Haberler

17 Mayıs 2006, Çarşamba

Beyrut: İstek ve Bellek ArasındaBeyrut: İstek ve Bellek ArasındaBeyrut, Lübnan’da 15 yıl süren sivil savaşın ardından, şiddet olayları ile harap edilmiş olmasının getirdiği gerginlik ile karmaşa ve tezatlar şehri. Beyrut, uluslararası kamuoyunda da saçma şiddet ve yıkım olayları ile biliniyor. Bazı tarihçiler yıkımların şehrin kıyılarında yaşayanların gizli nefretinin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Savaş sonrasını anlatan bir belgeselde, bir milis tüm içtenliği ile savaş sırasında girdikleri büyük otellerden birinde, bu mekanın temsil ettiği güçlerden büyük bir hoşnutluk ile nasıl intikam aldığını anlatıyor. Haberin Devamı
“Türkiye’de Tasarım” tartışılıyor“Türkiye’de Tasarım” tartışılıyor‘Türkiye’de Tasarımı Tartışmak’ başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nce Haziran’da, Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek.
Haliç''e Da Vinci köprüsü geliyorHaliç''e Da Vinci köprüsü geliyorLeonardo Da Vinci''nin 5 asır önce Haliç için tasarladığı köprü uygulamaya geçiyor. Mimar Bülent Güngör, Da Vinci''nin tasarımının aynısının ekim ayında tamamlanacağını söyledi.
Mimari Tasarımda BilişimMimari Tasarımda Bilişimİstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Mimarlıkta Bilişim Yüksek Lisans Programı, 2006-2007 eğitim-ögretim yılından itibaren İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Bilişim Anabilim Dalı Mimari Tasarımda Bilişim (Architectural Design Computing) adı ile öğretime devam edecek. 2006-2007 lisansüstü programlara başvuru haftasından önce, 22-27 Mayıs 2006 tarihleri arasında Mimari Tasarımda Bilişim Yüksek Lisans öğrenci çalışmaları Taskışla''da 102 No’lu hol önünde sergilenecek. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Zaha Hadid’e Cincinnati’den ÖdülZaha Hadid’e Cincinnati’den ÖdülPritzker Ödüllü mimar Zaha Hadid, Cincinnati Güzel Sanatlara Katkı Ödülü’ne layık görüldü. Mimar, 24 Mayıs 2006 tarihinde 15.000 Dolar’lık ödülü almak üzere Cincinnati’ye gidecek.
Tasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. sayısında, farklı otel projeleri, akıllarda yer etmiş otellere dair ilginç hikayeleri, kırka yakın otel projesi bulunan Ali Çiçek ile turizm üzerine bir söyleşiyi, turizm mimari ilişkisini inceleyen çarpıcı makaleleri içeriyor.
Amerikan SeddiAmerikan SeddiABD Başkanı Bush’un kaçak göçmenleri önlemek için Meksika sınırına 10 bin ulusal muhafız yığma planına, Bush’un yakın dostu olan Meksika Devlet Başkanı Fox tepki gösterdi. Ulusal muhafızlar Irak’a da gidiyor, ancak görevleri arasında sınır koruma yok. Sınırda yer yer çelik duvarlar yükseliyor. Kongre’de görüşülen tasarıda ise sınıra boydan boya duvar örülmesi planı var.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi’ne İnternetten UlaşılabiliyorODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi’ne İnternetten UlaşılabiliyorODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi''nin, yılda iki kez, Haziran ve Aralık aylarında yayınladığı hakemli bir yayın organı. İnsan-çevre ilişkileri, tasarım ve planlama konularında kurama ve uygulamaya dönük yazıları içeren derginin bir süredir hazırlanmakta olan web sayfası, http://jfa.arch.metu.edu.tr adresinde Türkçe ve İngilizce olarak hizmete açıldı. 1975 senesinden bu yana yayımlanmakta olan derginin eski sayılarına da bu adresten ulaşılabilir.
Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Kempinski projesinde şok!Kempinski projesinde şok!Büyükşehir Belediye Meclisi plan tadilatını reddetti. Şişli''nin onaylanan yeni 1/1000''lik ve 1/5000''lik planlarına göre Kempinski''nin yer üstündeki 27 katından 19''u imara aykırı.
