Haberler

29 Mayıs 2007, Salı

Tarihi Okul Binaları Halka Açılıyor!Tarihi Okul Binaları Halka Açılıyor!İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü kendisine bağlı, çoğu okul olarak kullanılan 160 tarihi binayı yap - işlet - devret veya kiralama yoluyla sosyal tesise ya da otele çevirmeye hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay vermesi halinde azınlıkların elindeki tarihi binalar hariç tarihi değer taşıyan okul binaları başka amaçlarla kullanılacak. Bakanlığa sunulan ilk projede Cağaloğlu’ndaki 4 müdürlük binasının otele çevrilmesi öngörülüyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ise bu binaların şimdilik sadece envanter çalışması yapılıyor. Çoğu atıl durumda olan bu binaları halka açmayı düşündüklerini söyleyen müdürlük yetkilileri bazı alanlarda satın alma yapabileceklerini ve uygun görülen binaların turizme açılabileceğini ekliyorlar. Haberin Devamı
Ytong “Ekonomik Konut Yarışması” ile Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekiyor!Ytong “Ekonomik Konut Yarışması” ile Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekiyor!Doğal enerji kaynaklarının tükenmesi tehditi altında, önemi daha da artan “Yapılarda Enerji Verimliliği” konusunda hassasiyetle duran Ytong, dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji tasarrufu ve doğal ısı yalıtımı için yoğun çalışmalar yürütüyor. Ytong’un bu alandaki çalışmalarının son halkası, ulusal çapta düzenlediği “Ekonomik Konut Yarışması” oldu.
Tekirova ve Dalaman''a Sardunya Adası modeliTekirova ve Dalaman''a Sardunya Adası modeliTYD, turizm kasabaları kurmak için harekete geçti. Proje kapsamında özel bölgeler turizm yatırımcılarına açılacak. Kasabada oteller, eğlence yerleri ve hastaneler olacak.
Postopolis!Postopolis!Postopolis! Mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj ve tasarım üzerine beş tam günlük bir etkinlik maratonu. Los Angeles (BLDGBLOG), London (City of Sound), New York (Inhabitat), San Fransisko (Subtopia)’dan blog yazarlarının mimarlar, şehir plancıları, teorisyenler ve tarihçiler ile buluşacağı, panel tartışmaların canlı röportajların, slideshowların ve film gösterilerinin yer alacağı diğer bir deyişle “blograthon” Postopolis!’e 29 Mayıs ile 2 Haziran arasında New York’taki Storefront Sanat ve Mimarlik Galerisi, ev sahipliği yapacak.
Minare düşmanlarıMinare düşmanlarıİsviçre''de koalisyonun en büyük ortağı sağcı Halk Partisi, ''İslamın Avrupa''yı ele geçirmesini ve şeriatı simgeledikleri'' gerekçesiyle minarelerin yasaklanması amacıyla referandum kampanyası başlattı
Everest''te 500 kilo çöp toplandıEverest''te 500 kilo çöp toplandıEverest''te yapılan son temizlik tırmanışında 500 kilo çöp toplandı. Japon dağcı Ken Noguçi, Everest''i temizlemek için 2000''de kampanya başlatmıştı.
Maktum son gün yan çizdiMaktum son gün yan çizdiİstanbul''un en değerli bölgelerinden Levent''teki İETT arazisinin 21 Mart''ta yapılan ihalesinde KDV dahil 1 milyar 152 milyon dolarlık en yüksek teklifi veren Dubaili El Maktum ''un şirketi Sama Dubai, imar kararıyla ilgili davaların sonucunu bekleyecek.
Çeşitlemeler...Çeşitlemeler...Milano tasarım fuarından henüz dönen DefneKoz, MPD için tasarladığı “Çeşitlemeler” adlı serinin sergi açılışı için Nisan ayında Ankara’daydı.
Yıkılan Berlin Cumhuriyet Sarayı’nın Yerine Ne Gelecek?Yıkılan Berlin Cumhuriyet Sarayı’nın Yerine Ne Gelecek?2002’de Alman Federal Parlamentosu Cumhuriyet Sarayı’nın yıkılması kararını aldı. Uzmanlar tarihi alanın kullanım konsepti olarak "Humboldt-Forum" un inşasını önerdiler. Öneriye göre müzeler, kütüphaneler ve sanat koleksiyonları ile burada dünya kültürü için bir yer yapılmalı.
İnşaat sektörünün ''halk ekmeği''yizİnşaat sektörünün ''halk ekmeği''yiz''Devlet, inşaat işinden elini çekmeli'' eleştirilerine hedef olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), varlığıyla piyasanın dengesini sağladığını düşünüyor.
