Haberler

11 Nisan 2007, Çarşamba

Dünden Bugüne AKMDünden Bugüne AKMKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından ilk olarak 2005 yılının Ağustos ayında ortaya atılan AKM''nin yıkım kararı, geçen zamanla beraber yavaş fakat sağlam adımlarla gerçekleştiriliyor. Bugün geldiğimiz noktada; koruma kurulu tarafından 1999 yılında tescillenen binanın tescilini kaldırılması ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısı gereğiyle yıkılması söz konusu. Geçen bir buçuk yıllık süre içerisinde, basında çıkan haberleri, köşe yazarlarının yorumlarını, itirazlarını basın aracılığıyla dile getiren mimarların görüşlerini ve sanatçıların tepkilerini, kararın gerçekleştirilme aşamalarının görülmesi için derledik. Haberin Devamı
İstanbul’daki yangınların yarısının sebebi sigara!...İstanbul’daki yangınların yarısının sebebi sigara!...İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006 Faaliyet Raporu’nda yer alan verilere göre, itfaiye ekipleri 2006’da yangın, can kurtarma, güvenlik tedbiri olmak üzere 30 bin 917 olaya müdahale etti.
Emniyet şeridi yok trafik lambası çokEmniyet şeridi yok trafik lambası çokKaradenizli, yeni otoyol için “İyi güzel de” diyor ve ekliyor: “Trafik lambası çok, şehir içinden farkı yok. Bu nasıl otoyol?” Karadeniz’in omurgası 542 kilometrelik sahil yolunda Rize’den Sarp sınır kapısına uzanıyoruz.
Meğer kaçakmışMeğer kaçakmışİnşaatı sırasında yol çökerten göçük nedeniyle günlerce kamuoyunu meşgul eden ve yapımı bitme aşamasına gelen Bakırköy’ün göbeğindeki dev iş merkezi kaçak çıktı.
Başkan Topbaş; “3 yılda İstanbul’a 14 milyar YTL yatırım yaptık…”Başkan Topbaş; “3 yılda İstanbul’a 14 milyar YTL yatırım yaptık…”Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2006 Yılı Faaliyet Raporu”nu onayladı. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda 232 kabul, 62 red oyu kullanıldı.
Öğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy LimanıÖğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy Limanı01 - 05 Nisan 2007 tarihleri arasında Cardiff Üniversitesi’nin Coğrafya ve Planlama öğrencileriyle Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin yer aldığı bir workshop düzenlendi.
İzmir''e "dört dörtlük" arıtmaİzmir''e "dört dörtlük" arıtmaİZSU, kentin en önemli “4 yaşam havzası” olan Gediz, Menderes, Nif Çayı ve Yarımada bölgelerinde atık su arıtma tesisi ve kolektör hattı çalışmalarına başladı. İZSU bu kapsamda, 9 yeni biyolojik arıtma tesisi kuracak.
Soyak çekirdek aileler için proje yaptı, 48 m2 evler 100 bin YTLSoyak çekirdek aileler için proje yaptı, 48 m2 evler 100 bin YTLSoyak küçük metrekareli evlere artan talebi görünce, Kartal’da yeni bir projeye başladı. 812 daireden oluşan Soyak Evreka’da yer alan 48-100 metrekarelik daireler 100 bin ila 200 bin YTL fiyatla satışa çıktı.
"Sanal Müzeler" internette hizmette"Sanal Müzeler" internette hizmetteTürkiye genelindeki 16 müze, saray ve manastır, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın internet sayfasında sanal olarak gezilebiliyor.
Kaleden kopan kayalar, tarihi medrese ile 3 evin çatısına düştüKaleden kopan kayalar, tarihi medrese ile 3 evin çatısına düştüMardin''de, 7 bin yıllık tarihi kaleden kopan büyük kaya parçaları, tarihi medrese ile 3 çatısına düştü. Can kaybının olmadığı olayda, evlerin büyük kısmı yıkılırken, düşen kaya parçaları tedirginliğe yol açtı.
Kyoto Protokolü için 2 yıl içinde adım atılmalıKyoto Protokolü için 2 yıl içinde adım atılmalı2 yıl içinde adım atılmazsa, Türkiye Kyoto Protokolü’ne asla katılamayabilir. AB uyum sürecinde yeni bir engel oluşturabilecek bu durum, Türkiye’nin sürdürülemez kalkınma sürecini de kalıcı hale getirebilir.
Kemeraltı''na "can suyu" projesiKemeraltı''na "can suyu" projesiBüyükşehir Belediyesi’nin tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı eski dokusuna kavuşturmak için hazırladığı proje, çarşı esnafından tam destek aldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kemeraltı İzmir’in serveti ve biz bu servetin tüketilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
GYODER''in Düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi 7''de Gayrimenkul Sektörünün Geleceği TartışılacakGYODER''in Düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi 7''de Gayrimenkul Sektörünün Geleceği TartışılacakGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin yedincisi 25 - 26 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.
