Haberler

13 Temmuz 2007, Cuma

“Osmanlı''yı Kötüleyerek Bir Yere Varamayız”“Osmanlı''yı Kötüleyerek Bir Yere Varamayız”2004 yılında Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün girişimleri ile başlatılan “İstanbul Müze – Kent” çalışmaları devam ediyor. “Müze - Kent” projesi kapsamında, ”Tarihi Yarımada”da özellikle Osmanlı mimarisinin örneklerini ve diğer tarihi yapıları yenileyerek çeşitli faaliyet alanları olarak yeniden topluma kazandırmak için de çalışmalara başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama Merkezi tarafından yapılan çalışmalar pilot bölge seçilen Süleymaniye ve Zeyrek ile tüm Tarihi Yarımada’da devam ediyor. Proje koordinatörü Prof.Dr. Cengiz Eruzun “Müze Kent”in çalışmayan bir platform olduğunu ve kendilerine ihale edilmiş bir işi yaptıklarını vurguluyor. “Müze Kent” projesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama Merkezi’nin çalışmaları ile ilgili Prof.Dr. Cengiz Eruzun ve Nergiz Başkaya ile kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik. Haberin Devamı
Sapphire’le metrekare fiyatı 7 bin doları gördüSapphire’le metrekare fiyatı 7 bin doları gördüİstanbul Sapphire projesi, Türkiye’nin en pahalı residence’ı unvanını eline geçirecek. İstanbul Levent’te inşa edilen İstanbul Sapphire, gayrimenkul sektöründe birçok ilke ve rekora imza atacak.
Sagalassos''ta kazı çalışmaları başladıSagalassos''ta kazı çalışmaları başladıBurdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü başladı. Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Marc Waelkens, bu yılki kazılara hastalık nedeniyle katılamayacak.
Beykoz’daki tarihi kışla kültür merkezi oluyorBeykoz’daki tarihi kışla kültür merkezi oluyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz’daki tarihi Osmanlı Kışlası’nı restore ederek kültür ve kongre merkezi yapıyor. 5 milyon YTL’ye mal olacak proje Nisan 2008’de tamamlanacak.
İzmir''e Ziraat''tan ağır faturaİzmir''e Ziraat''tan ağır faturaİzmir Konak''ta trafik yoğunluğu nedeniyle 23 yıl önce deniz dolduruldu ve sahil bulvarı yapıldı. Tarihi Saat Kulesi''nin önünden geçen yol, Konak''taki dolgunun üzerine alınınca trafik de rahatladı.
Yüzen evler geliyorYüzen evler geliyorMalezyalı firma Kuala Lumpur Metropolitan''ın ''yüzen evi'' eylülde düzenlenecek Realistexpo Fuarı ile Türkiye''ye geliyor. Dünyanın gayrimenkul devleri eylülde İstanbul''dda düzenlenecek Realistexpo ile Türkiye''ye gelecek.
İstanbul için alarm vaktiİstanbul için alarm vaktiİstanbul''da geçen yıl yüzde 81 seviyesinde olan barajlardaki doluluk oranı dün yüzde 33''e düştü. Kentin 113 günlük suyu kaldı. 10 ana su kaynağından dördünün dibi göründü.
İstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi''ne Kavuşuyorİstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi''ne KavuşuyorTürkiye’de kültür, sanat ve eğitimin bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı projelerinden biri olan santralistanbul’un 8 Eylül 2007’de tüm birimleriyle faaliyete geçmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor. santralistanbul’da inşaat, restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemesi; sanat etkinlikleri ve kültür projeleriyle birlikte yürütülüyor.
Büyükşehir’in toplu açılışları Kağıthane’de devam ettiBüyükşehir’in toplu açılışları Kağıthane’de devam etti63,5 milyon YTL’ye mal olan Kağıthane Merkez Parkı, Sadabad Göl Çevresi Mesire Alanı Düzenlemesi, Kağıthane İçmesuyu Arıtma Tesis Ek Üniteleri, Cirit ve Futbol Sahası ile Güreş Alanı Düzenlemesi yatırımları Başkan Kadir Topbaş tarafından açıldı.
Karada yer kalmadı, yolcular Sekaray''la havadan taşınacakKarada yer kalmadı, yolcular Sekaray''la havadan taşınacakSanayileşmenin yoğun olduğu illerde artan trafik sorunu, yerel yönetimleri harekete geçirdi. Birçok il, çözümü metro ve benzeri ulaşım araçlarında ararken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik çilesine havadan müdahale etti. Şoförsüz raylı toplu taşıma sistemi 24 ayda tamamlanacak. Avrupa''daki eşdeğerleri gibi elektrikle çalışacak sistem 12 milyon YTL''ye mal olacak.
Mogan’da sonunda korkulan oluyorMogan’da sonunda korkulan oluyorGölbaşı Mogan Gölü’nde kuraklık nedeniyle sular çekilince kıyı bölgelerde yosunlaşmalar meydana geldi. Son iki ay içerisinde yaklaşık bir metre kadar düşen su seviyesinin daha da düşeceği belirtildi.
