Haberler

6 Nisan 2010, Salı

Küresel KentlerKüresel KentlerKüresel şehirleri diğer büyük şehirlerden ayıran en önemli özellik, dünya ekonomisinin ayrılmaz parçalarından biri olması olarak tanımlanır. "Küresel kent" (Global City) kavramı ilk kez Anthony King''in bütün bölüm başlıklarında "dünya kentleri"ni kullandığı, 1990''da yayımlanan "Global Cities" adlı kitabında kullanıldı. Ancak ilk olarak ünlü sosyolog Saskia Sassen, küreselleşmeyle ortaya çıkan yeni kent olgusunu "dünya kentleri"nden ayırmak için "küresel kent" kavramını kullanmıştı. Haberin Devamı
2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda Buluşuyor2 Milyar Euro''luk Üretim Gücü UNICERA Fuarı''nda BuluşuyorModern teknoloji yatırımları ve yüksek kalitedeki hammadde rezervleri ile 2 milyar Euro''ya ulaşan üretim kapasitesine sahip olan seramik sektörünün en büyük buluşması UNICERA Fuarı, 7 Nisan 2010 tarihinde TÜYAP''ta kapılarını açıyor.
Trend mimarlar Milli Reasürans''taTrend mimarlar Milli Reasürans''taArkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen İstanbul 2010''un ilk mimarlık sergisi, mimarlıkta yeni trendlerin izini sürüyor.
Gültepe ve Torbalı''ya "Kültür Müzesi" MüjdesiGültepe ve Torbalı''ya "Kültür Müzesi" Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılı son ayında Bornova, 2009 yılı Temmuz ayında da Çiğli Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılı Temmuz ayında da Çiğli Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılı son ayında Bornova Kültür Merkezi''ni tamamlayarak hizmete açmıştı.
"Su" nöbeti"Su" nöbetiKöyceğiz Yuvarlakçay''da köylüler "su" için nöbet tutuyor... Doğa bilimci Sema Atay''ın kaleminden Yuvarlakçay günleri...
Seferihisar''a "Büyük" DestekSeferihisar''a "Büyük" Destekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Yavaş Kentler Birliği''nin Türkiye''deki tek üyesi olan Seferihisar''a son 6 yıl içinde 23.5 milyon TL''lik destek sağladı.
Santral kıskacında AmasraSantral kıskacında AmasraBartın-Amasra''da yapılacak termik santral nedeniyle doğal yaşam alanları, kültür ve tarih varlıkları tehdit altında.
Türk Piramitleri tarihi değiştirebilirTürk Piramitleri tarihi değiştirebilirÇin''in orta kesiminde bulunan ve "Türk piramidi" olarak bilinen piramitlerin içine giren ilk Türk araştırmacı yazar Oktan Keleş buradaki materyaller için, "Bütün ezberleri bozabilir" dedi.
Opera Binası İzmir''e Çok YakışacakOpera Binası İzmir''e Çok Yakışacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, uluslararası nitelikteki bir opera binası için düzenlenen "Ulusal Mimari Proje Yarışması"nda startı verdi. Karşıyaka''daki toplam 25 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan İzmir opera binasında, 1200 kişilik opera ve bale salonu ile 400 kişilik ikinci bir salon daha bulunacak.
Dünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde YaşıyorDünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde YaşıyorWHO ‘1.000 şehir/1.000 yaşam'' başlığı altında başlattığı kampanya ile belediye ve dernek yöneticileri ile toplum temsilcilerini teşvik etmeyi düşünüyor.
''Dünya Mirası''nı kurtarmak haftalar alabilir''Dünya Mirası''nı kurtarmak haftalar alabilirAvustralya kıyılarında karaya oturan Çin bandıralı bir geminin yakıt sızıntısı tehdidi altındaki Büyük Mercan Resifini kurtarma çalışmaları haftalarca sürebileği ifade edildi.
Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Üniversiteler İstanbul''un Merdivenli Sokakları için Yarışıyor Seranit AŞ.''nin düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Duyurusu 25 Şubat tarihinde yapılan yarışmaya bugüne kadar 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu. Başvurular 30 Nisan''a kadar devam edecek. Yarışma sonucunda her bir merdivenli sokak için birinci seçilen tasarıma 5.000 TL ödül verilecek.
İşte Türkiye''nin 30. marinasıİşte Türkiye''nin 30. marinasıProjesi 1990''lı yıllarda hazırlanan ve 2 yıl önce yapılan ihale ile özelleştirilen, Dinek Mahallesi Akhan mevkisinde inşa edilen Alanya Marina''daki çalışmalar tamamlandı.
