Haberler

2 Mayıs 2007, Çarşamba

Öğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıÖğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıEğitim gelecek için altın bir anahtar. Ancak Dünya’da tam olarak kaç mimarlık okulu bulunuyor Mimarlığın küreselleşen meslek alanında kariyeriniz için yaptığınız hazırlıklar, seçtiğiniz eğitim kurumuyla başlar. Ancak görüyoruz ki çoğu mimarlık öğrencisi kendisine bir kaç saatlik uzaklıkta bulunan üniversiteyi gözden kaçırıyor ve uzak dünya ülkelerine adım atma hevesi taşıyor. Halbuki doğru kararı verebilmek için birçok seçenek bulunuyor. Genelde okul seçiminde yönelim İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullara. Ancak bu iş için neden Japonya’yı - başka hiçbir ülke 195 mimarlık okulu sayısına ulaşamadı - veya Almanya’yı - 82 okulla Avrupa’daki en iyi tercih olabilir - hiç hesaba katmıyorsunuz? Haberin Devamı
Sabiha Gökçen ihalesi 2 Temmuz''daSabiha Gökçen ihalesi 2 Temmuz''daSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yıllık 3 milyon 500 bin kişi olan yolcu kapasitesini, 10 milyon yolcuya çıkartmak üzere ihaleye çıktı.
Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleriMilano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleri18-23 Nisan 2007 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde mobilya ve aydınlatma sektörünün kaliteli ve markalı ürünleri “Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı”nda bir araya geldi.
Liman''da ihale yarınLiman''da ihale yarınÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihale süreci geçen yıl başlatılan ancak bir türlü tamamlanamayan İzmir Limanı ihalesinde Danıştay düğümü çözülünce dün ilk pazarlık yapıldı. Yarın da sürecek görüşmelerin ardından ihalenin 3 Mayıs Perşembe günü (yarın) yapılması bekleniyor.
İzmir, “Sağlıklı Kentler”i ağırlayacakİzmir, “Sağlıklı Kentler”i ağırlayacakSağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, Birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor.
Buzul görmek hayal olacakBuzul görmek hayal olacakABD''li bilim adamları, buzulların sanılandan 3 kat hızlı eridiğini, erime hızının yüzde 2.5 değil, 7.8 olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, 2050''de buzul görmek hayal olacak.
Zaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Mimarlık, güney Londra’daki “City Academy”nin açık alanlarının tasarımını yapıyor. Spor ve matematik eğitiminde uzmanlaşan okul, Lambeth bölgesinde, eğitim görmek için Westminster’a gitmek zorunda kalan 1200 öğrenciye eğitim verebilecek.
İstanbul''un tarihî surları mercek altındaİstanbul''un tarihî surları mercek altındaİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, sadece 2005 ve 2006 yıllarında restorasyona 150 milyon dolar ayrıldığını belirterek rakamın daha da artırılacağını kaydetti.
Türk inşaatçılar dünya üçüncüsüTürk inşaatçılar dünya üçüncüsüDünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik şirketi arasında, şirket sayısı 20''ye varan Türk inşaat sektörü, dünyada ABD ve Çin''den sonra 3. sıraya yükseldi.
Havagazı Fabrikası müjdesiHavagazı Fabrikası müjdesiFransızların inşa ettiği Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nın restorasyon ihalesi tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 ay içinde bu tarihi mekanda yeni bir kültür-sanat merkezi oluşturmayı hedefliyor.
Türk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorTürk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekten) ve TMMOB İç Mimarlar Odası tarafından organize edilecek olan “Türk İç Mimarisinin Avrupa Birliği Sürecine Girerken Katacağı Değerler ve İç Mimaride Tasarımın Geleceği” başlıklı workshoplar 30 Nisan - 4 Mayıs 2007 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.
Arkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye genelinde 14 üniversitenin mimarlık fakültelerinden gelen öğrenci temsilcileriyle 28 Nisan’da Arkitera Mimarlık Merkezi’nde buluştu. Arkitera Mimarlık Merkezi çatısı altında gerçekleşen çeşitli etkinliklerin, projelerin detaylı olarak anlatıldığı ve “Eğitim” bölümüyle ilgili bilginin verildiği toplantıda, öğrencilerin Arkitera Mimarlık Merkezi hakkındaki görüşleri de alındı. Öğrencilerin birçoğunun mimarlık eğitimi almaya başladıklarından beri Arkitera.com''u ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin etkinliklerini düzenli olarak takip ettiği ortaya çıktı.
Turgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimTurgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimGaranti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi, 04 Nisan - 26 Mayıs 2007 tarihleri arasında, küratörlüğünü Uğur Tanyeli ile Atilla Yücel''in yaptığı, Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar başlıklı "İkiz Arşiv - Sergi"ye ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında 29 Nisan 2007 Pazar günü Büyükada Anadolu Kulübü önünde bir buluşma gerçekleştirildi. 1951 yılında Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından projelendirilen Anadolu Kulübü Otel Binası mimarisi ve Turgut Cansever’in mimariye ve hayata bakış açısı Atilla Yücel’in sorularıyla da şekillenerek katılımcılara aktarıldı. Atilla Yücel “Nerdeyiz” sorusu ile başladığı konuşmasına Anadolu Kulübü’nün tarih içindeki gelişimini anlatarak devam etti.
Rüzgar enerjisi önem kazanıyorElektrik enerjisi ihtiyacı her geçen gün artan Türkiye''de enerjide dışa bağımlılık azaltılmaya çalışılırken, bu kapsamda önem kazanan yenilenebilir enerji kaynakları arasında sayılan rüzgar enerjisine ilgi hızla artıyor.
Olimpiyat Stadı enerjisini üretecekTürkiye''nin olimpiyat oyunlarını düzenleme arzusu kapsamında, bir kompleks halinde düşünülen ve bu amaçla 116 milyon 460 bin dolar harcanarak yapılan Olimpiyat Stadı''nın, ay şeklindeki tribünün üzerine yerleştirilmesi planlanan güneş panelleri aracılığıyla kendi enerjisini üretmesi hedefleniyor.
Sabiha Gökçen''e dev şirketler talipSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı yeni dış hatlar terminal binası ve mütemmimlerini, yap-işlet-devret modeli kapsamında ihaleye çıkardı.
Tarihe ışık tutan karelerSuna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul''un kültür tarihine ışık tutan iki sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor: "Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik Theodoros Methokites''den Thomas Whittemore''a Kariye" ve "Sur, Kemer, Kubbe-Osmanlı Fotoğrafçılarının Gözüyle Bizans İstanbulu" . Her iki sergi 1 Temmuz''a dek açık kalacak.
Gül''ün Gecekondu Önlemi(!) (2)Abdullah Gül ''ün 1995''teki "Cumhuriyetin sonu gelmiştir; laik sistemin başarısız olduğu kanıtlanmıştır" sözüne "kaçak yapılaşma" yı gerekçe göstermesini geçen yazıda irdelemiştik.
Ayasofya sanal ortamda gezilebilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, web portalı üzerinde bulunan "Sanal Gezinti" bölümüyle Ayasofya Müzesi’nin internet ortamında ziyaret edilmesine olanak sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu hizmet ile "Sanal Gezinti" bölümünde yer alan müzeler, saraylar, camiler, kiliseler, manastırlar ve bazı özel mekanların görüntülerinin sergilenerek internet olanağına sahip herkesin, bu mekanları görmesini amaçlıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Belediye’den Boğaz’da yürüyüş yasağıİstanbul Belediyesi için her iş bitmiş, şimdi Bebek’e yüzer marina yapacakmış.
Havadan yekpare İstanbulİstanbul''u havadan çektiği panoramik fotoğraflarıyla tanınan Orhan Durgut''un bu fotoğrafları, dev bir kitapta toplandı. ''Sınırsız İstanbul'' adlı kitabın bir sayfası, 3 metre 40 santimi buluyor.
