Haberler

25 Temmuz 2007, Çarşamba

Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"“Geleceği Tasarlamak” atölyesinin meydana gelmesinde en büyük emeğe sahip kişilerden biri de Özel Yüzyıl Işıl Anaokulu Direktörü, uzman pedagog Nilgün Binışık. Söyleşide; bir uzmanın gözünden, atölyenin ön hazırlık çalışmalarından kendisine, çalışmanın çocuklara olan katkısından onların dünyalarına ve olması gereken eğitimlerine yönelik küçük tüyolar yer alıyor. 1960 yılında İstanbul’da doğan Nilgün Binışık Erenköy Kız Lisesi''nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nde eğitimini tamamlayıp okul öncesi eğitimine yöneldi. Bu branşta toplam kalite yönetimi ile ilgili ilk çalışmaları yaptı. Yüksek lisansını örgütsel psikoloji alanında tamamladı. Gölcük depreminden sonra iki yıl süren travma terapisi eğitimi aldı ve afet bölgelerindeki gönüllü çalışmalarını iki yıl boyunca sürdürdü. Ardından aile terapisi eğitimini tamamladı. Halen profesyonel olarak Yüzyıl Işıl Anaokulu Müdürlüğü’nü sürdürüyor. Haberin Devamı
Zaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıZaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıBu, Zaha Hadid’in, yardım toplanması amacıyla, tek geceliğine açılan Serpentine Galeri Pavyonu’nun ilk fotoğrafı.
Tuz Gölü''nü nasıl çizerdiniz?Tuz Gölü''nü nasıl çizerdiniz?Türkiye ikinci büyük gölünü kaybediyor. Kuraklık yüzünden yarı yarıya küçülen Tuz Gölü''nün haritası da değişti. Göl, uzay görüntülerinde eski yatağının ortasına düşen bir damlacığa dönüştü.
Bodrum''a ''yat korunağı'' yapılacakBodrum''a ''yat korunağı'' yapılacakBodrum''da analimanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ''yat korunağı'' yapılacak.
Hırsıza karşı içi betonlanmış kapıHırsıza karşı içi betonlanmış kapıAnkaralılar artık hırsız korkusu yaşamayacak. Bir firma erken uyarı sistemiyle 24 kilitleme özelliğine sahip, içi betonla dolu kapı üretti.
Gelibolu yangınının izi 13 yılda ancak silindiGelibolu yangınının izi 13 yılda ancak silindiÇanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 1994’te çıkan yangının ardından başlayan ağaçlandırma çalışmaları sonuç verdi. Yangının 13’üncü yıldönümünde, dikilen fidanlar büyüdü ve bölge yeniden yeşil bir görünüme kavuştu.
Pompeiopolis''te kazı başlıyorPompeiopolis''te kazı başlıyorKastamonu''nun Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeiopolis Antik Kenti kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, yarın başlayacak.
Sultan Sarnıcı hizmete açıldıSultan Sarnıcı hizmete açıldıRoma''dan kalma Sultan Sarnıcı restore edilerek hizmete açıldı. M. S. (Milattan Sonra) 123 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve Constantinius tarafından geliştirilen Su Sarnıcı, restore edilerek İstanbul''un kültür hayatına sunuldu.
Acteeum Group Dev Projesinin Temelini Eylül''de AtacakActeeum Group Dev Projesinin Temelini Eylül''de AtacakActeeum Group''un Samsun''un Canik beldesinde gerçekleştireceği yaklaşık 150 milyon euro tutarındaki "Samsun Alışveriş Merkezi, Otel ve Konferans Salonu" projesinin temeli Eylül ayında atılacak.
Roma Caddesi ortaya çıkıyorRoma Caddesi ortaya çıkıyorAnkara Valiliği, tarihi Roma Caddesi’nin ortaya çıkarılması için Ulus’taki Valilik binasının bahçesinde arkeolojik sondaj kazısı başlattı.
Hititlerin mezarları yenileniyorHititlerin mezarları yenileniyorKültür ve Turizm bakanlığından onaylı proje ile Alacahöyük’te Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının yerine orijinal ölçülerinde, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar yapılacak. Mezarlara, yapay iskeletler ile mezardan çıkan Hitit güneş kursları, altın ve gümüş eşyaların kopyası konulacak.
