Haberler

11 Mayıs 2006, Perşembe

Paulo Mendes da Rocha ile…Paulo Mendes da Rocha ile…Geçtiğimiz ay 78 yaşındaki Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha en prestijli mimarlık ödülü olan Pritzker Ödülü’nü kazandığı açıklandı. Yerçekimine karşı duran çıplak beton ya da çelikten döşemeleri, geniş terasları ve koloniyel binalara yaptığı yenilemeler ile tanınan mimar 31 Mayıs 2006 Çarşamba günü ARKIMEET kapsamında Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda bir konferans verecek. Haberin Devamı
Uphill Bahçeşehir görücüye çıktıUphill Bahçeşehir görücüye çıktıVaryap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı, Bahçeşehir''de yeni bir projeye başlıyor. Uphill Court Bahçeşehir isimli proje, toplam 682 konuttan oluşuyor. Yeşil park alanlarıyla çevrili projede Queens''lerden stüdyo dairelere kadar pekçok farklı konut tipi yer alıyor. Uphill Court Bahçeşehir 66.5 dönümlük bir alan üzerine inşa ediliyor. Projede, hem sıralı villalar hem de yüksek bloklar yer alıyor. Uphill Court Bahçeşehir''de 356 adet 1+1, 128 adet 2+1, 84 adet 3+1 daire ile 108 adet Victorias sıralı dublex villa ve 6 adet 4 katlı ve yüzme havuzlu Queens villa bulunuyor. Daire içlerinin net 2.73 metre yükseklikte olacağı projenin yüzde 85''i yeşil alandan oluşuyor.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Port Göcek inşaatı durdurulduPort Göcek inşaatı durdurulduGöcek’te ağaç kesimine yolaçtığı ve betonlaşmayı artırdığı, gerekçesiyle eleştirilere neden olan Port Göcek inşaatı, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yazı üzerine geçici olarak durduruldu.
İshakpaşa Sarayı 48 yıldır yanlış restore ediliyormuşİshakpaşa Sarayı 48 yıldır yanlış restore ediliyormuşDünyanın ilk merkezî ısıtmalı sarayı olarak bilinen tarihî İshakpaşa Sarayı''nın yarım asırdır süren restorasyon çalışmalarının hatalı olduğu ortaya çıktı.
Üç Ülke Sınırı İçin TasarımÜç Ülke Sınırı İçin TasarımAlmanya’dan RWTH Aachen, FH Aachen, FH Bochum, Universitaet Siegen; Belçika’dan Sint Lucas University - Brüksel; Hollanda’dan Academie van Bouwkunst - Maastricht, Hogeschool Zuyd - Heerlen; Türkiye’den Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu okullardan 100’e yakın öğrencinin katıldığı “Sembolik Mekanlar” konulu çalışma 21-23 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Heerlen kentinde gerçekleştirildi.
2006 Avrupa Kamusal Mekan Ödülleri Kazananları Belli Oldu2006 Avrupa Kamusal Mekan Ödülleri Kazananları Belli Olduİki senede bir verilen Kamusal Mekan Ödülleri’nin dördüncü dönem kazananları belli oldu. Yarışmaya 31 farklı ülkeden yaklaşık 207 proje katıldı. Yarışmaya Türkiye’den de İstanbul Modern ile Tabanlıoğlu ve “Tarihi Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Koruma Geliştirme Projesi” ile Hüseyin Kahvecioğlu da katılmıştı.
Afganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuAfganistan''da Yeniden Yapılanma SorunuSavaş sonrasında Amerikalılar, Afganistan’da yeniden yapılanma sürecini başlattılar. Ancak bu yeniden yapılandırma projelerinin sonuçları başarıları yerine başarısızlıklarıyla gündemde. Yarı Afgan yarı Amerikalı gazeteci Fariba Nawa, Afganistan’daki bu süreci izlemek üzere ülkesine bir süreliğine geri dönüyor ve hazırladığı raporda ilginç sonuçları gözler önüne seriyor. “Mühendisler bugünlerde Afganistan’da kötü işler karşılığında iyi para kazanıyorlar.”
