi koyulaşan küfeki taşları orijinal dokusuna zarar vermeyen özel bir yöntemle temizlenecek. Çalışma sonunda taşlar ilk günkü parlaklığına kavuşacak.
Kurbağalıdere''nin ıslahı için ihale yapılacakKurbağalıdere''nin ıslahı için ihale yapılacakİstanbul''da etkisini sürdüren sağanak yağışta taşkın noktalarından biri olan Kurbağalıdere''nin ıslahı için 24 Haziran''da ihale yapılacak.
Kale Tasarım Merkezi BEDA''ya Kabul EdildiKale Tasarım Merkezi BEDA''ya Kabul EdildiAvrupa''nın tasarım birlikleri, enstitüleri ve tasarımı tanıtma amaçlı kurulan yerel ve ulusal merkezlerin üye olarak kabul edildiği BEDA''nın (The Bureau of European Design Associations), 2010 Mart ayında Lizbon''da yapılan Genel Kurul sonuçları açıklandı.
İstanbul Afrika''nın gelişmesine destek veriyor...İstanbul Afrika''nın gelişmesine destek veriyor...Nairobi Belediye Başkanı Geophrey Odhiambo Majiwa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''a Saraçhane Belediye Sarayı''nda ziyarette bulundu. Başkan Topbaş, "Afrika''nın gelişmesi için her türlü desteğe hazırız" dedi.
"Çanakkale''ye 50 metrelik Hektor heykeli" heyecanı"Çanakkale''ye 50 metrelik Hektor heykeli" heyecanıKültür ve Turizm Bakanı Günay, antik çağın efsane kahramanı Truva Prensi Hektor''un dev heykelinin kentte uygun bir yere yapılabileceğini belirterek, "Eser, tanıtıma ve turizme büyük katkı sağlar" dedi.
11 milyon euroluk Türk yatı Monaco''da görücüye çıkacak11 milyon euroluk Türk yatı Monaco''da görücüye çıkacakTürk mühendis ve işçilerinin emeğiyle tamamlanan ‘Clear Eyes'', 43 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde. Lüks yat, 14 yolcu ve 8 personel kapasiteli.
Fransız hakime göre asfalt kanser sebebiFransız hakime göre asfalt kanser sebebiFransa''da bir mahkeme, bir asfalt işçisinin cilt kanserinden ölümünde, işverenin ‘affedilmez kabahati'' olduğuna hükmetti.
İstanbul Finans Merkezi projesinin önü açıkİstanbul Finans Merkezi projesinin önü açıkDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: "Maya tutuyor, fikir kabul görmeye başladı"
CABE Rehberleri''nde İki Yeni Kitap Daha EklendiCABE Rehberleri''nde İki Yeni Kitap Daha EklendiBuildist''in desteğiyle Türkçe''ye çevirilen CABE rehberlerine iki tanesi daha eklendi. "Creating successful masterplans (Başarılı Master Planlar Yaratmak-İşverenler için Rehber)" işverenlerin ihtiyaç duyduğu master plana ulaşmasında yardımcı olmayı amaçlıyor. CABE''in Etkinleştirme ve Tasarım İnceleme Ekipleri ile CABE''in Etkinleştirme Paneli üyelerinin deneyimine dayanan öneriler içeriyor.
Big Ben, ünvanını Çin''e kaptırıyorBig Ben, ünvanını Çin''e kaptırıyorİngiltere''nin başkenti Londra''da, parlamento binasına bitişik olan dünyaca ünlü saat kulesi ''Big Ben'', ''en büyük dört yüzlü saat kulesi'' unvanını Çin''e kaptırıyor.
Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp Belediyesi tarafından Haliç kıyısında teleferiğin olduğu bölgeye yaptırılan otantik çarşı hizmete hazır hale getirildi.