Kahire: Park, Surlar, EvlerKahire: Park, Surlar, EvlerOn yıl önce, Ağa Han Kültür Vakfı Mısır’ın başkentinin göbeğinde bir kentsel rehabilitasyon programı düzenledi. Tarihi Kentler Destek Programı’nın Proje Yöneticisi Francesco Siravo, müdahele şekilleri ve projede uygulanan stratejiler hakkında konuşuyor. Francesco Siravo ile röpörtajı yapan Rita Capezzuta. Fofoğraflar Christian Richters’e ait.
Bornova''daki 14 yıllık dev çukura kültür merkezi yapılacakBornova''daki 14 yıllık dev çukura kültür merkezi yapılacakBornova''daki 147 yıllık tarihi Peterson Köşkü''nün yanında bulunan çukura kültür merkezi yapımı için çalışma başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 1993 yılında kültür merkezi yapılması için açılan dev çukuru yerinde inceledi.
Hasankeyf''te 3 bin yıllık ekmek teknesiHasankeyf''te 3 bin yıllık ekmek teknesiBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulundu. Hasankeyf kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bu yıl 3 ayrı alanda 4 öğretim görevlisi, 20 öğrenci ve 80 işçi ile kazı yaptıklarını belirterek, kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait mekanlar ortaya çıkardıklarını söyledi.
Başkan Gökçek, Kuala Lumpur Belediye Başkanına Projeleri GezdirdiBaşkan Gökçek, Kuala Lumpur Belediye Başkanına Projeleri GezdirdiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, davetlisi olarak Ankara’da bulunan Kuala Lumpur Belediye Başkanı Dato’AB.Hakim Borhan ve beraberindeki heyete projeleri gezdirdi.
2007’nin İşverenleri Belli Oldu!2007’nin İşverenleri Belli Oldu!İşverenlerin, kaliteli fiziksel çevreler üretimindeki önemini vurgulamayı ve yatırımcıları nitelikli yapılar üretmeye teşvik etmeyi amaçlayan Arkitera İşveren Ödülü 2007’nin kazananları belli oldu. Talep etmenin ve ihtiyaç belirlemenin dışında, mimar ile güçlü bir diyalog kurarak nitelikli mimari ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan işverenler, Arkitera İşveren Ödülü ile bu sene ikinci kez onurlandırılıyor. Mimarlar Ersen Gürsel, Cem İlhan, Haydar Karabey ve Doğan Tekeli’den oluşan 2007 jürisi, nominasyon yani aday gösterme yöntemi ile belirlenen projeler arasından Kamu kategorisinde ödüle, Mimar Özgür Deniz Emir’in (Atölye-de Mimarlık) Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi ile Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ni; Özel Sektör kategorisinde ise, Mimar Selim Velioğlu’nun İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi ile Elginkan Holding’i layık gördü.
Beyoğlu''ndaki tarihi binalar KUDEB çatısı altında onarılacakBeyoğlu''ndaki tarihi binalar KUDEB çatısı altında onarılacakBeyoğlu Belediyesi, ilçedeki tarihi binaların onarımını KUDEB isimli koruma merkezinden yapacak. Merkeze başvuranlara danışmanlık hizmeti verilecek.
İstanbul''un taşı toprağı alışveriş olacakİstanbul''un taşı toprağı alışveriş olacakTürkiye''deki tüm alışveriş merkezlerinin üçte birinin yer aldığı İstanbul''da gelecek üç yıl içinde 28 yeni alışveriş merkezi daha açılacak. 14 tanesinin bu yıl içinde açılması planlanan yeni alışveriş merkezlerinde yer alacak mağazaların toplam sayısı ise 3 bin 974''ü buluyor.
Betonla Tasarlamak - Betonart''ın 15. Sayısı ÇıkıyorBetonla Tasarlamak - Betonart''ın 15. Sayısı ÇıkıyorSıradan kullanımıyla barındırdığı potansiyeli çoğu zaman gözardı edilen betonun nitelikli kullanım örneklerini ortaya çıkarmayı hedefleyerek TÇMB’nin çıkardığı, içerik ve tasarımını ise Arkitera Mimarlık Merkezi’nin üstlendiği Betonart dergisi 4. yılında 15. sayısına ulaştı.
Kenti DüzenleyenlerKenti Düzenleyenlerİdeal kent, uygarlıktan önce gerçekleşemeyecek bir rüyaydı. Plato’dan Thomas Moore’a, Leonardo da Vinci’den Le Corbusier’e kadar her dahi ideal kenti hayal etti fakat ona ulaşamadı. Kent bizim en karmaşık buluşlarımızdan biri. Mimarlar, şehirciler, sosyologlar ve tarihçiler her zaman kenti bileşenlerine ayırmaya çalıştı. Bir şehrin işleyişini ne sağlar, bir şehri güzel kılan nedir gibi sorular yönelttiler fakat bu sorular cevaplanamadı. Şehir inatla mükemmel olmayı reddetti. Gezegenimizin tarihinde ilk defa dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşıyor.
Hyde Park''ta Kuzeyli ÇadırıHyde Park''ta Kuzeyli ÇadırıBu yaz iki Kuzeyli tasarımcı, Norveçli Kjetil Thorsen (Snøhetta) ve İzlandalı / Danimarkalı Olafur Eliasson Londra’daki Serpentine galerisindeki geçici çadırı oluşturmakla görevlendirildirler ve her zaman olduğu gibi Arup’un mühendislik yetenekleri ile desteklendiler.
Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Nizzoli Stüdyoları’nın daimi üyesi ve ismi pek çok olayda Domus’la birlikte geçen mimar Giuseppe Mario Oliveri, 19 Haziran günü 86 yaşında Milano’da öldü. Kendisi Editoriale Domus’un 2001’de yayınladığı kitabın yazarları tarafından, yazdığı bir çok makale ve yazıyla anıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Divan Asia İstanbulKoç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, İstanbul Anadolu yakasının en büyük otel projesi olan Divan İstanbul Asia’yı 2008 sonunda açacak.
Bu kaldırımlar altından mı?Belediyelerin her yıl yenileyerek vatandaşın çile çekmesine neden olduğu kaldırımlara bir servet harcandığı ortaya çıktı.
Taşların En Güzeli YıkılıyorHasankeyf tüm cömertliğiyle tarihi sunmaya devam ediyor, ancak bakımsızlık onu yıkıma sürüklüyor. Ilısu Barajı ile sular altında kalacak Hasankeyf , 2007 yılına kültür varlıkları açısından şanssız girdi.
Temiz çevre yoksa oy da yokEge Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) seçim öncesinde parlamentoya girecek milletvekillerinden beklentilerini içeren seçim bildirgesini açıkladı.
Sabiha Gökçen yargıya taşınıyorBirleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Akıl, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın özelleştirilmesiyle devletin 1 milyar doların üzerinde kaybı olduğunu, konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydetti.
Sokak numaraları için Büyükşehir’e davaAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Emek Mahallesi ve Bahçelievler Semti’ndeki sokak numaralarını değiştirmesi davalık oldu.
Sıradan gözler için bile sıradışı bir yapıElbette her mimari tasarım ürünü olan bina orijinal, tasarlayanına özgü nitelikler taşır. Ama biz sıradan gözler, bunları çoğu zaman göremeyiz. Bina, bina işte, hepsi birbirine benzer.
İstanbul''un beklediğine değdiSantralistanbul, önceki gün ''ön açılış'' yaparak sanat dünyasının merakını dindirdi. Yapımı tamamlanan çağdaş sanatlar müzesi ve içindeki sergi, merak duygusunu ''hayranlık''a dönüştürdü.
Kale Grubu, 50''nci yılını kutluyorÇan ilçesinde kurulu bulunan ve bünyesinde Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, RocaKale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp gibi pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 50''inci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Kale Grubundan yapılan açıklamaya göre, 50''nci yıl Seramik Bayramı kutlamaları, 26-28 Temmuz 2007 tarihlerinde, Kaleseramik Fabrikaları''nın kurulu bulunduğu Çan ilçesinde yapılacak. Açıklamada, Kale Grubu''nun 50''nci Yıl Seramik Bayramı''nda, Duvar Karosu Beşinci Fabrikası, Yer Karosu Üçüncü Fabrikası, Kaleserafoam Fabrikası, Kompozit İzolatör Araştırma ve Üretim tesislerinin açılış törenlerinin de yapılacağı, ayrıca Kale Grubu çalışanları ile bölge çocuklarının sünnet ettirileceği, çeşitli sempozyum, konser ve spor karşılaşmalarının gerçekleştirileceği kaydedildi.
Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Dünya
Dünyanın en pahalı adası satılıyorTheresa Bernabe emlak şirketi, Pasifik Okyanusu''nda Fiji Adaları''nın kuzey doğusunda ''Hat Island'' adlı bir adayı 56 milyon euroya satılığa çıkardığını açıkladı.
Yozgat’a dev yatırımYaptığı önemli yatırımlarla tanınan Malatyalı iş adamı Şatıroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Doğan, şimdi de Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı termal şehrini inşa etmeyi planlıyor. Şatıroğlu Şirketler Grubu yatırımı olan Club Gökkuşağı Termal City, 203 bin m2’lik arazi üzerinde kurulacak. 86 trilyona malolacak projede, 710 apart daire, beş yıldızlı termal otel, 2 adet butik otel, hastane, günübirlik termal tesisler, alışveriş merkezi, açık kapalı yüzme havuzları, spor salonu, parklar, aqua park ve hayvanat bahçesi bulunuyor. Termal şehrin 2. etabında kurulacak olan Engelliler Köyü ise geniş imkanları ile dünyanın her tarafından gelecek misafirleri kabul edecek. Projenin, Türkiye’de 8,5 milyon dünyada 600 milyon engelli insan olduğu düşünüldüğünde, ülkemize sağlayacağı sosyal yararın yanında, yurtdışında da Türkiye’nin tanıtımında önemli rol alması bekleniyor.
Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
"Seçim öncesi arazi işgaline af getirildi"CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, AKP iktidarının seçim öncesi hazine arazilerini işgal edenlere yeni bir af çıkardığını söyledi.
