Haberler

20 Haziran 2008, Cuma

Batık Alışveriş MerkezleriBatık Alışveriş Merkezleri15. yüzyılda inşa edilen İstanbul’daki Kapalı Çarşı, insanlık tarihinde alışverişin geçmişinin ne kadar eskilere dayandığın dair ipuçları verse de “alışveriş merkezi” 20. yüzyılın ürünü olan bir kavram. Alışveriş merkezleri, çeşitli ticari birimleri ve bu birimleri birbirine bağlayan yaya akslarını içeren bina veya bina toplulukları olarak tanımlanıyor. Bu tanıma uyan ilk AVM 1955 yılında İsviçre’de Ralph Erskine tarafından tasarlanan Luleå. Erskine, kışın yaptığı Kanada gezisi sırasında sokaklarda alışveriş yaparken bu fikir aklına gelmiş ve insanların soğuk havada bile rahatça alışveriş yapıp sosyalleşebileceği bir mekan yaratmak istemiş. Haberin Devamı
Zorlu’nun ‘Karayolları arazisi’nde yolu açıldıZorlu’nun ‘Karayolları arazisi’nde yolu açıldıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, arazinin imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti. Buna göre Zorlu arazide inşaata başlayabilecek.
AKOM’dan Çanakkale’deki orman yangınına müdahaleAKOM’dan Çanakkale’deki orman yangınına müdahaleÇanakkale''nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında başlayan yangının rüzgârın etkisiyle yayılmaya başlaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Kordinasyon Merkezi alarma geçti.
“Sahilbent” ve “Sultanahmet” Marmara sularında“Sahilbent” ve “Sultanahmet” Marmara sularındaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul trafiğini rahatlatacak ve deniz ulaşımına büyük katkı sağlayacak iki yeni araba vapurunu daha hizmete alıyor.
Kemeraltı Yarışması için Son GünKemeraltı Yarışması için Son Günİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore çalışmalarını sürdürdüğü Kemeraltı Çarşısı için açtığı “Üst örtü ve kent mobilyaları ulusal fikir yarışması” için son başvuru tarihi bugün (20 Haziran 2008 Cuma) sona eriyor.
Diyarbakır''a "Güneş Evi"Diyarbakır''a "Güneş Evi"21 Haziran’da Diyarbakır’da bir “Güneş Evi” açılacak. Yüksek Mimar Çelik Erengezgin Güneş Evi’ni anlatıyor; “Ankara’daki bir konutun, Berlin’dekine göre “dört buçuk kat” enerji ile yaşamını sürdürdüğünü, ülkemizdeki sanayi ürünlerinin de gelişmiş ülkelere göre “dört kat” enerji harcanarak üretildiğini işitmiş miydiniz?”
Gençlik Parkı, Yeniden Doğuyor…Gençlik Parkı, Yeniden Doğuyor…Başkentin simgesi olan ve 19 Mayıs 1943 tarihinde İncesu Bataklığı’ndan Gençlik Parkı haline getirilen alan, eski görüntüsüne yeniden kavuşturuluyor.
100 milyon dolara ikinci oteli açtı sıra Bodrum ve Didim’de100 milyon dolara ikinci oteli açtı sıra Bodrum ve Didim’deTürkiye’nin en büyük demir çelik şirketlerinden biri olan ancak son dönemde turizm yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Diler Holding, ’Cornelia’ markasıyla Antalya Belek’te açtığı iki otelin ardından şimdi yeni otel yatırımlarına hazırlanıyor.
Taşdelen’de bir tarafı bekara ve ailelere özel projeTaşdelen’de bir tarafı bekara ve ailelere özel projeMersin’den gelip merkezini İstanbul’a taşıyan Koytur, Taşdelen’de 25 milyon YTL yatırımla Corner Park ve Corner Town projelerine başladı.
Çöp suyunu içme suyuna dönüştüren tesis açıldıÇöp suyunu içme suyuna dönüştüren tesis açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ’ın yaptırdığı dünyanın en büyük “Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi” Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Tesiste arıtılan içilebilecek kalitedeki su, park ve bahçelerin sulanmasında kullanılacak.
ArkiPARC Gazete Gayrimenkul Sektöründe Olanı Biteni Yazıyor..!ArkiPARC Gazete Gayrimenkul Sektöründe Olanı Biteni Yazıyor..!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete” çok yakında çıkıyor.
ANAP Alışveriş MerkeziANAP Alışveriş MerkeziHazine yardımı alamadığı için sıkıntı yaşayan ANAP, arsasına sahip olduğu genel merkez binasının yerine yap-işlet-devret modeliyle bir alışveriş merkezi inşa ederek mali kaynak yaratmak için düğmeye bastı.
İzmir''e 250 milyon dolar yatırıp ikiz kule dikecekİzmir''e 250 milyon dolar yatırıp ikiz kule dikecekTekfen-Oz ve Rönesans İnşaat tarafından İzmir Bayraklı''da inşa edilecek ofis, konut ve AVM''den oluşacak proje için 250 milyon dolar harcanacak.
Çanakkale ve Antalya''da 50 hektar kül olduÇanakkale ve Antalya''da 50 hektar kül olduAntalya''nın Olimpos-Beydağları Milli Park sınırlarındaki Göynük Kanyonu''nda önceki gün başlayan orman yangınının ilerlemesi durduruldu.
''Otel odaları'' kent müzesi oluyor''Otel odaları'' kent müzesi oluyorNecip Fazıl Kısakürek''in otel odaları şiirinden ilham aldığı Ödemiş''te aralarında merhum başbakanlardan Adnan Menderes ve Safiye Ayla gibi ünlüleri ağırlayan 81 yıllık otel ile 200 yıllık han restore edilerek kent müzesine dönüştürülüyor.
Kadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan "Salı Pazarı Projesi" start alıyorKadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan "Salı Pazarı Projesi" start alıyorKadıköy adına son yıllarda atılan en somut adım gözüyle bakılan Salı Pazarı Projesi nihayet başlıyor. Proje, Salı Pazarı’nın Hasanpaşa’daki modern yerine taşınmasıyla hızlanacak.
Bayrampaşa’ya 275 milyon Euro’luk eğlence merkeziBayrampaşa’ya 275 milyon Euro’luk eğlence merkeziOra İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme, Bayrampaşa’da 275 milyon Euro yatırımla eğlence merkezi kuruyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Bir Günüİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Bir GünüHızlı kentleşme ve demokratikleşme eğilimlerinin, siyasal güç paylaşımı çalışmalarının önemli odaklarından biri haline getirdiği kentlerde, belediyeler ve diğer yerinden yönetim kuruluşlarının payına düşen sorumluluk oldukça büyük. Yerel haklar ve kent kimliğinin oluşturulmasında önemli rollere sahip, hem demokratik bir yerel yönetim birimi hem de etkin ve verimli hizmet sunan birimler konumundaki büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, 9 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’na konuk olduk.
Arkeologlar, Yunanistan Mağaralarında Geçmişin Sırlarını ArıyorlarArkeologlar, Yunanistan Mağaralarında Geçmişin Sırlarını ArıyorlarMS 575 ile 600 yılları arasında 33 kadın, erkek ve çocuk bugünkü Andritsa yakınlarında bir mağaraya saklandılar. Yanlarında biraz yiyecek, su ve bir haç vardı.
Batık kent Kekova''nın gözyaşlarıBatık kent Kekova''nın gözyaşları2. yüzyılda yaşanan deprem sonucu su altında kalan Likya''nın ticaret merkezlerinden Kekova''da su altında yapılan çekimler acı gerçeği ortaya çıkardı: Yapıların büyük bölümü tamamen yıkılmış, yüzlerce amfora define avcıları tarafından kırılmış, çöp dağları oluşmuş.
Doğa, "Müzelik" OlursaDoğa, "Müzelik" OlursaNazım Hikmet, “müzeyi gezmek iyi, müzelik olmak fena” demiş bir hikayesinde. Bir şeyin "müzelik" olması, artık onu müze dışında kolay kolay göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Bir de göremeyeceklerimiz vaktiyle en sevdiklerimiz olursa, gerçekten “fena”.
Gecekonduya seçim rüşveti mi?Gecekonduya seçim rüşveti mi?AKP kaçak yapı ve gecekondulara hizmet götürülmesini önlemeye yönelik sert düzenlemelerden tam yerel seçimler öncesi çark sinyali verdi.
A24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de yayımlanan Exhibitor Magazine’in düzenlediği 22. Fuar Standı Tasarım Ödülleri Yarışması''nda Özel Başarı Ödülü kazandı.
Metrobüsler artık 24 saat hizmetteMetrobüsler artık 24 saat hizmetteAvcılar ile Topkapı arasında çalışan metrobüsler artık tüm gün hizmet veriyor. Araçlar 01.30 ile 05.00 arasında yarım saatte bir kalkıyor.
Bu ''Cadde''de inşaat var!Bu ''Cadde''de inşaat var!İstanbul''un en pahalı bölgelerinden biri olan Bağdat Caddesi''nde inşaat şirketleri, kat malikleri ile anlaşıp binaları yenilemeye başladı. Bölgede Teknik Yapı, Hoffmann İnşaat, Taşyapı ve Ekşioğlu ön plana çıkıyor.
Şeyh Bedreddin Caddesi''nin Değiştirilen Adı, İade EdildiŞeyh Bedreddin Caddesi''nin Değiştirilen Adı, İade EdildiDenizli İdare Mahkemesi yeniden esas hakkında konuyu görüşerek Denizli Belediye Meclisi’nin Şeyh Bedreddin Caddesi’nin adının değiştirilmesi kararını iptal etti ve isminin iade edilmesini karara bağladı.
Yeni KentYeni KentRem Koolhaas bundan birkaç yıl önce, New York’tayken bana, “Kimseye söyleme” demişti. “Fakat 20. yy kenti artık bitti. Bize öğretecek yeni hiçbir şeyi kalmadı. Bizim işimiz yalnızca onu basitçe sürdürmek.” Koolhaas’ın bakış açısı, kentlerin gelişimini araştıranlar tarafından da paylaşılıyor. Fakat görünen o ki, Koolhaas bile gelecekte olacaklara hazırlıklı değil. Çin ve Basra Körfezi’nin her ikisinde de bir gece içinde kentler New York ile yarışabilen bir büyüklüğe sahip oluyorlar. Yalnızca 30 yıl önce, Shenzhen birkaç yüz kişinin yaşadığı küçük bir balıkçı kasabasıydı ve Dubai’de yalnızca çeyrek milyon kişi yaşıyordu. Bugün ise Shenzhen 8 milyon nüfusa sahip ve Dubai’nin parlayan kuleleri düzensiz bir şekilde çölün ortasında yükseliyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İşte KEY''in ödeneceği gün!Sonunda KEY paralarını alma tarihi belli oldu. Ne kadar alacağımızı da internetten öğreneceğiz.
Kemer’deki orman yangını sürüyorAntalya’nın Kemer ilçesindeki Göynük Kanyonu’nda önceki gün başlayan yangın sürüyor. Karadan müdahalenin söz konusu olmadığı bölgeye, helikopterlerle havadan müdahale edildi. Kontrol altına alınamayan, ancak ilerlemesi durdurulan yangının kanyondaki yürüyüş yolunun kenarından başladığının belirlendiğini kaydeden Kemer Kaymakamı Sedat Yavuz, insan eliyle çıkmış olabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtti. Çanakkale’nin Yalova köyü yakınlarında da önceki gün başlayan yangının dün kontrol altına alındığı bildirildi. Yangınla ilgili olarak M.Ö. ve E.K. gözaltına alındı.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Orman arazileri için 74 yatırımcı başvurduTurizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklikten yararlanmak isteyen firmaların 43’ü, ön izinleri iptal edilenlerden oluşuyor.