Arenadan toplu mezaraArenadan toplu mezaraArkeologlar, İngiltere''de Eski Roma döneminden kalma mezarlar buldu. En az 2000 yıllık mezarlardan çıkan iskeletlerin ise80 genç gladyatöre ait olduğu belirtildi. Araştırmacılara göre, genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan bu gladyatörlerin, kaplanlar tarafından parçalanmış ya da rakipleri tarafından öldürülmüş olduğunu gösteren kanıtlara ulaşıldı.
Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
"Balçova Arsaları"na zemin etüdü "Balçova Arsaları"na zemin etüdü İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Arsa Mağdurları''nın sorununa çözüm olacak planlama için zemin etüdü çalışmalarını tamamladı. 53 hektarlık alanda 2.861 metrekarelik bir bölüm "dikkat edilmesi gereken dolgu alanı" olarak belirlendi.
 "Uçan araba" Türkiye''de üretilecek "Uçan araba" Türkiye''de üretilecek Türkiye''de hayallerin sınırını bile zorlayan bir ilk gerçekleşiyor. Planet Green şirketi, ''Uçan Araba'' projesinin seri üretiminin Türkiye''de yapılması kararı aldı.
Mavi tunelin yarısı bittiMavi tunelin yarısı bitti17 kilometre uzunluğundaki tünelin 8.3 kilometresi tamamlandı. Mavi tünel için 17 aralık 2011, suyun akacağı tarih olarak belirlendi. Yaklaşık 650 bin hektar alanı suya kavuşturacak olan projeyle yüzde 50''leri aşacak bir ürün artışı yaşanması bekleniyor.
47 yıllık sema hasreti sona eriyor 47 yıllık sema hasreti sona eriyor Evliya Çelebi''nin Seyahat-name''sinde, "Mamur, binası güzel, İrem bağı gibi içinde limon, turunç ve gülistanı olan bir mekân..." diye anlattığı Trablus Mevlevihanesi, eski ihtişamına kavuşuyor. Lübnan iç savaşında yıkılan 392 yıllık tekkenin önümüzdeki ay açılması planlanıyor.
TOKİ 200 milyon liralık hafriyat ihalesini yeniliyorTOKİ 200 milyon liralık hafriyat ihalesini yeniliyorTOKİ iptal ettiği İstanbul Kayabaşı''nda, maden ocağı boşluğunun hafriyat alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yeniliyor. Yapılacak yeni ihalenin de 200 milyon liranın üzerinde bir teklifle sonuçlanması bekleniyor.
Problemli şehir manzaralarıProblemli şehir manzaralarıOutlet/İhraç Fazlası Sanat, kent temalı resimleriyle iki sanatçıyı birden ağırlıyor. Kente ilişkin sorunları ve hayalleri sorgulayan sergilerde sanatçı Hakan Kırdar ‘Problemli Manzara’ ve Merve Şendil ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ başlıklı çalışmaları ile kent yaşamına dair farklı bakış açılarını dile getiriyor. İzmirli sanatçı Hakan Kırdar alışıldık güzel manzara resimlerinden farklı olarak, her gün kent yaşamında karşılaştığımız objelerden oluşan manzaradan yansıyan problemleri sorgularken, Merve Şendil kurgusal anlatılarla hayallerindeki renkli kent yaşamını sanatseverlere aktarıyor. ‘Problemli Manzara’ ve ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ 19 Haziran’a kadar pazar - pazartesi hariç her gün Çukurcuma’daki Outlet/İhraç Fazlası Sanat’ta görülebilir.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!Abu Dabi''de inşaatı süren bir gökdelen, dünyanın en eğik kulesi unvanını İtalya''daki Pisa Kulesi''nden aldı. Birleşik Arap Emirlikleri basınının haberinde, 160 metre yüksekliğindeki 35 katlı "Capital Gate" adlı gökdelenin bu unvanının Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildiği belirtildi. Pisa Kulesi’nin aksine, mimarların gökdelenin 12. kattan itibaren eğik olmasını istedikleri kaydedildi. İnşaatı bu yılın sonunda bitmesi planlanan ve beş yıldızlı bir otelle büroların bulunacağı gökdelenin eğikliğinin 18 derece olduğu, bu eğikliğin Pisa Kulesi’ninkinden dört kat fazla olduğu kaydedildi.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Sponsor aranıyorSponsor aranıyorKaraburun''da dalış turizmini geliştirmek için kurulan sualtı arkeoparka hibe edilen, Kıbrıs Harekâtı''nda kullanılmış kargo uçağının uygun şekilde batırılması için sponsor aranıyor.
