Haberler

27 Nisan 2009, Pazartesi

Küresel Şehirlerin Kendilerine Has FarklılıklarıKüresel Şehirlerin Kendilerine Has FarklılıklarıSaskia Sassen, şehirlerin küresel ekonomiyi besleyen özel imkanlarının, modern yapay çevreler için homojenleştirilmiş normlar tarafından nasıl yanlış anlaşıldığını ve görmezlikten gelindiğini anlatıyor. Açık hiyerarşilerle oluşturulan kusursuz bir ekonomi açısından, "küresel ekonomi" olarak nitelenen çok fazla şey vardır. Gerçek, bazıları özelleştirilmiş, bazıları dünya genelinde, bazıları ise bölgesel olan çok sayıda ve çok detaylı küresel çemberlerden oluşur. Farklı çemberler farklı ülkelerden farklı şehirleri içerir. Haberin Devamı
Bu sergiyi gezmek Divriği Ulu Cami'ye gitmek gibiBu sergiyi gezmek Divriği Ulu Cami'ye gitmek gibiUNESCO'nun Dünya Mimari Anıtları listesindeki tek Türk eseri, Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi.
"Suyun yeryüzündeki serüveni""Suyun yeryüzündeki serüveni"Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nca hazırlanan, ''Suyun Yeryüzündeki Serüveni'' adlı kitapta, 2050 yılına gelindiğinde Güney Afrika'da, Güney Avrupa'da, Orta Doğu'da ve Amerika'nın kuzeybatısındaki ırmaklardaki su miktarında yüzde 10 ile 30 arasında düşüş yaşanacağı öngörüsünde bulunuldu.
Avrupa'nın en büyük "çöp gazından elektrik üretme tesisi" İstanbul'da açıldıAvrupa'nın en büyük "çöp gazından elektrik üretme tesisi" İstanbul'da açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettiği Avrupa'nın en büyük çöp gazından elektrik üretim tesisi Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı.
60 yıllık harabe Neues Müzesi uykusundan uyandı60 yıllık harabe Neues Müzesi uykusundan uyandıİkinci Dünya Savaşı sırasında yüzde 70'i hasar gören Berlin'deki Neues Müzesi, açılan uluslararası yarışmayı kazanan İngiliz David Chipperfield ve Julian Harrap tarafından restore edildi.
Abu Dabi, çölde 22 milyar dolar yatırımla ilk karbonsuz kent Masdar'ı kuruyorAbu Dabi, çölde 22 milyar dolar yatırımla ilk karbonsuz kent Masdar'ı kuruyorAbu Dabi yakınlarında çölde inşasına başlanan Masdar Citi'de yalnız güneş enerjisinden yararlanılacak.
Emre Arolat imzalı lüks siteEmre Arolat imzalı lüks siteBursa'nın en lüks konut projelerinden biri olan Olea43'te villa fiyatları 995 bin liradan başlıyor, 1 milyon 295 bin liraya kadar çıkıyor. Emre Arolat tarafından tasarlanan sitede yaşam, Ekim 2010'da başlayacak.
Teoman Aktüre'yi KaybettikTeoman Aktüre'yi KaybettikMimar Teoman Aktüre'yi 25 Nisan 2009, Cumartesi günü Ankara'da geçirdiği bir rahatsızlık sonucu kaybettik.
Toskana Vadisi'nin ikiz villaları geliyor Toskana Vadisi'nin ikiz villaları geliyor Emaar Türkiye tarafından 2006 yılında yapımına başlanan ve 4 etapta bitirilmesi planlanan Toskana Vadisi'nin ilk faz evleri sahiplerine kavuşuyor.
'Çakma Boğaz'ı TMSF gibi satacak'Çakma Boğaz'ı TMSF gibi satacakİstanbul Boğazı'nı Halkalı'ya taşıyan Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Gacamer, "Yalıları açık arttırmayla satmak çok iyi bir fikir. TMSF çok iyi satıyor" dedi.