Hasankeyf''e Sadakat Treni yola çıkıyorHasankeyf''e Sadakat Treni yola çıkıyorDoğa Derneği, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Batman''daki tarihi Hasankeyf''i kurtarmak ve projeyi destekleyen bankaları caydırmak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleme kararı aldı. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Hasankeyf e Sadakat Treni" programının, 29 Ağustos tarihinde başlayacağını söyledi.
Düzce Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi OnaylandıDüzce Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi OnaylandıDüzce Belediyesinin en önemli projeleri arasında sayılan Camikebir Mahallesi alanında projelendirilen “Kentsel Dönüşüm Projesi” meclisin Temmuz ayı birleşiminde onaylandı. Kararla birlikte söz konusu alan Kentsel Dönüşüm alanı olarak ilan edildi.
Bayburt Barajı 12 yıl sonra su tutmaya başlayacakBayburt Barajı 12 yıl sonra su tutmaya başlayacakKars''ın Selim ilçesinde yapılan Bayburt Barajı, 1995 yılından bu yana inşaat halinde. 2000''de bitirilmesi gereken barajda, son 3 yılda verilen kesintisiz ödeneklerle sonuca yaklaşıldı. Eylül ayında su tutmaya başlayacak barajla Kars''ın içme suyu ve sulama sorunu da tarihe karışacak.
Anaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarAnaokulu Öğrencileri İTÜ''lü Gençlerle Geleceği TasarladılarYaz mevsiminin iş, okul ve şehir hayatımıza damgasını vurmaya başladığı şu günlerde, durup geriye - geçtiğimiz bahar dönemine - baktığımızda birçok güzel etkinlik akla geliyor. Bunlardan bir tanesi de “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışmasıydı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Yüzyıl Işıl Anaokulu Foresters’ Club işbirliği ile düzenlenen “Geleceği Tasarlamak” atölye çalışması küçük yaştaki tasarımcıları şimdinin üniversiteli ağabey ve ablaları ile buluşturdu. 14 Mayıs 2007 Pazartesi günü açılan sergiyle son bulan çalışma; süreci, yapılan bütün işleri, tasarımları, maketleri, çizimleri ve fotoğraflarıyla 10 gün boyunca Taşkışla 109 holünde sergilendi.
Kıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını SergiliyorKıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını Sergiliyor1980’lerde ve 90’ların başında yaptığı tasarımlar inşa edilmeyen Hadid, bu dönemde yaptığı tasarımları ortaya çıkarıyor.
Abdurrahman Hancı’nın Ardından Mimarlık, Oluş ve Kayboluş (İnsanlı Mekanlar)Abdurrahman Hancı’nın Ardından Mimarlık, Oluş ve Kayboluş (İnsanlı Mekanlar)İnsan bir anda ya da okuldan mezun olduğunda mimar olmaz, yaşadıkları, gördükleri ile tanımladığı kültür onun mimarlığını süreç içinde oluşturur. Abdurrahman Hancı, mimarlığı ile kent yaşamına katkısını birey olarak hissettiğimiz, bize 1950’lerden itibaren yeni “yer”ler açan, Türkiye mimarlığında modernizmin yerel uzantılarından, önemli bir çağdaş mimardır. Genellikle iç mekanlarda sürdürdüğü mesleği sayesinde “yakın ölçek” te etkin olmuştur.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Emlakta yüzde 10 zam kapıdaGayrimenkul sektörü seçim ve yaz sezonu nedeniyle maliyetlerde yaşadığı yüzde 20''lik artışı yüzde 10''lara varan zamlarla telafi etmeye hazırlanıyor.
Urartuların izini arıyorlarVan Gölü ve çevresinde M.Ö. birinci bin yılın başında önemli bir devlet kuran ve günümüze kadar buradaki medeniyetleri etkilemiş bir kavim olan Urartuların tarihi araştırılıyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında 16 yıl önce Yukarı Anzaf Kalesi’nde başlatılan çalışmalar, 9 öğrenci ve 30 işçi ile bu yıl da devam ediyor. Urartuların en eski kalelerinden biri olan, 2 bin 800 yıllık tarihe sahip Yukarı Anzaf Kalesi’nde başlatılan çalışmalar ile bu medeniyetin bilinmeyen yönlerinin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Abdulkerim Kantarcıoğlu
Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi geliyorOrta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji Müzesi, Sivas’ta kuruluyor. Müzenin açılmasıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin deposunda bulunan 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser, gün yüzüne çıkacak. Sivas Valiliği, başlattığı çalışmayla Endüstri Meslek Lisesinin bahçesindeki 1902 yılında yapılan tarihî binayı arkeoloji müzesine dönüştürdü. Tarihi binadaki onarım çalışmaları kısa bir süre önce tamamlandı. Müzede sergilenecek eserler için gerekli donanım çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi 7 bin yılı aşan, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas, üçüncü müzesine kavuşmuş olacak. Böylece Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi ile Şarkışla’daki Aşık Veysel Müzesi’nin yanı sıra Orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi de Sivas’ta kurulacak. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulacak müzenin 2008 yılında açılması planlanıyor.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Dereler Kışa HazırlanıyorUrla’daki 11 kilometrelik Akpınar Deresi ile Mordoğan derelerini temizleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Bayındır, Doğanbey, Ürkmez, Aliağa ve Yeni Foça derelerine el attı.