Doxa’nın Dördüncü Sayısı ÇıktıDoxa’nın Dördüncü Sayısı ÇıktıDoxa dördüncü sayısıyla yoluna devam ediyor. Kapakta Danièle’ini yakınlarda yitirdiğimiz sinemanın efsane ikilisi Straubların Amerika - Sınıf Savaşımı filminden bir kare yer alıyor.
İstanbul’daki ‘Selatin Camileri’ Büyükşehir Belediyesi’ne emanet…İstanbul’daki ‘Selatin Camileri’ Büyükşehir Belediyesi’ne emanet…Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında imzalanacak protokolle, İstanbul’daki 22 büyük caminin güvenlik, rehberlik, temizlik, bakım ve onarım hizmetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.
Büyük kentsel dönüşüm Balat’taBüyük kentsel dönüşüm Balat’ta8 Nisan’da Balat’ta kentsel dönüşüm için ihale düzenlenecek. Bölgedeki inalar dokuya uygun şekilde yenilenecek.
Eminönü-Küçükayasofya’da yıkımEminönü-Küçükayasofya’da yıkımİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce Eminönü-Küçükayasofya’ da yeşil alan ve kültürel tesis alanında kalan 5 adet binanın yıkımı yapılıyor.
Ermenistan’da çizildiErmenistan’da çizildiAkdamar’daki Surp Haç Ermeni Kilisesi’nin restorasyon danışmanı Mimar Zakarya Mildanoğlu kubbeye konulması istenen haçı 1 yıl önce yaptırdıklarını söyledi.
Geleceğin Tasarımcıları Milano’da “5 Senses: İstanbul” Sergisinde BuluşuyorGeleceğin Tasarımcıları Milano’da “5 Senses: İstanbul” Sergisinde BuluşuyorBu yıl 80. kuruluş yıldönümünü kutlayan Nurus, “motivasyon tasarımı” anlayışı ve çalışma yöntemleri ile Türk Endüstriyel Tasarımının gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Nurus, bu alandaki bilgi ve deneyimini ortaya koyarak Türkiye’de ve küresel çerçevede düzenlediği farklı projeler ve etkinlikler ile kararlı bir şekilde tasarımı destekliyor.
Amerika''da ve Dünyada İnşaat Firmalarının DurumuAmerika''da ve Dünyada İnşaat Firmalarının DurumuENR (Engineering News Record) uzun süreden beri mühendislik alanında çeşitli istatistikler hazırlıyor, inşaat sektöründeki gelişmeleri takip ediyor. 1964’ten beri özellikle Amerika’da inşaat sektöründe faaliyet yürüten çeşitli firmaların gelişim süreçlerini takip ederek kamuoyuna sunan ENR 2006 yılı sektör devlerini açıkladı. Hem Amerika’da hem de Amerika dışında çalışmalarını sürdüren çeşitli inşaat firmalarına yer veren ve bu firmalarının 2 yıl içerisindeki gelişim süreçlerini takip etmemizi sağlayan ENR’nin istatistikleri farklı kategorilerde yüzlerce firmaya yer veriyor.
Sinan''ı  An-la-makSinan''ı An-la-makHer yıl Sinan’ı resmi törenler ve seminerlerle anmanın günümüz Türk toplumuna ne faydası oluyor diye sormadan edemiyorum. Sinan uzun süredir marjinalize edilmiş ama yakın tarihlerde kendisiyle tarihsel bağlantısının açıkça kabul edildiği anılarında kendi dindar sözleriyle gelecek kuşaklar tarafından hayırla anımsanmak için dua eder. İçinde bulunduğu ve ebediliğine naifçe inandığı dünya düzeninin kırılganlığından ve gelecek kuşaklar için anımsama eyleminin travmatik boyutlara dönüşebileceğinden habersizdir bu dilekte bulunurken. Nasıl bir mimar olursa olsun ben Sinan’ı hep öncelikle bir insan olarak düşünmeden edemiyorum; dört yüzyıldan uzun zaman önce yaşamış bir insan.
Kees Christiaanse’den Kampüs Tasarımı ÜzerineKees Christiaanse’den Kampüs Tasarımı ÜzerineBilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın konuğu olan Hollandalı mimar Kees Christiaanse, ETH’in Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bölümü’nde Kerstin Hoeger ile birlikte yürüttüğü “Campus Design” projesini dinleyiciler ile paylaştı.
Nükleerciler İstanbul’da buluşuyor“Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi” bugün Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenecek. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) düzenleyeceği kongrenin açılışına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in katılması bekleniyor. TASAM’dan yapılan açıklamada, TASAM’ın “Sürdürülebilir Kalkınma için Nükleer Enerji” başlıklı projenin 8’inci basamağı olarak Galatasaray Üniversitesi’nde “Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi”nin gerçekleştirileceği bildirildi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Kentsel dönüşüm emlak değerini en az 3 kat artıracakİstanbul Gayrimenkul Değerleme şirketinin araştırmasına göre imar yoğunluğu artırılmasa da, bir kentsel dönüşüm projesi mülkün değerini en az 3 kat artıracak.