Megakentten Meta KenteMegakentten Meta Kente1950''de nüfusu 8 milyondan fazla yalnızca iki tane büyük şehir vardı: Londra ve New York. Bundan bir 10 yıl sonrasında da Tokyo bunlara katıldı. Bu üçlü, Amerikan sosyolog Saskia Sassen''in "küresel kentler" olarak tanımladığı, güçlerini imparatorluklarından değil de ekonomik etkilerden alan kentsel merkezler kavramının çekirdeğini şekillendirdi. Dünya''nın malvarlığı bu şehirler vasıtasıyla geçti - genellikle kağıt üzerinde olsa bile- Onlar, insanların fırsatları paylaşmak için doluşmasını hızlı bir şekilde arttırdı.
Haydi Renklendir!Haydi Renklendir!Boya firması Dulux''un sevilen Let''s Colour (Haydi Renklendir) projesi gönüllülerin dünyanın sıkıcı ve kasvetli köşelerine seyahat ettikleri ve boya yeni bir kaplama ile canlandırdıkları uluslararası bir sosyal proje. Fırça darbeleriyle toplulukların dönüşeceğine dair umut besleyen bu program için "Dünyanı renklendir" cümlesi bir slogan oldu.
Dördüncü köprüye hazır mısınız?Dördüncü köprüye hazır mısınız?Karayolları 17. Şube Müdürlüğü 12 yıl önce İstanbul''a yeni köprü için altı koridoru değerlendirdi. Yıllar sonra bunların en ''olumsuz''u benimsendi. Karayolculara göre bu köprü bir ''çözüm'' değil...
Organize Sanayi''ye dev itfaiye istasyonuOrganize Sanayi''ye dev itfaiye istasyonuDudullu Organize Sanayi Bölgesi yönetimince yaptırılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına devredilen Ümraniye Dudullu OSB İtfaiye İstasyonu hizmete girdi. Bin 260 metrekare alana kurulu itfaiye istasyonu, 5 araç, 72 personelle hizmete soktuklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, belediye olarak, 2.5 milyon TL''ye inşa edilen istasyonu en modern itfaiye araçlarıyla donattıklarını söyledi. İstanbul itfaiyesinde yapılan yeniliklerle, gelinen son noktayı da anlatan Selamet, 2004''te 292 olan araç sayısını 604''e çıkardıklarını söyledi.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
İstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeİstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi''nin (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın işbirliğiyle ve Sabancı Holding''in sponsorluğunda düzenlediği, "Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-Bir Başkentin 8000 Yılı" sergisi 4 Haziran Cuma akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan''ın katılımıyla açıldı.
40 yıl sonra hatırlattık Manisa''ya gölet yapılıyor40 yıl sonra hatırlattık Manisa''ya gölet yapılıyorSarmaşık ekimizdeki köşeyi okuyup projeye geçen sürede tek çivi dahi çakılmadığını gören İl Genel Meclisi Başkanı Yıldız, "DSİ arşivlerinden çıkarıp temelini atacağız. 2001 sonunda bitecek" dedi.
İzmir''in silüeti değişecekİzmir''in silüeti değişecekİnşaatı sırasında bin kişiye iş imkanı sağlayacak ikiz kulelerin tamamlandığında yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı dev bir kompleks haline geleceği bildirildi.
Ekoturistler için yeni bir rotaEkoturistler için yeni bir rotaÇok sayıda farklı endemik türleri bünyesinde barındıran Van ve çevresinde, biyolojik çeşitliliği doğal ortamında görmek isteyen ekoturistler için, rotalar belirlendi.
