Haberler

24 Temmuz 2009, Cuma

Arkitera.com YenileniyorArkitera.com Yenileniyor9 Ekim 2000''de internet üzerinden yayına başlayan Arkitera.com, kısa süre içinde mimarların ve mimarlık öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği güncel yayınlardan biri olmayı başardı. 2010 yılında yepyeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Arkitera.com, bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyor. Sizin katkılarınızla şekillenecek yeni arayüz sayesinde, Arkitera.com tarafından sunulan bilgilere ulaşımın kolaylaşması hedefleniyor. Haberin Devamı
İstiklal caddesine Şanzelize modeliİstiklal caddesine Şanzelize modeli20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris''in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak.
Trabzon''da "Yapılanmalar"Trabzon''da "Yapılanmalar"9-11 Temmuz 2009 tarihlerinde Uluslararası Livenarch - Yaşanabilir Çevreler ve Mimarlık Kongresi''nin 4.sü Trabzon''da yapıldı.
Tasarım Kampı Lise Öğrencilerinden Yoğun İlgi GördüTasarım Kampı Lise Öğrencilerinden Yoğun İlgi GördüKadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nce tasarıma ve tiyatroya meraklı lise 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Tasarım Kampı; geçtiğimiz haftasonu öğrencilerin katılım belgelerini, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zuhal Ulusoy''dan aldıkları bir tören ve ürün sergisi ile tamamlandı.
Haliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde depreme karşı güçlendirme çalışması 25 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.
Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladıEdirne Sarayı''nın restorasyonu başladıTopkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.
Ayasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaAyasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaEn son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati''nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.
TOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''le, onun ölümünden sonra da mirasçılarıyla16 yıl süren tahliye davası sonucunda devraldığı C Motelleri arazisinin 153 dönümlük bölümünü 517 milyon liraya satışa çıkardıİdare, aynı yerdeki 60 dönümlük bir parseli de yıllık 6 milyon lira bedelle kiraya verecek.
64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ın64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ınAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ihalesini Kars Havalimanı, Harran Sulama, Hatay Yayladağ İçme Suyu gibi projeleri yapan, daha çok kamu işleriyle gündeme gelen Özsoy İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. kazandı.
Mimar İmzası Taşıyan KampüslerMimar İmzası Taşıyan KampüslerGünümüzde tek işlevli üniversite kampüsleri yerine, bir kamusal alan yaratan kampüs tasarımları daha doğru bir uygulama olarak görülüyor. Tabii ki bununla birlikte sürdürülebilirliğin de kampüs tasarımında önemli bir faktör olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bulunduğu çevreyi de büyük ölçüde etkileyen üniversite kampüslerinin tasarımı mimarlar için çoğunlukla önemli birer prestij projesi haline geliyor.
Antalya Vezirhan''da kiralama dönemi başladıAntalya Vezirhan''da kiralama dönemi başladıOsmanlı-Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenerek projelendirilen ve 500 dükkandan oluşan Antalya''nın "Kapalıçarşı"sı, kiralamalar devam ediyor. "Vezirhan" adını taşıyacak olan çarşının yıl sonuna kadar 800 bin ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor. Haziran ayı sonunda inşaatı tamamlanacak olan çarşıda, yıl sonuna kadar 80 ile 120 milyon euro arasında ticaret hacmi oluşması bekleniyor. 30 dönüm arazi üzerine kurulu, 17 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek olan Vezirhan Kapalıçarşı''sı, alışveriş merkezi konsepti yerine bin yıllık Türk çarşı kültürünün tecrübelerinden yararlanılarak inşa edildi.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
Mimarlar "Tweet"lemeye Hazır Mı?Mimarlar "Tweet"lemeye Hazır Mı?Facebook, YouTube ve Flickr gibi internet siteleri interneti yayınlamanın ötesinde, etkileşimli bir ortam olma emelini taşıyor. Mimarlar, internet sitelerini ne kadar verimli kullanıyorlar? Mimarların iletişim ve pazarlama cephaneliklerinde, son "web 2.0" teknolojilerinin yeri var mı?
Kadıköy-Kartal metrosu 2011''de hizmete girecekKadıköy-Kartal metrosu 2011''de hizmete girecekSistemle, Kartal''dan Sarıyer''e ve Atatürk Havalimanı''na 79, Taksim''e 57, Yenikapı''ya 49, otogara ise 60 dakikada gidilebilecek.
