Haberler

Haberler

Toplam 207 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İzsu''dan Yelki''ye 16 Kilometrelik Kanal (2 Mart 2010)İzmir Büyükşehir Belediyesi, alt yapısı olmayan yerleşimlere sağlıklı su ve kanal alt yapısı götürürken, yeni yerleşime açılan alanların da alt yapı ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Son olarak Güzelbahçe''nin Yelki Mahallesi''nde 16 kilometre kanal şebekesi döşeme kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, önümüzdeki haftalarda başlayacak çalışmalarla yeni yerleşim alanlarında foseptikle toplanan evsel atık suları kanal sistemine aktaracak. İZSU''nun Yelki''deki imalat çalışmaları 8 ayda tamamlanacak.
Tarih: 2 Mart 2010 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Kuşlara Toplu Konut (2 Mart 2010)İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğal yaşam alanları giderek azalan kuşlar için katkı maddesi kullanılmadan hazırlanmış 4 farklı tipte 425 özel yuvayı numaralandırarak kentin çeşitli bölgelerindeki ağaçlara yerleştiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, göç mevsimi ve yuva yapma dönemi olmasından dolayı kentin farklı yerlerine "kuş yuvaları" yerleştirmeye başladı.
150 bin kişi ölecek, 300 bin bina yıkılacak (2 Mart 2010)TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, "Türkiye''de Deprem Gerçeği Raporu" hazırladı. Gözler, olası İstanbul depreminin ürpertici sonuçlarına kilitlendi.
Günay son noktayı koydu: ''Açmıyorum!'' (2 Mart 2010)Diyarbakır''da incelemelerde bulunan Bakan Günay, eski projelerle yapılan yeni kültür merkezlerini eleştirdi.
Tasarım ve marka (2 Mart 2010)Geçtiğimiz hafta İtalya''da tasarım konusunda dünyada önde gelen 2 kurumu ziyaret etme imkânı buldum. Nuova Accademia Di Belle Arti Milano (NABA) ve Domus Academy.
Deprem korkusu olmadan yaşayacaklar (2 Mart 2010)1,2 milyon dolar ekstra maliyetli sistem, maksimum deprem güvenliği sağlıyor.
CCTV''den Öğrenilecekler (4 Mart 2010)Arup''lu inşaat mühendisi Rory McGowan, 17 yıl boyunca Rem Koolhas ve OMA ile sıkı bir iş birliğinde bulundu. Pekin''deki CCTV binası, bu birlikteliğin bugüne kadar ortaya koyduğu en etkileyici baş yapıt. Pekin''in İş Merkezi bölgesi üzerinde kalın bir sis çökmüş olsa bile oturuduğum yerden gördüğüm manzarayı engelleyemiyor. Aslında, bu adam ve bu anıt arasında sürüklenmemek içten bile değil. Adam inşaat mühendisi ve Arup Rory McGowan''da yönetici olarak çalışıyor, anıt ise Çin Merkezi Televizyon binası.
Varşova''da yeni Chopin Müzesi açıldı (2 Mart 2010)Ünlü klasik müzik bestecisi Frederic Chopin''in 200. doğum yılı dolayısıyla Varşova''da bugün yeni bir müze açıldı.
İstanbul 2010''un Miras''ı (2 Mart 2010)İstanbul 2010 Dergisi, yıl boyunca farklı dosya konularıyla, kentin bilinmeyenlerini ön plana çıkarıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın, kurumsal iletişim ve tanıtım dergisi "İstanbul 2010", yurtiçi ve yurtdışındaki ilgili çevrelerde beğeniyle karşılandı.
Bilge mimardan yeni ufuklar (2 Mart 2010)Geçen yıl aramızdan ayrılan Bilge Mimar Turgut Cansever''in daha önce yayınlanmamış olan kültür, sanat, mimari ve şehircilik ile ilgili yazıları "Osmanlı Şehri" adlı kitapta kültür dünyamıza yeni bir ufuk açacak.
Yanan ormanlarımız küllerinden doğuyor (2 Mart 2010)Geçen sene Seferihisarve Foça''da çıkan ve halka kâbus dolu günler yaşatan yangında kül olan alanlardafidan dikmeişlemi yakındasona eriyor.
İzmir bu çukurlardan ne zaman kurtulacak? (2 Mart 2010)Dev projeler için kentin çeşitli yerlerinde açılan dev çukurlar 20 yıla yakın süredir kapatılamıyor. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı ya da yeterli ödenek olmadığı için projeler çukur halinde bekliyor.
