Haberler

16 Mayıs 2007, Çarşamba

2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini Buldu2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini BulduKusursuz ve yüksek nitelikli yapım tekniğini yenilikçi bir anlayışla Avrupa’da örnek olarak ortaya koyan eserlerin değerlendirildiği Mies van der Rohe Ödülü, 14 Mayıs 2007 tarihinde Barcelona Mies van der Rohe Pavyonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni ile sahibini buldu. Ödül, daha once ARKIMEET konferansları kapsamında İstanbul’da da bir konferans veren Luis M. Mansilla ve Emilio Tuñón kuruculuğundaki Mansilla + Tuñón mimarlık ofisi tarafından İspanya Castilla, León da tasarlanan Çağdaş Sanat Merkezi (MUSAC) projesine verildi. Haberin Devamı
Tasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi Mayıs ayında 6. sayısıyla yayın hayatına devam ediyor. Yine temel bir konsept üzerinden kurgulanan dergi, Anadolu’dan, Gündem: Gençlik ve Tasarım başlıklarından oluşuyor.
Hava kirliliği Tac Mahal''i sarartıyorHava kirliliği Tac Mahal''i sarartıyorHindistan hükümetinin bölgedeki hava kirliliğini kontrol altına alma çabalarına rağmen, hava kirliliği beyaz mermerleri ile ünlü Tac Mahal''i sarartıyor.
İşte İstanbul''un imar planıİşte İstanbul''un imar planıVatan çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden İstanbul''un 1/25 binlik imar planlarının taslağını ele geçirdi. Yeni planlara göre Anadolu Yakası''nda Kartal, Pendik ve Tuzla büyük prim potansiyeli taşıyor.
Taksim Meydanı araç trafiğine kapatılıyorTaksim Meydanı araç trafiğine kapatılıyorİstanbul''un ve Türkiye''nin en gözde kültür, eğlence ve alışveriş merkezi olan Taksim, yeni bir hüviyete kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Meydanı''nı, Gezi Parkı ile birleştirmek için proje hazırlıyor. Hazırlıkları halen devam eden yayalaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Türkiye''nin en hızlı rant sağlayan arsası Siirt''te!Türkiye''nin en hızlı rant sağlayan arsası Siirt''te!Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan arazi beş kez el değiştirdi. Arazinin son sahibi olan belediye buraya 2.1 milyon YTL ödedi. Bütün bunlar emlak piyasasının kalbinin attığı büyük şehirlerde değil, Siirt''te oldu.
Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme ProjesiAyvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesiİstanbul’da hız kazanan “Kentsel Yenileme Projeleri” görücüye çıkıyor. Bu projeler tasarlanırken aynı zamanda bölge halkı için çeşitli yaşam senaryoları da üretmek gerekiyor. Fatih Belediyesi, Fener - Balat, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule), Kürkçübaşı Mahallesi (Bulgur Palas çevresi), Ayvansaray ve Fener - Balat Sahil Kesimi alanlarını kentsel yenileme alanı olarak belirleyerek 2005 yılından itibaren çalışmalara başladı. Bu projelerden biri olan Eğrikapı ve Haliç arasında Anemas Zindanları’na komşu Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi’nin mimari projesini üstlenen Utopia Mimarlık’ın kurucularından Serhan Sarıpınar’dan proje ile ilgili bilgi aldık. Projenin en önemli özelliği bölge sakinlerinin isterlerse bölgede kalabileceği kadar konutu da içinde barındırması.
Küresel ısınma 1 milyar kişiyi göçe zorlayacakKüresel ısınma 1 milyar kişiyi göçe zorlayacakİngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, yayımladığı raporda, 2050 yılına kadar en az 1 milyar insanın yani dünyadaki yedi kişiden birinin, küresel ısınmanın sonuçları yüzünden göç edeceği uyarısında bulundu.
Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Schüco, çevreye duyarlı olan kimsenin duyarsız kalamayacağı enerji kazanımı ve enerji tasarrufu konularında her gün daha da geliştirdiği ürünlerini İstanbul Yapı Fuarı’nda sergiledi. 2000’i aşkın kişinin ziyaret ettiği standı ile Schüco, gerek farkını ortaya koyan kalitesi gerekse geniş ürün yelpazesi ile yine Yapı Fuarı’nın en ilgi çekici markalarından olmayı başardı.