Şeylerin Sınırları: Snøhetta ile Oslo''da BuluşmaŞeylerin Sınırları: Snøhetta ile Oslo''da BuluşmaBaşta taksi şoförünün yanlış bir yerden saptığını düşündüm. Oslo''dayım ve şoför, Norveç''in uluslararası alanda en ünlü mimarlarının stüdyosuna gidiyor olmalı ama rıhtım civarındaki sanayi bölgesinde kaybolmuşa benziyor. Sonunda hiç umut vaat etmeyen beton cepheli bir hangara varıyoruz. Duvarda iki logo var: "Cod Farmers" ve "Snøhetta". Bunlar işimi görür.
Lüks konutun İstanbul''daki 27 adresiLüks konutun İstanbul''daki 27 adresiKüresel krizin etkileri kendini ülkemizde her sektörde gösterirken, lüks konut sektöründe bu etkiler diğerleri kadar hissedilmiyor.
Palovit Vadisine Dokunma!Palovit Vadisine Dokunma!Fırtına Çevre Aktivistleri''nin kolektif olarak hazırlayıp imzaya açtıkları aşağıdaki metin 10 Ağustos''ta bir basın duyurusu olarak açıklanacak. Metni, Yeşiller Partisi, Derelerin Kardeşliği Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarının yanısıra bağımsız kişiler de imzalıyor.
İbadet değil, istirahat için...İbadet değil, istirahat için...Belçika''da son olarak Mechelen''de 19. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise 79 odalı, 4 yıldızlı otele dönüştü.
İstiklal''in çevresi araç trafiğine kapatılacakİstiklal''in çevresi araç trafiğine kapatılacakBeyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi''ne bağlanan 43 sokağın daha araç trafiğine kapatılacağını açıkladı.
Hızlı tren için 1 milyar 231 milyon TL harcandıHızlı tren için 1 milyar 231 milyon TL harcandıUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü''nün soru önergesine verdiği yanıtta, Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren projesiyle ilgili 2009 Mart ayına kadar 1 milyar 231 milyon 803 bin TL harcandığını bildirdi.
Dünya Bursa Atatürk Stadı''nı KonuşacakDünya Bursa Atatürk Stadı''nı KonuşacakBursa Büyükşehir BelediyeBaşkanı Recep Altepe,dünyada konuşulan mühendislik harikası AlianzArena, Schalke 04, BerlinOlimpiyat statlarını inceleyerek Atatürk Stadı''nı da yenileyerek dünyada ko-nuşulan bir seviyeye geti-receklerini söyledi.
Param hazır, Cimbom''un stadını 365 günde bitiririmParam hazır, Cimbom''un stadını 365 günde bitiririmAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Seyrantepe''de yeniden ihaleye çıkartılacak olan Galatasaray''ın yeni stadını TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın istediği gibi 365 günde bitebileceklerinin iddia etti.
Atatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı pisti''ne onay çıktıAtatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı pisti''ne onay çıktıAtatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı'' pisti olarak bilinen 06/24 pistinin ihalesi, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.
Ürettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizÜrettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizKarbon ofset (karbon dengesi), sera gazı emisyonunu azaltmayı amaçlayan finansal bir araç. Küresel ısınmaya bir çözüm olmak için gittikçe popüler olan bir yol. Karbon ofset, en basit haliyle şirketin ya da kişinin arabada, üretimde, uçuşta ya da evde açığa çıkardığı karbondioksiti dengelemesinin bir yolu. Açığa çıkarılan bu karbondioksit ise karbon ayak izi olarak adlandırılıyor. İnsanlar karbon ofset satın alarak karbon ayakizlerini dengeleleyebiliyorlar. Karbon ofset, karbondioksit ya da ona eşdeğer gazların metrik tonlarıyla hesaplanabiliyor ve sera gazlarının ilk altı kategorisinin yerine geçebiliyor. Bir karbon ofset, bir metrik ton karbondioksidin ya da ona eşdeğer başka sera gazlarının azalmasına tekabül ediyor.
İnşaat Mühendisleri''nden uyarıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, "Ankara''da metro inşaatları hızla tamamlanmalı, bunun ardından ise çağdaş kent yapısına uymayan katlı kavşaklar kapatılmalıdır" dedi.
TCDD kampına yıkım kararıDevlet Demiryolları''nın Urla''da bulunan tesisinin birinci derece arkeolojik SİT alanı içinde yer aldığı öne sürüldü.
Yeşilköy Parkı otopark olmayacakMahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılanan Yeşilköy Olimpiyat Parkı''na yapılması planlanan zemin altı otopark projesi iptal oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu raporunda, "Bakırköy ilçesi, şevketiye mahallesi Nazım İmar Planı kararlarının iptal edilerek parselin yeşil alan olarak korunması komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi. Meclis''te okunan komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi, projenin Merter''de başka bir yere kaydırılmasına karar verildi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Orman yangınları hakkında...Dünya''daki ve ülkemizdeki orman yangınlarının % 80''inden fazlası yaz mevsiminde meydana geliyor. Yazın rehaveti, yangına elverişli koşullar ve benzeri nedenlerle orman yangınlarının her yıl yeniden yaz aylarında gündeme gelmesi neredeyse olağan bir durum olarak algılanıyor.