Görsel oyunlarla tasarımGörsel oyunlarla tasarımStandı kabaca "sergileme birimi" olarak tanımlayabiliriz. Mağazalar, fuarlar ya da müzelerde, aslında hayatın pek çok alanında onlarla karşılaşıyoruz.
Mimarların Yorumuyla Kentlerin Dünü, Bugünü ve YarınıMimarların Yorumuyla Kentlerin Dünü, Bugünü ve Yarını24 Mayıs Perşembe günü, Kunsthall’da yapılan basın toplantısıyla açılışı gerçekleştirilen 3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali çeşitli sempozyumlar, konferanslar ve sergilerle devam ediyor. Bienal kapsamında, Kunsthall’da “Visionary Power” ve “New Dutch City” başlıklı iki sergi düzenleniyor. Ancak birbirinden konu ve anlam bakımından bağımsız olan iki serginin, herhangi bir sınırlama olmadan aynı salona yerleştirilmesi, sergilerin anlaşılırlığını zorlaştırıyor.
Nuh''un Gemisi''nde yer ayırdınız mı?Nuh''un Gemisi''nde yer ayırdınız mı?Greenpeace Türkiye, Ağrı Dağı''nda, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte Nuh''un Gemisi''ni inşa ederek dünya liderlerini iklim felaketlerine karşı uyarıyor. Projeye destek verenler de sevdiklerinin fotoğraflarını yollayarak Nuh''un Gemisi''nde yer ayırtıyor.
Huzurunuzda Konya ÇölüHuzurunuzda Konya ÇölüHuzurunuzda Konya Çölü. Daha ayrıntıda Konya’ya bağlı Karapınar Çölü. Karapınar 2 bin 675 kilometrekarelik bir ilçe. 42 bin nüfusu var.
İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07 adlı etkinlik, 09-16 Haziran 2007 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Asfalt deyip geçmeyin!Asfalt deyip geçmeyin!İzmir Büyükşehir Belediyesi, döktüğü asfaltın kalitesi için yılda yaklaşık 47 bin deney ve test yaptırıyor. Denetim ve kontroller, asfalt yola serildikten sonra da sürüyor.
İstanbul''da 10 bin konutun satışına yıl sonuna başlarızİstanbul''da 10 bin konutun satışına yıl sonuna başlarızTOKİ, İstanbul''da sene sonuna kadar toplam 10 bin konutluk bir projeyi satışa çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Söz konusu dairelerden sadece alt gelir grubu ve yoksullar faydalanabilecek.
50 yılda Marmara Denizi kadar sulak alan kurudu50 yılda Marmara Denizi kadar sulak alan kuruduDevlet Su İşleri (DSİ) ile çeşitli kamu kuruluşları tarafından yapılan projeler neticesinde ülke genelinde Marmara Denizi kadar sulak alanın yok olduğu belirlendi.
Anadolu yakasının Karayolları arazisi satıştaAnadolu yakasının Karayolları arazisi satıştaToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO), Üsküdar Burhaniye Mahallesi''nde yer alan 95 bin 939 metrekarelik çok değerli arsayı açık artırmayla satışa çıkardı.
Rezervasyon her çağda vardıRezervasyon her çağda vardıÇanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ve geçmişi antik döneme kadar uzanan Assos Antik Kenti''nde, bugünkü rezervasyon sisteminin bir benzeri uygulanıyordu.
Görünmez EvGörünmez EvDominic Stevens’ın, İrlanda’nın kırsal bölgesinde bulunan bu minimal konut tasarımı Stevens’ın manevi inancını da içeriyor. Dominic Stevens’ın İrlandalı genç mimarlar arasında farklı bir yeri olduğu ortada.
Bienal''e Le Corbusier DokunuşuBienal''e Le Corbusier DokunuşuRIBA’nın, Vitra Design Müzesi’nin ortaklığında 3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali kapsamında NAI’de düzenlediği “Le Corbusier The Art of Architecture” sergisi, sanatı, mimarlığı, tasarımı, kentsel planlamayı ve diğer disiplinleri birlikte kullanmaktan çekinmeyen mimarın çalışmalarından orjinal parçaların sunulduğu ilk sergi. 26 Mayıs’ta esas açılışı yapılacak olan sergi bir gün öncesinde Türkiye’den gelen mimarlar ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yetkililerinin bulunduğu sınırlı bir gruba gezdirildi.
Decofire Yeni Şömine Markaları ile AnlaştıDünyanın en tanınmış şömine ve radyatör markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütmekte olan Decofire “The art of heating” mevcut şömine markaları Focus ve Fondis’in yanında İtalya’dan Piazzetta ve Belçika’dan M-Design firmalarıyla exclusive distribütörlük sözleşmesi imzalayarak ürün gamını zenginleştirdi.
