Haberler

7 Temmuz 2009, Salı

İran Karşıt Lideri Mimar Mousaviİran Karşıt Lideri Mimar MousaviBatı dünyası, iktidar partisinin tüm karşıt çabalarına rağmen İran''dan sızan resimleri, kamera görüntülerini ve "twitter" ile benzeri sitelerde yayınlanan haberleri ilgi ile izliyor. Yayınlarda, karşıt lider Hüseyin Mousavi bir sanatçı ve mimar olarak tanımlanıyor. Bunun tam olarak Mousavi''nin politikasında ne anlama geleceği herkesin tahminine açık. Obama "mimar olmak isterdim" dediğinde, kampanyasında bir farklılık yarattı. Bu yorum, kendisini küresel anlamda tüm tasarımcılara sevdirdi ve yapılı çevre politikasına bir nebze olsun güvenilirlik ekledi. Obama''nın tersine, Mousavi kanıtlanmış politik kaydı olan kalifiye bir mimar. Haberin Devamı
3. Köprü için çalışmalar başladı mı?3. Köprü için çalışmalar başladı mı?İstanbul''un ormanlarında bir otoban yapılıyordu ve o otobanda çalışan işçiler ne için çalıştıklarını biliyordu: "Üçüncü köprü inşaatı için diyorlar."
3. köprü bağlantısı değil 16 yıllık otoyol inşaatı3. köprü bağlantısı değil 16 yıllık otoyol inşaatıÇatalca İhsaniye-Gaziosmanpaşa Tayakadın arasındaki yol çalışmasının 3. köprü güzergâhı ile ilgisinin olmadığı,16 yıl önce ihale edildiği bildirildi.
Marmaray''da 3. liman iziMarmaray''da 3. liman iziAsya ile Avrupa''yı deniz altından bağlayan Marmaray kazılarının Sirkeci ayağında, Bizans döneminin bilinen önemli limanlarından Neorion''un depoları bulundu. Daha önce de Üsküdar ve Yenikapı''da antik limanlar ortaya çıkarılmıştı.
Ataköy''deki lüks konaklara büyük gözaltıAtaköy''deki lüks konaklara büyük gözaltıMaliye Bakanlığı değeri 450 bin-1 milyon euro arasında değişen 950 konut sahibiyle görüşerek sorular sordu. Müteahhit firmanın defterleri de incelenmeye başlandı.
Üsküdar''ın yaratıcı heykelleri!Üsküdar''ın yaratıcı heykelleri!Üsküdar Belediyesi, sahile hepsi tek elden çıkmış heykeller dizdi. ''Çalar Saat'', ''Futbol Topu'', ''1453''... Yaratıcılıkları dikkate değer!
Yapı Kredi Koray GYO''nun ''Mor Ada''sını FiYAPI devralıyorYapı Kredi Koray GYO''nun ''Mor Ada''sını FiYAPI devralıyorYapı Kredi Koray GYO tarafından 2007''de Esenyurt''ta inşaasına başlanan ancak kriz nedeniyle askıya alınan Mor Ada projesini FİYAPI tamamlayacak. Prensipte anlaşan tarafların15 gün içinde el sıkışması bekleniyor.
Korunsun mu korunmasın mı?Korunsun mu korunmasın mı?Foça, Türkiye''deki 14 özel çevre koruma bölgesi''nden biri. Foça''da bu durum bir gerilim yaratıyor.
"İlk İşim Okullarda Değişim""İlk İşim Okullarda Değişim"Kale Grubu''nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) "İlk İşim Okullarda Değişim" sloganıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.
Bir rüzgâr esti, köylü köşe olduBir rüzgâr esti, köylü köşe olduEnerji yatırımları için coğrafi elverişlilik gösteren köyde araziler 10-15 kat değerlendi. Dev şirketlerin bir biri ardına santral kurdukları bölgede, arazi için toplam 80 milyon TL''ye yakın para alan köylüler, lüks hayatın keyfini sürüyor.
150 milyon insan yerinden olacak150 milyon insan yerinden olacakKonferansta konuşan Prof. Veziroğlu, küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliği nedeniyle buzulların eriyeceğini ve 6 kıtada 150 milyon insanın taşınmak zorunda kalacağını söyledi.