Bilgi’de ARKIMEET Konferans Serisinin İlk Konuğu Kees ChristiaanseBilgi’de ARKIMEET Konferans Serisinin İlk Konuğu Kees ChristiaanseArkitera Mimarlık Merkezi ve Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı işbirliğiyle düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferans Serisi başlıyor. 25 Mayıs 2006 Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Kampüsü’nde konferans verecek olan Hollandalı Mimar Kees Christiaanse ulusal ve uluslararası olmak üzere bir çok projeye imza attı.
Doxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıDoxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıNorgunk Yayıncılık tarafından yayınlanan, yılda üç kez okur karşısına çıkan, dört aylık mekân, tasarım ve eleştiri dergisi Doxa’nın ikinci sayısı çıktı.
2006 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''na Başvurular Başladı2006 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''na Başvurular BaşladıTÇMB’nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı BETONART dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 22 - 29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirilecek.
Joshua Prince-Ramus OMA’dan Ayrılarak Kendi Ofisini KuruyorJoshua Prince-Ramus OMA’dan Ayrılarak Kendi Ofisini KuruyorOMA’nın New York’taki ofisini yürüten Joshua Prince-Ramus buradan ayrılarak kendine yeni bir ofis kuracağını açıkladı. 10 yıllık çalışma sonrasında kendi yoluna gideceğini açıklayan mimar, New York ofisindeki takımını da beraberinde götürecek.
Fuksas Mandela Projesi’ni KazandıFuksas Mandela Projesi’ni KazandıMassimiliano Fuksas, RIBA’nın açtığı en büyük yarışmalarından biri olan, 190 milyon Pound’luk Nijerya’daki Abuja kentinde yer alan Nelson Mandela Enstitüsü Üniversite Kampüsü’nü yapmyaya hak kazandı.
Arkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıArkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıYeni açılacak olan ve mimarlık-kent planlama alanında profesyonellerden öğrencilere kadar pek çok kesimin kullanabileceği bir kaynak olması hedeflenen Arkitera Platform Sitesi için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin üyeleri arasında açtığı yarışma sonuçlandı. İki aşamalı olan bu yarışmada teknik yeterliliğin sınanması bağlamında 9 kentten yarışmaya katılanlardan en az 3’er fotoğraf göndermeleri istenmişti.
‘Hemen Tapu’da Yarın Son GünToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) vatandaşların konut borçlarını erken ödeyip tapularını hemen almalarına fırsat vermek için başlattığı yeni indirim kampanyasından yararlanma süresi yarın doluyor. TOKİ yetkilileri, sürenin uzatılması konusunda, şimdilik bir çalışma bulunmadığını belirttiler. Kampanya uyarınca, TOKİ’den 2004 yılı sonuna kadar konut alanlara, kalan borçlarını erken ödemeleri halinde, bakiye borç tutarından yüzde 16 indirim yapılacak. İndirim kampanyasından yararlanmak isteyenler, yarın mesai saati bitimine kadar, konutların satışına aracılık eden bankalara başvurabilecek.
Tarih: 17 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Hüsnü Bey, Swissotel’i 20 Milyon Dolara YeniliyorFinansbank’ın yüzde 46’sını National Bank Of Greece’e (NBG) satmak üzere anlaşma imzalayan Fiba Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin, geçen yıl 100 milyon dolara aldığı Swissotel The Bosphorus İstanbul’u 20 milyon dolara yeniliyor. Swissotel Genel Müdürü Gerhard Struger, "2005’i 50 milyon dolar ciroyla kapattık. Fiba’yla bizde yeni dönem açıldı" dedi.
’Dalga’ Vurdu, Konut Kredisi Faizi Yüzde 1.20’ye ÇıktıPiyasalarda yaşanan dalgalanma, konut kredisi faizlerini de yukarı taşıdı. Finansbank’la başlayan faiz artışına dün de Akbank, Garanti, HSBC, Fortis, Oyakbank, Denizbank ve Tekstilbank katılırken oran yüzde 1.07’lerden yüzde 1.20’lere yükseldi.
