Haberler

25 Mayıs 2007, Cuma

Bienal''e Le Corbusier DokunuşuBienal''e Le Corbusier DokunuşuRIBA’nın, Vitra Design Müzesi’nin ortaklığında 3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali kapsamında NAI’de düzenlediği “Le Corbusier The Art of Architecture” sergisi, sanatı, mimarlığı, tasarımı, kentsel planlamayı ve diğer disiplinleri birlikte kullanmaktan çekinmeyen mimarın çalışmalarından orjinal parçaların sunulduğu ilk sergi. 26 Mayıs’ta esas açılışı yapılacak olan sergi bir gün öncesinde Türkiye’den gelen mimarlar ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yetkililerinin bulunduğu sınırlı bir gruba gezdirildi. Haberin Devamı
En büyük Ytong fabrikası Bilecik’te kuruluyorEn büyük Ytong fabrikası Bilecik’te kuruluyorTürk Ytong, Türkiye’nin ve Marmara Bölgesi’nin artan Ytong ihtiyacını karşılamak için 30 milyon YTL’ye Bilecik’te dünyanın en büyük Ytong fabrikasını kuruyor.
Laleli’nin kaderini değiştiren tarihi mekán Taş HanLaleli’nin kaderini değiştiren tarihi mekán Taş Hanİstanbul Laleli’deki Taş Han, 1980’lerin sonuna kadar kereste deposu olarak kullanılıyordu. Bakımsızlıktan ve ilgisizlikten harabeye dönen handaki dükkanlardan bir kısmını Kemal Ocak, 1987’de satın alınca hem hanın hem de semtin kaderi değişmeye başladı.
Görünmez EvGörünmez EvDominic Stevens’ın, İrlanda’nın kırsal bölgesinde bulunan bu minimal konut tasarımı Stevens’ın manevi inancını da içeriyor. Dominic Stevens’ın İrlandalı genç mimarlar arasında farklı bir yeri olduğu ortada.
Büyükşehir’den 6 yeni Özürlüler Merkezi dahaBüyükşehir’den 6 yeni Özürlüler Merkezi dahaİstanbul Büyükşehir Belediyesi özürlülere yönelik hizmetlerini daha da yaygınlaştırmak için 6 yeni Özürlüler Merkezi daha açtı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “İstiyoruz ki tüm insanlarımızın yüzü gülsün, dertleri paylaşalım ve elimizden geldiğince sıkıntıları giderelim.” dedi.
Büyük Menderes Mayıs''ta kuruduBüyük Menderes Mayıs''ta kuruduTürkiye''nin en verimli topraklarının bulunduğu Büyük Menderes vadisinde binlerce dönüm ekili alanı sulayan Büyük Menderes nehri, kuraklık sebebiyle kurudu.
Büyükşehir’den Sanatçı Cem Karaca’nın anısına kültür merkeziBüyükşehir’den Sanatçı Cem Karaca’nın anısına kültür merkeziİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakırköy’de yaptırılan Cem Karaca Kültür Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi açıldı. Yeni Mahalle’de bulunan kültür merkezinin açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ailesi ve sanatçı dostları tarafından yapıldı.
İncesu Kanyonu, tabiat parkı oluyorİncesu Kanyonu, tabiat parkı oluyorÇorum''daki tarihi ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran İncesu Kanyonu turizme kazandırılıyor. Tabiat parkı olarak düzenlenecek olan kanyonun turizme açılması için altyapı çalışmaları başladı.
Uluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıUluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekt) ve TMMOB İç Mimarlar Odası’nın düzenlediği Design Connect Workshop’un açılışı 30 Nisan’da gerçekleşen açılış konferansı ve kokteyli ile gerçekleştirildi.
Kentlerin GücüKentlerin Gücü3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 24 Mayıs Perşembe günü Kunsthal’da düzenlenen bir toplantı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sınırlı sayıda kişinin katıldığı açılış konuşmasında ilk olarak sözü Rotterdam Mimarlık Bienali Yönetim Kurulu Üyesi Stuiveling aldı.
Dünyada kirasıyla üzen 13''üncü şehir İstanbul!Dünyada kirasıyla üzen 13''üncü şehir İstanbul!ECA International''ın hazırladığı dünyanın kira bakımından en pahalı şehirleri sıralamasında İstanbul 13''üncü sırada yer aldı. Ankara ise en hesaplı şehirler sıralamasında 4''üncü basamağa yerleşti...