İstanbul’un 7 noktası satılıkİstanbul’un 7 noktası satılıkBüyükşehir Belediyesi, İstanbul''un beş ilçesinde yedi arsayı satma kararı aldı. Arsalar Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Fatih ve Kağıthane''de bulunuyor. Kağıthane''deki 80 metrekarelik hariç tüm arsalar için ihale 7 Nisan 2010''da yapılacak. Arsaların tümünün konut imarlı olduğu dikkat çekerken, üçünde işgal olduğu da dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Beyoğlu''ndaki 297 metrekarelik arsa ise hem konumu hem de büyüklüğüyle ihaleye çıkarılanlar arasında özel bir yere sahip. İhalelerin tamamı Büyükşehir Belediyesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 6 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Hüseyin Belibağlı
Avrupa''nın iklimle mücadelesiAvrupa''nın iklimle mücadelesiAvrupa Komisyonu, 1 Nisan''da yaptığı açıklamayla AB çapında sanayi tesislerinin CO2 salınımının 2009 yılında % 11 düzeyinde azaldığını bildirdi.
Dünyanın en büyük dördüncü gölü haritadan silinmek üzere Dünyanın en büyük dördüncü gölü haritadan silinmek üzere Orta Asya''da bulunan dünyanın en büyük dördüncü gölü Aral, son 50 yılda kuruyarak yüzde 90 oranında küçüldü. Özbekistan ile Kazakistan sınırındaki göl, Sovyetlerin bölgedeki pamuk üretimini artırmak için gölü besleyen nehirlerin yönünü değiştirmesi üzerine 1960''lardan itibaren kurumaya başladı.
Fay hattındaki termik santral"Fay hattındaki termik santral"Yalova''da termik santral yapabilmek için "deprem haritaları"nın değiştirildiği iddia ediliyor...
Sakarya''da orta hasarlı binalar yıkılıyor Sakarya''da orta hasarlı binalar yıkılıyor Yeni Camii Kavşağı''nda bulunan 5 katlı binanın yıkımının ardından şimdi de Sakarya Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının karşısındaki binanın yıkımına iş makineleriyle başlandı.
Toyo Ito''nun Dinlenme Parkı İnşaatı DurdurulduToyo Ito''nun Dinlenme Parkı İnşaatı DurdurulduToyo Ito tarafından tasarlanan İspanya''nın kuzeyinde, Torrevieja''da bulunan "dinlenme parkı", kıyı kanunlarından dolayı yapımı askıya alındığından dolayı, yarım bırakılmış hissini veriyor.
İstanbul tasarım merkezi olsun!İstanbul tasarım merkezi olsun!Design Spirit İstanbul sergisine paralel olarak düzenlenen Design Talks konferansında, ünlü tasarımcılar buluştu. Etkinlik, İstanbul''un tasarım merkezi olması yolunda atılmış bir adım.
Türklerin tarihi yeniden yazılacakTürklerin tarihi yeniden yazılacakÇin piramitlerini inceleyen araştırmacı Oktan Keleş, ''Buradaki materyaller bütün ezberleri bozacak nitelikte. Tarihin tekrar yazılması gerekebilir'' dedi
5 milyon liraya satılık köy! 5 milyon liraya satılık köy! Erzincan''a 130 kilometre uzaklıkta bulunan Ortatepe köyü, 5 milyon liraya satılığa çıkarıldı. Köyü alana 500 küçükbaş hayvanın yanında 2 çoban da hediye verilecek. Kasım 2009''da başlayan Bağıştaş-Kemaliye yol yapım çalışmaları, 15 haneli Ortatepe köyünü vurdu.
AKP, Tarihi Okul Binalarını SatıyorAKP, Tarihi Okul Binalarını SatıyorAKP şimdi de devlet okullarını satarak yeni rant alanları açacak. İlk olarak İstanbul''da 22 devlet okulu satışa konacak.
Saddam''ın sarayları turistik otel oluyorSaddam''ın sarayları turistik otel oluyorDevrik Irak lideri Saddam Hüseyin''in sarayları birer otele dönüşebilir. Selahaddin eyaletine bağlı Tikrit kentinde nakit sıkıntısı çeken yetkililer, Saddam''ın idamından sonra atıl kalan yüzlerce hektara yayılmış 76 adet villasının bakımını yapmakta zorlanırken, yeni gelir elde etmek için potansiyel kaynak olarak görüyor. Eyaletin yatırım komisyonunun üst düzey yetkilisi Cevher Hamad el Fahel, "Bu villaların sadece bakımdan geçmesi gerekiyor. Yapılması gereken düzenlemelerin tamamlanmasının ardından, bu evler turizm alanına dönüştürülebilir" dedi. Selahaddin eyaletinin valisi Mutaşer Hüseyin Allavi ise, "Irak''ın büyük yatırım şirketlerine ihtiyacı var çünkü 2003''te yaşanan işgal ülkeye çok büyük zarar verdi" dedi.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Kültür başkentinde salon kırımıKültür başkentinde salon kırımıMüjdeler olsun, eski Cercle d''Orient binasının kiracıları, resmi tebliği aldılar. En geç 30 Mayıs''ta mülkleri boşaltıp teslim edecekler. Artık hangisi açılır, hangisi açılmaz, belli değil. Aslında kimileri belli.
9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri Tamamlandı9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri TamamlandıTMMOB Peyzaj Mimarları Odası 2010-2012 çalışma döneminde görev alacak Yönetim, Denetleme, Onur Kurulları, TMMOB 41. Dönem Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu ile TMMOB Delegasyonu adaylarının belirlendiği 9. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 27-28 Mart 2010 tarihlerinde Ankara''da tamamlandı.