Makedonya''da da iki havalimanını TAV''ladı (2 Mart 2010)TAV Havalimanları Holding, Makedonya Üsküp''teki Büyük İskender ve Ohrid''deki St. Paul the Apostle Uluslararası Havalimanıları''nın işletmesini 1 Mart 2010 itibariyle devraldı.
Projelerinde 90 derecelik açı olmayan Türk mimar (1 Mart 2010)O farklı mekanların yaratıcısı... 1996 yılında Kadıköy''de yaptığı yeraltı tuvaletiyle dikkat çekmişti. Son olarak Borusan Müzik Evi''nin mimari projesini üstlendi. Teraslı evler olarak bilinen Ortaköy One projesi kısa süre önce satışa çıkarıldı. Avcıoğlu hem Türkiye''de hem de yurt dışında projeler yürütüyor. Yakında Tataristan''ın başkenti Kazan''ın en yüksek binasına imza atacak. Aynı zamanda hem New York''taki ofisinde çalışıyor hem de Paris''teki Ecole Speciale d''Architecture''da öğretim üyeliği yapıyor. Avcıoğlu halka açık yerlerin şehir yaşamına damga vurduğunu söyleyen, sokakları seven ve halka açık yerlerin mimarlar tarafından ele alınmasını isteyen, "mimarlar ev yapmasın" diyen bir mimar...
Atatürk''ün "Termal oteli" yeniden açılacak (1 Mart 2010)Yalova''nın Termal ilçesinde, kaplıca turizminin geliştirilmesi amacıyla Büyük Önder Atatürk''ün talimatıyla 22 Ocak 1938 tarihinde kurulan, 1984 yılında yıkılan Termal Oteli, aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.
Neyzen Tevfik, TEKEL arsası için bana ne dedi? (1 Mart 2010)Başbakan''ın ağzından alevler saçarak "Kulaklarımıza gelen ileri demokrasinin ayak sesleridir" diye köşe yazarı tehdit ettiği gün; ben "Acaba gazete patronları Başbakan''ın ileri demokrasi hamlesinden ödleri kopup, gerçeği ve doğruyu yazan yazarları gazetelerden atarlar mı?" kötümserliğine hiç kapılmadan Kartal Cevizli''ye, TEKEL''in pırlanta arazisini çıplak gözle görmeye gitmiştim.
Tersanecilerin beklediği karar nihayet çıktı (1 Mart 2010)Dün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Adana - Yumurtalık Serbest Bölgesi sınırına deniz alanı da dahil edildi. Bu kararla Türkiye''nin en büyük serbest bölgesi olan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi''nde gemi inşa ve bakım onarımıyla ilgili yapılacak yatırımların önü açıldı.
İstanbul''da tsunami tehlikesi (1 Mart 2010)Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, "Büyük bir depremden sonra İstanbul için de tsunami tehlikesi söz konusu, ama depremin vereceği hasarların yanında tsunaminin vereceği hasarlar o kadar büyük değil" dedi.
Mısır''da 3. Amenhotep''in dev heykeli bulundu (1 Mart 2010)Mısır''ın en ünlü firavunlarından biri olan 3. Amenhotep''in dev heykelinin kafa kısmı, Luksor''daki kazılarda ortaya çıkarıldı. Tutanhamun''un dedesi 3. Amenhotep''in kızıl granitten heykeli, firavuna ait tapınak mezarda bulundu. Bunun, firavunun şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş durumdaki büstü olduğu belirtildi. Kazı başkanı Dr. Houring Sourouzian, "Diğer heykellerde daima, burun ucu gibi bir yerler kırıktır veya yüz tahrip olmuştur. Bunda ise taçtan çeneye kadar her yer sapasağlam" dedi. Mısır Eski Eserler Kurumu Başkanı Zahi Havas da heykeli "yüksek sanatsal kaliteye sahip bir başyapıt" olarak nitelendirdi. Diğer parçaları daha önce bulunan heykelin sadece kafasının yüksekliği 2,5 metre. 3. Amenhotep, Mısır''da MÖ. 1387-1348 yılları arasında hüküm sürmüştü.
Tarih: 1 Mart 2010 Kaynak: Radikal
Peyzaj Mimarlığının Önemli İsimlerinden Yüksel Öztan Vefat Etti (1 Mart 2010)Peyzaj Mimarlığı mesleğinin bugünkü gelişiminde büyük katkıları olan Prof.Dr. Yüksel Öztan 26 Şubat 2010 Cuma günü vefat etti. 1 Mart 2010 Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu''nda yapılan törenin ardından Kocatepe Camisi''nde kılınan öğle namazına mütakip Karşıyaka Mezarlığı''na defnedilecek.
Tarih: 1 Mart 2010
Toplam 207 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.