Metro ve Raylı Sisteme destekMetro ve Raylı Sisteme destekBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro ve raylı sistem yatırımının 1 milyar YTL olduğunu, bu paranın özkaynaklarla karşılandığını söyledi.
“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı Karşıya“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı KarşıyaRem çalıntı bir şey yok ama biz ilkiz derken, Foster planlar arasındaki olası bir benzerliği reddediyor. Dünyanın önde gelen mimarlarından Rem Koolhaas ve Norman Foster, iddialı projeleri arasındaki dikkat çekici benzerlik yüzünden karşı karşıya geldi. Hafta içinde, hisselerinin özel sermaye grubu 3i’ye satışını doğrulayan Foster & Partners, Abu Dhabi’deki 6 km² alana sahip yeni “zero-carbon, zero-waste” kenti uygulamasını, Koolhaas’ın (OMA) yaptığı Rak Gateway komşuluk birimine benzerliğinden dolayı savunmak zorunda kaldı. Koolhaas, her iki kentte de kullanılan ölçek, şekil, sürdürülebilir görünüm ve grid sistemler arasındaki farkedilir benzerlikten dolayı, çalışmasıyle ilgili Foster’dan açıklama istediklerini belirtti.
İnşaat Mühendisleri Odası: Yağma sırası kırsal alanlardaMeclis Tarım Komisyonu''ndan geçen tasarının yasalaşması halinde, kentlerdeki arazi yağmasının kırsal alanlara da sıçrayacağını belirten İnşaat Mühendisleri Odası, milletvekillerini uyardı.
Maliye, Hazine arsası rantına devam ediyorHazine''ye ve kamuya ait çok değerli arazile bir bir elden çıkartılırken, Maliye Bakanlığı gelir elde etmek için, Antalya''da hazine arazilerinin satışına devam ediyor.
Gayrimenkul satışı arttıEdirneliler son günlerde bölgedeki arazilerin değerini artırmak için emlakçıların spekülasyon yaptığını konuşuyor. Kente başta perakende sektörü olmak üzere birçok uluslararası firmanın yatırım yapması kafaları karıştırdı.
Sarayın altından kat otoparkı çıktıİstanbul-Eminönü''nde bulunan tarihi Ali Paşa Sarayı''nın yerine katlı otopark yapıldığı ortaya çıktı. 142 yıl önce yapılan ancak 94 yıl önce meydana gelen Mercan yangınında tamamen yanan, Osmanlı paşalarına ve ailelerine ev sahipliği yapan sarayın yerine, şimdi otomobiller park ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan "tarihi yarımada koruma nazım imar planı" çerçevesinde, tarihi yarımadada 50 bin bina ve yapıya 5 bin cadde sokağa ilişikin bilgi ve belge toplandı. Yarımadada 1848''den günümüze kadar yıkılan tüm anıt eserlerin tesbitleri yapılırken, plan alanının tümünün silüeti çıkartıldı. Bin 100 tarihi eserin tamamen yok olduğu tespit edildi. Tarihi Ali Paşa Sarayı''nında yok olan tarihi eserler arasında bulunduğu belirlendi. Yapılan incelemelerde, üç katlı olan Ali Paşa Sarayı''nın 1911 yılında meydana gelen yangında büyük hasar gördüğü ve geride kalan saray kalıntılarının, dönemin İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay döneminde yıkıldığı belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi katlı otaparakı yıkarak sarayı, aslına uygun Belediye Yönetim Binası yapmak için harekete geçti ve 12 Haziranda proje ihalesi yapmak için karar aldı.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Şehir stresinden kaçanlara belediyeden hobi bahçeleriBüyükçekmece Göl havzasındaki 170 dönümlük arazi, ilçede yaşayan sakinler için hobi bahçesine dönüştürülüyor.
Küresel ısınmayı önlemenin yollarıKüresel ısınmaya karşı herkesin yapabileceği bir şey var. İşte bazı pratik önlemler;
Başkentte susuz yazAnakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''in, başkenti tehdit eden "su krizi" karşısında yaşama geçirdiği ilk önlem "kullanım yasakları" oldu.
''Yabancı mimar'' takıyyesiAKP hükümeti, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) itiraz ettiği yabancıların çalışmasını düzenleyen yasa tasarısında "göstermelik" değişiklik yaptı.
Sheraton 13 yıl sonra İstanbul''daOC Turizm, İstanbul''daki varlığına 13 yıl ara veren oteller zinciri Sheraton''ı, Maslak Princess''ın yerinde açtı. 10 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapılan Sheraton, Türkiye''deki otel sayısını ikiye çıkaracak.