Önlem alınmazsa köprüler çökebilirÖnlem alınmazsa köprüler çökebilirŞehir içinde özellikle karayollarının İzmir Büyükşehir Bediyesi''ne devrettiği söylenen bir çok köprüde asfalt üzerinde derinlemesine ve 20 cm genişliğe ulaşabilen çatlaklar oluştu.
OMA''dan Quebec Güzel Sanatlar MüzesiOMA''dan Quebec Güzel Sanatlar MüzesiOMA (Metropolitan Mimarlık Ofisi), Quebec''deki güzel sanatlar müzesine büyük bir ek yapılması için açılan yarışmayı kazandı. 12.000 metrekarelik yeni bina, Quebec tarihi kent merkezinde, 3 kattan oluşan basamak görünümündeki kutu formu ile dikkat çekiyor. Ayrıca, bu bina, OMA''nın Kanada''da yapacağı ilk bina olacak.
Bas pedala ÖdemişBas pedala ÖdemişBelediyeye kimliğini bırakan her vatandaş, ulaşım ihtiyacı için kapının önündeki bisikletlerden birini alabiliyor.
ABD''de Medeniyetler MüzesiABD''de Medeniyetler MüzesiAmerika''nın Müslüman nüfusun en yoğun olduğu Detroit kentinde, üç dinin kutsal kitabı beraber sergileniyor. Müzede yer alan İnciller Türk Ermenilerince kaleme alınmış.
MODEKO, 21''inci kez kapılarını açıyorMODEKO, 21''inci kez kapılarını açıyor7-11 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Mobilya Fuarı''nda yeni bağlantılar kurulacak, sezonun ürünleri sergilenecek.
Mısır Çarşısı yenileniyor...Mısır Çarşısı yenileniyor...Vakıflar Genel Müdürlüğü, 350 yıllık tarihi boyunca her derde deva olan kurutulmuş bitkilerin, çeşit çeşit otların ve yüzlerce tür baharatın buluştuğu Mısır Çarşısı''nın restorasyonu için ilk adımı attı.
Mersin, dönüşüp kendini yenileyebilir mi?Mersin, dönüşüp kendini yenileyebilir mi?Mersin''de kent merkezinde yenilenmesi gereken konutlar 150 bini bulmuş durumda... Mersin, şimdi kuzeyde lüks bir yaşam merkezi kurmaya çalışıyor.
Antik kent için mayın temizliğiAntik kent için mayın temizliğiTarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması''na ev sahipliği yapan Gaziantep''teki Karkamış Antik Kenti''nin gün yüzüne çıkması için mayın temizleme çalışmaları başladı. Proje kapsamında Karkamış ilçesinde yer alan arkeolojik kazılara zemin hazırlayabilmek için 670 dönümlük arazideki bin 830 mayın temizlenecek. Mayınlı bölgenin temizlenmesi ihalesine katılan 17 firmadan en yüksek teklifi ise Nokta Yatırım İnşaat Limited Şirketi vermişti. Gaziantep''in Karkamış ilçesi yakınında bulunan ve tarihi M.Ö. 3 binli yıllara kadar uzanan Karkamış Antik Kenti, 10 ay sonra mayınlardan kurtulmuş olacak.
ARKIMEET''in 2010''daki Dördüncü Konuğu Rusya''dan Yury Grigoryan OlacakARKIMEET''in 2010''daki Dördüncü Konuğu Rusya''dan Yury Grigoryan Olacak2003 yılından beri Arkitera Mimarlık Merkezi''nin dünya çapında ünlü 25''ten fazla mimarı İstanbul''a davet ederek mimarlıkla ilgili mesleki görüşlerini ve projelerini İstanbullu meslektaşlarına aktardığı ARKIMEET konferansları 2010 itibari ile yeni bir ivme kazandı. Konferans kapsamında sırayla Hırvatistan, İran ve Mısır''dan gelen mimarlar İstanbul''da meslektaşları ile buluştular. Bu serinin son konferanası Rusya''nın önemli mimarlık ofislerinden biri olan Project Meganom''un kurucusu Yury Grigoryan''ın katılımı ile gerçekleşecek.
Topbaş: En büyük hayalim İstanbul''a lale mezatı açmakTopbaş: En büyük hayalim İstanbul''a lale mezatı açmakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: ''150 yıl sonra Laleyi vatanına tekrar getirdik'' diyerek, İstanbul''a bu yıl 9 milyon 300 bin lale dikildiğini söyledi. Başkan Topbaş, en büyük idealinin İstanbul''da bir mezat salonu kurup üreticilerin yetiştirdiği çiçekleri pazarlayarak 235 bin insanın ekmek yiyeceği bir sektör haline getirmek olduğunu ifade etti.
Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yol, Kavşak, Viyadük ve Tünel İnşaatıKuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yol, Kavşak, Viyadük ve Tünel İnşaatı"Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yol, Kavşak, Viyadük ve Tünel İnşaatı" işinin ilk aşaması olarak havaalanına gidiş istikametinde Çevre Otoyolu öncesinde yaklaşık 500 m uzunluğundaki yol bölümü 04.04.2010 tarihinde saat 10.00''dan itibaren taşıt trafiğine kapatılacak olup, Ankara''ya geliş istikametinde trafik geliş - gidiş olarak işleyecektir.
