Haberler

14 Mayıs 2007, Pazartesi

Arkitera Forum YenilendiArkitera Forum Yenilendi2000 yılından beri yayında olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin standartları belirleyen projelerinden Arkitera Forum 2 ayı aşkın bir süredir devam eden yenileme çalışmalarının ardından yeni yüzüyle açıldı. Arkitera Forum’un tasarımının yenilenmesi kapsamında sitenin renkleri değişti, site internet tarayıcılarının pencerelerinde sola hizalanırken sağ tarafa da büyük bir banner alanı yerleştirildi. Tasarım yenileme çalışmaları kapsamında en kısa zamanda http://forum.arkitera.com/ adresi de değişerek çok daha farklı bir görüntüye kavuşacak. Haberin Devamı
Bilirkişi: Şirinevler''deki bina kötü malzemeden yıkılmışBilirkişi: Şirinevler''deki bina kötü malzemeden yıkılmışBahçelievler''de 26 Nisan 2007 tarihinde çöken 6 katlı binanın yıkılma sebebine ilişkin bilirkişi raporu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştırıldı. Raporu hazırlayan yapı denetçisi inşaat mühendisi Bülent Gönen, binanın yıkılma sebebinin inşaatında kullanılan kötü malzeme olduğunu belirtti.
Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Schüco, çevreye duyarlı olan kimsenin duyarsız kalamayacağı enerji kazanımı ve enerji tasarrufu konularında her gün daha da geliştirdiği ürünlerini İstanbul Yapı Fuarı’nda sergiledi. 2000’i aşkın kişinin ziyaret ettiği standı ile Schüco, gerek farkını ortaya koyan kalitesi gerekse geniş ürün yelpazesi ile yine Yapı Fuarı’nın en ilgi çekici markalarından olmayı başardı.
Evlerde engelsiz alanlar yaratılıyorEvlerde engelsiz alanlar yaratılıyorÇocuk ve genç odaları tasarlayan Odda firması, yaklaşık altı aydır, engelli gençler ve çocuklar için de ürün tasarlıyor. Mobilyaların boyları, engellilerin rahat kullanımı için daha alçak üretiliyor ve pratik çözümler sunuluyor. Tasarımlara engellilerle konuşularak karar verilmiş.
Madrid''i yaşatan mekan parçalarıMadrid''i yaşatan mekan parçalarıAnkara''da son yıllardaki kentsel planlama ürünlerinin tersine, Madrid, kent kültürünün gelişimine ve toplumsal ilişkilere imkan veren ve insanı yaşatan mekanlar sunmaktadır.
Malzemesi soğuk tasarımları sıcakMalzemesi soğuk tasarımları sıcakSevgi Karay bir heykeltraş. Malzemesi demir. Demirden heykeller, dekoratif objeler tasarlıyor. Demir parmaklıklar, kapılar üreterek ev ve işyerlerinin dekorasyonuna katkı sağlıyor.
Hammam Design Radiator ISH Frankfurt Fuarı’ndaydıHammam Design Radiator ISH Frankfurt Fuarı’ndaydıHammam Design Radiator, ısıtma sektörünün en büyük ve kapsamlı fuarı olan ISH Frankfurt Fuarı’nda yeni piyasaya çıkardığı çelik ve paslanmaz çelik dekoratif radyatörleri ile büyük ilgi gördü.
Yapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapıların dış cephe kaplamaları ve iç donanımlarında geliştirdiği alüminyum sistemleriyle dünya markası olan Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ, 52 yıllık tecrübesini Uluslararası Yapı 2007 İstanbul Fuarı’nda da ispatladı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 2. holde yer alan 2300 nolu standıyla dikkat çeken Çuhadaroğlu, Dorma ile yollarını ayırdıktan sonra pazara sunduğu İnterax markalı ürünleriyle büyük ilgi gördü.
Çocuklar hayal etti üniversiteliler yaptıÇocuklar hayal etti üniversiteliler yaptıYaşları 5-6 civarında. İç dünyalarında yaşadıkları ve hayalini kurdukları herşeyi İTÜ’lü mimarlık ve tasarım öğrencilerine anlattılar, onlarla birlikte hayallerini kağıda döküp, maketini hazırladılar.
