Haberler

Haberler

Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Serpentine Pavyonu Geciktiği için Zaha Tasarlıyor (19 Haziran 2007)11 Temmuz günü Serpentine Gallery’de gerçekleştirilen yaz partisi ile açılması planlanan Olafur Eliasson ve Kjetil Thorsen’un geçici pavyonu, geç kalması nedeniyle Zaha Hadid tarafından yeniden tasarlanacak. Hadid ve sağ kolu Patrik Schumacher, galerinin bu yılki bağış toplama etkinlikleri sırasında odak noktası haline gelecek bir açık mekan yaratacak.
Eren Holding, Rixos''u İstanbul''a getiriyor (19 Haziran 2007)Tekstilden perakendeye, turizmden enerjiye kadar pek çok alanda faaliyet gösteren ve 2006 cirosu 655 milyon doları bulan Eren Holding''in sahiplerinden Yahya Eren, İstanbul Yenibosna''da Kuyumcukent''in karşısında bulunan arsalarına 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı 2 otel yapacaklarını açıkladı.
Teknik Yapı’ya Eğitim Ödülü (19 Haziran 2007)Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Teknik Yapı’yı eğitimi en fazla destekleyen firma seçti.
Tasarruf için tarlalar, damla damla sulanacak (19 Haziran 2007)Küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık problemi, gündemi meşgul ederken sulama sistemleri üzerine makine geliştiren şirketler de israfı önleyecek ürünler tasarlıyor.
Çatalhöyük kazısı 15''inci yılında (19 Haziran 2007)İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 9 bin yıllık Çatalhöyük''deki 1993 yılından bu yana süren kazılara, çarşamba günü başlayacak çalışmayla devam edilecek.
Türk mimarisi nereye gidiyor? (19 Haziran 2007)Siyasal tarihimize eski başbakanlardan Adnan Menderes ve Suzan Sözen''in aşkıyla giren, Teşvikiye''de Belveder Apartmanı''ndaki randevuya giderken, sevindim. İlk kez bu binaya giriyorum.
Kumdan şehir 100 bin ziyaretçiyi ağırlayacak (19 Haziran 2007)Türkiye''de bu sene ikincisi düzenlenen kum şehri, bu akşam yapılacak açılışla Antalya Konyaaltı Beach Park''ta hayranlarıyla buluşacak. 25 günde hazırlanan kum şehri 4 ay açık kalacak.
Van Gölü''nde sular çekiliyor (19 Haziran 2007)Türkiye''nin en büyük gölü olan Van Gölü''ndeki su seviyesi, maksimum değerden 160 santimetre düştü. Düşüşün devam etmesi halinde göl suyunun kimyası değişecek ve göldeki canlı hayat olumsuz etkilenecek.
Akademik Etik ve Bir Fikir Yarışmasının Ardından Düşünceler (18 Haziran 2007)Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması’nda birinciliğe layık görülen projenin raporunda yer alan bazı metinlerin kaynak belirtilmeden kullanılmasının ardından gelen tepkilerin üzerine proje ekibi Arkitera.com üzerinden bir düzeltme yaparak konuyu açıklığa kavuşturdu. Aşağıda projede izinsiz kullanılan bildirinin yazarlarından Semra Arslan ve Arzu Gönenç Sorguç’un konu ile ilgili tepkilerini ve görüşlerini kavramların tanımı ve örneklerle zenginleştirerek belirttikleri yazıyı yayınlıyoruz. Prof.Dr. Ioanna Kuçuradi''ye1 göre: "Etik, bir aydınlatma girişimidir. Yaşarken doğru veya değerli eylemlerde bulunabilmenin, bir bilgi sorunu ve geç kalmadan - çok genç yaşta - onunla hesaplaşmayı gerektiren bir bilgi sorunudur."
Ali Sami Yen otel olacak (18 Haziran 2007)Galatasaray Spor Kulübü için Seyrantepe’ye yapılacak yeni stat ile Ali Sami Yen Stadı’nın yerine yapılacak projenin imar planları dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi, Seyrantepe’deki 384 bin 398 metrekarelik alanı “Spor Tesisleri Alanı, Sağlık Tesisleri Alanı, Turizm+Ticaret Alanı, Park Alanı” olarak belirledi. Arazinin 120 bin metrekaresinde Seyrantepe Stadı, 218 bin metrekarelik alanda yeni Şişli Etfal Hastanesi ve 46 bin metrekarelik bölüme ise turizm ve ticaret merkezi yapılabilecek. Galatasaray Spor Kulübü ile yapılan protokolle TOKİ’ye devredilen Ali Sami Yen Stadı ise, ‘Spor Tesisi Alanı’ndan çıkarılarak, ‘Turizm ve Ticaret Alanı’na alındı.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
‘Bu utanç abidesi yıkılmalı’ (18 Haziran 2007)Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, Belediye Sarayı binası için söylediği “O çirkin binayı bazı hocalarımız milli eser olarak tescil ettirdi. Bu bir abide-i utançtır. Türk mimarları ve İstanbullular için kara bir lekedir. Bu binanın hangi eserler yıkılarak oraya yapıldığını İstanbullular bilmiyor” sözleri mimarlık tarihçileri tarafından doğru bulunmadı.
