Haberler

Haberler

Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bilgi’de Arkimeet’ler Başlıyor (6 Ekim 2006)Arkimeet konferanslarının bir kolu olarak planlanan “Bilgi’de Arkimeet” konferansları 23 Kasım’da yeni döneme başlıyor. 2006 yılının Mayıs ayında Kees Christiaanse’nin ilk konuğu olduğu “Bilgi’de Arkimeet” konferansları, Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ile ortaklaşa düzenleniyor. Uluslararası mimarlık ortamının pek çok ünlü ismini İstanbul’da meslektaşları ile buluşturacak konferansların 23 Kasım’daki konuğu, eski PLOT mimarlık ofisinin iki kurucu ortağından biri olan ve şimdiki BIG adlı 65 kişilik ofisin başında bulunan Bjarke Ingels.
Bangladeş’ten Nitelikli Örnekler (6 Ekim 2006)Bangladeş’li mimar Marina Tabassum, 27 Ekim 2006’da, İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, Doktora Odası’nda öğrencilerle buluştu ve toplantıda, son on yılı kapsayan mesleki üretiminden örneklere yer verdi.
Bayındırlık Bakanı Özak: Kıyı kenar çizgisi için tasarı Meclis''te/ Bolu Tüneli''nin açılış tarihi hava durumuna bağlı (6 Ekim 2006)Türkiye''de 8 bin kilometreden uzun kıyısı bulunduğunu hatırlatan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, "Bunun yarısının kıyı kenar çizgisi tespit edilmemiş, kaçak yapılaşma var ve bu devam ediyor. Biz, konuyla ilgili yasa tasarısını hazırladık ve Meclis''e sunduk" dedi.
İKEA deposu cayır cayır yandı (6 Ekim 2006)Gebze Beylikbağı Mahallesi, D-100 Karayolu''nun bitişiğinde bulunan Kandemir Demir''in arka bölümünde, İKEA Mobilya''nın deposunda, bu akşam saat 23.00 sıralarında bir yangın çıktı.
Kurtuluş töreni var İstanbul''da yollar kapalı (6 Ekim 2006)İstanbul''un düşman işgalinden kurtuluşunun 83. yıldönümü için bugün yapılacak tören nedeniyle, Vatan Caddesi ve caddeye çıkan bütün yollar saat 08.00''den itibaren tören bitimine kadar trafiğe kapatılacak. Trafiğe kapatılacak güzergâhlar şunlar: Vatan Caddesi ve bu caddeye çıkan bütün yollar. Hal Yolu bitimi, E-5 Cevizlibağ tünel sapağından itibaren Lahor Meydanı''na kadar gidiş geliş yönü. Sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar ise şöyle: D-100 karayolundan Vatan Caddesi''ne gidecek olan sürücüler Edirnekapı, Piyalepaşa Bulvarı, Aksaray yönünü veya Haliç Tüneli''ni, Ayvansaray ışıklardan Balat yolunu izleyerek Unkapanı ve Sirkeci''ye ulaşabilecek. E-80 karayolunu kullanacak sürücüler, TEM yönünü izleyebilecek. Sahil yolunu kullanacak sürücüler, sahil güzergâhından Yenikapı, Kumkapı, Sirkeci yönüne gidebilecek.
Tarih: 6 Ekim 2006 Kaynak: Milliyet
İspanyol Barcelo Grubu güneyde otel arıyor (6 Ekim 2006)İspanyol otel zinciri Barcelo Grup, Türkiye''deki yatırımlarını artırıyor. İlk olarak 2005 yılı başında Topkapı''daki Eresin Oteli''ni 12 yıllığına kiralayan grup, Türkiye''deki ikinci yatırımını ise Beyazıt''ta Beyaz Saray Oteli''nin işletmesini 12 yıllığına satın alarak yaptı.
Samsun ve Sinop''ta bulunan zehirli variller, ekim sonunda imha için Avrupa''ya gönderilecek (6 Ekim 2006)Samsun ve Sinop''ta bulunan zehirli atık varilleri, imha edilmek üzere Ekim ayı sonuna kadar yurt dışına gönderilecek.
Yeşil alana prefabrik mescit (6 Ekim 2006)AKP''li belediyelerin kıskacı altında olan İstanbul''da tarikatların kuşatması giderek artıyor. Birçok belediye, kamuya ait sosyal donatı, eğitim ve sağlık alanlarını dinci kuruluşlara devrediyor.
Tuz Gölü''nün ana damarı kurudu (6 Ekim 2006)Türkiye''nin tarımsal üretiminin önemli bölümünü sağlayan Konya Havzası''nda iki ovayı ve Tuz Gölü''nü besleyen, adına tarım anıtı dikilen İvriz Çayı, tamamen kurudu.
Cami ve tarihî mekân duvarlarına estetik ayar (6 Ekim 2006)Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yeşil alan ve yapıları korumak amacıyla inşa edilen yüksek bahçe duvarlarını yıkıyor.
Atık varilleri yurtdışına gönderiliyor (6 Ekim 2006)1998 yılından bu yana Karadeniz sahillerine vuran ve çoğu İtalyan menşeili 390 atık varil sonunda Türkiye''den gönderiliyor. Varillerin Türkiye''den gönderilmesi ve bertaraf edilmesinin maliyeti 250 bin dolar.