''Birçok ülkede yabancılara araziler bedavaya veriliyor''Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesine yönelik yapılan düzenlemedeki amacın, "cari açığın finansmanı için toprak satmak olmadığını'''' belirterek, böyle bir politika ve anlayışlarının bulunmadığını'''' söyledi. TBMM Adalet Komisyonu''nda, Genel Kurul''da görüşülen Tapu Kanununda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak, Komisyon''ca geri çekilen madde üzerindeki görüşmeler tartışmalı geçti. Komisyon''a bilgi veren Şimşek, AB ülkelerinde tüzel veya gerçek kişilerin sadece adres bildirmek suretiyle taşınmaz edinebildiklerini, birçok ülkede "yabancı-yerli'''' ayrımı bulunmadığını anlattı. Şimşek, sadece Yunanistan ve Polonya''da hassas ve stratejik bölgeler açısından sınırlamalar olduğunu kaydetti. Şimşek, "Dünyada herkes, şu anda yabancı yatırımları çekmek için yarışıyor. Bugün birçok ülkede araziyi bedava veriyorlar, Çin de dahil olmak üzere. Dolayısıyla dışarda bir sınırlama yok. AB müktesebatına uygunluk açısından da öyle. Bu düzenleme gereklidir'''' dedi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mehmet Şimşek
Otellerin oda başına gelirleri % 35 arttıDenetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Deloitte''nin STR Global Hotelbenchmark Araştırması''nın yılın ilk dört aylık dönemine ilişkin sonuçlarına göre Ankara ve İstanbul''daki oteller, oda başına düşen ortalama gelirlerini (revPAR) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35''in üstünde artırdı. STR Global Hotelbenchmark Araştırması''nın sonuçlarıyla ilgili olarak Deloitte''den yapılan açıklamaya göre, yılın ilk dört aylık döneminde Ankara''daki oteller yüzde 35.4''lük artış ile 79 dolar, İstanbul''daki oteller ise yüzde 35.3''lük büyüme ile 151 dolarlık oda başına düşen ortalama gelir seviyesine ulaştı. Raporda, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektördeki gelişmeyi özendirirken, 2023 yılına kadar dünyanın en çok turiste ev sahipliği yapan beş ülkesinden biri olmayı, turizm stratejisi olarak belirledi" denildi. Raporda, Macaristan''ın Pecs ve Almanya''nın Essen şehirleri ile birlikte 2010''da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul''un, oda başına ortalama gelirlerinin artmaya devam etmesi öngörülüyor.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"Aykırı Başkan"dan bir de "sıcak" icraat...Bu yaz sıcağında belki sırası değil ama, İzmir''in Dikili İlçesi''nde jeotermal enerji ile ısınma çalışmaları proje olmaktan çıkıp uygulamaya girdi.
Osmangazi, ''Bir Türk Başkenti Bursa'' ile tarihe ışık tutuyorFransız arkeolog ve mimar Albert Gabriel''in "Bir Türk Başkenti-Bursa" kitabı, Osmangazi Belediyesi''nce Türkçe''ye kazandırıldı.
Türkiye''nin en büyük santraliZorlu Holding Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Topuz, Zorlu Enerji Grubu''nun yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiğini kaydetti. Bu alandaki en büyük projeleri olan "Bahçe Rüzgar Santrali"nin, tek alanda 135 MW kurulu güç ile Türkiye''nin en büyük rüzgar santrali olacağını kaydeden Topuz, "Santral, bölge sanayi ve ekonomisine katkının yanı sıra inşa, kurulum ve işletme aşamalarında da iş olanağı ile de önemli bir konum yaratacak. Yöreye farklı yatırımları çekerek, dolaylı istihdam yaratacak. Santral enerjiyi, karbondioksit emisyonu yaratmadan, doğayla uyumlu şekilde üretecek" dedi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kamusal Vatandaşlık ve Çevre BilinciKamusal vatandaşlık –ya da kamu vatandaşlığı– konusunda 2400 yıl kadar geriye gidersek, Aristoteles’in şu sözlerine rastlarız: “Toplum meselelerine, cemaatin işlerinin yürütülmesine aktif olarak katılmayan ya bir hayvandır ya da Tanrıdır” demiş filozof.
GAP-Trabzon demiryolu şartMÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Cevahir, GAP eylem planının amacına ulaşabilmesi için, GAP-Trabzon demiryolunun kurulması gerektiğini söyledi.
Gecekonduya su parkıBaşkan Cevat Durak, 81 kaçak yapıyı yıkacaklarını, ancak oradaki insanları zor duruma düşürmemek için projeye 6 ay sonra başlayacaklarını duyurdu.
Nazif Bey''e yine kötü haberBodrum Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası kıyı şeridini dolduran MNG Holding, yıkım (kal’i) kararına uymayıp, Maliye Bakanlığı’ndan ön izin belgesi aldı.