Kadir Topbaş''a İETT arazisi yüzünden suç duyurusuİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Sağ, İETT arazisini 1 milyar YTL bedelle kazanan Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi Sama Dubai Holding''in ihale teminatı olan 24 milyon doları ödemediği halde ihaleyi iptal etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Hüseyin Sağ, İçişleri Bakanlığı''na yaptığı suç duyurusuna ilişkin dilekçede, 21 Mart 2007''de yapılan İETT arazisi ihalesinde yasa gereği 15 gün içinde teminatın yatırılması, yatırılmaması durumunda ise ihalenin iptal edilmesi gerektiği yönünde Kamu İhale Yasası''na atıfta bulundu. Sağ şikayet dilekçesinde "Söz konusu ihaleyi kazanan firma, bedeli yatırmayacağı ve yatırmayacağını basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna açıklamıştır. Kamuoyuna yapılan bu açıklama ihalenin iptali ve ihale yasasındaki diğer yaptırımları uygulanmasını gerektirdiği halde ihaleyi yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalenin iptal edildiğini bugüne değin açıklamamıştır. Büyükşehir Belediye Başkanı yaptığı açıklamalarda ihale sürecinin devam ettiğini yasaları hiçe sayarak ifade edebilmektedir."
Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
Susuzluk kaygısı arttıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , İstanbul halkından hiçbir şey gizlenmediğini belirterek İstanbul''un şu andaki su rezervinin yüzde 33.4 olduğunu, geçen yıl aynı tarihlerde barajların doluluk oranının ise yüzde 80''lerde bulunduğunu söyledi.
İstanbul’un 53. Türkiye’nin 149. alışveriş merkezi açıldıİstanbul Bahçeşehir’deki Prestige Mall, Türkiye’nin 149. alışveriş merkezi olarak hizmete girdi. Ben olsam biraz daha bekler, 150. alışveriş merkezi unvanını kovalardım, ama onu da denk getirmek zor olabilir. Çünkü bu sene açılması beklenen onlarca alışveriş merkezi var. "İki gün sonra dükkanı açıyoruz, acayip zamanlama yaptık, 150. olacağız" hayaliyle akşam yatıyorsun, sabah kalktığında bir bakıyorsun birileri 150.’yi açıvermiş. Bekle ondan sonra 200. olacağım diye...
Dekorasyonda doğu-batı karmasıCanlı ve dinamik batı insanı, sakin ve dengeli doğu felsefelerini keşfededursun, yaşama alanları bu rüzgarla gelen tatami’lere, bonsai’lere, ahşaplara çoktan alıştı bile.
Kentsel dönüşüm mağdurlarıİstanbul Büyükşehir ve Küçükçekmece Belediyesi yetkililerinin, Küçükçekmece Ayazma-Tepeüstü mevkiinde uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kendilerine "Bezirganbahçe Konutları"nda konut sözü vererek çadırlarda yaşamak zorunda bıraktığı 123 kişiye konut verilmeyeceği belirtildi. Ayazma semti sakinlerinden Kasım Aydın, "Bize konut vereceklerine dair söz verdiler, belgeleri de elimizde. Kışın ortasında bizim evlerimizi yıktılar, çocuklar yaşlılar mahvoldu. Şimdi de bize konut vermeyeceklerini ve çadırları boşaltmamız gerektiğini söylüyorlar" dedi. Osman Özdemir de belediyenin proje hakkında kendilerine hiçbir bilgi vermediğini söyleyerek "Belediye anlaşmayı imzaladığımızdan bu yana bizi insan yerine koymuyor. Bu alan olimpiyat stadının yanında, depreme dayanıklı. Burasını zenginlere peşkeş çekecekler" diye konuştu.
Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Yeni bir İstanbul dergisiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un kültür ve sanatıyla ilgili yazıların, incelemelerin, söyleşilerin yer aldığı 1453 adlı bir dergi yayımlamaya başladı.
Divan''dan Asya yakasına 5 yıldızlı otelKoç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, şehir otelciliği alanındaki büyüme stratejisine İstanbul''un Anadolu yakasında inşa edeceği Divan İstanbul Asia ile devam ediyor.
2012 Tasarımı "Hayal Gücü ve Başarının Yoksunluğu”Barselona Olimpiyat Parkı’nda çalışmış olan, bir mimar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Londra’nın Olimpiyat Oyunları’na ilişkin heyecanlı raporuna takiben, 2012 Olımpiyat Parkı’nı eleştirdi.
Müzedeki renklerLondra''daki Design Museum bu sene 25. yılını doldurdu. 25 yılın ''en iyi''lerinin seçildiği ''25/25'' sergisinde gazete formatından elektrikli süpürgeye kadar farklı eserler yer alıyor. Ama en çok ilgiyi hiç şüphesiz birbirinden çarpıcı fotoğrafları ve yaratıcı konularıyla Colors (Renkler) dergisi topluyor.
Başkan Topbaş; “Su konusu siyasi malzeme yapılmamalıdır”Başkan Topbaş su konusunun siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğini belirterek, “Özellikle ‘seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı yönünde halkı tedirgin edici açıklamalar yapıyorlar. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz, suyumuz kasıma kadar yeter” dedi.
