Haberler

26 Mayıs 2006, Cuma

Kentsel Planlamayı Kontrol Altına Alan Yapay MetodolojiKentsel Planlamayı Kontrol Altına Alan Yapay MetodolojiBilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferanslar serisinin ilki 25 Mayıs 2006 Perşembe günü, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde, Hollandalı Mimar Kees Christiaanse’nin katılımı ile gerçekleşti. KCAP Ofisi’nin kurucusu olan Christiaanse, aynı zamanda Zürich ETH Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Enstitüsü’nün başkanı. Prof. Christiaanse, Zürich ETH ile Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisan Programı’nın ortak olarak gerçekleştirdiği Galata, Silahtarağa ve Göktürk bölgelerinde atölye çalışmaları yürütüyor. Haberin Devamı
KOL/MAC: Project MUTEN İstanbulKOL/MAC: Project MUTEN İstanbulSergi kuratörlüğünü Şulan Kolatan''ın yürüttüğü Muten Tasarım yöntemleriyle, farklı parametrelerle çok sayıda değişik versiyon türetmek mümkün olan Galataport alanı için hazırlanan KOL/MAC:Project MUTEN İstanbul çalışması 30 Mayıs - 22 Temmuz tarihleri arasında Garanti Galeri''de sergilenecek.
Hacivat ile Karagöz’ü Nişantaşı’nda görmüşler!Hacivat ile Karagöz’ü Nişantaşı’nda görmüşler!Ünlü tasarımcı Reha Erdoğan’ın Street Design Week etkinliği için Hacivat ile Karagöz’ü yorumladığı çalışması, Türk Gölge Sanatı’nın bu iki kahramanını günümüze uyarlıyor. Reha Erdoğan, bizim kültürümüzün çizgi roman karakterleri olarak gördüğü Karagöz ve Zenne’yi günümüz Nişantaşısı''na eğlenceli ve zeki bir bakış açısıyla taşıyor.
''Kanyon'' 30 mayısta açılıyor''Kanyon'' 30 mayısta açılıyor80 metrekarelik stüdyo daireler de bulunuyor Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle Levent''te inşa edilen Kanyon Alışveriş Merkezi, 30 mayısta açılıyor.
Gökkafes kararı: İnşaat yapılamaz şerhi sürsünGökkafes kararı: İnşaat yapılamaz şerhi sürsün''Süzer Plaza''nın arazisindeki ''inşaat yapılamaz'' şerhinin kaldırılması Yargıtay''dan döndü.
Gökkafes’e  Karşı Hukuk Mücadelesi Devam EdiyorGökkafes’e Karşı Hukuk Mücadelesi Devam EdiyorTBMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Gökkafes ile ilgili hukuk sürecinin devam ettiğine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Gökkafes’in yapımını “hukuksuzluk” süreci diye tanımlayan Mimarlar Odası bu konuyu kamuoyuna aktarmak için bir bildiri yayınladı.
II. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıII. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıBu sene ikincisi verilen International High-Rise Prize 2006 ( Uluslararası Yüksek Bina Ödülü) 16 Mayıs’ta sahiplerini buldu. Jean Nouvel’in Barselona’da inşa halinde olan 142 metre yüksekliğindeki binası Torre Agbar birincilik ödülünü aldı.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!Arkitera Mimarlık Merkezi bir yeniliği daha gerçekleştiriyor. Mimarlık dünyası için daha katılımcı bir biçimde, daha nitelikli işlere imza atmak isteyen Arkitera Mimarlık Merkezi, okurlarını “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesine davet ediyor. Gönderilen çalışmaların bir kitap olarak yayınlanacağı bu projeye katılanlar arasından Arkitera ile birlikte çalışmak isteyecek tam zamanlı, yarı zamanlı ve dışarıdan bağımsız çalışacak editörler seçilecektir. Birlikte çalışılacak kişileri “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesi ile seçecek olan Arkitera, bu proje ile temelde iki şeyi hedefliyor: Yayıncılık anlayışını daha katılımcı bir boyuta taşımak ve yayıncılık alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerle tanışıp yeni bir çalışma ortamı yaratmak.
Mimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Genel Başkanlığı’na iki yıllık bir dönem için seçilen Bülend Tuna ile Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik. Mimarlar Odası’nın çeşitli yönetim kadrolarında da çalışmış olan Tuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide merak edilen soruların cevaplarını almaya çalıştık.
Genç tasarımcılar “geri kazanım” için yarışıyorGenç tasarımcılar “geri kazanım” için yarışıyorUluslararası Recycling İstanbul Fuarı Geri Dönüşüm Tasarım Yarışması, bu yıl sokaklardaki toplama ünitelerine yeni alternatifler yaratmak üzere Türkiye’nin genç tasarımcıların projelerini bir araya getiriyor.
Çevrecilerden Lara için iptal davasıAntalya’da çevrecilerin Lara’nın temalı parka tahsisinin iptali için mücadeleleri sürüyor. 18 sivil toplum örgütü, Danıştay’da yürütmenin durdurulması için dava açtı. Sivil toplum örgütleri sonuç alamazlarsa uluslararası hukuk yollarını deneyecek.
Akbank''ın Konut Kredileri ''Büyük Kırmızı Ev''deAkbank, konut kredisinde tüm ürün ve hizmetlerini ''Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında topladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, uygulamanın tanıtıldığı basın toplantısında, önümüzdeki dönemde tutsat (Mortgage) yasası ile birlikte uygulamadaki ürün ve hizmet çeşitliliğini artıracaklarını belirtti.
İstanbul, New York Gibi İş Merkezi OlacakAmerikan ve Türk şirket ve kuruluşları arasında ortaklıklar teşvik etmek ve iki taraf arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla, “Günümüzde Türk ve Amerikan Ekonomik İlişkileri: İstanbul ve New York Yatırım ve Ortaklık Fırsatları” başlıklı bir seminer düzenlendi.
“Amerikalılar tatile Türkiye’ye gitsin”ABD’nin tanınmış bağımsız tur eleştirmeni Rick Steves, Türkiye’yi, Amerikalı turistlerin en çok tercih etmesi gereken ülkeler arasında gösterdi.
Arıtma Tesisi Olmayan Belediyeye Festival İzni YokKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, onca yatırıma rağmen, Bodrum ve Manavgat’ta hâlâ arıtma tesisi bulunmadığına dikkati çekerek, “Altyapısını yapmayan hiçbir belediyenin festival yapma hakkı yoktur” dedi.
İstanbul’a Dev ‘Kanyon’Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İşbirliği’yle Levent’e inşa edilen Kanyon alışveriş merkezinin tanıtımı, İş Gayrimenkul Genel Müdürü Turgay Taneş, Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Gürman Tevfik ve Kanyon Genel Müdürü Markus Lehto tarafından yapıldı.
Kanyon''da 2 milyon $''a daireSokak konseptiyle inşa edilen ve 200 milyon dolara mal olan Kanyon Alışveriş Merkezi, Başbakan Erdoğan tarafından 30 Mayıs''ta açılacak . Rezidans''taki 179 dairenin 178''i satıldı.
Eczacıbaşı Perakendeye IsındıEczacıbaşı Topluluğu, resmi açılışı 30 Mayıs''ta gerçekleşecek olan alışveriş merkezi Kanyon''un tanıtımının yapıldığı basın toplantısında perakende sektörüne ısındığının sinyallerini verdi.
Konut kredisine özel şube açılıyorKonut kredilerindeki ürünlerini ''Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında toplayan Akbank, konut kredisi hizmeti verecek şubeler açacak.
