Haberler

Haberler

Toplam 140 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Cansızlar: Konut Faizleri Daha Fazla Yükselmez (23 Mayıs 2006)Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, son günlerde özellikle konut faizlerinde yaşanan artışın normal olduğunu, bu noktadan daha fazla yükseliş olmasını düşünmediğini söyledi.
''İnşaatçılar turizme zarar veriyor'' (23 Mayıs 2006)Silkar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, son dönemlerde inşaatçıların turizme yönelmesini eleştirerek, "Her şeyin ucuzunu kullanıyorlar. Operasyonun inceliklerini bilmiyorlar. Sektöre zarar veriyorlar" diye konuştu.
Modanın devleri ''Pera''yı yeniden canlandırıyor (23 Mayıs 2006)Haftasonları ziyaretçi sayısı 2.5 milyona çıkan İstiklal Caddesi, artık markaların yeni prestij alanı. Markaların peşpeşe mağaza açtığı caddede cirolar da alışveriş merkezlerindekileri 2''ye katlıyor.
Kentli Sorumluluğu (23 Mayıs 2006)Birkaç hafta önce yayımlanan ''Teknik Adam Sorumluluğu'' başlıklı yazımızın bir yerinde; ''Ülkemizde ve kentlerimizde bugün çekilen sıkıntılar tartışılırken sık sık teknik adamlardan yakınılır ve onlar sorumlu görülürler.
Bakırköy''de riskli bina korkusu (23 Mayıs 2006)Olası depremi bekleyen İstanbul''un Bakırköy ilçesinde yaklaşık 11 bin binadan yüzde 75''inin orta ve yüksek riskli çıkmasının ardından, örnekleme yoluyla seçilen 331 bina güçlendirme için kaynak bekliyor.
Mortgage, Yılın İkinci Yarısında Uygulanabilir (23 Mayıs 2006)Meclis''te görüşülen Konut Finansmanı Kanunu Tasarısı''nın haziran ayı sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, ''''2006''nın ikinci yarısında uygulanabileceğini tahmin ediyoruz'''' dedi.
Dubaili Emaar, villaların ardından enerjiye yönelecek (23 Mayıs 2006)Muhammed Alabbar, Körfez sermayesine Türkiye''den yöneltilen eleştiriler hakkında “Körfez sermayesi, Amerikan sermayesi ya da Hindistan sermayesi ayrımı diye bir şey olmaz” dedi.
Eyüp Camii ve çevresi yeniden düzenleniyor (23 Mayıs 2006)Yayalaştırma kapsamında Eyüp Camii ve çevresinin bulunduğu 40 bin m2’lik alan yerli granit taşlarla yeniden düzenleniyor.
Çevre Yasası hükümsüzdür! (23 Mayıs 2006)Hükümet, denizleri kirleten balık çiftlikleriyle ilgili yaman bir çelişkiye düştü! Çevre Yasası''nda, balık çiftliklerinin ''hassas alan niteliğindeki koy ve körfezlerle doğal ve arkeolojik alanlarda kurulamayacağı'' ve bu koşulları taşımayan balık çiftliklerinin bir yıl sonra kapatılması öngörülüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de ,"Ya taşınacaklar, ya kapanacaklar" demişti. Dün Meclis''e sunulan su ürünleri yasa tasarısı ise, Çevre ve Orman Bakanlığı''nı devre dışı bırakıyor. Buna göre, su ürünleri yetiştiricilik alanlarının sınırları ve ihtiyaç duyulacak yapılar Bakanlar Kurulu''nca tespit edilecek. Tasarı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı''na da denizlerde su ürünleri yetiştiricilik alanları içinde plan yapma, yaptırma, onaylama ve tadil yetkisi veriyor.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Türkiye''de tsunami riski (23 Mayıs 2006)UNESCO''nun Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Başkanı Patricio Bernal, gelecekte Atlas Okyanusu''nda ve Akdeniz''de meydana gelebilecek bir deprem sonrası Portekiz, İspanya ve Türkiye''yi vurabilecek bir tsunami felaketinin beklendiğini açıkladı. Fransa''nın Nice kentinde dün başlayan Atlas Okyanusu ve Akdeniz için erken uyarı sistemi kurulmasına yönelik konferansta konuşan Bernal, bölge ülkelerinin erken uyarı sistemi için işbirliğine girmesini istedi.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Geçirgen Kent (22 Mayıs 2006)Eğer Beyrut’u tek kelime ile tanımlamak gereksirse, bu kelime “geçirgen”dir. Geçirgenlik, kent, beden politikası ve beden üzerine yazılı metin arasındaki kategorik farkı anlatır. Bu beden üzerinde Alman yazar Hugo von Hoffmannsthal’in dediği gibi birisi “hiç yazılmamış olanı okuyabilir”. Beyrut’un fiziksel ve politik olarak modern öncesini tanımlayan bu metnin imajı geçirgen - gözenekli bir doku olarak ifade edilebilir. Bu doku kentin kimliği ve sosyal içeriğinde sürekli bir değişim yaratıyor.