Çırağan 6.5 milyon dolara yenilendiÇırağan 6.5 milyon dolara yenilendiÇırağan Palace Kempinski’nin davetler için kullanılan bölümü, otelin açılışından 15 yıl sonra yenilendi. Salonlar, halısından zemin döşemesine, perdesinden mobilyasına kadar farklı görünüme büründü. Tablolar bile değişiklikten nasibini aldı.
Barajlar boşaldı, susuz yaz kapıdaBarajlar boşaldı, susuz yaz kapıdaİstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz kurak geçmesi beklenen bir yaza hazırlanırken barajlardaki su miktarının giderek azalması "Susuzluk sıkıntısı geri mi geliyor?" sorusunu akla getiriyor.
VitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın, Ross Lovegrove tarafından tasarlanan İstanbul Koleksiyonu, 2006 Elle Decor Uluslararası Tasarım Yarışması’nda (EDIDA) “En İyi Banyo” ödülünün sahibi oldu.
İstanbul''un trafiğine çözüm aranıyorİstanbul''un trafiğine çözüm aranıyorTürk ve Avrupalı uzmanlar Inter-Trafik Fuarı''nda, İstanbul''un trafik sorununa çözüm arıyor. Avrupa Birliği Ülkeleri Kent Trafik İşletmeciliği Polis''in başındaki isim olan Sylvain Haon ile CNN TÜRK ekibi İstanbul trafiğine çıktı.
Bir Mimarın Gözden Uzak FikirleriBir Mimarın Gözden Uzak FikirleriMimarların, çalışma taslaklarını ille de sergilemek durumunda olmadıkları belirli mimari maketler çoğunlukla arka odalara tıkılırlar ya da süprüntü yığınlarına indirgenirler. Ancak, önemli bir romanın ilk versiyonları ya da klasik bir filmden outtake’ler (çekilmiş ancak filmde kullanılmamış bir sahne) gibi maketler, öğrenciler ve mimari hayranları için, yaratıcı süreçler üstüne bir pencere sunmalarından dolayı sonuç üründen çok daha ilgi çekici olabilirler. Onlar aynı zamanda, bilgisayarla üretim yapılan bir çağda, bir yapının nasıl göründüğü ve nasıl bir his yarattığı hakkında da fikir verirler. Bu yüzden 72 yaşındaki Mimar Richard Meier,ziyaretçiler için 40 yıllık kariyeri boyunca uzanan projelerinden bir maketler dizisi örneği görme şansı vererek, dış dünyayı içeri davet etme kararı aldı.
Büyükşehir, yeni su kaynakları için düğmeye bastıBüyükşehir, yeni su kaynakları için düğmeye bastıAzalan su kaynaklarına karşı yeni barajlara yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştireceği yatırımlarla yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı planlıyor.
İstanbul''a başka bir "göz" ile bakılıyorİstanbul''a başka bir "göz" ile bakılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, imar hareketlerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini kullanarak İstanbul''u periyodik olarak izliyor; değişimler, uzaktan algılama yöntemleriyle sayısal olarak analiz ediliyor.
Anemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorAnemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorTürkiye''de hızlı bir şekilde gelişme gösteren turizm sektörünün öncü isimlerinden Anemon Hotels Grubu''na bağlı Anemon Fuar İzmir ve henüz hizmete başlayan Anemon Denizli Hotel, Canesol''un beğenilen ürünü Colormix Line ile dış cephelerini renklendirme kararı aldı.
Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona ErdiUlucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona Erdi1 Şubat 2006 tarihinde ilan edilen "Kent Düşleri" kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması 6 Mayıs tarihinde sona erdi.
Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Geçtiğimiz yıl Skidmore, Owings& Merrill’ in tasarımıyla inşasına başlanan “Özgurluk Kulesi” şimdilerde bütçe aşımı ile gündemde…
"Maxit’in 2007 Hayali" Maket Yarışması"Maxit’in 2007 Hayali" Maket YarışmasıMaxit Türkiye, 2 - 6 Mayıs 2007 tarihleri arasında Yapı İstanbul Fuarı’ndaki standında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerini Maxit Fabrikası’nı yapmak üzere “Maxit’in 2007 Hayali” adlı maket tasarım yarışmasında bir araya getirdi.
Anadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorAnadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorBugüne kadar dünya genelinde çalışmalarını sürdüren Silkar Madencilik, Mayıs ayı sonunda İstanbul Levent’te açacağı showroomunda, her tür doğaltaşı tasarım ve montaj ile birlikte yurtiçinde nihai tüketiciye de doğrudan ulaştırabilmeyi amaçlıyor.