‘At Pazarı’ yenileniyorFatih Belediyesi’nin düzenleme yaptığı At Pazarı Meydanı’ndaki bina sahipleri, dernek kurarak bölgeyi turizme kazandırmak için harekete geçti. Avukat Serpil Öktem’in başkanlığındaki dernek üyeleri, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile toplantı gerçekleştirerek, tarihi mekânın düzenlenmesi konusunda bilgi paylaşımında bulundu. Birçok meydanda düzenlemeler yaptıklarını, ancak ilk defa bir meydan sakinlerinin işin geri kalan kısmına sahip çıktığını belirten Başkan Demir, “Gerekli desteği vermeye hazırız. At Pazarı Meydanı’nın, İstanbul’un 2010’daki önemli mekânlarından biri olması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Avukat Öktem de, “Bu projeyle geçmişten geleceğe köprü oluşturacağız” açıklamasında bulundu.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul içme suyunu çöpten çıkaracakİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İSTAÇ’ın, Eyüp Odayeri Katı Atık Tesisi’ne 4.3 milyon euro harcanarak yaptırdığı Türkiye’nin ilk, dünyanın da en büyük çöp suyu arıtma tesisi hizmete alındı.
Yabancılara arazi satışına düzenlemeTapu Kanununda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak geri çekilen “yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesiyle” ilgili madde Meclis’te değiştirilerek kabul edildi. Buna göre, yabancı yatırımcıların Türkiye’de kurdukları veya katıldıkları tüzel kişiliğe sahip şirketler, belirlenen faaliyet konularını yürütmek üzere, taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilecek ve kullanabilecek. Ayrıca yabancı şirketlerin, askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ve stratejik bölgelerdeki taşınmaz edinimleri, Genelkurmay Başkanlığının veya komutanlıkların iznine tabi olacak.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Gecekonduya hizmet tasarısında af tartışmasıTCK’nın 184. maddesine eklenen bir düzenleme, gecekondu affını getiriyor tartışmalarına neden oldu. AK Partili milletvekilerinin sunduğu ve kısmi af olarak değerlendirilen teklife göre inşaat ruhsatına uygun biçimde yapılan ancak yapı kullanma izni alınmayan binalara, elektrik, su, telefon gibi hizmetler götürülebilecek.
Gelecek turizmde'' deyip 1000 sayfalık yol haritası çıkardılar10 yıl kadar önce Koç Holding''den Ali Koç, ABD''de ülkelerin rekabetçi olmalarıyla ilgili yapılan araştırmaları görür ve etkilenir.
MHP: Mayınlı arazi Galataport olmasınMHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki soru işaretlerinin giderilemediğini belirterek, “Türkiye’nin mayınlı arazileri temizleme kapasitesi yok mu? Neden Maliye Bakanına bu iş veriliyor?” dedi.
Bakanlık arsenik seviyelerini kontrol ettiriyorSağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara ve İzmir''de ''''içme sularında insan sağlığını tehdit eden bulgular olduğu'''' yönündeki iddialar üzerine, ''''Türkiye genelinde 81 ilde içme sularındaki arsenik seviyelerini tekrar kontrol ettiriyorum, arkadaşlarıma bu talimatı verdim'''' dedi.
İstanbul’a gelen Melen suyunda kirlilik alarmıİstanbul’un su ihtiyacının yaklaşık üçte birini sağlayan Melen suyu alarm veriyor. İstanbullunun sağlığı tehdit eder boyuta gelen Melen suyu konusunda alınmış bir önlemse henüz yok.
Devlet arazisinde tapu deliniyor, 10 yıl sınırı geliyorKadastro Kanunu değişiyor. Buna göre devlet vatandaşın işgalindeki arazisini kurtarmak için bunu öğrendiği tarihten itibaren 10 yıl içinde dava açmazsa hakkını kaybedecek.
Depremler aklımızı başımıza getirdiTürkiye’de özellikle 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi sonrası konut tercihinde depreme dayanıklılık temel kriter haline gelince, inşaat sektöründe beton başta olmak üzere bir çok yapı malzemesinde kalitenin önemi ve standartları artırıldı.
Munzur Vadisi ‘Dünya Kültür Mirası’dırTunceli İnsan Hakları Derneği Munzur Vadisi Milli Parkı’nın, ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması talebi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulundu.
Merzifon Havaalanı bugün sivil havacılığa açılıyorAmasya Merzifon Hava Alanı, bugün yapılacak törenle, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından hava ulaşımına açılacak.
Nükleer enerji iklim için çare mi?Nükleer güç santrallarını iklim değişimi çözüm paketinin içine yerleştirenlere, nükleer yakıt çevrimi salımları hakkındaki yeni analizlerin yanı sıra, zamana karşı verilmesi icap eden bu yarışı ve nükleer güç santrallarının zorunlu kurulum gecikmelerini de hatırlatmak gerekiyor.
10 bin kişi hazır beton için İstanbul’da biraraya geliyorTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından Türkiye’de hazır betonun iyi bir şekilde tanıtılıp, kullanılması amacıyla ilki 2004 yılında düzenlenen "Uluslararası Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı"nın ikincisi başlıyor.
İstanbul''a ''bilişim vadisi'' planıTürkiye''nin Avrupa Birliği''nin (AB) bilişim üssü olması amacıyla İstanbul merkezli bir bilişim vadisi kurulması için ilk adım atılıyor.
İzmir’de Kordon’a alternatif AVMTekfen-Oz Gayrimenkul Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir’in ticaret ve sosyal hayatını canlandıracak 250 milyon dolarlık yatırım için güçlerini birleştirdi.
Kentsel gerilimYüz yıllık kentleşme tarihimizin daha çok ikinci yarısında yaşananların ürünü olan bugünkü Türkiye kentlerinin içinde bulunduğu sorunlar sıralansa, ilk sırada -açık ara farkla- “kentsel gerilim” yer alır.
Aziz Koacoğlu ile başbaşaSayın Kocaoğlu ile yaklaşık olarak 3 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra Akşam Gazetesi ekibi bir akşam yemeğinde buluşmuş ve gelecek hakkında sohbet etmiştik.