İETT’nin hedefi toplu taşımayı daha da geliştirmek…İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İETT Genel Müdürlüğü’nün “2006 Faaliyet Raporu”nu oyçokluğuyla onayladı.
Teknoloji parkına Meclis’ten onayTBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, İstanbul’un Pendik ilçesinde kentsel dönüşüm ve ileri teknoloji parkı kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir’in başkanlığında toplanan komisyon, Pendik Kentsel Dönüşüm ve İleri Teknoloji Parkı Projesi Kanun Tasarısını ele aldı. Kanunun adı “Pendik Kentsel Dönüşüm ve İstanbul İleri Teknoloji Parkı Projesi Kanun Tasarısı” olarak değiştirildi. Tasarı, Pendik’te kentsel dönüşüm ve gelişim projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve görüntünün geliştirilmesi ile teknoloji parkı kurularak ülke ekonomisine yüksek değerli katkı sağlamayı amaçlıyor. Tasarı ayrıca Pendik Kentsel Dönüşüm ve İleri Teknoloji Parkı alanı içindeki her türlü arsa ve araziler ile bunlar üzerinde bulunan bütün yapıların iyileştirilmesini, tasfiyesini, yenilenmesini, geliştirilmesini kapsıyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
TOKİ''den bahar müjdesi İstanbul''a 8 bin konut dahaBahar kampanyası çerçevesinde Edirne’den Diyarbakır’a, Adana’dan Giresun’a tam 50 il ve 119 bölgede toplam 34.394 sosyal konutu satışa çıkaran Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) listesinde İstanbul''un payına 8000 konut düşecek.
Şehir merkezlerinde termik santrale izin yokÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova gibi kentlerde; belediye sınırları içinde, nüfus yoğunluğu olan yerlerde çimento ve demir çelik fabrikaları ile termik santrallere müsaade etmeyeceklerini açıkladı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Pepe, “Akışkan yatak olsa da, bu tür santrallerin bacasına filtre takılsa da, gerekli limitler sağlansa ve burada kullanılacak kömür gemiyle getirilse de, bu kömürün bantlarla taşınırken çıkaracağı toz bile bölgeye felaket olarak yeter. Böyle bir santrale Bakanlık olarak müsaade etmeyiz” dedi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Piar Gallup konut sektörünü araştırıyorYaklaşık 5 yıl önce hisseleri Taylor Nelson Sofres''e (TNS) satılarak isim değiştiren Piar Gallup araştırma şirketi, Türkiye''de konut sektörüne yönelik araştırma başlatıyor.
Atatürk Havalimanı Havaş otobüslerine kapatıldı ulaşımı İETT sağlayacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''na bağlı İETT Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı''nda faaliyet gösteren Havaş servislerinin kaldırılması kararı aldı.
Küçükayasofya Camisi''nin çevresindeki yapılar yıkılıyorRestorasyonu geçen yıl tamamlanan 1500 yaşındaki Küçükayasofya Camisi''nin etrafındaki yapılar, Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılıyor. Yıkımlar "Tarihi Eserlerin İhyası" gerekçesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ın talimatıyla gerçekleşiyor. Eminönü-Küçükayasofya Camisi etrafındaki 5 binanın yıkımına başlandı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Yibitaş’a gelen Portekizli dev bir fabrika daha kuracakYibitaş Lafarge’ı alarak Türk çimento piyasasına giren Portekizli çimento devi Cimpor, Ankara Hasanoğlan’da yeni bir fabrika kuracak.
EXPO 2015 önemli!Bundan birkaç hafta evvel yaptığım iki seyahat, birden ve tesadüfen, “EXPO 2015” ile tanışmama yol açtı. Önce İzmir Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekodiyalog programı yapılırken, sonra da Milano’da bir toplantıda, aniden EXPO 2015 karşıma çıkıverdi.
Sanatçılara soruşturma27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü''nde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde "Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve AKM''nin yıkılması" planını protesto eden 50 sanatçı hakkında soruşturma açıldı. İlk olarak eyleme katılanlardan 3 kişi hakkında işlem başlatırken diğer sanatçıların da savunma vermek üzere hafta sonuna kadar çağrılacağı ifade edildi. Soruşturmaya tepki gösteren Kültür Sanat- Sen Sendikası Sekreteri Cemal Balkız "Soruşturmaların amacı, çalışanlara gözdağı vermektir" dedi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Necla Görgeç
2008 çimentonun kara yılı olacakOYAK Grubu’nun çimento ve beton sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin bilançolarını açıklayan Celal Çağlar, sektörde artan yatırımlara dikkat çekerek “2007 son iyi yılımız olacak. Bazı arkadaşlar 2008’i gri olarak gördüklerini söylediler ama ben net konuşacağım; 2008 çimento sektörü açısından kara bir yıl olacak” dedi.
Yeni AKM nasıl olmalı?..AKM yıkılmalıdır. İstanbul adına bir simge olamayan dış görünüşü ve asla işlevsel olmayan, yetersiz ve kalitesiz iç yapısı ile AKM yıkılmalıdır.
