Haberler

22 Temmuz 2009, Çarşamba

Ürettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizÜrettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizKarbon ofset (karbon dengesi), sera gazı emisyonunu azaltmayı amaçlayan finansal bir araç. Küresel ısınmaya bir çözüm olmak için gittikçe popüler olan bir yol. Karbon ofset, en basit haliyle şirketin ya da kişinin arabada, üretimde, uçuşta ya da evde açığa çıkardığı karbondioksiti dengelemesinin bir yolu. Açığa çıkarılan bu karbondioksit ise karbon ayak izi olarak adlandırılıyor. İnsanlar karbon ofset satın alarak karbon ayakizlerini dengeleleyebiliyorlar. Karbon ofset, karbondioksit ya da ona eşdeğer gazların metrik tonlarıyla hesaplanabiliyor ve sera gazlarının ilk altı kategorisinin yerine geçebiliyor. Bir karbon ofset, bir metrik ton karbondioksidin ya da ona eşdeğer başka sera gazlarının azalmasına tekabül ediyor. Haberin Devamı
Üzerinden tren de geçen köprülerÜzerinden tren de geçen köprüler3. köprünün Boğaz''ın neresine yapılacağı konusu hükümet tarafından neredeyse gizemli bir öyküye dönüştürüldü.
''Türkiye''nin isminde mortgage olan tek şirketini kurduk, mortgage krizi patladı''''Türkiye''nin isminde mortgage olan tek şirketini kurduk, mortgage krizi patladı''2008 Haziran ayında krizin gölgesinde faaliyete geçme kararı alan DD Mortgage aradan üç ay geçmeden dünyayı kasıp kavuran ‘mortagage kriziyle'' karşılaştı. Tüm dünyayı etkileyen krizin uzun süre kendi isimleriyle anılmasına esprili bir dille değinen DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, "Türkiye''de isminde mortgage kelimesi olan tek şirketiz ve kuruluşumuzun hemen ardından mortgage krizi patladı. Bu yüzden biz kriz değil dalga demeyi tercih ediyoruz..." dedi.
İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?Terkedilmiş çöp konteynerleri sıcak yaz günlerinde New Yorklular için popüler bir serinleme aracı oldu. Macro-Sea isimli şirket, konteynerleri yerinin belirli kişilerin bildiği bir yerde havuza dönüştürdü, herkese açık olmayan partiler verdi... Böylelikle herkesin ilgisini kolaylıkla çektiler, herkes havuzu konuşur oldu, "Acaba havuz nerede?" sorusu sıklıkla sorulur oldu. New York Times''dan Melena Ryzik, Brooklyn''in endüstriyel bölgesindeki Gowanus Kanalı''nın kıyısındaki gizli havuz partilerinden birine ziyarette bulunmuş, izlenimlerini yazısında aktarmış.
Paris''i Yeniden YaratmakParis''i Yeniden Yaratmakİktidara gelene kadar Fransa''nın yeni Başbakanı Nicolas Sarkozy mimarlığın öncülerinden birisi olacak gibi görünmüyordu. Seçilmesini takip eden haftalarda Paris''te konuşmuş olduğum mimarlar Sarkozy''i, entellektüel kapasiteden yoksun bir kültürel beğeniye sahip olduğunu ima ederek, "Amerikalı" olarak nitelendirmişlerdi.
Ferroli 2009''u eğitim yılı ilan ettiFerroli 2009''u eğitim yılı ilan etti2009 yılında bayi ve teknik servisleri için yoğun bir eğitim programı gerçekleştiren Ferroli, enerji verimliliği konusunda da tüm Türkiye''yi bilgilendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Galatasaray gelecek yıl Aslantepe''deGalatasaray gelecek yıl Aslantepe''deBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, yapımında yaşanan sorunlar nedeniyle ihalesi iptal edilen Türk Telekom Arena''nın yeni ihalesini 27 Temmuz Pazartesi günü yapacaklarını söyledi.
YTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2009 yılı çalışmaları Alanya Kaleiçi''nde gerçekleştiriliyor.
Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kuzey Amerika''nın otoyolları, yarım yüzyıl öncesinden bu yana kent merkezlerinin etrafından dolaşacak ve onları ikiye bölecek şekilde inşa edildi. Bugün ise ibre, söz konusu otoyolların bir kısmını "söküp atmak" ve yerlerine estetik görünümlü bulvarlar ve parklar inşa etmekten yana. Milwaukee, San Fransisko ve Oregon eyaletindeki Portland gibi şehirler, otoyol yıkım çalışmalarını çoktan tamamladı ve ortaya kayda değer sonuçlar çıktı. Bu başarıları gören Seattle, Cleveland ve Oklahoma City de kendi söküm projelerine girişti. Bunlar dışında bir düzine Kuzey Amerika şehri de benzer planlar üzerine çalışıyor veya tartışıyor.
Kayıp Seneleri Telafi EdiyoruzSon dönemde İstanbul için hazırlanan projeler ve atılımlar hakkında açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, İstanbul''un artık cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, "Dünya İstanbul''u yakın takibe aldı. Gelişmelerden anında haberdar oluyorlar. Çok çalışıp geçmişteki hataların izlerini silip, bunları telafi ediyoruz. İstanbulumuz''u geleceğe taşıyoruz" diye konuştu.
Toprak''ın merkezine en yüksek teklif Çalık''tanTMSF, Toprakbank''ın eski sahibi Halis Toprak''ın ödeme protokolüne uymadığı gerekçesiyle el koyduğu Toprak grubunun faaliyet gösterdiği Beşiktaş''taki Toprak Center''i dün gerçekleştirdiği ihale sonucu 88.2 milyon TL‘ye sattı.
