Haberler

19 Mayıs 2006, Cuma

Beyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin SistemiBeyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin Sistemi1975-1990 Lübnan Savaşı süresince Beyrut’un en çok hasarı altyapı sistemi almıştı. Ayrıca 20 bin kişi evsiz kalmıştı. Şehrin kıyı kesimi 15 yıl boyunca kontrolsüz bir şekilde yağmalanmıştı. Savaş sırasında zayıf düşen hükümet büyük ölçekli ve kompleks bir yenileme projesini başlatacak güçte değildi. Lübnan’ın savaştan sonraki ilk hükümeti felaketi bir fırsata dönüştürme fikri ile yola çıktı. Planları özel bir bölge tasarlamaktı. Haberin Devamı
Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı’nda Mutlu SonZeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı’nda Mutlu Sonİstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ağına bir halka daha ekliyor. Güzergah uzunluğu 5,2 kilometre olan Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı deneme seferlerini bugün Başkan Kadir Topbaş başlatacak.
Eş Zamanlı Haritalar Kentleri Daha Yaşanılabilir Yapabilir mi?Eş Zamanlı Haritalar Kentleri Daha Yaşanılabilir Yapabilir mi?MIT’den Carlo Ratti, kablosuz internet ağı ile cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlardan gelen verileri kullanarak kentteki insan hareketlerinden haritalar hazırlıyor. İnsanlar MIT Kampüsü civarında kablosuz internet bağlantısı olan cep telefonları ile dolaşmaya başladıklarında, hareketleriyle eş zamanlı haritalama projesini oluşturmaya katkıda bulunuyorlar.
Moskova, Edinburg’la anlaştıMoskova, Edinburg’la anlaştıGösterişli İskoç Parlemanto Binası’nı tasarlayan RMJM mimar grubu şimdi de, petrol dolarlarıyla Moskova şehrinin merkezine savurgan bir gökdelen inşa edecek.
ARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıPritzker ödüllü mimar Thom Mayne, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonuyla, 29 Mayıs 2006 Pazartesi günü İTÜ Maçka G Anfisi’nde bir konferans gerçekleştirecek.
Beyrut: İstek ve Bellek ArasındaBeyrut: İstek ve Bellek ArasındaBeyrut, Lübnan’da 15 yıl süren sivil savaşın ardından, şiddet olayları ile harap edilmiş olmasının getirdiği gerginlik ile karmaşa ve tezatlar şehri. Beyrut, uluslararası kamuoyunda da saçma şiddet ve yıkım olayları ile biliniyor. Bazı tarihçiler yıkımların şehrin kıyılarında yaşayanların gizli nefretinin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Savaş sonrasını anlatan bir belgeselde, bir milis tüm içtenliği ile savaş sırasında girdikleri büyük otellerden birinde, bu mekanın temsil ettiği güçlerden büyük bir hoşnutluk ile nasıl intikam aldığını anlatıyor.
Mimari Tasarımda BilişimMimari Tasarımda Bilişimİstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Mimarlıkta Bilişim Yüksek Lisans Programı, 2006-2007 eğitim-ögretim yılından itibaren İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Bilişim Anabilim Dalı Mimari Tasarımda Bilişim (Architectural Design Computing) adı ile öğretime devam edecek. 2006-2007 lisansüstü programlara başvuru haftasından önce, 22-27 Mayıs 2006 tarihleri arasında Mimari Tasarımda Bilişim Yüksek Lisans öğrenci çalışmaları Taskışla''da 102 No’lu hol önünde sergilenecek. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Zaha Hadid’e Cincinnati’den ÖdülZaha Hadid’e Cincinnati’den ÖdülPritzker Ödüllü mimar Zaha Hadid, Cincinnati Güzel Sanatlara Katkı Ödülü’ne layık görüldü. Mimar, 24 Mayıs 2006 tarihinde 15.000 Dolar’lık ödülü almak üzere Cincinnati’ye gidecek.
Tasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. sayısında, farklı otel projeleri, akıllarda yer etmiş otellere dair ilginç hikayeleri, kırka yakın otel projesi bulunan Ali Çiçek ile turizm üzerine bir söyleşiyi, turizm mimari ilişkisini inceleyen çarpıcı makaleleri içeriyor.
Doxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıDoxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıNorgunk Yayıncılık tarafından yayınlanan, yılda üç kez okur karşısına çıkan, dört aylık mekân, tasarım ve eleştiri dergisi Doxa’nın ikinci sayısı çıktı.
2006 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''na Başvurular Başladı2006 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''na Başvurular BaşladıTÇMB’nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı BETONART dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 22 - 29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirilecek.
Joshua Prince-Ramus OMA’dan Ayrılarak Kendi Ofisini KuruyorJoshua Prince-Ramus OMA’dan Ayrılarak Kendi Ofisini KuruyorOMA’nın New York’taki ofisini yürüten Joshua Prince-Ramus buradan ayrılarak kendine yeni bir ofis kuracağını açıkladı. 10 yıllık çalışma sonrasında kendi yoluna gideceğini açıklayan mimar, New York ofisindeki takımını da beraberinde götürecek.
Fuksas Mandela Projesi’ni KazandıFuksas Mandela Projesi’ni KazandıMassimiliano Fuksas, RIBA’nın açtığı en büyük yarışmalarından biri olan, 190 milyon Pound’luk Nijerya’daki Abuja kentinde yer alan Nelson Mandela Enstitüsü Üniversite Kampüsü’nü yapmyaya hak kazandı.
Arkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıArkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıYeni açılacak olan ve mimarlık-kent planlama alanında profesyonellerden öğrencilere kadar pek çok kesimin kullanabileceği bir kaynak olması hedeflenen Arkitera Platform Sitesi için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin üyeleri arasında açtığı yarışma sonuçlandı. İki aşamalı olan bu yarışmada teknik yeterliliğin sınanması bağlamında 9 kentten yarışmaya katılanlardan en az 3’er fotoğraf göndermeleri istenmişti.
Zeugma''nın bullaları müzedeZeugma antik kentinden kurtarılan kil mühür baskı (bulla) örnekleri sergilenmeye başlıyor.
Kentin Ana Damarlarına Neşterİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımının en önemli arterlerinden biri olan Anadolu Caddesi’nde trafik akışını rahatlatacak düzenlemede yer alan 4 adet karayolu alt ve üst geçidi ile ilgili proje ihalesi yapıldığını açıkladı.
Topbaş; “Levent’teki arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz…”Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Levent’teki araziyle ilgili, “Gayrimenkulümüzü en iyi şekilde değerlendirmek için planda değişiklik yaptık. Yeni bir değer tespiti yaparak arazinin fiyatını belirleyeceğiz ve üzerinde çalıştığımız bir yöntemle İstanbul adına en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.
Bugün ve Yarın Müzeler ÜcretsizKültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerleri, Müzeler Haftası dolayısıyla bugün ücretsiz ziyaret edilebilecek. Atatürk’ün doğumunun 125. yılı kutlamaları çerçevesinde ise yarın yine bakanlığa bağlı müzeler ücretsiz gezilebilecek.
Zeugma Mühürleri Görücüye ÇıktıGaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Zeugma antik kentinden kurtarılan kil mühür baskıların (bulla) en güzel örneklerini sergilemeye başladıklarını söyledi.
Muzafferabad’ın İmarı TOKİ’ninPakistan’da geçen yıl yaşanan depremden sonra bu ülke halkını yalnız bırakmayan Türkiye, depremden büyük zarar gören yerleşim yerlerinin yeniden imarı konusunda da önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Yeniden imar projeleri ile Türk müteahhitleri de bu ülkede önemli iş imkanlarına kavuşacak.