Arkitera Forum YenilendiArkitera Forum Yenilendi2000 yılından beri yayında olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin standartları belirleyen projelerinden Arkitera Forum 2 ayı aşkın bir süredir devam eden yenileme çalışmalarının ardından yeni yüzüyle açıldı. Arkitera Forum’un tasarımının yenilenmesi kapsamında sitenin renkleri değişti, site internet tarayıcılarının pencerelerinde sola hizalanırken sağ tarafa da büyük bir banner alanı yerleştirildi. Tasarım yenileme çalışmaları kapsamında en kısa zamanda http://forum.arkitera.com/ adresi de değişerek çok daha farklı bir görüntüye kavuşacak.
Yapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapıların dış cephe kaplamaları ve iç donanımlarında geliştirdiği alüminyum sistemleriyle dünya markası olan Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ, 52 yıllık tecrübesini Uluslararası Yapı 2007 İstanbul Fuarı’nda da ispatladı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 2. holde yer alan 2300 nolu standıyla dikkat çeken Çuhadaroğlu, Dorma ile yollarını ayırdıktan sonra pazara sunduğu İnterax markalı ürünleriyle büyük ilgi gördü.
Doğan Holding Marbleton''a ortak olduGeleceğe dönük stratejilerinde gayrimenkule dayalı proje geliştirme ve yürütme faaliyetlerine de yer veren Doğan Holding, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi''nde gayrimenkul yatırım alanında faaliyet gösteren Marbleton Property Fund LP''ye yüzde 10 oranında ortak oldu.
Kartal, İstanbul''un ikinci gökdelen bölgesi oluyorSanayinin ağırlıkta olduğu Kartal-Pendik 5.5 milyar dolarlık yatırımla ticaret ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. 100''e yakın fabrikanın taşınacağı bölge dev şirketlerin yapacağı yatırımlara gözde bir iş ve yaşam merkezi haline getirilecek.
Silivri''ye 3. havalimanıİstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Başkanı Prof Dr. Hüseyin Kaptan, üçüncü havalimanının Silivri-Selimpaşa arasına yapılacağı konusunda geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı ile mutabık kaldıklarını söyledi.
Şehir Plancıları Odası: Orman alanları satılmamalıTMMOB Şehir Plancıları Odası, kamunun mülkiyetindeki Hazine arazileri ile orman alanlarının hiçbir şekilde satılmaması, özelleştirilmemesi ya da tahsis edilmemesi gerektiğini bildirdi.
Başkent’te Su ÖnlemleriBüyükşehir Belediye Meclisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Başkanlığı’nda dün yaptığı toplantıda su sıkıntısı konusunda önemli kararlar aldı.
Ormanlar için gerilimli bir yaz dönemi başladıOrman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Ormanla ilgili tüm diğer işleri askıya aldık. Bu yıl öncelikli işimiz yangınla mücadele olacak" dedi.
Barajlardaki Su DurumuAnkara’ya su sağlayan Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarının kapasitesi ve su rezervleriyle ilgili son durum.
Yüzde 25 tasarruf, sorunu çözerKüresel ısınmanın da etkisi ile Türkiye''de Ankara başta olmak üzere Ege ve Marmara Bölgesi''nin yağışlardan nasibini alamaması ''susuz günlerin'' habercisi oldu. Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, henüz alarm durumuna geçilmediğini ifade etse de, "Ancak vatandaşlarımızın mutlaka elektrik ve suyu kullanırken tasarruf etmeleri gerekiyor" uyarısında bulundu. Eroğlu, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi ile DSİ''nin ortak proje ürettiğini belirterek "170 milyon metreküplük Kesikköprü Barajı Ankara''ya tahsis edildi. Bu barajdan Ankara''ya su iletmek üzere proje hazır. Ekim-Kasım gibi biteceğini bu sene içinde Kesikköprü''den su verileceğini tahmin ediyorum" dedi. İstanbul''da DSİ yetkilileri ile Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin bir araya geldiğine de dikkat çeken Eroğlu, "Şu anda kesintilerin olacağını sanmıyorum. Mayıs ayının ikinci yarısında da bu bölgelerimiz yağış alabilir. Ama Türk halkının tasarruf etmeyi öğrenmesi gerekli. Tasarruf edebilirsek su tüketimini yüzde 25 azaltmak mümkün olacak" diye konuştu.
Tarih: 16 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
AP''den kültürel miras suçlamasıAvrupa Parlamentosu (AP) Kültür ve Eğitim Komitesi''nde görüşülen Kuzey Kıbrıs''ta kültürel mirasın korunmasına yönelik taslak karar tasarısında Türkiye ve KKTC''ye yönelik suçlamalar yer aldı.
Belediye ''kongre vadisi''nde ısrarlıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Harbiye Kongre Vadisi Projesi''nin mekanik, statik ve elektrik işlerini ihale etti. İlan edilmeden, pazarlık usulüyle yapılan ihaleye 4 firma teklif verdi.
