Haberler

1 Mayıs 2007, Salı

Arkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye genelinde 14 üniversitenin mimarlık fakültelerinden gelen öğrenci temsilcileriyle 28 Nisan’da Arkitera Mimarlık Merkezi’nde buluştu. Arkitera Mimarlık Merkezi çatısı altında gerçekleşen çeşitli etkinliklerin, projelerin detaylı olarak anlatıldığı ve “Eğitim” bölümüyle ilgili bilginin verildiği toplantıda, öğrencilerin Arkitera Mimarlık Merkezi hakkındaki görüşleri de alındı. Öğrencilerin birçoğunun mimarlık eğitimi almaya başladıklarından beri Arkitera.com''u ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin etkinliklerini düzenli olarak takip ettiği ortaya çıktı. Haberin Devamı
Zaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Mimarlık, güney Londra’daki “City Academy”nin açık alanlarının tasarımını yapıyor. Spor ve matematik eğitiminde uzmanlaşan okul, Lambeth bölgesinde, eğitim görmek için Westminster’a gitmek zorunda kalan 1200 öğrenciye eğitim verebilecek.
İstanbul''un tarihî surları mercek altındaİstanbul''un tarihî surları mercek altındaİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, sadece 2005 ve 2006 yıllarında restorasyona 150 milyon dolar ayrıldığını belirterek rakamın daha da artırılacağını kaydetti.
Türk inşaatçılar dünya üçüncüsüTürk inşaatçılar dünya üçüncüsüDünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik şirketi arasında, şirket sayısı 20''ye varan Türk inşaat sektörü, dünyada ABD ve Çin''den sonra 3. sıraya yükseldi.
Havagazı Fabrikası müjdesiHavagazı Fabrikası müjdesiFransızların inşa ettiği Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nın restorasyon ihalesi tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 ay içinde bu tarihi mekanda yeni bir kültür-sanat merkezi oluşturmayı hedefliyor.
Türk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorTürk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekten) ve TMMOB İç Mimarlar Odası tarafından organize edilecek olan “Türk İç Mimarisinin Avrupa Birliği Sürecine Girerken Katacağı Değerler ve İç Mimaride Tasarımın Geleceği” başlıklı workshoplar 30 Nisan - 4 Mayıs 2007 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.
Tasarım bir protestodurTasarım bir protestodurMaybe Design Studio seri üretim yapan firmaların sattıkları ürünleri kendilerine hammadde yaparak istediklerini yaratıyorlar. Çevremizde gördüğümüz tartışmasız herşey bir tasarım ürünü. Kolyeniz, yüzüğünüz, ayakkabınız, çantanız, telefonunuz, arabanız... Tasarım, değişen çağın somut bir yansıması.
Korumasız tarihi tabyaları defineciler talan ediyorKorumasız tarihi tabyaları defineciler talan ediyorErzurum''un Rus işgalinden kurtarılmasında önemli bir yeri bulunan ve şehrin önemli tarihî mekânlarından Mecidiye Tabyası, definecilerin mekânı oldu. Tabyalarda hazine arayan defineciler tarihî eserleri yavaş yavaş yıkarak yok ediyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Su değerlidir"İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Su değerlidir"İzmir Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarının etkin kullanımı için “Su değerlidir, akıp gitmesin” ve “Su hayattır, boşa harcamayın” sloganlarıyla öne çıkan yeni bir kampanya başlattı.
Sabiha Gökçen ihalesi temmuzdaSabiha Gökçen ihalesi temmuzdaSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) uhdesindeki Sabiha Gökçen Havaalanı''nın ihale şartnamesi 1 Mayıs''ta açıklanıyor. Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek 10 milyon yolcu kapasiteli dış hatlar terminal ihalesinin temmuzda gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Ormanlar, güneş enerjisi korumasına alınıyorOrmanlar, güneş enerjisi korumasına alınıyorOrman varlığını değişik sebeplerle eriten Türkiye, bir yandan da kayıplarını en aza indirmenin yollarını arıyor. Bu çerçevede sayısız proje üzerinde çalışılıyor.