Bolu Dağı düze inecek, 2 bin 500 kişi iş bulacakBayındırlık Bakanı Özak Bolu Tüneli''ndeki tesislerde 2 bin 500 kişinin iş imkanı bulacağını söyledi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Bolu Dağı Tüneli''nin açılmasıyla işsiz kalma korkusu yaşayan 2 bin 150 kişiye müjdeli haber verdi. Bakan Özak, CHP İzmir Milletvekili Osman Nuri Saygun''un soru önergesine verdiği yanıtta Ankara-İstanbul arası karayolu mesafesinin 453 kilometre olduğunu hatırlatarak, “Abant Kavşağı- Kaynaşlı arasındaki 24 kilometrelik kesimdeki devlet yolu üzerinde otel, restoran, hediyelik eşya satış yeri, büfe gibi çeşitli büyüklükte yaklaşık 125 işletme var. İstihdam edilen çalışan sayısı 2 bin 150 kişi” dedi. Bolu Tüneli''nin Ankara çıkış yönündeki Elmalık mevkiinde B tipi otoyol hizmet tesisi yapılacağını belirten Özak, “2 bin 500 kişiye iş imkanı verilecek. Tesislerde taşıtlar için akaryakıt satış ve servis istasyonu ile kullanıcılar için hizmet binası, lokanta, kafeterya, çayhane, market, wc, telefon kabinleri bulunacak. Otoyol hizmet tesisi alanı olarak kuzey yönünde yaklaşık 43 bin metrekare, güney yönünde 40 bin metrekare alan ayrıldı. İhalede verilen teklifler, tesisin projelendirilmesi, yapımı, bakımı ve işletilmesi sürelerini kapsıyor. İhaleye en uygun teklif 29 yılı geçmemek üzere değerlendirilecek” dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Sabiha Gökçen, Kurtköy''de gayrimenkulü uçuruyorSabiha Gökçen Kurtköy''ü ikinci kez uçuracak. Özel havayollarının Sabiha Gökçen''e inmesiyle bölgenin konut piyasasında hareketlilik yaşanırken, ihalenin yapılacağının duyurulduğu mayıs ayından bu yana ise Kurtköy, cazibesini iyice artırmış durumda.
230 YTL taksitle evBaşını sokacak bir yuva her insanın hayali... Maddi imkânı olanlar için nispeten kolay ama gün kazanıp gün harcayan, ev kirası ödemekten beli bükülen insanlar için ev sahibi olmak hayal.
Feniş, ''güneş ısısını'' tüm Türkiye''ye yayacakFeniş Teknik''in Solartek markalı kollektörü, güneş ışınlarının yüzde 85''ini ısıya çevirerek enerji kaybını engelliyor. Sistem, TÜBİTAK ve NATO işbirliğiyle geliştirildi.
Gayrimenkule 3 yılda 8 milyar dolarlık yabancı sermaye girecekYabancıların Türkiye’de yaptıkları şirket satın almalarının henüz zirve noktasına ulaşmadığını belirten Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre...
Sabancı’dan Osmanlı mirası ödülüSabancı Üniversitesi ile Washington’da kurulu Brookings Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunca birlikte düzenlenen yıllık Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü yarışmasında, 2008 yılı için araştırma konusu olarak, “Çağdaş Türk Kültürü, Kurumları ve Değerlerinde Osmanlı Mirası” seçildi. Uluslararası bir jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucu birinci seçilecek araştırmacıya 20 bin dolar, ikinciye 10 bin dolar, üçüncüye de 5 bin dolar ödül verilecek. Yarışmaya katılacak eserlerin, yaklaşık 8 bin kelime uzunluğunda olması ve İngilizce yazılması gerekiyor. Son katılım tarihi ise 31 Ocak 2008.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Golf Alanlarına Antalya''da Çevreci Tepkisi: Golf sahaları yeniden orman haline getirilsinTürkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, binlerce ağaç kesilerek yapılan golf sahalarının yeniden orman haline getirilmesini istedi.
‘Bu aymazlıkla daha çok orman yakarız’Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de her orman yangını çıkmasının ardından sorumluların yüzeysel açıklamaları ve aymazlıkları devam ettiği sürece, orman yangınlarının süreceğini bildirdi.
Haydarpaşa için son uyarıTMMOB Mimarlar Odası (MO) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1 No’lu Şubesi, Haydarpaşa Dayanışması adına dün basın toplantısı düzenledi.
Hasankeyf''te tarihi tandırBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulunduğu bildirildi. Hasankeyf kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam , kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl önce burada yaşayan insanların faaliyet mekânlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulduklarını kaydeden Uluçam, "Bunun su deposu olabileceğini düşündük. Ancak içinin seramik hamuruyla sıvanmış olduğunu görünce tandır olduğunu anladık. İşin başka ilginç boyutu, bunu tamamlayan, hemen yanında ekmek teknesini anımsatan bir oyma. Buğdayın ezilip belki orada hamur haline getirildiği ve yanındaki tandırda pişirildiği kanaatine vardık. Hasankeyf''in en eski kalıntısı diyebileceğimiz tandırla ekmek teknesi kayalara oyulmuş'''' dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş: Kasım ayına kadar su sıkıntımız yokBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçimlerden sonra su kısıtlamasına gidileceği iddialarını esefle karşıladığını söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Topbaş, su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyenlerin farklı değerlendirmeler yaptıklarını belirterek “Özellikle ‘seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı’ şeklinde halkı tedirgin edici ve yanlış yönlendirici açıklamalar yapıyorlar. Bunu esefle karşılıyorum. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz ve bütün gerçekleri tamamen ortaya koyarak konuşuyoruz. Seçimle ilgili bir su çalışması yapmadık. Seçimi etkiler diye hiç düşünmedik. Üstelik bu bir belediye seçimi değil. Böyle değerlendirmelerde bulunanlar ucuz siyaset yapıyorlar. İstanbul’un şu andaki su rezervi yüzde 33.4. Geçen yıl aynı tarihlerde barajlarımızın doluluk oranı yüzde 80’lerdeydi. Özellikle hep söyledim. Yağmur yağmasa bile İstanbul’da Kasım ayına kadar su problemi yok” dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
OrmanlarımızTürkiye''de orman yangını istatistiklerinin Orman Kanunu''nun kabul edildiği 1937 yılında başladığını söylüyor Çukurova Üniversitesi''nden Prof. Dr. İbrahim Ortaş ve şöyle diyor...