Yabancı yatırımcılar taşınmaz mülkiyeti edinebilecekTBMM Adalet Komisyonu''nda, Genel Kurulda ele alınan Tapu Kanunu''nda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak komisyonca geri çekilen "yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesiyle" ilgili madde, değiştirilerek kabul edildi.
Temiz Çevre için TEP''e Katılım ÇağrısıTemiz Enerji Platformu (TEP), küresel iklim değişiminin hız kazandığına dikkat çekerek, mücadele için platforma katılım çağrısı yaptı. TEP tarafından yapılan yazılı açıklamada, küresel ısınma ve çevre kirliliğinin insanlığın geleceğini tehdit ettiğini belirtti. İktidarın, Türkiye"de 1000 MW ve daha büyük kapasiteli nükleer ve kömüre dayalı güç santrallarının devlet desteğiyle kurulmasını teşvik eden ve 15 yıl elektrik satın alma garantisi sağlayacak olan yasa tasarısını TBMM’ den geçirdiğini hatırlatılan açıklamada, doğayı beraberinde insanlığın geleceğini tehlikeye atan bu yasaların engellenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi için tüm kurum ve kuruluşlar platforma katılmaya çağrıldı. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik değişmelere karşı alınacak en iyi önlemin temiz enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması olduğu ifade edildi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Mamaklılar Evlerine Sahip ÇıkıyorMamak sakinleri Kentsel Dönüşüm Projesi"ni tartışmak, yaşam alanlarını ve komşularını korumak, güçlerini göstermek ve evlerine sahip çıkmak için 22 Haziran Pazar günü Belediye Kentsel Dönüşüm Bürosu karşısında toplanacaklarını açıkladı.
Selimiye için Profesyonel DestekEdirne Belediyesi, UNESCO tarafından Kültür Mirasları Listesi''ne alınmaya aday olan Selimiye Camii için profesyonel destek alacak.
Çatıya 1.5 milyar dolar yatırıyoruzKlasik renkleri dışında futbol takımlarının renklerinde bile üretilmeye başlayan kiremit ve çatı sistemleri, bu şekilde sektördeki daralmayı aşmayı hedefliyor.
Ağaoğlu''nun konutta 2''nci el stratejisine ABD''den ödülAğaoğlu projeleriyle başlayan ikinci el konut pazarlaması, kurulan 11 satış ofisiyle REMAX ABC’ye ABD’de “Özel Ödül” kazandırdı.
Ağaoğlu''ndan turizmde büyük atakAğaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ile yaptığımız röportajın ilk bölümünü dün yayınlamıştık. Bugünkü bölümde ağaoğlu turizmle ilgili yeni yatırımlarını ve İstanbul''da fırsat olarak nitelendirilebilecek bölgeleri anlattı.
Stratejik bölgede yabancının arazi alımı askerin iznine bağlıYabancıların mülk edinmesine ilişkin Tapu Kanununda yapılan değişiklik tasarısı yeniden değiştirildi ve "yabancı yatırımcıların askeri ve stratejik bölgelerde mülk edinmesi" Genelkurmay Başkanlığı ve bağlı komutanlıkların iznine bırakıldı.
Yapımına 2001''de başlanan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi tamamlandıCumhuriyetin aydınlık yüzü olan Halkevleri''nin yeniden canlandırılması düşüncesiyle yapımına 2001 yılında başlanan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi''nde son noktaya gelindi.
Betonda denetimsizlik öldürüyorTürkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy, Türkiye’deki hazır beton şirketlerinin hükümet tarafından denetlenmediğini, kalitesizlik yüzünden Türkiye’deki binaların yüzde 70’inin depreme dayanıksız inşaa edildiğini söyledi.
Kültürün yükselen yeri: Tarihi yarımadaArkeoloji Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla ilgi çekici bir projenin gerçekleştirilmesi tanıtıldı. Projeyi bakanlık ile TÜRSAB birlikte yaptılar.
Çorlu, sanat eserleriyle donatılıyorTekirdağ''ın Çorlu ilçesinin giriş ve merkezlerine yerleştirilen sanat eserleri halkın takdirini kazanıyor. İlçeyi sanat eserleriyle donatacaklarını ifade eden Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, "Sanata Evet sözü ancak sanata ve sanatçıya sahip çıkmakla anlam kazanır." dedi.
''Gelişmekte olan bölgelerden konut almak avantajlı olabilir''Konut almak isteyenlerin bütçesine göre hareket etmesi gerektiğini belirten Propa İnşaat''ın patronu Özçiçek, gelişmekte olan bölgeleri tavsiye etti.
Gemlik''in sahil boyu çiçeklerle süsleniyorBursa''nın Gemlik ilçesindeki Atatürk ve Emin Dalkıran kordonlarının yeşillendirme, ağaçlandırma ve çevreyi güzelleştirme faaliyeti büyük ilgi görüyor. Bir süre önce kordonları çeşitli ağaç fidanlarıyla renklendiren Gemlik Belediyesi, bu kez Atatürk Kordonu''nun deniz kıyısına bakan dolgu bölümlerini pitesporium isimli yeşil yapraklı, güzel kokulu süs bitkisiyle donattı. Bin adet süs bitkisi fidanının dikimini yerinde inceleyen ve kendisi de bu bitkilerden dikmeyi ihmal etmeyen Belediye Başkanı Mehmet Turgut, İskele Meydanı''ndaki konser alanına da yayalıca ardım isimli mavi ve yeşil tondaki süs bitkilerini ekeceklerini söyledi. Mehmet Turgut, "Yeşillendirme, güzelleştirme ve çevreyi değiştirme çalışmalarımız artarak devam edecektir." dedi.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Haydar Can
İdealist Kent''te tapular törenle dağıtıldıHektaş İnşaat''ın, TOKİ iştiraki Emlak Konut ile beraber hayata geçirdiği İdealist Kent projesinde 1''nci etap tapu ve anahtar teslim töreni 15 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi.