İstanbul Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin kopyası törenle açıldıİstanbul Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin kopyası törenle açıldıAdapazarı''nda Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Sanatları Bölümü mezunu Murat Armağan, 3 yıl çalışarak tarihî Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin, yarı ölçülerindeki kopyasını yaptı.
Marmaray, arkeolojik kazılar yüzünden iki yıl gecikecekMarmaray, arkeolojik kazılar yüzünden iki yıl gecikecekTürkiye''nin ve İstanbul''un 100 yıllık rüyası Marmaray Projesi, arkeolojik kazılar yüzünden 2 yıl kadar gecikecek. 9 Mayıs 2004''te temeli atılan projenin 2008 sonunda bitirilmesi ve ilk test sürüşünün 28 Nisan 2009''da yapılması öngörülüyordu. Ancak, yavaş yürüyen arkeoloji kazıları yüzünden proje bazı alanlarda durma noktasına geldi.
Turgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimTurgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimGaranti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi, 04 Nisan - 26 Mayıs 2007 tarihleri arasında, küratörlüğünü Uğur Tanyeli ile Atilla Yücel''in yaptığı, Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar başlıklı "İkiz Arşiv - Sergi"ye ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında 29 Nisan 2007 Pazar günü Büyükada Anadolu Kulübü önünde bir buluşma gerçekleştirildi. 1951 yılında Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından projelendirilen Anadolu Kulübü Otel Binası mimarisi ve Turgut Cansever’in mimariye ve hayata bakış açısı Atilla Yücel’in sorularıyla da şekillenerek katılımcılara aktarıldı. Atilla Yücel “Nerdeyiz” sorusu ile başladığı konuşmasına Anadolu Kulübü’nün tarih içindeki gelişimini anlatarak devam etti.
Yeni bir Karayolları arazisi çıktıYeni bir Karayolları arazisi çıktıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Mecidiyeköy’de halen Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak hizmet veren Ali Sami Yen Stadı’na komşu eski likör fabrikasının TOKİ’ye devredileceğini söyledi.
İZSU, 6 dereden 30 bin ton atık çıkardıİZSU, 6 dereden 30 bin ton atık çıkardıİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent merkezindeki 6 dereyi ilk kez uygulanan bir yöntemle temizledi. Bu yıl derelere 10 milyon YTL harcanacak.
Uyuyacaksanız İstanbul''a gitmeyin!Uyuyacaksanız İstanbul''a gitmeyin!ABD''NİN 1 milyon 200 bin tirajlı yemek dergisi ''Bon Appetit'', mayıs sayısında İstanbul''a 17 sayfa yer ayırdı. GQ, Travel-Leisure ve The New York Times gibi birçok önemli gazete ve dergide yazıları yer alan Lee Smith''in kaleme aldığı "Enine Boyuna İstanbul" başlıklı yazı, "Bu büyüleyici Türk şehrinin bütün baharatçıları, saray restoranları ve mahalle meyhaneleri size tüm coğrafyanın lezzetini tadabilme imkânını veriyor" sözleriyle başlıyor.
"Erguvan zamanında Bursa, dünyanın merkezi"Erguvan zamanında Bursa, dünyanın merkeziGünümüzde sevgi ve hoşgörünün insanlardan hızla uzaklaştığına dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Ekmekçi, "Bunu engellemenin en etkili yollarından biri de geçmişin güzelliklerine sıkı sıkıya sarılmaktır. Bu güzelliklerden biri de Erguvan Bayramı''dır." diye konuştu.
Bükreşli zenginler rezidansı kapıştıBükreşli zenginler rezidansı kapıştıMimarisini Bülent Güngör''ün yaptığı rezidans dairelere Bükreş''in zenginlerinden yoğun talep geldi. Metrekaresi 1.800 euro''ya çıktı.
Balkona çıkma vaktiBalkona çıkma vaktiİlkbahar geldi. Artık evimizin dışarıya açılan yüzü balkonlara çıkma vakti. Küçük ya da büyük fark etmez, her balkon doğru seçimlerle evinizin yaşanan bir odası haline gelebilir. Günümüzde balkonlar tasarımlarıyla büyük ve geniş bahçeleri aratmıyor.
Avrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra, bu yılın Avrupa Birliği Kültürel Miras / Europa Nostra Ödülleri’ni açıkladı. Ödüller, 8 Haziran 2007’de İsveç’teki Stockholm Belediye Binası’nda yapılacak yıllık Avrupa Mirası Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak.
Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye gayrimenkul sektörünü ve uluslararası gayrimenkul yatırımcılarını biraraya getiren Gayrimenkul Zirvesi’nin 7.’si, 26 Nisan’da gerçekleşen 3 oturumla sona erdi. “Alışveriş Merkezi Yatırımları”, “Mortage Yasası” ve “Konut - İkinci Ev Yatırımları” başlıklarının tartışıldığı zirve gününde “hem yerli hem yabancı alıcılar için Türkiye’de konut ihtiyacı” olduğunun vurgulandığı “Konut ve İkinci Ev Yatırımları” oturumu dikkat çekti. Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde yürütülen toplantıda sırayla söz alan konuşmacılar, Parador Proporties Kurucu Ortağı Jack Hamilton, Martı GYO Ortağı Oya Narin, Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel ve Affordable Housing Institute Kurucu Başkanı David Smith oldu.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYılın Yatırımı, Yılın Profesyoneli, Yılın Yeni Isı Yalıtım Ürünü, Yılın Yeni Su Yalıtım Ürünü ve Yılın Yeni Yangın Yalıtımı Ürünü olmak üzere bu yıl beş kategoride düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006’nın ödül töreni, 25 Nisan akşamı Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
İstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl 2 - 6 Mayıs 2007 tarihlerinde, CNR’da gerçekleştiriliyor. 120 bin metrekarelik alana yayılan, 300''ün üzerinde katılımcısı ile 50 bin ziyaretçisini bir araya getirecek İMOB’07’de, ev mobilyaları ve iç dizayn ürünleri sergilenecek.
MİMED 2007 Ödülleri SonuçlandıMİMED 2007 Ödülleri’nin sonuçları İTÜ Mimarlık Fakültesi 217 No’lu Salon’da yapılan bir ödül töreni ile açıklandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden öğretim üyelerinin, kazananların ve öğrencilerin katıldığı ödül töreninde sırayla Prof.Dr. Gülsün Sağlamer, ödülün sponsoru Hafele şirketinden Eda Başar Uytun, jüri başkanı Prof.Dr. Uğur Erkman söz aldı.
CEN TC 128 Toplantısı Onduline Avrasya Sponsorluğunda GerçekleştirilecekHer yıl Avrupa’nın bir ülkesinde ve sonuncusu geçtiğimiz yıl Budapeşte’de yapılan CEN TC 128 toplantısı bu yıl 9 -10 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da, Onduline Avrasya’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek.
İkea''dan aldım bir taneİkea, Türkiye''ye geldi geleli nerede olduğumuzu karıştırıyoruz. Herkesin evi, ofisi birbirine benziyor. İkea hayatımıza işlevi bol, ucuz tasarım ürünleriyle çok ''şık'' bir giriş yaptı. Şimdi de bir tasarım sergisine malzeme oldu. Piramid Sanat Galerisi''nde açılan serginin başlığı ''Notikea''. Ama yanlış anlaşılmasın ''No İkea'' değil. Yani serginin içeriğinde İkea''ya karşıt tavır yok.
Dünya haline son dokunuşUzmanların Dünya''nın ısınmasının korkunç sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemleri tartışacağı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bir hafta sürecek konferansa 120 ülkeden katılan 400 bilim insanı ve diplomat, Dünya''nın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek.