İptal ettirenin alnından öperimBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi''yle ilişkiler ve belediyenin kent uygulamaları konusunda Ankara Hürriyet''e günlerce konuşulacak açıklamlarda bulundu.
"Aliağa raporu geçersiz sayılmalı"Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, Aliağa çevre durum tespiti ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi raporunun geçersiz sayılması gerektiğini bildirdi.
Türkiye güneş enerjisi yasasını neden ağırdan alıyor?Enerjide büyük oranda doğalgaza ve dolayısıyla dışarıya bağımlı olan Türkiye, doğanın bu bedava nimetinden eninde sonunda yararlanmak zorunda.
Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum''a 5 stadyum önerdiGeçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum''dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon''a işaret ettim.
Neden İTÜ''den değil de Berlin Üniversitesi''nden görüş alındıİETT''nin metrobüs hattında kullanılmak üzere Almanya''dan tanesini 450 bin Euro''ya satın aldığı 250 Mercedes Capacity araçla ilgili dava dün Beyoğlu 5''inci Asliye Ceza Mahkemesi''nde başladı.
TOKİ taksitlerine zamTOKİ, yılın ikinci yarısında, taksitlere yüzde 4 artış uyguladı. Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) edinilen bilgiye göre, bu yılın ikinci yarısında, kredi ve konut taksitlerinin geri ödenmesinde uygulanacak artış oranı belli oldu.
Metrobüs, İETT müdürünü koltuğundan ettiTanesi 2.4 milyona alınan metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda adı geçen İETT Genel Müdürü görevden alındı. Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya satın alınan ve bir kısmı garajda bekletilen Phileas marka metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda ismi sık sık gündeme gelen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, görevden alındı. Öztürk’ün görevden alınğını yaptığı açıklamayla duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşalan genel müdürlük koltuğuna Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını kaydetti. Topbaş, “Mehmet Öztürk’ün, Baraçlı’ya yardımcı olacağına, destek vereceğine inanıyorum. Herkesin katkısının olmasını arzu ediyorum. Başarıya birlikte imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Stadyumda killi zemin kazığı mı?Bugünlerde Atatürk Stadı''nın yenilenmesi kentin en önemli sorunu olarak gündeme oturdu. İş güç bırakıldı, memleket memleket en iyi stat projesi araştırmasına çıkıldı.
Gayrimenkul kriz dinlemediEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, ekonomik krize rağmen haziran ayında gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehrin Bursa olduğunu söyledi.
Hasankeyf SİT alanı olsunHasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf''te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.
Aphrodisias''ın görkemine yaraşır bir kitapAphrodisias''ın, Erken ve Orta Roma dönemlerinde (M.S. birinci ve ikinci yüzyıl), sahip olduğu refah düzeyi, kentin mimari ve heykel sanatında benzersiz bir konuma gelmesini sağlamıştı.
Trump Towers''ta 71 daire şimdiden satıldıTrump Towers''ın örnek daireleri tanıtıldı. Trump Towers İstanbul - Şişli''de dairelerin metrekaresi ortalama 6 bin 200 dolardan satılacak.
İstanbul''u boşaltacaklar Bulgaristan''a mı gideceğizİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul''dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan''a kadar gideriz" dedi.
En büyük şemsiye sigaracılara armağan!Konya Seydişehir İlçesi''nde işadamı Hüseyin Ulaşan 150 metrekareyi kapatabilecek büyüklükte bir şemsiye yaptı.
Apartman ve sitelere 50 milyon TL EKOkrediŞekerbank, ekonomik kriz ortamında apartman ve site yönetimlerine, enerji tasarrufu sağlayacak ''EKOkredi Yalıtım'' kredisi veriyor. İlk etapta 50 milyon TL kaynak ayrılacak.
500 milyar dolarlık işe açık davetIrak''ın yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Rafi El-İsavi, "Dünya markası haline gelmiş Türk müteahhitlerini ülkemizde daha çok görmek istiyoruz" dedi.
Otel yapımı Anadolu''ya kaydıAkdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği''nin araştırmasına göre, Türkiye''nin otel yatırımı haritası değişiyor.
Sakarya''ya 3 hidroelektrik santral kurulacakAdasu Genel Müdürü Rüstem Keleş, boşa akan Sakarya Nehri''nden elektrik enerjisi üreteceklerini söyledi. Kurmayı planladıkları 3 hidroelektrik santralinin 75 milyon dolara malacağını belirten Keleş, yılda 155 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını da ifade etti.