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Atmosfer ve LED’ler”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Nisan - Mayıs sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Aydınlatma, algı ile oynama sanatı. Bir mekanı, binayı, meydanı veya -bütün olarak bakıldığında- bir şehri karanlık çöktüğünde nasıl görmek istiyorsanız, o şekilde insanlara gösterilebilir… Bu atmosferi yaratmak için ihtiyaç olan tek şey ise doğru eller tarafından “tasarlanmış” bir aydınlatma…
Lütfi Kırdar''da renovasyonun 2''nci etabı da tamamlandıLütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nın geçen yıl başlayan ve bu yıl 2''inci etabı tamamlanan renovasyon (var olan dekorasyonun tamamen ya da kısmen yenilenmesi) çalışmaları basına tanıtıldı.
İNTES Başkanı Koçoğlu: İnşaat sektörü, gelişmek için yeterli ivmeyi kazanamadıTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün gelişmek için yeterli ivmeyi kazanamadığını belirtti.
Şehir ve Kültür Endüstrileri İstanbul’da tartışılıyor...İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 21. yüzyılda kültür etkinliklerinin kendi başına bir endüstri boyutuna ulaşması ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke şehirlerinin ekonomik ve kültürel dokularını dönüştürmesi konularının, uluslararası örneklerle tartışıldığı bir konferans düzenliyor.
Baykan Kombi Esen Mühendislik ile Ereğli’deSon dönemde ısıtma sektöründe yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Baykan Kombi, bayilerinin bir yenisini 12 Mayıs Cumartesi günü Ereğli’de bir çok davetlinin katılımlarıyla hizmete açtı.
Kiracıya yeni kazıkMaliye ev kiralarının bankaya yatırılmasını, bankaların da aylık kira bedelinden yüzde 15 stopaj kesmesini planlıyor. Emlakçılar: Ev sahipleri de kiraları artırır.
Erdoğan, seçim meydanında 500 bin konutu ’satacak’Erdoğan, seçim meydanında 500 bin konutu ’satacak’ Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarındaki en önemli kozu oldu.
Apartman girişini arka sokağa almak o kadar mı kolay?Mahalli idarelerin yaptıkları bazı işlere akıl erdirmek mümkün değil. Bazı kararlar alabiliyor, plan değişikliğine gidebiliyorlar. Ama bu alınan kararların kaç vatandaşı mağdur edebileceğini pek düşünmüyorlar.
Megakentte su alarmıGünde 2 milyon metreküp suyun tüketildiği İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en alt seviyesine indi.
İstanbul''un umudu MelenMelen Çayı ile Yeşilçay arasında inşa edilen boru hattı 2007 sonunda bitecek.
En uzun köprü geçişiUlaştırma sektörünün üçüncü büyük boyutlu yatırımı olan Çanakkale Boğaz Köprü Geçişi projesi, yeniden gündeme alınıyor.
Ege''den çevre ve kültür manifestosuDoğal ve kültürel değerler üzerindeki tehdit ve riskler için önlemler önerildi.
Sama Dubai Levent’teki eski İETT arazisi için dilekçe verdiLevent’teki eski İETT arazisinin satış ihalesini kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ihale işlemlerinin davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulmasını talep etti.
Tekirova ve Dalaman''a Sardinya Adası modeliTurizm Yatırımcıları Derneği, Tekirova ve Dalaman''ı dünya jet sosyetesinin uğrak yeri yapmak üzere harekete geçti. Model olarak ise Sardinya Adası alındı.
Kütahya''ya yapılacak havaalanının çevre raporu olumlu çıktıKütahya''nın Altıntaş ilçesinde yapılacak uluslararası bölgesel havaalana Çevre ve Orman Bakanlığı olumlu rapor verdi.
İzmir Jeotermal büyüyebilmek için sermaye artırımına gidiyorİzmir Jeotermal A.Ş., 49 yıllığına devraldığı Seferihisar Jeotermal Sahası''nda yeni kuyular açabilmek için 3 milyon YTL''lik sermaye artırımına gitti. Şirketin yüzde 50 ortağı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yeni yatırımla bölgedeki turizm ve seracılık sektörlerini canlandırmayı hedefliyor.
Kombinin mucidi, Türkiye''de Demirdöküm ile büyüyecekIsıtma sektörünün lider şirketlerinden Demirdöküm''ü satın alan kombi mucidi Vaillant, Türkiye pazarındaki büyümesini sürdürecek.
