Haberler

20 Temmuz 2007, Cuma

“Ulaşım Alt Yapıları ve Zamanın Yeniden İnşası” Üzerine Düşünmek: Urban Lab 2007 (2)-Lüksemburg“Ulaşım Alt Yapıları ve Zamanın Yeniden İnşası” Üzerine Düşünmek: Urban Lab 2007 (2)-LüksemburgLüksemburg Urban Lab deneyimini aktarmaya, Ayça’nın bıraktığı yerden 2007 Haziran ayında katıldığım Urban Lab 2 atölyesi üzerinden devam edeceğim. Luksemburg bu sene Avrupa Kültür Başkentliliği ile birlikte 3 ayrı başkent ünvanına sahip, global bir kent olmaya çalışan, bunun yanısıra küçük ve neredeyse 80.000 yerleşik nüfuslu bir kent. Farklı bir kent üzerine düşünmenin, üretmenin çekiciliğinin yanısıra; atölye, bir Avrupa Kültür Başkenti (AKB) ön deneyimini ve önümüzdeki 10. İstanbul Benali’nin kuratörü Hou Hanru’nun yaklaşımını birebir deneyimlemeyi sağladı. Haberin Devamı
En yüksek Seyrantepe teklifi Bozoğlu''ndanEn yüksek Seyrantepe teklifi Bozoğlu''ndanAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak olan yeni spor kompleksi ihalesinin ilk turunda şartname alan 28 firmadan 5''i teklif sundu. İhalede Toplu Konut idaresi''ne (TOKİ) en yüksek gelir payı vermeyi teklif eden firma, 118 milyon 643 bin 683 YTL ile AKP''nin 2004 yerel seçimlerindeki Çankaya Belediye Başkan adayı olan Mesut Çağlar Bozoğlu''nun şirketi Bozoğlu İnşaat oldu. Şirket, bu payı 474.5 milyon YTL gelir üzerinden vermeyi taahhüt etti.
"Beşi bir yerde"ler yolda"Beşi bir yerde"ler yoldaBayrampaşa Belediyesi, otopark, sabit pazar yeri, kurban merkezi, afet yönetim merkezi, spor, gezi ve yeşil alanları içerisinde barındıracak beş fonksiyonlu tesisleri hizmete sokuyor.
İstanbul’un yeni konser mekánı Sveti Stefanİstanbul’un yeni konser mekánı Sveti Stefanİstanbul’un en güzel yapılarından biri olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, kapılarını sanat ve kültür etkinliklerine açtı. Müzik Festivali kapsamında, 17 Haziran’da Alman üflemeli çalgılar topluluğu German Brass’ı ağırlayan kilisedeki konser, olağanüstü bir ilgiyle karşılaştı.
Kılıçoğlu Sineması’nda Son PerdeKılıçoğlu Sineması’nda Son PerdeEskişehir Kılıçoğlu Sineması’nın yaklaşık 48 yıldır sürdürdüğü kültür hizmeti, önümüzdeki günlerde son bulacak. Yarım yüzyıldır hizmet veren Kılıçoğlu Sineması artık bilinmeyen bir geleceği barındırıyor. Kılıçoğlu Sineması yıllarca; buluşmalara, görüşmelere, tanışmalara ev sahipliği yapmış, yeme - içme mekânlarıyla gelenlerini kaynaştırmış, gözlükçüleriyle adres olmuş.
Yaz Yangınlarına Dikkat…Yaz Yangınlarına Dikkat…Yaz aylarında yangın sayısında büyük artış gözleniyor. Kış aylarında günde ortalama 10 civarında yangın yaşanırken, sıcak hava koşullarında alev almaya uygun kuru ot, saman, çöp ve ekin alanlarında meydana gelen yangınlarla bu sayı günde 50’ye kadar ulaşabiliyor.
Kocaeli''nde İSU, su tasarrufu çağrısı yaptıKocaeli''nde İSU, su tasarrufu çağrısı yaptıİzmit Su İşleri Genel Müdürlüğü (İSU), abonelerine su kullanımı ve bilgilendirme amaçlı broşür dağıttı. Broşürde, küresel ısınma ile artan kuraklık, yağışlardaki azalma ve Yuvacık Baraj Gölü''nün yetersizliği sebebiyle 2006 yılı Aralık ayında ilde yaşanan su kesintisi hakkında bilgi veriliyor.