Foster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster + Partners Abu Dhabi’nin Masdar şehrinin Dünya’nın ilk sıfır-karbon ve sıfır-çöp şehri olacağını açıkladı.
Sosyo – Ekonomik DurumumuzSosyo – Ekonomik DurumumuzTürkiye’de her yıl mimarlık fakültelerinden yüzlerce kişi mezun oluyor ve ilgi duyduğu, eğitimini aldığı, başarılı olduğu alana göre çeşitli sektörlerde işe başlıyor. Çalışılan işte başarılı olabilmenin yolu ise sevilen işi yapmaktan, zamanı verimli kullanabilmekten ve harcanan emeğinin karşılığını alabilmekten geçiyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, Türkiye’de mimar ve planlamacıların kazanç durumunu, yaşam standartlarını ve iş memnuniyetini araştırmak amacıyla 12 Nisan 2007 Perşembe günü, bir anket düzenledik.
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Başkan Kadir Topbaş; “Yüzde 25 tasarruf 45 gün daha su demek!...”Su kaynaklarının bu yazı çıkartacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların yüzde 25 tasarruf etmesi durumunda su rezervinin 45 gün daha fazla yeteceğini açıkladı.
İtalyan mimarlık ve sanat dergisi Abitare''den İstanbul özel sayısıİtalya''nın önemli mimarlık ve sanat dergisi Abitare, mayıs sayısını İstanbul''a ayırdı. Dergide, kent, Mimar Sinan''dan çağdaş Türk mimarisinin önde gelen ismi Sedat Hakkı Eldem''e, “yazarların İstanbul”undan “bugünkü Türk sineması”na kadar değişik yönlerden ele alındı.
Aeroflot''un merkez binasını Türk şirketi ZAO yapacakRus Havayolları şirketi Aeroflot''un başkent Moskova''daki merkez binasının inşaatını Türk ZAO MEBE firması yapacak. Moskova''nın uluslararası hava alanı olan Şeremetyevo 2''nin yakınlarında bulunan bir arsaya inşa edilecek Aeroflot binasının temeli cuma günü düzenlenen törenle atıldı.
Turizmde marka olan Martı gayrimenkule de iddialı giriyorTurizm yatırımlarıyla adını duyuran Martı Grubu, gayrimenkule de iddialı giriyor. Çerkezköy''de 5 yılda yaklaşık 3 bin konut yapacak olan grup, yabancılar için de proje geliştirecek.
Depremde hasar gören tarihi cami restore ediliyorTarihi yarımada içindeki önemli eserlerden biri olan ve 1999 Marmara Depremi''nde hasar gördüğü tespit edilen Yavuz Sultan Selim Camisi restore ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden alınan bilgilere göre, Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan ve 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim için yaptırılan camide, 1999 depreminden sonra yapılan incelemelerde hasar gördüğü tespit edildi. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasının ardından Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu''ndan onay alındı. Camide gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için 14 Eylül 2006 tarihinde ihale yapıldı ve ardından da caminin iç, dış, kubbe ve minarelerinde restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon dolayısıyla ibadete kapatılan camideki çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Osmanlı Devleti''nin dokuzuncu padişahı olan Yavuz Sultan Selim''in adını taşıyan Yavuz Sultan Selim Külliyesi''nde caminin yanı sıra türbeler, mektep, imaret ve hamam bulunuyor.
Tarih: 14 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
KEY: Konut Edindirme YağmasıAKP Hükümeti Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paraları seçim öncesinde ödemeye hazırlanıyor. 2008 için planlanan KEY ödemeleri seçim öncesine çekilmeye çalışılırken, yaklaşık 5-6 milyon işçi ve kamu çalışanını ilgilendiren KEY ödemeleri bir müjde olarak sunuluyor.
Marmara fayı fethedilecek!Marmara fayının sırlarını çözecek ''L''Atalante araştırma gemisi bugün açılıyor. Gemideki mini denizaltı Nautile, iki pilot ve bir araştırmacıyla faya inecek. Denizaltı 6 bin metreye kadar inebiliyor.
''Halı yıkamayın, silin''"Diş fırçalarken musluk açık bırakılmazsa, beyler tıraş olurken hassasiyet gösterirlerse, iki parça çamaşır için makineyi çalıştırılmazsa su kesintilerine gitmeyiz."