Ünlülerin dekorasyon merkezi Habitat Türkiye''deModern ev mobilyaaksesuvarının dünyadaki öncüleri arasında sayılan ve pek çok farklı ürünü aynı çatı altında sunan Habitat, Türkiye''deki ilk mağazasını geçtiğimiz hafta Şişli''deki Addresİstanbul''da açtı.
Karayolları arazisi Zorlu''ya devrediliyorİstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları arazisi 30 Mayıs Çarşamba günü resmen Zorlu Grubu''nun olacak. Grup, ihale bedeli olan 800 milyon doları peşin ödeyecek.
Nükleer Santraller Yasası’nda değişiklikMeclis Sanayi Komisyonu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer''in bazı maddelerini veto ettiği Nükleer Santraller Yasası’nı değiştirerek kabul etti. Komisyon, Sezer''in veto gerekçelerini dikkate alarak yeni düzenlemelere gitti.
Bazı yollar trafiğe kapatılıyorİstanbul''un fethinin 554’üncü yıldönümü dolayısıyla bugün düzenlenecek tören nedeniyle dün akşamdan itibaren bazı yollar trafiğe kapatıldı.
Bebek’te marina telaşıBebek sahilinde inşaatı devam eden sahil düzenleme ve yürüyüş yolunu genişletme çalışmaları, ‘Marina yapılacak’ söylentisine neden oldu. Marina söylentileriyle çalkalanan Bebek’te yaşayanlar, sokaklara, ‘Marinaya hayır’ pankartları asıp, imza kampanyası başlattılar.
Dubai Towers yargı kıskacındaİstanbul’da İETT arazisi üzerine yapılması planlanan ve ihalenin sonuçlanmasına karşın kamuoyunda tartışması hala süren Dubai Towers, yargı kıskacında.
Büyükşehir ve Şahinbey Belediyesi kültürel miras projeleriyle ödül aldıGaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği''nin ''Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması''nda ödüle layık görüldü. Tarihi Kentler Birliği''ne üye 30 belediyenin, kültürel miras ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı proje ve uygulamalarıyla aday oldukları yarışmanın 2006 yılına ilişkin değerlendirmeler sonucu, ''Başarı Ödülleri'' dalında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ''Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve Uygulaması Projesi'' ile başarı ödülüne layık görüldü. Gaziantep Şahinbey Belediyesi ise, Nakıpoğlu Evi, Gümrük Hanı Restorasyonu, Kolejtepe Tarihi Okul Binası Restorasyonu, Şehitler Parkı Çevre Düzenlemesi ve Düveroğlu Evi Koruma projeleri ile ''Özendirme Ödülü''nü aldı. Tarihi Kentler Birliği''nin İstanbul Bakırköy''deki buluşmasında ödülünü alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Gaziantep, her gün biraz daha büyürken tarihi dokusunu ve yapısını koruyan, ekonomik potansiyeli ve büyükşehir statüsü ile bir dünya kenti. Gaziantep''in simgesi haline gelmiş yapıların sanat eserlerine dönüştürerek, yeni nesillere hem sosyal hem de kültürel değerleri emanet etmeyi ve bu eserlere hayat kazandırmayı kendimize görev bildik." dedi. Projeleri ''Özendirme Ödülü''ne layık görülen Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can da, "Bu yapıların bakımsızlık ve tahribatlar nedeniyle sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bu yapıları, kültürümüzün hatıraları olarak topluma ve şehrimize kazandırmak ve koruma bilincinin oluşması için çalışıyoruz." diye konuştu.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Serkan Canbaz
Seçim vaadi değil, turizm projesi; Tac Mahal''i Boğaz''da yüzdüreceğizDoğal güzelliği ile yüzyıllar boyu edebiyatçılara ilham kaynağı olmuş Boğaziçi, şanına yakışır bir proje ile dünya gündemine taşınmaya hazırlanıyor. Projenin sahibi kamuoyunun yakından tanıdığı bir işadamı: Ali Rıza Bozkurt. ''Dünyanın en güzel su yolunda gezmek isteyenler neden sadece balıkçı teknelerine mahkum bırakılıyor?'' sorusundan yola çıkan Bozkurt, Boğaz''ın silüetini değiştirecek bir proje için kolları sıvamış. Projeye göre 40 metre uzunluğundaki teknelere Tac Mahal, Elhamra Sarayı, Ayasofya, İshakpaşa Sarayı gibi mimari şaheserler daha küçük ölçekte; ancak birebir monte edilecek. Tekneler arasına köprüler ile geçiş yapılacak. Böylelikle tekneler sıra ile dizildiğinde ortaya 8 kilometre uzunluğunda seyir halinde ''Minyaworld Müzesi'' çıkacak. İçinde restoran, kafe ve alışveriş merkezlerinin yer alacağı tekneler halka açık olacak. Turizmciler ''yüzen dünya harikalarını'' görmek için turistlerin dünyanın dört bir yanından İstanbul''a akın edeceğini söylüyor. Bozkurt, "Avrupa''ya başkentlik yapacak İstanbul''un böyle bir projeye ihtiyacı var. Ayrıca projenin finans sorunu da yok. Belediye isterse ortak olabilir." diyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Susuzluk İçin Büyükşehir Belediyesinin Aldığı ÖnlemlerBaşkent’in susuzluk sorunun çözümü için Belediyenin aldığı önlemleri anlatan Başkan Gökçek, “Yeşil alanları sulanmak için kuyular açtık, yeşil alanları buradan tankerlerle aldığımız sularla suluyoruz.