Bogdan Bogdanović'in Ölümden Doğan MimarlığıBogdan Bogdanović'in Ölümden Doğan MimarlığıMimar, filozof, yazar ve aynı zamanda Belgrad'ın eski belediye başkanı Bogdan Bogdanović, sıra dışı bir hayat hikayesine sahip. Savaş sonrası inşa ettiği soyut anıtlarla tanınan Bogdanović, politik görüşleri ve kent çözümlemeleriyle 20. yüzyıla damgasını vuran mimarlar arasında yer alıyor. 90'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nde patlak veren savaşla birlikte Viyana'ya sürgün edilen ve halen orada yaşayan mimar, "kentbilim"in de yaratıcılarından biri. "21. yüzyılı anlamak için gayret göstermiyorum," diyen Bogdanović, 20. yüzyıl için ise şu yorumu yapıyor: "Gördüm, yaşadım, fakat anlamadım."
25 Nisan'da Kadıköy'e...25 Nisan'da Kadıköy'e...Türkiye, küresel ısınmaya neden olan gazların salımında geri dönüşsüz noktaya doğru büyük bir hızla sürükleniyor. Geçen hafta Türkiye'nin 2007 sera gazı emisyon envanteri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi sekretaryası tarafından sessiz sedasız açıklandı.
Arkitera'nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut KazandıArkitera'nın Sitelerindeki Görseller Üçüncü Bir Boyut Kazandıİnternet alanındaki gelişmeleri takip ederek, bunları düzenli olarak projelerine entegre eden Arkitera Mimarlık Merkezi'nin sitelerindeki görseller üçüncü bir boyut kazandı. Facebook, Flickr, Google gibi popüler sosyal, görsel ve bilgi paylaşım siteleri tarafından da desteklenen, son günlerin popüler internet tarayıcı eklentisi Cooliris artık Arkitera'nın sitelerinde.
Rum Kale'de kazı çalışmaları yapılacakRum Kale'de kazı çalışmaları yapılacakGaziantep'in tarihi ve kültürel mekanları arasında önemli bir yere sahip olan Rum Kale'de kazı çalışmalarının başlatılması için yapılan çalışmaların son aşamaya geldiği bildirildi.
Garanti Galeri, "Mapping Istanbul"la Lille Bienali'ndePlatform Garanti Güncel Sanat Merkezi, "Europe XXL Lille 3000" kapsamında, Hüseyin Bahri Alptekin'in vefatının ardından gerçekleşecek olan ilk kapsamlı sergiyi düzenliyor. Europe XXL Lille 3000 Lille Bienali, 20 yıl önce Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla yeniden tanımlanan Yeni Avrupa'yı bienal kapsamında keşfetmeye çalışıyor. "Europe XXL: East is the new West is the new East..." başlığı altında Berlin, Budapeşte, Varşova, Zagrep, Moskova gibi kentlerin yanında İstanbul da var. Bu çerçevede Platform Garanti, Hüseyin Alptekin; Garanti Galeri ise, "Mapping Istanbul" sergileri ile bienalde yer alıyor. Bienal, 14 Mart - 12 Temmuz 2009 tarihleri arasında gerçekleşiyor.
Tarih: 27 Nisan 2009
Panora Alışveriş Merkezi ICSC Başarı Ödülü Aldı2004 yılında Armada Alışveriş Merkezi ile Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü'nü alan A Tasarım Mimarlık, bu yıl da Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ICSC 2009 Avrupa Başarı Ödülü'nü aldı.
Zehra'nın boğazına dayanan bıçak kimin elinde?Zehra'nın boğazına dayanmış bıçak, babasının elinde gibi görünüyor ama o elin oraya gitmesine neden olanlar resimde yok.
İstanbul'un büyük sınavıİstanbul'un tarihi alanlarının Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek raporu hazırlayacak olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) üç kişilik heyeti dün akşam İstanbul'a geldi.
İşte 1200 yıllık Bizans Sarayı'nın haliSarayburnu'nda bulunan yaklaşık 1200 yıllık Bukaleon Sarayı'nın bir bölümünü gecekonducular istila etmiş, diğer bölümünü ise tinerciler ve evsizler kullanıyor.
Türk AVM'ler Avrupa'da rekor kırdıUluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi ICSC'nin Avrupa Kongresi'nde Türkiye, 4 ödülle bu yılın rekorunu kırdı.