Punk ve Mimarlığın Buluştuğu ProjePunk ve Mimarlığın Buluştuğu Proje1970’lerin ortasında punk grupları ilk kez ortaya çıkmaya başladığında, muhafazakar ve elitist olarak tanımladıkları kesime, müzik endüstrisindeki bürokrasiye ve “progresif rock”ın soyut entellektüelliğine karşı öfke besliyorlardı. Üç akortlu, basit melodili ve kısa şarkıları boyunca, punklar demokratik hatta bazen anarşist beste biçimini savundular. Şarkıların çalınması o kadar basitti ki herhangi biri bir müzik aleti alıp bu işi yapabilirdi. Müziği yapanlar ve dinleyiciler arasındaki bağ mümkün olduğunca direkt olmalıydı, bu yüzden plak yapımcılarını pas geçip dağıtım modelleri de kurmuşlardı.
“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!“Türkiye’de Tasarım” Haziran’da Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleriarasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek.
Gayrimenkul Zirvesi''nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Zirvesi''nin Altıncısı DüzenlendiGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından her yıl düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi''nin altıncısı 2-3 Mayıs 2006 tarihlerinde İstanbul Swiss Otel''de yapıldı.
Dubai Kuleleri''nin İnşaat Alanı BüyüdüDubai Kuleleri''nin İnşaat Alanı BüyüdüDubai Properties International''in Levent''teki eski İETT Garajı arsasına inşa edeceği Dubai Towers-İstanbul''la (Dubai Kuleleri) ilgili inşaat alanını genişleten plan değişikliği kabul edildi.
Belediyeler koruma yarışındaTarihi Kentler Birliği''nin (TKB) üye belediyeleri arasında düzenlediği ''Tarihi Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Ödülleri'' nde 2005 yılı çalışmalarına ait ödül töreni 11 Nisan 2006''da İstanbul''daki Topkapı Eresin Otel''de Fatih Belediyesi''nin ev sahipliğinde yapılmıştı.
Kentte yeni sektör fuarcılıkTürk ekonomisinin belkemiği Bursa''da fuarcılık da öne çıkan sektörler arasında. Geçen yıl düzenlenen fuarlar 535 bin kişi tarafından gezilirken bu yılki ziyaretçi sayısının 750 bini bulması bekleniyor.
Uphill, Bahçeşehir''de de yükselecekAtaşehir''de konutları kapış kapış satılan Varyap Varlıbaşlar ve Teknik Yapı, ''''butik tarzda çok katlı konut'''' markaları Uphill Court''u Bahçeşehir''e taşıyor.
Havalimanı isteyen iller artıyorİki ilin birleşerek ortak bir havalimanı talep etmelerini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "İlk kez iki ilin dayanışma göstererek, ortak hareket ettiğine tanık oluyorum" diyerek övüyordu.
Net Holding Milas için Ağaoğlu ile görüşüyorNet Holding, "Net Milas Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Projesi" ile ilgili olarak Ağaoğlu Şirketler Grubu’yla karşılıklı görüşmelere başladı. Net Holding’den dün yapılan açıklamada, şirketin iştiraklerinden Net Turizm ile Halikarnas Turizm’in, Muğla’da bulunan arazileri üzerinde geliştirilen, Net Milas Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Projesi kapsamında görüşmeler yapıldığı hatırlatıldı. Ağaoğlu Şirketler Grubu’yla karşılıklı görüşmelere başlandığı ve mayıs ayı sonuna kadar sonuçlandırılmasının planlandığı kaydedildi.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
''Herkese ev'', nerede o bolluk!Ev sahibi olmak artık kolaymış. Kredi veren bankalar herkesin ev sahibi olmasını sağlıyormuş.