Deniz taşımacılığının sorunları İstanbul’da masaya yatırılacakÜyeleri arasında feribot işletmecileri, uluslararası gemi inşa şirketleri, yan sanayi firmaları, sektörel basın organları ve finans kuruluşlarının bulunduğu Uluslararası Feribot Taşımacıları Birliği (INTERFERRY), her sene dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlediği ve sektörü masaya yatırdığı kongresini 2009 senesinde İstanbul’da İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ev sahipliğinde düzenlemeye karar verdi.
Gaziantep''te Mozaik SempozyumuGaziantep, 4. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu Toplantısı''na ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ''Corpus'' içeriği ile gerçekleştirilen toplantı, bu yıl "Gaziantep, Halfeti ve Rumkale''de Turizm Etkinliğinin Artırılması Projesi" kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ''Uluslararası Mozaik Sempozyumu'' ile birleştirilerek 5-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Toplantı tarihi, dünyadaki ilk örneklerinden birisi olarak Gaziantep''te kurulan Gaziantep Mozaik Merkezi''nin ikinci dönem öğrencilerini mezun edeceği döneme rastlıyor. İlk dönem ve ikinci dönem öğrencileri bu toplantı sayesinde konusunda uzman uluslararası mozaik sanatçılarının fikir ve tecrübelerinden yararlanabilme fırsatı bulacaklar. Toplantının ilk günü Zeugma kenti ve Gaziantep Mozaik Müzesi ziyaret edilecek. Toplantıda arkeoloji, konservasyon ve modern uygulamalar konularında bildiriler sunulacak. Arkeoloji oturumunda Gaziantep ve çevresinin mozaik zenginliğini yansıtan bildirilere öncelik verilecek.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Yılmaz
Galatasaray Adası''na ''kaçak bölüm'' yıkımıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri, Galatasaray Spor Kulübü tarafından Reina''nın sahibi Mehmet Koçarsalan''a 3 yıllığına kiralanan Galatasaray Adası''nda mevcut yapıya ek bölümler yapıldığını belirledi.
2 aylık çimento üretimi 5,2 milyon tona ulaştıTürkiye''nin toplam çimento üretimi, bu yıl şubat sonu itibarıyla 5,2 milyon tona ulaştı. Üretilen çimentonun 796 bin tonluk bölümü ihraç edildi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, üretilen çimentonun 4,5 milyon tonu iç piyasada tüketildi. Bu yılın iki aylık döneminde en fazla çimento üretimi, yine Marmara Bölgesi''nde gerçekleşti. Bölgedeki fabrikalarda şubat sonu itibarıyla 2 milyon ton çimento üretildi. Bunu 854 bin tonla Ege Bölgesi, 804 bin tonla da Akdeniz Bölgesi takip etti. Türkiye''nin geçen yılki toplam çimento üretimi, 45 milyon ton düzeyindeydi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
35 Dolar''a ihraç edilen çimento iç pazarda 90 Dolar''a satılıyorTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy, Türkiye’de çimento 35 dolara ihraç edilirken içeride 80-90 dolar civarında satıldığını belirterek...
Yapı denetiminde demir ve beton hataları sıfıra indiBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, yapılan yasal düzenlemelerle yapı denetiminde demir ve beton denetimlerinde hataların sıfıra indiğini belirterek, "görevinizi çok iyi yerine getirdiniz, sizin arkanızdayız" dedi.
Sevda Tepesi örneği gözlerini korkuttu1984 yılında İstanbul’u ziyaretinde Anadoluhisarı’nın en güzel manzaralı yeri olan Sevda Tepesi’ni beğenen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bin Abdülaziz, kendisine boğaz manzaralı bir ev yaptırmak için bu araziyi almak istedi.
Topbaş, saray yaptırıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Topkapı, Çırağan, Yıldız ve Beylerbeyi Sarayı’na ilave olarak Ali Paşa Sarayı’nı yeniden canladırmak için düğmeye bastı.