Topbaş: "İstanbul bu yaz çok kurak"Mart ayında önce “Gelecek yılın su rezervlerini şu anda kullanıyoruz” diye açıklama yapan, ardından kendini yalanlayarak “İstanbul’un su problemi yok. Net bir kelime. İstanbul’un su problemi yok” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yine çark etti.
''İstanbul''u susuz bırakmayız''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un bu yıl yüzyılın en büyük kuraklığını yaşadığını belirterek, uyarıları dikkate alıp 200 bin metreküp su tasarrufu gerçekleştiren İstanbullulara teşekkür etti.
TOKİ, tartışmalı Siirt projesini durdurduHazine''den 22 bin YTL''ye alınan araziyi belediyeden 2.2 milyon YTL''ye alan TOKİ, arsayla ilgili ''rant'' iddiaları üzerine projeyi durdurdu.
Belediyecilikte Gökçek devrimi!Pazartesi günü yaptığım Ankara yolculuğundan sonra şunu söyleyebilirim: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, aslında belediye başkanı değil, spordan sorumlu devlet bakanı olmalı. Ankara’da şehir içinde öyle yollar yapılmış, öyle tüneller kazılmış, yollar gidiş-geliş olarak öyle bölünmüş ki her şey insanların işlerine, evlerine yürüyerek gitmelerine göre planlanmış gibi. Çünkü yan sokaktaki evinize otomobille gitmeye kalksanız daha uzun sürüyor! Sadece yürümenin yeterli bir spor olmadığı da düşünüldüğü için yayaların bu tek yönlü, devasa yollardan geçebilmeleri için yaya geçitleri de yapılmamış. Ankara’da kaldığım beş saat içinde gördüğüm tek şey caddelerde koşuşturan insanlar oldu. Diyebilirim ki eğer iyi koşamıyorsanız sakın Ankara’ya gitmeyin, giderseniz de hep aynı kaldırımda kalın, karşıya geçmeye teşebbüs etmeyin. Gördüğüm o ki Ankaralılar biraz tık nefes olmuşlar ama ziyanı yok, yakında nefeslerinin açıldığını, bacak kaslarının güçlendiğini görecekler. Belediyecilik de bu değil midir zaten?
Tarih: 16 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi’ni Hüsnü Özyeğin tamamlayacakMaslak’ta yapımı durdurulan İKSV’nin başlattığı Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi’nin tamamlanması için Hüsnü Özyeğin Vakfı, 31 Mayıs günü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.
Fenerler turizme açılıyorKıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, 6 ve 8 Haziran’da 9 deniz feneri, 1 dalgakıranı ve 2 tarihi binayı kiralamak için ihale açtı.
1 milyar $''lık enerji yatırımıGayrimenkul projeleriyle gündeme gelen Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, enerji sektöründe adından söz ettirmeye hazırlanıyor.
Koç: AKM daha ihtişamlı olacakAtatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması kararını savunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, asıl niyetin “bir kültür merkezini yok etmek değil, daha ihtişamlı bir projeyi ülkeye kazandırmak” olduğunu söyledi.
Türkiye''nin konut enerji haritasıDar gelirli kesim için yapılan toplu konutlarda, ısıtmanın doğalgazla yani yenilenmeyen fosil kaynaklarıyla sağlanması ve arıtılmış su kullanımı, ne yazık ki enerji kulanımını azaltmak için yeterli değil.
Doğa alarm veriyorKüresel ısınmanın ve kuraklığın ilk etkileri ormanlar üzerinde görünmeye başladı. Kar yağışının azlığı ve ılıman geçen kışın ardından ağaçlara zarar veren böceklerde ciddi oranlarda artışlar gözleniyor. İlkbaharla birlikte her zamankinden erken ve çok üreyen böcekler genç çam ağaçları ile meşelerde tahribata yol açıyor. Özellikle Eskişehir''in Sarıcakaya bölgesindeki 20 yaşındaki çam ağaçlarında görülen ve ibrelerini yiyerek ağaçların kurumasına neden olan Yaprak Arısı ( Neo diprion sertifer ) isimli böcek ile kimyasal mücadele başladı. Böceklerin yaptığı zararı yerinde görmek ve yapılan mücadele çalışmalarını izlemek üzere Orman Genel Müdürlüğü''nden gelen şube müdürü ve konunun uzmanı Mehmet Yamantaş , yaptığı açıklamada, Türkiye''de ağaçlara zarar veren böceklerin sayısında ciddi bir artış olduğuna belirterek şu bilgileri verdi: "Yangının verdiği zararın birkaç katını bu böcekler veriyor. Kış aylarının yeteri kadar soğuk geçmemesi nedeniyle böcekler ölmedi. Bu yıl daha erken mevsimde çıktılar. Bunlarla mücadele etmenin 3 yolu var. Birincisi biyolojik mücadele yani bu böcekleri yiyen kuşları ve karıncaları ormanda çoğaltmak, ikincisi mekanik mücadeleyle hastalıklı ağaçları ve dalları keserek yok etmek, üçüncüsü ise ilaçlamak. Biz ilaçlama seçeneğini pek kullanmak istemiyorduk ama bu yıl mecbur kaldık."
