Haberler

26 Nisan 2009, Pazar

Bogdan Bogdanović''in Ölümden Doğan MimarlığıBogdan Bogdanović''in Ölümden Doğan MimarlığıMimar, filozof, yazar ve aynı zamanda Belgrad''ın eski belediye başkanı Bogdan Bogdanović, sıra dışı bir hayat hikayesine sahip. Savaş sonrası inşa ettiği soyut anıtlarla tanınan Bogdanović, politik görüşleri ve kent çözümlemeleriyle 20. yüzyıla damgasını vuran mimarlar arasında yer alıyor. 90''lı yılların başında Sovyetler Birliği''nde patlak veren savaşla birlikte Viyana''ya sürgün edilen ve halen orada yaşayan mimar, "kentbilim"in de yaratıcılarından biri. "21. yüzyılı anlamak için gayret göstermiyorum," diyen Bogdanović, 20. yüzyıl için ise şu yorumu yapıyor: "Gördüm, yaşadım, fakat anlamadım." Haberin Devamı
Toskana Vadisi''nin ikiz villaları geliyor Toskana Vadisi''nin ikiz villaları geliyor Emaar Türkiye tarafından 2006 yılında yapımına başlanan ve 4 etapta bitirilmesi planlanan Toskana Vadisi''nin ilk faz evleri sahiplerine kavuşuyor.
''Çakma Boğaz''ı TMSF gibi satacak''Çakma Boğaz''ı TMSF gibi satacakİstanbul Boğazı''nı Halkalı''ya taşıyan Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Gacamer, "Yalıları açık arttırmayla satmak çok iyi bir fikir. TMSF çok iyi satıyor" dedi.
25 Nisan''da Kadıköy''e...25 Nisan''da Kadıköy''e...Türkiye, küresel ısınmaya neden olan gazların salımında geri dönüşsüz noktaya doğru büyük bir hızla sürükleniyor. Geçen hafta Türkiye''nin 2007 sera gazı emisyon envanteri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi sekretaryası tarafından sessiz sedasız açıklandı.
Arkitera''nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut KazandıArkitera''nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut Kazandıİnternet alanındaki gelişmeleri takip ederek, bunları düzenli olarak projelerine entegre eden Arkitera Mimarlık Merkezi''nin sitelerindeki görseller üçüncü bir boyut kazandı. Facebook, Flickr, Google gibi popüler sosyal, görsel ve bilgi paylaşım siteleri tarafından da desteklenen, son günlerin popüler internet tarayıcı eklentisi Cooliris artık Arkitera''nın sitelerinde.
Kentleri Yaşanabilir Kılmak ya da Kadınlar için Erişilebilir KentlerKentsel tasarımlarda özel alan-kamusal alan ayrışması temel alınır ve tarihsel birikim, bugünün ''modern'' kentlerinde de vücut bulmaya devam eder.
Konut yapımcıları pazarlama atağındaSon iki hafta pazar günleri Hürriyet gazetesi 48 sayfa olarak yayımlandı. İki haftadır pazar günleri gazetenin 21 sayfasında, değişik büyüklükte 20 konut yapımcısının ilanı vardı.
Eroğlu: Ormanları işgal dönemi bittiAlanya''da incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tapu kadastro kanununda değişiklik yaptıklarını söyledi.
En yüksek kuleler TürklerdenTürk inşaat şirketinin Trablus''ta yaptığı kuleler, Kuzey Afrika''nın en yüksek iş merkezi ve rezidansı olacak.
Türkiye''den 23 esere daha UNESCO ilgisiUNESCO, Türkiye''nin dünya mirası niteliğini taşıyan 23 eserini değerlendirmeyi kabul etti. Kesin karar haziran ve temmuz ayında yapılacak UESCO toplantılarında verilecek.
Ayasofya''ya tarihî eser takviyesiVakıflar Genel Müdürlüğü, çürümeye terk edilmiş kültür varlıklarını canlandırmak için harekete geçti. İçinde paha biçilmez eserler bulunan tarihî vakıf müzeleri, restore ediliyor.
Trump Towers''ta neler oluyor?Mevzu Trump Towers''mış meğerse... Hani şu dünyaca ünlü gayrimenkul devlerinden biri olan Donald Trump''ın, Doğan Grubu ve Taşyapı ile Mecidiyeköy''ün göbeğinde ortaklaşa başlattıkları proje.
İstanbul 2010 Ajansı tanıtım için fuardan fuara koşuyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın 2009 yılı fuar maratonunun ilk ayağı, 23-25 Nisan''da katılacağı Kazakistan Turizm Fuarı ile son bulacak.
125 yıllık Tekke Camii restore ediliyorŞanlıurfa''daki 125 yıllık Tekke Camii restore ediliyor. Viranşehir ilçe merkezindeki tarihî cami, yıkılma tehlikesi bulunduğu için yaklaşık iki aydır kapalı tutuluyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü Camileri Koruma Kurulu''nca koruma altına alınan, İbrahim Paşa''nın eşinin yaptırdığı cami, bahçesinde bulunan mezarlıkla beraber restore edilmeye başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, tarihi Tekke Camii''nin 1 Temmuz 2009''da ibadete açılacağını belirterek restorasyon için 296 bin lira harcanacağı bildirdi.
Tarih: 24 Nisan 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Halil Kara
Türk müteahhitler üç kat daha hızlı işleri bize verinDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''180 milyar dolarlık'' Kalkınma Planı açıklayan Libya''dan çok iş almak için Trablus''ta ülkenin en yüksek binasını yapan Türk müteahhidin hızını referans gösterdi.
Türkler şimdi de Ruslara AVM yönetimini öğretecekKDM Genel Müdürü Murat İzci, Beykent''te açılacak Perlavista Outlet''in 60 milyon dolara mal olacağını ve yanında lunapark bulunacağını söyledi.
Topbaş''ın metrobüsü İstanbul''un başına dertİstanbul''un trafik sorununa çözüm olmamasıyla tepki çeken metrobüs projesinin, İstanbul için uygun olup olmadığına dair merak edilenleri, MMO İstanbul Şube Başkanı İlter Çelik ile konuştuk.
"Enerji güvenliği bizim için mihenk taşı"Aşkabat''ta düzenlenen Enerji Zirvesi, küresel beyin fırtınasına sahne oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, açılış konuşmasında kriz ortamında enerji güvenliğine dikkat çekti.
Teşekkürler İstanbul!Ne zaman gelmiş ilk metrobüs Hollanda''dan? 2007''de... Yani iki sene önce. Peki kaç kez sefere çıkmış mesela bu ilk gelen metrobüs?
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.