Dubai''nin YokoluşuDubai''nin YokoluşuVegas şehiri ile Mississauga şehirinin bileşimi olan Dubai yıkıntılar şehiri olma tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer Dubai bir şeyhin çılgın bir metropol hayali değil de gerçek bir şehir ise o zaman gerçek bir şehir gibi davranmalı. Sonsuz gibi görülen maddi güç ve refaha rağmen, Dubai''yi yaşanılır kılan aslında şehiri planlayanların hiç ummadıkları başka unsurlar oldu. Petrolden gelen ihtişam ve kibire rağmen buradaki hayat da bir gün son bulacak.
Tek üzüntüm Antalya''nın kaybetmesiTek üzüntüm Antalya''nın kaybetmesiBaşbakan''ın bile sonuçları "Çok anormal," diyerek karşıladığı Antalya''daki yerel seçimlerde, başkanlık koltuğunu kaybeden Türel: "Halk pişman. Anketler, yarın seçim olsa yüzde 50 oy oranıyla kazanacağımı söylüyor.
Seyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdikSeyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdikAvrupa''da ilk 10''a girmesi beklenen Astana Arena Stadyumu''nu tasarlayan firmanın ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "İstanbul''da Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı projesinde hayal kırıklığı yaşanırken kendilerinin Astana Arena''yı gerçekleştirdiklerine" dikkat çekti.
Tamince''den Kazakistan''a yüzde 100 Türk işi stadyumTamince''den Kazakistan''a yüzde 100 Türk işi stadyumRixos Oteller Grubu''nun sahibi Fettah Tamince''ye ait uluslararası inşaat şirketi Sembol İnşaat''ın Kazakistan''da inşa ettiği Astana Arena Stadyumu, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev''in de katılımıyla hizmete açtı.
Berlin''de duvarsız 20. yılBerlin''de duvarsız 20. yılGünümüzde tüm dünyanın göz bebeği konumunda. Öyle ki artık sanat faaliyetleri için Londra''ya, gece hayatı için Ibiza''ya, alışveriş içinse sadece Milano''ya gitmeye gerek yok.
BETONART’ın Yaz 2009 Sayısında Sıradışı Ölçeklerde Beton Kullanımı Ele AlınıyorBETONART’ın Yaz 2009 Sayısında Sıradışı Ölçeklerde Beton Kullanımı Ele AlınıyorBETONART''ın Yaz 2009 sayısı beton malzemenin alışılmadık kullanım alanlarını gündeme taşıyor. "Mimarlığın temel malzemesi olan beton, yenilikçi fikirlerin peşinde, alışılmadık bir ölçeğe, endüstri ürünlerine inerse ne olur?" sorusundan yola çıkılarak, betonun farklı ölçek ve işlevlerdeki kullanımlarına dair özgün örneklere yer veriliyor.
Yüzen şehirYüzen şehirÇin''in güneybatısında ve merkezinde çarşamba gününden beri devam eden aşırı yağış sellere neden oldu. Liuju kenti 2.5 metre yükselen sular nedeniyle yüzen şehir haline geldi.
Çok Özel ZiyaretçiÇok Özel Ziyaretçiİncelemeler için Türkiye''ye gelen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Komiseri Thomas Hammerberg, uçaktan iner inmez önce Sulukule''ye giderek Romanların sıkıntılarını kendi ağızlarından dinledi.
Kurşunlu Han''a hayatKurşunlu Han''a hayatAvrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul''da tarihi mekânların restorasyonuna hız veren Vakıflar Genel Müdürlüğü ve 2010 Ajansı, bir mezbele durumundaki Kurşunlu Han''ı kurtaracak.
Hasankeyf''te 15 bin yıl heyecanıHasankeyf''te 15 bin yıl heyecanıBugüne dek 3 bin yıl öncesine ait mağaraları bilinen Hasankeyf''te bir höyükte 15 bin yıllık kalıntılar gün ışığına çıktı. Dicle Nehri kıyısında sürdürülen kazının, ünlü Hasankeyf''in tarihini değiştirmesi bekleniyor.
Mahalle dayanışması parkı kurtardıMahalle dayanışması parkı kurtardıYeşilköylülerin otopark için verdikleri mücadele sonuç getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çınar Otel karşındaki Olimpiyat Parkı''na otopark yapmak fikrinden vazgeçti.