Yine Zehirli VarilVatandaşların keskin koku ve sızıntıdan şikayeti üzerine Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi’nde yapılan kazıda, toprak altından içinde kimyasal atık olan 8 varil çıkarıldı. Variller Hıfzıssıhha’da incelenecek.
Belek''in Çirkin Su KemerleriKendisine özgü çam ormanları, pırıl pırıl denizi, son yıllarda birbiri arkasına açılan birinci sınıf tatil köyleri ve golf sahalarıyla adından çok söz ettiren Belek, turizmde örnek projelere imza atmaya devam ediyor.
Konutta Bankalar Birbirini KolluyorEkonomide yaşanan istikrarın ardından ortalama yüzde 1.08 seviyelerine kadar gerileyen konut kredi faiz oranları yaşanan dalgalanmayla birlikte yüzde 1.20''ye kadar yükseldi.
Kıraç''ta şüpheli variller bulunduİstanbul''da Tuzla''nın ardından Büyükçekmece ilçesinin Kıraç beldesinde de şüpheli variller bulundu. Toprağa gömülü olan ve içinde mavi renkli katı bir madde bulunan variller incelemeye alındı.
Ege Seramik, Vitrifiye hisselerin Polat''a satıyorEge Seramik, Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri Sanayi ve Ticaret’teki yüzde 6.13 hissesini Polat İnşaat Sanayi ve Ticaret’e satıyor. Ege Seramik’ten yapılan açıklamada, aktiflerin verimliliğinin arttırılması amacıyla, şirketin iştiraklerinden Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri Sanayi ve Ticaret’in sermayenin yüzde 6.13’üne denk gelen, 2 milyon 902 bin adet hissenin satılması için, alım talebinde bulunan Polat İnşaat’la yarın görüşmelere başlanacağı kaydedildi. Açıklamda, görüşmelerin en kısa sürede sonuçlandırılmasının amaçlandığı belirtildi. Öte yandan Ege Seramik, Ege Seramik Dış Ticaret''teki yüzde 6.74 hissesinin de Polat İnşaat''a satışı için görüşmelere başladı.
Tarih: 17 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Tarihî yapılarına hayat veren Fatih, turizmden kazanacakFatih Belediyesi, Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları, Zeyrek, Türk Mahallesi derken Ayvansaray’a kadar devam eden tarihî zenginliği ortaya çıkaran yatırımlarına devam ediyor.
Variller bu kez de Büyükçekmece''deİstanbul Büyükçekmece''nin Kıraç beldesinde toprağa gömülmüş halde sekiz varil bulundu. Varillerin içinde mavi renkli katı bir madde olduğu belirlendi.
Galataport ihalesi herkesi memnun edecekÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) uzun vadeye yayılan ödeme şekline ilişkin tartışmaları ve Danıştay 6''ncı Dairesi''nin yürütmeyi durdurma yönündeki kararının ardından iptal edilen Galataport ihalesi için kolları sıvadı.
Haliç''e Da Vinci''nin köprüsüLeonardo Da Vinci''nin Sultan 2''nci Bayezid zamanında tasarladığı köprü, Eyüp-Sütlüce arasında 18 ay sonra açılacak. Sadece yayalara hizmet verecek olan taş köprü 240 metre uzunluğunda olacak.
İzmir''in en büyük konser salonuİzmir''in en büyük ve gelişmiş konser salonu Bayraklı''da açıldı. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yaptırılan Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, içinde 860 kişilik bir salon da barındırıyor.
Yönetmelik, depremden 7 yıl sonra çıktıDepremi şiddetli ve sık yaşayan yerlerdeki binaların daha sağlam yapılmasına karar verildi. Resmi Gazete’de kısa bir süre önce yayınlanan ‘Yapı Güçlendirme Yönetmeliği’ne göre depremi bekleyen İstanbul’da takviye edilen bir bina, üçüncü derece deprem kuşağında yer alan Konya’dakine göre birkaç kat daha sağlam olacak. Düzensiz ve simetrik olmayan bina tasarımından kaçınılacak.
''Kastamonu sahiline dokunmayın''TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Kastamonu sahilinde yapılaşmaya kesinlikle izin verilmemesini istedi. TÜRSAB, kentin tanıtımı için elinden geleni yapacak.