Otomotiv ve konut büyük ralliye hazırPiyasadaki hareketi de durgunluğu da en uç noktada yaşayan iki sektör; gayrimenkul ve otomotiv büyük ralliye hazırlanıyor. Seçimlerin geride kalması ile belirsizlik ortadan kalktı.
Konut satışları patlayacakİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, seçimlerin sonucunda istikrarlı bir hava yakalandığını ve bunun inşaat sektörünün önünü açtığını söyledi. AK Parti''nin yakaladığı sonucu tüm dünyanın da onayladığını belirten Ateş, "Madem böyle bir hava yakalandı bundan sonra Türkiye''de gayrimenkul sektöründe çok büyük gelişmeler yaşanacak. Hem yabancıların Türkiye''ye gelemeleri sağlanacak hem de inşaat setörü hedeflerine tam hızla gitmeye çalışacak. Bu süreçte halkın konut sahibi olabilmesi için faiz oranlarının yüzde 1''in altına gerilemesi gerekiyor" dedi. İnşaat firmaların talebin yeniden canlanmaya başlaması ile birlikte zam furyasına gireceklerini öne süren Ateş, "Bu süreçte sektör şaha kalkacak. Yapmış oldukları konutlara yüzde yüze varacak zamlar yapacaklar. Önümüzdeki 4 yılda gayrimenkule yanaşmak el yakacak. Parası çıkışmayanlar krediye yönelecek. Bunun için de faizlerin düşmesi gerekecek. Faizlerin hızlı bir şekilde düşmesini bekliyorum" diye konuştu.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Gökırmak kuruyorKastamonu’nun tek ırmağı olan ve Daday’dan Sinop’a kadar büyük bir vadiye hayat veren Gökırmak, uzun zamandır yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi.
Avrupa’nın en güzel şehirleriİnsan içinde yaşadığı şehirde turist olabilir mi? İnsan kendi şehrine böyle “sorumsuz bir haz avcısı” gibi ya da hafif şapşal ve meraklı bir yabancı gibi yaklaşabilir mi?
Bu sefer Hasanoğlan için düşe yatacaklarAnkara Ulucanlar Cezaevi’nde kültür şenliği düzenlenmesini sağlayan "Kent Düşleri Projesi" bu kez 1947’de kapatılan tarihi Hasanoğlan Köy Enstitüsü için gerçekleştirilecek. Genç mimar ve mühendisler 60 yıllık ilgisizlikten izbeye dönen enstitüye projeleriyle yeniden hayat verecek.
Barajlarda su oranı yüzde 30''un altındaSıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve buharlaşmanın önemli ölçüde arttığı İstanbul''da barajlardaki su seviyesi yüzde 30''un altına düştü. İSKİ verilerine göre İstanbul''daki barajların dün itibariyle doluluk oranı yüzde 29. 181 indi ve 258 milyon metreküp su kaldı. Ayrıca barajlarda yaz aylarında yaklaşık 65 milyon metreküp su buharlaşıyor. Günde ortalama iki milyon metreküp su verilen İstanbul''un bu verilere göre 90 günlük suyu kaldı.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Mogan’a hayat öpücüğü için 40 milyon dolar gerekiyorGölbaşı’ndaki Mogan Gölü’nde temizleme çalışmaları konusunda 40 milyon dolarlık projenin, kredi bulunamadığı gerekçesiyle rafta bekletildiği öğrenildi. Belediye Başkanı Haşlak, suların giderek çekildiğini belirtirken, her gün balık ölümlerinin devam ettiğini söyledi.
Kalıntılardan çıkan saraySultanahmet''te bulunan bir halı dükkanının alt kısımları şu günlerde Magnaura Sarayı''nın kalıntılarının keşfiyle çok meşgul günler yaşıyor.