İstanbul nasıl kurtulur: Koru, sev ve çok çalışİstanbul nasıl kurtulur: Koru, sev ve çok çalışUNESCO, İstanbul''un kültür mirasının korunmadığını belirterek kentin Dünya Mirası Listesi''nden çıkarılmaması için yöneticilere bir yıl ek süre tanıdı Uzmanlar ise "İstanbul''un kurtulması zor" diyor ancak umutsuz değiller. Acil eylem planı, kurumların eşgüdümü ve çalışmanın önemine dikkat çekiliyor.
İlyada''daki hendeğin izi sürülecekİlyada''daki hendeğin izi sürülecek''İlyada Destanı hayal ürünü değil'' diyen Troya kazı ekibi, bu yıl Homeros''un anlattığı savunma hendeğinin nereye çıktığını bulacak.
Tramvaylar için düğmeye basıldıTramvaylar için düğmeye basıldıTramvay hatlarının kent merkezindekitrafik yoğunluğunu azaltması hedefleniyor.
Times Meydanı’na çim kaplı şezlong koyan TürkTimes Meydanı’na çim kaplı şezlong koyan TürkDeğer Cengiz, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu bir endüstri tasarımcısı. Son 10 yıldır New York''ta yaşıyor. 5 yıldır kendi tasarım stüdyosunda, masadan çiçek sulama aracına, sandalyeden taşınabilir odaya kadar her şeyi tasarlıyor. Bizim ruhumuz duymuyor ama işleri New York''ta çok ses getiriyor.
Seyrantepe memleket meselesidir, yeni ihalede şartlar yeniden oluşurSeyrantepe memleket meselesidir, yeni ihalede şartlar yeniden oluşurTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Seyrantepe projesi Türkiye''nin, Türk spor camiasının, Başbakan''ın ve TOKİ''nin meselesidir. En hızlı şekilde tamamlanacak" dedi. Yeni ihalede yeni şartların oluşacağını söyleyen Bayraktar, Eren Talu ve ortakları için de "Sözleşme çerçevesinde hakları korunacak. Ancak açgözlülük yapılmaya kalkışılırsa devlet de en katı şekilde haklarını koruyacak" diye konuştu.
Mühendis tasarımı pilav arabaları zinciriMühendis tasarımı pilav arabaları zinciriTürkiye''nin geleneksel lezzetleri ‘Pilav Arabası'' yatırım konusu oldu. Pilav, nohut ve ayrandan oluşan geleneksel lezzete yatırım yapan iki girişimci, yeni bir konsept yaratma peşinde.
Dalan''ın hastane savaşıDalan''ın hastane savaşıBeşiktaş Belediyesi, Dalan''a ait Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi''ni ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkma kararı aldı. Üniversite de İstanbul 1. İdare Mahkemesi''nden yürütmeyi durdurma kararı çıkardı.
Mimarlardan bakanlığa davaMimarlardan bakanlığa davaKültür ve Turizm Bakanlığı''nın, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla ilgili yaptığı "Güney Ege Termal Projesi İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii, Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı" mahkemelik oldu.
Köprüye otoyol takviyesiKöprüye otoyol takviyesiİstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü için 350 kilometrelik otoyol projesi hazırlandı. 5 milyar dolarlık Kuzey Anadolu Otoyolu ihalesinin yıl sonuna kadar yapılması bekleniyor.
Birinci Kordon''u Avrupa tanıyacakBirinci Kordon''u Avrupa tanıyacakİzmir, Birinci Kordon sayesinde bir kez daha dünyaya açılma şansı yakalayacak. Bir kuruş harcamadan yapılacak bu büyük çaplı tanıtımın, normalde milyonlarca euroya mal olabileceği belirtildi.
Üsküdar''a bir adım kaldıÜsküdar''a bir adım kaldı2004''te başlandığında 2009''da bitirilecek denilen; kazı alanlarında ortaya çıkan tarihî eserler nedeniyle yavaşlayan Marmaray Projesi''nde ilk ışık göründü. Avrupa ile Asya''yı birbirine bağlayacak Marmaray''ın Üsküdar''a ulaşmasına neredeyse bir adımlık mesafe kaldı.
GM batmış, Eren Bey stadını yapamadıysa dünyanın sonu değil!İki yıl önce Seyrantepe ihalesini alamayan Fettah Tamince, bu sürede FIFA''nın ''elit stadyum'' listesine aldığı Astana Arena''yı bitirdi.
Olimpiyat Salonu, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası''na yetişecek2010 Dünya Basketbol Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapacak İstanbul Olimpiyat Salonu''nda inşaat çalışmaları uzun bir aradan sonra, Basketbol Federasyonu ve Büyükşehir Belediyesi''nin ortak girişimiyle yeniden başladı.