Kilis’e 10 milyar dolarlık yatırım GAP’ı kurtaracak Türkiye’de ilk defa Kilis’te kurulacak Gıda Teknoparkı’nda 10 milyar dolar yatırım yapılacak. Fabrikalarda işlenecek gıda ürünlerinin yüzde 90’dan fazlası Orta Doğu ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilecek. AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara, Ekşioğlu Grubu’nun GAP bölgesinde tek parça büyük bir arazi aradığını, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman’da bunu bulamayınca GAP İdaresi Başkanının teşviki ile Kilis’e geldiklerini, Kilis’te istedikleri araziyi temin ettiklerini hatırlattı. 22 bin dönümlük hazine arazisinin organize sanayi bölgesi ilan edildiğini bildiren Kara, şu anda bölgenin limana ve hava limanına bağlantısının sürdüğünü ifade etti.
Tarih: 27 Nisan 2009 Kaynak: Türkiye
Pakistan’da Zorlu ‘rüzgârı’Zorlu Enerji Grubu'nun Pakistan'ın güneyindeki Thatta şehrinin Jhimpir bölgesinde yapımını sürdürdüğü 50 MW kapasiteye sahip olacak rüzgâr santralinin toplam 4.8 MW kurulu güce sahip ilk 4 türbini tamamlandı.
Kapı sorunu çözüldü, metrobüsler yola çıkıyorMetrobüs alımı için 2003'te yapılan incelemede olumsuz rapor veren ekipte, Phieleas marka otobüsleri satın alan İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk'ün de bulunduğu ortaya çıktı.
'Projelerimin peşini bırakmayacağım'CHP Grup Başkan Vekili Aslan, mega müze ve alzheimer hastaları için tedavi merkezi gibi projelerin takipçisi olacağını söyledi.
Turan'a prestij mekanEBSO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan, 8 restoran, mini golf sahası, çocuk oyun parkları ve otoparkın yer alacağı tesisi Haziran'da açmayı planlıyor.
ABD'de fakirlik zirvede çadır kentlerin nüfusu patladıKrizle birlikte ABD'de hızla artan fakirlik oranı aşevlerinin ve yardım kuruluşlarının ihtiyaç sahiplerine yetmemesine neden oluyor.
Yazlıklar için İspanyol modeliTürkiye'de özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında toplanan 3,5 milyon yazlığın turizme kazandırılmasına ilişkin çalışmalara bir türlü başlanamaması TBMM gündemine taşındı.
Sarnıç, seçim sürecinde beton şehir haline geldiYeni yasa ile belediyeliği düşen ve Gaziemir'e mahalle olarak bağlanan 15 bin nüfuslu Sarnıç'ta seçim dönemindeki boşluktan yararlananlar, 2B alanlarına yeni binalar yaptı.
Evka-3 Bornova merkez metro hattı 'donduruldu'İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli hedeflerinden biri olan projenin yapım çalışmalarına, alandaki zemin sorunu nedeniyle bir süre ara verildi.
İstanbul 2010'da son olay2010 Avrupa Kültür Başkenti için kurulan 2010 Ajansı'nda sular durulmuyor. Skandallar, istifalar, söylentilerin ardından son olay geçen hafta patlak verdi.
Türkiye'den Astana'ya ilk AVM Okan'danKazakistan'a yatırım yapan ilk Türk şirketlerinden olan Okan Holding, 600 milyon dolarlık yaşam ve eğlence merkezi Jeruik Kempinski Kompleksi'nin ilk etabı olan Ajar Alışveriş Merkezi'ni Astana'da açtı.
Boğazda yalı yarışıİstanbul'un sayıları 600'ü bulan Bağaz yalıları bir anda emlak piyasasının gündemine oturdu.
Harşena'daki 'zindan tüneli' turizme açılacakYeşilırmak sahilinde yükselen Harşena Dağı'nın yaklaşık 200 metrelik yükseltisinde bulunan ve "zindan tüneli"olarak bilinen bölgede arkeolojik çalışma yapılıyor. Yetkililer, çalışmaların 6 ay içinde tamalnacağın ve turzime açılacağını belirttiler.
Çatılar, metrekaresi 10 Euro'ya çiçek açıyorBahar aylarına girilmesiyle uygulamaları yoğunlaşan yeşil çatılara yılda 1 milyon TL harcanıyor.
