Haberler

31 Mayıs 2007, Perşembe

ReklamlarReklamlarSayısı hızla çoğalan konut projeleri beraberinde bu projelere ait reklam çalışmalarında da canlılık getiriyor. Gün geçtikçe daha fazla konut projesi reklamına gazete, dergi, televizyon, internet gibi alanlarda rastlanıyor. Konut projelerinin reklam içerikleri, projeye dair bilgisayar ortamında hazırlanmış 3d görselleştirme çalışmaları, örnek daireden fotoğraflar, açıklayıcı metin ve ilgi çekici sloganlardan oluşuyor. Reklam metinlerinde ön plana çıkan sözcüklerden biri olan “yaşam” açılımlarıyla, reklamı yapılan projeden konut satın alınarak nasıl bir yaşama sahip olunacağı hakkında ipuçları veriyor. Reklamdaki konutun gelecekteki sahibini satın aldığı evin yanında “sakin”, “konforlu”, “güvenli”, “doğal” ve “modern” bir yaşam beklediği vurgulanıyor. Haberin Devamı
Mimarlık Bienali Festivalleşirken Telaffuz Problemlerini de AştıMimarlık Bienali Festivalleşirken Telaffuz Problemlerini de AştıLondra Mimarlık Bienali adını Londra Mimarlık Festivali (LFA) olarak değiştirdi. Bunun nedeniyse birçok kişinin “bienal” kelimesini telaffuz edemiyor olması.
Zorlu: Peşin ödedik, yargıya güveniyoruzZorlu: Peşin ödedik, yargıya güveniyoruzİstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi törenle Zorlu Grubu’na devredildi. Grubun patronu Ahmet Zorlu, ihaleyle ilgili açılan davalar konusunda “Türk hukukuna güveniyoruz” dedi.
Bir Başka Gün ÖlBir Başka Gün ÖlEleştirmenler ve yıldızlar arasındaki dayanışma çemberi hem halka hem mesleğe zarar veriyor. İşte yine başlıyoruz. Ünlü bir firma, körleştiren bir yıldız toz bulutu içinde, uzun zamandır beklenen bir projeyi tamamlıyor.
Gümüldür MucizesiGümüldür MucizesiBüyükşehir Belediyesi, çöp yığınlarının biriktirildiği ve çevre sağlığını tehdit eden Gümüldür çöplüğünü, modern bir katı atık transfer istasyonuna dönüştürdü.
Topkapı Sarayı’nın tarihi avlusu yeniden düzenlediTopkapı Sarayı’nın tarihi avlusu yeniden düzenlediİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3.5 milyon YTL harcanarak ‘Türk Bahçesi’ tarzında yeniden düzenlenen Topkapı Sarayı’nın “1. Avlu Bahçesi”ni Bakan Atilla Koç ve Başkan Kadir Topbaş açtı.
ODTÜ Mezuniyet Projeleri Sergisi Üzerine 1 Röportaj 5 YorumODTÜ Mezuniyet Projeleri Sergisi Üzerine 1 Röportaj 5 YorumHavaalanları için yapılan oturma elemanları, şık bir kıyafet giydiğinizde de size eşlik edebilecek deri bir laptop çantası, paylaşarak yemek pişirmeye imkan veren ocak - fırın, ya da şehir içi otobüsler için şoför kabini tasarımı. Bunlar 28 - 30 Mayıs 2007 tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirilen ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisindeki çalışmalardan bazıları. Otuz altı firmanın danışmanlık yaptığı çalışma, üniversite-sanayi işbirliğine iyi bir örnek. Serginin açılışında Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Gülay Hasdoğan’la üniversite - sanayi işbirliği üzerine konuştuk.
Rezan Has Müzesi’nde “Müze Mimarlığı” ve “Kültürel Mirasın Korunması” Tartışılıyor...Rezan Has Müzesi’nde “Müze Mimarlığı” ve “Kültürel Mirasın Korunması” Tartışılıyor...Kadir Has Üniversitesi - Rezan Has Müzesi, birbirinden eşsiz sergilere ev sahipliği yaparken, aynı zamanda paneller ve konferanslarla da müzeciliğin ve tarih bilincinin gelişimine katkıda bulunuyor.
