Haberler

12 Mayıs 2006, Cuma

Sınır KontrolüSınır KontrolüHer alandan eleştirmen, sınır toplumu, göçmenlik siyaseti avukatları, yabancı hükümetler, hümaniter ve çevreci grupların ve Amerika nüfusunun kabaca yarısının ısrarlı protestolarına karşın meclis Meksika-ABD arasında 1200 km uzunluğunda, Kaliforniya, Arizona, New Mexico ve Texas hattı boyunca devam eden, projektörleri, gözetleme kameraları ve hareket dedektörleri ile sınırı yasadışı şekilde geçenleri engellemek amacıyla tasarlanmış bir sınır duvarı inşa etmek için teklif verdi. Haberin Devamı
Büyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne VefaBüyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne Vefaİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1992 yılından beri onarılmayı bekleyen Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’nin restorasyonuna onay verdi.
20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzen20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzenİstanbul''da 2023''e kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirleyen Çevre Düzeni Planı tamamlandı. Nüfusunun 16 milyona ulaşması beklenen kente 20 önemli değişiklikle yeni bir çehre kazandırılacak.
Beykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme KazandırılıyorBeykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme Kazandırılıyorİstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde Beykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz Kalesi’ni Büyükşehir Belediyesi devralıyor. Bakımsız durumdaki kale, Büyükşehir tarafından aslına uygun olarak restore edilerek İstanbulluların hizmetine ve turizme sunulacak.
Buenos Aires''e 1 km''lik gökdelenBuenos Aires''e 1 km''lik gökdelenArjantin''in başkenti Buenos Aires''te, özel bir konsorsiyum, yüksekliği 1 kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olması planlanıyor. Projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Torcello, gökdelenin, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edileceğini söyledi. İnşaat maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: CNN Türk
Altın madeninin imar iznine iptalAltın madeninin imar iznine iptalİzmir 4. İdare Mahkemesi, altın madeninin imar izinlerini iptal etti. Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, yaptığı açıklamada, İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin, altın madeninin imar izinlerine iptal kararı verdiğini bildirdi.
Uphill Bahçeşehir görücüye çıktıUphill Bahçeşehir görücüye çıktıVaryap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı, Bahçeşehir''de yeni bir projeye başlıyor. Uphill Court Bahçeşehir isimli proje, toplam 682 konuttan oluşuyor. Yeşil park alanlarıyla çevrili projede Queens''lerden stüdyo dairelere kadar pekçok farklı konut tipi yer alıyor. Uphill Court Bahçeşehir 66.5 dönümlük bir alan üzerine inşa ediliyor. Projede, hem sıralı villalar hem de yüksek bloklar yer alıyor. Uphill Court Bahçeşehir''de 356 adet 1+1, 128 adet 2+1, 84 adet 3+1 daire ile 108 adet Victorias sıralı dublex villa ve 6 adet 4 katlı ve yüzme havuzlu Queens villa bulunuyor. Daire içlerinin net 2.73 metre yükseklikte olacağı projenin yüzde 85''i yeşil alandan oluşuyor.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Port Göcek inşaatı durdurulduPort Göcek inşaatı durdurulduGöcek’te ağaç kesimine yolaçtığı ve betonlaşmayı artırdığı, gerekçesiyle eleştirilere neden olan Port Göcek inşaatı, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yazı üzerine geçici olarak durduruldu.
İshakpaşa Sarayı 48 yıldır yanlış restore ediliyormuşİshakpaşa Sarayı 48 yıldır yanlış restore ediliyormuşDünyanın ilk merkezî ısıtmalı sarayı olarak bilinen tarihî İshakpaşa Sarayı''nın yarım asırdır süren restorasyon çalışmalarının hatalı olduğu ortaya çıktı.
Üç Ülke Sınırı İçin TasarımÜç Ülke Sınırı İçin TasarımAlmanya’dan RWTH Aachen, FH Aachen, FH Bochum, Universitaet Siegen; Belçika’dan Sint Lucas University - Brüksel; Hollanda’dan Academie van Bouwkunst - Maastricht, Hogeschool Zuyd - Heerlen; Türkiye’den Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu okullardan 100’e yakın öğrencinin katıldığı “Sembolik Mekanlar” konulu çalışma 21-23 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Heerlen kentinde gerçekleştirildi.