Düfa Tarihi İnönü Stadyumu’nu BoyuyorDüfa Tarihi İnönü Stadyumu’nu BoyuyorTürkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan Kayalar Kimya ve Alman Meffert grubunun ortaklığı ile kurulan Düfa, ülke ekonomisine yaptığı yatırımın yanı sıra sporu da destekliyor. Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile yaptığı anlaşma ile tarihi İnönü Stadyumu’nu boyamak için harekete geçen Düfa, yeni sezonda taraftarı yenilenmiş stadyumla buluşturacak.
En Azından Cephesi GüzelEn Azından Cephesi GüzelViyanalı mimar Coop Himmelb(l)au tarafından tasarlanan Akron Sanat Müzesi’nin yeni ek binası, cesur mimari ve sanatsal görünüm arasındaki dengeyi kurmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Binanın şelaleyi andıran cam tabakalardan oluşan şeffaf dış cephesi ve lobisi bu şeffaflığı ile iç mekandaki canlılığı da yansıtıyor.
İstanbul''un asfaltlı yol haritası çıkarılacakİstanbul''un asfaltlı yol haritası çıkarılacakBüyükşehir Belediyesi kuruluşlarından biri olan İSFALT, İstanbul''da bugüne kadar yapılmamış bir çalışma başlatıyor. Şehri kuşatan yolları kayıt altına almaya hazırlanan İSFALT, bu sayede hangi yolun kaçıncı kilometresinde, nasıl bir bozukluk olduğunu bilecek ve yol onarım, yapım planlarını bu verilere göre yapacak.
Yozgat''ta 86 milyon YTL''lik termal şehir inşa edilecekYozgat''ta 86 milyon YTL''lik termal şehir inşa edilecek710 apart daire, beş yıldızlı bir termal otel, 2 adet butik otel ve günübirlik termal tesislerin bulunacağı Club Gökkuşağı Termal''in maliyeti 86 milyon YTL. Proje, Türkiye''nin en büyük termal tesisi olacak.
Önce yeni imar planı çıktı, sonra yangınÖnce yeni imar planı çıktı, sonra yangınMuğla''nın Bodrum ilçesinde temmuz ayı içerisinde meydana gelen orman yangınlarının arazi rantçıları tarafından çıkarıldığı iddia ediliyor. Yangının özellikle rüzgârlı günlerde, aynı anda birkaç noktada başlaması kasıt ihtimalini güçlendirirken yanan bölge ile ilgili Turizm Bakanlığı''nca alınan son kararlara dikkat çekiliyor.
Nafile Mekanlar Üzerine Düşünmek: Urbanlab 2007 (1)- LüksemburgNafile Mekanlar Üzerine Düşünmek: Urbanlab 2007 (1)- LüksemburgLüksemburg kenti, ikinci kez Avrupa Kültür Başkenti oluşunu kültür ve sanat projelerinin yanı sıra, Hou Hanru küratörlüğünde programlanan bir dizi etkinlik kapsamında düzenlenen şehircilik atölyelerinde, uluslararası profesyonellerin yol göstericiliğinde, kenti araştırmaya, düşünmeye ve geleceğini kurmaya yönelik çalışmalara ev sahipliği ediyor. Mayıs 2007 yılında, AMO/OMA yönlendiriciliğinde gerçekleşen “Nafile mekanlar (Junkspace)” içeriği üzerinden bir projesi deneyimi.
Kiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyorKiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyorKiptaş, üzerinde Karaağaç Tekkesi''nin kalıntıları bulunan Sütlüce''deki 3.6 bin metrekarelik arsayı satışa çıkardı. İmarı rezidans yapmaya müsait olarak ilan edilen arazinin satışı Alevi derneklerini ayaklandırdı.
''Bağdat Caddesi Fener''in malı mı?''''Bağdat Caddesi Fener''in malı mı?''100. yıl Bağdat Caddesi’ndeki görkemli şovla kutlanacak. Gecenin sürprizi, samba. Fenerbahçe, 100. yılını muhteşem gösterilerle kutlamaya devam ediyor...
