Haberler

4 Mayıs 2007, Cuma

Yapı Sektörüne Özel Kariyer Sitesi "İnşaatta Kariyer" AçıldıYapı Sektörüne Özel Kariyer Sitesi "İnşaatta Kariyer" AçıldıArkitera.com''da yer alan ve mimarlık ofislerinin eleman ihtiyaçlarını çözmeye yönelik hizmet veren ”Kariyer Bölümü”nün başarısından ve deneyiminden yola çıkılarak hazırlanan İnşaatta Kariyer sitesi www.insaattakariyer.com adresinde yayınlanmaya başladı. ”İnşaatta Kariyer” sitesi, yapı sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek üzere hizmet sunuyor. Hem firmaların nitelikli elemanlara kavuşmasına hem de iş arayanların profesyonel işverenler ile iletişim kurmasına hizmet eden site, ihtiyaçlara en hızlı şekilde çözüm getirmeyi hedefliyor. Haberin Devamı
Küçükçekmece ve Fatih''te beyaz yıkımKüçükçekmece ve Fatih''te beyaz yıkımİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğünce oluşturulan yıkım ekiplerince Küçükçekmece''de istimlak, Fatih''te gecekondu nedeni ile yıkım yapıldı.
Peri Bacaları da bir dünya harikasıPeri Bacaları da bir dünya harikasıİngiliz Times gazetesi, "Dünyanın Yeni 25 Harikası"nı seçti ve aynı adla bir liste yayımladı. Times gazetesinin listesinde Bolivya Salar de Uyuni''ndeki tuz düzlükleri birinci sırada yer alırken, listeye Türkiye''den de Kapadokya''daki Peri Bacaları girdi. Peri Bacaları beşinci sıradaydı.
İzmir Limanı''na 1 milyar 275 milyon $İzmir Limanı''na 1 milyar 275 milyon $İzmir Limanı''nın 49 yıllığına işletme hakkının devrine ilişkin özelleştirme ihalesine en yüksek teklifi 1 milyar 275 milyon dolarla Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Ortak Girişim Grubu verdi.
Beyşehir keşfedilmeyi bekliyorBeyşehir keşfedilmeyi bekliyorTürkiye''nin en büyük tatlı su gölünü bünyesinde barındıran, tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta göz kamaştıran Beyşehir, keşfedilmeyi bekliyor.
800 yeni ürün Yapı Fuarı''nda buluştu800 yeni ürün Yapı Fuarı''nda buluştuYEM''in düzenlediği ve çimentodan boyaya, panjurdan yüzme havuzuna kadar inşaatla ilgili her malzemenin sergilendiği Yapı Fuarı''nın 30''uncusu dün kapılarını açtı. Fuar bu yıl tam 800 yeni ürüne ev sahipliği yapacak.
5 aylık su kaldı5 aylık su kaldıİstanbul''a kötü haber... Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan kentteki barajlar kuruyor. Mevcut su, en iyi ihtimalle kasım ayında bitecek. Sonbahar da kurak geçerse barajlarda damla su kalmayacak.
Soyak''tan 10 bin konutluk projeSoyak''tan 10 bin konutluk projeSoyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, özellikle büyük şehirlerdeki konut ihtiyacının orta gelir grubunda yoğunlaştığını belirterek bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ilk Soyak projesinin Kartal''daki Soyak Evreka olduğunu söyledi.
“Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin”“Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin”Her hafta, Salı ve Cuma günleri Kuşdili Çayırı’nda kurulan Salı Pazarı, Kadıköy’de büyük bir alanı kaplıyor. Anıtlar Kurulu tarafından 2002 yılında Doğal Sit Alanı ilan edilen Kuşdili Çayırı çevresinde trafiğin tıkanmasına neden olan ve ardında büyük bir çöplük bırakan pazar için, Hakan Kıran Mimarlık Ofisi’nin hazırladığı proje tartışmalara neden oldu. Arkitera Forum’da da sürdürülen tartışmalar üzerine, projenin mimarı Hakan Kıran’la Salı Pazarı Projesi ve diğer çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. “Benim için insanların bilgilenmesi çok önemli” diyen Kıran, eleştirilere açık olduğunu vurguluyor ve şunları söylüyor; “Herkes aynı görüşte olacak diye bir şey yok. Karşı çıkmalara rağmen mimar doğru yolda gittiğine inanıyorsa, işini yapıp bitirmekle mükelleftir. Yoksa farklılıklar ortaya çıkamaz. Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin.”