Paulo Mendes da Rocha ile…Paulo Mendes da Rocha ile…Geçtiğimiz ay 78 yaşındaki Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha en prestijli mimarlık ödülü olan Pritzker Ödülü’nü kazandığı açıklandı. Yerçekimine karşı duran çıplak beton ya da çelikten döşemeleri, geniş terasları ve koloniyel binalara yaptığı yenilemeler ile tanınan mimar 31 Mayıs 2006 Çarşamba günü ARKIMEET kapsamında Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda bir konferans verecek.
2006 Avrupa Kamusal Mekan Ödülleri Kazananları Belli Oldu2006 Avrupa Kamusal Mekan Ödülleri Kazananları Belli Olduİki senede bir verilen Kamusal Mekan Ödülleri’nin dördüncü dönem kazananları belli oldu. Yarışmaya 31 farklı ülkeden yaklaşık 207 proje katıldı. Yarışmaya Türkiye’den de İstanbul Modern ile Tabanlıoğlu ve “Tarihi Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Koruma Geliştirme Projesi” ile Hüseyin Kahvecioğlu da katılmıştı.
Afganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuAfganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuSavaş sonrasında Amerikalılar, Afganistan’da yeniden yapılanma sürecini başlattılar. Ancak bu yeniden yapılandırma projelerinin sonuçları başarıları yerine başarısızlıklarıyla gündemde. Yarı Afgan yarı Amerikalı gazeteci Fariba Nawa, Afganistan’daki bu süreci izlemek üzere ülkesine bir süreliğine geri dönüyor ve hazırladığı raporda ilginç sonuçları gözler önüne seriyor. “Mühendisler bugünlerde Afganistan’da kötü işler karşılığında iyi para kazanıyorlar.”
“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleriarasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek.
Dubai Kuleleri''nin İnşaat Alanı BüyüdüDubai Kuleleri''nin İnşaat Alanı BüyüdüDubai Properties International''in Levent''teki eski İETT Garajı arsasına inşa edeceği Dubai Towers-İstanbul''la (Dubai Kuleleri) ilgili inşaat alanını genişleten plan değişikliği kabul edildi.
Kuşadası’nda imar planlarına iptalKuşadası’nda temeli CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan Uydukent’in imar planının, Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
Çapa Tıp Fakültesi Küçükçekmece''yeİstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa), sağlık meslek yüksekokulları, Diş Hekimliği Fakültesi ve Florance Nightingale Hastanesi''nin Olimpiyat Stadı''nın yanında bulunan Hazine''ye ait bin 300 dönümlük arazide yapılacak komplekse taşınacağını açıkladı.
Arjantin, 1 kilometre yüksekliğinde gökdelen yapacakArjantin''in başkenti Buenos Aires''e dünyanın en yüksek gökdeleni yapılacak. Özel bir konsorsiyum, başkente yüksekliği bir kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, gazetecilere bilgi verirken tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olacağını belirten mühendis, projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü anlattı. Mühendisin açıklamasına göre, dünyanın en yüksek gökdeleni, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edilecek. İnşaat maliyetinin 3 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Dünya
İzocam İnşaatla Büyüyorİzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, inşaat sektöründeki gelişmeler ve enerji tasarrufunun önem kazanmasıyla bu yıl içinde üretim kapasitelerini iki katına çıkaracaklarını söyledi.
Beton değil Göcek kazandıMilliyet''in haberi yetkilileri harekete geçirdi, Göcek betondan kurtuldu. Çevre Bakanı Pepe, belediye hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.
Bu Tarihin İçinden Bir Günde GeçinToplam 14 kilometrelik bir güzergah burası. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in adım adım gezerek ortaya çıkardığı alternatif bir tarih ve kültür rotası. Fatih Camii’nden başlayıp Çarşamba’nın içinden geçerek Kariye’ye ulaşıyor. Sonra surları takip ederek Haliç’e iniyor.
Dubai Towers''a arazi artırımı mahkemeye gidiyor İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, imar planında değişiklik yaparak Dubai Towers''ın yapılacağı arazide inşaat alanını genişletti. Levent''teki eski İETT Garajı''nın bulunduğu arazide inşaat alanına eklenen 97 bin metrekare, Dubai Towers tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Kadir Topbaş ve Ahmet Paksoy için iki öykü Leonardo da Vinci''nin 1502 tarihinde Haliç''in iki yakasını bağlamak üzere hazırladığı ''Altın Boynuz Köprüsü'' projesi, 2001 yılında Norveç''te hayata geçirildi. Vinci''nin İstanbul için hayal ettiği proje 500 yıl sonra Norveç''te hayata geçirilmiş oldu.
