Haberler

Haberler

Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkitera Workshop: Fibrous Structures Bir Sempozyumla Sona Eriyor (1 Mart 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, Lafarge Agrega ve Beton Grubu''nun sponsorluğu ve British Council, Adams Kara Taylor ve Tuşpa Mimarlık işbirliği ile düzenlediği, Arkitera Workshop: Fibrous Structures; 2 Mart Cuma günü Parametrik Tasarım Sempozyumu’yla sona eriyor. Architectural Association (AA London)’dan 12 mimarlık yüksek lisans öğrencisinin ve Türkiye’deki mimarlık fakültelerinden 18 öğrencinin biraraya gelerek sürdürdükleri ortak çalışmalarda, parametrik modelleme prensipleriyle, malzeme olarak beton kullanılarak, İslam Mimarisi’ndeki "Mukarnas" ile İslam Sanatı''ndaki geometrik kurgu yorumlanıyor.
Arkitera Öğrenci Temsilcileri Arıyor (2 Mart 2007)Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Mimarlık ve Mimarlık-Mühendislik Fakülteleri’ndeki mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık ve çevre tasarımı, peyzaj mimarisi ve kentsel tasarım ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinin, diğer üniversiteler ile olan iletişim sorununu bir ölçüde olsun azaltmayı, bu bölümde fakültelerin genel bilgilerinin yanında okul bünyesindeki gelişmeleri, etkinlikleri interaktif olarak aktarmayı planlıyoruz.
Peyzaj Mimarı, Mimar, Hukukçu, Şehir Plancısı ve Kentsel Dönüşüm (1 Mart 2007)Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, “Kentsel Dönüşüm ve Peyzaj Mimarlığı” başlıklı atölye çalışması ile peyzaj mimarlarının yanı sıra akademisyen, hukukçu, mimar ve şehir plancısını bir araya getirdi.
Seranit, bayi eğitimlerine devam ediyor (1 Mart 2007)Seranit, 150 bayisine granit seramik sektöründeki üretim teknikleri, ürün özellikleri ve kullanım alanlarının anlatıldığı kapsamlı bir eğitim programı gerçekleştirdi.
İMP Toplantıları''nda Bugün (1 Mart 2007)Bugün saat 19.00’da Metropoliten Planlama Merkezi Konferans Salonu’nda basına açık olarak düzenlenecek "Kent ve Sanayi Dinamikleri" başlıklı panel; İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü Dekanı Prof.Dr. Cengiz Giritlioğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.
Buğday silosu otel oldu (1 Mart 2007)Eskişehir''de 1934 yılında Fransızlar tarafından yapılan tahıl ambarı silo, Türk-Fransız ortaklığı ile 3 yıldızlı modern bir otele dönüştürüldü. Büyükşehir Belediyesi''nin Toprak Mahsuller Ofisi’nden (TMO) satın alıp otele dönüştürülmek üzere Akfen''e verdiği silolar, Fransız Accor firmasıyla ortaklaşa yapılan çalışmayla otel olarak hazırlandı. İbis Oteller zincirine eklenen otelin nisan ayının ilk haftasında hizmete açılması bekleniyor. 12 beton silodan oluşan tahıl depoları, 2 yıl süren çalışmalar sonunda 6 katlı, 108 odalı ve 216 yataklı otel olarak kullanılacak.
Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Referans
İstanbul''un şanına yakışır enstitü (1 Mart 2007)Suna-İnan Kıraç Vakfı''nın Pera Müzesi''nden sonraki ikinci büyük adımı olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü yarın açılıyor. 50 bini aşkın kitap ve nadir arşiv materyallerin yer aldığı enstitü, İstanbul''la ilgili nitelikli projeleri destekleyecek.
Başbakan Erdoğan’ın Başkanlığında Başkentte Su Zirvesi… (1 Mart 2007)Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılan ve Devlet Bakanı Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in katılımıyla yapılan toplantıda, Ankara’ya Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan su getirilmesi kararlaştırıldı.
Haydarpaşa müze gibi olacak (1 Mart 2007)TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, halkın istediği doğrultuda “Haydarpaşa Gar ve Dönüşüm Projesi”nde düzenlemeye gidildiğini belirterek, Haydarpaşa’daki rayların tarihi eser statüsü kazandığını söyledi.
İstanbul’un otopark sorunu ‘Cadde Altı’ otoparklarıyla çözülüyor… (1 Mart 2007)Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un en önemli problemlerinden biri olan otopark sorununu bütçesinden kaynak ayırmadan ve hızla cadde altı otoparkları yaparak çözüyor. Zeytinburnu’ndan sonra Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı, Beşiktaş Nispetiye Mahallesi, Güngören Fatih Caddesi ile Mecidiyeköy, Şişli, ve Şişhane Meydanı’nın altına katlı otopark inşa ediliyor.
Çimentocular hisse yüzünden kapıştı (1 Mart 2007)Çimentoda kavga var. Batıçim''de yüzde 45 primli fiyatla ''küçük ortaklardan hisse almak için çağrı'' yapmaya hazırlanan ve şirketin yüzde 21''ine sahip olan Mısırlı OCI Çimento, şirketin hâkim ortaklarını bu girişimi engellemeye çalışmakla suçlayarak Sermaye Piyasası Kurulu''na (SPK) şikâyet etti.