7 Kilometrelik "Hayat" Hattıİzmir Büyükşehir Belediyesi, içmesuyu ve kanal altyapısına kavuşturduğu Sasalı ve Kaklıç’ın evsel atık suları için de 7 kilometrelik kanal hattı döşedi.
Afetlerde ''Ses''imiz Kesilmeyecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, afet durumlarında “kesintisiz iletişim” sağlayabilmek için Sayısal Telsiz Sistemi kuruyor.
Limitless, Türkiye ofisini açtıDubai World''ün global arazi ve emlak geliştirici kolu Limitless, Türkiye''de ofis açtı. Limitless''ın 9''uncu uluslararası ofisi olan Türkiye ofisi, emlak ve arazi geliştirme, tasarım, satış ve yönetim personelinden oluşacak. Türkiye emlak ve yatırım sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Doğu Akdeniz ve Türkiye Bölge Direktörü Bahaa Abouhatab, "Türkiye''nin gelişen popülasyonu ve kentselleşmeye yönelik trendi, gelecek 8 yılda 5.5 milyon dolayında konut açığı yaratacaktır. Araştırmalarımıza göre, Türkiye''de perakende alanındaki talep de gittikçe yükseliyor" dedi. Dubai merkezli Limitless''ın 100 milyar dolar değerindeki 9 global projesinin çalışmaları sürüyor.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Acilen 3 milyon konuta ihtiyaç varYeni projelerini hayata geçirmek için kaynak sorunu yaşayan Toplu Konut İdaresi, acil olarak 2.5 ila 3 milyon civarında konut ihtiyacı olduğunu bildirdi.
Dedeman 8 yeni otel için kolları sıvadıAzerbaycan ve İran’daki yeni otel projeleri ve Türkiye’de 6 yeni otelle büyümesine hız veren Dedeman Turizm, 2009 sonunda otel sayısını 20’den 28’e çıkarmayı hedefliyor.
Ağaoğlu projelerini pazarladı, ABD''den özel ödül kazandıAğaoğlu''nun ''My'' konsepti altındaki konut projelerinde ikinci el satılık ve kiralık dairelerin satışını üstlenen RE/MAX ABC, ABD''de ödül kazandı. 18 yaşındayken Fenerbahçe''de açtığı ofisle başladığı emlakçılığı Bağdat Caddesi''nde sürdüren Selami Arpacı, daha sonra RE/MAX ile anlaşarak ilk RE/MAX ABC ofisini açtı. RE/MAX''e bağlı 5''i franchise olmak üzere toplam 11 satış ofisiyle ABD''de "Multi Office Broker" unvanıyla derecelendirildikten sonra, yine Las Vegas''taki törende özel ödül alan Arpacı, Ağaoğlu''yla geliştirdikleri ikinci el satış modelinin dünya çapında başarı getiren bir proje olduğunu belirtti.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"Altın dağları"na göstermelik makyaj10 günlük aradan sonra yeniden birlikteyiz. Bu kez yolculuğumuz İzmir''in kuzeyine; "yazlık kent" Dikili İlçesi''ne. Öğle saatlerinde başlayan yolculuğumuzda; güneşin kavurucu etkisinin yanında, Çiğli Bölgesi''ndeki metro çalışmaları sebebiyle değiştirilen kıvrım kıvrım yol güzergahı sıkıcı bir hal alsa da, bu düzenlemenin geçici olduğunu düşünerek kendimizi rahatlatıyoruz.
Aman Bursa, dikkat!Kimileri sevinerek, kimileri de üzülerek izledi muhtemelen haberi. Ben içi kan ağlayarak izleyenler arasındayım. Bu kentin makus talihi kaçak yapıya ilişkin yazılmış onlarca yazının ardından, günün birinde, gecekonduya af geliyor!
Hilton, Sivas''ta Otel YapacakSivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Yıldırım, Hilton Oteli''nin Sivas''ta yatırım kararı aldığını, yapılacak otel için yer arandığını söyledi.
Sanko''ya İtalyan ortakSanko Holding bünyesindeki Çimko Çimento, İtalyan Cementerie Aldo Barbetti ile ortaklık anlaşması imzaladı.
KEY''de işler karıştıİki Bakan''ın farklı açıklamaları KEY ödemelerini yine arapsaçına çevirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine, Temmuz ayı içerisinde Ziraat Bankası şubelerinden başlanacaktır. Herhangi bir erteleme veya gecikmeden bahsetmek mümkün değildir” dedi.
İlk kentsel eğlence merkezi yılda 1 milyar euro getirecekTürkiye’nin kültür-spor tesislerinden otellere kadar pek çok tesisi içeren ilk ’kentsel eğlence merkezi’ ORA İstanbul, Bayrampaşa’da 2010’da açılıyor.
Maldivler’e balayına gitti, resort otel yapmak için ada kiraladıMaldiv adalarına balayına giden Ahmet Aydeniz İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Aydeniz, burada resort otel yatırımı için ada kiraladı.