Kent - Yorum: İkinci perdeİstanbullu''nun görmekten artık neredeyse hiçbir rahatsızlık duymadığı (!) beton yığınının hikâyesinde perde ikinci kez açıldı. Bu kez aktörler farklı da olsa hikâyemizin adı aynı: Park Otel. Konusu ise bu kez ne yazık ki daha da derinleşiyor.
Akdeniz bölgesi kuruyacakProf. Dr. Doğan Altınbilek, bir eylem planı hazırlanmazsa 2030’da durumun daha da kötüleşeceğini söylüyor. Küresel ısınmanın dünyayı her geçen gün daha fazla tehdit ettiği şu günlerde, Türkiye önemli bir uluslararası toplanıya ev sahipliği yapacak.
Paranoya kent(li)Kasım 2003 İstanbul, Mayıs 2007 Ankara Ulus Meydanı ve doğu illerinde sayısını belki de bilmediğimiz kent meydanlarındaki bombalı terör eylemleri...
Şeyh parayı ödemediİstanbul’un en değerli bölgelerinden Levent’teki İETT arazisinin 21 Mart’ta gerçekleştirilen ihalesinde KDV dahil 1 milyar 152 milyon dolarlık en yüksek teklifi veren Dubai Şeyhi El Maktum’un şirketi Sama Dubai...
Akıllı evler irisi tarayarak sahibini gözünden tanıyorCOMPEX Consumer 12. Uluslararası Tüketici ve Ev Elektroniği Şovu, bugün başlıyor. Fuarda sergilenecek akıllı ev, konutta teknolojinin geldiği son noktayı gösterecek..
Evler bitiyor, sıra dekorasyonda2005''teki konut patlaması İstanbul''daki ilk meyvelerini vermeye başlayınca şehirdeki dekorasyon mağazaları da ''altın çağ''a ilk adımlarını attı. Yeni konutların henüz çok az bir kısmı teslim edilmiş olsa da dekorasyon mağazalarının cirolarında şimdiden yüzde 35''e varan oranda artışlar gözleniyor..
Gebze Belediye Başkanı, Arıtması Olmayan Fabrikaların Çevreyi Katlettiğini Söyledi: Organize bir saldırı altındayızKocaeli Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan, Gebze Belediyeler Birliği''nin dünkü toplantısında kendiliğinden gündeme gelen çevre sorunlarına değindi.
Dönüşüm projesi protesto edildiÇeşitli sivil toplum örgütleri, kentsel dönüşüm projelerini protesto etmek amacıyla Ankara, Kurtuluş''ta miting düzenledi. Hükümet politikalarını protesto eden Tertip Komitesi''nden Avukat Ender Büyükçulha, "Yöneticilerimiz tüccar oldu. Evlerimizin yerine lüks binalar yapacaklar'''' dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
''Tehlikeli atık'' raporundan bir gün sonra 27 zehir varili bulunduSayıştay raporu dün Türkiye''de tehlikeli atıkların sadece yüzde 5''inin kurallara uygun olarak yok edildiğini gözler önüne sererken, dün Kastamonu''da, içi kimyasal atık madde dolu 27 varil bulundu. Devrekani-Çatalzeytin yolunda bulunan variller Sivil Savunma Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü''nce incelendi. İncelemede varillerde kimyasal hammadde atığı bulunduğu tespit edildi. Yapılan araştırmada, varillerin İstanbul''da faaliyet gösteren bir şirkete ait olduğu, nakliyecilik işiyle uğraşan Y.S. tarafından bölgeye bırakıldığı belirlendi. Y.S. gözaltına alınırken şüpheli variller geçici olarak çukura gömüldü. Sayıştay''ın ''Türkiye''de Atık Yönetimi'' raporuna göre atıkların yüzde 5''i kuralına uygun yok ediliyor, yüzde 40''ı yakılıyor, kalanlar evsel atıklarla depolanıyor ve yeraltı sularına karışarak hastalık yapıyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''Türk misafirperverliği Ela Hotel''le markalaşacak''Akdeniz Bölgesi''nin en önemli yatırımlarından biri olan ve 110 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ela Quality Resort Hotel Genel Müdürü Ahmet Çolakoğlu, lüks otel kategorisinde fiyat rekabeti yapmak yerine kendi kulvarını yaratan bir tesis kurduklarını belirterek, "Yemekten misafirperverliğe kadar değerlerimizi öne çıkaran bir konsept yarattık" dedi. SPA tatiline uygun konsept geliştirdiklerini de anlatan Çolakoğlu, "Bunun yanında, klinik hizmetleri geliştireceğiz. Tıbbi tedavi ağırlıklı bir tatil konsepti sunacağız. Uluslararası lisansı olan, ciddi bir sağlık kuruluşuyla işbirliği yaparak, diş ve göz tedavisine yönelik, 10-15 günlük tatil alternatifi hazırlıyoruz. Bu Avrupalı sigorta şirketlerinin de çok işine gelecek. Çünkü, örneğin Avrupa''da 1.500 Euro olan bir diş kaplama tedavisi Türkiye''de 300- 400 euro. Ve bu konulara özellikle 40 yaşın üstünde çok ciddi talep var. Böylece kışın düşük fiyatlarla rekabet etmek yerine farklılık yaratacağız" dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Kale''den ''esnek'' devrim!Bu yıl 50’nci kuruluş yılını kutlayan Kale Grubu şirketlerinden Kaleseramik, yapı sektöründe yeni fikirlerin uygulanmasına olanak sağlayacak esneyebilen seramik üretti.