İstanbul yeniden yapılanıyorBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye''deki görüntü kirliliği, kaçak, depreme dayanıksız ve kötü yapılaşmadan herkesin mustarip olduğunu vurgularken, bunun önüne geçmek amacıyla Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladıklarını bildirdi.
''Kulelerin arazisi ihaleye çıkmıyor''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Towers''ın yapılacağı belediyeye ait Levent''teki arazinin ihaleye çıkartılmayacağını açıkladı. Topbaş, "Başka bir yöntem belirliyoruz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız" dedi. Bazı kişiler tarafından arazi hakkında değişik yorumlar yapıldığına da değinen Topbaş "500 milyon, 350 milyon dolar, diyenler oldu. Sözlerinin arkasında dursunlar. Gelsinler paralarını hazırlasınlar. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım. Adam gibi adam olmak lazım" dedi.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Da Vinci’nin Köprüsü 504 Yıl Gecikmeyle Haliç’teİtalyan ressam, heykeltıraş ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için tasarladığı köprünün uygulama projeleri, 504 yıl sonra hazırlanmaya başlandı. Köprü, önümüzdeki ekim ayında Eyüp ve Sütlüce arasında tamamlanmış olacak.
Türklerin yerleşik hayata geçtiği şehir bulunduTürklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti''nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend şehri Kazakistan''da bulundu. Bu keşfi yapan Prof. Dr. Bekir Deniz şöyle konuştu: Bugüne kadar kayıp şehir olarak adlandırılan Cend şehrinde Selçuklu Devleti''nin kurucusu Selçuk Bey''in türbesini de buldum. Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum fakat günümüze gelen örnekleri yoktu."
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Zincirlikuyu projesine üç odadan itiraz varİstanbul Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası, İstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisine Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi tarafından yaptırılacak gökdelenin Boğaziçi''nin silüetini bozacağını bildirdi.
Nükleer santral yapımına Rus talipYurtdışında nükleer santral inşa etme konusunda önde gelen şirketlerden biri olan Rus Atomstroieksport, Türkiye’deki nükleer santral inşasına da katılmak istiyor. Rus ITAR-TASS ajansının haberine göre, Rusya enerji ve sanayi bakanlığında yapılan Rusya-Türkiye çalışma grubu toplantısında Atomstroieksport temsilcileri Türkiye’deki nükleer santral yapımında görev almak istediğini iletti. Toplantıda Türk tarafının da yasal düzenlemeler çerçevesinde Rus şirketlerin sürece dahil edilebileceğini söylediği kaydedildi. Rus şirket Çin, Hindistan ve İran’daki nükleer santrallere aynı anda 5 reaktör inşa edebilen tek şirket konumunda bulunuyor. Türkiye, 10 yıllık dönem içerisinde 5 bin megavattlık enerji sağlayacak 3 nükleer santral kurmayı planlıyor. Uzmanlara göre, santral yapımımın maliyeti 7-8 milyar doları bulacak.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Konuta talep devam edecek2005 yılında yaşanan talep patlaması ve ardından gelen hızlı satışların ardından 2006''ya güçlü giren konut sektörü, hafta başından beri dövizde yaşanan dalgalanmalardan etkilenmedi.
Konutta Faiz Artışının Faturası Ayda 111YTLPara piyasalarındaki dalgalanma tüketiciye patladı. Dalgalanma konut başta olmak üzere taşıt, ihtiyaç kredi faizlerine ve mevduat faiz oranlarına yansırken, konut kredilerinde yüzde 1.03''lerden yüzde 1.20''lere yükselen faizler aylık ödemeleri 111 YTL artıracak.
Hatay ve Muğla''ya armağanTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ''ne (TMMOB) bağlı odalar, anayasadaki ''kamu yararı'' na çalışan kuruluşlardan... Yönetim ve organları mimar, şehirci ve mühendislerin oylarıyla belirlendiği için de uzmanlık alanlarındaki ulusal ''demokratik'' kurumlar...