"Mimar kuşlar""Mimar kuşlar"Konya''da Toroslar''ın üzerine kurulu Hadim ilçesinde sarp kayalara yuva yapan kuşlar şaşırtıyor.
Konak''ta tarihi kararKonak''ta tarihi kararKentsel dönüşüm konusunda sıkıntı yaşayan İzmir''de ilk kez Konak Belediyesi tarihi bir karara imza atarak kentsel dönüşüm komisyonu oluşturdu.
Başkentliler kayak için başka yer aramayacakBaşkentliler kayak için başka yer aramayacakMamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ilçede ''''Yapay Kayak Merkezi'''' tesis edileceğini söyledi.
TOKİ''nin yeni projeleri "yeşil" ve "engel"siz olacak TOKİ''nin yeni projeleri "yeşil" ve "engel"siz olacak Türkiye''nin en büyük konut üreticisi Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ''konut ve kent'' mimarisini değiştirmek ve geliştirmek amacıyla geçen yıl düzenlediği mimari proje yarışmasına katılanlardan 8''ini satın aldı. Dr. Yüksek Mimar Özgür Bingöl ve ekibinin ''Yeşil ve Engelsiz'' konut projesi, İstanbul Kayabaşı''nda 840 konutta uygulanacak. Projenin inşasına ilişkin ihale, 20 Mayıs''ta yapılacak. Projelerin en önemli özelliği, konutlara kadar çevrenin ''engelsiz'' ve çatıların sera salınımını engelleyecek şekilde ''yeşil'' olması.
Büyükşehir''den Büyük Kanal''a ikinci bir hatBüyükşehir''den Büyük Kanal''a ikinci bir hatİzmir Büyükşehir Belediyesi, artan nüfusla birlikte belli ölçülerde revizeye ihtiyaç duyan Büyük Kanal Projesi''nde Gümrük Pompa İstasyonu Terfi Hattı''na ikinci bir hat yapmak için 27 Nisan''da ihaleye çıkacak.
İşadamı, oturduğu kaçak binayı ihbar ettiİşadamı, oturduğu kaçak binayı ihbar ettiBeşiktaş Ulus''da her bir dairesine 2 milyon dolar değer biçilen Boğaza nazır Naciye Sultan Sitesi için şok bir karar alındı. Ünlü isimlerin oturduğu sitenin kaçak olduğu ortaya çıktı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, kaçak olan bir blok için mühürlenme kararı verirken, diğer bloklarla ilgili de işlem başlattı. Yıkım süreci başlayan site ile ilgili Boğaziçi İmar Müdürlüğü savcılığa suç duyurusunda da bulundu.
Ilısu''nun finansmanı Çinliler''denIlısu''nun finansmanı Çinliler''denTürkiye''nin ikinci büyük barajı olacak Ilısu''da inşaat çalışması yeniden başladı. Türk bankalarının kaynağı Çin finans çevrelerinden temin ettiği öğrenildi.
13 yılda 6 bin 792 kilometre hızlı tren hattı yapılacak 13 yılda 6 bin 792 kilometre hızlı tren hattı yapılacak Ankara-Eskişehir arasında yılda 1 milyon 250 bin yolcu hızlı trenle seyahat etti. İlginin yüksek olması üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni hatlar için harekete geçti.
Rize Müftülüğü''nün binasındaki haçı bul!Rize Müftülüğü''nün binasındaki haçı bul!Diyanet İşleri Başkanlığı''na bağlı ‘Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi''nin arka cephesinde Hristiyanlığın sembollarından ‘Haç'' şeklini andıran görüntü olduğu iddiası Rize''de tartışma yarattı.
Emek Sineması''nın kapanışına isyan!Emek Sineması''nın kapanışına isyan!Mimarlık ve sinema tarihimizin ilkleriyle anılan en büyük yapıtı Beyoğlu Emek Sineması''nın kapatılması üzerine tepkiler çığ gibi büyüyor.
Konutlarda Alüminyum Yeniden GözdeKonutlarda Alüminyum Yeniden GözdeAlüminyum, toplu konutlar başta olmak üzere günümüzde prestijli bir çok projede artarak kullanılmaya devam ediyor. Alüminyum kapı ve pencere sistemleri başta olmak üzere bir çok ürünün konutlarda yeniden tercih edilmeye başlandığını belirten Çuhadaroğlu Holding CEO''su Nejat Çuhadaroğlu, hem çevreci hem de ısı kayıplarını minimize edecek farklı malzemelerle birlikte kullanılması sayesinde sürekli geliştirilen, kendini yenileyen bir ürün olduğunu belirtti.