Türk âşığı Loti''nin evi zar zor ayakta duruyorTürk âşığı Loti''nin evi zar zor ayakta duruyorÜnlü Fransız yazarın bir dönem Çemberlitaş''ta oturduğu apartman kaderine terk edilmiş halde. Binaya kaçak kat bile çıkılmış.
Konut sektörü bahar sezonunu erken açtıKonut sektörü bahar sezonunu erken açtıCumhurbaşkanlığı seçimi konut sektörüne sezonu erken açtırdı. Bu yıl bahar sezonuna şubatta giren inşaat firmaları yeni projelerini birbiri ardına görücüye çıkardı.
İstanbul film yıldızı gibi bir dünya kentiİstanbul film yıldızı gibi bir dünya kentiAlmanya''nın başkenti Berlin’de yayınlanan en yüksek tirajlı yerel gazetelerden B.Z. turizm bölümünde, İstanbul’a iki sayfa ayırdı ve "Film yıldızı gibi bir dünya kenti" diye yazdı.
Öğretmenevinin temel kazısında tarihî eser çıktıÖğretmenevinin temel kazısında tarihî eser çıktıZonguldak''ın Ereğli ilçesinde, yapımına başlanan öğretmenevinin temel kazısı sırasında Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihî eser kalıntıları bulundu. Tarihî taşların eski okulun kalıntıları olduğu tahmin ediliyor.
Depremde hasar gören hastane, 8 yıl sonra prefabriklerden kurtulduDepremde hasar gören hastane, 8 yıl sonra prefabriklerden kurtulduDepremde binası hasar gördüğü için prefabriklerde hizmet veren Derince Devlet Hastanesi, aradan geçen 8 yıldan sonra binasına taşındı. Yeni yapılan bina, özel hastaneleri aratmıyor. Konforu ile dikkat çeken hastanede hastaları 20 kişilik genç kızlardan oluşan ekip yönlendiriyor.
Bursa''yı gezen Alman akademisyen grubu Ulucami''ye hayran kaldıBursa''yı gezen Alman akademisyen grubu Ulucami''ye hayran kaldıAlmanya''dan Türkiye''ye gelen 150 kişilik mimarlık bölümü profesör ve öğrencilerinden oluşan grup, İstanbul''un ardından uğradıkları Bursa''da Ulucami''ye hayran kaldı. 150 kişilik Alman grup, Cumalıkızık köyü ile İnkaya''daki çınarı da gezdi.
Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleriMilano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleri18-23 Nisan 2007 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde mobilya ve aydınlatma sektörünün kaliteli ve markalı ürünleri “Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı”nda bir araya geldi.
Öğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıÖğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıEğitim gelecek için altın bir anahtar. Ancak Dünya’da tam olarak kaç mimarlık okulu bulunuyor Mimarlığın küreselleşen meslek alanında kariyeriniz için yaptığınız hazırlıklar, seçtiğiniz eğitim kurumuyla başlar. Ancak görüyoruz ki çoğu mimarlık öğrencisi kendisine bir kaç saatlik uzaklıkta bulunan üniversiteyi gözden kaçırıyor ve uzak dünya ülkelerine adım atma hevesi taşıyor. Halbuki doğru kararı verebilmek için birçok seçenek bulunuyor. Genelde okul seçiminde yönelim İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullara. Ancak bu iş için neden Japonya’yı - başka hiçbir ülke 195 mimarlık okulu sayısına ulaşamadı - veya Almanya’yı - 82 okulla Avrupa’daki en iyi tercih olabilir - hiç hesaba katmıyorsunuz?