Doğu Karadeniz''de mimariden yola çıkarak!Ne zaman Karadeniz konusu olsa nedense yeşil anımsanır. Yeşil, doğanın rengi ve bir coğrafya ile buluşmasının rengi, ahengi olarak anımsanır.
Gökdelen arazisi bitince yabancılar konuta yöneldiTürkiye''de otel, alışveriş merkezi ve rezidans gibi projeler geliştiren yabancı yatırımcılar konut sektörüne de el attı. Ülkede konut açığının fazla olmasını değerlendiren Ortadoğu ve Avrupalı girişimciler, gayrimenkul üreticilerine ortaklık teklif ediyor.
Transfer merkezlerine dava yağacakYeşil alan, çocuk oyun alanı, sağlık ocağı bahçesi, sit alanı dinlemeden transfer merkezleri adı altında İstanbul''un yaklaşık 50 noktasına kuleler dikilmesinin yolunu açan Büyükşehir Belediyesi''nin kararlarına tepki büyüyor.
Doğalgaz çalışmaları sırasında antik mezarlar bulunduGaziantep Müze Müdürlüğü, Roma ve Tunç Çağı''na ait olan mezarlarda inceleme başlattı. Sam Köyü''nden geçen doğalgaz ana borularının toprak altına alınması için yapılan kazı çalışmaları sırasında antik mezarlara rastlandı.
Medrese aslına uygun restore edilmeliMardin''de Akkoyunlar döneminden günümüze kadar dimdik duran 940 yıllık tarihi Kasım Paşa Medresesi''ndeki bakım onarım çalışmaları sürürken, şehit kanının savrulduğu eyvan kısmındaki duvara dikkat edilmesi istendi.
400 milyar dolarlık proje, Abu Dabi''de görücüye çıktıBirleşik Arap Emirlikleri''nin başkenti Abu Dabi''de devam eden "Cityscape" emlak fuarında görücüye çıkan projelerin toplam değeri 400 milyar doları aşıyor. Organizatör Rohan Marvaha, Cityscape emlak fuarının ilk defa Abu Dabi''de düzenlendiğini anlattı.
Alt gelir grubuna konut yapmaya devam edeceğizToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, 255 binden fazla konutun inşaatına başladıklarını, 140 bin konutu bitirme noktasına getirdiklerini söyledi.
AKP''den ikinci mera affıHükümet seçim öncesi, 2005''te ilk adımını attığı mera affını tamamlamayı amaçlıyor. AKP''nin gündeme getirdiği teklifler hem yaylak ve kışlaklara hem de Hazine''ye tescilli meralara yapılan inşaatların affını öngörüyor.
Başkent te ’küresel’ sıkıyönetimBu ülkenin başkenti alarm veriyor...Su alarmı.. Dün Belediye Başkanı Melih Gökçek aynen şöyle diyor: - En fazla 4-5 aylık suyumuz kaldı.
Akdamar''a AB destekli tekneRestore edilip müze olarak ziyarete açılan Van Gölü''ndeki Akdamar Adası''ndaki Ermeni Kilisesi''ne ulaşım amacıyla Hatay''ın İskenderun ilçesinde 110 kişilik tekne yapıldı. Yerli ve yabancı turistleri adaya çekmek için hazırlanan Doğu Anadolu Kalkınma Projesi, Avrupa Birliği''nden (AB) destek gördü. Akdamar Adası''na gezi amacıyla tekne yapılması da yer alan projeye AB''den 60 bin avro destek geldi. Önümüzdeki günlerde Van Gölü''ne götürülecek tekneyle turistler adaya taşınacak.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Kadir Topbaş C40 yolcusuMexico City Belediye Başkanı küresel ısınmadan kaynaklanan selleri nasıl engelleyebileceğini, Londra Belediye Başkanı enerji kaybını nasıl engelleyebileceğini, New York Belediye Başkanı sera gazı salınımını nasıl azaltabileceğini öğrenmek istiyor. İklim grubu C40''ı oluşturan dünyanın en büyük 40 şehrinin belediye başkanları New York''ta toplanacak. 14-17 Mayıs''taki zirvede başkanlar iklim değişikliğiyle mücadele yollarını tartışıp bilgi alışverişinde bulunacak. Zirveye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılacak. Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone''a iklim değişikliği konusunda danışmanlık yapan Mark Watts, "Pek çok farklı konuda rakip olsak da iklim değişikliği mücadelesinde birlikte çalışmaya söz verdik" diyor. New York, Londra, İstanbul, Tokyo gibi metropoller dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 75''inden sorumlu ve karbon salınımlarının azaltılması konusunda kritik rol oynuyor.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''İstanbul''da 63 bin bina acil yıkılmalı''Bahçelievler''de çöken altı katlı Jale Apartmanı''yla ilgili rapor, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştı. Rapora göre binada C20 (metrekarede 200 kilo basınca dayanıklı beton) yerine C13 (metrekarede 130 kilo basınca dayanıklı) beton kullanıldı, çelik çubukların çekme değerleri minimumun altındaydı. Raporda 6659 parseldeki apartman yapılırken komşu arsaya 50 santimetre tecavüz edildiği, komşu binanın yıkımı sırasında da apartmanın bu parsele sarkan temeline de zarar verildiği vurgulandı.