Batık patronları gayrimenkul kurtaracakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun, son dönemde protokol imzaladığı batık bankacıların ortak özelliği, sahip oldukları gayrimenkuller.
İstanbul ‘Çiçek Borsası’na Kavuşuyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla çiçek bahçesine dönüştürülen İstanbul, şimdi de uluslararası boyutta bir çiçek borsası kazanıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi, Çobançeşme Fidanlığı’nın özel sektör aracılığıyla ‘Fidan Borsası’na dönüştürülmesine onay verdi.
Kalecolor silinebilir tavan boyası ürettiKalecolor, sağlıklı boya konsepti çerçevesinde iki yeni ürün üretti. Kale Grubu Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, ev sahipliğini grup olarak üstlendikleri Dünya Mimarlar Kongresi''nin ardından geliştirdikleri İstanbul Konsepti''ne iki yeni boya seçeneği ile devam ettiklerini söyledi. 50 yıllık Kale Grubu''nun iki yıl önce Kalecolor ile boya sektörüne giriş yaptığını hatırlatan Okyay, "İki yılda tanınan boya olduk. Bu önemli. Ama grubun en büyük birikimi güvenirliliği ve ürün kalitesi oldu" dedi. Kalecolor Ürün ve Marka Müdürü Yasemin Kurtçu ise iç cepheler için geliştirilen Kalia''nın ipek, mat ve tavan olmak üzere üç ayrı çeşitte üretildiğini söyledi ve ürün hakkında "Kalia, küf ve mantar oluşumuna engel olan ve ışık etkisiyle kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Tavan boyasında ise bir ilk olan silinebilme özelliğini Kalia ile geliştirdik" dedi. Kurtçu, dış cephe için tasarlanan Protekta''nın ise güneş ışıklarını geri yansıtma özelliği nedeniyle yaz mevsimi ve kuru kalma özelliği ile de kış mevsimi için ideal bir boya olduğunu söyledi. Kalecolor ayrıca boya ustaları için geliştirdiği Usta Kulübü ile kulübe üye olan ustalara sigorta yapıp, her mevsim iş bulmalarını sağlıyor.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Uphill Court Bahçeşehir’deTürkiye’ye butik tarzda çok katlı konut projesine imza atmaya hazırlanan Uphill Court, dört bir yanı yeşil park alanıyla çevrilmiş yeni bir yaşam merkezini hayata geçiriyor.
Bahçeşehir’e 220 Milyon Dolarlık Uphill YapılacakVARYAP Varlıbaşlar ve Teknik Yapı Ortak girişimi tarafından Ataşehir’de gerçekleştirilen Uphill Court’un tapularının dağıtılmasından sonra aynı proje şimdi de 220 milyon dolarlık yatırımla Bahçeşehir’de hayat buluyor. Projede ayrıca 30 milyon dolarlık yatırımla Uphill Kule’de yer alacak.
Ulaştırmada öncelik demiryollarına geçiyor 9. Kalkınma Planı taslağında, ulaştırma sektöründe demiryoluna öncelik verilmesi öngörülüyor. Ayrıca kara, hava ve demiryolları kurumlarının tek çatı altında toplanması da planlanıyor.
Eston, Büyükçekmece’ye 1 Milyar Dolar YatıracakEston Yapı, İstanbul Büyükçekmece Yakuplu’da 1 milyar dolar yatırımla, 4 bin konutluk projeye imza atıyor. Eston Deniz Projesi, 1.5 milyon metrekare üzerine, iki ve üç katlı 4 bin bahçeli evden oluşacak.
Santralları takır takır kuracağızTBMM Genel Kurulu''nda, Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı''nda yapılan değişiklikle yap-işlet-devret (YİD) santrallarının işletmecilerine ihalesiz devri konusunda sınırlı bir daraltmaya gidildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler , nükleer santralların ''''takır takır'''' kurulacağını söyledi.