Sualtındaki Şehirde Kilise BulunduErozyonla yerinden koparak denize yuvarlanan bir Ortaçağ kilisesi sualtı arkeologları tarafından bulundu. Bulunan kalıntıların, Dunwich şehrindeki en büyük kilise olan ve Suffolk sahillerinde kaybolan St. John Kilisesi’ne ait olduğu tahmin ediliyor. Dunwich, 1400’lü yıllarda, yani Kuzey Denizi tarafından yutulmadan önce oldukça büyük bir yerleşimdi. Suffolk Sualtı Araştırmaları yöneticisi Stuart Bacon bu kalıntıları 35 yıldır aradığını belirtti. Kazıları Bacon ile birlikte sürdüren, Southampton Üniversitesi arkeoloji profesörü David Sear 13. yüzyılda yapılan St. John Kilisesi’nin 1540 yılında, kopan yamaç parçası ile birlikte denize yuvarlandığını söyledi. “Yerini kabaca tahmin ediyorduk. Şimdiye dek yüzlerce defa dalış yapıldı, bugüne kadar bulamamıştık” dedi. Kilise kalıntılarının bugüne dek bulunamamasının sebebi ise geçen 500 yıl boyunca üstünü tamamen örten tortu.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: BBC
TOKİ artık kirletmeyecekVan''ın Edremit İlçesi''nde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara ait arıtma tesisi ve kanalizasyon sistemiyle ilgili Ankara''da yapılan görüşmelerin ardından arıtma tesisi ve kanalizasyon sisteminin, kapasitesinin artırılması kararlaştırıldı.
Bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye ödül varÇevre Bakanı, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlerden en önemlisinin bisiklet kullanımının teşviki olduğunu söyledi, bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye maddi destek vereceklerini açıkladı.
Perre Antik Kenti''ne Koruma ProjesiKommagene Uygarlığı''nın beş büyük kentinden birisi Perre Antik Kent''in nekropol ve mozaikli villa bölümlerinin korunması için proje keşfi yapıldı.
GAP 5 yıl içinde tamamlanıyorBaşbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) başta olmak üzere öncelikli bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme projelerinin hızlandırılması için bir genelge yayımladı. Resmi Gazete''de yayınlanan genelgede başta GAP, DAP ve Konya Ovası Projeleri olmak üzere önümüzdeki dönemde öncelikli projelerin hayata geçirilmesinin önem arzettiği vurgulanarak, uygulamanın etkinliğinin sağlanması ve hedefe ulaşılması için gereken esas ve usuller sıralandı. Buna göre projelerin uygulanmasında ilgili tüm taraflar arasında etkin bir eşgüdüm sağlanacak. Genelgede hükümetin hazırladığı eylem planı çerçevesinde GAP''ın 5 yıl içinde tamamlanacağı da vurgulandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Demek ki kaçak var!Gecekondulaşmayı engelleyen yasayı delen bir teklif veren AK Parti “Halk mağdur olmayacak, başkanlarımız ceza derdinden kurtulacak” diyor; şehir plancıları ise “Demek ki kaçak var” diye karşı çıkıyor. Taraflar, NTV Yakın Plan’da konuyu tartıştı.
Türkiye''nin Turizme Açılan İlk Mağarası İnsuyu Tahrip EdiliyorTürkiye''nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu, sorumsuz kişiler tarafından tahrip ediliyor.
Zeugma için ortak çalışma grubuZeugma Kazı Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin AB''ye sunulduğu bildirildi. Proje kapsamında, AB''den 1 milyon euro''luk hibe fon sağlanacağı bildirildi.
"Deliklitaş" Yeniden YapılacakBitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, ilin sembolü olan ''Deliklitaş''ın yeniden yapılıcağını belirtti.
Sarıkaya Sarayı''na örtü sistemi geliyorAksaray merkeze bağlı Yeşilova beldesi içinde yer alan Acemhöyük ören yerinde bulunan yaklaşık 3 bin 800 yıllık Sarıkaya Sarayı''nın çevre ve doğal etkilerden korunmasını sağlamak için üzerine örtü sistemi yapılması planlanıyor.
20 YTL ile tarihe yolculuk başlıyorKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müzekart tanıtım toplantısının ardından 20 YTL ücret ödeyerek Müzekart sahibi oldu ve ilk kartlı girişini de TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile yaptı.
Metro parası doları yere serdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro inşaatı için aldığı 1.5 milyar Euro (2.3 milyar $) bankaların kasasına girince bankaların döviz ihtiyacı azaldı, dolar 1.26 YTL''den 1.22 YTL''ye kadar geriledi.
Fransa Türkiye BüyükelçiliğiFransa Devleti, Kültür ve dil işbirliği merkezi, işbirliği ve kültür etkinlikleri servisi, eğitim ve dil işbirliği misyonu ile muhasebe servisini barındırmak için Ankara''nın Yıldız semtinde bir bina satın almıştır. Fransa''nın Türkiye Büyükelçiliği, bu binanın düzenlenmesinde çalışacak mimarlık hizmetleri ekibini seçmek için rekabete açık kamu ihale ilanı vermektedir. Detaylı bilgi için www.ambafrance-tr.org adresini ziyaret edebilirsiniz.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Müteahhitler çözüm bekliyorTellioğlu, sektör temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, federasyona bağlı 8 il bünyesindeki yaklaşık 30 bine yakın sektör aktörleriyle 1-15 Haziran 2008 tarihleri arasında inşaatlarda iş bırakma kararını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
Ormanlar ve tarlalar alev alev yandıBatı ve güney bölgelerinde etkili olan aşırı sıcaklar, farklı noktalarda orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Sıcaklıkların 35 dereceye ulaştığı Antalya''da, Göynük Kanyonu''nda, iki ayrı noktada çıkan yangına, 5 arazöz ve 3 su tankeri ve bölgeye giden 70 kişilik ekibin yanı sıra özel yangın söndürme helikopterleri müdahale etti. Yangın kontrol altına alındı. Serik ilçesinde 5 hektarlık alan yandı. Burdur Bucak''ta 100 dekar hububat ekili tarla yandı. Muğla''nın Milas ilçesinde çıkan yangında da ilk belirlemelere göre 100 dönümlük tarım alanı yandı. İtfaiye ekiplerine, vatandaşlar ve tarım işçileri de yardım etti. Öte yandan Çanakkale''nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında orman yangını çıktı. 20 hektarlık alanı tahrip eden yangın kısmen kontrol altına alındı. Bu arada, önceki gün İzmir''in Menemen ilçesinde çıkan yangının 200 hektarlık alana zarar verdiği öğrenildi. Yangınla ilgili gözaltına alınan Cavit Alper tutuklandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Rüzgar santrali çağrısıEN-ÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Yetişen, "Türkiye’deki enerji üretimi sıkıntısı rüzgar santralleriyle çözülmeli" dedi.