Koca arazi boş duruyor!İki gündür Londra’dayım ve kent merkezinde tur attıkça bu İngilizlerin artık adam olamayacağını düşünüyorum. Çünkü kentin orta yerinde kocaman arazi boş duruyor! Oysa satsalar, Dubaililerden dünyanın parasını alabilirler. Bizim milyar dolar eden arazilerimizle kıyaslanırsa burası su içinde 10 milyar pound eder. Üstelik oradaki ağaçlar da kesileceği için polen alerjisi sorununa da kesin bir çözüm getirilmiş olur. Ayrıca koca kent merkezinde bir tane bile alışveriş merkezi yok. Oysa bizim İstanbul’da Nişantaşı’ndan, İstinye’ye kadar tam 12 tane alışveriş merkezimiz var. En iyisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kadir Topbaş’ı İngiltere’ye pazarlamak. Böylece onlar da kazanır, biz de kazanırız!
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
MİMED 2007 Ödülleri SonuçlandıMİMED 2007 Ödülleri’nin sonuçları İTÜ Mimarlık Fakültesi 217 No’lu Salon’da yapılan bir ödül töreni ile açıklandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden öğretim üyelerinin, kazananların ve öğrencilerin katıldığı ödül töreninde sırayla Prof.Dr. Gülsün Sağlamer, ödülün sponsoru Hafele şirketinden Eda Başar Uytun, jüri başkanı Prof.Dr. Uğur Erkman söz aldı.
CEN TC 128 Toplantısı Onduline Avrasya Sponsorluğunda GerçekleştirilecekHer yıl Avrupa’nın bir ülkesinde ve sonuncusu geçtiğimiz yıl Budapeşte’de yapılan CEN TC 128 toplantısı bu yıl 9 -10 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da, Onduline Avrasya’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek.
İkea''dan aldım bir taneİkea, Türkiye''ye geldi geleli nerede olduğumuzu karıştırıyoruz. Herkesin evi, ofisi birbirine benziyor. İkea hayatımıza işlevi bol, ucuz tasarım ürünleriyle çok ''şık'' bir giriş yaptı. Şimdi de bir tasarım sergisine malzeme oldu. Piramid Sanat Galerisi''nde açılan serginin başlığı ''Notikea''. Ama yanlış anlaşılmasın ''No İkea'' değil. Yani serginin içeriğinde İkea''ya karşıt tavır yok.
Dünya haline son dokunuşUzmanların Dünya''nın ısınmasının korkunç sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemleri tartışacağı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bir hafta sürecek konferansa 120 ülkeden katılan 400 bilim insanı ve diplomat, Dünya''nın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek.
Bolu Tüneli kapanıyorBolu Dağı Tüneli bugün saat 07.00''den itibaren dört gün boyunca kapalı. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün Valiliğe gönderdiği yazıya göre tünel, güvenlik sistemlerinin test edilmesi amacıyla ulaşıma kapatılacak. Ulaşım, D-100 Karayolu Bolu Dağı Geçişi''nden sağlanacak. Böylece tünelin açılmasından bu yana iş yapamamaktan yakınan Bolu Dağı esnafının yüzü dört günlüğüne gülecek. Tünel 23 Ocak ''ta Türk ve İtalyan başbakanlarının katıldığı törenle açılmıştı.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
İzmir''de eski fabrika kültür merkezi olacakFransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen İzmir Alsancak''taki Havagazı Fabrikası restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi fabrikanın restorasyonu için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı. Aslına uygun olarak restore edilecek yapılar Gençlik Merkezi olarak kullanılacak. Dökümhane binası kafeterya olarak planlanırken, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlenecek. Restorasyon çalışmalarını 250 gün içinde tamamlanması öngörülüyor.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yüzyıllık yalnızlık: HaydarpaşaYola düşünce insan, ya denizi hareket zemini olarak kullanır ya da kara toprağı ve artık sıklıkla havayı. Hava taşımacılığı kısa, pragmatiktir. Masmavi enginlerde ise alternatifiniz çok değildir. Gemi, tekne, belki de mütevazı bir kayık. Nihayetinde herhangi bir ''ıslanmamayı sağlayıcı'' deniz vasıtası. Kavisli abanozların birbirine sıkıca rabtedilmiş versiyonudur sizi ve hislerinizi sırtlayan.