"Suya zam yapmak zorundayız"Topbaş "İstanbul''un her noktasını denize girilir hale getirmek, doğasını ve çevresini korumak için zam şart."
Yine metrobüsMetrobüs ile ilgili bir konu için hakaret dolu bir mail almak beni biraz şaşırtsa da, dünya da her şeyin, hatta bir toplu taşıma aracının dahi fanatiğinin olabileceğini öğrenmiş oldum.
İstanbul ile Bangkok kardeş şehir olduİstanbul ile Bangkok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bangkok Valisi Sukhumbhand Paribatra tarafından imzalanan protokol ile kardeş şehir oldu.
Bozcaada''nın ilk şarap fabrikası butik otel olduÇanakkale''nin Bozcaada ilçesindeki ilk şarap fabrikası otele dönüştürüldü. Yaklaşık 100 yıllık taş yapı, yeni düzenlemesi tamamlanarak "butik otel" olarak hizmet vermeye başladı.
Müezzinin 4.8 milyonluk arazisine rezidans izni5 yıl önce İstanbul''un lüks semtlerinden Ataköy''de arazi satın alan müezzin Karabıyık''a imar izni çıktı. Müezzin ve ortağı, değeri 50 milyona çıkan araziye rezidans yapacak.
Alke''den Nijerya''ya iki mobil hastaneAlke İnşaat’a bağlı faaliyet gösteren Turmaks Ltd. ve MCC Proje Ltd. şirketleri, Nijerya Savunma Bakanlığı’nın siparişi üzerine iki adet mobil hastane yaptı. Tasarımı, mühendisliği ve imalatının tamamı Türkiye’de gerçekleştirilen hastaneler önümüzdeki hafta Nijeryalı yetkililere teslim edilecek ve gemilerle Lagos’a taşınacak.Hastanelerin Proje Direktörü İlker Hüner “Ülkemizde ilk kez bir mobil hastane yapılıyor. Bunun mutluluğu içindeyiz. Ayrıca bu hastaneleri benzerlerine göre çok kısa bir sürede inşa etme başarısını da gösterdik” dedi. Hüner, “Her biri 40 yataklı olan mobil hastanelerin içinde ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, laboratuvar, diş, röntgen, eczane bölümleri, su arıtma sistemleri, jeneratörler de bulunuyor. Personel yatakhanelerini bile ihmal etmedik” diye konuştu.
Tarih: 7 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Fuji-Miyamoto International’ın İtalya’daki L’Aquila Depremi İnceleme RaporuFuji-Miyamoto International, İtalya''daki L''Aquila depremi hakkında yerinde yaptığı çalışmalar sonucu bir inceleme raporu hazırladı.
555 konut hak sahiplerine teslim ediliyorKonya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Yazır Alt Gelir Grubu Projesi kapsamında yer alan 555 adet konutun teslimleri 06-31 Temmuz 2009 tarihlerinde gerçekleştiriyor. Teslimler ilan edilen Konut Teslim Programı''na göre yapılacak.
"3. köprü kentin ölüm fermanı olur"Başbakanlık eski Başdanışmanı, Mimar-Kentbilimci, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Boğaziçi''nin kuzeyine yapılacak 3''üncü köprünün, kentin ölüm fermanını hazırlamak anlamına geleceğini söyledi.
Aslantepe''de durmak yok, TOKİ ayın 17''sinde talipleri inceleyecekGalatasaray''ın stadının inşaatı için ayın 17''sinde ihaleyle ilgilenenlerin dosyalarını alacaklarını ve yeterliliklere bakacaklarını dile getiren TOKİ Başkanı, mevcut şartlarda en uygun teklifi verene ihale yapacaklarını bildirdi.
Eski araba lastikleri yol olacakAkdeniz Üniversitesi''ce hazırlanan proje çerçevesinde atık araba lastikleri, beton yol yapımında kullanılacak. Böylece, hem atık lastikler doğaya zarar vermeden ortadan kalkacak, hem de maliyeti yüksek olan yol yapımı ucuzlayacak.
Keşke Eren''e yardımcı olunsaydıGalatasaray''ın stadı için konuşan Fettah Tamince, ''Keşke, Eren Talu''ya yardımcı olunsaydı. Dünya değişti, GM batmış, bankalar para vermeyi kesmiş, Eren ne yapabilir ki?'' dedi.