Capatect Dalmaçyalı Bir Başarıya Daha İmza AttıBetek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş.’nin 2003 yılında sektöre sunduğu Capatect Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemi, hem sektörün hem de tüketicinin takdirini kazanmaya devam ediyor.
"2007 Mavi Bayrak'''' ödülüne layık görülen plaj ve marinalar belirlendiUluslararası Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda Danimarka''nın başkenti Kopenhag''ta toplanan uluslararası jüri, bu yılki ''''Mavi Bayrak'''' ödülüne layık görülen plaj ve marinaları belirledi.
''Tünel kazısı binaları yıkacak''Okmeydanı''nda beş katlı bir bina duvarları ve zemininde çatlaklar oluşunca boşaltıldı. Mahalleli: Dolapdere-Piyalepaşa tünel kazısı yüzünden pek çok bina tehlikede.
Beyoğlu İstiklal CaddesiGünlerdir elektronik posta adresime fotoğraflar yağıyor. Bir duyarlı yurttaş hiç bıkıp usanmadan çok uzun süreden beri Beyoğlu İstiklal Caddesi''nde sözde motorlu araç trafiğine kapalı alanda bu kuralı ihlal eden motorlu araçların fotoğraflarını yolluyor.
Kullanılan beton dayanıksız çıktıTürkiye Hazır Beton Birliği, 26 Nisan''da Bahçelievler''de yıkılan 6 katlı binanın, düşük dayanımlı betonla yapıldığını tespit etti. Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy yaptığı açıklamada, çökmenin ardından bir inceleme ekibi göndererek beton parçalarından numune alındığını ve bu parçalar üzerinde basınç deneyinin yapıldığını anlattı. Testte beton basınç dayanım sınıfının C13 olduğunun ortaya çıktığını belirten Paksoy, "Yani bu beton, santimetrekarede ancak 130 kilogram basınca dayanabilir. Numune alınamayacak kadar ufalanan parçalar da değerlendirilirse, dayanımın daha da düşük olacağı açıktır. Çöken bina, binalarımızın deprem olmadan kendiliğinden ya da en ufak bir dış etkide bile kolayca yıkılabileceğinin bir göstergesi'''' dedi.
Tarih: 4 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Su krizini ''taşıma su''yla çözeceklerİstanbul, kuraklık tehlikesine Melen Suyu Projesi''yle önlem almaya çalışıyor. Yıllar sonra geri dönen susuzluk tehlikesi, alternatif su kaynakları bulma çalışmalarını tekrar gündeme getirdi.
1400 yıllık hamam yine hizmet verecekMuğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Akyarlar Köyü’nde 5 yıl önce, bir çoban tarafından kalıntıları bulunan 1400 yıllık Bizans hamamının, restorasyon çalışmaları haziran ayında bitiyor. Hamamı, milattan önce 4’üncü yüzyıla tarihlenen antik deniz kenti Termera’nın kalıntıları arasında bulunuyor. Hamamın yüzlerce yıl sonra yeniden kullanılacağı, kurtarma ve restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan tarihi eserlerin de bulundukları yerde oluşturulacak açık hava müzesinde sergileneceği açıklandı. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından "Bizans hamamı" olarak tescil edilen tarihi mekan, Ankaralı işadamı Murat Balkan’a ait Aspat Beach Club Turistik İşletmeleri’nin arazisi içinde yer alıyor. Kazı Başkanı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde görevli arkeolog Nurcan Çilesiz, Bizans hamamının, Türkiye’nin kazı ve kurtarma çalışmaları yapıldıktan sonra eskisi gibi hizmet verecek olan ilk ve tek eseri olacağını söyledi.
Tarih: 4 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
Ergun Göknel''den susuzluğa çözüm önerileri"İstanbul''da su konusu vahim hal alıyor. Ne olacağı da belli değil. Durum çok ciddi... Eğer acil önlem alınmazsa 1989-90''lı yılları mumla ararız.