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Binaları koruma(ma) kriteri arsa değeri mi?Antalya''da okulları ve Doğumevi''ni yok ederek, yerin altına yapılacak dört katlı ticari bir bina mı bölgenin kültürel merkez olmasına katkı yapacak?
İKÜ''den birincilikİstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi''nin düzenlediği " Üniversitelerarası Design & Construct 2007 Öğrenci Çelik Köprü Yarışması "nda birinci oldular. Yarışmanın ikinciliğini Kocaeli Üniversitesi, üçüncülüğünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri kazandılar. Öğrencilerin ekip olarak çalışarak tasarım, üretim, işçilik, planlama, organizasyon gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerine fırsat tanınmasını hedefleyen Design&Construct 2007 Çelik Köprü Yarışması''nda, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri sadece yapısal çelikten oluşan bir köprüyü tasarladılar, projelendirdiler, ürettiler ve yarışma sırasında kurdular. Köprüler, kurulum hızı, hafiflik, rijitlik, yapım maliyeti, yapısal verimlilik ve estetik alanlarında değerlendirildi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kremna Antik Kenti bakımsızlık nedeniyle yıkılıyorBurdur''un Bucak ilçesine bağlı Çamlık beldesinde bulunan Lidyalılar dönemine ait Kremna Antik Kenti''ndeki işlemeli taşların bakımsızlık nedeniyle kırıldığı, tiyatro kısmının da yıkılmaya başladığı bildirildi.
Büyükşehir bir adliye, bir cezaevi sahibi olduAdalet Bakanlığı, Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi binalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne devir protokolüne onay verdi.
''Su sorunu olmayacak''Topbaş, su sıkıntısı yaşanmaması için tasarruf yapılması gerektiğini söylerken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul''un su havzalarında yoğun bir azalma olduğuna dikkat çekerek "İstanbul tarihinin en büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya" dedi.
Küresel ısınmaya 1 milyar insan göçüİngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, 2050 yılına kadar en az 1 milyar insanın küresel ısınmanın sonuçları yüzünden göç edeceği uyarısında bulundu.
Kurnadan sonra sarnıç önerdiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz suyunu arıtmaya bile gerek duymadan İstanbulluları susuz bırakmayacaklarını ve bu konuda hiçbir sorun yaşanmayacağını söyledi. İstanbullulara "Tasarrufa devam" diyen Topbaş, kurnadan sonra şimdi de bahçesi olan İstanbullular’a bahçe sulaması için yağmur sularını doldurmak amacıyla sarnıç önerdi, "Kendi bahçemde sulamayı yıllardır öyle yapıyorum" dedi. Yapılan çağrılar sonrasında, günde 200 bin metreküp su tasarrufu sağlandığını belirten Topbaş, bunun 1.5 Sazlıdere Barajı anlamına geldiğini anlattı. Günlük 2 milyon 100 bin ton su kullanımından yapılacak yüzde 25 tasarrufun günlük 525 bin metreküp olduğunu belirten Topbaş, "İstanbullular bunu başarır. Tasarruf yapmayanları uyarmak zorundayız" dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Sultanahmet Adliyesi müze ya da otel olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adalet Bakanlığı ile yapılan protokolle belediyeye devredilen Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi ile ilgili özel projeler hazırladıklarını söyledi. Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin, Bayrampaşa Cezaevi’nin bulunduğu 110 bin metrekarelik alanın, kentsel dönüşüm alanı olarak kullanılmasını istediğini belirtti. Kadir Topbaş, "Benim çok daha farklı bir projem var. Çevreyi uçuracak şeyler bunlar. Çok etkileyeceği için açıklamıyorum. Bayrampaşa Cezaevi Silivri’ye taşınınca uygulama yapacağız" dedi. Topbaş, Sultanahmet Adliyesi’nin de turizm amaçlı müze ya da otel olarak kullanılmasını planladıklarını söyledi. Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne gelir elde etmek amacıyla İETT arazisi değerinde olmasa bile satmayı planladıkları diğer gayrimenkullerle ilgili çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.