''Huzur'' insanların üzerine yıkılsın diye inşa edilmiş! (1 Mart 2007)Zeytinburnu''nda çöken bina için hazırlanan rapora göre projeden itibaren hiçbir yönetmeliğe uyulmamış. 10 yıl boyunca çalışan fırın da konuta zarar vermiş.
Müteahhitler onarıma direniyor (1 Mart 2007)Çıldır Merkez İlköğretim Okulu''nun depreme karşı dayanıksız olduğu belirlendi. Müteahhitten güçlendirme çalışması yapılması istendi. Müteahhit bunu yapmayınca hakkında alacak ve ceza davası açıldı. Ardahan''da kamu binalarındaki risk bu binayla sınırlı değil. Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak''ın CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt''ün soru önergesine verdiği yanıt durumu ortaya koyuyor: "Ardahan''da 33 kamu binasından 5''i depreme dayanıklı. 28 binanın güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bu çalışmalar için müteahhitlerin itirazları nedeniyle ''mahkeme'' kararı bekleniyor." Olası bir depremde yıkılma tehdidi altında olan kamu binaları arasında, okulların yanı sıra, pansiyonlar, öğretmenevi, polisevi, yurt binası, jandarma karakol binası ve 100 yataklı devlet hastanesi de bulunuyor. Akla şu soru geliyor: Marmara depreminden sonra yıkılan binaların sorumluluğundan zamanaşımıyla kurtulan müteahhitler yine buna mı güveniyor?
Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Radikal
Büyükşehir’den 9 yol altı otopark ihalesi (1 Mart 2007)Büyükşehir Belediyesi, otopark sıkıntısının had safhaya ulaştığı Tarlabaşı Bulvarı, Şişli, Mecidiyeköy, Nispetiye ve Merter gibi bölgelerde 9 adet cadde altı otopark yapmak için ihale açtı. Belediye bütçesinden herhangi bir kaynak kullanılmadan ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle inşa edilecek otopark ihaleleri, 13 ve 20 Mart tarihlerinde 2 grup halinde yapılacak. İşletme süreleri 20 ilâ 30 yıl arasında değişen otoparkların işletmecileri, Büyükşehir Belediyesi’ne ihalede belirlenecek bedel üzerinden her yıl kira da ödeyecek. İhaleye çıkarılan projeler şöyle: Beşiktaş Nisbetiye Mahallesi’nde Çarşı Caddesi ile Karakol sokak arasındaki Gonca Sokak ve Mecidiyeköy’de zemin altı otopark yapılacak. Her iki otoparkın inşaatı da bir yıl içinde bitirilecek. Tarlabaşı Bulvarı’ndaki otopark 2 yılda, Şişhane Meydanı’ndaki 15 ayda, Şişli Meydanı’ndaki otoparkın da bir yılda tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca Merter’de Fatih Caddesi, Kasım Sokak ile Güngören Çam Sokak’ta birer yeraltı otoparkı yapılacak. Her üç otopark da 12 ayda tamamlanacak. Bakırköy Şevketiye Mahallesi’nde yapılacak katlı otopark da 10 ayda bitirilecek.
Tarih: 1 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
''Göztepe''de cami var da kaçacak yer yok'' (1 Mart 2007)İstanbul 5. İdare Mahkemesi''nin kararında, parkın, olası İstanbul depreminde insanların sığınabileceği az sayıdaki alandan biri olduğu hatırlatıldı.
Sarayda öyle her aklınıza eseni yapamazsınız Mustafa Bey! (1 Mart 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, bir gazeteye İstanbul''un tarihi yarımadasında yapmayı planladıkları değişiklikleri anlatmış.
''Kyoto''yu imzala'' diyenler çığ gibi... (1 Mart 2007)Türkiye''nin Kyoto Protokolü''ne imza atması amacıyla başlatılan kampanyada, elde edilmek istenen sonuca şimdiden yaklaşıldı. Kampanyaya imza verenlerin sayısı dün 92 bini aştı.
5.9''luk depremde, sadece kamu binaları ''çatladı'' (1 Mart 2007)Elazığ''da geçen çarşamba yaşanan ve Diyarbakır''ın Çüngüş ilçesini etkileyen deprem, yalnızca kamu binalarını vurdu. Merkez üssü Elazığ''ın Sivrice ilçesi olan ve 21 Şubat Çarşamba günü meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır''ın Çüngüş ilçesinde de hasara yol açtı.
Zeytinburnu ''enkaz'' altında (1 Mart 2007)1999 yılındaki depremin ardından riskli bölgeler arasında gösterilen Zeytinburnu''nda o tarihten bu yana ne yazık ki bir şey yapılmadı. Topbaş''ın ''mutlaka yıkılacak'' dediği 2 bin 295 konut halen duruyor.
100 bin konutluk proje (1 Mart 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kayabaşı köyünde TOKİ’yle birlikte 90 ila 100 bin arasında konut yapmayı planladıklarını ve bunun 30 binin sadece İstanbul’da deprem riski taşıyan bölgelerde oturan ev sahiplerine verileceğini belirtti.
Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.