Haberler

Haberler

Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Işıkara yine uyardı: Hastaneler depremde yıkılır (5 Eylül 2007)Depreme karşı önlem için uyarmaktan dilinde tüy biten Prof. Dr. Işıkara hastanelere dikkat çekti: Olası İstanbul depreminin 2010''dan sonra görülme riski yüksek, hastaneler afete hazır değil.
İÜ Beyazıt Yerleşkesi''nin bahçesinde 4 metre derinliğinde çökme oldu (5 Eylül 2007)İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Yerleşkesindeki Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi bahçesinin bir bölümünde, yaklaşık 4 metre derinliğinde bir çökme meydana geldi.
Ankara''da TOKİ''nin Disneyland ihalesi perşembe günü (5 Eylül 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi, Disneyland Projesi kapsamında bin 850 adet lüks konut ve alışveriş merkeziyle ilgili ihaleye çıkıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı''ndan yapılan açıklamaya göre, Ankara''nın önemli ve prestijli bölgesi olan Eskişehir yolu koridorundaki TOKİ Turkuaz Projesi içinde bin 850 adet lüks konut ve alışveriş merkezi inşaatları kat karşılığı ihale edilecek. İhale 6 Eylül 2007 Perşembe günü saat 14.00''de Ankara Büyükşehir Belediye Encümen Salonu''nda yapılacak.
Tarih: 5 Eylül 2007 Kaynak: Dünya
Kırklareli''ne İSKİ''den proje darbesi (5 Eylül 2007)Kırklareli Kıyıköy Belediyesi Başkanı İsmail Gök , İstanbul''un su sorununu çözmek için başlatılan Istranca Dereleri Projesi''nin, su sorununu çözmediği gibi bölge halkını da kötü duruma düşürdüğünü belirtti.
Atama sonrası karar değişti (5 Eylül 2007)Kadıköy''deki Kuşdili Çayırı sit alanı olmaktan oyçokluğu ile çıkarıldı. Mülkiyeti, İBB tarafından 1967 yılında kamuya terk edilen ve mülkiyeti kendisinde olmamasına karşın belediyenin ihaleye çıkardığı Kuşdili Çayırı, Taşyapı İnşaat tarafından alındı. Alışveriş merkezinin projesi de İBB Başkanı Kadir Topbaş''ın yakın arkadaşı Hakan Kıran tarafından çizildi.
Tasarımcılar bugün buluşuyor (5 Eylül 2007)Tasarımdaki son trendler, ünlü tasarımcılar, ilginç sergiler... Hepsi Eski Galata Köprüsü''nde bugün başlayan İstanbul Tasarım Haftası''nda
Istranca projeleri (5 Eylül 2007)İSKİ, İstanbul''a su getirmek için 1997 yılında Istranca Dereleri Projesi''ni hayata geçirdi. Projeye göre, Kırklareli''nde bulunan 7 dereden akan suyun, Kazandere ve Pabuçdere barajlarında toplanarak, oradan da Terkos Gölü''ne aktarılıp, İstanbul''un su sorununun çözülmesi amaçlanıyordu. Fakat geçen yıl 24 metreyi bulan barajlardaki doluluk oranı bu yıl 10 metreye kadar düştü. Çevre örgütleri yerli halkın tepkilerine karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projenin üçüncü ve dördüncü aşaması olan Revze ve Bulanık Dereleri''nin de İstanbul''a aktarılması kararını alarak, çalışmalara başlayacağını belirtti.
Tarih: 5 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İki Komşu Kent: San Diego ve Tijuana (4 Eylül 2007)San Diego ve Tijuana arasındaki çok sayıda izlenim bulundukları iki ülkenin arasındaki yapısal tartışmalara dayanmaktadır. Bu etkileşim her iki şehirde de yerel pazarları canlandırırken onları sınrlar arası pazarlara dönüştürmemektedir. Tijuana ve San Diego’nun çeşitli hizmet ve mallarından kaynaklanan ekonomik aktivite sınırlararası olarak görülmektedir fakat iki şehri tek bir çift uluslu kentsel bölgeye dönüştürmemektedir. Eğer bu etkileşim bir malın orijini ve varış yerini tek bir alanda birleştirseydi, kahve endüstrisinde aynı ekonomik alanı paylaşan Las Vegas ve Chiapas şehirleri de sınırlar arası kentleşmenin örneği olup, böylece kavramsal bir ayrıma sebep olabilirlerdi.
Geleceğe Hoşgeldiniz (4 Eylül 2007)Artık dünyada kendisine saygısı olan her şehrin egzotik bir binaya ihtiyacı var, peki ya geçmiş? Süper star Mimar Rem Koolhaas Jonathan Glancey’e artık kendisinin bile niçin nostaljik olmaya başladığını anlattı. Rem Koolhaas’ın bana göstermek üzere birkaç fotoğrafı var. Yarattığı sarsıcı binaların değil, Pekin’in asırlık avlularındaki, sokak hayatından kareler. “Hutong” diye bilinen bu evler su kuyularının etrafında, dar sokaklardan oluşan, karmakarışık bir ağ oluşturuyor.
Adana metrosu 2009''da bitecek (4 Eylül 2007)Yapımına 6 yıl aradan sonra yeniden başlanan Adana hafif raylı taşıma sistemi projesi 2009 yılının mart ayında tamamlanacak. 15 kilometrelik metro güzergahındaki kamulaştırılacak 450 binadan 300''ü için bugüne kadar 35 milyon YTL harcandı.