Konut SektörüPlansızlık-programsızlık Türk ekonomisini fena vurmaya başladı. Ama buna rağmen sadece ideolojik nedenlerle plan-program gibi kavramlara karşı olanlar yaşanan bir dizi olumsuzluğa karşın yeni açılımlara onay vermiyor. Oysa net olarak görünen o ki; Türkiye''de hem makroekonomik düzeyde hem de mikroekonomik düzeyde (hanehalkı birimleri düzeyinde) planlı-programlı davranış biçimlerine acilen ihtiyaç var.
Mezopotamya elinizin altındaToplumsal Tarih mayıs sayısında uygarlığın beşiği Mezopotamya''yı kapağına taşıyor ve okurlarına kapsamlı bir Mezopotamya Arkeoloji haritası hediye ediyor. Dergide Kemalettin Köroğlu''nun kaleme aldığı ''Tarih Öncesinden Perslere Kadar Mezopotamya'' başlıklı çalışma pek çok uygarlığa beşiklik etmiş bu verimli toprakların bileşik bir kültürel kimlik oluşturma sürecine tanıklık ediyor. Dergide Mustafa Suphi''nin katledilmesinde Trabzon çetelerinin rolü, 2. Dünya Savaşı''nda yok edilen Selanik Yahudileri, 17. yüzyılda Osmanlı donanmasına kalyonların girişi konulu yazılar da dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Dalgalanmanın etkisi sınırlı kalırTaşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Turanlı, ''''Mortgage''ı bekleyip ev almayan vatandaşlar şimdi daha yüksek fiyatlardan konut edinecek. Beklentinin tersi oldu'''' değerlendirmesini yaptı.
Gizli Bahçe''ye Akdeniz EvleriDumankaya İnşaat, Gizli Bahçe Botanik, Koru, Şelale ve Manzara Konakları''ndan sonra bölgeye Akdeniz Evleri projesini ekledi.
Kayıp kent Cend bulunduEge Üniversitesi''nden bir ekip, ''Kazakistan''da yaptığımız tarama çalışmasında, Türklerin yerleşik hayata geçtikleri ''kayıp'' Cend kentini bulduk'' dedi.
Fırtına konut faizini sürüklediKoçbank Genel Müdürü Kemal Kaya, gelişmeleri değerlendirirken konut kredilerine talebin devam edeceğini belirtti.
Türk Yapı Malzeme Sektörü’ne Yeni Bir Firma KatıldıALPOLIC® marka yangına dayanıklı aluminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) Ofisi geçtiğimiz Nisan ayında açıldı. Türkiye Ofisi’ne, Türkiye dışında Doğu Avrupa ve Balkan Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu Ülkeleri’nin bir kısmını da kapsayan 20’den fazla ülke bağlandı.
Gayrimenkul Araştırma Raporu HazırlandıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin katkılarıyla Türkiye''de ilk kez çok geniş kapsamda hazırlanan "Gayrimenkul Araştırma Raporu"nun 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren, sektördeki tüm çalışanlar ve ilgililer tarafından temin edilebiliyor.
104 sayfa olarak hazırlanan raporda, Türkiye''de ve İstanbul''da gayrimenkul sektörü, İstanbul''da gayrimenkul sektörü ve piyasaları için öngörüler, konut sektörü, perakende sektörü, ofis piyasası, sanayi ve lojistik alanları piyasası, otel pazarı, yabancıların Türkiye''de gayrimenkul edinimleri ve buna bağlı gayrimenul talepleri hakkında detaylı bilgi veriliyor ve sektörel göstergeler güncel haliyle yer alıyor. Gayrimenkul Araştırma Raporu, GYODER''den temin edilebilir.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Kalecolor İlklere İmza AtıyorKalecolor, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler ve hizmetler sunuyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Kalekim Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Gülhan ve grubu temsilen birçok üst düzey yönetici katıldı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.