Beş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiBeş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiAntakya; Arap, Hristiyan, Müslüman, Ermeni ve Musevi kültürünü yaşatan tam bir sentez. İlk Hristiyan kelimesi buradan çıkmış. Burası aynı zamanda Hac yeri. Büyük İskender suyunu çok beğenmiş, "Annemin suyu kadar tatlı" demiş.
Velux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıVelux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış FırsatıDanimarkalı yapı malzemesi firması Velux''ün ismi mimarlar için çatı pencereleri ile özdeşlemiş durumda. Bu izlenim 3-4 Haziran tarihlerinde Velux tarafından Danimarka''ya yapılan gezi ile farklı bir boyuta taşındı. Velux''ün, sürdürülebilir yaşam konusuna odaklanan projelerini, ürünlerini yerinde görmek geziye katılan mimarlar için oldukça ilham vericiydi.
Şehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorŞehrin Parçaları Adalar gibi ŞekilleniyorFotoğrafçı Bas Princen''ın "sığınak" isimli son sergisi Strorefront for Art and Architecture''da açıldı ve bu harika seri, büyük ilgi topladı. Storefront, sergiyi "fotografik kurgu" olarak tanımlıyor. Bu çalışma her ne kadar Ortadoğu ve Türkiye''ye yapılan uzun süreli beş seyahat (İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai)ve araştırmanın sonucu olsa da sadece çok basit bir şekilde, merkezi olmayan, olağandışı büyüyen, ayrıca göçle gelen dokuyu araştırmak için bir kent laboratuvarı, kıtasan ölçekte akımların incelenebileceği bir yer de olabilen hayali şehir olarak karşımıza çıkıyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
''Kamusal Alan'' videoları Depo''daGezici video sanatı inisiyatifi Videoist tarafından Depo işbirliğiyle düzenlenen video gösterim programı bugün başlıyor. Tophane Tütün Deposu''nda 19.00''da başlayacak gösterimler ‘Kamunun İki Gölgesi: Ekran ve Uzam'' başlığını taşıyor. Gösterimler, 10-11-13 Haziran''da 12.00, 15.00, 18.00''de ve 12 Haziran 12.00''de tekrarlar halinde yapılacak. Ayrıca etkinlik boyunca gösterimlere paralel olarak sunum ve konuşmalar yapılacak. Etkinlik kapsamında Ahmet Albayrak, Volkan Arslan, Nancy Atakan, Fikret Atay, Zeynep Erpolat, Başak Kaptan, Gülsün Karamustafa, Evrim Kavcar gibi sanatçıların çalışmaları izlenebilir.
Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
İşte Kültür Merkezi, İstanbulOrkestra çukurlu salonu olmadığı için adam gibi opera ve bale temsili yapamayan İstanbul''da kış geçirmenin ayıbını yaşadık. Hem de Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010 yılında.
Denizli, sağlık merkezi olduTavas, Acıpayam ve Çameli ilçelerine yeni hastane binaları yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, Üçler mahallesinde kampus bölge hastanesi yapılacağını belirtti.
Çevre mücadelesi büyüyor EGE Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde yaptığı basın toplantısında, yaşam alanlarına dönük tüm sermaye saldırılarına rağmen mücadelenin de her geçen gün büyüdüğünü açıkladı.
3. köprü mü İstanbul mu? Sarıyer Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi''nde ‘İstanbul mu, 3. Köprü mü?'' başlıklı bir panel düzenlendi.
İstanbul''da Ayazmalılara Ev Yok mu? TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi''nin başlattığı Ayazma/Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi için Ayazmalılara verilen sözler unutulunca, halk yeniden eylemlere başladı.
İstanbul''un en büyük meydanı olacakToplu Konut İdaresi, Kayabaşı''nda, maden ocağı boşluğunun hafriyat alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yenileyecek.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.