TOKİ modeli neden çökecek?Zorla Tahliyeler Konusunda Danışmanlar Grubu (AGFE), İstanbul''un kentsel dönüşüm mağduru mahallelerini hayretler içinde gezdi. Raporu yazıp tartışmaya sunmadan önce heyetin başkanı Prof. Yves Cabannes''ten taze izlenimlerini, zihin açıcı önerilerini aldık.
Bursa trafiğindeki keşmekeş çözülemiyorİnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin: "Şehrin sistemi olmayan bir ulaşım sistemi var. Türkiye''deki en karmaşık ulaşım sistemi Bursa''da."
Emel Kayın''ın öykü mimarlığı ve ‘Mekân Hikâyeleri''Mimarlık mesleğini yaşama/yazma biçimine dönüştüren Emel Kayın; kitabının girişinde, mimarlığı, dünyayı daha keskin algılamak için sürdürülen imkansız bir çaba ve yeryüzünde bir konum arayışı olarak gördüğünü ifade ediyor.
İnşaatta tarihi daralmaİnşaat sektörü yüzde 18.9''luk küçülmeyle en çok daralan sektörlerden biri oldu. İnşaat, istihdam yaratan ve piyasayı hareketlendiren, ekonominin sürükleyici sektörüdür.
Athena Tapınağı''ndaki bloklara andezit taşBu yılki kazı çalışmaları kapsamında, Athena Tapınağı''ndaki beton blokların yerine andezit taştan yapılmış bloklar konulacak.
Bu açık bir imar affıdırGazeteciliğe yeni başladığımız 80''li yılların sonunda, Bursa yerel meclislerinde o tarihin en büyük rant içerikli plan değişikliğinin gerçekleştirileceği belediye meclis toplantılarını merakla izliyoruz.
Gayrimenkul yatırımcısı tam siperKüresel kriz nedeniyle yaklaşık 1.7 milyar dolar yatırım bedeline sahip gayrimenkul projesi iptal edildi. Durdurulan veya bekletilen projelerin toplam değeri ise 1.5 milyar doları geçti.
Belediye bütçesi dikiş tutmuyorHarcamaları IMF''nin bile dikkatini çeken mahalli idarelerin geliri 38.8 milyar lira, harcaması ise 45.9 milyar liraya ulaştı. 7.1 milyar lira olan açığın yüzde 63''ü İstanbul ve Ankara''dan kaynaklandı.
Acil durumda itinizMetrobüs talimatnamesinde "Metrobüs yolda kalırsa, hemen yolcuların itmesi sağlansın" deniyor.
Demek ki olabiliyormuşYıllar önce Eskişehirlilere verilen "Porsuk Çayı Venedik olacak" sözü bugün Kadıköylülere de veriliyor. Eskişehirli "kokmayan çay" üzerinde gondol sefası yapadursun, Kadıköylüler hâlâ derenin burun düşüren kokusunu soluyor.
Görüntüye aldanmayınİstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın 2006 yılında, 300 bin TL harcanarak ıslah ettirip açılışını yaptığı Küçüksu Plajı zehir saçarken durumun, denize girmek için gelen insanlara bildirilmemesi tepki çekti.
Türkiye iklim değişikliğine karşı ulusal eylem planı hazırlıyorKyoto Protokolü''ne taraf olarak iklim değişikliğiyle mücadelede etkin olacağını ilan eden Türkiye, İngiltere''nin desteğiyle ulusal eylem planı hazırlıyor.
"Kaçak yapılaşmaya izin vermem"Turizm Bakanı Günay, turizmde çarpık yapılaşma, betonlaşma ve doğa kirliliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Sirkeci Garı’nın yanından tarih çıktıMarmaray Projesi kapsamında sürdürülen arkeolojik kazılarda binlerce yıl öncesine ait buluntular bir bir ortaya çıkıyor. Yenikapı’daki kazıların yanı sıra, tüp tünelin kuzey girişi olacak Sirkeci Tren Garı’nın arkasındaki bir dönümlük alanda bir yıl içinde yapılan çalışmalarda Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce esere rastlandı. Sirkeci’de 17 Temmuz’da başlayan kazıların üst tabakası 1453’ten günümüze Osmanlı yerleşimine ait sivil mimari yapıları daha altı ise Orta Bizans dönemine ait eserleri barındırıyor. Alanın 6. yüzyıla kadar deniz olduğu, daha sonra doldurulduğu, Bahçekapı ve Galata’nın karşısına düşen alanda ise iki antik limanın olduğu sanılıyor. 3 bini aşkın kâse, bardaklar, seramik tabaklar, lüleler, amforaların oluşturduğu objelerden 1000’i tek tek temizlenip, korunması gerekenler envantere geçirildi.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Mimarlar çalıştay için Beypazarı''nda buluştuTMMOB Mimarlar Odası''nın, "Mimar(lık) Korumanın neresinde?" konulu çalıştayı Beypazarı''nda yapıldı.