GE, Masdar'a dünyanın ilk karbonsuz kentini kuruyorGeneral Electric, dünyanın ‘ilk karbonsuz ve sıfır atık kenti' olacak Masdar'ın inşasında yer alacak. Yapım aşamasında tümüyle yenilenebilir enerji kullanılacak.
Ordu'nun istiridye görünümlü projesine iptalOrdulu mimarlar tarafından tasarlanan istiridye görünümündeki kültür sarayı Ankara'da bakanlık görevlileri tarafından geri çevrildi.
Kriz yazlık konutları da vurduEkonomik krizin etkisi ile Mersin'deki yazlık fiyatları da dibe vurdu. 30-40 bin liraya yazlık sitelerde yüzlerce ev bulmak mümkün hale geldi.
Göçler, şehrin mimarisini kötü etkilediAdana Valisi İlhan Atış, kişi ve kurumların birbirini suçlamak yerine, "Zararın neresinden dönülürse kârdır." diyerek, Türkiye'de yeniden bir mimarlık hareketi başlatması gerektiğini söyledi.
O Antep "gitti ola" mı?..Ninem, "İnsan dediğin kuş misali," derdi. "Bak, iki günde İstanbul'a gidiyoruz." Antep-İstanbul. Sadece iki gün.
Van'da otel arsası bakmaya gitti karşısına 'Karayolları arazisi zammı' çıktıAmplio Hotel Investments Emlak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Alaeddin Babaoğlu, bir süre önce Van'a otel arazisi bakmaya gitti.
Nükleer santral ihalesinde skandalNükleer santralin tek teklif ve yüksek fiyat ile tartışma konusu olan yarışmasında Komisyon'un, "Rusya'daki en pahalı benzerinin bile iki katı para istiyor" sonucuna vararak olumsuz karar verdiği ortaya çıktı.
Projeleri Ağaoğlu devralıyor 'Hoffmann krizi' çözülüyorHoffmann İnşaat'ın yarım kalan Esentepe'deki 22 katlı alışveriş ve rezidans projesi ile Bomonti'deki 320 konutluk Palms Studios projesi Ağaoğlu'na devredilerek mağduriyetler önlenecek.
Bayburt traverten ihraç ediyorBayburt'ta üretilen travertenler, başta İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Çin olmak üzere farklı coğrafyalardaki dünya ülkelerine ihraç ediliyor.
Arkeolojik alanın korunması istendiAntalya tarihini 100 yıl öne çeken Roma ve Bizans dönemine ait mezarların yanı sıra Helenistik döneme ait antik mezarların ortaya çıktığı eski Doğu Garajı ve Halk Pazarı arazisine yapılması düşünülen iş merkezinin projesinin iptal edilerek alanın arkeolojik park ve müze olarak kullanılması istendi.
Kars kayalarının mirası İstanbul'daSon yedi yıldır Kars bölgesinde yapılan sistemli arkeolojik yüzey araştırmasının sonuçları, İstanbul Arkeoloji Müzesi Yıldız Salonu'nda 30 Mayıs'a kadar izlenebilecek bir sergiye dönüştü. Sergide, Kars Borluk Vadisi ve Kağızman Yöresi'nden derlenen kayaüstü resimleri meraklıların ilgisine sunuluyor. Modern Kars'ın 5 km. güneyindeki vadi, bünyesinde iki höyük ve 186'dan fazla kayaüstü resmi barındırıyor. Sergide, 2006'da Kars Havaalanı'nın yapımı nedeniyle, tahrip edilmiş kayaüstü resimlerine de yer verilmiş.
Tarih: 27 Nisan 2009 Kaynak: Sabah
Vakıflar'dan butik otel ve kiralık villaEcdad Bursa'ya ve ülkemize öyle eserler bırakmış ki, biz bugün onları tekrar ayağa kaldırmakta bile zorlanıyoruz.
TOKİ'den bahar kampanyasıToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut bedellerini erken ödeyip tapusunu almak isteyenler için "bahar kampanyası" başlatıyor.
Konsolos kızı 'Hettie' otel zincirine isim olduTürkiye'nin en büyük hastane zincirinin sahibi Dr. Azmi Ofluoğlu, biri İstanbul Karaköy'de diğeri Çanakkale'de iki butik otel kuruyor.