Mağaranın İçinde İnşa Edilen Muhteşem Bir Modern EvMağaranın İçinde İnşa Edilen Muhteşem Bir Modern EvModern yaşam, Festus Missouri''de mağaraların içideki bu muhteşem binayla birlikte, yeraltının ihtişamı ile tanışıyor. Curt ve Deborah Sleeper tarafından tasarlanan binada, modern iç mekanlar, bitmemiş, işlenmemiş kaya duvarlarla bütünleşiyor ve böylece enerjiyi verimli kullanan bir mimarlık anlayışı ortaya çıkıyor.
Çakma kaya mezarıÇakma kaya mezarıŞirince köyü yakınlarında bulunan Kayserdağı''na kaya mezarı yapan yazar Sevan Nişanyan''a dava açıldı.
Büyükada Bilimsel Araştırma TepesiBüyükada Bilimsel Araştırma TepesiBurası, Büyükada''nın en yüksek tepesi olan Yüce Tepe... Birkaç metre aşağıdaki Aya Yorgi Manastırı, yerli ve yabancı turistlere manevi dünyanın kapılarını açarken, yangın gözetlemenin yanı sıra bilimsel araştırmalara da hizmet veren "Adakule"de ise deprem, yer kayması ve hava durumuyla ilgili veriler toplanıyor.
İlk tramvay Bursa`ya geldiİlk tramvay Bursa`ya geldiBursa´da trafiğin en yoğun olduğu bölgelerden Cumhuriyet Caddesi´nde sefer yapacak olan nostaljik tramvayların ilki Bursa`ya geldi.
Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği''ndeBursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği''ndeRestorasyon projeleriyle kentteki birçok tarihi yapıya yeniden hayat vererek turizme kazandırılmasını sağlayan belediyenin "Dünya Tarihi Kentler Birliği"ne 1 Ekim 2009''da yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.
2-B arazilerinin satışı nasıl gerçekleştirilecek?2-B arazilerinin satışı nasıl gerçekleştirilecek?Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışı yeniden gündemde...
Sultanahmet''in kubbesi bir tonluk avize yorgunuSultanahmet''in kubbesi bir tonluk avize yorgunuSultanahmet Camisi''ndeki görkemli avizenin kaldırılması ve yerine başka bir aydınlatma sistemi kurulması için düğmeye basıldı. İstanbul İl Genel Meclisi Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu''nun raporuna göre 300 adet zincirle tutturulan 1 tonluk avize kubbeyi yoruyor.
Allianoi Gerçek Bir Örnek, Doğa Tahribarı Yarışı BitmeliAllianoi Gerçek Bir Örnek, Doğa Tahribarı Yarışı BitmeliYurdumuzun sivili, devleti, kültürlüsü, kültürsüzü, yoksulu, zengini, zayıfı, şişmanı, bir kültür ve doğa tahribatı yarışı içinde. Bundan bir an önce vazgeçmek zorundayız, yoksa torunlarımıza aktaracak hiçbir şeyimiz kalmayacak.
Antik kentte elle mayın temizliğiAntik kentte elle mayın temizliğiTürkiye''nin Suriye sınırındaki mayınlı araziler temizleniyor. İlk çalışma, Gaziantep''teki Karkamış Antik Kenti''nde başladı. Antik kentin kurtarılması için 670 dönümlük alanda bulunan 3 bine yakın mayın elle temizleniyor. Çalışmayı 25 kişilik bir ekip yürütüyor. Arazinin 10 ayda tamamen mayından arındırılmasını hedefleniyor. Çıkarılan mayınlar, yerleşim yerlerinden uzak güvenli bir alanda imha edilecek. Tarihi M.Ö 3000''li yıllara uzanan Karkamış Antik Kenti''nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, "Çalışmalarla antik kentin tümünü insanlık mirasına kazandırarak, Gaziantep''in ve ülkemizin turizmine de büyük katkılar sağlamasını hedefliyoruz" dedi.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: CNN Türk
Geleceğin kent konseptiGeleceğin kent konseptiFiravunlara yaraşır bir çılgınlık...Rüya şehiri Las Vegas''ın içinde bir rüya şehir. Özel sermaye tarafından gerçekleştirilmiş en büyük gayrimenkul projesi. 16 Aralık''ta açılışı yapılan CityCenter için kullanılan övgü dolu sözler bunlar.
Tarihi caminin kubbesi çöktüTarihi caminin kubbesi çöktüTokat''ta kullanılmayan ahşap bir evde başlayan yangının, binanın yanındaki tarihi Devegörmez Camisi''ne sıçraması sonucu, kubbesi çöken camide büyük çapta hasar oluştu.
Bayındırlık Bakanlığı''na Yazılan Mektup HakkındaMimarlar Odası Denizli Delegesi Süleyman Boz, Mimarlar Odası MYK''sının Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir''e yazdığı mektupla ilgili şu şekilde bir değerlendirmede bulundu...
Mimarlar Odası''ndan Bayındırlık Bakanlığı''na MektupTMMOB Mimarlar Odası Genel Kurulu''na sayılı günler kala, mevcut MYK gelecek dönemin en önemli konusu olan mimarlık hakkındaki kanun ile ilgili Bayındırlık Bakanlığı''na mektup yazdı. Mektup şu şekilde...