Başkent’in gündemi suBaşkent’in gündemi suSusuzluk tehlikesi Başkent’in gündemine oturdu. Bir yandan Ankara’nın 25 günlük suyu kaldığı iddia edilirken, diğer yandan son umut Kızılırmak’ta da su seviyesinin düştüğü belirtildi. Ankaralı da çareyi su deposuna hücum etmekte buldu.
Ceneviz surları kurtuluyorCeneviz surları kurtuluyorTaksim-Yenikapı metrosu inşaatını engellediği gerekçesiyle taşınması planlanan 700 yıllık Ceneviz Surları yerinde kalıyor. Tünel, surların 3 metre altından geçecek.
İstanbullu''ya kötü haber: Alibey ve Papuçdere''den sonra Kazandere de kuruduİstanbullu''ya kötü haber: Alibey ve Papuçdere''den sonra Kazandere de kuruduKüresel ısınmanın etkisi ile oluşan susuzluk tehlikesi Ankara ve İstanbul''da büyük bir hızla büyüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin seçimden sonra su kesintisine başlayacak olması, dikkatleri bu konuya çekerken dün İstanbul''da bir barajın daha kuruduğu haberi geldi.
Abu Dhabi projenin kaynağına iniyorAbu Dhabi projenin kaynağına iniyorBirleşik Arap Emirlikleri''nin başkenti Abu Dhabi''de inşaatı devam eden Masdar (Kaynak) projesi, 2009''da tamamlandığında içinde 50 bin kişi yaşacak. Çölün ortasında etrafı duvarlarla çevrili Masdar''ın elektriği güneş panelleri ve rüzgardan sağlanacak. Kompleksin içine kesinlikle motorlu taşıtlar giremeyecek.
Fevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı, geçtiğimiz hafta, davetli bir yarışma sonucunda inşa edilen ve 2007 yılı Mart ayında tamamlanan Erenköy Kampüs Yapılarının kapılarını Arkitera Mimarlık Merkezi’ne açtı. Bu gezi, Arkitera Proje ve Arkiv’de gördüğümüz başarılı mimari görselleştirme teknikleri ve fotoğraflardan aşina olmamıza karşın, uygulanmış yapıları yerinde görmenin, mekanların içinde olmanın, yapı elemanlarının ve malzemelerinin etkilerini birebir görmenin ne denli önemli bir deneyim olduğunu bizlere hatırlatmış oldu.
Allianoi Antik Kentinde Son DurumAllianoi Antik Kentinde Son Durumİzmir’in Bergama ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan 1.800 yıllık Allianoi Antik Kenti, Roma döneminden kalan en iyi korunmuş termal tedavi merkezi. Bu önemli kültür mirasında 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları şu anda kazı ruhsatı verilmediği için sürdürülemiyor.
Kalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıKalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıÜniversite - sanayi işbirliği çerçevesinde Kalesinterflex ile Anadolu Üniversitesi İleri Teknolojiler Araştırma Birimi (İTAB) koordinatörlüğünde Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile Mimarlık bölümlerinden öğretim elemanları ve 43 öğrenci ile birlikte yürütülen “Kalesinterflex ile Yeni Açılımlar” konulu proje çalıştayı sonuçlandı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Parti Programlarında İklim Değişikliği MeselesiEpey süreden beri partilerin ve kimi zaman da bağımsız adayların programlarında, seçim beyannamelerinde belli konulara nasıl yer verildiğini inceliyoruz. Artık seçim için son haftaya girilmişken, sizinle belki yine çevre konusuna, iklim değişikliği meselesine nasıl yaklaşıldığına bakabilir miyiz?
10 bin yıl öncesine ait kalıntılarKıbrıs Rum kesimi açıklarında 10 bin yıl öncesinden daha eski dönemlere ait kalıntılar bulundu. Deniz altında kazı çalışması yapan arkeologlar, neolitik dönem öncesi kalıntılara ulaştı. En önemli parçaların kıyıdan 100 metre açıkta 10 metre derinde bulunduğu belirtiliyor. Arkeologlara göre, ilk kez bu bölgede tespit edilen erken çağlara ait tarihi kalıntılar, adanın ve Akdeniz’deki denizciliğin erken dönemine ışık tutacak.