Gökçek''in milyon dolarlık villasıTempo Dergisi''nde yayımlanan habere göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek , oğlu Ahmet Gökçek için Oran''daki Funda Sitesi''nde değerinin 1.5 milyon dolar olduğu tahmin edilen lüks bir villa satın aldı.
Vakıflar’dan cinayete davetHiçbir şeyden ders almıyoruz. Diskoteğin kaçak duvarı çöktü, mışıl mışıl uyuyan çocuk öldü. Cevahir Alışveriş Merkezi’nde korkuluksuz yürüyen merdivenden bir çocuk düşüp öldü, ders alınmadı bir hafta sonra bir çocuk daha düşüp öldü.
Kadıköy Belediyesi''ne başarı ödülüTürkiye Tarihi Kentler Birliği''nin Türkiye genelinde belediyeler arasında yaptığı "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projeleri ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda 2006 yılı Başarı Ödülü Kadıköy Belediyesi''ne verildi. 30 projenin değerlendirildiği yarışmada Kadıköy Belediyesi, Tarihi Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Restorasyon Projesi ile ödüle layık görüldü. Uzun yıllar Süreyya Sineması olarak hizmet veren ve Süreyya Operası, ekim ayında kapılarını açacak.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bayrampaşa Cezaevi, Silivri ilçesine taşınacakBayrampaşa Cezaevi, Büyükşehir Belediyesi ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Silivri''ye taşınacak. İlk başlarda cezaevinin ilçelerine taşınmasına karşı çıkan Silivri halkı, cezaevinin ilçeye taşınmasının getireceği sosyoekonomik canlılığı düşünerek cezaevi karşıtlığından vazgeçti. Cezaeviyle birlikte ilçeye yaklaşık 800 hakim, savcı ve avukatın yerleşmesi bekleniyor. İlçede yapımına başlanan hakim, savcı ve diğer adli personel için 250 civarı lojmanın inşası da tamamlandı. Kartal''ın, Anadolu yakasının hukuk merkezi olduğu gibi Silivri''nin de Avrupa yakasının hukuk merkezi haline gelmesi bekleniyor. Silivri halkı, cezaevi yapımının gündeme geldiği 2001 yılında CHP''li ilçe yöneticilerinin de tahrikiyle dönemin Adalet Bakanı H. Sami Türk''e sert tepki göstermişti.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Habitat, Türkiye''de ilham arayacakModern ev mobilya ve aksesuvarlarında dünyanın en eski ve önde gelen markalarından Habitat, Türkiye''de ilk mağazasını Şişli''deki Addresİstanbul''da açtı.
İstanbul''daki binaların çatısı yeşil alan olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehirdeki yeşil alan miktarını artırmak için binaların çatılarını yeşil alana çevireceklerini söyledi.
Bursa Çelik Palas yeniden satıştaBursa Çelik Palas Oteli, yeniden satışa çıkıyor. Satış için haziran ayında ihaleye çıkılması planlanıyor. Mülkiyet satışı ile özelleştirilecek Çelik Palas Oteli''nin satışıyla, özelleştirme kapsamına alınan Emekli Sandığı''na ait son otel de satılmış olacak. Bursa Çelik Palas Oteli''nin özelleştirilmesi için 22 Haziran 2006 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. İhaleye katılan, Toray İnşaat ve Çelikler Taahhüt İnşaat A.Ş, sözlü turda herhangi bir artırım yapmadan çekilmişti. İhale, satış için yeterli teklif olmaması nedeniyle iptal edilmişti. 11 katlı ve 241 odalı Çelik Palas Oteli''nde, zemin altında 4 kat daha bulunuyor. Aynı komplekste bir tarihi yapının da mevcut olduğu otel, sıcak su kaplıcasına da sahip.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Mimarların hocasından bir mimarlık başyapıtıDünyaca ünlü mimarlarımızdan ve mimarlık tarihçilerimizden Prof. Dr. Doğan Kuban’ın beş yıldır üzerinde çalıştığı "Osmanlı Mimarisi" isimli eser yayımlandı. Kitabın yayımıyla eşzamanlı olarak açılan "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" sergisi ise 25 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı’nda gezilebilecek. 1000’i aşkın fotoğrafın da yer aldığı 720 sayfalık kitap, sadece mimarlık tarihi açısından değil, Osmanlı mimarisinin yeniden yorumlanıp değerlendirilmesi bakımından da büyük önem taşıyor. Dünya ve Türk mimarlık çevrelerinin büyük bir heyecanla beklediği kitap YEM Yayınları tarafından yayımlandı. Topkapı Sarayı’nda açılan sergi ise bugünden itibaren bir ay boyunca gezilebilecek. "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" isimli sergide, birbirinden çarpıcı fotoğraflar yer alıyor.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefa Kaplan
Tuz Gölü, 30 yıllık kirlilikten kurtulabilirTürkiye''nin ihtiyacı olan tuzun büyük bölümünün karşılayan ve pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü''ne kanalizasyon atığı bırakılmaması için belediyelerin son dönemdeki gayreti, çevrecileri sevindiriyor.