İzocam’da Hedef 205 Milyon YTLKoç Holding’in Türkiye yalıtım sektöründeki firması İzocam, 2006 yılının ilk üç aylık dönemine ilişkin sonuçları açıkladı. 2006 yılında 205 milyon YTL ciro hedefi bulunan İzocam 2006’nın ilk çeyreğinde yüzde 100’lük kár artışı sağladı. 2006’nın birinci üç aylık döneminde 42,9 milyon YTL’lik net satış gerçekleştiren İzocam, net dönem kárını da 5,1 milyon YTL olarak açıkladı. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) yaptığı projelerin standartlarına uygun olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, "Türkiye’de standartlara uygun yalıtımlı konut yapıyorlar" dedi. Bulut, 2006 yılı için 205 milyon YTL ciro, 30 milyon dolar ihracat, yüzde 17’lik bir fiziki büyüme hedeflediklerini söyledi.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Kaymaklı kuleBelediye Meclisi''nden AKP oyları ile geçen bir karar en az 200 milyon dolarlık bir rant yarattı.
Sizin de Bir Seranız OlabilirMinyatür seralar ve kış bahçeleri sayesinde, kendi cennetinizi istediğiniz alanda yaratabiliyorsunuz. Bu konudaki önerileri ve dikkat etmeniz gerekenleri mimar Ümit Kulunyar anlatıyor.
Metro krizi şartlı çözüldüİzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatını durduran kriz, müteahhit firma Bayındır İnşaat''ın, iş programındaki eksiklikleri 180 günde tamamlayacağını; aksi durumda sözleşmenin fesih edileceğini kabul eden taahütname imzalaması üzerine çözüldü. Büyükşehir Belediyesi, firmaya avans ödeyecek, inşaat yeniden başlayacak.
Marmaray''a ''Bizans oyunu''Alman Der Spiegel, Marmaray projesini yazdı. Dergi "Vurulan her kazmayla Bizans dönemine ait eserler bulunuyor. Arkeolojik cennet, Marmaray için cehennem oluyor" yorumunu yaparak projenin 2010''a kadar yetişmeyeceğini ima etti. Arkeolog Metin Gökçay da BBC''ye konuştu.
Dört buçuk yılda 2 bin 327 mağaraTürkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi kapsamında, Türkiye''deki 2 bin 327 mağaranın envanteri çıkartıldı.
Göz göre göre işgalİstanbul''da işgalcinin sınıfı yok. Neredeyse hepimiz İstanbul''u işgal ve talan etme konusunda hemfikiriz. Belki de tek anlaştığımız nokta bu.
İzocam gözünü TOKİ evlerine diktiİnşaat sektöründeki canlılıkla yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 100 artıran İzocam, bu yıl yapacağı 17 milyon avroluk yatırımla kapasitesini ikiye katlamayı hedefliyor.
Göcek''te ilk ''kıpırdanış''Çevre Bakanı Osman Pepe, Göcek için harekete geçti. Pepe, Göcek''te beş yıldızlı otel, villalar ve ''Venedik atmosferi'' oluşturulmasını içeren projeye olur veren Göcek Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığı''na başvurdu.
Ceneviz Kalesi yeniden hayat bulacakBeykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz (Yoros) Kalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce restore edilip turizme kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, mülkiyeti maliye hazinesi ve Milli Savunma Bakanlığı''na ait olan kalenin 9 bin 260 metrekarelik bölümünün Büyükşehir''e devrine ilişkin Başkan Kadir Topbaş''a protokol yapma yetkisi verdi. Kalenin röleve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacak. Anadolukavağı''nda Karadeniz''e paralel bir şekilde 500 metre uzanan kalenin genişliği 60 ile 130 metre arasında değişiyor. Boğaz''ın girişini kontrol etmek amacıyla yapılan kale, İstanbul''un fethinden sonra tamamen Türk hâkimiyetine geçti.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Planın kârı: 1 milyar DolarBelediye bürokratlarının tüm itirazlarına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın isteğiyle hazırlanan Dubai Towers''a (Dubai Kuleleri) özel imar planı, uzmanlara göre yaklaşık 1 milyar doları aşan ek kazanç sağladı.