Koç: AKM yüzde 40 deprem riski taşıyorAtatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını içeren tasarı Milli Eğitim Komisyonu’ndan geçti.
Net Grubu iki arsayı Ağaoğlu''na devrettiNet Grubu, iki adet arsasını 17.7 milyon dolara Ağaoğlu Grubu''na sattı. Net Holding''den dün yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında Net Turizm''in sahip olduğu arsaların Ağaoğlu Grubu''na devrinin yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, arsaların yüzölçümünün toplam 1 milyon 269 bin metrekare olduğu belirtildi. Açıklamada, devredilen parsellerin satış değerinin Net Grubu''nun sözleşme kapsamında hasılattan alınacak yüzde 19 oranındaki hasılat payı hariç olmak üzere 24 milyon 174 bin YTL karşılığı 17 milyon 740.9 bin dolar olduğu kaydedildi.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Mortgage düzenlemeleri hazirana yetiştirilecekMortgage sisteminin tam olarak devreye girmesi amacıyla çıkarılması gereken ikincil düzenleme çalışmaları hızlandırıldı.
THD Başkanı Çakar: Tutsat yasası kapsamına girmemek için, 6 Haziran 2007 son tarihTüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Konut finansman sisteminin tehlikelerle dolu olduğunu savunurken, konut kredisi kullananlara dönük "tutsat yasası kapsamına girmemek için, 6 Haziran 2007 son tarih.
Seneye, yeniden Taksim''de...1977 katliamının 30. yıl dönümüydü. Her sene başka başka meydanlarda/alanlarda kutlarken 1 Mayıs''1, aklımız kayıyordu Kazancı Yokuşu''na, Taksim Meydanı''na. Kızgınlığımız birikiyordu lakin, sermayenin kamusal alanlardaki hâkimiyeti de artıyordu gün be gün.
Sabiha Gökçen’de TAV ve Esas işbirliğiTAV Havalimanları Holding ve Esas Holding, Sabiha Gökçen Havaalanı ihalesine birlikte girecek. TAV Havalimanları Holding ve Esas Holding’den yapılan açıklamada, Sabiha Gökçen Havaalanı yeni dış hatlar terminal binası ve mütemmimlerinin yapım, işletim ve devrine ilişkin 2 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak ihaleye, her iki holdingin ortak girişim olarak müşterek teklif vermek suretiyle katılmak üzere anlaşmaya vardığı belirtildi. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, anlaşmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, İstanbul’un ikinci havaalanı olan Sabiha Gökçen Havaalanı işletme ihalesinin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Başkan Topbaş; “Su deposu yerine tasarruf yapalım!”İstanbul’da günde 2 milyon ton su kullanıldığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Her insan kendi su kullanımını dörtte bir eksiltse bu günde 500 bin metreküp su anlamına gelir ve su problemi yaşanmaz. Vatandaşlarımız su deposu yapmak yerine tasarrufta bulunarak bize yardımcı olsun” dedi.
Kent Yorum: Korku kentiGeçtiğimiz haftayı korku kentinde geçirdik... Korkunun ayak sesleri sokakları, meydanları doldurmuştu; kamusal alan sivil ile devletin arasına sıkışmıştı; sivilin nerede başladığı, devletin nerede bittiği tanımsızdı ve demokrasiye kimin daha yakın olduğu belirsizdi.