Sanayiciler küresel ısınma toplantısına ilgi göstermediİstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği, Kyoto Protokolü ve Türkiye’nin Rolü” başlıklı toplantıya sera gazlarından en çok sorumlu tutulan kesim olmasına rağmen sanayiciler katılmadı. İSO Genel Sekreteri Mete Meleksoy, Türkiye’nin karbondioksit emisyonunun Portekiz’den 3 kat aşağıda olduğunu ve Portekiz’in de Kyoto Protokolü’ne göre karbondioksit emisyonu nu yüzde 27 artırmak istediğini söyledi. Türkiye, ABD, Avustralya ve Hırvatistan ise Kyoto Protokolü’ne henüz imza koymadı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Evrim Ergin
AKM''yle gölge boksuSon dönemin en tartışmalı iki konusu hiç beklenmedik biçimde iç içe geçiverdi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısının içine, AKM''nin yıkılmasını da ekleyen Ankaralı bürokratları tebrik etmek gerek.
Cumurcu: Sıfır faizli kredi verilse bile nüfusun yüzde 50''si konut sahibi olamazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, "Tutsat (mortgage) dar gelirlinin konut sahibi olması sistemi değildir. Sıfır faizli kredi verseniz dahi nüfusun yüzde 50''si konut sahibi olamaz" dedi.
''Konut fiyatını müteahhitler uçurdu''Türkiye''de çimentonun Avrupa''dan ucuz olduğunu belirten Oyak Çimento Başkanı Çağlar ''Ama konut fiyatı müteahhitler yüzünden Avrupa ayarında'' dedi.
''Carlton'' elde kaldıTMSF''nin Halis Toprak''ın borçlarına karşılık ihaleye çıkardığı eski Carlton Oteli arazisi ipotekli çıktı. Muhammen bedeli 49.5 milyon YTL olan arsanın fiyatı ipotek nedeniyle 96 milyon YTL''ye çıkınca iki talipli teklifini geri çekti.
Vakko arazisine 110 milyon dolarlık yatırım yapacağızVakko’nun İstanbul Merter’deki 40 bin metrekare büyüklüğündeki arazisini 8 talip arasından kapan Akkom İnşaat’ın üç ortağından biri Colin’s Jeans’in sahibi Nurettin Eroğlu, "Merter’deki araziyi 56 milyon dolara aldık. Bunun üzerine 50-55 milyon dolarlık bir yatırımla alışveriş merkezi veya rezidans yapacağız. Bizde finansal sıkıntı yok. Para bol, yatıracak doğru proje arıyoruz" dedi.
"AKM''yi tasarıdan çıkarın"İstanbul''un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu. 2010 Girişim Grubu ise "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yasası" olarak hazırlanan...
Kartepe’ye iki otel daha inşa ediliyorKocaeli Maşukiye’de bulunan Kartepe Kayak Merkezi’ne iki yeni otel daha yapılıyor. The Green Park Hotels&Resorts, 1.700 metre zirvedeki resort Kartepe’nin yanına iki tane 4 yıldızlı otel yapacak. Yeni otellerle birlikte Kartepe’deki yatak kapasitesi 1.800 olacak. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe; The Green Park Grubu’nun Kartepe’de yeni otel yapmasını deklekleyeceklerini belirterek "Bu konuda, kendilerini destekleriz. Her türlü kolaylığı gösteririz" dedi. The Green Park Hotels&Resorts Başkan Yardımcısı Atilla Üstündağ, yeni otellerin inşaatının, halen Pendik sahilinde devam eden 5 yıldızlı otelin açılışından sonra başlayacağını bildirdi. Sapanca Gölü ve Körfez manzaralı Kartepe’de yaklaşık 3 bin çeşit bitki bulunuyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Bir Kültür Başkenti için fikirlerDuyduk ki, İstanbul 2010''da bir kültür başkenti olacakmış. Zaman akıyor, İstanbul hızla 2010''a ilerliyor. Birkaç kişi hemen bir araya geldik, bir kültür başkentine yakışacak fikirler ve planlar ürettik.
AKM, vasatlık ve cumhuriyetçilikAklı sıra ’cumhuriyetçilik’e toz kondurmayacak ya, vasat bagetinin kıymeti eh işte kamıştan menkûl bir orkestra şefimiz, ’devrim vidası sıkmak gerekiyor’ buyurmuştu.
4. Dünya Belediye Başkanları zirvesi mi, dinler arası diyalog mu?Dünya Belediye Başkanları toplantısı geçen eylül ayında yapılacaktı. Ancak davetlilerin çeşitli bahaneleriyle -bazıları kendi ülkelerinde seçim var diye- gelemeyeceklerini bildirdiklerinden toplantı ertelenerek 12 Nisan (yarın) tarihine bırakılmıştı.