Bolu Tüneli kapanıyorBolu Dağı Tüneli bugün saat 07.00''den itibaren dört gün boyunca kapalı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün Valiliğe gönderdiği yazıya göre tünel, güvenlik sistemlerinin test edilmesi amacıyla ulaşıma kapatılacak. Ulaşım, D-100 Karayolu Bolu Dağı Geçişi''nden sağlanacak. Böylece tünelin açılmasından bu yana iş yapamamaktan yakınan Bolu Dağı esnafının yüzü dört günlüğüne gülecek. Tünel 23 Ocak ''ta Türk ve İtalyan başbakanlarının katıldığı törenle açılmıştı.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
İzmir''de eski fabrika kültür merkezi olacakFransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen İzmir Alsancak''taki Havagazı Fabrikası restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi fabrikanın restorasyonu için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı. Aslına uygun olarak restore edilecek yapılar Gençlik Merkezi olarak kullanılacak. Dökümhane binası kafeterya olarak planlanırken, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlenecek. Restorasyon çalışmalarını 250 gün içinde tamamlanması öngörülüyor.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yüzyıllık yalnızlık: HaydarpaşaYola düşünce insan, ya denizi hareket zemini olarak kullanır ya da kara toprağı ve artık sıklıkla havayı. Hava taşımacılığı kısa, pragmatiktir. Masmavi enginlerde ise alternatifiniz çok değildir. Gemi, tekne, belki de mütevazı bir kayık. Nihayetinde herhangi bir ''ıslanmamayı sağlayıcı'' deniz vasıtası. Kavisli abanozların birbirine sıkıca rabtedilmiş versiyonudur sizi ve hislerinizi sırtlayan.
İsthanbul Evleri’nde Örnek Daireler BittiDeprem güvenliği alanında olmak üzere pek çok ilki gayrimenkul sektörünün gündemine sokan Han Yapı, çok kısa bir süre içinde İsthanbul Evleri-Beylikdüzü projesinde örnek daireleri tamamladı. Han Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, yönetim kurulu üyeleri, İsthanbul Evleri’nden daire alanlar ile potansiyel müşteriler örnek daireleri gezdi. Han Yapı Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, geleceğin tarihi eserlerini yaratmak ve sanatsal değer taşıyan ürünler ortaya koymak misyonuyla yola çıktıklarını vurgulayarak örnek dairelerin, bu inancın izlerini taşıdığını söyledi. Leyla Üstel Çağatay, İsthanbul Evleri’nin Han Yapı Yönetim Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın kontrolünde, dünyanın en iyi 150 inşaat firması arasında yer alan Hazinedaroğlu tarafından büyük bir hızla inşa edildiğini vurgulayarak, üç etaptan oluşan projenin tamamının 2009 Mayıs ayında bitirileceğini bildirdi.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
İstanbul 2010 için iletişimci aranıyor2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, projenin tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarını üstlenecek iletişimci arayışlarının sürdüğünü, konuyla ilgili başvuruların 24 Nisan''dan 7 Mayıs''a uzatıldığını söyledi. Çolakoğlu, şunları dile getirdi: ''İletişim Komitesi''nce belirlenen takvim uyarınca 24 Nisan 2007 saat 17.00''ye kadar İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti iletişim danışmanlık hizmetleri için nitelik ve nicelik olarak sevindirici düzeyde başvuru yapılmıştır. Gerek reklam ajanslarının gerekse PR kuruluşlarının projeye gösterdikleri ilgi, çalışmaların iletişim ayağında da başarılı bir süreç yaşayacağımızın göstergesidir. Gerek İstanbul 2010 yönetim merkezine, gerekse İletişim Komitesi''ne ulaşan soru ve haberler, reklam ajansları ile PR kuruluşlarına yapılan çağrının yeterli yaygınlıkta duyulmadığını ortaya koymuştur."
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Bangkok''ta küresel çalışmaUzmanların, dünyanın ısınmasının korkunç sonuçları için alınacak önlemleri tartışacakları Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bangkok''ta 1 hafta sürecek konferansa katılacak bilim adamları ve diplomatlar, dünyanın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek. Rapor taslağında, ülkelerin, 2030''a kadar dünya genelinde emisyonları azaltacak siyasetler benimsedikleri takdirde iklimi koruyabilecekleri belirtiliyor. Konferansta yayımlanacak rapor, sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G8''in haziranda yapacağı toplantıda ele alınacak.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Ekonomiye lokomotif: Konut Sektörü!Geçen hafta sonu yapılan gayrimenkul zirvesinde konut sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olabileceği öne sürüldü.