Ucuz konut şansı % 25TOKİ’nin 206 YTL’lik taksitlerle satışa sunduğu Halkalı ve Hadımköy’deki konutlara şimdiden 4 katı talep geldi. Sayının 8 kata kadar çıkması bekleniyor.
Kent Kurultayı Bugün Başlıyor: İzmir''in geleceği tartışılıyorİnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir şubeleri tarafından düzenlenen, "İzmir''i Yeniden Düşünmek ve Düşlemek" ana konulu İzmir Kent Kurultayı, 24-25 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi''nde gerçekleşecek kurultayın düzenleyicilerinden olan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, daha önce birçok yerde kent kurultayı düzenlediğini belirterek, kurultayın, farklı uzmanlık alanlarının kentten beklentilerine dönük toplantılardan oluştuğunu ifade etti. Kurultay süresince planlama, kentsel dönüşüm ve yenileme, büyüyen kentte güvenlik ve kentlileşme gibi konular tartışılırken, Zeynep Oral, Gencay Şayian ve Refik Durbaş gibi şair ve yazarlar da İzmirlilerle buluşacak.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Tüketici Örgütleri Uyarıyor: Mortgage''a geçmeyi önermiyoruzTüketici örgütleri, Mortgage yasasının altının henüz doldurulmadığını, tüketici hakları konusunda belirsizliğini koruduğunu ifade ederek, konut kredilerinde Mortgage sistemine geçilmesini önermediklerini bildirdi.
Bakû''yu da İstanbul''a benzetiyoruz!"İki devlet, bir milletiz... ". Bu söz, Azerbaycan ile hemen tüm resmi ya da özel buluşmalarımızın " açılış " sözüdür. Türkçenin ve Azericenin birbirine karıştığı konuşmalar bu duyguyla sürer.
Polatlı asfaltlanıyorPolatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, asfaltlama sezonunu törenle başlatırken, "altyapıyı baştan aşağı deştiriyoruz. Kenti AB standartlarında çağdaş bir şehir yapacağız" dedi.
Kuzey Ankara projesinin son etapları başlıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), Kuzey Ankara kent girişi projesinin 4, 5, 6 ve 7''nci etaplarına start veriyor. İhalesi 3 Temmuz''da yapılacak olan 4 ve 5''inci etapta toplam 1378 konut 2 adet ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu yer alacak. İhalesi 4 Temmuz yapılacak olan 6 ve 7''nci etapta ise toplam 909 adet konut, iki ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu inşa edilecek. Etapların yer tesliminden sonra 500 gün içinde tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
TEMA: Meralarda seçim öncesi imar affı yapılıyorTürkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu''nda kabul edilen ilk teklif ile Mera Kanunu''nunda yapılan değişiklikle daha önce mera olduğu yargı kararıyla kesinleşen alanların bedeli ödenmek kaydıyla özel kişiliklere devrinin önü açıldığına dikkat çekerek, "Seçim öncesinde mera ve yaylaklarımızın talanına yasal kılıf hazırlanıyor" uyarısında bulundu. TEMA''dan yapılan açıklamada, Meclis Komisyonu''ndan geçen kanun teklifiyle ev ve benzeri inşaatların yapılmasının önünün açıldığı kaydedildi. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce gerçekleşen işgallere karşı dava açılamayacağının hükme bağlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu hüküm yaylak ve kışlak işgallerine açıkça af getirmektedir. Üstelik bu af ile kesinleşmiş yargı kararları da etkisiz ve geçersiz kılınmaktadır" denildi.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İstanbul’da nasıl yaşanmalıİstanbul’da Yaşam Kültürü sempozyumu bugün saat 10.00’da Nişantası Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi’nde başlıyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.