''Osmanlı Mimarisi''nde devrimci imza"Atatürk ''ün ''Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır'' sözünü, her türlü dogmatik tutumu reddeden bir anlayışın ifadesi olarak görüyorum..."
''Boluk Çizgileri'' sergisi...Mimar, sanatçı, yazar Mustafa İzberk ''in 62 yıllık çizgi yaşamından son 18 yılın ürünlerini kapsayan " İstanbul Not Talanapolis " adı altındaki " Boluk Çizgileri " sergisi Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde sanatseverleri bekliyor. Adını 50''li yılların ünlü siyahi şarkıcısı Eartha Kitt ''in seslendirdiği şarkıdan alan sergi; anlatım, biçem, yorum gibi birçok açıdan türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. 1996 yılında İstanbul''da gerçekleştirilen " habitART " etkinlikleri arasında da yer alan sergi, sürekli yeni üretimlerle gelişiyor. Sergide, "Boluk Düşünçizisi" kavramı aracılığıyla günümüzde yaşamakta olan uygarlık bunalımını gözler önüne seren yapıtlarıyla bugüne kadar birçok ödüle değer görülen, karikatürleri " Müdafaa-i Hukuk " dergisiyle " Türksolu " gazetesinde sürekli yayımlanmakta olan Mustafa İzberk''in 40 yapıtına yer veriliyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Bir şef ve çaycıyla yapılan konutla rekabet edemeyiz"Tekfen CEO''su Öner, "Taşeronları 30 kişilik ekiple denetliyoruz ama onlar bir şantiye şefi, ambar şefi, muhasebeci ve çaycı koyuyorlar. Bu şartlarda rekabet edemem" dedi.
Kredihan’ın satışı 16 Temmuz’da yapılacakİstanbul Sirkeci’de Büyük Postane’nin karşısında yer alan asırlık Kredihan’ın ihalesi Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı tarafından 16 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Kapalı zarf ile teklif alındıktan sonra açık artırmaya gidilecek ihale için muammel bedel 12 milyon YTL olarak belirlendi. Vakıftan elde edilebilen şartnameler ise 250 YTL olarak ücretlendiriliyor. Mimar Edhem ile Nouridjan tarafından yapılan handa brüt 2 bin 830 metrekarelik alan bulunurken, tarihi han bodrum, zemin, dört normal kat ve bir çekme kat olmak üzere toplam 7 kattan oluşuyor. Şube lokali olan ve banka şubesi olarak kullanılması düşünülen bina 439 metrekare taban oturumunda bulunuyor. Kınacıyan han olarak da tanınan hanı 1992 yılında Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı satın aldı. Son yıllarda Pamukbank Şubesi olarak kullanılan han Pamukbank’ın devrinin ardından Halkbank’a kiralandı. İkinci dereceden tarihi eser olan hanın girişinde 1300 metrekarelik mağaza, zemin ve asma kattan oluşan mağaza ve 190 metrekarelik alanda açık ve kapalı ofisler bulunuyor. Hanın diğer katları 430 metrekareden oluşuyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
İstanbul''da yer, gök otelAğustos açılması beklenen İstanbul Marriot Hotel Asia, 20 Temmuz''da hizmete girecek olan By O Tell gibi 5 yıldızlı projeler dikkatleri Anadolu yakasına yöneltti.
ABD''nin ''en pahalı ev''ine alıcı çıkacak mı?ABD''nin en pahalı evi Beverly Hills''de 165 milyon dolara (215 milyon YTL) satışa çıkarıldı. Efsanevi gazete patronu William Randolph Hearst''le Marion Davies''in H şeklindeki pembe duvarlı eski evinde 29 oda, üç yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu ve gece kulübü bulunuyor. 1927''de inşa edilen evin 1976''dan beri sahibi olan Leonard Ross adlı avukat, evi ''hayat tarzını değiştirmek'' istediği için satışa çıkardığını açıkladı. Geçmiş örneklere bakılırsa satış kolay olmayacak. Son iki yılda altı malikâne 100 milyon doları aşkın fiyatlarla satışa çıktı, ancak satılamadı.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Ofislere seçim piyangosu çıktıOnbir partinin 921 adayla yarıştığı İstanbul’da, seçim süresince tutulan ofis ve işyerlerinin günlük kira bedelleri, 100 YTL’den başlayıp, 1000 YTL’ye kadar ulaşıyor. Bunda oluşturulan büronun bulunduğu bölge, semt ve konum önemli rol oynuyor.