Sırada Saklıkent var (6 Ekim 2006)Antalya''nın neredeyse dörtte üçü kültür ve turizm alanı ilan edildi.Kuzey Kent, Lara Kundu, Balbey, Haşimişcan, Kaleiçi, Kalekapısı''nın ''''kültür ve turizm alanı'''' ilan edilmesinin ardından şimdi sıra Konyaaltı ve Boğaçay-Saklıkent''e geldi.
Akdamar Kilisesi''nin restorasyonu tamam (6 Ekim 2006)Van''ın Gevaş ilçesindeki Van Gölü sahilinde bulunan Akdamar Adası''nda Ermenilere ait Akdamar Kilisesi''nin restorasyonu tamamlandı.
En önemli Aztek kalıntısı bulundu (6 Ekim 2006)Meksikalı arkeologlar, son yıllardaki en önemli Aztek kalıntısını buldu. Mexico City''de yapılan kazılarda, bir tapınak kalıntısında 15''inci yüzyıldan kalma bir mihrap ve büyük taş levha bulundu. Mihrapta yağmur ve bereket tanrısı Tlaloc''un frizi yer alıyor. Çıkarılan eserler, 1978''de elektrik işçilerinin aynı alanda bulduğu yontma tanrıça heykelinden sonraki en önemli bulgu. Kalıntılar geçen hafta sonu, Zokalo meydanını yakınındaki, Aztek İmparatorluğu''nun insan kurban etmek ve ibadet için kullanılan ana tapınağı Templo Mayor''da bulundu. Meksika Körfezi''nden Pasifik Okyanusu''na kadar uzanan, günümüz orta Meksikası''nın çoğunu içine alan bir imparatorluğa sahip olan Aztekler, savaşçı ve inançlı bir halktı. Çoğunlukla kanlı geçen saltanatları 14''üncü yüzyılda başlayıp 1521''de İspanyollara boyun eğmeleriyle bitti.
Tarih: 6 Ekim 2006 Kaynak: Radikal
Van Gölü''nün ortasındaki Akdamar Kilisesi 11 yüzyıl sonra tekrar ayakta (6 Ekim 2006)Van''ın Akdamar Adası''ndaki Ermeni kilisesinin restorasyonu bitti. Çatısı, duvarları temizlenen, freskleri ve kabartmaları ortaya çıkarılan kilisenin 4 Kasım''da Başbakan Erdoğan tarafından açılması bekleniyor.
Fransızlardan kalma kanal yenileniyor (6 Ekim 2006)Hatay''ın İskenderun ilçesinde Fransız''lardan kalma kanal yenileniyor.Belediye Başkanı Mete Aslan, kanala ilk harcın dökülmesi töreninde yaptığı konuşmada, “Bu sayede bir çok mahalle sakini, yağan yağmurdan dolayı göllenen yollarda sıkıntı yaşamayacak.” dedi. Aslan, “Projenin sözleşme bedeli 449 bin YTL''dir. Projenin ihalesi açık ihale usulüyle yapılmıştır. İşin süresi doksan gün olup, kanalın denize kadar olan kısmının yenilenmesi sayesinde, Dumlupınar, Muradiye, Sanayi, Akbağlar, Modern Evler ve Sakarya mahallelerinin bir kısmının yağmur suyunun denize deşarjı sağlanacaktır. Türkiye''de bir çok belediyeye nasip olmayan Arıtma Tesisi''nin yapımının tamamlanması ile İskenderun''da alt yapı ve denizlerimiz daha temiz ve kullanılır durumda. İnşallah Fransızlar döneminden kalma bu kanalın yerine yapılan yeni kanal sayesinde artık İskenderun''da su baskınları yaşanmayacak.” diye konuştu.
Tarih: 6 Ekim 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Mürsel Seher
Soranı çok oldu ama yalıya talip çıkmadı (6 Ekim 2006)TMSF tarafından el konulan Baba Kemal Uzan’ın İstinye’deki yalısına alıcı çıkmadı. İhale 12 Ekim’de yenilenecek.
RIBA Stirling Ödülü için Geri Sayım Başladı (5 Ekim 2006)RIBA Stirling Ödülü’nde finale kalan binalar açıklandı. Architects'' Journal dergisi ile ortaklaşa İngiliz mimar James Stirling anısına verilen ödül geçen sene içinde mimaride en anlamlı gelişimi gerçekleştiren binanın mimarına takdim ediliyor. Bu seneki ödülün jürisi, Architects'' Journal’ın editörü Isabel Allen, mimar Stefan Behnisch, gazeteci Mariella Frostrup, mimar Ian Ritchie ve peyzaj mimarı Martha Schwartz’dan oluşuyor.
Kıta - Şehirler (5 Ekim 2006)Hiç kimse bir şehir inşa etmez. Şehirler belirli işlemler sonucunda yavaş yavaş kendiliğinden oluşur ve bu oluşum bir kaç nesil boyu sürer. Ortadoğu’da Muhteşem İskender adında binlerce şehir vardı. Ama sadece bir tanesi başkent oldu. Yani biz şehirleri oluşturamayız sadece onları zaman içinde olduğu gibi kabul ederiz.
Allianoi’ye AB standardı (5 Ekim 2006)Avrupa Parlamentosu, Hasankeyf ile Allianoi’yi sular altında bırakacak baraj projesinde ve Bergama Ovacık ile diğer altın madenlerindeki faaliyetlerde AB standardı uygulanması yönünde karar aldı.
Toplam 113 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.