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Meclis''te mimari katliam var!Türkiye Büyük Millet Meclisi kampusunda, mimari yapıya uygun andezit kaldırım taşlarının sökülüp, yerlerine bina ve bahçeyle hiç uyumlu olmayan yeni kaldırım taşlarının döşeniyor olması tepkiyle karşılandı.
Allianoi''de ''kanalsız baraj'' oyunuSeçimler öncesinde, Allianoi Antik Kenti''ni tehdit eden Yortanlı Barajı''nın ağustos ayında su tutacağı iddialarının ortaya atılması ve siyasetçilerin mitinglerde köylülere bu tür vaatlerde bulunmaları çevrecilerin tepkisini çekiyor.
Trilyonluk arazide skandalGeçen aylarda büyük bir orman yangınına ev sahipliği yapan Milas''ta, Orman Genel Müdürlüğü''nün, yakılan bazı orman arazilerinin, orman vasıflarının kaybolduğuna ilişkin mahkeme kararını temyiz etmemesi yüzünden 5 milyon metrekarelik orman arazisinin imara açıldığı belirtildi.
Statik denge su için bozulmamalıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş, büyük şehirlerde önümüzdeki günlerde başlayacak su kesintilerine karşı vatandaşların evlerine bir ve yarım tonluk depolar almaya başladığını belirterek, "Bu durumu teknik açıdan son derece sakıncalı buluyoruz. Büyük depolar binaların statik dengesini bozar ve önemli tehlikeler yaratabilir. Çünkü örneğin bir apartmanda sadece bir dairede değil, onlarca dairede depoların yaptırılması söz konusu" dedi. Toptaş, evdeki su depolarının 50-60 litreden büyük olmaması gerektiğini vurguladı, "Büyük depoların bina için yarattığı sakıncalar yanında sağlık yönünden sakıncaları da var. Uzun süre depoda bekleyen suların temiz kalması mümkün değildir" diye konuştu. Bu arada, Ankara Büyükşehir Belediyesi, su tasarrufu konusunda vatandaşlara çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Betül Kansu
Karadeniz’in Efes’i gün görecekZonguldak, Karadeniz''in gün ışığına çıkacak ilk antik kenti ve mağaralarıyla tarih ve doğal güzellikler cenneti Zonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion kentinde, ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak.
Cehennemi yakından yaşamak...Bodrum''da art arda başlayan ve büyük zararlara neden olan orman yangınları, felaket filmlerine benziyor. Yangını söndürmek için canını dişine takarak çalışan fedakâr orman emekçilerine teşekkür borçluyuz.
Bu cinayetin failleriyizKüresel Eylem Grubu üyeleri küresel ısınma, iklim değişikliği, su sorunu, nükleer enerji politikaları ve seçimlerle ilgili görüşlerini açıkladıkları bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Küresel Eylem Grubundan Önder Algedik, "Dünyadaki iklim değişikliği ciddi bir şekilde hayatımızı tehdit ediyor. Son bin yılın en sıcak yılını yaşıyoruz. Buna karşı ise ülkemiz hiçbir önlem almıyor. Dünyaya karşı işlenen cinayetin failleriyiz" dedi. Panelde Küresel Eylem Grubu''ndan Onur Öztürk ise, Türkiye''de enerji krizinin nükleer enerji ile çözülmesi gerektiği dayatmasının olduğunu ifade ederek, "Nükleer enerji için kurulacak santraller çok fazla olumsuz özelliklere sahiptir, bir yerde nükleer santralin kurulması demek hayatın risk altında olması anlamına gelir. Bu nedenle biz Küresel Eylem Grubu olarak nükleer enerjiyi savunan hiçbir partiye oy vermeyeceğiz" dedi. Küresel Eylem Grubunun seçim sürecindeki tavrını dile getiren Ulaş Akbaş da şunları söyledi: "Biz Küresel eylemini, savaşlara, insan hayatını tehdit edecek durumlara karşı örgütledik. Seçim sürecinde de çalışmalarımız devam ediyor."
Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
Seyrantepe''ye beş talip çıktıSeyrantepe''ye yapımı planlanan Galatasaray stadı için 28 firma şartname almasına karşın beş yatırımcı teklif verdi. Katılımcılar içinde en iyi teklif AKP''nin 2004 Çankaya belediye başkan adayı Mesut Bozoğlu''ndan geldi.