İzmir''in “Röntgeni” Çekiliyorİzmir''in “Röntgeni” Çekiliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Coğrafi Adres Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında 600 bin bina ve 6.500 kilometrelik yol bilgilerini sisteme işledi. Acil durumlarda hız ve zaman kazandıracak veri toplama çalışmalarının Ağustos ayına kadar tamamlaması hedefleniyor.
Şimdi sıra İMÇ Blokları''ndaŞimdi sıra İMÇ Blokları''ndaBüyükşehir Belediyesi 1100 dükkânı yıkıp yerine prestij konutları inşa etmek istiyor. Karşı tarafın karara itirazı nedeniyle Danıştay 6. Dairesi''nde devam eden dava kapsamında, YTÜ''nün öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti çarşıda inceleme yapacak.
‘Dubai Şeyhi’nin talebini değerlendiriyoruz’‘Dubai Şeyhi’nin talebini değerlendiriyoruz’İETT garajı ihalesini kazanan Dubai Şeyhi Maktum, 1.1 milyar YTL’lik ihale bedelini dün sürenin dolmasına rağmen ödemedi. Kadir Topbaş, Sama Dubai’nin ödeme süresinin uzatılmasını istediğini, konuyu değerlendirdiklerini söyledi.
İstanbul yeniden fethedildi!..İstanbul yeniden fethedildi!..Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 554. yılını lazer ve havai fişek desteğiyle Haliç’te yapılan muhteşem bir şölenle kutladı. Kutlamada ışık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak İstanbul’un Fethi’nin birebir yaşatılması izleyenleri büyüledi.
Carlton''un bitiş öyküsüCarlton''un bitiş öyküsüÖzellikle yabancı seyahat acentelerinin yoğun ilgisini çeken Carlton Oteli, 1986''da Özal hükümeti döneminde "Yenisini yapacağımızdan eskisi hükümsüzdür" denilerek yıktırıldı. Ancak yerine yenisi yaptırılamadı, o güzelim otelin daha sonra Halis Toprak ''a satılan arazisi aylardır satılamıyor.
25 yıl bekleyen açılış25 yıl bekleyen açılışİstanbul Arkeoloji Müzesi''nin 25 yıldır kadro eksikliği ve ödenek yetersizliği nedeniyle kapalı olan Antik Mezar Kültü bölümü dün törenle ziyarete açıldı. Türkiye''nin bilinen en büyük lahiti olan 24 tonluk MS 3. yüzyıla ait Sidemara Lahiti büyük önem taşıyor.
"Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi" Konulu Workshop"Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi" Konulu WorkshopİYTE AFA - Mimar ve Mimar Serhat Akbay’ın organizasyonuyla 17 - 27 Haziran 2007 tarihleri arasında Dikili Yahşi Bey Köyde Taş Duvarlarının Mekansal İlişkileri / Yaşamsal Önemi konulu bir workshop gerçekleştirilecek. İletişim sponsorluğunu Arkitera Mimarlık Merkezi''nin yaptığı workshopa katılım ücretsiz olup öğrencilerden yalnızca kendi yiyecek masraflarını karşılamaları bekleniyor. Kontenjanın 12 kişiyle sınırlı olduğu workshopa Türkiye’deki tüm mimarlık bölümü 2., 3., 4. sınıf öğrencileri başvurabilirler. Son başvuru tarihi 05 Haziran 2007′dir. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
Tarih: 30 Mayıs 2007
Ytong “Ekonomik Konut Yarışması” ile Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekiyor!Ytong “Ekonomik Konut Yarışması” ile Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekiyor!Doğal enerji kaynaklarının tükenmesi tehditi altında, önemi daha da artan “Yapılarda Enerji Verimliliği” konusunda hassasiyetle duran Ytong, dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji tasarrufu ve doğal ısı yalıtımı için yoğun çalışmalar yürütüyor. Ytong’un bu alandaki çalışmalarının son halkası, ulusal çapta düzenlediği “Ekonomik Konut Yarışması” oldu.