Yönetmeliğe karşı ortak mücadele ÇEVRE Mühendisleri Odası (ÇMO) Bilim Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Beyza Üstün, "Çevre Denetim Yönetmeliği" ile çevre felaketlerinin önünün açıldığını belirterek, bu yönetmeliğe karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Hizmet değil bu, eziyet!Metro, İzmir''in en çok tartışılan projesi... Doğal, çünkü bittiği anda kent ulaşımda oldukça rahatlayacak, çağdaş bir kent kimliği kazanacak. Şehrin kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna, en hızlı şekilde ulaşmak da mümkün olacak.
Fabrika atıklarıyla dereleri kirletenler için süre daralıyor Bursa''da başta dereler olmak üzere çevreyi kirleten sanayicilere müsamaha gösterilmeyecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe''nin arıtma yapmadan atıklarını derelere ve yer altı sularına bırakan sanayicilere arıtma sistemlerini kurmaları için verdiği 6 aylık süre geriye doğru işlemeye başladı.
Stat yeri değişince maliyet azaldı Turkcell Süper Lig''de şampiyonluk mücadelesi veren Bursaspor, bir yandan hafta sonunda deplasmandaki Gençlerbirliği maçını düşünürken diğer taraftan Yeşil-Beyazlı camia yeni stadın yerini tartışıyor.
İnşaat sektörü, Rekabet Kurulu''nu göreve çağırdıİnşaat sektöründe durgunluğa rağmen demir fiyatlarında yaşanan yüksek artışlardan rahatsız olan sektör temsilcileri, Rekabet Kurulu''nu göreve çağırdı. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve İnşaat Sektörü Kurul Başkanı Necip Nasır, müteahhitlerin fiyat artışları yüzünden yeni projelerini askıya alabileceğini, ileriki dönemde eylem kararı alınmasının da gündemde olduğunu söyledi. Sektörün, Cumhuriyet tarihinin en büyük küçülmesini geçen yıl yaşadığını hatırlatan Nasır, 10-15 gün öncesine kadar 740 lira olan bir ton demirin, piyasada hiçbir hareket olmamasına rağmen bir anda bin 300 liraya çıktığını belirtti. Fiyatların hala yükselme eğiliminde olduğunu kaydeden Necip Nasır, "Şu an piyasada Çin''deki hurda alımı gibi gerekçeler konuşuluyor. Ama biz bu durumu iki yıl önce de yaşamıştık. O zaman da bir anda fiyatlar 2 bin 100 liraya çıkmıştı. Durum, ‘ihracat fazlası'' olarak ifade edilmiş, ancak alakası olmadığı sonradan ortaya anlaşılmıştı" diye konuştu.
Tarih: 6 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Burcu Taner
XII. 2010 Ulusal Mimarlık Ödülleri Ödül Adayları BelirlendiMimarlar Odası''nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XII. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri''nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı.
Emek''i yıkıyorlar!Türkiyeli sinemaseverlerin hemen her birinde mutlaka derin izler bırakmış bir mekândır. İnsanı hayali bir geçmiş resminde ağırlar. Her şeyin daha hafif ve uçucu, renklerin sepyayla hareli, insanların ille de hülyalı olduğu bir geçmiş resmine. Perdenin iki yanındaki art nouveau meleklerden almıştır ilk adını: Melek.
Başkentte bir müze var çok büyükBaşkentte, başbakan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''la birlikte gerçekleştirdiği, Cer Modern''in açılışındayım. Neyse ki bir gün önce, bakanın, başbakan görmesin diye toplattığı Serkan Özkaya''nın, Tekel işçileriyle özdeşe açık süngerden işçileri yerlerine konmuş. Cer Modern, bir zamanlar içine vagonların girerek tamir edildiğini her fırsatta hatırlatan dev ölçeğiyle ve 10 bin metrekarelik sergi alanıyla gerçekten etkileyici.
Bodrum''u yakan çöplük kapanıyorBodrum''da sık sık çevreye de sıçrayan yangınlara neden olan Yalıkavak çöplüğü kapanıyor. Yalıkavak Belde Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Bodrum - Yalıkavak yolu üzerinde bulunan çöplüğe bir haftadır çöp dökmediklerini açıkladı: "Çöplüğün içerisinde metan gazı sıkışmasından dolayı yangınlar çıkıyor.
Eski kaymakama otelleri yıkmadığı için hapis cezasıKemer''de aralarında beş yıldızlı otellerin de bulunduğu 16 oteli mahkeme kararlarına rağmen yıktırmadığı gerekçesiyle yargılanan dönemin Kaymakamı ve halen Ordu Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı.
AVM''ler insanı yoruyor Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özen, alışveriş merkezlerindeki aydınlatmanın insanı yoran etkiye sahip olduğunu ve yoğun bir manyetik alan dağılımı bulunduğunu söyledi.
Sertarikzade Tekkesi kültür merkezi oluyor Fatih Belediyesi, ilçenin en eski tarihi yapılarından olan Sertarikzade Tekkesi''ni restore ederek Kültür Merkezi olarak hizmete açıyor.