İstanbul''u arkadan vurmak.İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü projesi beni özellikle çok yakından ilgilendiriyor. Bir "Tarabya sakini" olduğum için. Zira, üçüncü köprü için ağır basan güzergahın Tarabya-Beykoz arası olacağı açıklandı.
Xanthos''un rölevesi çıkarılıyorAntalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi yakınlarındaki Xanthos Antik Kenti’nin üç boyutlu rölevesi çıkartılıyor. 1950 yılından bu yana Fransa’nın Bordeaux Üniversitesi ve Fransız Yüksek Arkeoloji Akademisi tarafından yürütülen kazıların bu yılki ürünü olarak yürütülen röleve projesi için Bordeaux Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jacques Des Courtils başkanlığında 32 kişi çalışıyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından bu yıl ‘Fransa Devlet Nişanı’ ile ödüllendirilen Des Courtils kazıların kentin doğu kısmında Yukarı Agora’da başladığını ve resmi binalarla Roma dönemine ait kalıntıların ortaya açıkmasını beklediklerini söylüyor. Antalya - Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın suladığı ovanın tepesinde bulunan kent, MÖ 2’nci Yüzyılda Likya Uygarlığı’na başkentlik etmiş, Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuştur.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tatarlı''da tarih gün ışığına çıkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen ‘Tatarlı Höyük Kazıları’, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Tatarlı köyünde başladı. ÇÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkan Yardımcı Doç. Dr. Serdar Girginer, 8 bin yıllık geçmişi bulunan Tatarlı Höyüğü’ndeki kazıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu kazıyla elde edeceğimiz özellikle geç tunç çağı verileriyle belli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Dolayısıyla geçen sene büyük bir kısmını açtığımız geç tunç çağı tapınağının bu sene kazısını tamamlamayı planlıyoruz. Bunun dışında da yeni açmalarla yerleşim tarihi açısından önemli sonuçların çıkacağını ümit ediyoruz. Burası bölgenin dört büyük höyüğünün en büyüğü. Her dönemde kronolojik sorunlar vardı. Taş Devri’nde de Eski Tunç Çağı’nda da. Bütün bu kronolojik sorunları çözecek önemli yerleşmeler lazım bize. Biz de bu yerleşmelerin en büyüğünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de herkes bu kazıdan elde edilecek verileri bekliyor. Kazıların 60 ile 100 yıl arasında tamamlanmasının bekliyoruz.”
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Arkeologların İzmit mesaisi başlıyorEski adı ‘Nikomedya’ olan ve Nikomedya ve Bithinya krallıklarına da başkentlik yapan İzmit’in mevcut yerleşim biriminin altında birkaç medeniyetin izleri bulunuyor. Hemen her inşaat ve benzeri kazılarda Halinistik ve Roma döneminden kalma eserler çıkan, tarih boyunca geçirdiği birçok depremle de altüst olduğu anlaşılan İzmit’in Çukurbağ Mahallesi’nde son olarak Etnografya Müzesi ekiplerinin yaptığı kazıda, 2’nci yüzyıldan kalma Roma dönemine ait Herkül heykeli gövdesi ve Athena’nın heykel başı, üzerinde asker figürleri olan 2 mermer kabartma ile bir sütun bulundu. Yapılan incelemelerde, bunların ancak devlet binası veya tapınakta olabileceği düşünülerek kazı yapılması kararlaştırıldı. Çekül Vakfı Kocaeli Temsilcisi ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Üyesi Numan Gülşah, Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nün kazı için hazırlık yaptığını, bazı binaları boşalttığını belirtirken, bu yerin altında Roma İmparatorluğu’nun idare binası ile tapınak olduğuna inandıklarını, bugüne kadar çıkan eserlerin bunu kanıtladığını belirtti.İzmit Etrografya Müzesi yetkilileri de önümüzdeki hafta kazılara başlanabileceğini belirtti.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
İnşaatta kadın işçi dönemiKriz döneminde iş alanlarında cinssiyet ayrımcılığı tedavülden kalkıyor. Özellikle erkeklere yönelik iş olarak bilinen inşaat işçiliği bile artık kadınlar tarafından tercih edilebilir meslekler arasına giriyor.