Tarihi Okul Binaları Halka Açılıyor!Tarihi Okul Binaları Halka Açılıyor!İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü kendisine bağlı, çoğu okul olarak kullanılan 160 tarihi binayı yap - işlet - devret veya kiralama yoluyla sosyal tesise ya da otele çevirmeye hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay vermesi halinde azınlıkların elindeki tarihi binalar hariç tarihi değer taşıyan okul binaları başka amaçlarla kullanılacak. Bakanlığa sunulan ilk projede Cağaloğlu’ndaki 4 müdürlük binasının otele çevrilmesi öngörülüyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ise bu binaların şimdilik sadece envanter çalışması yapılıyor. Çoğu atıl durumda olan bu binaları halka açmayı düşündüklerini söyleyen müdürlük yetkilileri bazı alanlarda satın alma yapabileceklerini ve uygun görülen binaların turizme açılabileceğini ekliyorlar.
Tekirova ve Dalaman''a Sardunya Adası modeliTekirova ve Dalaman''a Sardunya Adası modeliTYD, turizm kasabaları kurmak için harekete geçti. Proje kapsamında özel bölgeler turizm yatırımcılarına açılacak. Kasabada oteller, eğlence yerleri ve hastaneler olacak.
Postopolis!Postopolis!Postopolis! Mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj ve tasarım üzerine beş tam günlük bir etkinlik maratonu. Los Angeles (BLDGBLOG), London (City of Sound), New York (Inhabitat), San Fransisko (Subtopia)’dan blog yazarlarının mimarlar, şehir plancıları, teorisyenler ve tarihçiler ile buluşacağı, panel tartışmaların canlı röportajların, slideshowların ve film gösterilerinin yer alacağı diğer bir deyişle “blograthon” Postopolis!’e 29 Mayıs ile 2 Haziran arasında New York’taki Storefront Sanat ve Mimarlik Galerisi, ev sahipliği yapacak.
Minare düşmanlarıMinare düşmanlarıİsviçre''de koalisyonun en büyük ortağı sağcı Halk Partisi, ''İslamın Avrupa''yı ele geçirmesini ve şeriatı simgeledikleri'' gerekçesiyle minarelerin yasaklanması amacıyla referandum kampanyası başlattı
Maktum son gün yan çizdiMaktum son gün yan çizdiİstanbul''un en değerli bölgelerinden Levent''teki İETT arazisinin 21 Mart''ta yapılan ihalesinde KDV dahil 1 milyar 152 milyon dolarlık en yüksek teklifi veren Dubaili El Maktum ''un şirketi Sama Dubai, imar kararıyla ilgili davaların sonucunu bekleyecek.
Çeşitlemeler...Çeşitlemeler...Milano tasarım fuarından henüz dönen DefneKoz, MPD için tasarladığı “Çeşitlemeler” adlı serinin sergi açılışı için Nisan ayında Ankara’daydı.
Yıkılan Berlin Cumhuriyet Sarayı’nın Yerine Ne Gelecek?Yıkılan Berlin Cumhuriyet Sarayı’nın Yerine Ne Gelecek?2002’de Alman Federal Parlamentosu Cumhuriyet Sarayı’nın yıkılması kararını aldı. Uzmanlar tarihi alanın kullanım konsepti olarak "Humboldt-Forum" un inşasını önerdiler. Öneriye göre müzeler, kütüphaneler ve sanat koleksiyonları ile burada dünya kültürü için bir yer yapılmalı.
Cam Kılıfta Cennet, Cehennem ve ArınmaCam Kılıfta Cennet, Cehennem ve ArınmaHollanda’da bugün ne çok genç mimarın yetişmekte olduğunu bilmek gerçekten korkutucu. Mesleğin hüküm süren entellektüel prensi Rem Koolhaas’ın uzun gölgesinde kalıyorlar olsalar da, apaçık ortadadır ki, yeni yetişen mimarlar da kendi güçlü yaratıcı seslerini duyurmayı başardılar.
Lösemili çocuklar için arazi hazırLösemili Çocuklar Vakfı’nın Ankara’da yaptırmak istediği "sağlık kentine" dört yıldır bir arsa tahsisi yapılmamasını eleştiren bir yazı yazmıştım.