Denizi kirleten yatlara insansız uçakla suçüstüDenizleri kirleten yatlar ve oteller, insansız uçaklarla takip edilip, ''suçüstü'' yapılacak. DenizTemiz Derneği''nin Denizcilik Müsteşarlığı''yla birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde...
''Halkın barınma hakkı var''''Halkın Barınma Hakkı Var'' Tertip Komitesi, kentsel dönüşüm projelerinin yoksul emekçi kitleleri yaşam ve barınma hakkından yoksun bıraktığına dikkati çekmek üzere, Ankara Abdi İpekçi Parkı''nda bir araya gelen eylemciler, sloganları atarak Kurtuluş Parkı''na yürüdü. Burada konuyla ilgili açıklama yapan komite üyeleri, "Başta Ankara ve İstanbul''da olmak üzere AKP''li belediyeler, fiili kentsel dönüşüm uygulamalarıyla yoksul halkı kent içindeki yaşama ve barınma hakkından yoksun bırakmaktadır" diyerek tepkilerini dile getirdi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
En uzun binada yangınRusya''nın başkenti Moskova''daki Ostankino televizyon kulesinde yangın çıktı. Avrupa''nın en uzun binası olan 540 m.''lik kulede, sabah çıkan yangın öğle saatlerinde söndürüldü. Yetkililer yangına kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımın kulenin balkonunun dışındaki izolasyon malzemesini tutuşturmasının yol açtığını söyledi. Yangından Moskova''daki televizyon yayınları etkilenmedi. Kulede 2000''de çıkan yangında üç kişi ölmüş ve başkentte TV yayınları birkaç gün kesilmişti.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Prefabrik üniversiteDeprem sonrası Körfez Sanayi Sitesi karşısındaki Veziroğlu İnşaat AŞ''nin şantiye olarak kullandığı alana yerleşen Mühendislik Fakültesi, 8 yıldır buradaki prefabrike dersliklerde eğitim-öğretimi sürdürüyor.
200 metrekarelik 1 evi olan özürlüye emlak vergisi yokBEŞ hafta boyunca engellilere sağlanan ekonomik kolaylıkları ve karşılaşılan zorlukları işlemiştik. En çok şikayet alıp işlediğimiz konulardan birisi de 2022 Sayılı Yasa kapsamında maaş alan özürlülerin yüzde 50 faizle geriye doğru borçlandırılmasıydı.
Marmara''da fayın kalbine inen ilk Türk bilim kadınıL''Atalante gemisindeki ekipten Gülsen Uçarkuş, denizaltıyla dalarak, Kuzey Anadolu Fay Hattı''nı çıplak gözle izledi: Üzeri tortuyla kaplıydı, uzun süredir hareket etmediği belliydi...
The New York Times''ta İstanbul''un gece rehberiABD''nin en önemli gazetesi The New York Times''ın internet sitesinde yer alan seyahat bölümünde dünyanın dört bir yanından kentlerle ilgili çeşitli bilgiler yer alıyor. Bu şehirler arasında, artık Avrupa''nın en önemli eğlence bölgelerinden biri haline gelen İstanbul da var.
KurudukSon 50 yılın en kurak yaz mevsimi kapıda. İstanbul’daki barajlarda su seviyesi her gün biraz daha düşüyor. Ömerli Barajı’nda suların çekilmesiyle tarihi mezar taşları ortaya çıktı. Büyükçekmece Gölü ise top sahasına döndü
Teknelere havadan cezaDenizTemiz Derneği''nin Denizcilik Müsteşarlığı ile birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde denizi kirleten turistik tesis, yat ya da tekneyi tespit ederek, haklarında yasal işlem uygulanmasını sağlayacak.
İstanbul’da arazi geliştirmeTürkiye’de ve özellikle İstanbul’da arazi geliştirme ağırlıklı olarak bireysel girişimcilerin liderliğinde organize olmuştur.