Bodrum''u kim yakıyor?Turizm sezonunu alevler, is ve duman arasında geçiren Bodrum''da günün sorusu belli: Ormanları kim yakıyor? Ortada delil yok, ama yarımadanın adım adım betona dönüşünü kendi gözleriyle gören sivil toplum örgütlerinin, ormancıların, emlakçıların gözünde iki ''şüpheli'' var...
Maliye önce açıkladı sonra geri çektiMaliye Bakanlığı''nın dün akşam önce "Hazine arazilerini işgal edenlere af getirilmesinin söz konusu olmadığını" belirten bir açıklama yapması, kısa bir süre sonra ikinci bir duyuruyla söz konusu açıklamanın sehven yayınlandığını bildirmesi kafaları karıştırdı.
Güneşe yaklaşan tasarımcıÖdüllü bir tasarımcı olan Mark Gabbertas çalışmalarını Londra’da sürdürüyor. 15 yıl önce reklamcılık kariyerinden ayrılarak mobilya tasarımcılığı konusunda eğitim aldı ve bu doğrultuda ilerlemeye başladı.
AKP ve tarihe saygı meselesi!Konu partilerin seçim kampanyasından açılmışken üzerinde durmak istediğim bir husus daha var: Seçim dönemi boyunca AKP’nin kamu olanaklarını kullanarak kampanyasını yürüttüğü ile ilgili çok yazı yazıldı, konuşmalar yapıldı ama bu konu kimsenin dikkatini çekmedi.
Mortgage sisteminde ''alacak'' sıkıntısıKira öder gibi ev sahibi olmak için mortgage''a geçen konut kredisi sahipleriyle bankalar arasında, ''alacak'' sıkıntısı çıktı.
Büyükşehir İstanbul’un otopark sorununu çözüyorBüyükşehir Belediyesi, önümüzdeki 3 yılda yap-işlet devret modeliyle 72 otopark yaparak İstanbul’un otopark sorununu çözüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehrin kanayan yarası olan otopark sorununu çözmek için çalışmalarına hız verdi.
İstanbul Avrupa’nın en iyi üçüncü şehriİstanbul, ABD’nin çok satan “Travel and Leisure” dergisinin okuyucularına yaptığı ankette, Avrupa’nın en iyi üçüncü şehri seçildi.
Esnaf ve sanatkara toplu işyeri projesiBursa''da 14 adedi tamamlanmış, 6 adedinin inşası devam eden 20 adet küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Bunlar esnaf-sanatkarımız tarafından, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifleri kurularak binbir güçlükle yapılan işyerleridir.
Şanlıurfa’nın saklı tarihi toprak altındaHarran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu, ‘tarihte önemli ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle, zengin bir tarihi içinde barındıran Şanlıurfa’da, yapılan 35 arkeolojik kazıya rağmen, halen toprak altında zengin bir tarih yattığını’ söyledi. Şanlıurfa’nın, dünyada kültür ve medeniyet merkezi sayılan ve arkeoloji literatüründe “Bereketli Hilal” olarak adlandırılan bölgede yer aldığını dile getiren Kürkçüoğlu, şimdiye kadar yapılan 35 arkeolojik kazıya rağmen daha birçok tarihi yapının gün yüzüne çıkarılmayı beklediğini söyledi.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
"Seyrantepe" ihalesi bugün yapılıyorAli Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepede kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, bugün Toplu Konut İdaresi''nde (TOKİ) yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, ihale için, 28 firma şartname aldı. Şartname alan firmaların 14''ünde yabancı ortak bulunduğu belirtiliyor.
Karadeniz’in ilk antik kentiÇaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion Kenti’nde, ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak.
"Şantiyede israf edip evi pahalı satıyorlar"İstanbul''da inşaatı süren Diamond Hill ve Diamond Villages projelerinin sahibi Hat Yapı, malzemeyi verimli kullanarak maliyetten yüzde 10 tasarruf ediyor.... Şirketin ortaklarından Hüseyin Candelen, "Konut fiyatlarındaki sürekli artışın en büyük sebeplerinden biri de şirketlerin şantiyede israf ederek çalışması" diyor.