CHP, iktidarı İstanbul Belediyesi’nden vuracakCumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iktidarı eleştirmek için kullandığı en önemli malzemelerden biri İstanbul. CHP lideri Baykal’ın İstanbul ziyaretlerinde yapılan konuşmalar da Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın icraatları üzerinde yoğunlaşıyor.
Maktum''a 200 milyon dolarlık hediyeİstanbul Belediyesi, Dubai Towers''ın inşaat alanını 97 bin metrekare artırdı. Böylece Şeyh Maktum fazladan 200 milyon dolar kazanacak.
Kadıköy Belediye Başkanı’ndan yardımcısına kıyakKadıköy, İstanbul’un gözde semtlerinden biri. Ataşehir de ilçenin en değerli bölgeleri arasında yer alıyor. Bölgedeki Taç Spor Tesisi, 40 dönümlük arazi üzerine kurulu.
Üniversiteden tarihi kararİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi''nin acil servisi dışındaki tüm birimleri, Küçükçekmece''deki Atatürk Olimpiyat Stadı''nın bulunduğu Olimpiyat Köyü''ne taşınacak.
Göcek koylarında tehlike çanlarıYat turizminin önemli merkezlerinden Göcek''te yapılan bir araştırma, Göcek körfezindeki 21 koyun ciddi deniz suyu ve kıyı kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.
Eston''dan 1 Milyar $''lık Projeye StartEston Yapı, Türkiye''nin en büyük konut projesine başladı. İstanbul Yakuplu bölgesinde yapımına başlanan Eston Deniz projesi 1 milyon 500 bin metrekare alan üzernide 4 bin konuttan oluşacak ve 7 yılda tamamlanacak. Toplam 1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek proje, tekli ve ikiz villalar, apartmanlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, marina, otel bölümlerinden oluşacak. Eston Yapı Genel Müdürü Salih Kuzu ''Proje tamamlandığında 15 bin kişinin yaşayacağı bir yerleşim merkezi ortaya çıkacak. Kişi başına 100 metrekare yeşil alan düşüyor'' dedi.
Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
''Dubai imar planı''Dubai kulelerine normalin iki katı imar izni veren Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi ile İhale Kanunu''nu da devre dışı bıraktı.
Çevreyi kirletenlerin yararlandığıNe zaman, yönetimin yerelleşmesi gereğinden bahsedilse, ''Bugünkü belediyelerle mi?'' sorusuyla karşılaşılır. Örnek olarak da, son günlerde karşılaştığımıza benzer olaylar öne sürülür.
Dubai sporun şeyhliğine soyunuyorGökdelen sevdalarıyla dünyanın başını döndüren Dubai Emirliği çöl ortasında dünyanın ilk spor kentini kurmaya soyundu.
''Bakir'' megastore alanına ilk kanDünyayı ''eğlence megastore''u kavramıyla tanıştıran dev zincir Virgin, Demirören ortaklığıyla Türkiye''ye geliyor. İstanbul, Beyoğlu''nda Saray Muhallebicisi''nin olduğu tarihi bina müzik, video, oyun, wi-fi, PC gibi kültürel ve dijital ürünlerle tanışacak.
Müteahhitler iflasın eşiğine gelebilir...İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik çimento taleplerini patlattı. Çimento satışları 2005''te bir önceki yıla göre yüzde 15.74 arttı.
Çimento altınla yarışıyorUzan Grubu fabrikalarının satışı öncesinde 80 dolar olan çimento fiyatlarında artış, dünkü zamla birlikte yüzde 18.6''ya ulaştı.
Boğaz''daki 3 bin kaçak yapıyı özel sektör ihaleyle yıkacak1974 yılında doğal sit alanı ilan edilen İstanbul Boğazı, 1983''te çıkarılan yasayla koruma altına alınmaya çalışıldı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, incelemelerinde binlerce binanın yasaya aykırı yapıldığını belirledi.