Kâr marjı hâlâ çok yüksekİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden Kiptaş''ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım , Ümraniye''de yapımını tamamladıkları 600 lüks konutluk Yeşil Vadi Projesi''nin bölge için referans proje olduğunu belirterek "Ümraniye''yi Anadolu Yakası''nın Etiler''i yaptı" dedi.
Red Dot Tasarım Ödülü Duravit''inDuravit, dünyanın en saygın tasarım enstitülerinden Designzentrum Nordrhein-Westfalen''ın düzenlediği tasarım yarışması Red Dot Award''da ''Sundeck'' küvet konseptiyle Red Dot Tasarım Ödülü''nü aldı. ''Best of the best/En İyinin En İyisi'' ödülüne layık görülen Sundeck küvet, EOOS tasarım grubu tarafından Duravit için tasarlandı. Sundeck, iki geniş yastık oluşturacak şekilde açılıyor. Pratik kullanıma sahip free-standing küvet özelliği ortaya çıkıyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Santralistanbul şehre yakışacak"Başbakan Erdoğan Santralistanbul''un ön açılış sergileri için yapılan törende "Silahtarağa tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" diye konuştu.
Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak elma ile armudu kıyaslamak gibi olurAntalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport ile alan IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, "Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer. Aldığımız ihale Antalya terminal binasının işletmesi. Sabiha Gökçen ise benzin istasyonu da olan komple bir havaalanı işletmesi" dedi.
Maketten daire aldık, kandırıldıkTOKİ’nin Halkalı’da Soyak İnşaat’a yaptırdığı Olympiakent’teki 3600 daireyi satın alan site sakinlerinden bir kısmı mahkemeye ayıplı mal davası açıp "Satış elemanları maket üzerinden daireleri bize çok iyi pazarladı. Rayicin çok üzerinde fiyatla satın aldığımız site içindeki yeşil alanların, yüzme havuzunun bize ait olmadığını öğrendik. Resmen kandırıldık" dediler. Olympiakent’in sakinleri dün sabah 4’üncü Levent’teki İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne ayıplı mal davası açtı. Adliye önünde 80’e yakın davacı toplandı. Davacılar adına yapılan açıklamada şu iddialara yer verildi: "Maket üzerinden satış elemanları bize siteyi ve dairleri gösterince düşünmeden aldık. Satış elemanları 14 bin metrekare yeşil alan olacağını üstüne basa basa anlattı. Bu alanın içinde koşu parkuru, yüzme havuzu, güvenlik, spor kompleksi, 50 bin ağaç, 3 giriş kapısı, güvenlik duvarı gibi birçok özellik sıraladı. Artı bunlar satış sözleşmelerimizde de mevcut. Biz de Halkalı’da 120 metrekare olan 3 oda bir salon daireleleri emsalleri 150 bin YTL civarındayken 243 bin YTL’ye satın aldık. Kısa süre önce bu yerlerin yeşil alan olduğu ve bizlere ait olmadığını öğrendik. Hatta Halkalı’da yeni yapılan konutları bizden çok ucuza satın alanlara bu yerlerden yararlanabileceklerini söyleyip daire satışlarını katlıyorlarmış. Biz bu kadar farkı yeşil alan ve içindeki aktiviteler için ödedik. Resmen kandırıldık" dediler.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Eray Erollu
SantralİstanbulÖnceki gece Haliç''in kıyısındaki eski enerji santralında hummalı bir çalışma vardı. Bir yandan işçiler Haliç kıyısında yükselmeye başlayan yeni binaya son şeklini vermeye çalışırken, sanatçılar eserlerine son rötuşları yapıyor, gençler oradan oraya koşturuyordu.
İşte ABD''nin en pahalı eviABD''NİN en pahalı evi Kaliforniya''daki Beverly Hills''de 165 milyon dolara (213 milyon YTL) satışa çıkarıldı. Los Angeles Times gazetesinin haberine göre, bir zamanlar medya imparatoru olarak anılan William Randolph Hearst''ın eski ikameti olan Sunset Bulvarı''ndaki H şeklindeki evde, 29 oda, üç yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu ve gece kulübü bulunuyor. Hearst, söz konusu evi 1947''de 120 bin dolara satın almıştı. 1927''DE inşa edilen evin 1976''dan beri sahibi olan Leonard Ross adlı yatırımcı, "hayat tarzını değiştirmek" istediği için evi satışa çıkardığını söyledi. Godfather (Baba) filminin bazı sahneleri bu evde çekilmişti. Bu arada ABD''de, Montana''nın Big Sky beldesinde yer alan 10 yatak odalı bir ev 155, Colorado''da Suudi Arabistan''ın eski ABD büyükelçisi Prens Bandar bin Sultan''a ait bir ev de 135 milyon dolara alıcı bekliyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İstanbul’un 2300 billboard’unu 5 milyon YTL’ye Gül’ün babası yapacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 2300 billboard’u yenileme projesi Abdullah Gül’ün babasının şirketi Asteksan’a verildi. 2300 billboard’un imalat bedeli, ortalama 1200 Euro’dan yaklaşık 5 milyon YTL’yi buluyor.