Kaçak yayla evleri yıkılacakTrabzon ve Gümüşhane valileri, Karadeniz yaylalarında kaçak yapılaşmaya karşı, ortak hareket etme kararı aldı. Yaylalardaki yapıların, yüzde 80’inin kaçak olduğuna dikkat çeken valiler, bu çirkin görüntüye son vermek için, tüm yetkilerini kullanacaklarını söyledi.
Yüzde 50 tasarruf için doğru malzeme seçilmeliKüresel ısınmanın sürekli gündemimizde olduğu ve enerji kaynaklarının hızla tükendiği son yıllarda göz ardı edilmemesi gereken önemli bir gerçekle karşı karşıyayız. Binalarımızda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerjinin maliyeti her geçen gün artıyor.
AKM''yi yıkacak yasa, Meclis yolundaAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılarak yenisinin yapılmasını öngören tartışmalı yasa, TBMM Milli Eğitim Komisyonu''nda CHP''lilerin karşı çıkmasına rağmen AKP''lilerin oylarıyla kabul edildi.
AKP''den büyük rant transferiBüyükşehir Belediyesi, İstanbul''un en gözde yerlerini toplu taşıma araçlarına peron ve benzeri tesisler yapma karşılığında müteahhitlere kat sınırını kaldırarak tahsis ediyor.
Nükleer Enerji Santrallarıİktidar, yaşanan politik hengâmede, yangından mal kaçırırcasına Türk insanı ve ülkesini büyük sıkıntılara sokacak çok önemli bir yasal düzenleme yaptı. Bu düzenlemenin yol açacağı sorunlar on-on iki yıl sonra hissedilmeye başlanacak.
Çevreye en büyük ihanetSon 10 yıldır sık sık gündeme getirilen ancak tepkiler üzerine vazgeçilen nükleer santralların kurulması ile ilgili yasa tasarısı AKP hükümetinin "gece yarısı operasyonu" ile apar topar yasalaştı.
Boğaziçi’nde marinaya hayırGeçen çarşamba günü İstanbul Belediyesi’nin Boğaz’ın birbirinden güzel bazı semtlerine yüzer marina yapma kararını eleştirirken, belediyeden kıyı manzarasını engelleyen yüksek güverteli gezi teknelerin sahillere bağlanmasını önlemesini istemiştim.
Mavi Tünel''e 92.8 milyon euro''luk krediKonya''nın su rüyasını gerçekleştirmek için Devlet Su İşleri tarafından uygulanmaya başlanan Konya Ovası Sulama Projesi''nin (KOP) en önemli ayağını oluşturan Mavi Tünel için kredi sağlandı. Hazine Müsteşarlığı, proje için gereken 92 milyon 863 bin 675 euro''luk krediye onay verdi. Hazine ile İş Bankası arasında imzalanan anlaşmaya göre, 5 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli olan kredinin faizi, libor 1.38 düzeyinde. Yaklaşık 5 yılda tamamlanması planlanan Mavi Tünel''in temelinin haziranda atılması bekleniyor. KOP''un en önemli kısmını oluşturan Mavi Tünel, Türkiye''nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olacak. Toplam 17 kilometre ve 4 metre çapında olacak Mavi Tünel ile saniyede 36 metreküp su Konya Ovası''na akacak. Konya Ovası''nın yüzde 70''ini sulanabilir hale getirecek Mavi Tünel projesiyle bölgede su sıkıntısı çekilmeyecek ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 470 milyon YTL''lik katkı sağlanacak.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Orka, Banyoda Butik Çalışmayla Başarıyı YakaladıOrka, banyo mobilyaları sektöründe kalite, standartlaşma, tasarım konularında gerçekleştirdiği çalışmalarla ön plana çıkıyor. Sektörde 15 yılını geride bırakan Orka, butik çalışmaları seri üretime dönüştürerek hem kaliteli hem de özgün çalışmaları müşteri talebine uygun olarak piyasaya sunuyor.
Mimarların Yükü C8600 ile HafifliyorAvrupa’nın renkli baskılı iletişim çözümlerinin ikinci büyük üreticisi Oki Printing Solutions A3 renkli baskılı iletişim çözümlerinde bir devrim yaratarak özel bir tasarımla geliştirilen pazarın en küçük boyutlu renkli A3 yazıcısı olan C8600 serisini satışa sundu.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.