MSGSÜ, Şile''ye taşınıyorŞile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Senatosu''nun, üniversite yerleşkesinin Şile''ye taşınması kararı aldığını aldığını bildirdi.
Kapadokya''nın adı değişsin!TBMM Türkçe Araştırma Komisyonu''nun AKP''li üyeleri, Kapadokya ve Efes gibi tarihi yerlerin Türkçe isimlerinin kullanılmasını önerdi.
Gecekondu ve marina"Şehri istismar edeni şehir cezalandırır”. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, CHP’nin 1994 yerel seçimlerindeki İstanbul hezimetini bu cümle ile tarif ediyor...
Tezman''dan zeytin diyarına tatil evleriAyvalık Karaağaç''ta yapımına başlanan Zeytinlibahçe Evleri''nde villa fiyatları 90 bin euro''dan başlıyor, 120 bin euro''ya kadar çıkıyor
Feng Shui''ye göre yatırım arazisi seçtiHintli polyster üreticisi Polyplex, Avrupa Serbest Bölgesi''ndeki arazi seçiminde yatırım şartı olarak arazinin kuzeye bakmasını talep etti
Başkan Topbaş; “Levent’teki arazinin satışının gecikmesi İstanbul’un aleyhine”Başkan Kadir Topbaş, “Eski İETT arazisini sürekli manşetlere taşımanın İstanbul’a ne kazandırıp kaybettirdiğinin iyi düşünülmesi gerekiyor. Vatandaşlarımız önümüzdeki seçimlerde bu mantıkla hareket edenlerle hizmet edenlerin ayrımını çok iyi şekilde yapacak” dedi.
Defterdar Camisi açıldıMinaresinde hokka ve kalemin bulunduğu dünyanın tek ibadethanesi olma özelliğini taşıyan Eyüp''teki Defterdar Camisi, restore edilerek yeniden açıldı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye''de bulunan 18 bin 500 tescilli tarihi eserin yüzde 60''ının İstanbul''da olduğunu, bunların da büyük bir bölümünün onarım ve restorasyona ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Milli Saraylar, okullu oluyorTarihî ve kültürel mirası korunmak için Yıldız Teknik Üniversitesi ve Milli Saraylar Daire Başkanlığı''nın işbirliğiyle hazırlanan Milli Saraylar ve Tarihî Yapılar Meslek Yüksekokulu (MSTYMYO) projesi hayata geçiyor. Milli Saraylar Daire Başkanlığı Yıldız Şale kampüsünde yapılandırılacak olan MSTYMYO ile ilgili protokol, yarın Dolmabahçe Sarayı''nda imzalanacak.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
30 taksitle gökdelen arazisiTOKİ Mahmutbey’deki 212 bin metrekare büyüklüğündeki gökdelen arazisini Perşembe günü satış masasına koyuyor. 123 milyon YTL’lik başlangıç değeriyle benzerlerine göre fiyatı çok uygun olan arsayı satın alan yatırımcı...
Barajlarda su azaldı, bakanlık özel sektörden elektrik alacakKüresel ısınmanın etkisiyle barajlardaki su seviyesinin azalması Enerji Bakanlığı''nı harekete geçirdi. Enerji üretiminin yüzde 20''den fazlasını hidroelektrik santrallardan karşılayan bakanlık, açığı kapatmak için özel sektörden elektrik almaya hazırlanıyor.
Açık rögar kapaklarının bir ''sorumlusu'' varmış!Don Kişot yeldeğirmenleriyle savaşmıştı. Motokurye Bayram Erbaş bubi tuzağı halini alan rögar kapağıyla savaştı. Kazandı...
''İstanbul''da yaşama kültürü''İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı''nca (İKSV) geçen yıl düzenlenen "İstanbul''da Yaşama Kültürü Sempozyumu" nun 2. buluşması, 24-25 Mayıs 2007 günlerinde Fevziye Mektepleri Vakfı''nın Nişantaşı''ndaki Işık Lisesi''nde yapıldı.
Tasarım sadece zengin işi midir?New York''ta Ulusal Tasarım Müzesi''nde açılan ''Öteki Yüzde 90 İçin Tasarım'' sergisinde yer alan ürünler dünyadaki yoksulluğun derinliğini ve mücadelenin zekice yollarını gözler önüne seriyor.