Göcek için vali sözüMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, Göcek’te teknelerin koyları kirletmesinin önüne geçilmesi konusunda güvence verdi. Vali, “Mavi kart uygulamasıyla 30 atık alma noktasına gelerek atıklarını beyan edecekler” dedi.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Philips, Boğaziçi Köprüsü için 3 milyon Euro harcadıParis''teki Eyfel Kulesi''nden Mısır piramitlerine kadar''a pek çok önemli yapıyı aydınlatan Philips, 3 bin 250 adet "LED sistemi"yle, Boğaziçi Köprüsü''nü yeniden ışıklandırdı.
MÜSİAD''dan inşaat sektörünü harekete geçirecek reçeteMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, inşaat sektörünün canlandırılması için bir dizi öneride bulundu.
Kültür varlıkları yok oluyorSamsun''un her noktasında görülen ve kentin tarihi dokusunu yaşatan tarihi binalar kaderine terk edilmiş halde restore edilmeyi bekliyor.
Hasankeyf sevdasıFatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki ‘güçlendirme çalışmaları'' nedeniyle İstanbullular yaz sıcağında saatlerce çile çekerken, hükümet tam sırasıdır diye, ‘üçüncü köprü'' güzergâhını tartışmaya açtı.
Design Weekend 70 noktaya yayıldı sergilenen 350 ürünü 100 bin kişi gördüBu sene 18-21 Haziran arasında düzenlenen İstanbul Design Weekend organizasyonu ile tasarım sokaklara taşındı. Etkinliği gezen katılımcı sayısı 100 bini aştı. Uluslararası tasarım dünyasının en iyi isimleriyle genç tasarımcılar bir arada ürünlerini sergiledi. Organizasyonun temel taşlarından biri DDF (Dream Design Factory). Esra Ekmekçi ve Arhan Kayar tarafından yönetilen şirket, tanıtım ve tasarım adına pek çok iş yapıyor. Kayar ile Design Weekend''i konuştuk.
''Ayarlanabilir kulak tıkacı''na ödülAvustralya''daki Monash Üniversitesi''nde endüstriyel tasarım üzerine eğitim alan Kanuni Kuralkan (22) adlı Türk üniversite öğrencisi, annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak geliştirdiği Otifleks adlı ''''ayarlanabilir kulak tıkacı'''' ile Almanya''nın en önemli tasarım ödüllerinden ''''Red-dot Design Award''''a layık görüldü.
Erzincan''a 2 Milyon Kapasiteli TerminalDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Sera Yapı Endüstrisi arasındaki sözleşmeye göre Erzincan Havaalanı''nın yeni terminali 43 milyon 430 bin liraya mal olacak. Yüksek Mimar Yakup Hazan''ın çizdiği son derece modern tasarıma sahip terminalin inşaat süresi 600 gün. Hedef bu süreyi 6 ay öncesine çekerek 2010 sonunda bitirmek.
Karkamış Antik Kenti''nin mayınları ''elle'' temizlenecekMayınlı arazi içinde kalan Gaziantep-Karkamış Antik Kenti mayınlardan temizleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, antik kentin mayınlardan arındırılarak eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve kentin turizme açılması için bu ayın sonunda mayınları temizlemeyi üstlenecek şirketi seçecek.
Büyükşehir bütçede kemeri gevşettiTürkiye genelinde yerel yönetimler 2008 yılında 38,8 milyar lira gelire karşın, 45,9 milyar lira harcamada bulundu. Buna göre mahalli idarelerin bütçe açığı bir önceki yılı ikiye katlayarak 7,1 milyar liraya ulaştı.
İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyorBüyükada''ya bir kent müzesi geliyor. Yitip gitmek üzereyken ele geçirilebilen her nesneyi, sesi ve görüntüyü, daha doğrusu adaların belleğini koruma altına alacak müze, İstanbul için de bir ilk olacak.
Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi''nin temeli atıldıBakan Yıldırım, Avşa beldesinde, belediye tarafından yaptırılacak "Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi"nin temel atma törenine katıldı.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.