Yorgun düşen Tünel onarım için kapatıldı573 metrelik mesafeyi 90 saniyede kat eden Tarihi Tünel, bakım onarım çalışmaları nedeniyle kapanınca Karaköy’ü Beyoğlu’na bağlayan ek otobüs seferleri konuldu.
İstanbul için kâbus günleriİstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 29.94''e dek düştü. Hava sıcaklığının 8-10 derece artması ile buharlaşmaya bağlı olarak doluluk oranlarının daha da düşeceği tahmin ediliyor.
"Kalkınma"ya verilen oylar!..İkinci iktidarına hazırlanan "Adalet ve Kalkınma Partisi" , geçen 4.5 yılda "adalet" ten neyi anladığını, özellikle imar konusundaki "ayrıcalıklı yapılaşma hakları" yla da gösterdi: "Rant uğruna toplum yararını çiğnemek..."
Sivas''a arkeoloji müzesiOrta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi, Sivas Endüstri Meslek Lisesi''nin bahçesindeki tarihî binada kuruluyor. Müzenin açılmasıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi''nin deposunda bulunan 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser, gün yüzüne çıkacak. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulacak müzenin 2008 yılında açılması planlanıyor. Sarissa ve Kayalıpınar kazı alanlarından çıkan eserlerin yanı sıra çeşitli dönemlere ait sikkeler, heykeller de bu müzede yerini alacak. Arkeoloji müzesinde çocuklara yönelik eğitici bölümler hazırlanacak, müzeyi gezmeye gelen öğrenciler kentin tarihî dönemleri hakkında bilgilendirilecek. Arkeoloji müzesi, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas''ın üçüncü müzesi olacak.
Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Fakülte Binaları Yapımı Devam EdiyorBayburt Üniversitesinin alt yapısını oluşturacak olan fakülte binalarının yapımı aralıksız devam ediyor. Bayburtlu işadamı Kazım Erdem tarafından yaptırılan Eğitim Fakültesi binasını ziyaret eden Bayburt Milletvekilleri Ülkü Güney, Fetani Battal, Fakülte Dekanı Ahmet Gürses, işadamı Kazım Erdem ve Bayburt Belediye Başkanı Bekir Çetin, çalışmaları yerinde inceledi.
Başkan Erer; “Öğrenci Evleri Türkiye´de Bir İlktir”Türkiye’de bir ilke daha imza atan Karabük, Öğrenci Evleri Projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak Belediye Başkanı Hüseyin Erer açıklamalarda bulundu.
Arkeolojik Kazılar BaşladıKarabük''ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianoupolis Örenyeri''nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde 2006 yılından beri süren arkelojik kazılara yeniden başladı. Hadrianoupolis Örenyeri''nde 2006 yılından itibaren sürdürülen arkeolojik kazılar Dokuz Eylül Üniversitesi''nden Yard. Doç. Dr. Ergün LAFLI başkanlığında yeniden başladı. Ergün LAFLI, 10 arkeoloji öğrencisi ve 40 işçiyle başlayan çalışmaların Eylül ayı sonuna kadar süreceğini belirterek, "Bu sezon kazılacak alanlar antik tiyatro, Roma dönemi anıt mezarı, Geç Roma dönemi mozaik döşemeli yapıdan oluşmaktadır. Ayrıca bu sezon kazı evi inşaatı ve antik kent planının çıkarılması işlemlerine de bakılacaktır. Batı Karadeniz bölgesi kültür tarihi için çok önemli olan bu bilimsel çalışmalarda amaçlar kentin özellikle Roma dönemindeki durumunu anlamaya yöneliktir" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Karabük Belediyesi
Hazır beton kamyonlarına denetimİstanbul''da daha önce sayıları 20''yi bulan toprak döküm alanının sayısı dörde indirilince 50 milyon YTL''lik pasta ihaleyi kazanan dört şirkete kaldı. İki ay önce kamyon başına 30 YTL olan döküm fiyatı ise 90 YTL''ye fırladı.
Bu önlem etkili olur!Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce caddelere, üzerlerinde “kurallara uymayan bana benzer” gibi sözlerin yer aldığı inek heykelleri yerleştirildi.
Gerze sahilleri şimdilik kurtulduSamsun İdare Mahkemesi, Karadeniz sahil yolunun Güzelçay - Sinop 1. kısım projesini iptal etti. Çevrecilerin itirazını değerlendiren mahkeme, “Deniz geçkisinin, kara geçkisine oranla iki kat pahalı olduğu ve bu yönüyle kamuya mali külfet getireceği” kanaatine vardı.