İETT arazisi... Dubai Şeyhi... Çifte standart...İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait İETT Garajı olan arazi ihaleye çıkarılınca kızılca kıyamet kopmuştu. 16 büyük inşaat firması ihale şartnamesini aldı ancak 7 firma ihaleye katılabilme cesaretini gösterdi.
Maliye Antalya''da lüks konut yapacakMaliye Bakanlığı''nın, Antalya''da atıl durumda bulunan Hazine arazisinde kat karşılığı lüks konut yapıp satacağı belirtildi. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, Antalya Merkez Duraliler Köyü sınırları içinde bulunan 16 bin 300 metrekare büyüklüğünde ve gelişmeye müsait Hazine arazisi üzerinde kat karşılığı konut yapıp satmayı planladıklarını söyledi. Müteahhitlere yaptırılacak 125 metrekare büyüklüğünde lüks 250 konutun kat karşılığı satılıp Hazine''ye gelir kazandırmayı amaçladıklarını anlatan Mat, projenin iki ay içinde ihaleye çıkarılacağını belirtti. Mat, bu yıl Antalya merkez, Alanya, Manavgat ve Kemer''de atıl durumda olan Hazine arazilerini ihaleyle sattıklarını ve 10 milyon YTL gelir elde ettiklerini anlattı.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
El Maktum süre isterken Zorlu 800 milyon doları ödediİETT arazisini satın alan El Maktum ödeme için dava sonucunu beklerken, Zorlu ''Türkiye ve hukuka güveniyorum'' diyerek Zincirlikuyu arsasını 800 milyon dolar ödeyip devraldı. Arazinin parası duble yol ve metroya aktarılacak.
Kuzguncuk açık hava sergileriİkinci " Kuzguncukla İç İçe Sergisi " 8-10 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. " Sokak Sokak " temalı sergide, sokakları gezerken resim, heykel, fotoğraf, seramik, video, performans, müzik ve şiir dinletileriyle karşılaşılabilecek. Etkinliğe katılan her sanatçının bir yapıtıysa Harmony Sanat Galerisi''nde sergilenecek. Tribeca İletişim Danışmanlık binasında da mimarlık fotoğrafları sergisi yer alacak.
Tarih: 31 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Küresel ısınma ''göçü''Karadeniz''e doğru sahil kesimleri ile su havzalarına yakın Çatalca ve Küçükçekmece taraflarında yoğun alımlar olduğu belirtiliyor. Küresel ısınma pek çok sektörde olduğu gibi inşaat teknolojilerini de etkiliyor.
Ankara’da Yayanın Mutsuzluğu*Kendimize önce şu soruyu sorarak başlayalım: Ankara’nın bugün en önemli kentsel sorunu nedir? Bu soruya çeşitli cevaplar verilebilir ama bugünlerde en güncel sorun herhalde Ankara’nın yayalar için yaşanması giderek daha zor bir kent haline dönüşmesi olsa gerek...
İstanbul''da 130, İzmir''de 46 emlakçı kapandıDüşük gelirlileri ev sahibi yapma umutlarını karşılamadığı için hayal kırıklığı yaratan mortgage yasasına, seçim belirsizliği de eklenince konut satışları bir ayda yüzde 50 azaldı.
Selenium Twins''in Rezidansı Ağustos''ta TamamAşçıoğlu İnşaat tarafından İstanbul Fulya’da Beşiktaş Spor Kulübü’nün 42 dönümlük arazisi üzerinde gerçekleştirilen Selenium Twins''in inşaatı hızla ilerliyor. Toplam 30 katlı, 24 katlı iş merkezi, 6 bin m² çarşı, 16 bin m² hipermarket, 15 bin m² hastaneyi içeren dev projede yer alan 224 daireli rezidans blokları ağustos ayında tamamlanmış olacak. Temelleri 20 Nisan 2006’da atılan projede bugüne kadar ayda 6 bin m² kapalı alan inşa edildi. 166 bin m² kapalı alanı olan projenin her biriminin inşasının aynı anda devam ettiği projede günde 200 m² beton dökülüyor, ayda 1000 ton demir kullanılıyor. Her ay 5’er kat yükselen projede otopark ve hipermarket katları 2007 Temmuz’da, iş merkezi ve çarşı eylülde, hastanenin kaba inşaatı ise aralık ayında tamamlanmış olacak. Alçı, alçıpan ve duvar ihaleleri biten, elektrik ve mekanik ihaleleri bu ay sonunda tamamlanacak olan projenin 2008 Eylül ayından daha önce teslim edilmesi bekleniyor.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Milpa''dan Büyükçekmece''de 105 Milyon Dolarlık Konut ProjesiMilpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayi, İstanbul Büyükçekmece''de 900-1000 adet konutluk proje geliştiriyor. Farklı mimaride yapılacak konutların satışına ağustos ayının ikinci yarısında başlanacak.