Prestijimizi satmayız, alışveriş merkezleriyle Anadolu’ya da yayılırızGenelkurmay’ın gece yarısı açıklamasının Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmesinden, İstanbul Çağlayan’da yüzbinlerin "Şeriatı da ordu müdahalesini de istemiyoruz, laik demokratik cumhuriyetten yanayız" diye haykırdığı mitingden birkaç gün önce Kiler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler’le birlikteyiz.
Ladik Çimento Akçansa’ya DevredildiRekabet Kurumu’nun Akçansa’nın Ladik Çimento Fabrikası’nı satın almasını onaylamasının ardından, varlık devri tamamlandı. Entegrasyon süreci, ivedilikle başlatılacak.
Büyükşehir miting ve aktivite için 2 büyük alan hazırlıyorİstanbul’un her iki yakasında büyük mitingler ile eğlence ve aktivitelerin yapılabileceği alanlar hazırladıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Asya ve Avrupa yakasında metro, deniz ve karayoluyla ulaşılabilecek bu tarz iki alan hazırlıyoruz” dedi.
Emlak sektörü ekimde Münih''te olacakAvrupa''nın ve dünyanın en büyük emlak, finans ve inşaat fuarı Expo Real, 810 Ekim 2007 tarihlerinde Almanya''nın Münih şehrinde düzenlenecek. Bu yıl 10''uncusu yapılacak fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcı ve ziyaretçiler katılacak. Expo Real, proje ve ürün sergileyicileri dışında aralarında dünyanın önemli gayrimenkul yatırımcısı ve finans kuruluşu yöneticilerinin de konuşmacı olarak katıldığı 400''e yakın seminer ve konferanslardan oluşuyor. Messe Münih Fuarları Türkiye Temsilcisi Real Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Celal Dilek, Expo Real Fuarı''nın "Türk Gayrimenkul Sektörünün AB ve Tüm Dünyaya Tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğunu belirtti." Geçen yılki konferansta gayrimenkulde ön plana çıkan şehirler arasında İstanbul''un da olduğunu dile getiren Dilek, pek çok firmanın bu fuarlarla yurtdışına açılarak büyük mesafeler kat ettiğini söyledi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Seranit artık konut için de üretecekBugüne kadar pek çok konut, alışveriş merkezi, havaalanı, metro istasyonu gibi ortak kullanım alanlarının projelerinde çalışan Seranit, evin içine giriyor.
Hızlı tren Eskişehir Garı''ndaAnkara - Eskişehir arasında deneme sererlerine başlayan hızlı tren, Eskişehir Garı''na geldi. Test treninin, Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin alt ve üstyapı çalışmaları biten Esenkent-Eskişehir kesiminde 23 Nisan''da başlanan test sürüşleri kapsamında Eskişehir Garı''na geldiği bildirildi. Her türlü donanıma ve ölçüm cihazlarına sahip test treniyle, hızlı tren hattının dinamik ve statik değerlerinin ölçümünün yapıldığı belirtildi. Test sürüşlerinin, yol standardına ve 250 kilometre hıza ulaşana dek sürdürüleceği kaydedildi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Hasköy''de 15 gün önce mühürlenen bina çöktüBeyoğlu Hasköy''de iki hafta önce belediye tarafından boşaltılarak mühürlenen 2 katlı bina dün kısmen çöktü, 1 kişi hafif yaralandı.
Yatağan''ın arıtması ''hikâye''ymiş!Yatağan Termik Santralı''nın baca gazı arıtma tesislerinin, 5 Nisan''dan beri yetkililerin söylediği gibi 24 saat değil, günde 8-10 saat çalıştırıldığı anlaşıldı. Santraldaki son durumu Bilgi Edindirme Yasası ortaya çıkardı.
''Kör olası çöpçüler''in İznik çıkarmasıTarihte dört imparatorluğun başkenti olan İznik, bugün sahipsiz ve cılız bir ilçe. İznik Gölü ve çevresiyse evsel ve zirai atıklar yüzünden bataklığa dönüşmüş. Gönüllüler de olmasa durum vahim!