TOKİ Çimento Üretmeyi Düşünmesin, İşine BaksınTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), TOKİ’nin işinin çimento değil, vatandaşa ucuz konut üretmek olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çimento fiyatlarının aşırı yükselmesini eleştirmesinin ardından TOKİ yönetiminin çimento fabrikası kuracakları yönünde açıklama yapmışlardı.
Mimar Sinan KitabıDünya çapındaki mimarımız Mimar Sinan’ı yine dünya çapında ünlü olan bir başka mimarımız Turgut Cansever, yazdığı bir kitapla tekrar gündeme getirdi. Mimar Sinan’ı en iyi anlayan mimarlardan biri olarak bilinen Cansever, kitabında; tasnifler ve teknik bilgiler kadar, Sinan’ın ortaya koyduğu eserlerin ondan öncekilerle ve sonrakilerle karşılaştırılarak Osmanlı mimarisindeki yerini bütün detaylarıyla ortaya koydu.
Çimentocu’dan CevapTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, son günlerde çimento fiyatlarına zam yapılacağı, çimento fiyatlarının çok yükseldiği ve hazır beton şirketlerinin çimento temininde sorunlarla karşılaştıkları yönünde haberlere bir basın toplantısı ile cevap verdi.
Avrupa Yemeğinde Kıyı Talanı ve Variller SorulduDışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün "Avrupa Günü" nedeniyle AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine dün verdiği yemekte, Tuzla’da bulunan zehirli variller de gündeme geldi.
TÜSİAD Beyoğlu’na ‘Simgesel Anıt’ DikiyorMayıs ayı toplantılarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, TÜSİAD’ın Beyoğlu’ndaki genel merkez binasının önüne simgesel bir anıt dikmesini onayladı.
Kayseri’de tarih canlanıyorKayseri Büyükşehir Belediyesi’nce restore ettirilmekte olan 100 yıllık evlerin bulunduğu bölge, kentin tarihinin yaşatılacağı bir mekana dönüştürülecek.
Çimentoculardan Zam SavunmasıÇimento fiyatlarında yaşanan artışı eleştiren müteahhitlere, çimentoculardan cevap geldi. Çimentocular konut fiyatlarının yüzde 59 arttığını, buna karşın çimento fiyatlarının yüzde 7.5 arttığını belirterek, ''Kimse bizi karalamasın'' diye kendilerini savundular. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Adnan İğnebekçili, Başkanvekili Erhan Kamışlı ve Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen''le birlikte düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi: ''Çimentonun fiyatı birçok bölgemizde 2005 Ağustos ayından bu yana en fazla yüzde 3-5 oranında artarken, bazı bölgelerde ise hiçbir artış olmadı. TÜİK verilerine göre 2005 yılı mart ayı ortalama çimento ton fiyatı 105.98 YTL iken, aynı ayın 2006 fiyatı 114.55 YTL''dir. Buna göre, çimento fiyatındaki yıllık artış sadece yüzde 7.5 olup, enflasyona paraleldir. Aynı dönemde konut fiyatlarına gelen zam, TÜİK verilerine göre yüzde 56.9''dur. Yani çimentonun fiyatının tam 7.5 katıdır.''
Tarih: 10 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
Net''in Milas Projesi''ne Ağaoğlu Ortak Oluyorİstanbul Yaklaşımı''na dahil Net Grubu, dünyanın sayılı turizm projelerinden biri olacak ''Net Milas''ta müteahhit ve turizmci Ağaoğlu ile ortak oluyor. Mayısta başlayan görüşmeler, küçük pürüz dışında imza aşamasına geldi.
Tarihî kervansarayın restorasyonuna başlandıEdirne’de Avrupa Birliği fonları ile iş merkezine dönüştürülmesine karar verilen tarihî Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı. 6 bin 500 metrekarelik alanı bulunan kervansarayda çalışmalar 18 ayda bitirilecek.
Mitsubishi Chemical Firması’nın Türkiye Ofisi AçıldıALPOLIC® marka yangına dayanıklı alüminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) ofisi nisan ayı itibariyle açıldı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.