Konut satışları düştü emlakçılar kapanıyorTürkiye''de 6 Mart 2007''den önce konut kredisi kullanmış olan tüketicilerin mortgage sistemine geçmek istemedikleri takdirde dilekçe vermeleri için tanınan süre 5 Haziran''da doluyor.
Küresel ısınma halıları vurdu!Kurak yaza hazırlanan İstanbul ve Ankara''da ilk ''yasak'' sokakta halı yıkamaya konuldu. Kimi belediyeler ıslak halı avına başladı bile!
Topkapı Sarayı çiçek açtıBüyükşehir Belediyesi’nce 3.5 milyon YTL harcanarak yenilenen Topkapı Sarayı 1. Avlusu ile İstanbul İl Özel İdaresi’nce restorasyonu yaptırılan Kubbealtı ve Adalet Kulesi dün Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Vali Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından dün törenle açıldı.
55 bin konutun 1 yıllık enerjisi rüzgârdanTürkiye’de ilk rüzgar enerjisi santralinin kurulduğu yer olan Alaçatı, yıllık 50 megawatt enerji üretim kapasitesine ulaştı. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, rüzgarı ile ünlü beldede üç rüzgar enerjisi santrali bulunduğunu, toplam 50 megawattlık enerji üretim kapasitesine ulaşıldığını ve bu üretimle Çeşme ve Alaçatı’nın en kalabalık döneminde bile elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi. Dalgıç, dördüncü santralin de hizmete gireceğini kaydetti. Demirer Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, beldedeki üçüncü santralin 49 türbinden oluştuğunu ve yıllık 39 megawat enerji ürettiğini söyledi. Bir ailenin aylık enerji tüketiminin 150-200 kilowat olduğunu söyleyen Araçman, “Bir aile yılda 2 bin 400 kilowat enerji tüketiyor. Çeşme’de en son hizmete aldığımız santral yılda yaklaşık 39 megawat enerji üretiyor. Bu da demek oluyor ki bir yılda 55 bin konuta eşdeğer enerji üretiyoruz” dedi.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye
Ytong’dan ekonomik konut yarışmasıYtong, enerji tüketiminin önemli bir kısmının konutların ısıtılması ve soğutulması için harcandığından hereketle konut inşaatlarında yapı maliyeti ve enerji tasarrufu bakımından en ekonomik çözümü üreten konut yatırımcıları arasında yarışma düzenledi. Yarışma ekonomik ve doğa ile özdeşleşen ekoloji yapıların yaygınlaşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Proje teslim tarihi 10 Temmuz 2007 olan yarışma, kaba inşaat maliyeti ve enerji verimliliği bakımından en ekonomik sonucu veren tasarımları bulmayı hedefliyor.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye
Belediyelere ''seçim jesti''Genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden belediyelere ayrılan paylarda, nisan, mayıs, haziran ayları için kesinti yapılmayacak. Genel Bütçe Vergi Gelirleri Tahsilat Toplamı Üzerinden Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler ve Bunların Bağlı Kuruluşlarına Ayrılacak Paylardan Borçlarına Karşılık Yapılacak Kesintilerin Oranı ve Kesintilerin Alacaklı Kurumlar Arasında Dağılımına İlişkin Esas ve Usullerde Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla söz konusu kararnameye, belediyelere vergi gelirlerinden ayrılan paylarda 3 ay kesinti yapılmamasına ilişkin geçici madde eklendi. Buna göre, söz konusu kararname uyarınca yapılan kesinti oranları, sadece 2007 yılının, nisan, mayıs ve haziran aylarında tahsil edilen/edilecek genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylardan yapılacak kesintiler için "yüzde sıfır'''' olarak uygulanacak. Ağustos ayından itibaren kararnamede belirtilen oranlarda kesinti yapılmaya devam edilecek. Kararname uyarınca, belediyeler ve bağlı kuruluşlar adına her ay genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarından yüzde 25 kesinti yapılıyor ve bu tutar borçlarına mahsup ediliyor.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Yılmaz’ın oğlu inşaatçı olduEski Başbakanlar’dan Mesut Yılmaz’ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz da inşaat sektörüne adım attı. Mesut Yılmaz’ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, İstanbul Fulya ve Esentepe’de büyük inşaat projeleri yürüten Aşçıoğulları’nın Selenium şirketine yüzde 25 ile ortak oldu.