Otopark izni çıkmadıİzmir Büyükşehir ve Konak Belediye Başkanlığı''nın İzmir 1. İdare Mahke-mesi''nin vermiş olduğu Kültürpark''a ''otopark'' yapılması girişimine yönelik verdiği "yürütmenin durdurulması" kararına itiraz reddedildi. Mahkeme kararında, güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının her ikisinin birlikte gerçekleştiği ve kararın dayandığı bilimsel gerekçeleri de uygun buldu.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Seyrantepe Stadı İhalesiBugün Galatasaray için önemli bir gün. Seyrantepe Stadı''nın ihalesi bugün yapılacak. İhaleyi açan, bilindiği gibi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ.
14 yıllık rüya Bakü-Tiflis-Bakü projesi hayata geçiyorAvrupa’dan Çin’e kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak Kars-Bakü-Tiflis Projesi için 31 Ağustos’ta ihaleye çıkılıyor.
Anadolu''da tarihsel komşulukBizans Sempozyumu''ndaki "Selçuklu" bildirileri, dostluğun ve kardeşliğin izlerini yansıttı. Siyasetin seçim söyleminde "kardeşlik" öne çıktı.
Şam’ın en prestijli projesi Ankaralı bir firmadanSuriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın desteklediği, ülkenin en prestijli projesi Junacity, Ankaralı İNKA firması tarafından gerçekleştirilecek.
Boğaziçi''nde ''tarihe'' otoparkKültür ve Turizm Bakanlığı''nın İstanbul''da "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil ettiği "tarihi ahşap bina" yıkılarak "açık otoparka" çevrildi.
Yabancılar 3.5 milyar dolar yatırıyor ’kapitalizmin tapınakları’ yayılıyorThe Wall Street Journal, seçim ortamına rağmen 2007 yılında Türk emlak sektöründe 3.5 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımı olacağını belirtti. Financial Times ise büyük kentler dışında açılan alışveriş merkezleri için, ’kapitalizmin tapınakları illere yayılıyor’ ifadesini kullandı.
Karadeniz''in ''''Efes''''i gün ışığına çıkacakFilyos beldesindeki antik Teion Kenti''nde, bu yılın Ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak. Kazılarda, MÖ 7. yüzyılda kurulan antik kentin mimari yapısının ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Yangınların biri biterken diğeri başlıyorTürkiye''nin temmuz ortası yangın bilançosu endişe veriyor. Çukurova''da hafta sonundan beri etkili olan yangınların önemli bir bölümü kontrol altına alındı. Geride 633 hektarlık (1266 futbol sahası) kül kaldı.
WSJ: İstanbul emlakta yabancının gözdesiDünya iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, İstanbul ticari emlak piyasasına yabancı yatırımcı talebinin tırmandığını yazdı. Türk ticari emlak piyasasında geçen yıl 2.9 milyar dolar olan yabancı yatırımın bu yıl 3.5 milyar dolar olacağını yazan gazeteye göre, piyasada Avrupalı, Amerikalı ve Ortadoğulu emlak yatırımcıları dikkati çekiyor. Haberde, 27 Avrupa kenti arasında daha önce PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan araştırma da haberde vurgulanıyor. Araştırmada İstanbul 27 Avrupa kenti arasında ''emlak sektörünün en çok gelişeceği kent'' olarak belirlenmişti. Wall Street Journal "Yatırımcılar, Türkiye''nin Avrupa ortalamasının üzerindeki büyüme hızından etkilenmiş durumdalar" dedi. Gazete, genel ekonomiye olan güvenin arttığını vurgularken, risk tarafında da, emlak talebinin desteklenmesi için faizin daha da düşmesi gerektiğini belirtti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Kuraklık Kızılırmak''ı da vurduTürkiye''nin en uzun nehri Kızılırmak''ın su seviyesi, yağış azlığı ve sıcak havalar nedeniyle düştü. Başkent Ankara''nın da içme suyu ihtiyacını karşılaması planlanan Kızılırmak''ın Sivas bölümü bugünlerde dere görünümünü andırıyor. Üzerinde 7 baraj barındıran 1150 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak''ta su seviyesinin düşmesi, çevredeki tarımı ve canlı hayatını tehdit ediyor. DSİ yetkilileri, temmuz ayında yapılan incelemelerde, nehrin şu anki su seviyesi ortalama 10 metreküp/saniye olarak tespit edildi. Nehrin rejiminin düzensiz olduğunu ifade eden yetkililer, ırmağın yıllık ortalama debisinin 184 metreküp/saniye olduğunu kaydetti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Mezar taşlarının diliKültür AŞ tarafından yayımlanan Fatih Külliyesi adlı üç ciltlik muhalled eser hakkında önceki gün bu sayfada çıkan güzel haber, eminim, dikkatinizden kaçmamıştır.