Çaresizliğin sulu gösterisi…Türkiye’ye özgü bir yönetici hastalığıdır, çaresiz kalındığında şov yaparak inandırıcı olma arayışı. Yöneticilerin, daha basit yöntemler kullanarak yaşananları ve gerçekleri halka anlatmak yerine gösteriye yönelmesi, inandırıcılıklarının büsbütün yitirilmesine neden olur aslında.
Eli ilk ekmek tutanlar ÇatalhöyüklüBilinen en eski neolitik yaşam bölgesi Çatalhöyük’te bulunan 8 bin 500 yaşındaki dünyanın en eski antik buğday örnekleri bilim dünyasında heyecan yarattı.
Gökçek mahkemenin Ulus kararına sevindiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Danıştay’ın Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesine Ankara halkı adına sevindiğini söyledi.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ziyaretçileri arttı…İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün başarılı çalışmaları; yerli ve yabancı belediyeler ile çeşitli eğitim kurumları tarafından yakından takip ediliyor.
21 milyon, doğduğu değil doyduğu yerde1965 -2000 döneminde, toplam 21.1 milyon insan, iller arası göç kervanına katıldı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) 1965-2000 yıllarını kapsayan dönemde göçlerin profilini çıkardı.
ODTÜ’den suya büyük gözaltıSuda arsenik tartışmalarının yeniden alevlenmesi üzerine, ODTÜ kentte kapsamlı bir çalışma başlattı. ODTÜ, Ankara’nın dört bir yanından yeni numuneler aldıktan sonra sonuçları en geç 10 gün içinde kamuoyuna duyuracak.
Yangın ormanları yuttuİzmir’in Menemen ilçesi Yahşelli köyü bölgesinde C.A adlı köylünün tarlasında yaktığı ateşin sıçramasıyla meydana gelen orman yangınında yaklaşık 200 hektarlık alan kül oldu. Gözaltına alınan C.A çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Antalya’ın Kemer ilçesi Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu’nda meydana gelen yangında 20 hektarlık alan tahrip olurken karadan müdahale edilemeyen yangını söndürme çalışmaları havadan helikopter ve uçaklarla yapılıyor. Bugün sabah saatlerine kadar süren yangın kısmen kontrol altına alınabildi. Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında çıkan orman yangının da da 10 hektar alan tahrip oldu.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Merkez İstanbul’a taşınmaya yeşil ışık yaktı, ‘Yasa çıkarsa taşınırız’ dediHükümetle Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması konusunda gerginlik yaşayan Başkan Yılmaz, ‘Yasa değiştirilirse İstanbul’a geliriz’ diyerek taşınmaya yeşil ışık yaktı.
Kaçak yapıda önce devrim sonra afDün Sabah''ın manşetinde Zübeyde Yalçın imzalı haberi okuyunca, "Bu sadece yerel seçime değil genel seçime de bir işaret" diye düşündüm.
Fiyatlar dibe vurdu, bundan sonra yükseliş başlarPiyasalarda yaşanan durgunluktan en fazla nasibini alan sektörlerden birisi de inşaat sektörü. Bir dönem maketlerden kapış kapış ev satılır, müşteriler ev alabilmek için kuyrukta beklerken artık bu tablo değişti.
AKM’ye reklam panosuTadilat nedeniyle 1.5 yıllığına 1 Haziran’da boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ön yüzüne reklam afişleri asılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğü talepte bulundu.
Çöp suyu işlenecek kadar arıtıldı park ve bahçeler sulanacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kemerburgaz Odayeri’nde inşa edilen Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi’nin açılışını yaptı.
Four Seasons Hotel Boğaz’da kapılarını açtı166 odalı proje, özgün saray binasına ek olarak geleneksel Türk mimarisiyle tasarlanan iki adet yeni binanın el ele vermesiyle doğdu.
İzmir''den İtalyan KOBİ''lere ''hemen yatırım'' davetiTürkiye İtalya İzleme Komitesi''nin 4. Dönem Toplantısı, Trieste''de yapıldı. Toplantıya TOBB adına katılan Tamer Taşkın, İtalyan KOBİ''leri İzmir''de yatırım yapmaya çağırdı.
Tariş, alışveriş merkezi yatırımına ortak arıyorTariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, İzmir''in en değerli arsalarının bulunduğu Alsancak semtinde Tariş Alsancak Kültür Alışveriş Yaşam ve İş Kompleksi''ni kurmak için harekete geçti.
Narin Park''ta daire satışı başladıMartı GYO, Narin Park konutlarını 12 bin 800 YTL peşinat ödemesi ve 64 bin YTL''den satışa sundu. Konutlar, ilk etabı Erguvan Mahallesi''nde yeni satışa sunulan daire tipleri 1+1, 1,5+1 ile beraber halen satışı devam eden 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 5 tipten oluşuyor. Erguvan Mahallesi''nde yeni satışa sunulan daire tiplerinde fiyatlar 1+1''lerde 64 bin YTL''den, 1,5+1''lerde ise 72 bin YTL''den başlıyor. Martı GYO, Finansbank ve Şekerbank''la yapılan işbirliği sonucunda değişik vadelerde kredilendirme imkânı sunuyor. Narin Park projesi, mimarlar Barbaros Sağdıç tarafından hazırlandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.