Kentleri Yaşanabilir Kılmak ya da Kadınlar için Erişilebilir KentlerKentsel tasarımlarda özel alan-kamusal alan ayrışması temel alınır ve tarihsel birikim, bugünün 'modern' kentlerinde de vücut bulmaya devam eder.
Konut yapımcıları pazarlama atağındaSon iki hafta pazar günleri Hürriyet gazetesi 48 sayfa olarak yayımlandı. İki haftadır pazar günleri gazetenin 21 sayfasında, değişik büyüklükte 20 konut yapımcısının ilanı vardı.
Eroğlu: Ormanları işgal dönemi bittiAlanya'da incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tapu kadastro kanununda değişiklik yaptıklarını söyledi.
En yüksek kuleler TürklerdenTürk inşaat şirketinin Trablus'ta yaptığı kuleler, Kuzey Afrika'nın en yüksek iş merkezi ve rezidansı olacak.
Türkiye'den 23 esere daha UNESCO ilgisiUNESCO, Türkiye'nin dünya mirası niteliğini taşıyan 23 eserini değerlendirmeyi kabul etti. Kesin karar haziran ve temmuz ayında yapılacak UESCO toplantılarında verilecek.
Ayasofya'ya tarihî eser takviyesiVakıflar Genel Müdürlüğü, çürümeye terk edilmiş kültür varlıklarını canlandırmak için harekete geçti. İçinde paha biçilmez eserler bulunan tarihî vakıf müzeleri, restore ediliyor.
Trump Towers'ta neler oluyor?Mevzu Trump Towers'mış meğerse... Hani şu dünyaca ünlü gayrimenkul devlerinden biri olan Donald Trump'ın, Doğan Grubu ve Taşyapı ile Mecidiyeköy'ün göbeğinde ortaklaşa başlattıkları proje.
İstanbul 2010 Ajansı tanıtım için fuardan fuara koşuyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın 2009 yılı fuar maratonunun ilk ayağı, 23-25 Nisan'da katılacağı Kazakistan Turizm Fuarı ile son bulacak.
125 yıllık Tekke Camii restore ediliyorŞanlıurfa'daki 125 yıllık Tekke Camii restore ediliyor. Viranşehir ilçe merkezindeki tarihî cami, yıkılma tehlikesi bulunduğu için yaklaşık iki aydır kapalı tutuluyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü Camileri Koruma Kurulu'nca koruma altına alınan, İbrahim Paşa'nın eşinin yaptırdığı cami, bahçesinde bulunan mezarlıkla beraber restore edilmeye başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, tarihi Tekke Camii'nin 1 Temmuz 2009'da ibadete açılacağını belirterek restorasyon için 296 bin lira harcanacağı bildirdi.
Tarih: 24 Nisan 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Halil Kara
Türk müteahhitler üç kat daha hızlı işleri bize verinDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, '180 milyar dolarlık' Kalkınma Planı açıklayan Libya'dan çok iş almak için Trablus'ta ülkenin en yüksek binasını yapan Türk müteahhidin hızını referans gösterdi.
Türkler şimdi de Ruslara AVM yönetimini öğretecekKDM Genel Müdürü Murat İzci, Beykent'te açılacak Perlavista Outlet'in 60 milyon dolara mal olacağını ve yanında lunapark bulunacağını söyledi.
Topbaş'ın metrobüsü İstanbul'un başına dertİstanbul'un trafik sorununa çözüm olmamasıyla tepki çeken metrobüs projesinin, İstanbul için uygun olup olmadığına dair merak edilenleri, MMO İstanbul Şube Başkanı İlter Çelik ile konuştuk.
"Enerji güvenliği bizim için mihenk taşı"Aşkabat'ta düzenlenen Enerji Zirvesi, küresel beyin fırtınasına sahne oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, açılış konuşmasında kriz ortamında enerji güvenliğine dikkat çekti.
Teşekkürler İstanbul!Ne zaman gelmiş ilk metrobüs Hollanda'dan? 2007'de... Yani iki sene önce. Peki kaç kez sefere çıkmış mesela bu ilk gelen metrobüs?
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.