Uzmanlardan küresel ısınmaya çözüm toplantısıKüresel ısınmanın kötü sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemlerin tartışılacağı Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı.
Küçükçekmece yenileniyorKentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında baştan aşağı yenilenmesi planlanan İstanbul''un en kalabalık ilçesi Küçükçekmece, bu değişimden en büyük payı alıyor.
Space Syntax Yöntemini Öğrenmek İsteyenler 6. Uluslararası Space Syntax Sempozyumu''ndaki Çalıştayları Kaçırmamalı!Farklı disiplinlerdeki akademisyenleri ve bu metodu meslek pratiğine uygulayan profesyonelleri bir araya getiren ve her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Space Syntax sempozyumlarının altıncısı 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.
Çimentonun devleri Türkiye’de buluşacakTürkiye, mayıs ayında çimento sektöründe önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin, kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle 21-23 Mayıs 2007 tarihlerinde İstanbul’da yapmayı planladığı “3. Uluslararası çimento ve betonda süreklilik” konulu sempozyumda, dünyanın önde gelen çimento sektörü yetkilileri bir araya gelecek. Sempozyumda; çevre teknolojileri ve çimento üretimi, alternatif yakıtlar, alternatif hammaddeler, çimento üretiminde enerji tasarrufu için önlemler ele alınacak. Japonya, İsviçre, ABD, Almanya, Belçika ve İsrail’den sektör yetkililerinin katılacağı toplantıya, Türkiye’deki özel sektöre ait çimento fabrikalarının üst düzey yöneticileri de katılacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Emirgan''daki tarihi çay bahçesi mahkemelikEmirgan sahilindeki tarihi Mehtap Çay Bahçesi, arazi sahibi ve işletmecisi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle mahkemelik oldu. Arazinin sahibi DYP Giresun İl Başkanı Yavuz Selim Başar''ın açtığı dava sonucunda 5 milyon YTL değer biçilen 54 yıllık çay bahçesinin tahliyesine karar verildi. Ancak ünlülerin uğrak yeri olan çay bahçesini kendi elleriyle kurduğunu ve bugünlere getirdiği belirten 78 yaşındaki işletmeci Mehmet Ulusay ise çıkmak istemiyor. Tarihi çay bahçesinin akıbeti Ulusay''ın temyiz başvurusunun sonuçlanmasıyla belli olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çocuk gözüyle sokak resimleriTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nin düzenlediği Senen Özler mimarlık ve çocuk resim yarışması sonuçlandı. Yıldız Sarayı Dış Karakol binasında yapılan yapılan ödül töreninde ödülller sahiplerini buldu. İlköğretim 1. sınıftan 8. sınıfa kadar yapılan değerlendinmede seçici kurul üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucu har sınıftan 10 resim ödüle layık görülürken yine her sınıftan 10 resim de sergilenmeye uygun bulundu. Çocuk gözüyle sokaklarımız konulu resim yarışmasında çocuklar kendi hayallerini ve yaratımlarını çocuk gözüyle resmettiler. Ödül töreninde bir konuşmaya yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkan Yardımcısı Günhan Danışman, mimarlık ve çocuk ilişkisi üzerine yaptığı konuşmada, "Sokaklar kentle ilk buluştuğumuz yaşam alanlarımızdır. Sokaklar toplumsallaşmaya başladığımız kendimizi evimizin dışında ilk defa ifada etmeye çalıştığımız kent yaşamı ile buluştuğumuz alanlardır" dedi. Sergi bir ay boyunca ziyaretçilere açık olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Bülent Zeytin
Türkiye''de İngiliz''e 5 yılda 1 milyar Euro''luk ev satarızİngiltere''nin en büyük emlak kuruluşlarından Parador Properties Genel Müdürü Jack Hamilton, Türkiye''de İngiliz vatandaşlarına 5 yıl içinde toplam 1 milyar Euro''luk ev satabileceklerini söyledi. Hamilton, halen 1 milyon İngiliz''in İngiltere dışında yaşadığını hatırlattı.