Aral Gölü suyuna kavuşuyorKazakistan hükümeti, bir çevre katliamı ürününe dönüşen Aral Gölü''nü kurtarma projesi için Dünya Bankası''ndan 126 milyon dolar (173 milyon YTL) fon aldı. BBC''nin internet sayfasında yayımlanan habere göre dünyanın dördüncü büyük gölü olan ve 1970''lerden beri kuruyan, su hacmi hızla azalan, Özbekistan ve Kazakistan''ın arasında yer alan Aral için başlatılan ikinci proje olacak bu çalışma kapsamında yeni bir baraj yapılarak su hacminin yükseltilmesi ve doğal yaşamın korunması planlanıyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul’un yarısı sigaradan yandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre, 2006’da İstanbul’da çıkan 22 bin 64 adet yangının yüzde 48’ine sigara neden oldu. İtfaiye ekipleri 2006’da yangın, can kurtarma, güvenlik tedbiri olmak üzere 30 bin 917 olaya müdahale etti. Bu olayların 20 bin 181’i Avrupa Yakası’nda, 10 bin 736 adedi ise Anadolu Yakası’nda meydana geldi. İstanbul’da geçen yıl 22 bin 64 yangın çıkarken, yangın nedenlerinde sigara başı çekti. İstanbul’daki 10 bin 527 yangının sigara yüzünden çıktığı tespit edildi. 3 bin 273 yangın elektrik kontağından, 1375 yangın baca yüzünden çıkarken, çocukların ateşle oynaması yüzünden ise 1294 yangın çıktı. Yangınların 11 bin 112’si başlangıçta söndürüldü. 10 bin 56 olay kısmen yanma, 896 olay ise tamamen yanma ile sonuçlandı. İstanbul’daki yangınların yüzde 22’si konutlarda çıktı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Tapulara ihtiyati tedbirAcaristanbul''da bulunan 215 parseldeki 340, 216 parseldeki 614 kat irtifakı tapusunun iptali için açılan davada taşınmazlara ihtiyati tedbir konuldu.
Aspendos her türlü etkinliğe kapanacakAntalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, ''Yapısal ve acil güvenlik sorunları bulunuyor'' dediği Aspendos Antik Tiyatrosu''nun tüm etkinliklere kapatılmasına karar verdi.
Gayrimenkul devleri zirvede buluşacakGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Gayrimenkul Zirvesi''nde, ''Avrupa''nın kültür başkenti'' seçilen İstanbul''daki gayrimenkul yatırım fırsatlarının masaya yatırılacağını söyledi.
Vakko''nun Merter''deki arsasını Colins''in sahibi aldıVakko''nun İstanbul Merter''deki 40 dönümlük arsasını Colins''in sahibi Nurettin Eroğlu''nun da ortağı olduğu Akkom şirketi 56 milyon dolara satın aldı. Vakko arsasının alışveriş merkezi veya konut olarak değerlendirileceği ifade ediliyor.
Soyak orta gelir grubunu keşfettiSoyak, Kartal''daki yeni projesi Evreka''yı satışa sundu. Küçük daire tipleri ve uygun ödeme koşullarıyla dikkat çeken Evreka''da fiyatlar 100 bin YTL ile 200 bin YTL arasında değişiyor
Karadeniz Sahil Yolu önemli bir yatırımdırKaradeniz Sahil Yolu''nun tamamlanması hem Karadenizliler için hem de ülke ekonomisi için sevinilecek bir gelişmedir. AKP iktidarı karayolu yapımına önem verdi ve bu icraatında başarılı oldu.
AKM''ye ilişkin tasarı Meclis''teKültür başkenti olma yolundaki İstanbul, yeni bina yapılana kadar AKM''den yoksun kalacak. İstanbul''un kültür simgelerinden biri olan Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılmasını öngören tasarı TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
Vakko''nun Merter''deki gayrimenkulleri 56 milyon dolara Akkom''unVakko, Merter''deki gayrimenkullerin 10 milyon doları peşin olmak üzere toplam 56 milyon dolara Akkom''a satılmasına karar verildiğini açıkladı. Vakko Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri AŞ, 9 Nisan''da alınan karar ve borsaya gönderilen durum açıklamasında şu bilgilere yer verdi: "Şirketimizin satarak değerlendirilmesine karar verdiği Merter''deki gayrimenkullerin satışı konusu görüşülerek son aşamaya gelindiği tespit edildi. Gayrimenkuller için ciddi teklif sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucunda en uygun şartlarda en yüksek değeri teklif eden Akkom Müh. İnş. Turizm Sanayii ve Tic. A.Ş.''ye 10.000.000 USD peşin ve 46.000.000 USD taksitle olmak üzere tamamı 56.000.000 USD''na satılmasına, bu konuda protokol imzalanmasına ve gerekli teminatların alınarak tapuda devir ve tescil işleminin gerçekleşmesine oy birliği ile karar verilmiştir."
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
Profilo inşaatta büyüyecekProfilo Holding İnşaat Grubu, Mecidiyeköy''deki Profilo Alışveriş Merkezi, Bodrum Yalıkavak Marina''dan sonra, Yalıkavak''ta Turkuaz Köy Evleri adıyla yeni bir villa projesini hayata geçiriyor.