Kanyon''u Erdoğan açacakEczacıbaşı ve İş GYO''nun 200 milyon dolara Levent''te inşa ettiği Kanyon, 30 Mayıs''ta açılıyor. Kanyon''da 160 mağazalı alışveriş merkeziyle 180 konut ve 26 katlı ofis binası var
Sadece konut kredisi veren banka şubesiAkbank, konut kredisinde tüm ürün ve hizmetlerini ‘Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında topladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, mortgage''ın yasallaşmasının ardından uygulamadaki ürün ve hizmet çeşitliliğinin artacağına dikkat çekerek, Büyük Kırmızı Ev''in, kredilerde Akbank''ın liderliğini pekiştirecek bir yaklaşım olacağını söyledi. Akbank perakende bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Akbank olarak zaman içinde Büyük Kırmızı Ev ile Türkiye''de konut kredisi alma biçimini değiştireceklerini söyledi. Büyük Kırmızı Ev çatısı altında konut kredisi konusunda her türlü bilginin verildiği web portalı, cep kredi, web kredi gibi hızlı kanallar olduğunu anlatan Binbaşgil, Büyük Kırmızı Ev''in yenilikleri arasında sadece konut kredilerine özel şube bulunduğunu da kaydetti.
Tarih: 26 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Caddebostan plajları artık Büyükşehir''inKadıköy Belediyesi''nce düzenlenerek geçen yıl halka açılan Caddebostan Plajları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce alındı. Mankenlerin katılımıyla yapılan mayo defilesiyle Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından açılan 2 plajdaki Kadıköy Belediyesi''nin tabela ve logolarının yerine, Büyükşehir Belediyesi''nin tabela ve logoları konuldu. Selami Öztürk, yaptığı açıklamada, Büyükşehir''in bu işlemi hafta sonu yaptığını belirterek, "Talimatın Kadir Topbaş tarafından verildiği belirtildi. Tüm hazırlıkları yapmıştık. Haziran ayı başında plajları açacaktık. Ama önemli olan Kadıköylülerin denizden yararlanması. Kadıköylülere verdiğimiz ''temiz plaj'' sözünü bu yıl tutamıyoruz'''' dedi.
Tarih: 25 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
İstanbul’un 87 Ayrı Noktasında Deniz KeyfiİSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında 157 noktada yaptıkları deniz suyu ölçümlerinde, 87 noktanın denize girilebilir olduğunu, bunlardan 55 noktanın ise deniz temizliği açısından ‘mavi bayrak’ kriterlerinde çıktığını açıkladı.
ATM''den Dalaman''a Çevreci HavalimanıAnkaralı YDA Grup bünyesindeki ATM Havaalanı İşletme tarafından yapımı gerçekleştirilen Dalaman yeni dış hatlar terminali, mimari yapısıyla alışılmış havalimanlarının dışına çıkıyor. Yoğun olarak İngiliz turistlerin kullanacağı yeni terminalde, inşa edilen hareketli güneş korucu sistem sayesinde, yüzde 40 daha az klima enerjisi kullanılarak çevrenin daha az kirletileceğini söyleyen projenin mimarı Emre Arolat, ''Yeni Dalaman Dış Hatlar Terminali ile alışılmış havalimanlarının dışına çıktık'' dedi.
Dalaman, 10 milyon yolcu hedefliyorYolcu kapasitesi ve metrekare olarak Türkiye''nin üçüncü büyük havalimanı olan Dalaman Dış Hatlar Terminali haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.
Döviz yükselişi konutta yaz zammını engellediKonut sektörü, son iki haftadır dövizde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle satış sezonu olarak bilinen aylara zamsız girdi.
Turizmin kalbine Yeni TerminalAntalya’dan sonra turizmin yoğunlaştığı bölge olan Dalaman’a yapılan yeni Dış Hatlar Terminali haziran ayında işletmeye açılıyor.
İstanbul''a dev alışveriş üssüİstanbul''un Bayrampaşa''da ilçesinde 184 bin metrekare arazi üzerine 500 bin metrekarelik kapalı alana sahip İstanbul Form Alışveriş Merkezi 400 milyon euro''luk yatırımla Multi TurkMall tarafından inşa edilecek.