Arazi davaları kolay bitmezŞeyh Maktum, İETT Garajı ihalesi ile ilgili açılan iki dava nedeniyle ödemeyi yapmayınca ihale süreci kilitlendi. Açılan plan iptali davasında henüz savunma beklenirken, ihale iptali davasının ilk duruşmasının ise Haziran ayında yapılması bekleniyor.
Haslar’ın arsası 100 milyon dolara Ağaoğlu’nun olduBir dönemin ünlü sanayicilerinden Has Ailesi’nin sahibi olduğu İmsa Meşrubat’ın Bahçelievler’deki 86 bin metrekare arazisini 100 milyon dolara Ağaoğlu İnşaat satın aldı.
İstanbul nasıl bir kültür başkenti olacak?İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi, Türkiye''de reel siyasetin dönüşümü için ''nadide bir fırsat''. Siyaset ve kültür eliti ya 2010''u kendileri için bir fırsata dönüştürüp yok edecek ya da Türkiye için kullanacak.
Carlton arsasına yine alıcı çıkmadıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) dördüncü kez satışa çıkardığı Toprak Grubu''na ait eski Carlton Oteli arsasına yine alıcı çıkmadı. 49.5 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan arsa için yapılan ihalede teminat yatıran çıkmadı. İhale Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, yeni ihalenin tarihinin belli olmadığını belirterek, "Bu arsayı birgün mutlaka satacağız; Fon''un elinde kalmaz. Arsanın bölünerek satılması değerlendirilecek" dedi. Arsa üzerinde İş Bankası, Garanti Bankası ve Etibank''ın toplam 96 milyon YTL tutarında ipotekleri bulunuyor. Tekliflerin 96 milyon YTL ipotek bedelini ve 165 bin YTL olan satış masraflarını aşması gerekiyor. Köybaşı caddesi, Yeniköy mahallesi, Sarıyer-İstanbul adresinde bulunan ve dört parselden oluşan gayrimenkuller; Sarıyer Yeniköy''de, Sait Halim Paşa Yalısı yanında yer alıyor.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Çanakkale’ye boğaz köprüsüİstanbul 3. boğaz köprüsü ve İzmit körfez geçişi projesiyle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü büyük boyutlu yatırımı olan Çanakkale boğaz köprü geçişi projesi yeniden gündeme alınıyor.
İETT arazisi için Dubaililer 50 gün süre istediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Levent''teki İETT arazisini satın alan ancak davaların sonuçlarını görmek isteyen Dubaili şirketin 50 günlük süre istediğini açıkladı.
Koç: Sarayda gecekondu varKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç dün önce İstanbul Arkeoloji Müzesi''nin yaklaşık 20 yıldır kapalı tutulan kuzey bölümününün açılışına, sonra da Topkapı Sarayı 1. avlusunun düzenlenmesi ve yenilenmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Türkiye''nin en büyük lahdi Sidemara''nın da bulunduğu kuzey bölümünün açılışında konuşan Koç, "Burası yıllardır para bulunamadığı için kapalıydı ama biz açtık" dedi. Koç, Topkapı''daki törende ise, "Yapılacak daha çok işimiz var. 10 sene benim bakan olmam lazım. Mesela Zührevi Hastalıklar Hastanesi''nin işi ne burada? Daha da önemlisi bu büyük sarayın içinde bürokratlara gecekondu inşa etmişiz. Gazeteciler, benim uyuduğumla uğraşıcaklarına gidip oraları görseler" diye konuştu.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Tribünde oturarak iklim değişikliğiyle savaşılmazTBMM Küresel Isınma Komisyonu "Türkiye Kyoto Protokolü''ne izleyici olarak kalmamalı. Taraf olmasa bile müzakere sürecine bir an önce katılmalı" dedi.