Karagöz ve Hacivat talana karşı çıkıyorBursa''nın çok kültürlü, çok kimlikli tarihinin fetih ideolojisiyle, mekânlarının restorasyon adı altında yok edilmesine devam ediliyor. Osmangazi Belediyesi''nin, düzenlediği "Osmangazi''yi Anma ve Fetih Şenlikleri" çerçevesinde gerçekleştirilen Fetih Yürüyüşü''nde, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül''ün katılımıyla Restitüsyon ve Restorasyon Projesi tamamlanan Saltanat Kapısı ve Bursa surlarının açılışı gerçekleştirildi.
Karadeniz Sahil Yolu 21 bölümde 7 başbakan döneminde ihale edildiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın hafta sonunda resmi açılışını yaptığı Karadeniz Sahil Yolu, 21 bölüm olarak 20 yılda 7 başbakan döneminde ihale edildi.
Kültür başkenti, TBMM Başkanlığındaİstanbul''un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu. Tasarıyla, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında, İstanbul''u 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak eddnlikleri planlamak ve yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak üzere İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın kurulması öngörülüyor. Ajans, özel hukuk hükümlerine tabi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilişkili, tüzel kişiliği haiz olacak. Harcamalar, ulusal bir banka nezdinde açılan özel hesaptan karşılanacak. Özel hesabın gelirleri; İstanbul İl Özel İdaresi''nin ve İstanbul Belediyesi''nin 2008, 2009 ve 2010 bütçelerine her yıl bu amaçla konulacak ödenekten, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası tarafından 2008, 2009 ve 2010 yıllarında aktarılacak tutarlardan oluşacak.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Yıkımlara karşı keman sesleriTarihi mirasına sahip çıkmak amacıyla bir araya gelen İstanbul Sulukule halkı, Kentsel Dönüşüm Projesi''ne alternatif çözümler arayan "40 Gün 40 Gece Plat-formu"nun organize ettiği keman atölyesinde dayanışma örneği gösterdi.
''Ekolojik yapıya zarar veriyor''TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda 9 aydır görüşülmeyi bekleyen Sayıştay''ın kıyılarla ilgili raporunda, Karadeniz Sahil Yolu''nun plansız dolgular üzerine yapıldığı vurgulandı.
TMMOB''dan Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki: İstanbul rantiyenin şantiyesi haline geldiTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Mimar Sinan''ın 419. yıldönümünde anarak, Kentsel Dönüşüm Projeleri adı altında İstanbul''un çeşitli yerlerinde gerçekleştirilecek yıkım planlarına karşı çıktı.
Tarihî camilerimiz Büyükşehir’e emanetİstanbul’daki belli başlı tarihi camilerin bakım, onarım, temizlik, güvenlik ile turizme yönelik rehberlik hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.
Haleplibahçe''den tarih fışkırıyor14 Mayıs 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haleplibahçe''de temeli atılan dinler bahçesi ve Temalı park projesi kazı çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaikler çıktı.
Salıpazarı ihalesi için 2. dava yoldaİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP grubu, Kadıköy''de Salıpazarı olarak bilinen Kuşdili Çayırı ihalesinin yasal dayanağı olmadığını savunarak ihalenin iptali için önerge verdi.
7 Nisan Karadeniz''in Kara GünüKaradenizli çevreciler, büyük oranda dolgu malzemeyle yapılan Sahil Yolu''nu bir türlü önleyemediler. Bundan böyle Karadenizliler, açılışın gerçekleştiği 7 Nisan gününü "Karadeniz''in Kara Günü" olarak anacak. Karadeniz Sahillerini Koruma Platformu Sözcüsü Hasan Özkazanç, yola değil kıyı dolgusuna karşı olduklarını belirterek "Yargının ağır işlemesi ve idari yargı kararlarını uygulatacak bir mekanizma olmaması nedeniyle Karadeniz''i kaybettik. Kamu kaynaklarını denize döktük. Karadenizli denizini kaybetti, müteahhitler zengin oldu" dedi. KTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Çelik ise, "Karadeniz''de oluşacak 5-6 metrelik dalgalarla yoldaki tahkimatlar ve mahmuzlar yıkılır" diye konuştu.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Tom Cruise''a daire vereceğizEmaar Properties''in Türkiye yatırımlarında Toskana Vadisi villalarının başlangıç olduğunu belirten Cihan Kamer, doğru proje bulduklarında İstanbul''a 50 milyar dolarlık yatırım yapabileceklerini söyledi.
Alışverişte Anadolu modası!İstanbul’da faaliyette bulunan ve yapımı devam eden alışveriş merkezlerinin sayısı üç haneli rakamlara ulaşmak üzere. Ancak araştırmalar hâlâ Türkiye’deki 81 ilin 27’sinde alışveriş merkezi olmadığını gösteriyor.
Ruslardan Beylikdüzü’ne buz pistiİstanbul Beylikdüzü’ne buz pisti ve otel yapmayı planlayan Ruslar, aynı bölgede Dubai’dekine benzer suni kayak pisti yapmak istiyor.