Teknokent''te geri sayımC.I.COM tarafındanverilen teklife uygun olarak hazırlanan taslak incelemek üzere Fransa''ya gönderildi. Oluşuma öncülük eden EGİAD Başkanı Elmasoğlu, en geçbir ay içinde imza atılmasını beklediklerini söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Gölbaşı''nda 2 arsayı satışa çıkardıAnkara Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı''nın Koparan Mahallesi''nde bulunan 1 milyon 293 bin 600 metrekare ve 226 bin 630 metrekare büyüklükteki iki tarlayı satışa sundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa sunulan arazilerden ilki bir milyon 293 bin 206 metrekare büyüklükte. Ankara Belediyesi bu arazi için 36 milyon 210 bin TL tahmini bedel ve bir milyon 86 bin TL''de geçici teminat istiyor. Satışa konan diğer arsa ise yine aynı bölgede bulunuyor. Büyüklüğü 226 bin 630 metrekare olan arazinin tahmini bedeli 6 milyon 798 bin 915 TL, geçici teminatı ise 203 bin 967 TL. Bu iki arazini satış ihalesi 8 Nisan 2010 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında saat 14.00''te yapılacak. Arazilerden 1 milyon 293 bin 600 metrekare büyüklükte olanı daha önce 3 Aralık 2009 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılmıştı.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Hüseyin Belibağlı
Çeşme''nin planı 3 yıl sonra geçtiİzmir İl Genel Meclisi, üç yıl süren çalışmadan sonra Çeşme 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Plan revizyonunu onayladı. Kültür ve Tabiat Varlıkları 1 Nolu Koruma Kurulu''nun uygun görüşüyle komisyonlardan oybirliğiyle geçip oturuma sunulan düzenlemeye Ak Parti Grup Sözcüsü Ali Fuat Yakın ret oyu verdi. Yakın, mazereti nedeniyle katılamayan partisinin Çeşme üyesi Arif Barata''nın önergesini okudu. Planın hatalarla dolu olduğu, Çeşme''nin engellendiği, hazırlayanların yasakçı zihniyetle hareket ettiği ve vatandaşın haklarının gözardı edildiği öne sürüldü. CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Mumcuoğlu ise iddialara karşı çıktı, "Bizim için bu planda incelenecek ve tartışılacak bir konu yok" dedi. Plan, Büyükşehir Belediye Meclisi''nde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Utku Bolulu
Gat: İzmir, bu mirası korumalıİsrail Başkonsolos Yardımcısı Tal Gat, Kemeraltı''nda bulunan ve 2004 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan tarihi sinagogların restore edilmesi ve İzmir''in bu mirası koruması gerektiğini söyledi. Bazı üniversitelerin konuğu olarak İzmir''e gelen Gat, Yeni Asır Gazetesi''ni ziyaretinde, çürümeye terk edilen sinagoglarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İzmir''deki yerel otoritelerin sinagoglara sahip çıkması gerektiğini belirten Gat, "Sinagogların onarımı konusunda İsrail Dışişleri Bakanlığı''nın ve İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin bilgisi var. Ancak onarımla ilgili nasıl bir karar alındığını ve son durumun ne olduğunu bilmiyorum. Fakat İzmir''deki yerel otoritelerin sinagoglara sahip çıkması gerekiyor. Bu yerel bir konudur. Bu işi, tarihi yapıların onarımına inanmış yerel girişimcilerin yapması gerekir" diye konuştu. Yeni Asır Gazetesi İstihbarat Şefi Erkut Şahin''le görüşen Gat, İzmir''i çok sevdiğini ve kendisine doğup büyüdüğü Tel Aviv kentini hatırlattığını dile getirdi.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: İlker Çoban
Haritacılardan çalışma programıİzmir Harita ve Kadastro Teknikerleri Derneği Başkanı Cengiz Baştürk, mesleğe yönelik yatırımların ve projelerinin takipçisi olarak görev almak isteyenlere destek olacaklarını söyledi. Derneğin faaliyet alanlarını genişletmek adına birçok çalışma taslağı hazırladıklarını, önümüzdeki günlerde bunları birer birer ortaya koyacaklarını belirten Baştür, şunları kaydetti: "Kamuda görevli arkadaşlarımız aracılığıyla vatandaşların sorunlarına daha hızlı çözüm üretmek, özel sektörde çalışan arkadaşlarımızın aracılığıyla da katma değer yaratmak öncelikli görevimiz. Kentimizde yapılan, yapılacak olan harita ve kadastro mesleğine yönelik projelerinin takipçisi olacağız. Kamu yararını zedeleyecek işleyişlerin önüne geçme yolları arayacağız."
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet
Opera binası için,"Ulusal Mimari Projesi" düzenlendiİzmir Büyükşehir Belediyesinin, Karşıyaka''da yapımını planladığı opera binası için ''''Ulusal Mimari Proje Yarışması'''' düzenlediği bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, kente kültür sanat açısından kazanım sağlayacak opera binası projesini hazırlamak isteyenlerin, eserlerini 28 Mayıs Cuma günü mesai bitimine kadar belediyeye teslim edebileceği belirtildi.