Dünyanın 7 doğa harikası listesinde yokuzDünyanın yeni 7 doğa harikasını belirlemek için dünya genelinde yapılan oylama sonucunda 28 finalist belirlendi. Finalist listesinde ve finalist adayları listesinde ise Türkiye''den hiçbir yer bulunmuyor.
33 Kurşun Anıt Mezar projesi hazırVan’ın Özalp ilçesinde Çili Deresi’nde (Geliyê Sefo), 1943 yılında Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle öldürülen 33 köylü için yapılacak olan “33 Kurşun” isimli anıt mezarın projesi tamamlandı. Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, makamında düzenlediği basın toplantısı ile projeyi tanıttı. Durmaz, toplam 1130 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan anıt mezarın, yerden 1.5 metre yükseklikte olacağını belirtti. Anıt mezarın yüzeyinin çatı kısmının 2.5 metre ve anıtın çatısıyla kurşunun birleştiği yerin ise 1 metre 30 cm yüksekliğe sahip olacağını aktaran Durmaz, öldürülen 33 insanın formundan çıkan insan yüzlerinden şekillenerek oluşan kurşunun 7 santim boyunda olacağını söyledi. Durmaz, “Anıtta kurşun şeklinin üzerinde bulunan 33 insan formundan birinin boş olması da katliamdan sağ kurtulan bir kişiyi simgeleyerek yapılmış” dedi. Oturma yerleri dahil olmak üzere çoğu ayrıntının rakamsal değerinin de 33 olarak belirlendiğini vurgulayan Durmaz, proje tasarımındaki her şeyin yakın tarihte yaşanılan 33 kurşun olayının izini sorumluluk sahipleri adına sürmek açısından önemli olduğunu belirtti.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel
İnşaat maliyeti yüzde 11 ucuzladıBina İnşaatı Maliyeti Endeksi, 2009 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,16 azalış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bina İnşaatı Maliyet Endeksi''nin, 2009 yılı ikinci dönem sonuçlarını açıkladı. Buna göre, maliyet endeksi anılan dönemde bir önceki döneme göre yüzde 0,88 artış gösterirken, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,16 azaldı.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
Topbaş: Metrobüse 274 araç yetmiyorBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Metrobüs hattında 274 araç var, yetmiyor. Araç sayısı artmalı” dedi. İETT Genel Müdürlüğüne Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını açıklayan Topbaş, metrobüs hattında kullanılan 50 ‘Phileas’ aracının dışında yeni sipariş verilip verilmeyeceğiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Metrobüs hattında şu anda 274 araç çalışıyor, yetmiyor. Çok ciddi bir yoğunluk ve talep var. Yoğunluğu gidermek adına araç sayısının artması gerekiyor. Gerektiği zaman tedarik edeceğiz. Phileas mı olacak, onun kararını vereceğiz. Phileas ile Mercedes firması arasında çekişme var. Şehirde en iyi hizmet veren tarafta oluruz.”
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
3 oda bir salon tarih oldu yeni moda yaşayan evlerOdalarda köşe koltuklar, yemek masası, vitrin devri kapananı çok oldu. Bir gece kulübü, bir çadır ya da bir küpü andıran evlerde teknolojiye uyumlu yaşamak isteyenler mimarlara koşuyor.
İstanbul''u tatlılıkla boşaltma planı başladıİstanbul''da sanayi tesislerini kent dışına çıkarma planı askıya çıktı. Plan 9 bine yakın tesisi etkileyecek. Taşınma özel imar şartları ile teşvik edilecek.
''Bırakın 303 milyonu 3 milyon lirayı bulamaz''Paşabahçe arazisine 303 milyon liralık teklif veren emlak firmasının sahibi sır. Eski ortak: Bu parayı nasıl öder?
''Yap-boz''da ikinci perdeİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükçekmece''de şahsa ait bir araziye yol yaptı. Arazinin sahibi açtığı davayı kazanınca bir milyon TL harcanan yol söküldü. Aynı bölgede başka bir yol için de iki milyon lira çöpe gitmişti.
Kayıp Seneleri Telafi EdiyoruzSon dönemde İstanbul için hazırlanan projeler ve atılımlar hakkında açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, İstanbul''un artık cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, "Dünya İstanbul''u yakın takibe aldı. Gelişmelerden anında haberdar oluyorlar. Çok çalışıp geçmişteki hataların izlerini silip, bunları telafi ediyoruz. İstanbulumuz''u geleceğe taşıyoruz" diye konuştu.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.