Odunpazarı canlanıyor (4 Eylül 2007)Eskişehir Odunpazarı Belediyesi''nin restore ettiği ve kadınlar tarafından çay bahçesi, restoran, pansiyon ve fotoğrafevi gibi çeşitli alanlarda işletmeye açılan tarihi evler, bölgeye canlılık kazandırdı.
Venedik''in Moda Olmuş, Tehlikeli Ölüm Fermanı (4 Eylül 2007)Venedik ölüyor söylemi son zamanlarda moda haline geldi, tabi eğer çoktan ölmediyse. Neredeyse 60.000’lere düşen nüfus, bununla birlikte kapanan küçük yiyecek dükkanları, Venedik’te “normal” işletmelerin yerini moda halindeki turist endüstrisine terk edişi, bazı istatistiklere göre, yılda 16 milyonu bulan turist sayısının bizzat kendisi bu söylemin ispatıdır.
Evinizin dekorasyonu sizden izler taşısın (4 Eylül 2007)Türk firması Q-Too için mobilya ve aksesuvar tasarlayan Danimarkalı tasarımcı Hans Thyge Raunkjaer, İslami sembollerin Avrupa''da ilgi gördüğünü ve tasarımlarında bu sembolleri yeniden yorumlayacağını söylüyor.
Restorasyon hayat veriyor (4 Eylül 2007)Sanayileşme sürecindeki İzmir’in sembol yapılarından biri olan tarihi Havagazı Fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla, kentin önemli kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor. 150 yıl önce Fransızlar tarafından inşa edilen fabrikadaki çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Kentin sanayileşmesi sürecine ait sembol yapılarından biri olan tarihi Havagazı Fabrikası, restorasyon çalışmalarıyla kentin önemli kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor. Restorasyon çalışmalarında bugüne kadar, 24 bin metrekarelik açık alana sahip fabrikada, 2 bin 850 metrekarelik tescilli yapılar dışındaki tüm yapılar yıkılarak, orijinal binalar üzerinde restorasyon çalışmalarına başlandı. Projede, tescilli binaların gençlik merkezi, dökümhane binasının kafeterya, depo binalarının da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde kullanılması planlanırken, alanın gerisindeki iki katlı betonarme bina da yeniden düzenlenecek. Aynı çalışmalar çerçevesinde, hava gazı fabrikasının simgesi konumunda olan dev fabrika bacasında, güçlendirme çalışmaları yapılacak.
Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Sezen Özsavrangil
Tarih Yarışıyor (4 Eylül 2007)Binlerce yıllık kültür geleneğinin biriktiği bir coğrafya üzerinde kurulan İzmir’de, bu uygarlıklara ait kültürel-mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” 5. yılına girdi. Tarihi mirasa sahip çıkılması konusunda yerel yönetimlerin üslendiği sorumluluğun bilincini taşıyarak, yerel yönetimlere öncülük edilmesi ve ödül yoluyla taktir etme misyonunun kurumsallaştırılmasının hedeflendiği bir girişim olarak nitelendirilen yarışmada bu yıl 32 katılımcı yarışacak. Yarışmaya geçen yıl 17 katılım olmuştu. Seçici Kurul, adayları değerlendirmek üzere 3-7 Eylül 2007 tarihleri arasında toplanacak ve sonuçlar, 17 Eylül 2007’de açıklanacak.
Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Akşam
Net Holding sehir otelleri yapacak (4 Eylül 2007)İstanbul ve Antalya''ya iki yeni şehir oteliyle dönmeye hazırlandıklarını söyleyen Net Holding bünyesindeki Merit Oteller''i Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, yeni otel satın alma ya da inşaatından çok var olan bir oteli kiralamayı düşündüklerini söyledi.
Eski Galata''da yeni tasarımlar (4 Eylül 2007)İstanbul''u dünya çapında tasarım meraklılarının ilgi odağı haline getiren "İstanbul Tasarım Haftası", 4-10 Eylül arasında Balat''taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenleniyor. Endüstriyel tasarımdan modaya, grafikten takı tasarımına kadar pek çok disiplinden yaratıcılarla üreticileri, genç yeteneklerle dünyaca ünlü profesyonelleri İstanbul''da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası''nda seminerler, paneller, konferanslar ve sergiler yer alacak. Bu seneki konuklar arasında Patricia Urquiola, Li Edelkoort, Konstantin Grcic; sergiler arasında ise Fransa''dan geleceğin tekstillerini sergileyen ''Futuro Textiles'', 2016''nın sağlıklı yeme alışkanlıklarının yorumlandığı ''Electrolux Design Lab'' yer alıyor. Ayrıca Eski Galata Köprüsü''nün özel bir bölümü Türkiye''den 16 üniversitenin tasarım bölümlerine tahsis edilecek ve gençlerin tasarımları da ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.
Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Radikal
‘İstanbul Tasarım Haftası’ bugün başlıyor (4 Eylül 2007)Büyükşehir Belediyesi, dDf (Dream Design Factory) ve Hürriyet işbirliğiyle düzenlenen ve dünyanın en ünlü tasarımcılarını İstanbul’da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası’nı Başkan Kadir Topbaş açacak.
Zamanın Bekçileri: Saat Kuleleri (4 Eylül 2007)İnsanoğlu zamanı ölçmek için antik çağlardan başlayan bir uğraş içinde olmuştur. İnsanoğlunun icat ettiği ilk saat, geçmişi M.Ö. 3500''lü yıllara kadar dayanan güneş saatidir.
Havra Sokağı''nı kaybetmeyelim (4 Eylül 2007)İzmir''deki, Yahudi kültürüne ait kötü durumdaki yapıların restore edilerek kültürel yaşama kazandırılması, inanç turizmi açısından da isabetli olmaz mı?
Toplam 250 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.