Avrupa’da pazar daraldı, otel yatırımcısı Türkiye’ye yöneldiOtel yatırım danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle Hotels Avrupa’nın CEO’su Mark Wynne-Smith, Türkiye’nin önemli bir pazar olması nedeniyle operatör ve yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek, İstanbul’un, 10-15 yeni oteli daha kaldırabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.
Hükümetten ’gecekondu alanlarını yenileyin’ genelgesi geliyorHükümet, Türkiye’deki bütün gecekonduların yıkılarak, "kentsel yenileme" kapsamında ıslahı ve hak sahiplerine yeni konutlar kazandırılması amacıyla genelge hazırladı.
Carlton Oteli arsası yeniden satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Halis Toprak''a ait Sarıyer Yeniköy''deki eski Carlton Oteli arsasını bugün yeniden satışa çıkaracak.
Antalya ihalesinde 3 firma çekişecekTürkiye’nin İstanbul’dan sonra en yüksek yolcu kapasitesine sahip Antalya havalimanının, toplam 2.5-2.7 milyar dolar büyüklüğünde olduğu ifade edilen ve iki dış hat terminalinin işletilmesiyle iç hatlar terminalinin inşa ve işletilmesi için açılan ihalede yerli ve yabancı firmalardan oluşan 3 grubun teklif vermesi bekleniyor. Perşembe günü ihaleyi yapacak olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre, 5 milyon dış hat ve 3 milyon da iç hat yolcu kapasitesine sahip olmasın karşın geçen yıl 12.2 milyonu dış hat olmak üzere 14.6 milyon yolcunun taşındığı Antalya havalimanı için TAV Havalimanları Holding, IC Holding ile Frankfurt havalimanının işletmecisi Alman Fraport ortaklığı ve Çelebi Hava Servisi ile yabancı ortağı katılacak. Çelebi, geçen hafta yaptığı açıklamada bu ihale için Singapur merkezli Changi Airport ile Viyana havalimanını işleten Avusturyalı Flughafen Wien ile ayrı ayrı ortaklık görüşmesi yaptığını duyurdu ancak hangisi ile ihaleye gireceğini açıklamadı.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Sulukule geçilmez!40''ın üzerinde dernekleri ve federasyonlarıyla Romanlar, maçta olduklarını anlatmaya çalışıyorlar. Destekliyoruz... Memleketin neresini tutsak elimizde kalacak! Çok hızlı bir şekilde her türlü ayrımcılığı kovalamak lazım!
İstanbul sokaklarında BEK imzasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmalarına uygun düşecek bir raslantıyla, kentteki bütün sokak kapı numarası tabelalarını değiştiriyor. Aykut Köksal''in işbirliğiyle ve ''İstanbul Kentsel Bildirişim ve Tasarımı'' ismiyle BEK''te geliştirilen ve tasarlanan bu proje, İstanbul''daki bütün cadde, sokak ve kapı üstlerinde uygulanacak. Hatta başlandı bile. Beyoğlu''nda pek çok sokağa asıldı bu tabelalar. Kırmızı kabartma zemin üstünde, gofre kabartma beyaz yazı ve rakamların yer aldığı bu sokak tabelalarının altında her ilçenin değişen renk bantı ve ilçe ismi yer alıyor. Hatta aradaki beyaz bantta ise mahalle ismi. Tabela uygulamalarındaki işçiliklerden memnun değil Erkmen, ama yapacak bir şeyi yok bunun için, bir işe yaramasa da yetkilileri sürekli uyarmaktan başka!
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
AKM neden yıkılmalı?Atatürk Kültür Merkezi’nin temeli ben doğmadan beş yıl yıl önce atılmış-m-ı-ş. Ancak, 1978 yılındaki esas açılış gerçekleştiği vakit, saçım sakalım haniyse ağarmıştı. Varın, inşa süresini siz hesaplayın.
''Tasarımın püf noktası dinlendirmek''Petrol Ofisi için yaptığı tasarımlarla ABD''de iletişim sektörünün en iyilerine verilen Mercury''de dört ödül birden kazanan Bülent Erkmen, ''Tasarladığınız şeyi dumanı üstündeyken ortaya sürmemelisiniz.
Kemeraltı''nı eski canlı günlerine kavuşturmak için proje başlatıldıBir zamanlar Ege''de alışverişin kalbi olan Kemeraltı Çarşısı''nı eski canlı günlerine döndürmek için proje hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşıdaki mimari ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için kolları sıvadı.
Türkiye’nin ilk ’katılımcı bütçesi’ Çanakkale Belediyesi’ndenKatılımcı bütçe kavramına henüz yabancı sayılırız. Nedir bu kavram? Aslında her gün aramızda konuştuğumuz şeylerle yakından ilgili.Hükümetin, belediyenin "nerelere", "ne kadar para" harcadığı meselesi.