İsthanbul Evleri’nde Örnek Daireler BittiDeprem güvenliği alanında olmak üzere pek çok ilki gayrimenkul sektörünün gündemine sokan Han Yapı, çok kısa bir süre içinde İsthanbul Evleri-Beylikdüzü projesinde örnek daireleri tamamladı. Han Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, yönetim kurulu üyeleri, İsthanbul Evleri’nden daire alanlar ile potansiyel müşteriler örnek daireleri gezdi. Han Yapı Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay, geleceğin tarihi eserlerini yaratmak ve sanatsal değer taşıyan ürünler ortaya koymak misyonuyla yola çıktıklarını vurgulayarak örnek dairelerin, bu inancın izlerini taşıdığını söyledi. Leyla Üstel Çağatay, İsthanbul Evleri’nin Han Yapı Yönetim Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın kontrolünde, dünyanın en iyi 150 inşaat firması arasında yer alan Hazinedaroğlu tarafından büyük bir hızla inşa edildiğini vurgulayarak, üç etaptan oluşan projenin tamamının 2009 Mayıs ayında bitirileceğini bildirdi.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
İstanbul 2010 için iletişimci aranıyor2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, projenin tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarını üstlenecek iletişimci arayışlarının sürdüğünü, konuyla ilgili başvuruların 24 Nisan''dan 7 Mayıs''a uzatıldığını söyledi. Çolakoğlu, şunları dile getirdi: ''İletişim Komitesi''nce belirlenen takvim uyarınca 24 Nisan 2007 saat 17.00''ye kadar İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti iletişim danışmanlık hizmetleri için nitelik ve nicelik olarak sevindirici düzeyde başvuru yapılmıştır. Gerek reklam ajanslarının gerekse PR kuruluşlarının projeye gösterdikleri ilgi, çalışmaların iletişim ayağında da başarılı bir süreç yaşayacağımızın göstergesidir. Gerek İstanbul 2010 yönetim merkezine, gerekse İletişim Komitesi''ne ulaşan soru ve haberler, reklam ajansları ile PR kuruluşlarına yapılan çağrının yeterli yaygınlıkta duyulmadığını ortaya koymuştur."
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Bangkok''ta küresel çalışmaUzmanların, dünyanın ısınmasının korkunç sonuçları için alınacak önlemleri tartışacakları Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Bangkok''ta 1 hafta sürecek konferansa katılacak bilim adamları ve diplomatlar, dünyanın karbondioksit, metan ve diğer ısı tutan gazların artan seviyelerinin nasıl azaltılacağına dair hazırlanan rapor taslağına son şeklini verecek. Rapor taslağında, ülkelerin, 2030''a kadar dünya genelinde emisyonları azaltacak siyasetler benimsedikleri takdirde iklimi koruyabilecekleri belirtiliyor. Konferansta yayımlanacak rapor, sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G8''in haziranda yapacağı toplantıda ele alınacak.
Tarih: 1 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Ekonomiye lokomotif: Konut Sektörü!Geçen hafta sonu yapılan gayrimenkul zirvesinde konut sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olabileceği öne sürüldü.
Uzmanlardan küresel ısınmaya çözüm toplantısıKüresel ısınmanın kötü sonuçlarını önlemek amacıyla alınacak önlemlerin tartışılacağı Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı, Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı.
Küçükçekmece yenileniyorKentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında baştan aşağı yenilenmesi planlanan İstanbul''un en kalabalık ilçesi Küçükçekmece, bu değişimden en büyük payı alıyor.
Space Syntax Yöntemini Öğrenmek İsteyenler 6. Uluslararası Space Syntax Sempozyumu''ndaki Çalıştayları Kaçırmamalı!Farklı disiplinlerdeki akademisyenleri ve bu metodu meslek pratiğine uygulayan profesyonelleri bir araya getiren ve her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Space Syntax sempozyumlarının altıncısı 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.