Belediyeler ve ''uzman oda'' ittifakı!Antalya''da belediye, kurul ve odalar işbirliği marifetlerini sürdürüyor. Son örnek: 60 yıllık İsmet İnönü Kız Enstitüsü binası yıkıldı, yerine yeraltı çarşısı yapılacak. Anıtlar Kurulu ve Antalya Mimarlar Odası''nı mercek altına almanın zamanı gelmedi mi?
Gökova temizleniyor!Bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Gökova Temizlik Kampanyası" başladı. Dört ay sürecek kampanya kapsamında 11 metrelik "Yüzgeç" isimli tekne ile Gökova Körfezi''ndeki tüm koylar temizlenecek. Koylardaki teknelerin çöplerinin toplanacağı temizlik çalışmaları önümüzdeki senelerde de devam edecek ve bu bilinç herkese aşılanmaya çalışılacak. Gökova Temizlik Kampanyası''na geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Denizciler Derneği destek veriyor.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Kentsel "baraka" projeleriKentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında bine yakın evi yıkan AKP''li Küçükçekmece Belediyesi''ne tepki gösteren Ayazma Mahallesi halkı, çadır ve barakalarda yokluk içinde yaşamaya mahkûm edildiklerini ifade ettiler.
Zorluğun mimarisiKarayolları arazisi İstanbul''da çok ihtiyaç duyulan bir doğa ve teknoloji parkı olabilir. Bir İstanbullu olarak, Zorlu Holding''e parasının iade edilmesini ve arazinin mimari fikir yarışmasına açılmasını istiyorum.
Ormanda çevre tahribatıBartın''ın Amasra ilçesine bağlı Aliobası Köyü''nde mermer ocağı çevre tahribatına yol açıyor. Köylüler, ocaktan çıkan tozların köylerinin üzerine yağdığını, bu nedenle bölgede tarımsal üretimin sekteye uğradığını belirtti.
Her Seçim Döneminde YanıyorOrman Bakanlığı''nın 70 yıllık kayıtlarında yapılan inceleme orman yangınlarının seçim dönemlerinde sıklaştığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre orman yangınlarının yüzde 94''ü insan faktörüyle çıkıyor.
Engellilerden Özer’e plaketYenikent Belediye Başkanı Emin Özer’e, duyarlı yerel yönetim anlayışı ve sivil toplum kurumlarıyla sürekli dayanışma halinde olması nedeniyle Tüm Özürlüler Derneği tarafından plaket verildi. Sincan Belediye Kültür salonunda yapılan törende, Kaymakam Ertan Yüksel, Sincan AKP İlçe Başkanı Rıza Gezer, Vodafone bölge müdürleri ve engelli aileleri katıldı. Plaketini, Sincan Kaymakamı Yüksel’den alan Başkan Özer "İnsanların en iyisi insanlara en hayırlı hizmetleri sunandır. Yenikent Belediyesi olarak engellilerimizi önemsiyoruz ve yaşantımızın birer parçası olarak görüyoruz. Belediyemizce ortaya koyduğumuz özürlülere yaklaşım ve onların güncel hayatında huzur içinde yaşamalarını sağlamak girişimlerimizin yanısıra bu kardeşlerimizle ilgili gelişmeleri yakınen takip ediyor ve destekliyoruz" dedi. "Bizler ülkemizde üretici olmak istiyoruz tüketici değil" diyen Tüm Özürlüler Derneği Başkanı M.Ali Bakici, 8.5 milyon engellinin olduğunu ve aileleriyle birlikte 25 milyon insanı ilgilendiren bir toplumsal sorun olduğunu belirten Bakici, "Engelliler camiası istismara en açık derneklerdir. Onun için özürlü derneklere yardım eden kurum ve kuruluşların yaptığı yardımların takipçisi olmalılar" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
''Denizlerimiz karadan daha tehlikeli olacak''Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk , üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamıza karşın denizlerin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair hiçbir çalışma ve bunu gerçekleştirecek bir kadro bulunmadığına dikkat çekti.