Kalifiye müteahhit sıkıntısı başladıDünyanın dört büyük denetim, vergi ve danışmanlık şirketinden biri olan KPMG, Küresel İnşaat Raporu 2007 araştırmasını yayımladı. 150 ülkede 113 bin çalışanıyla faaliyet gösteren KPMG''nin raporu, tüm dünyada hızla büyüyen bir sektör olan yapı sektörünün sorunlarını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, kalifiye müteahhit firma sayısındaki eksiklik ve inşaat maliyetlerinin artması, planlanan projelerin başarısı konusunda büyük riskler yaratıyor. Önümüzdeki 5 yılda, inşaat hizmetlerine olan talepte beklenen artışla birlikte, projelere teklif verebilecek kalifiye müteahhit firma sayısındaki azlık ve nitelikli işgücü eksikliği, projelerin zamanında teslimini olumsuz etkileyecek bir faktör olarak görülüyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Realistexpo Emlak Fuarı 27 Eylül''deRealistexpo Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı, 27 - 30 Eylül 2007 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi''nde gerçekleştirilecek. ''Gerçek alıcılarla doğru yatırımcıları bir araya getirme'' hedefiyle Atılım Fuarcılık tarafından organize edilen fuarın, Türk gayrimenkul sektörünü uluslararası alıcılarla buluşturması amaçlanıyor. Yerli ve yabancı 100''e yakın firmanın katılmasının beklendiği fuar katılımcıları arasında, ''The Banyan Curve Water Homes'' adlı projesi tüm dünyada büyük ilgi gören Malezyalı Kuala Lumpur Metropolitan firması da yer alıyor. Metropolitan firması, su üstünde yüzer gibi duran evlerini fuarda Türk yatırımcıların karşısına çıkarmaya hazırlanıyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Kiptaş, 82 dönümlük arsasını satışa çıkardıKiptaş, Gaziosmanpaşa Küçükköy''de bulunan 82 bin metrekarelik arsasını 27 Temmuz''da açık artırmayla satacak.
Bodrum’da ormanlar niye yanıyorErkan Ayral, sualtı teknolojileri üzerinde araştırmalar yapan bir doğa sevdalısı.Toplam 2 denizaltı, 25 robot ve derin su video kamerası, sualtı intikal vasıtaları üretiyor. Bodrum’daki orman yangınından sonra kendisiyle orman ve imar rantı ilişkileri üzerinde konuştuk.
Bodrum''un imar planına itiraz var, dava yoldaMimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Bülent Bardak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onanan Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi, 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planının iptali için itiraz dilekçesi verdiğini söyledi.
Sabiha Gökçen ihalesi yargıya taşınıyorBirleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Sabiha Gökçen Havalimanı''nın özelleştirilmesiyle devletin 1 milyar dolar üzerinde kayba uğradığını iddia etti ve ihalenin iptali için Danıştay''da dava açacaklarını bildirdi.
Kentsel dönüşüm, 1 trilyon dolarlık iş hacmi yaratacakDünyanın en büyük gayrimenkul örgütü Urban Land Institute''ün (ULI) Türkiye Başkanı Haluk Sur, on yıl içinde ekonomik ömrünü tamamlamış 10 milyon konutun yıkılarak yerine yenisinin yapılması gerektiğini belirterek, bunun da 1 trilyon dolarlık iş hacmi yaratacağını söyledi.
"Küresel ısınmada güneşin suçu yok"Güneş aktivitesinde son 20 yılda azalma olmasına rağmen dünyadaki sıcaklığın arttığı ortaya çıktı. Bu sonuç, İngiltere''deki Rutherford-Appleton Laboratuvarı''ndan Mike Lockwood ile İsviçre''deki Dünya Radyasyon Merkezi''nden Claus Froehlich''ın ortak çalışması ile elde edildi. Uzmanlar, güneş aktivitesinin 20 yılda azalma gösterdiğini; ancak dünyadaki sıcaklığın arttığını belirtti. Lockwood, güneşin küresel ısınma ile ilgisini araştırmaya BBC''de çıkan bir belgeselin ardından başladığını söyledi. BBC''deki belgeselde, küresel ısınmanın güneşin faaliyetleri nedeniyle olduğu ileri sürülüyordu. Araştırmayı yorumlayan Leeds Üniversitesi''nden Dr. Piers Forster, "Bu araştırma, son 20-40 yılda yaşanan ısınmada güneşin etkisinin olmadığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Katar''ın yolları Tekfen''e emanetOrtadoğu''da Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Umman''daki projelerinin toplam bedeli 1 milyar 697 milyon dolara ulaşan Tekfen Taahhüt Grubu, şimdi de Katar''ın en önemli otoyol ihalelerinden birini kazandı.
Dünyanın ilk havadan raylı taksisi İzmit’e yapılıyorBilimkurgu filmlerinde sık sık rastladığımız havaya kurulan raylarda otomatik hareket eden trenler, iki yıl sonra İzmit’te gerçek olacak.
Mimarlar Odası’nın Genel Seçimler Dolayısıyla Kamuoyuna DuyurusuTMMOB Mimarlar Odası, 2007 Genel Seçimleri nedeniyle, toplumsal - kültürel yaşamın önemli bir öğesi olan mimarlığın sorumlulukları çerçevesinde, dünya, ülke ve mesleğin geleceğine ilişkin endişelerini, politika ve önerilerini, ülke yönetimine talip olanlara ve kamuoyuna iletmek üzere bir rapor hazırladı.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.