STFA Basra''da ada inşa edecekSTFA Deniz İnşaatı AŞ ile Jan De Nul NV firmasının birlikte verdikleri 1 milyar dolarlık teklifle, Saudi Aramco tarafından Kasım 2006''da ihalesi yapılan Manifa Oil Field Redevelopment projesini kazandı. Projede STFA''nın payı 202 milyon dolar. Projenin amacı Basra Körfezi''nde Manifa bölgesine 27 adet adanın yapılması, bu adaların birbirine ve karaya köprü ve menfezler ile bağlantısının yapılarak ileride inşa edilecek olan boru hatları ile adalardan çıkarılacak petrolün karaya taşınmasını sağlamak. STFA projede, toplam uzunluğu 41 km''yi bulan causewayin yol üst ve altyapılarının, kuzey ve güney rıhtımlarının ve Ro-Ro rıhtımının dizaynı ve inşası işlerini yapacak.
Tarih: 30 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Altıncı Uluslararası Space Syntax Sempozyumu''na Davetli KonuşmacılarDavetli konuşmacıların, fenemenolojist Prof. David Seamon, Bilişsel Psikolojist Prof. Daniel Montello, kent morfolojisi konusunda uzman Prof. Jeremy Whitehand, University College London’dan CBS sistemleri konusunda uzman Prof. Michael Batty’nin dahil olduğu, geniş bir yelpazeye dağılmış olması aslında space syntax yaklaşımının diger analitik metodlardan en önemli farkına işaret ediyor.
Decofire Yeni Şömine Markaları ile AnlaştıDünyanın en tanınmış şömine ve radyatör markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütmekte olan Decofire “The art of heating” mevcut şömine markaları Focus ve Fondis’in yanında İtalya’dan Piazzetta ve Belçika’dan M-Design firmalarıyla exclusive distribütörlük sözleşmesi imzalayarak ürün gamını zenginleştirdi.
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Atmosfer ve LED’ler”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Nisan - Mayıs sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Aydınlatma, algı ile oynama sanatı. Bir mekanı, binayı, meydanı veya -bütün olarak bakıldığında- bir şehri karanlık çöktüğünde nasıl görmek istiyorsanız, o şekilde insanlara gösterilebilir… Bu atmosferi yaratmak için ihtiyaç olan tek şey ise doğru eller tarafından “tasarlanmış” bir aydınlatma…
Şehir ve Kültür Endüstrileri İstanbul’da tartışılıyor...İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 21. yüzyılda kültür etkinliklerinin kendi başına bir endüstri boyutuna ulaşması ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke şehirlerinin ekonomik ve kültürel dokularını dönüştürmesi konularının, uluslararası örneklerle tartışıldığı bir konferans düzenliyor.
Baykan Kombi Esen Mühendislik ile Ereğli’deSon dönemde ısıtma sektöründe yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Baykan Kombi, bayilerinin bir yenisini 12 Mayıs Cumartesi günü Ereğli’de bir çok davetlinin katılımlarıyla hizmete açtı.
Kiracıya yeni kazıkMaliye ev kiralarının bankaya yatırılmasını, bankaların da aylık kira bedelinden yüzde 15 stopaj kesmesini planlıyor. Emlakçılar: Ev sahipleri de kiraları artırır.
İstanbul''un umudu MelenMelen Çayı ile Yeşilçay arasında inşa edilen boru hattı 2007 sonunda bitecek.
Ege''den çevre ve kültür manifestosuDoğal ve kültürel değerler üzerindeki tehdit ve riskler için önlemler önerildi.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.