Çöp Siyaseti (21 Mayıs 2006)Ordu''da, 19 belediyeden hiçbirinin kendi arazisi üzerinde kurdurmak istemediği çöp tesisi, DSP''li Gürgentepe Belediyesi''nin üzerinde kaldı.
İstanbul Trafiği Çevre Canavarı (22 Mayıs 2006)Otomobille yapılan 1 kilometrelik yolculuk, hava kirliliği, gürültü, sera etkisi, olası kazalar gözönüne alındığında, AB standartlarına göre çevreye 35 Ykr’lik zarar veriyor. İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek, trafiğin yoğun olduğu İstanbul’da motorlu araçların günlük 13 milyon 500 bin YTL dışsal zarar verdiğini söyledi. Gerçek’in araştırmalarına göre Dubai Kuleleri’ne günde 30 bin araç gelip gidecek.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Dünyaca ünlü mimar Türkiye''ye geliyor (21 Mayıs 2006)''''Pritzker'''' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs''ta Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Siemens Ev Aletleri, dünya mimarisinin en önemli isimlerinden Paulo Mendes da Rocha''yı Türk meslektaşlarıyla buluşturuyor. Mimarinin Oscar''ı sayılan ''''Pritzker'''' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs''ta Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, kamu binalarından stadyumlara, müzeden rezidanslara kadar pek çok farklı alanda yapıtları bulunan Mendes de Rocha''yı sanatın evrensel kimliğini ortaya koyan bir usta olarak tanımlıyor.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Akfen, Accor ile Rusya''ya açılacak (22 Mayıs 2006)Dünya çapında faaliyet gösteren otel zinciri Fransız Accor ile Türkiye''de 60''a yakın otel inşa etmek üzere anlaşma yapan Akfen Grubu, aynı şirketle Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nde de 3 ve 4 yıldızlı otel yatırımları yapacak. Türkiye''deki ilk iki otelin ekim ayında Zeytinburnu''nda hizmete gireceğini belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, daha sonra diğer il ve ülkelerdeki otellerin yapımına başlanacağını kaydetti. Accor Kurucu Başkanı Gerard Pelisson ise dünyada 4 bin oteli olan bir zincir olduklarını, her yıl ortalama 200 otel açtıklarını, Türkiye''nin yatırımları için gelecek vaat ettiğini söyledi.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Çatısı Dans Eden Tiyatro (22 Mayıs 2006)“Tüm dünya bir sahne, tüm kadın ve erkekler ise yalnızca oyunculardır.” demiş Shakespeare, en sevdiği tiyatrosu Globe’un sahnesinde. Theo Crosby, 1982 yılında yeniden inşa edilen Globe Tiyatrosu’nun daireselliği ve gökyüzüne açılıp rüzgar ve yağmurun seyircilerin arasına karışmasını sağlayan tasarımı ile tamamen aynı kalması konusunda inatçıydı. Bunun nedeni, İngilizler, tiyatro ve yağmur arasındaki sıkı bağ olduğu kadar, doğanın sahne tasarımının, arka plandaki gürültülerin ise ses efektlerinin bir parçası olmasıydı.
Unakıtan bu manşete dava açamaz (22 Mayıs 2006)Bakan''ın ''Tercüman''a dava açtım'' dediği tarihten 9 gün önce Koruma Kurulu üç villaya ''onay'' verdi.
Gölleri öldürdük (22 Mayıs 2006)Dünyayı tehdit eden susuzluk kapımızda. Bazı su kaynakları yapılaşma için doldurularak kurutuluyor. İhmal ve duyarsızlık yüzünden göller kirlilikten geçilmiyor, balıklar ölüyor.
Sasalı''ya Mesire Alanı (22 Mayıs 2006)İzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı’ya mesire alanı kazandırmak için yapım çalışmalarına başladı. Sasalı’daki 26 bin metrekarelik mezbelelik alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla; hem yöre halkının hem de tüm İzmirlilerin dinlenip eğlenebilecekleri, piknik yapabilecekleri mesire alanına dönüştürülecek.
VAÖS2006: V. Atilla Öven Strüktür Yarışması Sonuçlandı (22 Mayıs 2006)Geçen yıl kaybettiğimiz V. Atilla Öven anısına, hafif çelik kullanımının özgün ve yenilikçi uygulamalarını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi tarafından desteklenen V. Atilla Öven Strüktür Yarışması 15 Mayıs 2006 tarihinde sonuçlandı.
Toplam 140 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.