Belediyeler koruma yarışındaTarihi Kentler Birliği''nin (TKB) üye belediyeleri arasında düzenlediği ''Tarihi Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Ödülleri'' nde 2005 yılı çalışmalarına ait ödül töreni 11 Nisan 2006''da İstanbul''daki Topkapı Eresin Otel''de Fatih Belediyesi''nin ev sahipliğinde yapılmıştı.
Kentte yeni sektör fuarcılıkTürk ekonomisinin belkemiği Bursa''da fuarcılık da öne çıkan sektörler arasında. Geçen yıl düzenlenen fuarlar 535 bin kişi tarafından gezilirken bu yılki ziyaretçi sayısının 750 bini bulması bekleniyor.
Uphill, Bahçeşehir''de de yükselecekAtaşehir''de konutları kapış kapış satılan Varyap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı, ''''butik tarzda çok katlı konut'''' markaları Uphill Court''u Bahçeşehir''e taşıyor.
Havalimanı isteyen iller artıyorİki ilin birleşerek ortak bir havalimanı talep etmelerini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "İlk kez iki ilin dayanışma göstererek, ortak hareket ettiğine tanık oluyorum" diyerek övüyordu.
Net Holding Milas için Ağaoğlu ile görüşüyorNet Holding, "Net Milas Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Projesi" ile ilgili olarak Ağaoğlu Şirketler Grubu’yla karşılıklı görüşmelere başladı. Net Holding’den dün yapılan açıklamada, şirketin iştiraklerinden Net Turizm ile Halikarnas Turizm’in, Muğla’da bulunan arazileri üzerinde geliştirilen, Net Milas Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Projesi kapsamında görüşmeler yapıldığı hatırlatıldı. Ağaoğlu Şirketler Grubu’yla karşılıklı görüşmelere başlandığı ve mayıs ayı sonuna kadar sonuçlandırılmasının planlandığı kaydedildi.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
''Herkese ev'', nerede o bolluk!Ev sahibi olmak artık kolaymış. Kredi veren bankalar herkesin ev sahibi olmasını sağlıyormuş.
Batık patronları gayrimenkul kurtaracakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun, son dönemde protokol imzaladığı batık bankacıların ortak özelliği, sahip oldukları gayrimenkuller.
İstanbul ‘Çiçek Borsası’na Kavuşuyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla çiçek bahçesine dönüştürülen İstanbul, şimdi de uluslararası boyutta bir çiçek borsası kazanıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi, Çobançeşme Fidanlığı’nın özel sektör aracılığıyla ‘Fidan Borsası’na dönüştürülmesine onay verdi.
Kalecolor silinebilir tavan boyası ürettiKalecolor, sağlıklı boya konsepti çerçevesinde iki yeni ürün üretti. Kale Grubu Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, ev sahipliğini grup olarak üstlendikleri Dünya Mimarlar Kongresi''nin ardından geliştirdikleri İstanbul Konsepti''ne iki yeni boya seçeneği ile devam ettiklerini söyledi. 50 yıllık Kale Grubu''nun iki yıl önce Kalecolor ile boya sektörüne giriş yaptığını hatırlatan Okyay, "İki yılda tanınan boya olduk. Bu önemli. Ama grubun en büyük birikimi güvenirliliği ve ürün kalitesi oldu" dedi. Kalecolor Ürün ve Marka Müdürü Yasemin Kurtçu ise iç cepheler için geliştirilen Kalia''nın ipek, mat ve tavan olmak üzere üç ayrı çeşitte üretildiğini söyledi ve ürün hakkında "Kalia, küf ve mantar oluşumuna engel olan ve ışık etkisiyle kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Tavan boyasında ise bir ilk olan silinebilme özelliğini Kalia ile geliştirdik" dedi. Kurtçu, dış cephe için tasarlanan Protekta''nın ise güneş ışıklarını geri yansıtma özelliği nedeniyle yaz mevsimi ve kuru kalma özelliği ile de kış mevsimi için ideal bir boya olduğunu söyledi. Kalecolor ayrıca boya ustaları için geliştirdiği Usta Kulübü ile kulübe üye olan ustalara sigorta yapıp, her mevsim iş bulmalarını sağlıyor.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Bahçeşehir’e 220 Milyon Dolarlık Uphill YapılacakVARYAP Varlıbaşlar ve Teknik Yapı Ortak girişimi tarafından Ataşehir’de gerçekleştirilen Uphill Court’un tapularının dağıtılmasından sonra aynı proje şimdi de 220 milyon dolarlık yatırımla Bahçeşehir’de hayat buluyor. Projede ayrıca 30 milyon dolarlık yatırımla Uphill Kule’de yer alacak.