Yavaş şehrin başkanı da yavaşTürkiye''nin ilk "yavaş şehri" Seferihisar''ın Belediye Başkanı Tunç Soyer, halka örnek olmak için makam aracı olarak güneş enerjisiyle çalışan bir bisiklet aldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile birlikte bir bisiklet fabrikası kurup dört ve iki kişilik özel bisikletler tasarladıklarını açıklayan Soyer, "Bu araç rampalarda pedal çevirmeden yol almanızı sağlıyor. Özellikle hanımlar ve yaşlılar için cazip. Yakında tramvay, fayton ve bisiklet yolları yapacağız" diyor.
Mavi yolculuğun butik adresiMavi yolculuk, düzenlenen butik turlarla artık sınıf atladı. Kökeni, geçen yüzyılın başlarına kadar uzanan mavi yolculuk, düzenlenen butik turlarla artık sınıf atladı. Butik yatçılığın öncülerinden Cobra Yachting''in konukları arasında CEO''lar da var, sanatçılar da...
Ayamama''da insaat hızla yükseliyorAyamama Deresi üzerindeki fabrika inşaatı hızla devam ediyor. AKŞAM''ın manşetinden duyurduğu ve 33 kişinin öldüğü sel felaketinin ardından dere yatağında yapılan ıslah çalışması henüz bitirilmemişken inşaata izin verilmesi uzmanların da tepkisini çekti. İnşaatı yaptıran firmadan ise ses soluk yok.
Kapalıçarşı''yı yeniden keşfetmenin keyfiTürkiye''ye gelen bütün yabancılar Kapalıçarşı''yı bizden daha iyi biliyorlar.
TOKİ''den konut ve kent mimarisine çevreci dokunuş!Türkiye''nin en büyük konut üreticisi olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ''konut ve kent'' mimarisini değiştirmek ve geliştirmek amacıyla geçen yıl düzenlediği mimari proje yarışmasında satın aldığı projeleri uygulamaya başladı.
Binamızı bize bırakın, karara kadar sabredinKızılay''daki Emekli Sandığı binasının taşınmasına sayılı günler kalırken, kurum bürokratları arasında huzursuzluk da büyüyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu''nun Anayasa''ya aykırılığına ilişkin CHP''nin başvurusu da henüz sonuçlanmayınca, kurum bürokratları AKŞAM''ı ziyaret ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a ''Binamızı bize bırakın, Anayasa Mahkemesi''nin kararı sonuçlanana kadar sabredin, binanın taşınmasına engel olun'' çağrısında bulundu. Bürokratların dile getirdiği sorunlar şöyle: n İptal kararıyla Emekli Sandığı statüsü değişecek. Dolayısıyla taşınma işleminin bir anlamı kalmayacak ve yapılan harcamalar boşa gidecek. n Sosyal Güvenlik Yasası''nın geçici 4''ncü maddesi gereğince Emekli Sandığı mevzuatının uygulanmasına en az 120-130 yıl daha devam edilecek. Taşınma durumunda aynı SSK ve Bağ-Kur gibi kendi mevzuatını uygulamaya devam edecek ama hizmet akışı durma noktasına gelecek. n Hizmet binasında bulunan ve 15 bin kişinin faydalandığı poliklinik hizmetlerinde aksamalar ortaya çıkacak. n Mevzuatta çelişkili ödemeler var. Emekli Sandığı emeklilerinden vefat edenlere 1090 lira cenaze ödeneği, SSK emeklilerinden vefat edenlere 300 TL veriliyor.
Tarih: 5 Nisan 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Erdem Anılan
Meditasyon bahçesinden atlayamadım...2010 yılı Türk-Japon Dostluk Yılı... Bu nedenle Nilüfer Belediyesi, kardeş kenti Tokai Belediyesi ile ortaklaşa bir park projesi gerçekleştirmiş.
Bu binaların yarısı kesilecek20 ve 16 katlı ‘Diyarbakır Kuleleri'' uçakların geçişini engellediği için 63 metreden 39 metreye kadar indirilecek.
Festival "Emek" protestosuyla başladıİKSV''nin büyük İstanbul festivallerinin ilki 29. İstanbul Film Festivali''nin açılışı protestolara sahne oldu.
Galatasaray''ın stadı için 5 bin kişi gece gündüz çalışıyorSüleyman Varlıbaş''ın şirketi Varyap, kriz dönemlerinde gerçekleştirdiği büyümeyle dikkat çekiyor. Şu anda Şişli''de bittiğinde Avrupa''nın en büyüğü olacak adliye sarayını inşa ediyor. Ataşehir''de yapımı süren Varyap Meridian projesi bitmeden yurtdışından ''en iyi gayrimenkul'' ödülünü aldı. Galatasaray''ın yılan hikayesine dönen Seyrantepe''deki stadyum inşaatını da alan Varyap, inşaatı da internetten canlı yayınlıyor.
Madımak Oteli istimlak ediliyorAK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, Madımak Oteli ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, İl Özel İdaresinin değer tespiti ile otel sahibinin istediği fiyat arasında çok önemli fark olduğunu belirterek, bu sebeple otelin istimlak edileceğini bildirdi.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.