Dubai Towers 400 metreyi bulabilirDubai Towers''ın alanın yanı sıra boyu da uzuyor. Kulelerin zemin katlarına yükseklik sınırlaması getirilmedi, katların yükseklik sınırı sanıldığı gibi üç değil dört metre. Yeni 90 katlı kule, tahmin edilenden 100 metre yüksek olabilir.
Bu mercan kayalıklarına son kez bakıyor olabilirsinizOkyanuslardaki ısınmanın, mercan kayalıkları ve deniz canlılarına etkisini incelemek üzere uluslararası bir ekibin Şeysel Adaları''nda 21 alan ve 50 bin metrekarelik mercan kayalıklarında 1994-2005 yıllarında yaptığı araştırma sonuçları yayımlandı.
Gayrimenkul Araştırma Raporu HazırlandıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin katkılarıyla Türkiye''de ilk kez çok geniş kapsamda hazırlanan "Gayrimenkul Araştırma Raporu"nun 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren, sektördeki tüm çalışanlar ve ilgililer tarafından temin edilebiliyor.
104 sayfa olarak hazırlanan raporda, Türkiye''de ve İstanbul''da gayrimenkul sektörü, İstanbul''da gayrimenkul sektörü ve piyasaları için öngörüler, konut sektörü, perakende sektörü, ofis piyasası, sanayi ve lojistik alanları piyasası, otel pazarı, yabancıların Türkiye''de gayrimenkul edinimleri ve buna bağlı gayrimenul talepleri hakkında detaylı bilgi veriliyor ve sektörel göstergeler güncel haliyle yer alıyor. Gayrimenkul Araştırma Raporu, GYODER''den temin edilebilir.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Kalecolor İlklere İmza AtıyorKalecolor, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler ve hizmetler sunuyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Kalekim Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Gülhan ve grubu temsilen birçok üst düzey yönetici katıldı.
Mersin’de atık kirliliğiMersin’de belediyenin asfalt şantiyesinin atıkları ve kanalizasyon suları Deliçay Deresi’nde kirliliğe neden oluyor.
Dubai Towers İstanbul''da sürpriz kararTürkiye, son bir yıl içinde iki önemli ihaleyi çok tartıştı; Galataport ve Dubai Towers İstanbul. Birinin arkasında Ofer ailesi, ötekinin arkasında ise Maktum ailesi vardı. Tartışmanın nedeni ise aslında yabancı sermayenin kökeni değil, Türkiye''ye geliş biçimiydi.
Plaza çalışanları lüks konuta hücum ediyorİstanbul''un gökdelenler semti Maslak''ta lüks konutlar yok satıyor. Plaza çalışanları yoğun trafiğe katılmamak için bölgedeki konutlara hücum ediyor.
Avrupa''nın ''en iyi'' binası Berlin''de!İki yılda bir düzenlenen AB destekli "Mies van der Rohe Mimarlık Ödülü" sahibini buldu. 242 projenin yarıştığı etkinlikte birincilik Berlin''de bulunan Hollanda Elçiliği binasının oldu.
Yüksekten uçuyoruz!Konut projeleri rüzgarı arkasına almış ilerlerken binaların katları da her yeni projeyle birlikte biraz daha yükseliyor. Özellikle rezidanslar İstanbul''un giderek yükselmesinde önemli rol oynuyor.
Sokakların FotoğrafıHer yıl ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” dolayısıyla Mimarlar Odası İstanbul Şubesi de “Mimarlık ve Kent Şenliği” başlıklı bir etkinlik düzenliyor. Bu yılki teması “Kentler, Sokaklar” olarak belirlenen hafta kapsamında oda tarafından “Sokaklar” konulu bir de fotoğraf yarışması düzenleniyor. Son katılma tarihi 1 Ağustos 2006 olarak açıklanan yarışmanın sonuçları 21 Ağustos’ta belli olacak, ödül töreni ise 4 Ekim’de yapılacak. Fotoğraflar ön elemenin ardından Hilmi Etikan, Aras Neftçi, İlteriş Tezer, Güven Birkan ve Şeniz Kabadayı’dan oluşan Seçici Kurul tarafından seçilecek.
Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Tarihi çeşme restore edildi300 yıllık geçmişiyle Osmanlı çeşme mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki tarihi Tophane Meydan Çeşmesi, Sabancı Holding''e bağlı Saka Su tarafından restore edildi.Çeşme önünde düzenlenen törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da katıldı. Türkiye''nin 3. büyük meydan çeşmesi olan Tophane Meydan Çeşmesi 1732 yılında 1. Mahmut''un emri ile kurulmuştu. Çeşmenin restorasyonu 19 ay sürdü.
Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Doğan
İstanbul''da Sahiller Yeniden Düzenleniyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların sahillerden yararlanması için Kadıköy''deki Caddebostan Plajı''ndan sonra, Yeşilköy-Çiroz, Florya Güneş ve Küçükçekmece''nin Menekşe sahillerini yeniden düzenledi.
Ankara''ya burgulu kuleli dev fuar alanıEtimesgut''taki Şeker Fabrikası''nın 1.45 milyon metrekarelik arazisine, burgulu kule, 5 yıldızlı otel, stadyum, eğlence ve alışveriş merkezleri ile 100 bin metrekarelik kapalı fuar alanı yapımı öngörülüyor.
Türkiye’de çölleşmeye adım adımTürkiye’de, Ağrı, Cilo, Süphan ve Kaşgar dağlarının bir kısmında kalan çok az miktardaki buzulun son 1.5 yılda yüzde 1 daha eridiği tahmin ediliyor.
Aliağa’da ‘çinko oksit’ tepkisiİzmir Aliağa’da demir çelik fabrikalarının bacalarından çıkan tozun işlenerek çinko oksit elde edilmesine imkan veren proje tepki çekti. Çevreciler, projenin hayata geçirilmesi halinde bölgedeki doğal yaşamın tümüyle yok olacağını savunuyor.
Gintaş''tan Karadağ''da dev alışveriş merkeziBursa merkezli Gintaş İnşaat, Karadağ''ın başkenti Podgorica''ya 36 milyon Euro yatırımla 58 bin metrekarelik alışveriş merkezi kuruyor.
Yeni emlakçılara üniversite şartı getiriliyorEmlak sektörünü AB standarlarına ulaştırmak için Sanayi Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından hazırlanan Emlak Müşavirliği Yasa Taslağı''yla, yeni nesil emlakçılara üniversite mezunu olma şartı getiriliyor.
İstanbul''da deniz keyfi başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy''deki Caddebostan Plajı''ndan sonra, Yeşilköy-Çiroz, Florya Güneş ve Küçükçekmece''nin Menekşe sahillerini yeniden düzenledi.
Altın varaklı Tophane ÇeşmesiTürkiye''nin en büyük meydan çeşmesi olan Tophane Meydan Çeşmesi, Sabancı Grubu markası Saka Su tarafından restore edildi. Yaklaşık 300 yıllık çeşmenin restorasyonunda 40 metrekare 23 ayar altın varak da kullanıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açılışta, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı''ya çeşmeden su verdi. Saka Su, Kabataş Çeşmesi''ni de restore edecek.
Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Bir kütüphane yapmakla başlayacak her şeyBaşkentin çöplerinin toplandığı Mamak Çöplüğü''nün yanıbaşındaki Ege Mahallesi, idealist muhtarı Ali Kahraman''ın çabasıyla bir kütüphane kazandı.
''Kiralarda suni artış olabilir''Dövizdeki artışın emlak kiralarına olası etkileri konusunda uzmanların görüşleri şöyle: Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner: 2001''de döviz bazında kiralama yapanlar ani bir şok yaşamış, ve kiralarını ödeyemez hale gelmişlerdi. Dövizdeki bu yükseliş devam ederse yine benzeri gelişmeler yaşanabilir. Reha Medin Emlak Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Medin: Gayrimenkul alım-satımlarının yanı sıra, aynı şekilde yazın gelmesiyle konut kiralama miktarlarında mevsim normalleri dışında bir artış olacağını düşünmüyorum. Döviz bazlı kiralamalarda anormal bir değişiklik yaşanacağını sanmıyorum.
Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Rogers ve Maki de Ground Zero Takımına KatıldıDünya Ticaret Merkezi’nin inşasının başlamasından sadece birkaç gün sonra Larry Silverstein Richard Rogers ve Fuhimiko Maki’nin de proje ekibine katıldığını açıkladı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.