Ulaştırmada öncelik demiryollarına geçiyor 9. Kalkınma Planı taslağında, ulaştırma sektöründe demiryoluna öncelik verilmesi öngörülüyor. Ayrıca kara, hava ve demiryolları kurumlarının tek çatı altında toplanması da planlanıyor.
Eston, Büyükçekmece’ye 1 Milyar Dolar YatıracakEston Yapı, İstanbul Büyükçekmece Yakuplu’da 1 milyar dolar yatırımla, 4 bin konutluk projeye imza atıyor. Eston Deniz Projesi, 1.5 milyon metrekare üzerine, iki ve üç katlı 4 bin bahçeli evden oluşacak.
Santralları takır takır kuracağızTBMM Genel Kurulu''nda, Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı''nda yapılan değişiklikle yap-işlet-devret (YİD) santrallarının işletmecilerine ihalesiz devri konusunda sınırlı bir daraltmaya gidildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler , nükleer santralların ''''takır takır'''' kurulacağını söyledi.
CHP, iktidarı İstanbul Belediyesi’nden vuracakCumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iktidarı eleştirmek için kullandığı en önemli malzemelerden biri İstanbul. CHP lideri Baykal’ın İstanbul ziyaretlerinde yapılan konuşmalar da Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın icraatları üzerinde yoğunlaşıyor.
Maktum''a 200 milyon dolarlık hediyeİstanbul Belediyesi, Dubai Towers''ın inşaat alanını 97 bin metrekare artırdı. Böylece Şeyh Maktum fazladan 200 milyon dolar kazanacak.
Kadıköy Belediye Başkanı’ndan yardımcısına kıyakKadıköy, İstanbul’un gözde semtlerinden biri. Ataşehir de ilçenin en değerli bölgeleri arasında yer alıyor. Bölgedeki Taç Spor Tesisi, 40 dönümlük arazi üzerine kurulu.
Üniversiteden tarihi kararİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi''nin acil servisi dışındaki tüm birimleri, Küçükçekmece''deki Atatürk Olimpiyat Stadı''nın bulunduğu Olimpiyat Köyü''ne taşınacak.
Göcek koylarında tehlike çanlarıYat turizminin önemli merkezlerinden Göcek''te yapılan bir araştırma, Göcek körfezindeki 21 koyun ciddi deniz suyu ve kıyı kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.
Eston''dan 1 Milyar $''lık Projeye StartEston Yapı, Türkiye''nin en büyük konut projesine başladı. İstanbul Yakuplu bölgesinde yapımına başlanan Eston Deniz projesi 1 milyon 500 bin metrekare alan üzernide 4 bin konuttan oluşacak ve 7 yılda tamamlanacak. Toplam 1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek proje, tekli ve ikiz villalar, apartmanlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, marina, otel bölümlerinden oluşacak. Eston Yapı Genel Müdürü Salih Kuzu ''Proje tamamlandığında 15 bin kişinin yaşayacağı bir yerleşim merkezi ortaya çıkacak. Kişi başına 100 metrekare yeşil alan düşüyor'' dedi.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
''Dubai imar planı''Dubai kulelerine normalin iki katı imar izni veren Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi ile İhale Kanunu''nu da devre dışı bıraktı.
Çevreyi kirletenlerin yararlandığıNe zaman, yönetimin yerelleşmesi gereğinden bahsedilse, ''Bugünkü belediyelerle mi?'' sorusuyla karşılaşılır. Örnek olarak da, son günlerde karşılaştığımıza benzer olaylar öne sürülür.
Kamusal soslu planlamaKapalı bir planlama modeli ile İstanbul’un ne ulaşım sorunu çözülür, ne güvenli bir yapılaşma sağlanır, ne çevre korunur, ne haksız kazançlar, yolsuzluklar engellenir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.