"AKM''nin yıkılması doğru"Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdür Vekili Mine Acar, İstanbul''daki Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılması tartışmalarıyla ilgili olarak "Sayın Bakan''ın dediği gibi yıkılıp yerine çok daha İstanbul''a, Atatürk''e yakışır, modern bir kültür merkezinin yapılması benim görüşüme göre doğrudur." dedi. AKM''nin kışın ısıtılamadığını, yazın soğutulamadığını ve kötü bir vaziyette olduğunu belirten Acar, AKM''nin yıkılmasının ardından yaşanacak süreçte DT olarak sahne sıkıntısı yaşamayacaklarını da söyledi.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
2010 yasasında AKM sürpriziUzun süredir beklenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için kanun tasarısı TBMM''de. Tasarının içine eklenen AKM''nin yıkılmasına yönelik madde herkes için sürpriz oldu!
İstanbul ''rantın'' şantiyesi oluyorDün Mimar Sinan''ın 419''uncu ölüm yıldönümüydü. "Sinan''ı anmak, onu bugün yaşatmak, evrensel değerleriyle geleceğe taşımak ve İstanbul''u yıkım projelerinden korumaktır" diyen TBMM Mimarlar Odası''na göre, yapı ve kentsel alanlar ''rantçı ve çağdışı'' anlayışlar doğrultusunda yıkılıyor ''Kentsel Dönüşüm'' adı altında yağma ve yıkım süreci, ''2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'' hazırlıkları adına araç olarak kullanılıyor. Hatalı kararların iptali için hukuki girişimlerimiz karalanıyor. Bu kararlara itiraz eden kamu çalışanı mimar, plancı ve mühendisler görevlerinden uzaklaştırılıyor veya dışlanıyor. Bizler, ''İstanbul''un satış ve yıkım projeleri''nden vazgeçilerek ''çağdaş ve bilimsel bir İstanbul planlaması''nın hayata geçirilmesini istiyoruz.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Bitlis Kalesi''nde altın mı bulunduBitlis Kalesi kazılarının kamuoyuna açık bir şekilde yürütülmesi gerekir. Pamukkale Üniversitesi tarafından dört yıldır sürdürülen kazılarda kaleden bugüne kadar neler çıktı, bunlar nereye götürüldü? Bizler Bitlis Kalesi''nin orijinal halini koruma inisiyatifi olarak eserlerin Bitlis''te sadece devletin resmi bilim adamlarına değil, herkese açık bir halde incelenmesi için sergilenmesini istiyoruz. Şerefiye Medresesi böyle bir müze işlevini görebilir. Ancak Bitlis halkı; devletin, kalede altın bulmuş olmasından ötürü, kaleyi kapatmış olduğu görüşündedir. Bu konuda, bugüne kadar Bitlis Belediyesi, Bitlis Valiliği ya da kültür kurumları da herhangi bir açıklamada bulunmuyorlar. Bitlis Kalesi’nden çıkan hazine ve tarihi eserlerin talan edildikleri düşüncesi gittikçe inandırıcılık kazanmaya başlıyor.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
2010’da İstanbul’a 10 milyon turistİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Lale Sempozyumu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, Lale Devri’nin eğitim kitaplarında hep olumsuzluk çağrıştırarak anlatıldığını, oysa lalenin uygarlık olduğunu söyledi. İsen, cazibe merkezi İstanbul’a geçen yıl 5.5 milyon turist geldiğini belirterek "İstanbul asla bunu hak etmiyor. Bu yılın ilk üç ayının turist girdisi yüzde 26 arttı. 2010’da İstanbul’a 10-11 milyon turist gelecek. Bunun için İstanbul’u çok iyi bir şekilde bir uygarlık kenti olarak hazırlamamız gerekiyor" diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çobançeşme’deki 300 bin dönümlük arazinin Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan tahsisini aldıklarını, burayı çiçek ve fidan satış mezat alanı yapacaklarını söyledi.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
İstanbul sihirli kentMonaco Prensi Albert, Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırma Komisyonu CIESM’in 38. kongresinin Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul’u "sihirli bir kent" olarak niteledi. İstanbul’a övgüler yağdıran Albert, "Yedi tepeli kent, Avrupa ve Asya’yı birleştiriyor. Bu sadece Boğazlar nedeniyle değil. Burada, farklı etnik kültürler de kendi içinde birleşiyor. Konferans için buradan daha uygun bir yer bulmak herhalde mümkün olmazdı" dedi. Albert, İstanbul Boğazı’ndan yoğun gemi geçişlerinin yarattığı sorunlarla ilgili CIESM’nin bir rapor hazırlayacağını söyledi. Albert, Akdeniz’in ekosisteminin sürdürülebilir kılınması ve kıyılarının korunması için verilen mücadelenin bir "meydan okuma" olduğunu belirtti.
Tarih: 10 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ardıç Aytalar Yazan: Selçuk Yaşar
Kimse kazmayı alıp AKM''yi yıkmıyorDevlet Tiyatroları (DT) Genel Müdür Vekili Mine Acar, İstanbul''daki Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılması tartışmalarıyla ilgili, “Sayın Bakan''ın dediği gibi yıkılıp yerine çok daha İstanbul''a, Atatürk''e yakışır, modern bir kültür merkezinin yapılması benim görüşüme göre doğrudur” dedi.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.