Komşu binalara mühürŞirinevler''de çöken altı katlı binanın yanındaki iki apartman mühürlendi. İncelenmek üzere, binadan parçalar alındı. Müteahhit polise teslim oldu.
Ödüllü KapadokyaRestore edilerek 2002 yılında kültür turizmine kazandırılan Sarıca Kilise, Avrupa Birliği ve Tüm - Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra''nın verdiği Kültürel Miras Ödülü''nün Türkiye''deki ilk sahibi oldu.
Bomba gibi proje: Çatıya ağaç dikİstanbul hızla Megaköy''e doğru gidiyor. Başta trafik olmak üzere, çarpık kentleşme, düzensiz kötü yapılaşma insan hayatını tehdit edecek boyuta geldi.
İstanbul’un yeni bir Arena’sı varDevlet Opera ve Balesi’nin kapalı gişe programlarından dünyanın dört bir yanından gelecek şov gruplarına ve yerli-yabancı sanatçılara İstanbul Arena, ‘100 geceye 100 konser’ sloganıyla alternatif bir kültür-eğlence mekanı olacak.
Antalya Havalimanı yenileniyorAntalya Havalimanı''na 3,2 milyar dolar vererek 17 yıllığına işletme hakkını alan IC İçtaş-Fraport, havalimanını baştan aşağı yenileyecek.
Zeugma''da kamulaştırılan 144 dekar için 826 bin YTL ödendiGaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, Zeugma antik kentinde 2005-2006 yıllarında 144 bin 100 metrekare alanın kamulaştırıldığını belirterek, "Kamulaştırılan 22 parsel için 826 bin 758 YTL ödeme yapıldı." dedi.
Alman gazetesinden İstanbul övgüsüAlman Bz Am Sonntag gazetesi, iki sayfasını İstanbul''un tanıtımına ayırdı. Gazetede ''''Bir diva kendini güzelleştiriyor'''' başlığıyla verilen haberde, İstanbul''un Boğaz''da ihtişamlı bir metropol olduğu belirtildi.
TOKİ dört yılda 11 şehir kurduBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, TOKİ''nin 2003-2007 arasında 684 şantiyede 249 bin 923 konuta ulaştığını belirtirken, "Bu 100 bini aşkın nüfuslu 11 adet şehir demektir" dedi.
Yağış olmadı, yaz susuz geçecekEski yıllarda, halkımız için, ekonomi için yağış çok önemliydi. Yağış olmazsa başta buğday olmak üzere tarımda yeterli ürün alınamaz, önce çiftçi sonra da ekonomi güç duruma düşerdi.
Bolu, kent merkezine dikilen ağaçlarla dağları kadar yeşil olacakYüzölçümünün yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan Bolu''da kent merkezi de ağaçlandırılıyor. Yeni açılan caddelerle birlikte D-100 karayolu üzerinde geçen yıl başlayan çalışmalara devam ediliyor.
Master planı hazırlanan Ağrı Dağı yatırım bekliyorMilli Park ilan edilen Ağrı Dağı için Master Planı hazırlandı. Hazırlanan Master Planı sayesinde artık Ağrı Dağı''nda cazip yatırımlar yapılarak daha fazla dağcı turistin dağı ziyaret etmesi bekleniyor.
Çolakoğlu: İstanbul 2010''da iletişimci arayışı sürüyor2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, projenin tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarını üstlenecek iletişimci arayışlarının sürdüğünü söyledi.
ODTÜ ve İTÜ’lüler yaptı, beyaz yakalılar kaptı...ODTÜ ve İTÜ’lüler, kendileri gibi yoğun çalışan tüm beyaz yakalıların sosyal konfora minimum zaman ayırarak ulaşabilecekleri ve farklı aktivitelerin bulunduğu Türkiye’nin ilk ev club projesini yarattı...
Bayraktar: TOKİ konut fiyatını aşağıya çektiTürkiye''nin her yerini konut şantiyesi haline getiren TOKİ''nin başlattığı "müteahhitler ekonomisi" üzerine konuştuğumuz Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "20 ilden aldığımız verilere göre, kira ve satılık bedelleri TOKİ''nin arzıyla aşağı iniyor" diyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.