Çubuk’ta asfalt operasyonu sürüyorÇubuk Belediyesi şehrin ana arterlerini oluşturan Ankara Bulvarı ve Mahalle yollarının asfaltlanmasından sonra Ardiyeciler Sitesi, Sanayi Sitesi, Kızılöz Kooparatifi yolu, Küçük Sanayi Sitesi, Cengiz Topel Caddesinin bir kısmına, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Ferah Sitesi yolu, Samur Kent yolu ve birçok sokağı asfaltladı. Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca, kısa süre içerisinde yaptıkları çalışmada 15 km sıcak asfalt kaplama yaptıklarını, 25 bin metrekarede kilitli taş döşediklerini söyledi. Tuğluca, "Bu çalışmalar son birkaç ayda yapılan çalışmalardır. İlçenin her yerini şantiyeye çevirdik. Her mahallede karınca gibi çalışan personelimizi görürsünüz. Bu çalışmalarımızda özveriyle çalışan belediye personelimize teşekkür ediyorum. Çubuk ilk kez böylesine büyük yatırımlarla tanışıyor, dönemimizde başlanan ve bitirilen işler, geçmiş dönemlerin toplamıyla bile kıyaslanmayacak kadar fazla" dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Kiptaş: Sütlüce''deki arazide imar sorunu yokKiptaş, Sütlücü''deki arazi satışı ile ilgili bir açıklama yaptı. Sabah gazetesinde yeralan ''Kiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyor'' başlıklı haberle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bektaşi Karaağaç Tekkesi''nin üzerine rezidans yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine sadece kalıntısı bulunan tekke aslına uygun olarak tekrar yapılacaktır. Yapılan kazılar sonucunda Anıtlar Kurulu''nun 27.07.2006 tarihli kararı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Tadilatı yapılmasında sakınca olmadığı bildirilmiştir."
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
TEMA’dan su kıtlığı ile mücadele çağrısıVakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, "Az su ile idare etmeyi ve bunun geri dönüşümünü sağlamak için gerekli sistemi hayata geçirmeyi öğrenmeliyiz" derken, su kıtlığı ile mücadele çağrısında bulundu.
Beykoz Devlet Hastanesi kapatıldıBeykoz sırtlarında denize nazır bir hastane olan Beykoz Devlet Hastanesi, deprem güçlendirme çalışmaları gerekçesiyle kapatıldı.
''Alevilerin inancı hiçe sayılıyor''İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun, Beyoğlu Sütlüce''de Alevilerin önemli simgelerinden Karaağaç Tekkesi''nin kalıntılarının bulunduğu alanı ikiye bölerek bir tarafından inşaat çalışmalarına izin vermesi tepkilere yol açtı.
Hasankeyf''i kurtarma çabasıDoğa Derneği, Ilısu Barajı’nda toplanacak su altında kalması beklenen Batman’daki tarihi Hasankeyf’i kurtarmak ve finansman desteği verecek bankaların projeden çekilmesini sağlamak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleyecek.
TAV, Tunus Enfidha’nın temelini atıyorTepe-Akfen Grubu’na ait TAV, Tunus’ta Enfidha Havalimanı’nın temelini bugün atıyor. İki yılda 400 milyon Euro’luk yatırım yapılması planlanan havalimanını TAV, 40 yıl işletecek. TAV’dan yapılan açıklamada, Tunus’un turizm merkezi niteliğine sahip Enfidha Uluslararası Havalimanı’nın temel atma törenine Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin katılacağı bildirildi. Açıklamada, "TAV işletmesini üstleneceği ve ilk iki yılda birinci faz için yaklaşık olarak 400 milyon Euro yatırım yapılacak. Enfidha Havalimanı’nın 2009 yılında işletmeye açılması hedefleniyor" denildi. TAV İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, "Tunus için büyük önem taşıyan Enfidha Uluslararası Havalimanı’nı Afrika’nın bölge merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede iki dost ülkenin tarihi bağlarını projelerimizle ticari alanda daha da kuvvetlendireceğiz" diye konuştu. Toplam 4 bin 300 hektar alan üzerine inşa edilecek ve ilk fazda terminal binası 90 bin metre kare olacak Enfidha Havalimanında, açık otopark alanına sahip yeni bir terminal binası inşaatı, pist, apron ve taksi yolları ile birlikte hizmet binaları da yapılacak.
Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
New New York: Fast Forward Sergisi İnternet Sayfasından da İzlenebiliyorNew York’ta yakın zamanda tamamlanmış, hala inşaat halinde veya proje aşamasındaki tek binadan uzun süreli veya aşamalı şehir planlama calışmalarına kadar ceşitli ölçekteki yaklaşık 600 projenin içeriğini oluşturduğu sergi “New New York: Fast Forward” yakın bir zamana kadar Urban Center, NY’da görülebilmekteydi.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.