Karayolları arazisi de mahkemelik (18 Haziran 2007)Zorlu Grubu''nun 800 milyon dolar ödeyerek kazandığı Karayolları arazisi ihalesi de mahkemelik oldu. El Maktum''un açılan davalar nedeniyle İETT arazisinin 705 milyon dolarlık bedelini ödememesinin yankıları sürerken, Şehir Plancıları Odası, Türkiye''nin en değerli mülkü olan Karayolları arazisinin imar planı değişikliğinin iptali için Danıştay''a başvurdu. Başvuruda, 2006''nın Aralık ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu''nca onaylanan Nazım İmar Planı Değişikliği''nin mevzuata, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu iddia edildi, yürütmenin durdurulması talep edildi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Beko çamaşır makinesine Çevre Ödülü (18 Haziran 2007)Beko, ürettiği ‘’WMD 57162’’ model çamaşır makinesiyle Avrupa çapında düzenlenen “2007 Plus X Yarışması’’nda “ekoloji’’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Arçelik A.Ş.’den yapılan açıklamada, Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen törenle “beyaz eşya dalında yenilikçilik’’, “ekoloji’’, “kullanım kolaylığı’’ ve “tasarım’’ olmak üzere 4 kategoride 8 ödül verildiği bildirildi. Açıklamada, “Ekoloji’’ kategorisindeki ödüle, Arçelik A.Ş.’nin uluslararası markası Beko’ya ait “WMD 57162’’ model çamaşır makinesinin layık görüldüğü belirtildi. Açıklamada, Beko “WMD 57162’’ model çamaşır makinesinin özellikleri şöyle belirtildi: “7 kilogram çamaşırı 30 dakika gibi kısa bir sürede yıkayan Beko WMD 57162 model çamaşır makinesi, ayrıca 2 kilogram çamaşırı yaklaşık 14 dakikada yıkayan Xpress 30 Süper Mini programına da sahiptir. Bu ürünün sunduğu diğer bir avantaj ise özel fırçasız doğru akım motoru (FDAM) teknolojisi ile daha sessiz yıkamasıdır. Makinenin ihtiyaç duyduğu gerekli su miktarını çamaşırın cinsine ve miktarına göre en hassas şekilde hesaplayan ve otomatik olarak ayarlayan Elektronik Su Kontrol Sistemi sayesinde bir damla suyu bile boşa harcamayan makine, böylelikle hem zamandan hem de enerjiden tasarruf imkanını tüketicisine sunuyor.”
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
İhale tarihi tesadüf (18 Haziran 2007)19 Temmuz’un F.Bahçeliler için özel bir anlam ifade ettiğini bilmediklerini kaydeden Işın Çelebi, "Seyrantepe ihalesinin 20 Temmuz’da yapılmasını rica edeceğiz" dedi.
Sinpaş GYO’nun halka arzı tamamlandı (18 Haziran 2007)8.40 YTL fiyattan başlanan talep toplama sürecinde nihai halka arz fiyatı 7.60 YTL olarak belirlendi. Konut sektöründe 33 yıllık tecrübesi olan Sinpaş’ın 14-15 Haziran’da gerçekleştirdiği halka arz sonuçları belli oldu.
"Çocuklara armağan" proje (18 Haziran 2007)Gülhane Hayvanat Bahçesi''nin kapatılmasıyla yaşanan boşluk “İstanbul Hayvanat Bahçesi” projesiyle kapanacak.
Kosifler, 405 milyon dolara 27 Hilton Garden Inn yapacak (18 Haziran 2007)Otomotiv dünyasının ünlü şirketlerinden olan Kosifler de, ’şehir otelciliği’ne yatırım yapıyor. 27 ilde otel açmak için dev bir proje geliştiren Kosifler, tesislerinin işletmesi konusunda Hilton ile anlaştı.
Alaçatı mucizesi (18 Haziran 2007)Bu gazetenin okurları Alaçatı hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldular sevgili yazarımız Haşmet Babaoğlu sayesinde ancak iyi bir şeyi yeniden ve yeniden yazmakta bir beis yok kanaatimce.
Büyükşehir, Haydarpaşa''yı otel yapıyor (18 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, tarihi Haydarpaşa Gar Binası''nı otele çevirerek, hem ''Vizyon Anıt Projesi''ni aradan çıkarmaya, hem de yılda minimum 4,7 milyar dolar gibi bir gelir elde etmeye hazırlanıyor.
Abide-i utanç İBB binası yok olmalı (18 Haziran 2007)İkinci Eminönü Sempozyumu''na katılan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Saraçhane''deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasını "Abide-i utanç" olarak niteledi. Binanın Türk mimarları ve İstanbullular için bir "Kara leke" olduğunu belirten Ortaylı, "Onun hangi eserler yıkılarak yapıldığı ve hangi büyük eserleri gölgelediği İstanbullular''ın hafızası dışındadır. İBB binası büyük mimarımızın, büyük eseriyle boy yarışına çıkmak gibi iddiayla ortaya çıkan küstah bir binadır. 1950''lilerin utanmazlığı, talihsizliği, sorumsuzluğu ve zevksizliğinin eseridir. Bunun Eminönü Belediyesi sınırları içinde yok olması gerekiyor" dedi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Toplam 206 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.