Gökyüzü delik deşikDünyada birçok kent, imajlarını iyileştirmek ve yabancı sermaye çekmek için gökdelen inşa etme yarışı yapıyor. ABD''de yayımlanan ekonomi dergisi BusinessWeek''in haberinde, özellikle dünyanın en yüksek 10 gökdeleninden 8''ini barındıran Doğu Asya ve petrol zengini Ortadoğu ülkelerinde bu yarışın takıntı haline geldiği belirtildi. Bu yarış sayesinde en yüksek bina unvanı projeler tamamlanmadan el değiştiriyor. Projeler arasında, özellikle Dubai''de inşa edilen ve yüksekliği 800 metreyi bulacak Burj Dubai Kulesi''nin dikkat çektiği, kulenin 2008''de, 509 metre yüksekliğinde olan Tayvan''daki "Taipei 101"in elinden dünyanın en uzun yapısı unvanını alacağı vurgulandı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Teknik Yapı Asya yakasındaki eski binaları yeniliyorİnşaat sektöründe 33 yıldır faaliyet gösteren Teknik Yapı şirketi, İstanbul''un Asya yakasında eski binaları yenilemeye başladı. Mülk sahiplerinin oy birliği ile karar vermesi halinde küçük-büyük proje ayrımı yapmayan şirket, halen Şaşkınbakkal, Göztepe ve Caddebostan''da en küçüğü 10 daireli, en büyüğü 30 daireli üç ayrı binanın yenileme projesini gerçekleştiriyor, Suadiye ve Caddebostan''da da iki ayrı projeye başlamaya hazırlanıyor. Her bir projenin büyüklüğü ortalama 2,5-3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.
Karadeniz''e otel ihalesi iptalToplu Konut İdaresi (TOKİ), Karadeniz''deki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgeye turizm yatırımcısı çekilmesi amacıyla bölgede yaptıracağı 3 otelin ihalesini iptal etti. 20 Nisan''da yapılması öngörülen ihalede sadece bir yatırımcı şartname alınca, yeterli talep olmadığı için ihale iptal edildi. Öte yandan TOKİ, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler için başlattığı “erken ödeme indirimi” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeyince, kaynak ihtiyacını karşılamak için yurtdışından borçlandı. TOKİ, 14 bankadan, toplam 300 milyon dolar kredi aldı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Gayrimenkul sektörü Forum İstanbul''da''Yarının Kurulması-Hedef 2023'' başlığı altında altıncısı gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul, bu yıl ilk kez gayrimenkul konulu bir oturuma ev sahipliği yapacak. 10 - 11 Mayıs tarihleri arasında Swissotel''de gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul 2007, Türkiye''nin ve dünyanın önde gelen siyaset adamları, bilim adamları, bürokratları, iş ve kültür dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturacak. 11 Mayıs''ta 14.00 ile 15.45 saatleri arasında yapılacak olan ''Gelişme Stratejilerinde Altyapı - Gayrimenkul Yatırımları ve Finansman Sorunu'' konulu oturumun açılış konuşmasını Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar yapacak. Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur''un moderatörlüğünde devam edecek olan oturuma sekiz inşaat şirketinin üst düzey yöneticisi konuşmacı olarak katılacak.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir Limanı''nın ihalesi bugünÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İzmir Limanı''nın özelleştirme ihalesini bugün gerçekleştirecek. İzmir Limanı''na Alsancak Ortak Girişim Grubu, Babcock and Brown-PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Çelebi Holding A.Ş ve Global-Hutchison-EİB teklif vermişti. ÖİB''den yapılan açıklamada, "İhalenin nihai pazarlık görüşmesi, 3 Mayıs Perşembe saat 15.00''te yapılacaktır" denildi. İhale için son teklifler 30 Mart''ta alınmış ancak Rekabet Kurulu''nun, "Mersin Limanı''nı alan İzmir Limanı''nı alamaz" yönündeki görüşü, Mersin ihalesini kazanan Akfen grubunu etkilediği için ihale yapılamamıştı. Danıştay 1. Dairesi''nin, Mersin Limanı''nın Akfen''e devrinin önünü açmasının ardından İzmir Limanı ihalesinin gerçekleştirilmesi kararı alındı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.