Eryılmaz’dan ASKİ’ye engel çıkardı suçlamasıÇankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Beton Yapı Elemanları Şantiyesi, Mamak Natoyolu’nda hizmete girdiği günden itibaren su sıkıntısı yaşarken, Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, ASKİ’nin önlerine engel çıkardığını iddia etti.
Urartulardan kalma kanalizasyon sistemiErzincan''ın Üzümlü ilçesinde bulunan Altıntepe mevkiinde, 2003 yılından itibaren yürütülen arkeolojik kazılar dahilinde, Urartular dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sistemi ortaya çıkarıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu nezaretinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Urartu dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sisteminin ortaya çıkarıldığı belirtildi. Karaosmanoğlu, ortaya çıkarılan kalıntıların bugüne kadar bulunanların en eskisi olduğunu belirtti. Altıntepe''de, kazılara öğretim elemanları, araştırma görevlileri, öğrenciler ve işçilerden oluşan 35 kişilik bir ekip katılıyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Burhan Torunlar
Emaar''ın villalarını Yapı Merkezi yapacakDubaili inşaat şirketi Emaar Properties''in Atasay Kuyumculuk''la kurduğu Emaar Türkiye şirketinin Büyükçekmece''de yapacağı Toskana Vadisi Evleri projesini, Yapı Merkezi inşa edecek. Toskana Vadisi Evleri''ni, 700 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceklerini belirten Emaar Türkiye CEO''su Ozan Balaban, "555 villadan oluşan projede ana müteahhit şirket olarak Yapı Merkezi''ni seçtik. Tercihimizde Yapı Merkezi''nin gücü ve Dubai Metro''sundaki deneyimi büyük rol oynadı" dedi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar da, "Emaar projelerindeki firma seçimlerinde son derece hassastır. Emaar''la Toskana Vadisi Evleri projesinde birlikte yol almaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İller Bankası, ticaret merkezi kiralayacakİller Bankası Genel Müdürlüğü, Ankara Maltepe''de bulunan yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin, 4 bin 707 metrekare emsal alan ve 11 bin 679 metrekare otopark alanından oluşan İller Bankası mülkiyetindeki bölümlerini kiraya vermek üzere ihale açtı. Yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin mülkiyeti İller Bankası''na ait olan bölümleri, ihale şartnamesi, sözleşme ve ilanda belirtilen şartlar ve İller Bankası mevzuatı çerçevesinde aylık 106 bin YTL tahmin edilen bedel üzerinden kiraya verilecek. İhale, 27 Temmuz 2007 tarihinde saat 14.00''de ''kapalı teklif usulü'' ile İller Bankası''nda gerçekleştirilecek. Kira ihalesine katılmak isteyenler, ihale dokümanını, İller Bankası Genel Müdürlüğü''nden temin edebilecekler.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Kayseri''ye 80 milyon dolarlık alışveriş merkeziKayseri Şeker Fabrikası, alışveriş merkezi, otel ve hastane yaptırmak için 80 milyon dolar tutarında yeni yatırım yapacak.
Su santrallarıKuraklık Türkiye’nin pek çok yerinde etkili, ama susuzluk özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’yı vuruyor. Konya Ovası başta, orta Anadolu’nun bazı yerlerini vuruyor. Buna karşılık, Anadolu’nun pek çok yerinde su sıkıntısı, anılan kentlerdeki gibi değil. Sıkıntı varsa da, daha az. Hatta öyle ki, enerji amaçlı, küçük çaplı rüzgar ve su santrallarında kullanılan türbünler için sıraya giriliyor. 970 santral projesi. Enerji Bakanı Hilmi Güler’in deyimiyle, "2013’e kadar suyu son damlasına kadar kullanmış olacağız, tek damla boşa akmayacak". Büyük kentler susuzlukla karşı karşıya, öte yanda su santralları. Demek ki, büyük kentler on yıldır kötü yönetiliyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.