Aidatlarını ödeyemiyor ama...Paşabahçe fabrika arazisine 303.1 milyon TL teklif eden Adanalı As Asya şirketi gizemini koruyor.
Giresun’daki karayolu bir mühendislik faciasıArtvin''de yaşanan ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinden sonra Giresun sular altında.
Sakarya Nehri''ne 3 hidroelektrik santralı kurulacakKeleş, dün yaptığı açıklamada, projenin hayata geçmesiyle enerji kesintilerinde şehrin susuz kalmayacağını ifade etti.
The Marmara, New York''ta ikinci otel yatırımına soyunduSerdar Alp Turan, The Marmara Bodrum''un 10''uncu yıldönümü nedeniyle tesisin genel müdürü Nilüfer Çelik''le birlikte bir sohbet toplantısı düzenledi.
Yapı ruhsatları arttı, inşaatçı umutlandıHükümetin vergi ve harç indirimleri mart ayında konut sektörünü canlandırdı. Katma Değer Vergisi (KDV) ve harç indirimlerinin etkisiyle 2009 yılı Mart ayında kullanım izni verilen yapı sayısı bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 61 oranında artarak 48 bin 634 oldu.
Irak, 500 milyar dolarlık projeler için Türk müteahhitleri bekliyorBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan''ın resmî daveti üzerine önceki gün Ankara''ya gelen Irak Başbakan Yardımcısı Rafi el İsavi de, Türk müteahhitlerini başkent Bağdat dışındaki bölgelerde de yatırım yapmaları için cesaretlendirmek istediklerini açıkladı.
TOKİ Başkanı net konuştu: Galatasaray stadı 1 yıl içinde bitecekGalatasaray futbol takımının maçlarını oynayacağı İstanbul Seyrantepe''deki futbol stadı önümüzdeki pazartesi günü, 1 yıldabitirilmek şartıyla ihale edilecek.
Günay: Bodrum''a 11 belediye fazlaBakan Ertuğrul Günay: Çok sayıda belediyenin varlığı yarımadada ‘bölünmüşlük'' yaratıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bodrum Yarımadası''ndaki belediye başkanı, oda, dernek temsilcileri ve turizmcilerle bir araya geldi.
Büyükşehir, Kelkit''e kadar genişledi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Kelkit Kent Parkı" pazar günü düzenlenen bir törenle açıldı.
İstanbul’dan Koca Sinan geçtiTam 421 yıl önce bugün Le Corbusier''nin kendisi dışında mekânı tam olarak kavrayabilen iki mimardan biri olarak gösterdiği Koca Sinan, son nefesini vermişti.
Mimarlar ne işe yarar?Biz gençken Mimar Odaları, Devrimin Türkiye Etabının ihalesini üstlenenlerin arasındaydı. İşin ölçeği muazzamdı, muazzam vakit ve enerji gerektiriyordu. Memleketin mimarlarının ve mimarlığının dertlerine tahsis edecek imkan kalmıyordu.
''Gürültü''den para kazanma dönemiÇevre ve Orman Bakanlığı''nın gürültüyü engellemek için belediye ve valiliklere gönderdiği genelge yeni bir pazar oluşturdu. Uygulamayı duyan ölçüm laboratuvarları gürültü analizi de yapmak için makine alımına başlarken birçok yeni firmanın da sektöre girmek için hazırlık yaptığı belirtiliyor.
İnşaatta KDV indirimi konut talebini arttırdıİnşaat sektörü, yılın ilk üç ayını olumsuz bir performansla geçirmesine karşın KDV ve harç indirimlerinin etkisiyle Mart ayında yükselişe geçti.
İstanbullular''a metrobüs müjdesi: 12 kilometre uzuyorAvcılar-Söğütlüçeşme arasındaki 40 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren metrobüsün, 4. etabı olarak planlanan 12 kilometre uzunluğundaki Avcılar-Beylikdüzü hattının, 2010 yılı başında hizmete girmesi planlanıyor.
Özel şirketler heliport yarışındaGökdelenler, özel hastaneler ve plazalar heliport atağına geçti. Bu yıl içinde helikopter pisti bulunan gökdelen sayısının 30''a yükselmesi bekleniyor. Heliport, emlak değerini de yükseltiyor.
Ortaklık için geliyorlarHindistanlı inşaat firmaları ortaklık anlaşması için Türkiye''ye geliyor. Hindistan Construction firmasının ardından şimdi de Varun Earthtech Limited, ortaklık anlaşması için Türkiye''ye geliyor.
50 bin liralık şirket 303 milyon liralık arsa aldıTekel Paşabahçe arazisine 303 milyon TL veren As Asya''yı tanıyan çıkmıyor. Özelleştirme süreçlerinde gizli zenginleri tanıma fırsatı bulan Türkiye, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından ihalesi gerçekleştirilen bir satışta da As Asya adlı gizemli şirketle tanıştı.
Japon okullarına "güneş enerjisi"Japonya''da okullarda güneş enerjisi kullanılacak. 2020 yılına kadar kurulacak sistemle japonya''daki 32 bin okulun elektrik ihtiyacı karşılanacak...
Güneş enerjisi ve TürkiyeAvrupa güneş enerjisini konuşuyor nicedir. Fransız Le Monde Gazetesi''nin geçen haftaki başlıklarından biri şöyleydi: "Ya Avrupa Sahra''nın güneşiyle ısınırsa."
Yer verdik beğenmedilerKadıköy Belediyesi, Başkan Öztürk''ün kızkardeşi ve bazı arkadaşlarının da sahip olduğu villaların arazi planlamasını Emlak Konut''un yaptığını açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.