''En ince, en büyük ve en hafif'' seramikÇanakkale Seramik''in Çan fabrikasında kurulan tesiste, İtalyan System ile birlikte yapı sektörü için büyük önem taşıyan bir kaplama malzemesi geliştirildi.
Ve Allah suyumuzu kesti..."Ne yapıyorlar bunlar?" dedi yaratan. Ona kadastro raporlarını götürdüler: - Tam 72 gölü kurutup kimisini tarla olarak köylülere dağıtmışlardı seçim zamanı... Kimisinin içine kooperatif evleri yaptılar, kimisinin içine havaalanı...
Kuşaklar arasında ortak bir dilden yoksunlukFındıklı''nın üstünden Cihangir''le, Gümüşsuyu''na doğru çarpık çurpuk yükselip giden beton yığınlarının çoğu yarım yamalak balkonlarıyla pencereleri...
Dünyaya gizli yeraltı kentlerini anlatıyorABD''nin Los Angeles kentinde yaşayan Türk yönetmen Emre Şahin''in The History Channel''de ''Cities of the Underworld'' adıyla yayımlanan, 13 büyük şehrin yeraltındaki gizemli tarihini anlattığı belgeselini, bir günde 1.53 milyon kişi izledi.
Yale''li gençler köye ''el koydu''!Köy okulunun masalarında, Amerikalı misafirler için kurulan sofra, marifetli ellerden çıkmış bin bir çeşit yemek, börekler, tatlılar, taze çaylarla dolu.
Belediye suluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaşanan kuraklık nedeniyle, halkı sık sık suyu tasarruflu kullanmaya çağırıyor. Haklı ve yerinde bir uyarı. Ancak, iki ayrı yerde, iki ayrı tabloyu geçmek mümkün değil. Önceki akşam, saat 00.30 sıraları, İkitelli kavşağı. Bir beldiye aracı, kaldırımları yıkıyor. Ondan yarım saat sonra, Tophane. Bir belediye aracı, yine kaldırımları yıkıyor. Bahçeleri sulamak, arabaları yıkamak, evlerde suyu dikkatli kullanmak uyarısında bulunan belediye, kendisi su koyuveriyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Jeolojik miras Meke Gölü yok oluyorKonya''nın Karapınar İlçesi''nde bulunan ve dünya coğrafyasında bir eşi benzeri olmayan "jeolojik miras" Meke Gölü, göz göre göre kuruyor. Konya Havzası''nda tarımda aşırı su kullanımı ve bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle son 2 ayda gölün suları yeniden hızla çekilmeye başladı. Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen Meke Gölü''nun su seviyesinin 1 metreye düştüğü belirtildi. Özellikle kıyı kesimleri tamamen kurudu. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, gölün en derin seviyesinin 1 metreye düştüğünü belirterek özellikle kıyılarının çamur deryası haline geldiğini söyledi. TEMA Karapınar Şube Başkanı Musa Ceylan ise, "Yaz sonuna kadar Meke Gölü''nün tamamen kurumasından endişe ediyoruz" dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kerem Pulgat
Öger: Turizmde betonlaşma terörden daha tehlikeliAlman-Türk Vakfı ve Öger Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, turizm sektöründe betonun terörden daha büyük bir tehlike yarattığını söyledi. Turizm bölgelerindeki bazı belediye başkanlarını da ''betoncu'' olarak niteleyen Öger, "Üzülerek söylüyorum ama PKK''dan daha büyük sorun. Terörü çözebilirsin ama betonu diktin mi, telafisi zor olur. Bu işin önüne geçilmesi lazım. Turizmde betonlaşma terörden daha büyük tehlikedir" dedi.Ankara''da yaşanan terör eyleminin Alman basınında büyük yankı uyandırmadığını, ancak devamının gelmesi halinde turizme ciddi zararlar verebileceğini vurgulayan Öger, yaklaşan genel seçimlerin de Alman tatilcileri etkilemeyeceğini ifade etti. Öger şöyle dedi: "Turizmde bizim hedeflerimiz 2005 rakamlarına ulaşmak. 2006 bildiğiniz gibi turizm için son derece kötü bir seneydi. Bu sezona iyi başladık ama Ulus''ta yaşanan bombalama olayı çıktı. Bunun arkası gelmezse rahat bir nefes alacağız ama arkası gelirse sektörü yine kötü günler bekliyor. Seçim de özellikle Alman tatilciler için bir mesele değil. Bunu abartmayalım."
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Saffet Yenigün
Mimarinin ardındaki Osmanlı tarihiDoğan Kuban’ın Osmanlı Mimarisi, yazarının da söylediği gibi bir Osmanlı tarihi olarak nitelenebilir.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.