Türk müteahhitlere Bişkek''e yatırım davetiKırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Daniyar Üsönov, ülkesinin yatırım için çok iyi şartlara sahip olduğunu belirterek Türk müteahhitlerini başkent Bişkek''in çehresini değiştirmeye çağırdı.
Güzelyalı-Yenikapı iskelesinde işlerin yüzde 50’si tamamlandıBursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya düşürecek Hızlı Feribot Projesi için Güzelyalı’da yapacağı iskele inşaatında yarıya yaklaşıldı.
Kıyılardaki vahşetÖzal’lı yıllarından sonra Gökova’yı mesken tutan gazeteci Can Pulak’la Bodrum-Güllük’te görüştük. Pulak’la birlikte Ağaoğlu İnşaat’ın Türkiye’nin en büyük turizm yatırımlarından birini yapacağı Güllük tepelerinde dolaştık. Can Pulak bu arazide çeşitli tropikal bitkiler yetiştirmiş ve birbirinden sevimli köpekler besliyor.
Gayrimenkulde büyüme sinyaliKur artışları bitmiş ve dövizde şimdilik yeni seviyeler oluşmuş gibi görünüyor. Doğal olarak, yurtdışı kaynaklı bazı dalgalanmalar göreceğiz. Ancak, daha birkaç ay yurtiçi kaynaklı bir dalgalanma yaşanma olasılığı yok gibi.
8 ay erken bitirilen Dalaman açılıyorTürkiye''nin en önemli turizm kapılarından biri olan yeni Dalaman Dış Hatlar terminalinin yapım çalışmaları tamamladı. Planlanan tarihten 8 ay önce yapımı biten Dalaman yeni dış hatlar terminali Haziran''da ilk misafirlerini ağırlayacak.
Kültür başkenti''ne doğru...Yaklaşık 3.5 yıl sonra 2010 yılına girdiğimizde, İstanbul için de ''Avrupa Kültür Başkenti'' (AKB) günleri başlamış olacak.
İkiz Kuleler’in yerine yapılan ilk gökdelen için büyük törenNew York''ta 11 Eylül 2001''de terör saldırılarının düzenlendiği arazide inşa edilen ilk gökdelen, dün New Yorklu müzisyenlerin katıldığı görkemli bir konserle hizmete açıldı.
Nükleer santralda yaman çelişkiÇevre Bakanı Osman Pepe, ''Nükleer santral kurulmadan enerjide dışa bağımlılığın bitmesi mümkün değil'' diyor. Greenpeace ise aksi görüşte: Nükleer santral yapılması dışa bağımlılığı daha da artırır.
En pahalı ev emlak kralınınForbes dergisi, gelenekselleşen ''ABD''nin en pahalı evleri'' listesinin altıncısını yayımladı. Birinci sırada Donald Trump''ın yaklaşık 193 milyon YTL''lik evi var.
İstanbul''un her yeri plaj olacakİSKİ müjdeyi verdi: Bu yaz İstanbul''un Bebek, Üsküdar, Bostancı ve Kartal''ın da aralarında bulunduğu 87 noktasından denize girilebilir. Yeni plajlar da yolda.
Haydarpaşa Bölgesi Sit Alanı İlan EdildiHaydarpaşa “kentsel ve tarihi sit” olarak koruma altına alınıyor. Böylece, bir yıldan fazla süren “Haydarpaşa” tartışmasına da son nokta konuluyor.
Lafarge Türkiye Elektronik İhale Uygulamalarında Dünya Ülkelerine Örnek OlduLafarge Grubu, tüm dünyada devlet ve özel sektör ihalelerinde yarattığı şeffaflık ve hızı nedeniyle tercih edilen e-ihale (e-source) sistemini Türkiye''de de başarıyla uyguluyor.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.